INGEZONDEN Illlffl de fijn# kliek d# baas ip, te npeme,o socialist of anarchist. In Frankrijk benoemt de gemeenteraad den bur gemeester, en nu is in Hazebroeck tot burgemeester benoemd pastoor Lemire eu tot wethouder de beer Bonte, de „veroordeelde" directeur van de Vlaamsche Volksstem. Bij de verkiezingen van Zondag werd de heer Daens in Aalst her kozen, doch de Christen-Democraten wonnen geen tweeden zetel er bij hoewel zij 6000 stemmen vooruit gingen. Ais men ziet dat tiinke optreden van het Fransch-Vlaamsche volk moet het Zeeuwsch-Vlaamsche volk zich dan niet schamen tot in den grond, daar het ook de verderfelijke clericale kliek geheel had kunnen overwinnen maar niet wilde door den geest van niet-gunnen Me\icaans(i»e gene raals Zapata en Villa. o Deze worden door de Amerikaan- sche Regeering gesteund tegen deu gekozen president van Mexico, Huerto. Een Amerikaan8che journalist vertelt het begin van den gene- raalsloopbaan dier heeren onder den naam van Van den ezel en den zwager. Zapata was een koeienjongen met ambities. Zijn ambitie was om het beste met den lasso te kunnen wer pen en het vergulde wambuis te winnen, uitgeloofd voor den jaar- lijkschen lasso-wedstrijd. Helaas, de dag kwam en hij won het niet. Wie won het wel Dat doet er niet toe. Zapata gevoelde zich beleedigd door die nederlaag. Hij zou hun wel eens laten zien wie er het beste lasso kon werpen en meteen zwaait hij zijn touw en vangt een ouden ezel die daar juist toevallig over de straat liep. Weer pech. De ezel valt, in den strik verward en breekt zijn voor- pooten. Wat nog veel erger is, de ezel behoort aan een invloedrijk man. De politie komt om den onhan- digen lasso-werper te vatten. Hij ont snapt naar de bergen en omdat er anders niets voor hem op over schiet wordt hij roover. Thans als struik- roovergeneraal wel bekend en gere nommeerd in het zuiden van Mexioo. Anders ging het met Vifla. Die woonde aan de Amerikaansche grens. Op een goeden dag verdwijnt zijn zuster. Er van door met een vrijer. Villa haalt den priester uit zijn bed, zet hem te paard en holt het vluch tende paar na. Hij vindt hen en zet den man het pistool op de borat. En onder die omstandigheden moet de priester het paar trouwen Als de echt beklonken is, trekt Villa aan de haan en de zwager valt dood neer. Dan moet de priester de gebe den voor de dooden opzeggen. En Villa trekt de bergen in als struik- roover. De tentoonstelling der Onafhanlce- lijken te Amsterdamen de Oplimus quispueu. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten.) Van de meer ouderwetsche schilde rijententoonstellingen, die als made liefjes de Meimaand sieren, is die der „Onafhankelijke" ditmaal wel de be langwekkendste geweest. Niet om het gehalte der tentoongestelde werken in dit opzicht waren alle drie even ge woon. „Arti" was als van „Arti" te verwachten is, „St. Lucas" ge lijk en gelijkvormig aan „St. Lucas", en de „Jurylooze" was juryloos. Doch als symptoom van de snelheid der tijden. Waar zijn de uren gebleven dat de forsche kunst der Cubisten en Futuristen vóóraan stond in den pha lanx der ontwikkelingHoe snel wordt de eindeloosheden beloovende frischheid der jonge maagd omgezet in een banale zuigelingAch, groot is slechts het verleden het heden is maar een Stap paar morgen. 'Wij Hadden dé'stille"gróótheid van het verleden ver achter ons toen wij Zaterdag 1.1. langs den Koninginneweg naar het gebouw stapten. Par pr ncipe loopen wij altijd naar een kunstexpo sitie dat hebben we van Ruskin ge leerd. Wie tram of trein gebruikt is een philister. Het eigen gebouw der vereeniging, massief en stug als een geblindeerd fort, wenkte ons reeds van nabij. Wij namen ons voor, geen ka- talogus te koopen, om de schoonheid der scheppingen ongestoord op ons te laten inwerken. Reeds aanstonds trof ons de extreme schoonheid van het beeldpletwerk, dat met het hout- relief links de clou van de tentoon stelling uitmaakt. „De droom van den chauffeur" is een machtige kolom van gegalvaniseerd-ijzeren banden, zich meterhoog verheffend boven het voet stuk. De chauffeur droomt. Hij voelt zich in zijn auto, voortvliegend over een kronkelenden weg. Als dat maar geen ongeluk geeftGelukkig wordt de weg steeds breeder, de kronkels houden op. Doch om de laatste bocht komt tot ontzetting een geweldige auto aan geraasd. Hij poogt te remmen, uit te wijken, maar de inschakeling houdt vast en de vijandige auto wordt bree der en breeder, gelijk met den weg. De botsingHij knijpt de oogen diphi een wonder lijkt gebeurd. Hij rijdt verder, mechanisch. Doch zijn leden, zijn lichaam, bestaan njet meer uit vleesch en been, doch uit het ge bogen en geplet ijzer van de ma chine, die in de zijne gevaren is! Voortaan is hij een deel van zijn wa gen geworden. De expressie van dit kunstwerk laat zich niet in woor den weergeven, 2onder dat deze, bij de eerste poging, futuristisch het zinsverband verbreken, en zich rang schikken naar de huoge^e prde der dynamische ontroering-kop-staart-ver- loren-eindeloosheid. Het haut-relief stelt voor den ladder der glorie. Vrouwenschoonheid, crême- nougat en alle kleurige verlokkingen der kermis zijn zichtbaar door de sporten, doch de kunstenaar stijgt voorbij, op naar den eenzamen roem. Van de meer conventioneel# schilder stukken noemen wij ditmaal alleen het vrouwenportret in jeukstemming. Moch ten wij één enkele opmerking maken bij dit meesterwerk, het zou zijn dat de plaatsing van het oog ons te dicht bij de knie en te ver van de heup voorkomt. Aan de overzijde van het gebouw, in de lokalen der cellulaire gevange nis, voor dat doel welwillend afge staan, wordt weldra de tentoonstelling van „Optimus quisque" geopend. Daar zal. op het voorplein, in het volle licht der open lucht, de jury oordee- len volgens de beginselen der vereeni ging, die thans de nieuwste kunst richting vertegenwoordigt. In tegen stelling tot haar overburen drijft „Op timus quisque" het principe der jury op de spits. Slechts het uitnemendste, dat zelfs door persoonlijke vijanden van den kunstenaar wordt bevonden, behoort in haar expositie thuis. De werken moeten opgebouwd zijn uit gebruiksvoorwerpen, zooals postzegels, sardieneblikjes of oude fietsbanden, en mogen in geen geval de onbevlekte schoonheid der natuur door naboot sing pogen te ontheiligen. Trouwens, daar is dan ook weinig gevaar voor. Met spanning zien wij de opening tegemoet. o— Het bezoek van den Koning van Remarken. Men schrijft ons uit Amsterdam Zoo behoort het bezoek van den Koning van Denemarken dan weer tot het verleden. Wij kunnen tot ons leedwezen niet zeggen, dat de vreemde Monarch door de Amster damsche burgerij met enthousiasme is begroet. Wij hadden ons iets anders van die ontvangst voorgesteld, Nog versch in ons geheugen ligt het bezoek van President Fallières. Men had groote eerepoorten opgesla gen. Bruggen waren versierd met groen en veel bloemen. Voor het Centraal station leek het wel een lusthof. En vlaggen wapperden huis aan huis. Er heerschte in de hoofdstad de rechte feeststemming, er werd gejubeld, er werd gejuicht. Bij het bezoek van den Duitschen Keizer had Amsterdam ook d'r beste best gedaan, om Keizer Wilhelm, waarvoor de gemiddelde Amsterdam mer toch waarlijk niet zoo'n groote sympathie heeft, een aangename her innering aan Amsterdam mee te geven. Maar voor den vertegenwoordiger van een klein land schijnt het er minder op aan te komen. Daar durft men zich er voor een koopje mee vanaf maken. De autoriteiten in de Amstelstad schij nen de meening te zijn toegedaan, dat er e,e.n vertewtijng bjesW het aantal inwoners vaneen land of de tonneninhoud van de oorlogsschepen, die z'n vertegenwoordiger met zich meebrengt, en het aantal rijksdaalders, voor de ontvangst van dien vertegen woordiger uit te geven. Men heeft Koning Christiaan eerbie dig gegroet. Maar stormachtig gejuicht zooals voor Fallières of Keizer Wilhelm is er niet, al is er gelukkig niet ge floten (men herinnert zich het incident gedurende het bezoek van Keizer Wil helm). Het spijt ons. Wij hadden zoo gaarne meer sympathie gezien. school te Biggekerke (Zeeland) schreef: „laren lang heb ik ontzettenden last van hoofdpijn gehad, er ging schier geen week voorbij, dat ik niet een heelen of halven dag te bed moest blijven. Sedert vier maanden heb ik eiken aanval van hoofdpijn kunnen afwenden door de Migrainepastilles van apotheker Boom." Q§ Hoofdpijnpastiiles van Apotheker Boom zijn s#n zeker werkend genees middel tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofdpijn. Deze pas tilles stillen direct de hevigste Hoofd pijn. Peze pastilles worden nimmer los verkocht/ doeli uitsluitend in ver pakte flacons a 80 ct. Proeftlacons 30 ct, Alfëeïii echt met den mam Boom. Verkrijgbaar in gs .meeste apotheken en Drogjstwinkels, Waar niet verkrijgbaar wordt eéri flacon franco huis gezonden na ont vangst van 40 of 90 ct. door firma A, M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Kleiae berichten. #-r Bij besluit van 28 Maart 1914 In disch Staatsblad no. 313 zijn de hee- rendjensten op Java en Madoera, uit gezonderd Buitenzorg en de particuliere landen, afgeschaft, Toen deze door ons optreden werden afgeschaft bij het Kroondomein Rentambt Hulst ging deze afschaffing in stilte opdat niet zou worden erkend dat de heerendien sten hier nog bestonden. In Indië is men du6 eerlijker dan in Nederland. Tijdens dat hier den vorigen Sater dag enkele regenbuitjes waren, was het in midden Rusland noodweer. Door storm en stortregens werden groote verwoestingen aangericht. Aan een familielid van ons, die dezer dagen reisde onder andere door Portugal, viel het op, dat de kerken en kloosters zeer prachtig en rijk uit zagen maar hij zag geen kerkgan gers. (Dit laatste verwondert ons niet, daar het in landen en streken die naar den godsdienst der bevolking geheel katholiek zijn, een logisch gevolg is van het eerste. Wij zullen dit wel eens gaan bewijzen). Hoewel de Christen-Democraten in Aalst 6000 stemmen zijn vooruit ge gaan hebben zij een tweeden zetel niet kunnen winnen. Naar het schijnt zullen er veel aard beien komen. Althans in onzen tuin te Hulst zijn het planten met 30 en meer vruchten, zelfs werd op een plant een getal vruchten geteld van 96. De 15 millioen inwoners van Mexico bestaan voor 37 pCt. uit zuivere In dianen, voor 43 pCt. uit gemengd bloed (Indianen en blanken), en voor de rest uit blanken. Een gezelschapsjuffrouw ten huize van ongetrouwde heeren is toch maar een leuke geschiedenis. De waarde van den mensch ligt in zijn karakter. Daarom is een karakter loos mensch zoo verachtelijk en fei telijk geen mensch. Het voornemen bestaat het voorge nomen standbeeld voor Jan de Witt te plaatsen te 'sGravenhage op de Plaats, uiterlijk binnen twee jaar. Kiesrechtdames deden pogingen, maar te vergeefs, om de waterleiding buis voor Glascow door bommen te vernielen, doch de poging mislukte doordat de lont halfweg uitging. Koude en warmte, regen en droogte, zijn e; in 191.4, 'mppf vp.or (1.6 l.anfi- bouwgewassen komen ze hier telkens op den verkeerden tijd. Duitsch Oost Afrika moet het wild rijkste land der aaide zijn. Dezen zomer komt bij Chicago een reisdienst in werking per luchtschip, en wel heen en terug de meren. De typhus-bacil moet ontdekt zijn. Zondag werd van af den preekstoel der katholieke kerken in Arnhem aan bevolen de actie tegen Telegraaf en De Courant. Dit natuurlijk alleen, al heet het anders, ter wille van politiek. In den Duitschen Rijksdag heeft de socialistische afgevaardigde Liebknecht onthullingen gedaan over zwendel in lintjes. De zaak is door den minister in handen gesteld, van de Justitie. In Bohemen is uitgekomen een om- kooping van Kamerleden in een spoor wegzaak. De groote kracht der clericale volks onderdrukkers en volksbedriegers ligt hierin, dat het volk wel moppert en schimpscheuten maakt, maar te laf is om te doen. Daarom werkt elk kiiek- schandaal mede om de kracht der kliek te vergrooten, daar het hiertoe behooren een vrijbrief blijkt te zijn vqqt allerlei kwaad. Daarom is een goddelijk st»aigenfcl)t een eisch van recht. Veemarkt te Hulst van Maandag: aanvoer een r^nd. Daarenboven was er veekeurjng. Het gestuijrvan Nehahalia beweert, dat Middelburg achteruitgaat. Dit vertellen ook de bevolkingregisteis.. Winkeliers in Hulst klagen over achteruitgang in zaken. Het is, alsof, sedert Hulst zich van van Dalsum af wendde, de welvaart in alle kringen afneemt en de zorg voor het dagelijksch brood toeneemt, al wil men uit Y2f- bloemen. Van alle zijden komen berichten van onweer en hagelonze streek blijft steeds van alles verschoond, zeker als gevolg van de zware iucht die hier is. }n ^Ibanië is algeheele verwarring. De berichten spreken elkander tegen. Van alles wat. O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 28 faillis sementen tegen 47 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Op een Limbnrgsch dorp in 1914 Er zou een stuk grond publiek ver kocht worden. Liefhebber was een boer, die tegelijk burgemeester is, er was nog een ingezetene. De burgervader ging den laatste opzoeken, sprak hem van niet te bieden, want dan zou de grond duur worden en wat had men daaraan Ja, alleo goed en wel, maar de ander zou dat land ook graag heb ben. Burgervader wist een oplossing hij zou den ander een stuk van zijn eigen grond daarvoor verkoopen, daar- en daar gelegen, en tegen dien prijs. Goed, de afspraak werd gemaakt. De burgervader-boer kocht „onbestreden" het land in kwestie*. Toen de ander echter om z ij n stuk ging, wist de burgervader van een afspraak niets. Neen, daar kon niets van komen. De ander moest maar getuigen of bewij zen bijbrengen. Dat kon niet, er bleef niets anders over dan in 't uiterste geval den burgervader den eed op te leggen. Men sprak van valschen eed en godsdienst. AntwoordOch waat, ien de commerce besjteit geine godsdienst.... o Dezer dagen zijn te Fontaineblau twee zwgre stukken geschut uit de oude duos, fe zarnen wegende 25.000 K.G., verkocht voor twintig francs 1 In 1885 waren zij in batterij ge bracht, waarmede men eeri week werk had. Gevechtswaarde hebben zij niet meer, de kooper heeft ze dan ook da delijk overgedaan aan een oud-roest- handelaar. Pe stukken „gingen" daarom zoo spotgoedkoop, omdat het vervoer ge heel voor rekening van den kööper kwam. De kosten daarvan waren zóó hoog, dat de Staat bij liet eerste het beste aanbod toesloeg. Misschien ware dit voorbeeld met het „meubilair" van sommige Neder- la/uistbe i»ri6a en parten te volgen dat zou opruiming geven van nutte- looze zaken en wellicht een uitmun tend middel zijn om de natie een hel der m i-cnt te geven in den onhoud- baren totstand, waarin de bewapening van onze liniën en stellingen verkeert. o Nicht Eanchen. De Hooge Raad, overwegende dat een verbod van overheidswege in de Nederlandsche taal moet zijn gesteld en het verbod „Nicht Rauchen" daar aan niet beantwoordde, vernietigde het vonnis, waai bij een student, die het verbod overtrad, tot geldboeten werd veroordeeld, en ontsloeg requi- rant van alle rechtsvervolging. o Een verdwijnende toreu uit de Kruistochten. Even buiten de Syrische haven Trw poli staat een beroemd oud gebouw, bekend onder den naam van den Leeuwc-ntoren. Volgens de overlevering werd dit monument gebouwd door Richard Leeuwenhart van Engeland. In werkelijkheid is de toren een van de zes versterkingen door Kruisvaders gebouwd om de kust te beschermen. Slechts één andere is totnogtoe be houden en die verkeert in een deplo- jabelen toestand. De Leeuwentoren zal spoedig verwoest worden om p!aai§ te rnaken voor den spoorweg, tot grooten spijt van archaeologen, die het oude bouwwerk gaarne behouden hadden gezien. o— ï>o weerstoestand, De Noordelijke winden hebben op nieuw door geheel Europa een be langrijke daring var- tempera uur ver oorzaakt. Vporai in Schotland en in Engeland is het veel te koud. Maar ook in Frankrijk en West-Duitschlan'd ligt de temperatuur beneden normaal. Al'een in Qost-Dujtschiand is het far mer. Bijna overal wisself bewolking met zonneschijn af, In Engeland heeft de zonneschijn de overhand, Daaren* tegen zijn in Noord Frankrijk en Duitsehland de luchten weer dikwijls zwaar. Eerst wanneer het barometrisch hoog zich naar Scandinavië, naar ons land of naar Frank-ijk vviplaatst, is verbe tering iri der» f''estar.ri te vèrvftaQtifeh. Die verbetering kan spoedig komen, want diepe depressies naderen van uit Amerika, en pogen het hoog oost waarts te duwen. o Eea handschrift van Theocritos. De Engclscne archaeoioog Johnson, die thans in Egypte vertoeft, heeft onder een groot aantal papyrussen en andere documenten een papyrusfrag ment ontdekt, met de idyllen van Theocritos. Het is afkomstig uit het einde der 5de of aanvang der 6de eeuw. De origineele tekst is door kantteekeningen aangevuld. Totnogtoe bezat men nog slechts zeer weinig van dezen dichter, zoodat de vondst groote waarde heeft. —o De kunst qm een schouwburg te vullen. Een vindingrijk schouwburgdirecteur natuuilijk een Amerikaan meent eindelijk tea middel gevonden te heb ben om eiken avond voor een vol huis te spelen. Hij blijft n.l. borg voor de kwaliteit der opgevoerde stukken, evenais een kleermaker voor de gocO£ coupe, en een eierhar.delaar voor de verschheid van zijn waar. Met andere woorden hij geeft den toeschouwer het geld terug, als het stuk geen bij val vindt Dat bewijst het affiche, dat de directeur onlangs liet aanplakken. Het luidde „Wij geven allen het entreegeld ie? rug, wie ons stuk niet bevalt. Als gij een auto of een naaimachine koopt, koopt gij die onder garantie. Zoo nemen wij ook voor het blijspel „Ruth is weg" de volledige garantie op ons en verplichten ons, diegenen, die niet lachen, hun geld terug te betalen." En deze reclame is niet die van een kleine obscure schouwburg, maar van een groot theater in een der beste gedeelten van New-York. o Vergadering van den Godsdienstig- detuocratischen Kring. De door 10 80 psrsonen bezochte openbare vergadering in „Parkzicht* te Amsterdam, uitgeschreven namens het Comüé voor Godsdienst en Poli tiek (circuiaire Bierens de Haan e.a en gepresidieerd door Prof. Dr. Ph. Kohnstainm, besloot in principe tot Oprichting van een G idsdienstig-De- ipocratiscnen Kring" en tot uitgave van een orgaan. Het bjeek, d^t man-s nen van zeer uiteenloopende gocis? dienstige opvatting bereid waren, s<v men te werken tot verdieping van o»?.s geestelijk leven, met name in de po-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2