krantenpapier pn van perkament. Zoo'n omhulsel belemmert de ont wikkeling van de vrucht absoluut niethet groote voordeel is, dat de vruchten gespaard blijven van wor men of andere insecten Zelfs kr&n- tenpapierhoesjes doen nog huu plicht, hoewel de perkamenten veel meer aan te bevelen zijn om hun grooter weerstandsvermogen tegen wind en regen. o— Raslands nieuw goudland De spoorweglijn door het Amour- gebied nadert haar voltooiing. Waar schijnlijk wordt hij dezen zomer nog in gebruik genomen. Door den aan leg van deze lijn is een uitgestrekt gebied bereikbaar gemaakt. Het land, dat ten deele grenst aan de zone van het eeuwige ijs, is zoo rijk aan goud, dat in Sint-Petersburg en Mos kou zich thans reeds een groote schare avonturiers en gelukzoekers klaar maakt, in het Amour-gebied goud te gaan zoeken. Het wordt natuurlijk roofbouw. Het leven is er weliswaar niet geheel gevaarloos, want het kli maat is moordend. Bovendien zijn moord en doodslag aan de orde van den dag het gebeurt betjekkéiijk heel vaak, dat er kleine kolonisaties ge vonden worden, waar alle bewoners vermoord zijn. De winters zijn in Azië N.O. hoek niet te overleven en 's zo mers is de hitte van dien aard, dat alle flora verschroeit en een vonkje voldoende is, om uitgestrekte wouden weg te branden. Voor landbouw is het terrein ongeschikt. Het zal daarom een goudland eerste klas worden. De nieuwe stad Alexejewsk ziet er nog meer primitief uit. Het vorige jaar leverde het gebied 20 millioen roebel goud. Een ander product is de Amour zalm, de z.g. keta, die uit den Stillen Oceaan hierheen komt om kuit te schieten. Aan de oevers der rivier ligt ze voor het scheppen. De roode keta- kaviaar, die ter plaatse betaald wordt met 2 cent per pond, brengt in Pe tersburg minstens 30 ct. op. Ook de visscherij zal na voltooiing der spoor lijn zich pas goed kunnen ontwikke len en kan millioenen opbrengen. o— Bachelet en zijn „vliegende trein" Bachelet'8 uitvinding van den „vliegenden trein", door magnetische krachten voortbewogen, bracht te Londen groot oproer. Verschillende vertegenwoordigers der werenschap verdringen zich in het laboratorium om bet model te bezich'igen en te bestudeeren, en reeds voor de tweede maal heeft een commissie van ad miraals en ingenieurs van het BHi- sche ministerie van Marine het im dai in oogensehouw genomen, e „vlie gende trein" heeft thans ook reeds een passagier vervoerd„op den kleinen modelwagen, die 18 pond weegt, heeft men een jongetje gezet. Bachelet schakelde stroom in, en onmiddellijk verhieven onzichtbare met verstoord geladt mijne pla> nen te doorgronden, gelukt het haar toch niet, mij terug te houden. Ik vlucht. Wereldend ziet mij heden voor de laatste maal. Het doel mijner reis is de residentie. Zonder ongeval kwam ik op de plaats mijner bestemming aan. Boven dien scheen het noodlot sinds het tooneel in de wachtkamer zijn onge rechtigheid tegenover mij te hebben ingezien. Ik zocht den anderen neef der oude tante opdezelfde, die eerst mij en dien ik op mijne beurt uit haar gunst verdrongen had. Ik wilde be proeven met hem eene overeenkomst te treffen ten opzichte van h?t aan mij gelegateerde huis. Mijn wenseh wordt gemakkelijk en snel vervuld. Mijn verre neef is een zeer net mensch, zijne vrouw nog net Ier en zijne schoon mama ontegensprekelijk het netst, om dat zij zog srel den knoop hielp doorhakken. Nadat ik nauwelijks mijn opvolger en voorganger met mijne aangelegenheid had in kennis gesteld, schudde hij mij hartelijk de handen en verzekerde, dat een goede geest mij gezonden had. Hij traditie name lijk op teergevoelige wijze zijne schoon mama kwijt te raken, die in hare on baatzuchtigheid er op gestaan had bij hare kinderen in te wonen, om de zware huur eenigzins te verlichten. Als zij nu v/as over te halen, naar Wereldend te trekken, om daar het krachten den wagen met zijn last en hielden het OBwrikbaar in de baan vrij zweefde de trein in de lucht, tot dat de stroom werd uitgeschakeld. Bachelet heeft dezer dagen allerlei uit zijn leven verteld. Twintig jaar lang werkte hij in eenzaamheid aan zijn uil vinding. L'e eene proef volgde de andere, vreugdevolle verwachtin gen en bittere ontgoochelingen wis selden elkaar af Hij heeft bijna hon ger moeten liiden, om het geld bij een te krijgen, benoodigd voor de proefnemingen. Doch alleen de hoop, eens met iets grootR voor den dag te komen, hield hem staande. In 1893 begon Bachelet zijn uitvinders- bezigheden in Tacoma (Washing ton). Zijn eerste proeven lagen op het gebied der geneeskunde. Hij vond' instrumenten uit, die op electro- magnetische wijze den pijn moest verzachten. Twaalf jaar lang deed Baehelet niet anders dan electrische apparaten bouwen voor de behande ling van organische en nerveuse storingen In vele ziekenhuizen voerde men de instrumenten in, doch een financieel succes leverde de arbeid niet op. Bij het nemen van proeven over de werking van magnetische storingen op de bloeddeelen, ontdekte hij, dat bepaalde bloeddichtheden terker aan of afgetrokken werden dan andere. „Toen ik dit gezien had, sloot ik mij op, en dacht en deed niets dan denken. Duizend ge dachten gingen mij door het hoofd maar alles verwierp ik weer Waar heen ik ook zag, het scheen me, dar ik niets meer doen kon vliegma chines, draadlooze telegrafie, draad- looze telefonie, voor al die dingen kon ik niets wezen. Want ik wilde niet ergens verbetering brengen. Ik wilde iets nieuws, iets origineels. PlofcseliDg had ik het gevonden de snelheid. Snelheid is de eh-ch de- tijds Automobielen, vliegmachienes, alles jaagt naar snelheid. Maar wat er hereikt wordt is nog te gering Vindt iets, dat groote snelheid heeft, en je succes is gemaakt." Aan wielen mocht ik niet denken. Mijn gedachten bepaalden zich slecht-? tot dit ééne puntin welk element is de grootste snelheid te verkrijgen is het water, is het de bodem, of her inwendige der aarde, is het de lucht? De wrijving moest natuurlijk- zooveel mogelijk opgeheven worden Toen herinnerde ik mij mijn proeven met magnetisme op bloedcellen. Als bloedcellen worden afgestooten, waar om dan ook niet metaal Van den dag af onderzocht ik elk metaal en alle metaalmengsels. Voor de prac- tijk bleken aluminium en koper het opzicht te houden over het huis tegen het genot van vrije woning en andere emolumenten „Dit zou een prachtige werkkring zijn voor hare verbazingwekkende geestkracht..." Ik keek hem aan. „Ge weet in het geheel niet, beste neef, hoezeer de oude... dame zich nog tot werken voelt aangetrokken. Met de lofwaardige bedoeling, in de toekomst geld voor ons te verdienen, laat zij zich nu borduur-onderricht geven door eene jonge dame." Ik weet niet, waarom ik naar den naam van deze onderwijzeres vroeg; ik heb echter boven reeds opgemerkt, dat mijne goede ster, die eenigen tijd verduisterd was geweest, weer begon te schitteren. De naam had de gevraagde verge ten, doch daar hij mij ten maaltijd genoodigd had en het onderwijs da gelijks te twee uur begon, zou het mij gemakkelijk vallen hem te verne men. De schoonm ma bracht ons allen in't humeur door de beminnelijke bereid willigheid, waarmede zij op ons voor stel inging. Ik gevoelde mij zoo aan genaam in den kring der vergenoegde menschen, dat het mij bijna natuurlijk voorkwam, om twee uur in de bor- duur-onderwijzeres mijn goeden engel uit Wereldend te ontdekken. Deste verbaasder scheen zij, door mij hier te zien, waar zij mij het minst ver wachtte. Van het onderricht kwam heden niets terecht. De kopjes werden nuecsi geschikt. v Zoo ontstond de wagen, die door magnetische kracht opgeheven wordt, doch hoe moest het gevaarte nu voortbewogen worden Eerst dacht ik aan een gewone luchtpropeller, die scheen mij voor het personen vervoer zeer goed bruikbaar. Om de post en goederen te vervoeren, was het niet noodig dat iemand zich op den trein bevond. Zulke treinen wou ik laten loopen met een snelheid van 300 Engelsche mijl per uur, en door een of meer centralen laten bestu ren. Het zou te ver voeren, alle pogingen te noemen die ik deed, voor ik op de gedachte kwam, de magnetische kracht der solenoïde te gebruiken, om den trein met de grootste snelheid door de ruimte te bewegen. o— I>e genezing van een blind meisje. Prof. Alexander Erskine, een zeer bekwaam medicus te Londen, vertelde onlangs voor de Kosmos-vereeniging aldaar van de merkwaardige wijze, waarop hij een blindgeboren meisje van haar gebrek genas. Het meisje, Gertrude Gates, was negen jaar, toen zij bij Prof. Erskine gebracht werd. De geneesheer twijfelde aan het succes van een operatie, doch wilde toch zijn krachten aan het geval beproeven. Hij behandelde het kind toen met hypnose. Zonder veel moeite raakte het in een hypnotischen slaapin dien toestand sprak de dokter het kind toe, dat het niet meer blind was. Daarop werd het meisje gewekt, en werkelijk, ze kon zien. Om zich te overtuigen liet Prof. Erskine haar een aantal snippertjes oprapen, hetgeen ze vlug deed. Prof. Erskine verklaart het geval als een functioneele blindheidaan het oogweefsel mankeerde niets, doch het kind had niet het vermogen, het me chanisme van het oog te gebruiken. Door het kind onder hypnose te sug- gereeren, dat het niet blind was, gaf hij het de capaciteit van te zien. Was de gezichtszenuw of het oogweefsel niet in orde geweest, dan had de hypnose geen succes gehad. o Een expeditie naar de grootste glelscher8 der wereld. Het echtpaar Workmann, dat met on vermoeiden ijver in de Westelijke Himalaya en de Karakorum onderzoe kingen doet, heeft aan het Aardrijks kundig Genootschap te Londen een en ander meegedeeld omtrent de expeditie. Het hoofddoel was, de beide grootste gletschers der aarde, de Siachen-glet- scher en de Tarimsheir, die zich later met elkander vereenigen, te bezoeken. Vóór de samenvloeiing is de eerste 4,5 K. M., de tweede 3 K. M. breed. Later worden zij door een vernauwing in het dal veel smaller. De expeditie heeft ook verschillende vergissingen in de kaart van het Karakorum-gebied hersteld. De Saltoro-pas, die totnogtoe naar den gletscher van dien naam ge noemd werd, heeft niets met dezen te maken en is daarom naar de Etilap- voortdurend door de goede oude dame met voortreffelijke koffie gevuld, ter wijl zij onophoudelijk vragen tot ons richtte over haar toekomstigen werk kring. Haar schoonzoon, zichtbaar in den besten luim, putte zich bijna uit in opmerkzaamheid jegens haar. Ik ver wachtte, haar ieder oogenblik te zullen hooren uitroepen, dat zij, geroerd door zoo overweldigende betuigingen van liefde, de scheiding niet zou durven voltrekken. Gelukkig bleef zij echter standvastig. Tegen den avond vergezelde ik mijne vroegere huisgenooten naar heur woning, daar ik ook bij haar moeder een bezoek wilde afleggen. De talent* volle broeder was door een Amerikaan als decoratieschilder geëngageerd en had eenigen tijd te voren Europa, dat zijne gaven niet op den rechten prijs wist te schatten, verlaten. Toen ik 's avonds in mijn hotel kwam, was mijn besluit genomen. Den volgenden morgen overlegde ik, of ilc niet kortweg per brief van mijn hospita al de bezittingen terug vorderen zou, welke ik haar bij mijn afreis in Januari in bewaring had ge geven. Ten slotte achtte ik het toch beter, haar zelve op te zoeken en het mij toebehoorende te halen. Zij was eigenlijk een goede ziei geweest en haar zelfverloochening tegenover mij verdiende erkentelijkheid. Dit feit kon ik nu eerst op de juiste waarde schatten. Met een aardig geschenk voor haar begaf ik mij op weg in de hoop, dat hoAt-glefs,chers genoemd. De hoogste top in de Teramkangri, die totnogtoe op 7380 M. geschat werd, is in wer kelijkheid bijna 8300 M. hoog, dus een der hoogste toppen der aarde. Achter den Oostwand van den Siachen- gletscher werd een nieuwe groep van reuzenbergen ontdekt en een andere boven het z. g. „zilvertoon-plateau". De hoogste top in deze laatste groep werd naar Koningin Mary van Enge land genoemd. Óp den Siachenglet- scher werden overblijfselen van oude bouwwerken op groote hoogte gevon den. De resultaten van deze expeditie kunnen dus zeer gunstig genoemd worden. —o Merkwaardige beschouwing omtrent de Oude Wereld. Charles Kitchen, een medewerker van de „World", is van een uitstapje naar Europa en Klein-Azië te New- York teruggekeerd. Hij publiceert een en ander omtrent zijn bevindingen in de Oude Wereld en deze zijn aller merkwaardigst. Hij verklaart o.a. dat hij het beste gegeten heeft te Weenen en te Parijs. De mooiste opera hoorde hij in het Scala te Milaan Budapest beschouwt hij als de vroolijkste stad en Rome als de vervelendsteLissa bon vindt hij de roezemoerigste stad. Over de Russen is onze Amerikaan al heel te vredenhij vindt ze de meest gastvrije menschen en hun vrou wen de mooiste van Europa, bo vendien zag hij te Moskau de beste tooneelspelers. Het mooiste gebouw van geheel Europa is volgens hem de Blauwe Moskee te Constantinopel, en het mooist uitzicht bewonderde hij bij Kaap Martin aan de Riviera. Van ons land vermeldt de Amerikaan niets. Waarschijnlijk heeft hij vergeten ons te bezoeken, zijn heele reis zal ook min of meer vluchtig geweest zijn, tenminste zijn studies schijnen niet al te grondig. o Onkruidbestrijding. Het onkruid is een lastige plaag en de schade, daardoor in den land- en tuinbouw veroorzaakt, niet gering. Bestrijding er van kost tijd, veel tijd. En tijd is bij de schaarste aan ar beidskrachten tegenwoordig kostbaar. Begrijpelijk dus, dat een middel, het welk als doeltreffend legen het onkruid wordt aanbevolen, de belangstelling van land- en tuinbouwer heeft. Als zulk een middel wordt den laat- sten tijd genoemd fijngemalen kainiet. De werking van deze stof moet be rusten op zijn scherpe, bijtende in werking op het groote en breede bladweefsel van de meeste onkruid- planten, welke bijna alle een breeder, weeker blad bezitten, dan onze graan- planten. Daarbij zijn de bladeren der meeste onkruidplanten met fijne haar tjes bezet. De fijngemalen kaniet blijft op het breede onkruidblad en tusschen de fijne haartjes hangen, lost op en onttrekt daarbij aan het bladweefsel door de dunne bladhuid water. Daar door verwelkt het onkruidblad. De snelheid, waarmee dit verwelken na de bestrooiing plaats vindt, hangt van omstandigheden af. Hoe meer kaniet op het blad en hoe warmer zonne- mij tijdens het korte oponthoud geen mijner vroegere kameraden in den weg treden zou. Een eigenaardig, half weemoedig gevoel maakte zich van mij meester, toen ik voor hel oude huis stond, waarin ik zoo menig vroo- lijk maar ook vervelend uur had door gebracht. Ik luisterdekinderstemmen klonken mij tegemoet, waar anders altijd diep stilzwijgen had geheerscht en eene kijvende vrouwenstem klonk boven schellen uit. Na lang, ongedul dig wachten vernam ik eindelijk slee- pende schreden de deur werd geopend en voor mij stond... Bruin of zijn geest in kamerjapon en pantoffels. Schrik en verrassing verlamden mijn zinnen. Dit kostbaar oogenblik ging helaas verloren. Toen ik op de vlucht wilde gaan, was het te laat. Bruin niet zijn geest had mij herkend en trok mij in den gang. Verzet hielp mij niets ik werd in de kamer gesleept, waar de oplossing van het raadsel mij wachtte. Licht blozend en met een zeerjeu- dig morgenmutsje trad mijne vroegere hospita mij tegemoet, sinds eene maand de „gelukkige" echtgenoote van Bruin. Dat zou ik nooit voor mogelijk hebben gehouden. Zij. die ik nauwe lijks anders dan met bezem en stof doek gezien had.... zij kon haar huis, haar eigen huis, de tempel der rein heid, tot een morsig amphibiën- en insecten-asyl verlagen. Het jonge echtpaar wilde mij ten maaltijd houden en vertelde mij, dat schijn na de begroeiing volgt, des le spoediger zal men de goede werking der kaniet waarnemen. Na eenige uren is deze dikwijls reeds duidelijk waar te nemen. Men heeft thans in Duitsch- land en ook hier met dit bestrijdings middel reeds bij vele onkruidplanten veel ervaring opgedaandie planten werden of geheel vernietigd of zwaar beschadigd. Ze zijnherik (gele kiek, knop-herik, wilde radijs enz.) wilde mosterd, korenbloem, distels, duizend knoop, brandnetels, klaproos, goud bloem, dauwnetel, zoogdistel, (ganze- of melkdistel, zeugdistel enz.) muur (mier, murik, vogelkruid), akkevere- prij» (ganzemuur, Veronic) en paarse doovenetel (dauwnetel.) Vooral tegen de herik, welke inzon derheid in haverakkers zulk een groote schade kan aanrichten, is de fijngema len kaniet een kostelijk bestrijdings middel. Ieder landbouwer, weet, hoe zeer de oogst van herik te lijden kan hebben. Dit moge blijken uit de vol gende voorbeelden De Duitsche rijkslandbouwleeraar P f 1 a u m e r, te Neuburg a. D., oogstte van een sterk met herik bezet haver veld per Hectare 2150 K.G. daaren tegen van het er naast liggende ge deelte, waarop de herik vernietigd was, 3200 K.G. Een verschil dus van 1050 K.G. haver per H.A. De heer S c h u 11 z, te Soest, een zeer bekend Duitsch landbouwer, oogstte van een met herik bezet per ceel 1187 K.G. per H.A., op een per ceel zonder herik naast het vorige 3656 K. G. dus ruim driemaal zoo veel. Bij den heer Joh. v. d. H u r k, voorzitter van den Boerenbond, te Heesch, N.-Br., gaf haver met veel onkruid (vooral risse of Jesusgras) op het perceel, waarin dit onkruid door fijngemalen kaniet vernietigd werd, Vs meer opbrengst boven het perceel, waarin men. het onkruid niet vernie tigd had. Natuurlijk werkte hier het bestrijdingsmiddel meteen als een kali bemesting. De Duitsche Landbouw-Maatschappq heeft talrijke proeven doen nemen om de door onkruid veroorzaakte schade vast te stellen. Deze liepuiteen'van 10 tot 90 pCt. Men stelde dus een gemiddelde schade van 25 pCt. dus1/* van den oogst, vast. De bekende prof. dr. W o 11 n y stelde zelfs de gemiddelde schade op 30 pCt. Het is dus wel zaak om den strijd tegen het onkruid met alle kracht te voeren. Tijd. o— 't Gedachtlezen. A.„Mag ik me eens voorstellen Ik ben Verbeek en reis naarDuitsch- land om goederen in te koopen. Wie is u als ik vragen mag B.Ik ben gedachtenlezer en geef voorstellingen A.„Neemt u mij niet kwalijk, wat is dat voor een zaak B.,,'t Is niet gemakkelijk en lang. niet ieders werk. Ik lees b. v. in uw gedachten, dat u naar Berlijn gaat,, daar heel veel goederen op crediet bestelt en ze dan tot iederen prijs tracht kwijt te worden." o het de kamerverhuurderij had laten varen, om daarvoor eene geheele fa milie niemand anders dan die van mijn vroegeren vriend Schulze op te nemen, die ik na den maaltijd be zoeken moest en die zich buitenge woon zou verheugen over mijn weder zien. Ik wees elke uitnoodiging af, speelde het met de slimheid klaar, Schulze en zijn driekwart niet te bezoeken en nam afscheid met de belofte van spoedig bezoek. Sinds zes weken ben ik gelukkig getrouwd. Mijne vrouw kijkt mij niet over de schouders, terwijl ik deze regels schrijf, omdat zij bij het ven ster staat en een brief leest. Hij komt van juffrouw Becker, die ons daarin verhaalt, hoe het er nu in mijne vroe gere woning te Wereldend uitziet. Eenvoudig niet om uit te houden, sinds de schoonmama daar is. Zij ten minste bedankte voor het samenleven met zulk eene twistzoekende vrouw. Zij had daarom besloten, haar de plaats in te ruimen en.... te trouwen. „Dus zij ookriep ik vroolijk lachend. „Alles geraakt toch ten slotte in Hymens banden. Alleen ben ik nu nog nieuwsgierig, of er niet iemand gevonden wordt, die mijn buurvrouw te Wereldend, de oude tante, voor ambtenaarjvan den burgerlijken stand en altaar voert 1"

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6