,re Van alles wat. JVI arktberichten. Advert en tiën- Ontvangen Dames-, Heeren- en Kinderschoenen. De Wilde's Café Logement, I'. J. ADBIAANSE tweeden en derden WOONHUIS INBOEDEL, het in de wachtkamer niet om uit tje houden. Moeder en kinderen zijn, wie weet hoe lang reeds, een prooi van verwaarloozing en vervuiling. Na en kele uren „hard werken" liggen de kinderen gerust te slapen. De moeder is nog wakker. Zi] vindt het in één woord een schande, om haar en haar kinderen zoo te wasschen, en om ze de hoofdkappen op te zetten. Als zij den volgenden morgen vertrekt, is haar eerste werk, den kinderen de hoofdkappen af te rukken. Dan ver dwijnt ze, schreeuwende en razende. Door de directie van het nacht-asyi wordt inmiddels een onderzoek inge steld. De bezoeker vindt den-vader van het gezin dronken, in een kroeg. De moeder zoekt men tevergeefs. De kinderen treft men aan in een portaal in een volksbuurt, waar. zij vroeger gewoond hadden. 's Avonds meldet zich hetzelfde ge zelschap weer aan om te slapen. Op verzoek van den directeur laat de moe der den volgenden morgen de kinderen in de inrichting achter. De vrouw ziet men nooit terug. In dergelijke gevallen kan men niet dankbaar genoeg zijn voor de Kinder-wetten, waardoor het mogelijk is, dergelijke kinderen aan hun slechte omgeving te onttrekken. Blijven zij in het verkeerde millieu, dan volgen de jongens hun vader in de kroeg, en de meisjes betreden het pad van ontucht en ellende. In reiner sfeer kunnen de kinderen zich tot nuttige leden der maatschappij ont wikkelen. Het nacht-asyl, waarvan hier sprake is, is een der afdeelingen van de Ver- eeniging „Hulp voor Onbehuisden", gevestigd te Amsterdam. Het doel van die Vereeniging is, aan hen, die in de gemeente Ams-erdam van huisvesting verstoken zijn, tijdelijk onderkomen, en zoo mogelijk verdere hulp te verleenen tot het voorzien in eigen onderhoud. De Vereeniging is bevoegd, haar zor gen uit te strekken tot personen, ook voor buiten Amsterdam, wier tijdelijke huisvesting noodig is in verband met de uitvoering der Kinderwetten of der Reclasseeringsregeling. De Vereeniging is de stichting van den heer en me vrouw Jonker. Beiden vormen de ziel van de Vereeniging. De heer Junker treedt op als directeur. In het Bestuur der Vereeniging heb ben mannen zitting van allerlei poli tieke en godsdienstige richting. Hier aan moet men het succes van de Ver eeniging toeschrijven. 'Zonder subsidie van Stad, Staat of gewest, verschaft de Vereeniging da gelijks huisvesting aan hondertallen, mannen, vrouwen en kinderen. De Gemeente Amsterdam heeft het oud- Buttengasthuis aan de Vereeniging af gestaan. Dit oude Pesthuis is door de Vereeniging gerestaureerd, en al zijn de gebouwen ouderwetsch, de Vereeni ging redt zich ermee. Wij hebben het oud-Buitengasthuis dezer dagen eens bezocht, en hebben gezien, op welke wijze het gebouw is ingericht voor zijn dienst. Men heeft er feitelijk de volgende afdeelingen 1. Nacht-asyl voor mannen. 2. Nacht-asyl voor vrouwen. 3. Mannen-internaat. 4. Vrouwen-internaat. 5. Kinder-internaat. In een der grootste zalen staan lange rijen Engelsche lèdikanten. lederen avond melden zich een groot aantal onbehuisden aan, die om onderdak vragen. Een paar maal krijgen zij dit. Hebben zij na enkele dagen nog geen werk gevonden, dan stelt de directie hun voor, ze op te nemen in het In ternaat. Hier kunnen zij dan voorloo- pig werk vinden, b.v. ze kunnen tim meren of smeden (voor de eigen in richting), wanneer het vakmenschen zijn, of, wanneer, zooals meest, dit niet het geval is, kunnen zij op de afdeeling Papier-sorteering geplaatst worden. Zij doen dan wat voor den kost. Ze behouden hun vrijheid. Is het werk afgeloopen, en hebben zij den inwendigen mensch versterkr, dan mo gen zij vrij uitgaan. Een aantal vindt na eenigen tijd ergens in de stad vast werk. Sommigen verlaten de inrichting echter liever niet. Het grootste gedeelte dezer ver pleegden behoort tot de onderste lagen der maatschappij. Vakmenschen treft men nagenoeg niet in de inrichting aan. Alleen de alcohol schijnt in staat te zijn, den werkman, die zijn vak ver staat, in een zwerver te veranderen. Zelfs een intellectueel kan door de alcohol hiertoe vervallen. Zoo vindt men in het Internaat b.v. een gewezen boekhouder, ja, zelis een gewezen notaris, die door den drank aan lager wa) kwam. Het zijn zwakkelingen, waarmee njen medelijden moet htbbcn. In d.e inrichting onderscheiden zij zich door hun beschaving. Zooals vanzelf spreekt, laat men deze menschen geen hout hakken of papier sorteeren. Zij hebben schrijfwerk. In het Vrouwen-internaat treft men in hoofdzaak ongehuwde moeders aan. Deze kunnen met hun kinderen wor den opgenomen. Zij werken op de naai-afdeeling, in de wasscherij, enz. Hun kind wordt verpleegd in de zui- gelingen-afdeeling en later in de kinder-afdeeling. De Amsterdamsche burgerij steunt „Hulp voor Onbehuisden", in het algemeen kortweg „Jonker" geheeten, zoo krachtig mogelijk. Een kleine ton gouds wordt jaarlijks bijeengebracht. Zoo was de Vereeniging in staat het Buitengasthuis werd te klein een eigen jongenshuis en een eigen meisjeshuis te stichten, waar de oudere jongens en meisjes verpleegd worden. Sedert 29 December 1913 is de Ko ningin beschermvrouwe der Vereeni ging. Laten wij hopen, dat de heer Jonker door mag gaan met zijn arbeid, en dat zijn voorbeeld navolging mag vinden in de andere steden van ons land. De heer Jonker heeft getoond, dat het particulier initiatief heel wat kan tot stand brengen. „Hulp voor Onbehuisden" is een zegen voor Am- stels armen MI cine berichten. 0 Door uitroeiing van bosschen zon der nieuwe aanplant komt er gebrek aan het hout, dat gebruikt wordt voor de potlooden. Berlijn is nu telefonisch aangeslo ten met Rome en enkele andere ste den in Italië. De taal der waarheid kan wel tij delijk worden teruggestooten, maar ze dringt toch door, alle doodzwijgen en doofpotten ten spijt. De Rijksfinantiën van Frankrijk zijn ziek, en misschien nog zieker, dan die van Nederland. Oorzaak: de politiek tot kiezersvangst. Het Hulsterblad, in het levensbe richt van pastoor Kerstens, openbaart, dat de artikelen daarin in zake de Kamerverkiezing 1913, waren van hem. Dus pastoor Kerstens was het, die in het Hulsterblad van Dalsum bestreed ten bate van Fruijtier. Ook dus ge weest zulk een „oprechte vriend." Op de veiling voor bouwterreinen te Neuzen van wege het Bestuur der Domeinen werd niet of nagenoeg niet geboden. En dit, terwijl het heet, dat daar gebrek aan grond is. Het is geen goed teeken. Aan het Centraal-Station te Rotter dam werd een partij van 5000 bok kingen, aangevoerd uit Enkhuizen, als schadelijk voor de gezondheid, in be slag genomen. Mgr. Koppes, bisschop van Luxem burg, is wegens beleediging (het feit betreft een rede door den bisschop uitgesproken op den Katholiekendag te Metz) veroordeeld tot 200 francs boete, 200 francs schadevergoeding aan ieder van de 21 civiele aanklagers, en tot publicatie van het vonnis in 3 binnenlandsche en 3 buitenlandsche dagbladen. In de toelichting van het vonnis wordt betoogd, dat in de be doelde rede alle vereischten voor laster te vinden zijn. De bisschop heeft hooger beroep aangeteekend. Tijd. Het wezentlijke vaderland bestaat in het begrip vanvoor haardstede en altaar. De stations voor draadlooze telegrafie nemen zoodanig toe, dat weldra b. v. eilanden in Oceanië zijn verbonden met Nieuw-Zeeland, dit met Australië en zoo tot Engeland en Canada toe. Dus eene omspanning van geheel het Engelsche Rijk. In Europa is de gemiddelde inhoud van de spoorweggoederenwagens 20 ton, in Amerika 37 ton. De zalmvangst in Alaska is zoo overvloedig, dat de conservenfabrieken niet in staat zijn de geheele vangst te verwerken, en een groot deel moet verrotten. Wat een verschil met hierl Uit proeven bleek dat, des te dich ter het zaad gezaaid werd, des te i mirdet en slechter oogst naar even redigheid. Naar verluidt is hier te Hulst een R. K. voetbalclub opgericht. Naar aan leiding daarvan is een R. K. heer (Keim, klerk bij van Waesberghe) op zoek bij de R. K. bewoners van Hulst, naar een geschikt R. K. terrein, waar uitsluitend R. K. voetballen zullen bij gebezigd worden. Het schijnt in de bedoeling te liggen den heer van Zeijl te benoemen tot eere-voorman en onzen deken tot eere-voorzitter, en om de kuitbroeken en ballen te voor zien van den stempel van Sint Wille- brord. Een der kerkmeesters zal hiertoe stempelaar worden. In het Fransche katholieke district Hazebrouck (Fransch-Vlaanderen) is priester Lemire, ondanks zijn veroor deeling om politieke redenen door den bisschop en ondanks de kerkelijke vervolging, door de katholieke bevol king met groote meerderheid als Ka merlid herkozen. In de R. K. kerk te Hulst, wordt ter speculatie op de hoogvaardigheid, van den preekstoel afgeroepen, in welke klasse iemand is of wordt begraven. Zondag werd afgeroepen dat een zeker iemand „van de armen" werd begra ven. Wij gelooven niet, dat dit alles wel echt klopt met den geest van Christus. Maandag zijn te Hulst 2 stuks vee op de Veemarkt aangevoerd. O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 63 faillis sementen tegen 29 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Protest tegen de yerdeeling van den Nobelprijs. Enkele Zweedsche en Noordsche kringen van geleerden zijn reeds ja ren lang niet tevreden met de wijze, waarop de Nobelprijs verdeeld wordt. Men meent, dat dit niet geschiedt overeenkomstig den wil van den stich ter. Ingenieur Leonard Hwass, een der laatste nog levende testaments-getuigen van Alfred Nobel heeft dezer dagen opelijk geprotesteerd tegen de gron den, waarop de verdeeling van den Nobelprijs berust. Volgens hem heeft Nobel den prijs uitdrukkelijk bestemd, om hen, die nog niet hun grooten leeuw ter wereld hebben gebracht, bijtestaan. De prijs is niet bedoeld voor mannen, die hun doel bereikt hebben. Het heet, dat de billijkheid van dit protest wordt erkend en dat men in het vervolg met de verdeeling' op andere wijze .zal te werk gaan. o— Aapachtige negerstammen in Afrika. Dezer dagen hield Kapitein Nu gent, lid van de Engelsche-Duitsche expeditie, wier doel het was de gren zen tusschen Nigeria en Kameroen te bepalen, een lezing voor de Brit- sche Geografische Vereeniging. Op een van zijn talrijke tochten ontdekte hij in een verlaten hut een reusachtige Baviaan, oogenschijnlijk alleen daarvoor bestemd, vrouwen en kiüderen angst aan te jagen. Volgens de overlevering is hij de incarnatie van den duivelhij loopt in de bergen rond tot hij zijn slach- offer gevonden heeft en wee den ongelukkige, die in zijn klauwen valtdie is een kinds des doods. Bij zijn onderzoekingen stiet Kapi tein Nugent op een heidensch dorp de huizen waren uit graszoden op getrokken en dik onder de modder begraven, het geheel droeg het ka rakter van een bijeenkorf. De hutten staan op reusachtige hoogten en zijn door den weelderigen tropischen plantengroei geheel voor het gezicht verborgen. De inwoners lijken zeer veel op apen zij zijn buitengewoon klein, maarjbehendig. Het beklimmen van de steilste rotsen en het springen over de wijdste kloven is voor hen een kleinigheid Daarentegen kunnen i zij onmogelijk een zwaren last over de aarde voortsleepen, Zij verlaten slechts hun woningen om de velden te beploegen of hun bnren te be oorlogen, Zij zijn altijd gewapend met vergiltige pijl en boog. Opgraven van boomstronken Het uitgraven van oudeboomwor- telstronken is altijd een moeilijk, tijdroovend en kostbaar karweitje geweest, zelfs met behulp van bijl en spa. Het werk wordt ook weinig vergemakkelijkt, wanneer men de speciale hulpapparaten en trekdieren te baat neemt. Men is er daarom in den laatsten tijd toe overgegaan, zulke boomstronken te doen pprin- gen. De methode gaat veel vlugger. Wanneer men echter met het ver wijderen even den tijd heeft, is er een andere methode, die niet alleen eenvoudiger doch ook doelmatiger is. Met den houtboor wordt in den wortelstronk een loodrecht gat van 2,5 c.M, doorenede en dezelfde diepte geboord. Deze holte vult men tot op de helft met salpeterzuur, waarop men dan dezelfde hoeveel heid zwavelzuur giet. Wanneer dan het gat met een houten prop wordt afgesloten, zal men na vijf weken de grootste wortelstronken van het hardste hout geheel door het zuur verteerd vinden. Deze stronk is dan zeer gemakkelijk fijn te hakken en te verwijderen. Hulst, 27 April. Per 100 K.G. Tarwe f9,50 a f9,50, Rogge f6,75 a f7,25, Wintergerst f 9,00 a f 9,25, Zomergerst f 9,00 af 9,00. Haver f 7,50 a f 7,75, Erwten f 10,50 a f 11,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f 00,00 Duivenboonen f 11,00 a f 11,00 Witteboonen f 15,00 a f 15,—Bruineboonen f 12,00 a f 13,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad fll,00 a f 11,00, Aardappels f 4,00 a f 5.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Boter per kilo f 1,15 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f0,80. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f 47.725 h f 47.75. ^ïij gelegenheid van het Sa-jarig huwelijksfeest van onze geliefde ouders O. de Itmijn-Zaeghers wenschen wij hen veel geluk. BERN. JANSSEN-de bruijn. PH1LOMENA DE BRUIJN. J. H. DE BRUIJN. P. DE BRUIJN. LEON1E DE BRUIJN. G. DE BRUIJN. J. DE BRUIJN. ELIZA DE BRUIJN. de nieuwste modellen W (OOK OlD-IIÖLLANDSCII.) V. J. l IJI.lv Stoomdrukker ij HULST. KoopjesKoopjes O Wederom ontvangen een groote voorraad J. de Omet-Lacet, Station Hulst. POLDERWERKERS EN SCHIPPERS, bezoekt steeds Krailesleeg No. - ROTTERDAM. Advocaat-Procureur le MIDDELBURG, is KI,li K.Y il A AVIIAIi bij HTKKKKIttASrS te H1JKST te spreken. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot één uur. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst zai op Mfi m des namiddags om 2 uur in de her berg van CHARLES VAN DE VOORDE te Clinge (Dorp), voor de erven van ALOUISIUS PAÜWELS, in leven graf maker, publiek veikoopen Ken goed onderhouden met aangebouwde SCHUUR en BEESTENSTAL, TUIN waarin vruchtboomen, steenen varkenshok en verdere aanhoorigheid, staande te Clinge nabij 't Zeegat, groot 8 aren 70 centiaren (58 roeden). De grond is erfpacht van Mejuffrouw Smet tot 1 April 1922 voor f 11.75 per jaar. Aanvaarding dadelijk. Betaling 15 Juni 1914. En om 3 uur aan dat sterfhuis om contant geld den geheelen aanwezigen waaronder kasten, tafels, stoelen, kruiwagen, landbouwgereedschap pen, enz. Ctz<ut£>~ RUST; NU GAUW EEN KOP

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3