mm MiDiira. Een geneesmiddel van het gezag, burgerlijk en kerke lijk, tegen ona en de Volkswil, daar wij niet als goed recht wenschen te erkennen het gezagswapen van de Doofpot. Niet alsof wij iemands ongeluk willen, maar wat wij willen is dit dat het recht, ook het strafrecht, wordt uitgeoelend zonder willekeur dus naar recht en niet naar wille keur en niet naar valsche ambts rapporten. Eenmaal moet toch de dag komen, dat de groote Doofpot te klein is geworden, alsdan springt door den stank het deksel open, en zal de stank zich zoover verspreiden dat tot in den Haag en in Rome de neuzen van zelt gaan niezen. Kcnverkiezingsanccilote. o— De Correspondant vertelt het vol gende beteekenisvolle geval uit de verkiezingsgeschiedenis van de vorige maand in Frankrijk. Een kleine gemeente in de bnurt van Parijs heeft, telkens herkozen, een volledige gemeenteraad van conservatieven, wat ze hier zouden noemen van de katholieke partij. De kamerafgevaardigde echter is een radicaal-socialist. Deze houdt in die gemeente een verkiezingsrede en spreekt over alles doch met holle niets zeggende woor den Als ze afgeloopen is vraagt een der aanwezigen hoe de candidaat denkt over de plaatselijke tramkwestie. Het gehoor was eerst onverschil lig over alle praatjes in zake de algemeene politiek, doch na deze vraag was de belangstelling gewekt. De candidaat belooft dat de tram er spoedig zal komen als hij geko zen wordt. En ziethij, de radicaal socialist, die krachtens het partijprogram is tegen alles wat in strijd is met het katholieke program, krijgt, door zijn trambelofte, in die gemeente een groote meerderheid Vraag: welke waarde voor de algemeene politiek heeft een kamer verkiezing als men neemt gemeente voor gemeente Wij stellen die vraag, omdat het zoo niet alleen gaat als ging in die gemeente bij Parijs, maar het zoo meer gaat. Daar geen doofpot. o Wij hebben vroeger al eens ver teld een geval uit Rusland, dat daar Russische rechters gevangenisstraf kregen omdat zij blijkbaar te kwa der trouw waren geweest in hun ambt. Wij lezen nu een geval uit Frank rijk, dat de Justitie daar afkeurde een doofpotgeschiedenis. De zaak is deze. Een onderwijzer had op school aan de kinderen opstellen gedicteerd van een inhoud in strijd met gods dienst en goede zedei. De ouders van die kinderen had den daartegei een klacht ingediend bij de burgerlijke overheid, daar zij oordeelden dat dergelijke dictees in strijd waren met de neutraliteit der openbare school. De prefect van Haute-Garonne (een prefect is wat men hier zou noemen een commissaris der konin gin) wilde de klacht doofpotten (ze ker door den weg van de Gelet op de ingewonnen ambtsberichten), maar de ouders lieten het er niet bij zitten en gaven hnn klacht in handen van advocaten. De zaak werd eerst gebracht voor de burgerlijke rechtbank van Saint Gaudens in den vorm van een eisch om schadevergoeding en daarna voor het Hof van Toulonse. Het Hof verklaarde zieh bevoegd om de zaak te behandelen, en oor deelde dat door dergelijke dictées de on derwijzer de plichten en rechten van zijn ambt te buiten ging, daar die dictées werkelijk waren in strijd met de onderwijsneutraliteit. En gaf als vonnis artikel 1. De beslissing (doofpot- beslissing) genomen "door den prefect van het departement van Haute Garonne van den 12 Februari 1914 wordt vernietigd. artikel 2. Het afschrift van de tegenwoordige beslissing zal worden gezonden aan den zegelbewaarder, minister van Justitie, die wordt be last om er de uitvoering van te ver zekeren, En in Nederland gaat het maar steeds door om rechtmatige klachten te doofpotten, alsot er geen hooger rechtsbeginsel bestaat dan dat van de doofpot, en zonder dat daar tegen in rechten iets te doen is Wij althans weten niet den weg om tegen een doofpotbes]uit genomen door regeering of ander burgerlijk bestuur in rechten op te komen, en blijkbaar ook niet eenig advocaat, want de Volkswil heeft onder haar abonnés veel advocaten en andere rechtsge leerden en geen hunner deed ons ooit eenig middel aan de hand. Hebbea wij reeds eens gewezen op de achterlijkheid van Sederbmd vergeleken met Rusland, in dat ge val is bewezen de achterlijkheid van Nederland vergeleken met Frankrijk, in beide gevallen op het gebied van rechtverkrijgen door den belastingbe- talenden burger. En de taak, de eigentlijke taak, van het burgerlijk gezag is het ver zekeren van de rechtsvrede DE DOOFPOT BESCHERMT 1. Diefstal van poldergeld, 2. Verkrachting van en door kinde ren tot de zonde van Sodoma, 3. Aanranding van kleine meisjes door ambtenaar op een openbaar bureau, 4. Valsche ambtsrapporten, 5. Valsch procesverbaal en mis handeling van ouden man, 6. Meineed in rechten, 7. Heiligschennis op altaar, 8. Omkooping tot verraad van vrienden, 9. Bijkantoor tegen wet en fatsoen, 10. Eer-, brood- en sacramentenroof, 11. Vervalsching van de kiezerslijst, 12. Overspel, 13. De nulliteit en de lompheid, 14. Den slippedrager, in het algemeen de boosheid en de karakterloosheid. De doofpot beschermt niet de kleine overtredingen. En de doofpot haat eer, oprecht, geloof, verstand. Deze doofpotbescherming geschiedt door samenwerking van justitie, bu reaucratie, kerk en politiek. En heeft in de laatste jaren voor doel te bestrijden de idee door van Dalsum naar voren gebracht dat het hier een rotte toestand is. Daarom de doofpottaktiek van langs geheime wegen tegen hem te doen postvatten de meening alsof hij is een man zonder eer en zonder eerbied voor het gezag, en wiens oordeel dus waardeloos is. Wat zal het einde zijn Dit: Dat Hij, die de wereld regeert voor wat betreft de natuur door de aan haar gegeven wetten, de menschen- maatschappij door den vrijen wil des menschen en het ingesteld gezag, of persoonlijk ingrijpt door een aardsch strafgericht wat nog altijd is een tij delijk gericht of wel den vrijen wil zijn gang laat gaan en alles zich laat ontwikkelen tot een eeuwig strafgericht. Of wel dat Hij na schade en schande den Pinkstergeest doet waaien onder het volk, dat alsdan mannelijk ver klaart een einde te willen zien van de doofpotregeering en te willen de re geering van het recht. Maar wat ook het einde zal zijn tijdelijk of eeuwig gericht of pinkster geest, alles zal het zijne krijgen zoo wel loon als straf. Dit zegt het na tuurrecht en dit zegt de Schrift, en de Spreuken der wijzen leeren Wie wel de wijste Vraagt de derde. De vierde„Die kent alle zeden in boeken geleerd „Neen, wie de Schrift kent en de natuur Die alleen is op het rechte spoor dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. direct opgelost in de maag komt, een LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Huist bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. De Kamerverkiezing van Aalst. —O Bij de laatste Kamerverkiezing ver kregen de katholieken 36139 stem men, de Christen Democraten 20118 stemmen, de liberalen 11359 stemmen en de sociaal democraten 3832 stem men. Wegens het evenredigheidskiesstelsel waren daardoor gekozenvan de katholieken 3, van de Chr. Dem. en van de lib. elk een. Om reden de volksstrooming in Aalst was voor de Christen Democra ten en men daarom verwachtte, dat deze een 2den zetel bij zouden win nen, hetzij ten ko^te van de katho lieken heizij ten koste van den liberaal, en de sociaaldemocraten aan de christe lijk democraten geen overwinning gunden, zij wisten toch wel dat zij niets konden winnen, hebben katho lieken, liberalen en socialisten in eikaars hand gewerkt opdat de Chr. Democr. geen tweeden zetel zouden winnen, dus valsch gewerkt. Deze valschheid heeft wel in zoo verre succes gehad, doch heeft niet kunnen beletten, dat de Chr. Dem. tot bijna 8000 stemmen zijn vooruitgegaan vergeleken bij 1912. De katholieke geestelijkheid heeft weder haar gewonen valschen rol ge speeld door met name daags voor den stemdag een manifest uit te vaardigen tegen de Christen-Democraten. Het is alsof deze eerwaarden en zoo doen ze ook bij ons van lotje getikt zijn en liggen onder het goddelijk strafgericht omschreven in de Schrift als: „Ik heb hunne oogen verblind en hun hart verhard, opdat zij met de oogen niet zien en met het hart niet verstaan, en zich bekeeren, en Ik hen geneze." (Joh. 12:40). Het is anders wel curieuszoodra het gaat tegen de Christen Democra ten sluiten zich tegen hen aaneen, openlijk of in het geheim katholiek, liberaal, socialist en geestelijkheid. Zoo gaat het ook tegen ons. Dit wijst op een zielkundig verschijnsel en dit isdat men voelt, dat de Christen- Democraat dimt het algemeen belang (dus staat op het standpunt van het katholieke recht), en de anderen slechts dienen het bizonder belang, dus die nen de zelfzucht. Feitelijk is die aaneensluiting van onder elkander vijandige partijen tegen de Christen Democraten voor dezen een eer, omdat die partijen daardoor met de daad erkennen hun samen- hoorigheid tegen den wil Gods door den wil des Volks, hierdoor dus er kennen dat de volkswil tot het recht Gods is alleen en uitsluitend alleen bij de Christen Democraten. Spionnagc. O Een inzender in Limburg's Belang, zich noemende „Een burger van het vrije en onverdeelde Nederland" ver telt daarin het volgende geval In den tijd van het nummer-spion- nage-systeem in het Zuiden van ons land, dit is dus drie of vier jaar ge leden, kreeg eene familie een nieuwe dienstbode, die buitenmeisje zijnde, in in de plaats geheel onbekend was. Een dag werd het meisje om etens waren gestuurd en kwam bij vergis sing terecht in een socialistischen winkel. Aan de etenswaren bemerkte de familie, dat het niet die waren welke zij gewoon was. Zij vroeg ech ter niet waar het meisje ze gehaald had. Enkele dagen later kreeg de familie een bezoek van den pastoor, om haar mede te deelen, dat zij beticht werd in den socialistischen winkel te koopen. De pastoor werd beduid dat hij zich in het adres vergiste althans verkeerd was ingelicht. Niettemin hield de geestelijke zijne bewering vol, omdat men (de spionnen) „het meisje komende uit den socialistischen winkel tot aan huis had gevolgd en had gezien dal het meisje met den huissleutel de deur opende", dus dat de dienstbode wel degelijk bij de familie thuis behoorde. DE SCHEEPSRAMP VA\ DE „EMPRESS OP DE Sin LAURENS RIVIER. O Deze is feitelijk op de plaats van het ongeval een zeestroom als de Wester-Schelde, doch alleen enkele malen breeder. Volgens de kaart ligt Father Point ongeveer halverwege de golf van Sint Laurens en Quebec, en wel op Cana- deesch gebied. Wij laten hier volgen de verklaring van den scheepskapitein over de oor zaak van de ramp. Kapitein Kendall, de commandant van de „Empress" heeft, volgens een mededeeling aan de „Daily Mail", nadat hij aan boord van de „Lady Evelyn" te Rimouski was aangekomen, de vol gende verklaring afgelegd. „Sinds den vorigen avond reeds waren wij door een buitengewoon dikke mist gestoomd, waardoor wij weinig vorderden. Te twee uuf beval ik, dat de vaart nog verminderd moest worden. Wij waren toen bij Father Point. Ik stond op de brug en zag plutse- lig ter zijde van mijn schip een groot stoomschip, dat met groote snelheid scheen te naderen. Ik trachtte den koers van de „Empress of Ireland" te veranderen, maar daarvoor was de tijd te kort. Het vreemde schip botste hevig tegen het mijne aan ter hoogte van de machinekamer, zoodat dit bijna in tweëen werd gesneden. Ik gaf da delijk bevel de booten neer te laten, maar niet alle pasagiers konden deze bereiken, daar de „Empress" tien mi nuten na de de aanvaring zonk." Er zijn 1023 dooden. Oudervreugd. o 't Is Lentedag. Het jonge groen ont luikt allerwege. Het madeliefje en veldviooltje vertoonen zich op heuvel en dal. Een zacht windje suist door 't jeugdige groen en verspreidt heer lijke geuren. Overal ziet men de knop pen zwellen, die zich straks zullen openen en op 't schoonst zuilen b:oeien. Als men dat aanschouwt dan moet men Hem, de eere geven, Hij, die zag naar Zijn schepping en zeide Het is zeer goed. Ook het menschenleven is hieraan gelijk, het is er ook Lente in... Thans een jaar geleden, werd ons een spruit geboren. Onze mond werd vervuld met gejuich en ons hart vloeide over van dankbaarheid. En wij hebben dien spruit een jaar lang zien groeien tot een knopje,-dat eens, dat geve Ood, zich ontplooie en bloeien zal. Ziel, wat lief e/i aardig is zqQ'n knopj.-, het lacht ons loe, alsof het zeggen wil, langzaam word ik groot. O, 'welk een vreugde voor het ouder hart, dit knopje a! zachtjes aan groo- ter te zien worden, met het vooruit zicht, het eens als een Lentebloem in volle luister te aanschouwen. Geve Hij, de Schepper aller dingen, dat wij, als Ouders van dit knopje, bedauwd mogen worden door Zijn Geest, om ons te bekwamen, voor de opvoeding van onze jongste lieveling Dit zij zoo „Een beginnend schrijver Sileine berichten. o— De Petroleumkoning john Rock- felier, de rijkste man der wereid, is 's nachts steeds zoo beangst voor aan slagen dat hij alsdan zijn woning laat bewaken door een aantal negers boven andere voorzorgen Dus ook de rijkste heeft het nog niet gewonnen wat be wijst, dat het geluk elders ligt. In Engeland is een wetsontwerp aan genomen tot bescherming van den grijzen zeehond. Het is niet bekend geworden, of op de poldervergaderingen iemand is ge weest die direct of zijdelings in het openbaar zijn gedachte heeft geopen baard. Naar verluidt, moet onze Koningin Wilhelmina aan persmannen hebben doen weten, dat zij niets gediend is van ai dat gevlei en geflikflooi in de kranten en van dat geportretteer als zij er 'ens is. Als dit waar is strekt dit onze Koningin tot eer. Een inzender in de Zaanlandsche Courant schrijft, dat men aan de Zaan (dit naar aanleiding van bemiddeling wegens de staking aldaar in het hout bedrijf) evenveel gteft om ridderorden e i ut.ifo m als een koe om de kerk. Op een boerderij te Ureterp (Fr.) werd.... de waakhond gestolen. In den Indischen archipel zijn mos sels dn; tot 200 kilo gewicht krijgen. Zoo groot groeien de mossels niet op de Zant; kreek. Er worden op de geheele wereld ongeveer 36 millioen kinderen per jaar geboren, dat is 70 in elke minuut. Het juiste getal stemmen, dat de Christen-Democraten in Aalst zijn vooruiigegaau is 7383. In. 1912 had den zij 12735 stemmen, en nu in 1914 reeds 20118. Flink zoo. Het heil der maatschappij ligt in de Christelijke Democratie. Als gevolg van de laatste Kamer verkiezingen voor de helft der leden in België heeft de katholieke re geering, hoewel zij in de Kamer eene katholieke meerderheid heeft van 12 stemmen, onder de kiezers eene min derheid van 30 duizend 171 stemmen. Iemand schrijft in De Volkseeuw, dat er geen gemeente bestaat die slech ter bestuurd wordt en waar tot schande van het bestuur zooveel over gesproken wordt, ais de gemeente Assebroucke in West-Vlaanderen. Blijkbaar kent die schrijver niet het eerbiedafwekkende gemeentebestuur van Hulst. Er wordt beweerd wij weten het niet dat de handelszaak van den goeder, gemeentesecretaris Rottier van Hulst wordt gedreven op naam niet van hem. Aanvoer veemarkt te Hulstom 1 U/2 uur geen vee, een kwartier later 1 rund. De onbeschoftheid in Hulst wordt tege.i ons'zoo groot, dat ambachtslui uit bangheid dat zou worder. gezien dat zij voor ons werken, wel werk aannemen maar niet komen. Vierkant in het gezicht te zeggen dat zij niet durven doen zij nie% Diezelfde geest zit in menig winkelier en zelfs in ven ters. Wij kunnen echter die. onbeschofte vlegeis missen, want een ander doet het graag, daar wij nimmer crediet vragen noch nemen. Rood haar en elzenhout zijn niet op goeden grond gebouwd. (Geldersch spreekwoord). Deze we^k vierden te Hulst de echtelieden Biesbroick -van Kemscke, Warande, hun gouden bruiloft, en de vorige week de echtelieden Emaneel in de Groote Bagijnestraat. Een derde gouden bruiloft is afgelast door het

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2