INGEZONDEN MEDIELIM Maagziekten Van alles wat. mogelijk gewe&st, indien de hooge overheid niet den wil had gehad om alles goed te keuren mits daardoor notaris van Daisum schade kon lijden het welslagen gaat dus terug op deze overheid. Doch ook deze overheid zou geen eindsucces hebben gehad zonder het door huisbezoek,; bij sterfgevallen en godsdienstige middelen bewerken van de clienten zeiven door de parochiale gee-stelijkheidaan deze komt in laat ste instantie de „eer" toe van het wel slagen. Deze eer is haar schande. Ken elerieaal kiesdedrogr. O Rijssel, in Fransch-VIaanderen, is de zetel van den bisschop die priester Lemire heeft veroordeeld. Deze stad heeft een elerieaal bur gemeester, wiens zoon kamercandidaat was. Er is uitgekomen, dat onbevoegden, Belgen, aan de verkiezing hebben deelgenomen ten voordeele van den clericalen candidaat. De tegencandida- ten hebben tegen den burgemeester een klacht ingediend, en zij verklaren bij hunne klacht het feit, dat me deleden van een geestelijke broeder schap van leeken in het bezit zijn ge vonden van meerdere stemkaarten, wat wijst op bedriegelijke handelingen van het gemeentebestuur in zake de kie zerslijsten en de uitreiking der stern- kaarten. De burgemeester van Rijssel heeft als zoodanig ontslag genomen. Eene Spreuk. Alsdegoddeloozen vermeerderen, dan vermeerderen de misdadenmaar de gerechtigen zullen hunnen ondergang aanschouwen. Spr. 29 16. als Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hart water en slechte spijsverteering wor den spoedig en zeker genezen door het Maagpoeder van Apotheker Boom. Het Maagpoeder van Apotheker Boom is met goud bekroond te Londen, Parijs, Amsterdam en Brussel. Naar alle landen der wereld wordt dit Maagpoeder gezonden en ontvangen wij dagelijks attesten uit de verschil lende landen. De Heer Harald Jörgen- sen schreef„Ik verzoek U omgaande mij drie doozen Maagpoeder te zen den. De eerste doozen hebben mij zeer goed geholpen". Maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 85 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Huist bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. liet spreekt! (Van onzen Amsterdamschen waarnemer). Het echte, ouderwetsche plat-Am- sterdairsche van „die binne binne binne binne, die buite binne binne buite" en „och, dat arreme mins het geen asem meer" wordt al meer en meer vervangen door hetAmsterdamsch up-to-date. Alleen de oudere generatie spreekt nog over de „geut", de „blom men", de „kaai" en een „vinkie" voor den Amsterdammer is ieder vo geltje een „vinkie" of een „baarsie", de eenige visch, die de Amsterdam mer kent. Het laatste ouderwetsch-degelijke Amsterdamsch hoorden wij het vorige jaar op Koninginnedag spreken. Het was aan een classiek zuur-stalletje, en een jongen kon de verleiding niet weerstaan, en kocht voor twee centen. Maar toen het jongmensch zichzelf aan het zuur te goed deed, dat hem heer lijk smaakte, merkte hij niet, dat hij ook een portie verorberde, voor een ander bezoeker bestemd. En toen klonk het welluidend uit den mond van den zestigjarigen verkooper: „Spug uit, spug ült, je het al voor zis sjente in je snuit 1" Neen lezer, dat echte Amsterdamsch zal spoedig niet meer gesproken wor den in de Amstelstad. Alle teekenen wijzen erop. In den Raad blozen de heeren, wanneer ze er af en toe in zenuwachtigheid nog eens een plat- Amsterdamsch woordje uitflappen. De conducteurs op de trams spreken be schaafd Nederlandsch, en alleen de pojitege.nten met gijjze hajpi kennen nog die echte Amsterdamsche termi nologie. Het zijn in hoofdzaak de school meesters geweest, meest menschen van buiten, die zich verzet hebben tegen het hoog-Haarlemmerdijksch en Kat- tenburgsch, en die het Nederlandsch hebbenfgepropagandeerd. Wij prijzen hun goede bedoelingen, maarwij moeten op één ding wijzen. Mijn ex- élèves zijn n.l. veelal plus royalists que le roi, en spreken zoo naar den letter, dat meer dan eens onze lach lust wordt opgewekt. Zoo vraagt een kellner soms, of mijnheer „kofje" dan wel thee zal gebruiken. De groente boer informeert, of mevrouw ook soms mooie „spinaasje" noodig heeft, en onze keukenmeid riep gisteren thea traal uit: O, ik „heeft" vannacht zoo slecht „geslapen", ik „heeft" „vreese- lijken" hoofdpijn. Kleine berichten. O In de Belgische industrie van Hene gouwen moeten de voorraden steen kolen en gascokes zoo groot zijn, dat er aan wordt gedacht en misschien is dit reeds beslist om de fabrie ken slechts enkele dagen per week te laten werken totdat de voorraden wat zijn verminderd. Er zijn in Hulst voorbeelden dat de slippendragerij van afgevallen Volks- wiilers niet tot welvaart leidt, integen deel. Volgens een statistiek worden de artsen ouder dan de gemiddelde leeftijd. In de zilvermijnen van Colorado is radium gevonden. Als een bewijs dat het weder onge woon is, diene wel dit, dat de maand April in Engeland drooger is geweest dan in eenige maand April zoolang als er wetenschappeijk aanlteekening is gehouden van de weersgesteldheid. De geleerden zijn het er niet over eens, of een kreeft al of niet een visch is. Dit in verband met het ver boden te „visschen." Wie kikvorschen vangt, vischt ook niet. Op het eiland Sicilië (waar eenige jaren terug de stad Messina werd ver nield) is Zaterdag weder een hevige aardbeving geweest, die eenigefaorpen geheel heeft verwoest en ook verdere schade aanrichtte. Er moeten een duizend dooden en gekwetsten zijn. Het schijnt, dat er in Hulst wonde ren gebeuren, doch geen welwillende. Gods molen maalt langzaam maar fijn. De einduitslag van de Fransche ver kiezingen is, dat de socialisten de meeste voordeelen hebben behaald. Op 1 Januari 1914 had Nederland 6 millioen 212 duizend inwoners. De Centrale Raiffeisenbank te Utrecht heeft, te beginnen 1 Juli 1914, de rente voor depositos en voor voor schotten beide met een half percent verminderd. De aangesloten plaa'selijke banken zullen dus ook weder een nieuwe regeling moeten maken. Dinsdag werd pastoor de Kerf in Hengstdijk feestelijk ingehaald van uit Sint-Jansteen. In geheel Hongarije zijn Maandag 24 uur aaneen zware en vruchtbare regens gevallen, die goed hebben ge daan aan de granen en andere ge wassen. De heer Woeste, de bekende hater van den Vlaamschen volksgeest, is door den koning van België in den erfelijken gravenstand verheven. De heer Wierdels, door een vroegere vergadering van aandeelhouders afge zet als directeur van het Dagblad „De Tijd" te Amsterdam, is door eene nieuwe vergadering van aandeelhouders weder herbenoemd tot directeur. De heer mr. Schölvinck,president-commissaris, nam wegens deze herbenoeming ontslag. Dus zelfs onder het puikje van de vromen de aandeelhouders van de Tijd is het geen pais en vrede Ter overweging aan viiend mr. Aalberse. Aanvoer op de Veemarkt te Hulst op Maandag: om 11 '/2 uur een stuks vee, een kwartier later 2 en om half een 4 stuks. Er woxdt veel gesproken, d.at ons Godsvertrouwen toch solieder is, ook in geldzaken dan schijnheiligheid. Mgr. P. Leijten, bisschop van Breda, 80 jaar, rs ernstig ziek en in stervens gevaar. O Weer een tuberen loos middel. In de laatste zitting van de Acadé mie te Parijs werd mededeeling gedaan van een nieuwe teringbehandeüng. Het is de methode-Spahlinger, die door drie beroemdheden op medisch ge bied, te Genève, te Londen en te Parijs, aanbevolen werd. Heinrich Spahlinger, totnogtoe een vreemdeling in den lande, is een jong advocaat, die liever in het laboratorium zat dan in de studeercel. Vier jaar iang hield Spahlinger zich bezig met het onder zoek van tuberculose, en zijn studie moet hem zijn halve vermogen gekost hebben. Zijn middel bestaat uit on- derhuidsche inspuitingen met een mengsel van antigenen en giststoffen. Deze inspuitingen geschieden da gelijks, terwijl het ook eens per week kan. De eerste inspuitingen schijnen meer kwaad dan goed te doende patiënt voelt er zich zeer onpleizierig na. Dan treedt echter een verbetering in spoedig keeren de krachten terug, het hoesten neemt afde bacillen ver dwijnen uit de werpselen en verliezen hun pathogeen karakter. Na korten tijd neemt dan het lichaamsgewicht toe, en de tuberculosehaarden drogen geheel op. De nieuwe methode moet ook bij lupus en beentuberculose goede resultaten gehad hebben. Op het oogenblik zijn nog 54 longpatiënten in behandeling; reeds heeft men 17 ge nezingen. o— Wat is er ran de aarde nog niet ontdekt? Thans nu de beide polen veroverd zijn, meenen sommigen, dat er voor ontdekkingsreizigers niets meer te doen valt en dat onze oude aarde vrijwel bekend terrein is. En toch is er nog genoeg terra incognita op onzen pla neet. Niet minder dan een achtste der aarde is onbekend. Een Amerikaansch geleerde heeft berekend, dat er 7 mil lioen vierk. mijl nog ondoorzocht zijn, hiervan zijn 200 000 vierk. mijl in het Noord- en Zuidpool-gebied gelegen, wijl de rest in hoofdzaak in Azië, Amerika en Australië te vinden is In Afrika, dat een halve eeuw geleden slechts voor een klein deel in kaart was gebracht, vindt men niet zooveel onbekend terrein meer. Verbazend is het onderzoek in de woestijn van Dhana in Arabië, waar in een gebied van 200 000 vierk. mijl (5 maal de oppervlakte van Engeland) geen gras en geen water te vinden is. Nieuw-Guinea is ook nog gedeeltelijk terra incognitaeen vierde van het Australische vasteland is ook nog on bekend. In Columbia en Peru liggen nog uitgestrekte gebieden, die nog nimmer door een blanke betreden zijn. Men ziet, het zal nog wel eenige ge neraties duren, eer wij een volledig geografisch overzicht van onze aarde hebben. Een man doodgeschoten door een inspectenr van politie. In den nacht van Zaterdag op Zondag liep een club van twintig mannen zin gende en schreeuwende op het Velper- pleïn te Arnhem. Een agent van politie maande hen aan tot kalmte, doch zon der resultaat. De troep mannen ging de Hommelstraat in, op een afstand door den politieagent gevolgd. Op dat oogenblik kwam een controleerend inspecteur van politie uit Klsrendal in de Hommelstraat en ontmoette daar den troep mannen, die toen stil waren. De inspecteur vroeg den agent waarom hij de mannen volgde en toen begon het geschreeuw opnieuw. De inspecteur vergezelde toen den agent, om te menschen tot stilte aan te manen. Een der mannen nam tegen de amb tenaren van politie een dreigende hou ding. Terwijl de inspecteur toen den man verwijderde en tot kalmte aanmaande, spoorde de agent de ove rigen tot doorloopen aan, hetgeen ge schiedde. De troep liep den Ouden Klarendalschen weg op. Terwijl een en ander op de Hom melstraat voorviel, kwamen van de zijde van het VeJperpIein weder 8 a 10 per sonen, die de Hommelstraat wilden ingaan. De inspecteur gelastte den agent de menschen tot stilte aan te manen en er werd op een mond harmonica gespeeldzoo noodig dat muziekinstrument in beslag te nemen. De inspecteur bleef bij den Ouden Klarendalschen weg. Evenwel de groep van 20 keert terug, omsingelt den in specteur en een van hen wil den po- litie-ambtenaar een klap op het hoofd toebrengen. De inspecteur grijpt hem, met de bedoeling hem naar het politie bureau over te brengen. De anderen volgen en brengen den inspecteur, die zich met zijn gummistok verdedigt, slagen toe. De agent van politie, die de groep van acht tot zwijgen heeft gebracht, komt den inspecteur te hulp, door het achttal gevolgd. Hij grijpt mede den arrestant van den inspecteur aan en ver dedigt zich met zijn hartsvanger tegen het slaan en trappen der thans één geworden clubs. Den inspecteur wordt nu een hevige slag in den hals toe gebracht waardoor hij duizelig wordt, doch toch nog ziet wie sloeg. Hij 'aat zijn arrestant over aan den agent van politie en zet zijn aanvaller na. Dit geschiedde ter hoogte van de Spoor wegstraat. De groote groep spitste zich nu in tweeën de eene helft keert zich tegen den inspecteur, die zijn aan valler wist te grijpen, de andere tegen den agent, die nog steeds den eersten arrestant vasthoudt. De inspecteur heeft toen zijn revol ver getrokken en gelast e ruim baan te maken. Op hetzelfde oogenblik is, zon der dat de inspecteur het gewild heeft, de revolver afgegaan, waardoor een man licht in den hals is gewond. Er is toen op den inspecteur een andere man in gebogen houding afgekomen, vermoedelijk met de bedoeling hem te scheppen. Toen is een tweede schot van de revolver afgegaan, waardoor de man, die in gebogen houding op den inspecteur afkwam, dooaelijk in het hoofd getroffen werd. Hij overleed bij aankomsi in het ziekenhuis. Het lijk is nog niet herkend, vermoedelijk is het een Amsterdammer. De lichtge wonde man is een broeder van den gedoode. De heftigste verzetpleger is eveneens een broer van het slachtof fer. Zij waren allen te Arnhem'tijdeiijk in het rijwielvak werkzaam. Behalve de gewonde en deze laatste zijn door de politie nog drie personen aangehouden en ter beschikking van de justitie gesteld. Op het terrein van den strijd is een ploertendooder ge vonden, waaruit, wanneer er mee ge slagen wordt, automatisch een dolk te voorschijn springt. Vermoedelijk is de inspecteur met dit gevaarlijke wapen geslagen. De halskraag van zijn uniform heeft den slag gebroken, zoodat de toegebrachte verwonding vermoedelijk niet van ernstigen aard is. De inspecteur droeg ovtr zijn uni formjas een overjas, zooals meir ge bruikelijk is, doch maakte bij zijn op treden terstond zijn quanteit bekend. In aansluiting aan het voorstaande verhaal omtrent het doodschieten van een vermoedelijken Amsterdammer door een politie-inspecteur te Arnhem, vernemen wij nog het volgende De 22-jarige Van der Dost, werk zaam aan de rijwielfabriek „Simplex" alhier vertrok Zaterdagmiddag om streeks vijf uur uit zijn kost .uis aan de Wilhelminastraat om zijn familie te Arnhem te komen bezoeken. De jonge man was van plan, heden, Maandag morgen, tegen tien uur weer terug te komen. Hij is echter vandaag noch in zijn pension noch op zijn werk ver schenen. Men weet thans, wat de ver moedelijke, droevige oorzaak is van dit niet terugkomen. De kostjuffrouw, die het treurige nieuws van de verslaggevers hoorde, was zeer onder den indruk en vertelde, dat V. d. P. een kalme oppassende jongen was, die zich nooit te buiten ging aan sterken drank. Onze correspondent te Arnhem seint Omtrent het gebeurde in den nacht van Zaterdag op Zondag vernemen wij nader het volgende. De inspecteur, die de schoten gelost heeft, is de heer A. van der Meulen; de lichtge wonde man heet A. J. v a n den P o st, afkomstig uit Amsterdam, sedert een paar maanden op de rijwielfabriek Adek als frameveiler evenals zijn broer D. van der Post, die als heftigste verzetpleger werd gearresteerd. De derde broeder, het slachtoffer, was ook in het rijwielvak werkzaam als lakker, doch niet bij de Adek. Toen het nood lottig schot was gevallen, heeft de in specteur Van der Meulen zich naar het politiebureau begeven om voor een brancard re zorgen. Intusschen hebben burgers te vergeefs telefonisch getracht medische hulp te krijgen voor den doo- delijk getroffen man. Na ruim 20 mi nuten kwam de politiebrancard, doch er verliep weder geruimen tijd vóór de zieltogende man daarin was neer gelegd om naar het ziekenhuis te wor den gebracht. Men is in de omgeving van de plaats, waar het nqodlottig treffen geschiedde, van oordeel, dat door een meer tact vol optreden het tragische voorval voorkomen had kunnen worden. Handelsblad. Het gebjarile te Arnhem. In een beschouwing over de botsing Zaterdagavond te Arnhem tusschen een politie-inspecteur en eenige op gewonden menschen, tengevolge waar van een jonge man werd gedood, schrijft de „Arnhemsche Courant" „We spreken hier over schuld noch over onschuid van wie dan ook. Het gerechtelijk onderzoek zal dat hebben uit te maken en dat zal zeker niet ge makkelijk zijn, nu het officieele poli- tie-rapport op enkele zeer belangrijke punten geheel afwijkt van wat meer dan één ooggetuige aan onze redac teurs verklaarde. „We kunnen, mogen, noch willen ons op het standpunt der bevoegde macht stellen en uitspraak doen. „Doch als burgers van Arnhem, die een publicatie-orgaan, dat voorlichten en waarschuwen kan, tot onze beschik king hebben, meenen we niet alleen het recht, maar den dringenden plicht te hebben om op iets te wijzen en iets te vragen. „Wij wijzen er dan op, dat in het officieele, ons over de zaak verstrekte politierapport gezegd wordt„op het zelfde oogenblik gaat de revolver af zonder dat de inspecteur, naar hij ver klaart, dit wilde". En verder: „Toen gaat een tweede sehot af." Wit dit laatste óók zeggen „zonder dat de inspecteur het wilde Zoo ja, dan is twee keer de revolver in handen van den inspecteur afgegaan, zonder dat deze bedoelde een schot te lossen. Éénmaal is het volgens de officieele verklaring van de politie, zeker ge beurd. „Of dit aannemelijk is in het gegeven geval, moet de justitie uitmaken. Maar het publiek zal revolvers, die afgaan zonder dat bij den drager de bedoe ling bestaat om te schieten, in handen van dien drager niet op zijn plaats vinden. Het publiek acht zulk een wapendrager niet bevo.gd om zulke gevaarlijke dingen te hanteeren. „En nu is, naar wij tot dusver inge licht zijnde inspecteur, die de doo- delijke en verwondende schoten loste, noch geschorst, noch met verlof naar huis gezonden. Hij heeft zich gisteren en heden gewoon als altijd door de stad bewogen, eri wanneer hij b. v. hedenavond weer zijn deel van den politiedienst moet doeuf zal hij allicht weer gewapend zijn met den revolver, die in den nacht van Zaterdag op Zon dag afging, zonder dat hij het wilde. Wie zegt, dat iets dergelijks vanavond of morgen niet wéér kan gebeuren „Daarom vragen we, of het niet zaak zou zijn, dien inspecteur tijdelijk te onttrekken aan den dienst. Hij heeft, hoe dan ook, op wettige of onwettige wijze, de revolver getrokken en daaruit is een feit geboren, waarvan geen re dres isde dood van een mensch. Voor hem zelf moet het, wanneer hij waaraan we niet mogen twijfelen denontzettenden ernst van het gebeurde inziet, eene opluchting zijn, althans eenigen tijd aan anderen de zorg voor de veiligheid op de. straat over te laten. En voor het publiek, dat niet weet, of hij te verontschuldigen of te veroor- deelen is, zou het eveneens een op luchting zijn, indien deze man niet eerder zijne functiën hervatte dan nadat uit een ernstig onderzoek is gebleken, dat hij in dezen vrij uit gaat en de noodige zelfbeheersching en de ver- eischte koeloloedighetd bezit, die ge vraagd mogen worden van hen, aan wier hoede de overheid de openbare vei ligheid, desnoods met zóó gevaarlijke wapenen te verdedigen, toevertrouwt." o De tempel van het occultisme. Te Dornach, tien kilometers van de stad Bazel gelegen, wordt thans een „Tempel der Wetenschap van den Geest" gebouwd De Matin" deelt hierover mede, dat Rudolf Steiaer, een man, die ai jarenlang aan de mystu-k doet, en die nu een schare van 4000 discipelen heeft, het initiatief tot den houw nam. In December van dit jaar wordt de tempel met veel plechtigheid inge- wijd. Twee geweldige koepels verheffen zich op een heuvel. Alleen de grond vesten in terrasvorm zijn van steen bet overige is slechts van hout op- getrokkeu De grootste koepel sym boliseert het heelal met zijn harrno- niën en opvolgeude stadiën van ont wikkeling. Het getal zeven, dat in

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2