Opeobare Yerkooping. Openbare Yerkooping. Een woonhuis, met erf' Vun alles wat. Pinksteren. Marktberichten. Advertentiën. ZATERDAG 20111914 derden Maandag OP VRIJDAG DEN 19 JÖN11914 I'. J, ADRIAANSE Sterven van den man. Apöljo en Har monie brachten serenades. Laatst hoorden wij in Gent zeggen, dat de katholieken daar slechts katho lieken zijn met een dun verntsje. Den naam vemiskatholieken vinden we een leuken naam, ook zeer geschikt voor de politiekers, n.l. deze te noemen dunvernis-christenen. In de R.K. kerk te Hulst wordt nu niet meer afgeroepen, dat iemand van de armen of in zekere klasse is be graven. De opmerking is dus gelezen en begrepen. Het werd ook tijd. Bij Tiel reden twee fietsrijders, die beiden reden zonder licht, op elkander, met gevolg, dat een hunner bewuste loos en bloedend werd opgenomen en zijn toestand zorgelijk is. In het binnenland van het eiland Mindanao (Philippijnen) moet het broei en, n.l. de heidensche Moros zijn niet te best te spreken over het vestigen van Christen-Philippijners. In de Oude Maas bij Puttershoek is, door de sprongen van een schrik achtig paard, een veerpont gekanteld. Menschen te water en een paard ver dronken. Volgens den Commissaris der Ko ningin in Limburg op den Limburg- schen katholiekendag is er en moet er zijn innige en vertrouwde samen werking tot heil van het volk tusschen geestelijke en wereldlijke overheid. Naar de feiten geoordeeld in alle dee- len van het oude Vlaanderen is juist deze samenwerking de oorzaak van veinisgeloof, volksonderurukking en valschneid, en deze feiten bevestigen de leer van Dante in zijne Commedia. De Piocureur der Republiek te Pa rijs vroeg in de Raadkamer aan de Rechtbank, dat Mevrouw Caiilauxzou worden teruggesteld wegens moord met voorbedachten rade op den direc teur Calmette van het blad de Figero. Kwezels zijn dom en zonder hart, daarom zijn zij zoo geneigd om te lasteren. Wij hooren nog al eens klagen, dat door de droogte de landbouwgewassen slecht groeien. Zoo op het oog lijkt het anders dat de klagers geen nood hebben. Pater Stracke heeft bij het Viaamsch Katholiek Secretariaat een boekje uit gegeven, volgens welk hij vindt, cat in Vlaanderen de bevolking het meest onbeschaafd is van heel Europa, zelfs vergeleken met die van achterhoeken in Servië en Rumemë. Als het waar is, dan is het geen pluimpje voor de V'aamsche katholieke geestelijkheid, daar de bevolking zeer katholiek is en die dan zou blijken niet opvoedend te werken. O Faillissementen iu Nederland. Vnlgens de mededeeiing van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeioopen week in Nederland uitgesproken 36 faillis sementen tegen 45 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Volksconcerten. Men schrijft ons uit Amsterdam De Directie van het Concertgebouw heeft de gelukkige idee gehad, ook een Volks-Beethoven-cyclus te organisee- ren. Voor f 0,27l/2 per avond kan men thans de werken van den grooten meester hooren, voorgedragen door het Concertgebouw-orkest, waarbij nie mand minder dan Loois Zimmerman en Julius Röntgen als solis'en optreden. Wij kunnen deze nieuwe poging van de directie van het Concertge bouw, om de kunst ook aan het volk te brengen, niet anders dan toejui chen. En dat ook het Amst. rdamsch publiek bet waardeert, blijkt wel uit het feit. dat W« ensdag alle kaarten voor het Donderdagavond concert reeds verkocht waren. Zelfs het po dium was „uitverkocht". Dinsdag ver drongen zich bij Alsbach Dooyer in de Kalverstraat honderdtallen kunst minnaars, vele namen kaarten voor alle acht concerten, en het is te ver wachten, dat ook de zeven v dgende Donderdagavonden, zaal. bal con en podium stampvol zullen zijn. Et' dar. durft men no* 'oewere -, dat het groote pu'oiitk de cnssieke mu ziek saai vindt, en bij Beethoven in Slaap valt, en dat het alleen maar van j mpderne crescendo's houdt! Wie die volksconcerten bezoeken Niet het publiek uit de achter buurten. Zelfs de z.g. beter gesitueerde arbeiders ziet men er sporadisch. Het zijn bijna uitsluitend intellectueekn, die ƒ2 50 of ƒ4.- voor een gewoon j concert wel wat hoog vinden, maar die van de hun thans geboden gele- i genheid dan ook gretig gebruik maken. o lioedenstroo. Met de grootste belangstelling lazen wij, aldus de „Amigoe di Curacao", in La Cruz, dat men reeds bezig is met 6 verschil'ende soorten stroo van Suriname proeven te nemen, en met zeer veel succes. In de bosschen van Suriname groeit een palm, die hetzelfde stroo levert als de Carludivica van Maracaibo. Dit stroo dient voor de Panama hoeden. Nog een andere soort werd van Su riname ontvangen, waarmede lataï- hoeden gevlochten kunnen worden. Gelukkig, dat de moeilijkheid om de materia prima voor onze volksindustrie in eigen kolonie te vinden, thans be vredigend is opgelost. Door de concurrentie, welke nu spoedig zal ontstaan tusschen Suri name en Venezuela, kan de qualiteit van ons hoedenstroo slechts beter worden. Dit is voor ons een zeer verblijdend nieuws, zegt het blad. o— De vergletschering ran Znid-Amerika. Ieder heeft wel eens gehoord van den ijstijd in Europa, toen de glet- schers de kolossale steenblokken, waaruit de hunnebedden zijn opge bouwd, van de Noorweegsche bergen naar de Drer.tsche heide brachten. Reeds lang weet men dat in andere landen sporen van een ijstijd of liever van ijstijden gevonden zijn. Het is nu natuurlijk van groot wetenschappelijk belang te weten, hoe het ten dien op zichte in de tropen gegaan is. Afrika heeft weinig tropisch hooggebergte. Zuid-Amerika daarentegen geeft prach- tig gelegenheid tot bestudeering van het verschijnsel, daar de hooge keten der Cordilleras, de los Andes zich van elf graden Noorder-breedte tot 54 grade:; Zuider-breedte uitstrekt. Reeds in 1829 oegreep Aicide d'Orbigny dat de erabische blokken in de vlakte van Potosi door glctschers aangevoerd zijn. Sedert heeft men veel matriaal verza meld. Merkwaardig vond men vooral den M. Rafaëlgletscher aan de kust van Chili, die op 40 graden Zuider-breedte (dat is ongeveer de breedte der Zwit- sersche Aipenmeren op het noordelijk halfrond), tot aan de zee komt. Wilhelm Sievers, die zelf in de Andes gereisd heeft, tracht een overzicht te verkrij gen van alles wat op dit gebied is verricht. Het blijkt dat aan de Oost zijde der Cordiller van andere verhou dingen bestaan dan aan de West-zijde. Eerst, in het Noorden, ligt de sneeuw grens op ongeveer 4800 meter, de hoogte dus van de Mont Blanc. Doch aan de Oostzijde ligt hij lager dan in het Westen, waar dus minder sneeuw voorkomt. In Peru echter wordt de verhouding omgekeerd. In het warme en vochtige Oosten ligt de grens van de eeuwige sneeuw hooger, tot op ongeveer 31 graden Zuider-breedte de eerste toestand terugkeert. Inmiddels zijn beide grenzen belangrijk in de hoogte gegaan. Terwijl men zou ver wachten dat men, hoe verder men zich van den equator verwijdert, men op des te geringer hoogte sneeuw en ijs zou tegenkomen, neeft integendeel op elf graden Zuider-breedte een plotselinge en snelle stijging plaats, van 4800 M. tot 6200 M. Voorbij den 25en graad treedt echter de daling in, die. gelijk wij reeds vermei Jen, weldra reeds de zee nadert. De ijsgrcns volgt ongeveer dezelfde beweging als de sneeuw grens. Wat is de oorzaak van de lagere ligging der beide Westgrenzen in Ecuador en Noord-Peru Ten Oosten der Cordilleras is de warmte veel grooter dan aan de Westkust desgelijks de vochtigheid. Gaf de voch tigheid den doorslag, dan zou men het omgekeerde verwachten. Koude heeft dus meer invloed op de vorming van eeuwige sneeuw en ijs dan vochtigheid. Deze conclusie Wv>rdt bevestigd door hetgeen men u te weten is gekomen aangaande den toestand in dezen ijs tijd Er zijn ir. Zuid-Amerika twee ijs tijden geweest, volgens sommigen zelfs drie, afnemend in kracht. De gletschers en. de sneeuw bedekten toen veel grooter uitgestrektheden dan nu. maar dkenmerkende grenslijnen schijnen hetzelfde ve? oop gehad te hebben als nu. Een zeer merkwaardig verschijnsel, voorloopig onveiklaard, kon Sievers nog CAiJs.tate.eren. Het blijkt uit be richten uit 1870 dat de sneeuw- en ijsgrens in de laatste veertig jaar aan merkelijk hooger is komen te liggen. Een oppervlak met een breedte van wel 200 meter is op sommige plaat sen door het ijs ontruimd. Zou een toename der warmte plaats vinden Het is voor Zuid-Amerika niet te ho pen. Uit alle waarnemingen blijkt dat de ijsformatie in Zuid-Amerika het zelfde karakter draagt als die in Europa. Sievers meent daaruit te mogen aflei den, dat de ijstijden in de twee we- relddeelen ook gelijktijdig zijn geweest. Ons lijkt de conclusie boud. Doch Sievers gaat zoover, dat hij nu ook meteen alle theoriën voor afgedaan houdt, volgens welke een verandering in den stand van den aardas de oor zaak der ijstijden zou zijn. Want neemt men dat aan, dan moet noodzakelijk het zuidelijk halfrond vrij geweest zijn, toen het noordelijk onder het ijs zat. o— "De planeten. Een goed observator zal in de eerste helft der maand Mercurius in de avondschemering in het Noord-Westen kunnen waarnemen. Venus is daar veel beter te zien zij straalt nog in al haar heerlijkheid, en de amateur astronoom zal ongetwijfeld van haar genieten. Jammer, dat de duur van haar zichtbaarheid al weer langzaam begint af te nemen. Mars gaat om streeks den achtsten tegen middernacht onderdaarna verdwijnt de planeet steeds vroeger achter den horizont, zoodat de roode oorlogsster aan het eind van Juni nog nauwelijks een half uur san den avondhemel te zien is. J u p i t er komt in den laten avond op den 22sten staat de planeet bij zons opkomst reeds in de Meridiaan. Tegen 't eind der maand is de planeet 3J/2 uur waarneembaar. S a t u r n u s komt den 13den in conjunctie met de zon deze planeet is derhalve absoluut onzicht baar. o— De sterrebeelden. Omstreeks half tien zijn de sterre- beelden als volgt aan den hemel ver spreid In het N. Perseus en Cassio peia, in het N.O. Cepheus, Zwaan, Lier, Hercules, in het O. Hercules, Ophiuchus, Slang, in het Z.O. Kroon, Boötes, Weegschaal, in het Z. Boötes, Maagd, in het Z.W. Waterslang, in het W. Kleine Leeuw, Waterslang, Kreeft. Tweelingen, in het N.W. Wa genman, en in de nabiiheid van het toppunt, Draak, Groote Beer en Jacht honden. o Zomermaand. Juni is de eerste maand van den meteorologischen zomer. Wij merken het weliswaar niet erg; onze demi kunnen wij nog ntet opbergen. De thermometer staat totnogtoe belangrijk onder normaal, en zouden wij het niet aan de lange avonden merken, dat wij ons bevinden in de maand van het licht, dan zouden wij misschien gaan gelooven, dat wij in het begin van de lente zaten. Maar.... niets is zoo ver anderlijk als het weer. Wie weet, hoe gauw we weer broeien en zweten. Juni onderscheidt zich in het alge meen door goed, z.g vast weer. Niet zelden staat de barometer hoog, en komt er eens een atmosferische sto ring, dan is deze in den regel spoedig weer voorbij. Gewoonlijk ligt het barometrisch hoog (goed-weergebied_) bewesten of bezuidwesten ons land, en waaien hier zwakke Westelijke of Noordelijke win den. Later in de maand vertoont de wind gewoonlijk een neiging, zich te veroostelijken. De snikheete Zuid-Oos ten of benauwd-drukkende Zuiden winden, waarbij onweersvorming kan worden geconstateerd, komen in Juni veel minder voor dan in Juli of Au gustus. Na den langsten dag, den 21sten, blijft de temperatuur gewoonlijk stij gen. Deze thermometrische stijging duurt dan in het algemeen voort tot eind-Juli, zoodat de warmste dag ge middeld omstreeks den 26steri of 28sten Juli valt. Omstreeks den 21stên Juni is het niet zelden nog gevoelig weer. Juni is de maand van den zonne schijn. Voorts is het vochtigheidsge halte van de lucht zelden hoog, waar van het gevolg is, dat een Juni-warmte zelden een drukkend karakter heeft. v.Bt. o Uit dc kinderjaren ran de Engelsche industrie. Everly Jones sprak onlangs voor een talrijk publiek van geleerde kooplieden en industrieelen te Birmingham over de eerste ontwikkeling van de Brit- sche industrie. In hooge mate heeft Engeland, zeide hij, verplichtingen aan het buitenland vo.öf d£ ontwikJce- ling zijner economische welvaart. Vooral aan Frankrijk. Is reeds in de Angelsaksische periode de Fransche in vloed merkbaar, na de „verovering", dat wil zeggen de komst der Nor- manaiers, in 1000 neemt die nog toe. Vanzelf was de bouwkunst een vreem delingenterrein voor Engeland, waar haar zetel toen was Italië. Fransche en ltaliaansche bouwmeesters kwa men in groote getale naar de Britsche eilanden, toen de welvaart der twaalfde eeuw zich ging uiten in het bouwen van gewijde en profane gebouwen op een schaal, zooals vroeger noch later ooit geschied is. Als men bedenkt hoe veel burchten en kasteelen, maar vooral hoeveel kloosters en kerken in die eeuw in Engeland zijn opgetrokken, dan bekruipt U het vermoeden, dat de meeste gebouwen vóór dien tijd van hout geweest zijn. In het algemeen waren de nieuwe bouwwerken in geest het meest verwant met de bouwstijlen van Normandië en Anjou. De vreemde werklieden, die zich in het ten deele verwoeste Engeland ves tigden, werden er weldra inheemsch. Een wet bepaalde dat de Franschen die zich vóór de Normandische verovering in Engeland gevestigd hadden, aan de Engelsche wetten onderworpen zouden zijn, dat wil zeggen in de eerste plaats dat ze geen andere belastingen te be talen hadden dan de landskinderen. Waarschijnlijk is dat een voordeel ge weest. Maar niet altijd zou het zoo zijn. Er zijn voorbeelden te over, dat vreemdelingen feitelijk bevoorrecht worden. De zooeven genoemde wet bewijst, dat andere vreemdelingen, die later gekomen waren, niet onder de Engelsche wet vielen. De steden, waar zij zich vestigden, deden gewoonlijk hun best, hun onder controle te hou den en hen niet te laten profiteeren van de voorrechten der burgers. Ox ford bijvoorbeeld, en Winschester, na men maatregelen dat de vreemde we vers niet tersluiks het burgerrecht be machtigden. De bescherming, die ook de vreemdelingen van den koning ge noten was de poorters dan ook lang niet naar den zin. Onder Hendrik 1 hebben op vele plaatsen oproerige bewegingen om die reden plaats ge had. Zoo sterk was 't dat de koning ge noodzaakt was den vreemdelingen eigen woonplaatsen aan te wijzen in het dun bevolkte en als niemandsland be schouwde Wales. Nog heden ten dage kan men hier en daar in het Zuidwes ten de sporen vinden eener niet-Kel- tische bevolking. Het waren niet alleen Franschen die in groote getale naar Engeland overstaken. Vlaanderen stond toen in nauwe betrekkingen met Normandië, doordat een Vlaamsche gravendochter, Mathilde, echtgenoote van den Normandischen hertog, en dus koningin van Engeland was. Onder haar bescherming waarschijnlijk heb ben zich de Vlaamsche nijveren in het vreemde land gewaagd. Engeland was toen min of meer wat nu Amerika" is. Zooals heden ten dage alles wat geen raad weet of te weinig verdient naar zijn zin naar Amerika gaat, zoo ging men toen naar Engeland. Het schijnt dat het land nog niet zeer dicht be volkt was. Trouwens alleen zoo is het te begrijpen, dat Willem de Veroveraar m et zijn kleine schaar er zoo spoedig de baas werd. Het Vrije Woord voor Abonnés. Wees welkom, welkom, Pinksterdag, Gij dag, van heerlijk licht! Waarop wij denken aan het feit Hoe 't Godsrijk werd gesticht. Toen uit der zonde donk'ren nacht Een nieuwe dag begon, Een licht ging stralen, schooner nog, Dan 't licht der volle zon. Een licht, dat geen verbleeken kent, En nimmer, nimmer daalt, Dat al maar hooger, hooger rijst Tot 't eens, 't heelal bestraalt: 't Is licht des Geestes, van God zelf, Dat schijnt in het gemoed Van allen, die geloovig zien Op 's-Heilands' dierbaar bloed. Dat van de zonde en van schuld Volkomen 't hart bevrijdt, Waardoor den hemel open is, Ja, open is, zeer wijd! O, licht des Geestes, kom, daal neer, Bestraal, verwarm, vertroost, En breng nieuw leven, meer en meer, Schenk groeikracht onverpoosd Opdat het Godsrijk, ied'ren dag, Steeds meerder, zich ontplooit, Al verder, verder zich verbreid Tot 't is geheel voltooid Woudbloempje Hulst, 2 Juni. Per 100 K.G. Tarwe f 10,00 a 110,25, Rogge 17,00 a 17,50, Wintergerst 18,75 a 19,00, Zomergerst f 0,00 a f 0,00. Haver f 8,50 a f 8,50, Erwten f 11,00 a f 11,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f00,00 a f00,00 Witteboonen 113,00 a f 14,—Bruineboonen 100,00 a f00,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00,00 a {00,00, Aardappels 14,00 a f 5.00 Koolzaad per zak van 106 liters 00,00 af 00,00. Boter per kilo f 1,05 tot 10,00. Eieren per 26 stuks 10,90. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.77J 4 147.80. gk an allen die "blijken van belang- stelling gaven bij onze 25-jarige eehtvereeniging betuigen wij onzen hartelijken dank. B. ESSELING, Echtgenoote en Kinderen. Hulst, 5 Juni 1914. O De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst, zal op des namiddags om 5 uur ter herberge van ALPHONS BUYS te Clinge, voor A- ARGITS-buys (vroeger wed. van Dorselaer) publiek verkoopen fl HAT eigen grond, gelegen te Clinge in den kom van het dorp, tegenover de gemeenteschool, nu bewoond door de echteleden BUYS, gemerkt wijk B no. 258, groot 7 aren 90 centiaren (53 roe). Aanvaarding en betaling 1 Septem ber 1914. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal ge opend zijn op den van iedere maand van één tot twee uur. De Notarissen J. A. DREGMANS te Axel, en H. A. VAN DALSUM te Hulst zullen ten verzoeke van de erven Maria Anionia Hamerlinck over leden te Axel, 20 Maart 1914, krachtens verleend Rechterlijk bevelin het Hotel „Het Gulden Vlies" van dhr. J. ROLFF te Axel des namiddags half 2 ure, verkoopen te Axel, aan den Armendij'k, sectie G nummer 2044 groot 92 centiaren, laatst bewoond geweest door erflaatster. Betaling 1 maand na de toewijzing. Aanvaarden bij de betaling, of zoo veel vroeger, als zal worden toege staan. Grondlasten vanaf 1 Januari 1914. Dadelijk daarna aan voormeld woon huis de zfch daarin en daarbij bevin dende behoorende tot de nalatenschap genoemde overledene. Mvocaat-Procnreur te MIDDELBURG, is jkmi i;\ bü i: i; i.u a y h te HUIST te spreken.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3