Lente- Marktberichten- Advertentiën- De Wilde's Café Logement, Ontvangen F. J. ADRIAANSE tweeden en derden BOEKJES van Hulst de ODCultische leer als symbool van de ontwikkeling der dingen in den loop der tijden een grooten rol speelt, beheerscht ook den bouw. De koe pel wordt door zeven reusachtige zuilen gedragen. In het amphi-thea- ter is plaats voor 1500 toehoorders en toeschouwers. De kleinste koepel wordt beheerscht door het getal van de ruimte. Twaalf zuilen stellen voor de 12 invloeden van de die renwereld, ied op de micröcosmo3 werken, terwijl rond om het gebouw eenige glasruiten, door Steiuer zelf ontworpen de phasar van de ont wikkeling der ziel voorstellen. Het gebouw moet 3 millioen kosten, er werken 500 arbeiders aan en alle discipelen hebben hun talenten ter beschikking aan de kunst gewrocht gesteld. Zij leven als 6trenge vege tariërs en brengen den avond door met voordracht en lezing. —o De Russische lijfeigenschap. Men is al te zeer gewoon, zekere heden ten dage onmogelijk geworden verschijnselen een hoogen ouderdom toe te schrijven Zoo de KtjBsiache lijfeigenschap. Men stelt zich ge woonlijk voor, dat de Russische boeren in de 3 9de eeuw „nog" lijf eigenen waren, zooals de West- Europeesche in de Middeleeuwen. De waarheid is echter anders. Wel zijn de Russische landlieden nooit grondeigenaars geweektze betaal den pacht, in naturahën,- daar het geld schaarech was. Doch eerst in de 17de eeuw is de lijfeigenschap doorgevoerd. Niet weinig kwaad l«ed de positie der boeren door de goed gemeende hervormingen van Peter den Grooien, die veel te veel geld opvroeg van het geheel a»n natura- liën gewende land. Dat verarmde de boeren en dreef ze in de boeien der adellijke heerenDez® Kregen in de 18de eeuw drie groote voorrechten, die hun drukkend overwicht beves tigd hebben ten eerste de uitslui tende bevoegdheid land ie bezitten; ten tweede bet monopolie van bran- dewijnstokeo, dat economisch hoogst gewichtig was, ten derde het mo nopolie van levering van proviand en fourage aan het leger Dat alies vermocht echter Diets te veranderen aan de totale ongeschiktheid der boeren voor hun werk. Daarom ver anderde de adel de pacht meest in heerediensten, hoewel ook die slecht gedaan werden. Een merk waardig verschijnsel was de stilstand en zelfs achteruitgang der bevolking, die onmiddellijk na de opheffing der lijfeigenschap tot een sterke toename oversloeg. Zoo werkte het belang des lands samen met dat der groot-grondbe zitters tot de afschaffing der lijf eigenschap, die echter desondanks niet zonder het moreel effect, van den Knmoorlog tot stand gekomen is. Aanvankelijk hebben de land- heeren er veel door verloren, doch op den duur zullen ze zeker profi- teeren van de ruimere werkkrachten en van de betere bewerking, waar toe d« vrije hoeren onget wijfeld zjjn op te voeden. o— Nadeelen der muilenverdelging. Door een soort dikke, grijze wormen, z.g. emeiten, wordt in oostelijk Noord- Brabant, o. a. te Uden, Lange boom, Mill, Scbayk, Boxmeer, enz., veel schade aangericht aan de bouw- en weilanden. Heele grasvelden en akkers rogge of haver zijn totaal kaal gevre ten. Men schrijft de buitengewone voortteling dezer schadelijke wormen toe, aan het jachtmaken op de mollen in het vorige jaar, waardoor wel velen een mooie bijverdienste maakten, doch de nuttige mollen grootendeels werden uitgeroeid. (Tel.) o— Invoer van koeien i«» België In den Belgischen Mo- it-ur wo:dt beke id gemaakt, di» rn t i ven 15 Mri het Belgische dou.-ne1- or De Clinge (stai.) op den lsten lödeu van iedere maand van 12 tot 1 uur n.m. geopend zal zijn voor den invoer van melkkoeien en van vaarzen met vier breede tanden, welke vaarzen duidelijke teekenen van drachtigheid vertoonen. (St. Ct.) —o Een onheil voor de Zuiderzee visscherij. Men schrijft aan het „Nws." uit Enkhuizen, d.d. 11 Mei: De visschers, die in den laatsten tijd van Enkhuizen uitzeilden ter ansjovis vangst, zijn heden in hun bedrijf zwaar getroffen. Groote massa's met den stroom meegevoerde Noordzee kwallen hebben hedennacht bijna al het vischwant vernield. De schade is ontzettend groot, te meer, daar velen nu genoodzaakt zul len zijn het visschen geheel te staken. De visschers zelf herinneren zich niet, dat ooit zoo'n zware slag aan hun bedrijf is toegebracht. Ook uit Kol- horn en Andijk kwamen hier gelijke berichten. —o Niet langer gepasseerd. Het Deensche Vorstenpaar zal 23 Mei ook Rotterdam bezoeken. Dat is in de laatste vijftig jaren niet meer gebeurdvreemde vorsten, die ons land bezochten, gingen Rotterdam voorbij. Zij zagen Amsterdam, zij za gen Den. Haag, maar de tweede stad des rijks bestond voor hen niet. We hebben dat, schrijft de Rotter- damsche briefschrijver van het „U.D." eerlijk gezegd, wel eens minder pret tig gevond.en. De koning van België, de president van de Fransche repu bliek nu weer laatstelijk, hebben de shd, die het meeste betrekkingen met het buitenland onderhoudt, niet ge zien. 'Het trof ons te meer, omdat de Ko ningin, den heelen duur van Haar re geering, aldoor belangstelling voor Rotterdam toonde en geen jaar liet voorbijgaan, zonder althans een tocht door onze havens te maken. Welke invloeden ons uit de gunst van vreemde vorsten drongen weten we niet, maar we vinden nu de Deen sche belangstelling een ons toekomende en nieitemin zeer vleiende onderschei ding. Druk zijn onze connecties met Denemarken nietslechts eenmaal per weck vaart er een kleine vrachtboot naar Kopenhagen. Doch het koninklijk bezoek zal allicht ons wat grooter Deensche gunst kunnen verschaffen. Wijlen Koning Willem 111 hield van Rotterdam. Na de viering van zijn 25-jarig koningschap in 1874, tot zijn dood toe is hij niet meer in Rotter dam geweest. Van dit laatste bezoek bewaart men nog een niet onvermakelijke herinne ring. De koning was bij het middagmaal de gast van 'n aanzienlijk Rotterdam mer. Bij een der tusschengerechten deed de gastheer aan zijne majesteit madera schenken uit de laatste hem overgebleven flesch zeer kostelijken en zeer oude wijn. De Koning vond de madera exquis en gelastte den be diende hem nog een glas er van te schenken. Doch de verrukkelijke ma dera was op. Toen deed de gastheer een flesch van een andere óók zeer goede oude soort uit den kelder halen en daaruit den koning schenken. Men zegt, dat Zijne Majesteit, die bijzonder vriendelijk en opgewekt was, een goeden slok van de madera nam, zijn gastheer strak aankeek, den wijn verder staan liet en ongeveer geen woord meer sprak. o Zoutotende dieren. Het is merkwaardig, dat zooveel in het wild levende dieren zulk een ver langen naar zout hebben. Van den mensch is het bekend een belangrijk handelsartikel in streken, waar het verkeer overigens in het geheel niet geregeld is, is overal het zout. Doch ook vele dieren zijn er verzot op. Daar aan is het toe te schrijven dat plaatsen waar de bodem zoutrijk is, bezocht worden door groote massa's wild. Zulk een plaats is onder andere de Etoshapan in Duitsch-Zuidwest Afrika. Het is e. n uitgestrekt zoutmeer, gele gen in een boomlooze steppe. Des zomers, d.w.z. in den drogen tijd, is de pan volslagen droog. Een korst witte zoutuitslag bedekt daar den bo dem. En wat de plaats tot een waar dierenparadijs maakter zijn ook zoet waterbronnen. Ongeloofelijk groot zijn de kudden antilopen, wilde beesten, enz. die daar huizen. In hun gevolg verschijnen panters en enkele leeuwen, doch vooral kleine roofdieren, hyaena's, en jakhalzen. Onder de kleine roof diere-! is de kpelfao-'d. met zijn groote ooren en dikken staart opmerk' lijk. Wildebeestc.i en zebra's sciiij/ien een verbond gesloten te hebben bijna altijd vindt men hunne kudden dooreen. De struisvogels willen blijkbaar van de gezelligheid profiteeren en sluiten zich bij het gezelschap aan. Er valt dus nog het een en ander te doen voor jagers in de streken. o— liet wilde schaap als conservatief. Het moet streelend zijn voor de ijdelheid van conservatieven als bij voorbeeld de Duitscher, die altijd als ruw en woestegoistisch voorgesteld wordt, dat het schaap in zijn natuur staat, het daarom alleen, geenszins om zijn inborst wild genoemde schaap, tot de behoudendste der conservatie ven behoort. De conservatief van het Oost-Elbische slag wil vasthouden wat is of herstellen wat was, en gaat daarom zóóver terug, en niet verder, als voor hem voordeelig is. Het wilde schaap, zijn geestverwant, adelt de gansche soort door zijn edele zelfbeperking. Het blijft bij het oude, wat het ook zij. Het wilde schaap is ondanks zijn benaming een beschaafd schaap, want het kent grenzen. En dat die grenzen geen andere zijn dan waterscheidingen, dat demonstreert Dr. Rud. Kowarzik allerduidelijkst en allerbelangwekkendst uit zijn woord en zijn kaart. Met roode stippellijnen is op de kaart van Azië, met kartons voor Amerika, Corsica en Sardinië, aangegeven hoe de eene schapeufamilie zich afgezonderd houdt van de achtenveertig andere tot nu toe bekende soorten. In Afrika komen geen echte wilde schapen voor. Wij zullen den lezer niet vermoeien met de namen van ook maar eenige dezer negenenveertig soorten. Wij hou den ons aan de nummers die ze van Dr. Kowarzik gekregen hebben. Het is nu heel interessant te zien, hoe alleen en uitsluitend de waterscheidingen, dus de grondverheffingen, die het afvoer- gebied van een waterstelsel van de naburige scheiden, de grenzen der soorten vormen. Op de Noordpunt van Sardinië komt soort vier voor, die ook in het uiterste Zuiden van Corsica leeft. De straat van Bonifacio is dus geen hindernis geweest. Doch de niet hooge bergen op de eilanden wel Sardinië herbergt niet minder dan vier soorten. Nog sterker komt dat uit aan de oevers van de Kaspische Zee, waar vier soorten voorkomen, omdat deze binnenzee met het oeverland in vier gescheiden stroomgebieden ge splitst was. Tusschen de soorten 11 en 12 op Oostplateau is thans zoo goed als geen scheiding te zien, doch trouw blijven de conservatieve schapen ieder op eigen terrein, omdat eens. in den vóórtijd een grens bestond Daar tegen is de bijna honderd. K.M. breede zeestraat tusschen het eiland Cyprus en Cilicië geen hindernis geweest soort 7 komt aan beide oevers voor. Doch niet Noordelijker dan den Tau rus. Want boven die waterscheidingen leeft weer een andere soort, no 8. Zoo is ook de schapensoort aan den boven-Indus een andere dan aan den middenloop, omdat beide rivierdeelen vroeger afzonderlijke stroomen geweest zijn. Wij zouden die voorbeelden van conservatisme nog met vele anderen kunnen vermeerderen. Overal zijn. de schapengrenzen de hedendaagsche of oude scheidingen der stroomgebieden. Des te merkwaardiger is dat verschijn sel, daar het wilde schaap zeer goed in staat is, bergen over te trekken. Het is dus geen dwang geweest, die de soorten op hun plaats hield, doch vrije keuze. De geweldig lange duur der scheiding maakt het dan begrijpe lijk dat in elk stroomgebied een eigen afwijkend type ontstond. Een sterk ge tuigenis van den invloed der omgeving op de vorming der soorten 1 o— Transporteerbare grastapijten. Een nieuwtje bij den tuinbouw zijn de uit Engeland afkomstige transpor teerbare grastapijten. Om deze te „con- strueeren" brengt men op een vaste onderlaag, bijv. op planke.i een dunne laag goede aarde. Hierop wordt een stuk paklinnen, jute of een ander grof weefsel gelegd, dat weer met laag aarde van ongeveer 0,5 c.M. hoogte bedekt is. Hierop zaaii men graszaad. De mooiste grasvelden krijgt men met fiorine-gras (Agrostis stolonifera), ook verdient het aanbeveling het gras kort voor het gebruik gelijk te maaien. Be halve om vlug een mooi grasveld te krijgen, kan men de grastapijten ook gebruiken om polten en kuipen te omhullen, om pilaren, postamenten en d.g. te bekleeden. Men kan het gras tapijt daartoe eenvoudig in stukken snijden. o— De geografie van het kapitaal. De Parijsche jurist Dr. August Pé- lissier heeft de geografische verdeeling van het kapitaal bestudeerd en de daarraee.s.amenhangende wisselverhou- dingen tusschen handel en industrie der werelddeelen. In de Revue publi ceert hij thans eenige interessante be rekeningen van het vermogen en den rijkdom der voornaamste cultuurlan den. Het onderzoek beperkt zich tot het roerende kapitaal, dus tot het be zit van staatsgelden, staatspapieren, obligaties,"rentes, aandeelen en indus triepapieren. Die bepalen immers tegen woordig de koopkracht van een natie. Van dit standpunt uit gezien telt de wereld op het oogenblik slechts vier werkelijk rijke landen Engeland, de Vereenigde Staten, Frankrijk en Duitschland. Het roerend bezit van deze vier volkeren nadert de 520 milliard francs, en daarmee hebben ze de vrije beschikking over niet minder dan twee derden van het totaal mobiel kapitaal der aarde, dat niet minder dan 850 milliard bedraagt. Vergeleken met een van de vier ge noemde staten zijn de andere naties gewoon arm. Rusland bezit aan mobiel kapitaal niet meer dan 35 milliard, Oostenrijk ongeveer 25 milliard, Italië 18, Japan 16 milliard. Ondanksde ge weldige kapitalistische beweging in het land der Yankees is Groot-Britanie nog altijd het rijkste land met zijn mo biel kapitaal van ongeveer 150 mil liard francs, dat elk jaar nog met een drie milliard toeneemt. De Vereenigde Staten, die in het jaar 1800 nog nau welijks meer dan 1 milliard bezitten konden, beschikken thans over 140 milliard. Dat de gemiddelde levens standaard in Amerika veel lager is dan in Engeland, is het gevolg van het bijna tweemaal zoo groote aantal inwoners. Frankrijk komt in de derde plaats. Sedert de dagen van het tweede Kei zerrijk is zijn kapitaal geweldig ge stegen en is thans zelfs op 115 mil liard te becijferen. De spaarzame geest der Franschen doet deze som jaarlijks toenemen met 2,5 milliard. Duitschlands rijkdom is van den jongsten datum Hij bedraagt 110 mil liard en groeit jaarlijks met 5 milliard aan. Engeland is de grootste geldschieter ter wereld. Meer dan twee derde van zijn kapitaal zit in het buitenland. Frankrijk heeft 40 milliard uitgeleend, terwijl de beide andere naties hun geld speciaal hebben gebruikt om eigen industrie vooruit te helpen. Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 29 faillis sementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Het alcoliolverbruik in Frankrijk. Bij zijn studie over de sociale wel vaart van Frankrijk had Professor Lefebre gelegenheid, een beeld te ge ven van de steeds toenemende macht van den alcoholduivel. In het jaar 1851, toen ae bevolking nog slechts 36 mil lioen zielen telde, bedroeg het totaal- verbruik 622800 H.L.thans echter is deze plas tot het tienvoudige gewas sen in het jongste belastingjaar werd het cijfer 6120000 H.L. vastge steld terwijl de bevolking zoo goed als constant bleef; Frankrijk heeft thans 39 millioen inwoners. Van de verschillende alcoholische dranken is het verbruik van absinth en likeuren het sterkst toegenomen. In 1874 be droeg het jaarlijksch verbruik van de „fée verbe" nog 700000 L., thans slikt Frankrijk niet minder dan 56 millioen L. van dat geliefkoosde, doch giftige drank. Het Vrije Woord voor Abonnés. —o— Heel langzaam ging de winter henen, En ook de boeien, zij verdwenen Waarin natuur gekluisterd was De lent' is daar, met licht en leven, Met vruchtbaarheid, in veld en dreven, Met zang en bloemen, wijd en zijd. Komt, nu naar buiten, naar de landen, Die door de lentezonne branden, Komt, daar gewerkt, met noeste vlijt. Volijv'rig planten nu en zaaien, Om straks een vollen oogst te maaien Die 't hart verheugt en juichen doet. Komt, naar de bosschen, heuvels, dalen, Komt, gaat daar stoeien, spelen, dwalen, En aamt gezondheid, levensmoed. Dan wordt gij sterk voor later dagen, Wanneer gij jeugd,den last moet dragen Die 't leven aan een ieder geett. Komt, kranken, gaat uw cel ontvluchten En baadt u in de frissche luchten, Waardoor gij als het waar herleeft Komt, allen toch, geniet van 't leven Want 't leven vliedt zoo snel voorbij, Komt, plukt de vruchten van het heden Want morgen, is de kans voorbij Woudbloempje Correspondentie. o T. de V. Alkmaar. U hebt betaald tot 1 Juli 1914. Hulst, 11 Mei- Per 100 K.Q. Tarwe f 9,50 a f 9,50, Rogge f 6,75 a f 7,25, Wintergerst f 9,00 a f 9,25, Zomergerst f 9,00 a f 9,00. Haver f 7,50 a f 7,75, Erwten f 10,50 a f 11,00, Paardeboo- nen f9,00 a f 00,00 Duivenboonen f 11,00 a f 11,00 Witteboonen f 15,00 a f 15,—, Bruineboonen f 12,00 a f 13,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 11,00, Aardappels f 4,00 a f 5.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,10 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f0,80. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.725 k f47.75. Op Vrijdag 22 Mei a.s. hoopt onze vriend B. ESSEL1NG E\ ECHTGE\00TE hunne 25-jarige echtvereeniging te herdenken. Moge zij nog vele jaren in gezond heid met hun familie voortleven. Eenige vrienden. De ondergeteekende betuigt hier mede z ij n dank aan H. CAM- MAERT, landbouwer, en zijn arbeider CH. SIJNESOL, voor de vriendschap en hulpvaardigheid met mijn verhuizing en gedurende mijn verblijf in Tol No 3 A, van hen ondervonden. J. COLIJN, Nieuwlandsche Polder, B i, e r v 1 i et. POLDERWERKERS EN SCHIPPERS, bezoekt steeds kralleslceg No. - ROTTERDAM. de nieuwste modellen (OOK OlD-IIOLLANÜSCH.) V. J. CÏIJJLK, Stoomdrukker ij HULST. Advocaat-Procureur te MIDDELBURG, is IA, It i: V MAANDAG bil XHHI.KM A.\H te HUÏ.ST te spreken. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot één uur. VAN DEN verkrijgbaar ter drukkerij van C. J. CUIJLE en bij J. P. DE SMIT, „Hotel de la Station." Prijs 25 cent.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3