üuuuimi ULJii BUREAU TOT PUBLICITEIT VAN WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. wa.ar we.rk van oude meesiers, oud brons, echt oud porselein, enz. be- driegelijk wordt nagemaakt. Over Pe king en Shanghai worden deze lief devol bewerkte zaken naar Europa verscheept. Kooplustigen kunnen dus gerust zijnze loopen er in ieder geval in tien van de tien keeren in. o— Araerikaansclie titels. De Amerikaan houdt van titels. En het bezit van titels is den stamboom- loozen Yankee het eenige, dat hij den oud-wereldbewoner benijdt. Dat menig oud Europeesch adellijk geslacht zijn wapen opknapte met Amerikaansch goud, is te danken aan het zwak voor titels. William Bryan, de staatssecre taris der Vereenigde Staten, vertelde dezer dagen een paar aardige staal tjes van deze voorliefde voor schoon klinkende titels. Er loopt in New-York een man rond, die zich steeds „Ka pitein" laat noemen. De man huwde de weduwe van Kapitein Brown, en deed zijn vrouw niet het verdriet aan, van haar titel afstand te moeten doen. Een ander bekend Amerikaan laat zich „de Generaal" noemen, en dit omdat hij 27 jaar lang opzichter (generaal inspector) was in een graanhandel. Het leukst is het geval van Rechter Greene, die zich dezen weledelhoog- gestrengen titel aanmatigde, omdat hij eens scheidsrechter was geweest bij paardrennen. —o Een controle schip voor de draad- looze telegrafie. Om het werk van de stations voor draadlooze telegrafie op de kusten van Amerika te controleeren, heeft het de partement van Marine der Vereen. Staten een contröle-schip ingericht. Het moet in den Atlantischen Oceaan kruisen en er voor zorgen, dat de verschillende stations de voorschriften omtrent de lengte der electrische gol ven nakomen, om storingen te voor komen. Het vaartuig bezit apparaten, die een snelle meeting van de golf lengte mogelijk maken. Deze bewa king is met het toenemen van het aantal stations langzamerhand nood zakelijk geworden, daar in den laat- sten tijd de storingen en het valsch alarm-maken toenemen. o— Regen en pijn. Onlangs stierf in de Vereen. Staten de bekende medicus Mitchall, waaraan onze maatschappij veel te danken heeft gehad. In de medische wereld is Mit chall bekend geworden door zijn inte ressante studiën over de werking der slangengiffen. Dan zou zijn studie over de pathologie van ons zenuwstelsel ai voldoende zijn, Mitchall in de medische kronieken een onsterfelijkheid te be zorgen. Hier zullen wij .het echter niet over hebben;, in een nieuwsblad mag men nooit „geleerd" zijn. Maar Mit chall heeft meer gedaan. Jarenlang heeft hij waarnemingen verricht be treffende hei verband tusschen weers gesteldheid en pijn. In den volksmond komen enkele uitdrukkingen voor, die erop wijzen, dat de massa het verband tusschen weer en pijn weet. Men denke b.v. aan zijn eksteroogen doen die pijn, dan is er slecht weer in aantocht. De officieele vertegenwoordigers van de Wetenschap, of liever de vertegen woordigers van de officieele Weten schap, hadden echter niet gemeend, dat het noodig was, hiervan nota te nemen. Zooals zoo vaak het geval is, kreeg Mitchall het met de hooggeleerde en zeergeleerde heeren aan den stok, toen hij hen op hun verzuim wees. Dit geschiedde gedurende den Ameri- kaanschen onafhankelijkheidsoorlog. Mitchall was toen hoofd-directeur van het militaire hospitaal, en ondanks z'n vele werkzaamheden vond de knappe dokter gelegenheid zijn aandacht te wijden aan de schotwonden en hun werking op de zenuwen. Mitchall was een zeer geliefd geneesheer. Zijn sy steem was n.l.vroolijk de patiënten op, maak dat ze hun pijn niet voelen, suggereer ze. Hij beschouwde zijn pa- tienten niet als proef-konijnen, maar als vrienden, en toen de oorlog voorbij was, en Mitchall het hospitaal reeds lang verlaten had, stond hij nog met zooveel oud-patienten in correspon dentie, dat het voor hem beslist nood zakelijk was, dat hij er twee secreta ressen op na hield. Plots gebeurt er iets merkwaardigs. Er trekt een buitengewoon diepe de pressie langzaam van West naar Oost. De storing veroorzaakt overvloedig regen. Ze wordt voorafgegaan door een zone van druilerigheid en somber heid, maar ze wordt op den voet ge volgd door een opklaringsgebied. De storing kondigt zich in Californië aan, en.... de dokter ontvangt een groot aantal brieven van in Californië wo nende oud-patienten, die hem mee deden, dat hun wonden weer vreese- lijk pijn dóen. Twee dagen later is de storing in Denver gearriveerd gevolg ervan is, dat nu uit Denver een enorm aantal brieven arriveert van oud-patienten, die hun wonden, hoewel genezen, toch weer voelen. Drie dagen later is de storing in Chicago aange land, en thans melden de meeste oud- patienten, die daar hun tenten hebben opgeslagen, den dokter, dat ze ont zettende pijn lijden. Mitchall heeft hier natuurlijk direct de barometrische storing als den ver oorzaker van de pijn beschouwd. Zoo is hij op het denkbeeld gekomen, het verband tusschen weersgesteldheid en pijn nader te bepalen. Hij stelde overal meteorologische waarnemers aan, en maakte ook gebruik van de officieele gegevens der weer-bureaux. Ook op andere wijs verzamelde hij materiaal, en tenslotte kon hij constateeren, dat ieder regen-gebied, hetwelk van West naar Oost trekt, als het ware een pijn- golf met zich mee voert. De regen- zóne en de pijn-zóne zijn gelijkvor mig de pijn-zóne is echter iets groo- ter, gemiddeld ongeveer 20 pCt. Voorts gaat pijn-zóne de regen-zóne vooraf. Pijn is dus als de voorbode van regen te beschouwen. Mitchall kon voorts vaststellen, dat in deze pijn-zóne steeds vele gevallen van kinderverlamming en St. Vitisdans voorkwamen. De onderzoekingen van Mitchall zijn zoowel voor de geneesheeren als voor de weerkundigen van het grootste be lang, al moet men niet te veel van die onderzoekingen verwachten. Zij zijn te beschouwen als den eersten stap op den nieuwen weg der medi sche meteoroleogie en der climatolo- gische geneeskunde. Nog zij erop ge wezen, dat deze pijn-zóne waarschijn lijk overeenkomt met het hygrometrisch hoog, dat het barometrisch laag en den regen voorafgaat. o Spionage voorheen en thans. Een onzer militaire medewerkers bericht ons Noorwegen wordt onveilig gemaakt door z'n scharenslijpers. Dit zijn meest menschen van Russischen afkomst, en men ziet in hen Russische spionnen. Mogelijk hebben de Noorsche boe ren gelijk, en zijn deze scharenslijpers afgezanten van de Russische Regee ring. Of daarom Rusland het voorne men zou koesteren, Noorwegen te veroveren, is een andere zaak. Alle landen, en in de eerste plaats die, welke er een groote militaire macht op nahouden, laten spioneeren. Aan de respectievelijke departementen van oorlog zijn heel wat „spionnen" ingeschreven, die bij „bevriende" na ties werken. In de jaren 60 had Pruisen voort durend honderdtallen verspieders in Nederland. Een groot gedeelte der Duitsche grasmaaiers hadden een Re- geeringssubsidiezij verkenden het land, alom vergaarden zij gegevens, en in het algemeen ontwikkelden zij een energie, waarvan men eenvoudig verstomd stond. In hun smerige noti tieboekje schreven zij slechts weinig op. Maar hun geheugen was sterk, en zij slechts werden bezield door de gedachte, eens het Pruische leger den weg in ons land te kunnen wijzen. Na 1875 werden alle subsidies in getrokken alleen een muzikaal trio, dat geregeld om Amsterdam zwierf, moet nog tot 1896 subsidie hebben gehad, maar de violist van het groepje was dan ook een gediplomeerd landmeter, die aan lager wal was geraakt. Groot zal de Regeeringstoelage niet geweest zijn. Inmiddels begon men te Berlijn al duidelijker in te zien, dat de gegevens, die eenvoudige muzikanten of gras maaiers verzamelden, slechts van weinig belang waren. Alleen een deskundige, b.v. een scherpzinnig officier, die zich speciaal op de spionage had toege legd, kon met succes als verspieder werkzaam zijn. Er wordt weieens be weerd, dat ons land thans overstroomd is, met Duitsche militairen in politiek. Dit zal overdreven zijn. Wij kunnen echter aannemen, dat men in Berlijn alle zwakke punten van de stelling Amsterdam kent, misschien nog beter dan in Den Haag. De groote mogendheden houden er alleen militaire en maritieme gehei men op na; in ons land, in Beigië en in de Scandinavische landen zijn ech ter alle geheimen publiek, zoodat men geen scharenslijpers of grasmaaiers noodig heeft. Een gedeelte der geheime Fransche, Duitsche, Engelsche, Oostenrijksche en Russische papieren liggen veilig opgeborgen in het kluis van een of ander spionage-bureau, te koop voor den meest-biedende. Deze bureaux zijn meest in België of in Zwitserland gevestigd. Ook in Amsterdam moet een man wonen, die „in spionage" doethij laat echter niet zelf spionee ren, maar moet slechts makelaar zijn. Z'n provisie stelt hem evenwel in staat, er een paar auto's op na te houden. o— Vivisectie op mensclien. Uit New-York komt een lijding, die, als zij zal blijken waarheid te zijn, in één woord afgrijselijk is. Er wordt namelijk verteld niet alleen doch open lijk in geneeskundige tijdschriften ge publiceerd, dat beroemde medici zich niet ontzien hebben, duizenden on schuldige kindertjes om der wille van de wetenschap met tuberculose-bacil- len en kiemen van andere besmette lijke ziekten in te enten. Mr. Joseph Whittys schrijft in „American Institute of Social Service", dat de hoofdver pleegsters van bewaarscholen, wees huizen, vondelinghuizen en hospitaals zich er toe geleend hebben hun pleeg kinderen aan de mannen van de we tenschap af te staan om proeven op hen te laten nemen. Niemand minder dan de beroemde Japansche professor Noguchi, verbonden aan het Rockefel- lier-lnstitute te New-York, heeft deze experimenten genomen. Wij lezen b.v. dat kinderen van nog geen twee jaar tuberculose-bacillen in de oogjes zijn gespoten, en dat men hun bovendien nog de handjes vastbond, zoodat de kleinen niet met wrijven de pijn kon den verzachten. Het is begrijpelijk, dat dit bericht in New-York een storm van verontwaardiging heeft doen ont staan. Het medisch schandaal is dan het onderwerp van den dag. Het ge beurde werpt een schandvlek op de heele Amerikaansche artsenwereld. Dat Professor Emmet Holt, professor voor kinderziekten aan de Columbia-uni- versiteit en zoovele anderen, wier na men alle bekend zijn, ook mee heb ben gedaan, acht het New-York pu bliek op zijn zachtst genomen onbe grijpelijk. De openbare meening eischt de strengste bestraffing voor deze plicht- en eerverzakende geneesheeren, die in plaats van honden, biggetjes en marmotjes thans kinderen als proef konijnen gebruiken. o Een Togelmoord-statistiek. Het tijdschrift „Fortnightly Review" heeft een rubriek geopend „Strijd voor de vogels" geredigeerd door Miss Gardenir, die er bij haar zusteren op aandringt, zich niet langer te willen tooien met veeren en pluimen, die zoo ontzettend veel lijden getuigen. Ter overtuiging geeft zij een statistiek, door haar opgemaakt, over het aantal vo gels, dat de laatste drie jaar vermoord werd, uitsluitend om de vrouwen aan een mooien hoed te helpen. Niet mi.i- der dan 132 000 struisvogels, 8700 paradijsvogels, 22000 kroonduiven 24 000 kolibri's 23 000 zeezwaluwen, 162 000 ijsvogels, 1200 emu's en 4500 kondors staan op de lijst; en alle cij fers zijn naar beneden toe afgerond Deze getallen zijn ontleend aan gege vens, verstrekt door kooplieden in de vederbranche. Het publiceeren 'der statistiek kan intusschen een groot nadeel hebben. Waarschijnlijk zullen de officieele han delsberichten in het vervolg geen cij fers meer bevatten, zoodat het niet eens meer bekend kan worden, hoe er gemoord en geplunderd wordt. o— Waarom het Panama-kanaal niet reeds drie eeuwen bestaat. Het denkbeeld van een kanaal, dat den Atlantischen met den Stillen Oce aan zou verbinden, is reeds zoo oud als de ontdekking van Middel-Amerika. De eerste, die het idee uitsprak was Cortez hoe goed hij de waarde van dezen waterweg kende, blijkt uit een schrijven aan Karei den Vijfden in 1524, dat als eerste document van het kanaalplan moet beschouwd worden. Op aansporing van Cortez liet de Spaansche regeering plannen ontwer pen, waarvoor levendige belangstelling was. Echter werden aan alle verwach tingen den bodem ingeslagen, toen in 1567 Phillips de Tweede, de ka naalplannen verwierp en op doodstraf verbood er over te spreken. Deels ge schiedde dit uit politieke redenen, echter ook door toedoen der Domini canen, die den fanatieken koning op het Bijbelwoord wezenWat God heeft vereenigd, zal de mensch niet scheiden. Het kanaalplan verdween en niemand hoorde er meer van, tot 200 jaar later Goethe en Von Hum boldt de kwestie weer ophaalden. —o De Radiographic in dienst der ontdekkingreizen. Nog is niet het gansche oppervlak der aarde bekend, doch reeds is het zoover gekomen, dat de expedities, die de volmaking onzer kennis beoo gen, steeds talrijker worden in ver gelijking tot pionierstochten. Uiterst gelukkig treft het, dat nu de Radio graphic te hulp is gekomen. Voor fijne physiograpische observaties is het na melijk van groot belang, als de waar nemer onderhand in gesprek kan blij ven met het naastgelegen observato rium. Dat ondervond de Italiaansche expeditie van Dr. Filippi, die op het oogenblik waarnemingen omtrent de slingerbeweging, en de zwaarte en het magnetische der aarde in de Hi malaya neemt. Te Skardu in Kaskmir, 2700 M. boven de zeespiegel, gelukte het in contact te komen met het ra- diographische station Lahore, hoewel bijna het geheele Alpenland van Kaskmir o. a. ketens van 4000 M. hoogte, er tusschen liggen. Dr. Filippi heeft dan ook mooie resultaten. Aanschouwelijk onderwijs in de zoölogie. Een Duitsch leeraar in de plant- en dierkunde, die ervan overtuigd is, dat de mensch slechts liefde voor de dieren en planten kan opvatten, wan neer hij veel met ze omgaat en ze leert beschermen, trekt er geregeld met zijn klas op uit naar bosch, veld en wei. Onder zijn leiding leeren de jongelui de vogels aanspreken, hen voederen en eindelijk mogen ze de dieren een ring aan'de poot doen. De leeraar heeft zich n.l. tot taak gesteld, het ringen der vogels, een arbeid, waarmee de vogelwacht Rossitten een aanvang maakt, uit te breiden. Men heeft met deze behandeling der vogels zeer veel succes gehad. De dieren hechten zich aan de scholieren, en zorgen ervoor, prompt op tijd in hun nestjes te zijn. Ze weten, dat er 's winters voedsel voor ze wordt mee gebracht. Hun p"gen laten ze ook rustig ringen Ook heeft men kunnen opmerken, dat jonge geringde kool mees, zich bij voorkeur eveneens ge ringd mannetje tot bruidegom kiest. o— De Zaaglodon. Het National Museum te Washing ton is onlangs in het bezit gekomen van een volledig geraamte van de zeuglodon, een dier, dat men nu pas goed weet thuis te brengen. De zeug- lodons zijn intusschen interessante dieren. Aanvankelijk hield men ze voor reuzen-reptielen en noemde men ze basilosaurue, koning der reptielen later herkende men ze als de familie der walvisschen. Met behulp van uit gebreid materiaal aan beenderover- blijfselen, is men in staat geweest uit twee oncomplete geraamten, die in 1894 en 1896 in Alabama gevonden werden, een geheel te maken. De zeug- lodons waren walvisschen van de grootste soort. Zij konden een lengte van 30 M. bereiken. De voorste lede maten waren op zwemmen ingericht en herinnerden aan die der zeeleeuwen en walvisschen, terwijl de achterste ledematen vrij ontwikkeld waren. Enkele zoölogen hebben zich afge vraagd of de zeuglodon misschien aan leiding kan hebben gegeven tot het beruchte verhaal van de zeeslang. o— Landelijke beleefdheid. Boer (tot zijn zoon, die een ste deling naar het naaste dorp brengen moet: „Wanneer je met den heer mee gaat, moet je aan de linkerzijde loopen, juist, alsof je een os naar de markt voert." GEVESTIGD TE AMSTERDAM. Aftlccling: Schriftelijke Cursussen, onder leiding van D r. P. B r a n d s e n, leeraar aan de Handelsschool te AmsterdamMr- W, van Delden, procuratie-houder aan de Bankinstelling, te AmsterdamD r. F. H. Fischer; Dr. A. A. Fokker, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Han delsschool te Amsterdam; W. C. de Graaff, lector aan de Univer siteit te LeidenD r. J. M. Hoogvliet, privaat-docent aan de Universiteit te UtrechtDr. Dan. de Lange, privaat-docent aan de Universiteit te GroningenD r. H. A. N a b e r, leeraar aan de H. B. S. 5 j. c. te Hoorn Mr. C h. T h o r s, advocaat en procureur te Amsteidam, en andere bevoegde docenten. Wij organiseeren de volgende schriftelijke cursussenNederlandsche Handelscorrespondentie Frar.sch (voor beginners), Fransch (voor eenigszins gevorderden), Fransch (voor meergevorderden), Fransch voor de acte L. O.), Fransche Handelscorrespondentie (voor beginners),FranscheHandelscorresponden- tie (voor meergevorderden examen-cursus)Duitsch (voor beginners), Duitsch (voor eenigszins gevorderden), Duitsch (voor meergevorderden), Duitsch (voor de acte L. O.), Duitsche Handelscorrespondentie (voor be ginners), Duitsche Handelscorrespondentie (voor meergevorderden exa men-cursus) Engelsch (voor beginners), Engelsch voor eenigszins gevor derden), Engelsch (voor meergevorderden), Engelsch (voor de acte L. O), Engelsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Engelsche Handelscorrespondentie (voor meergevorderden); examen-cursus; Boekhouden (voor menschen uit de praktijk), Boekhouden (voor eenigszins gevorderdenexamen-cursus), Boekhouden (voor acte M.O. K 12); De Techniek der Administratie; WarenkennisHandelskennis; HandelsrechtHandelsaardrijkskunde De Techniek der Bedrijfsreclame Stenografie (systeem Groote)Machineschrijven Algemeene Littera tuurgeschiedenis Italiaansch (voor beginners), ltaliaansch (voor meer gevorderden) Spaansch Deensch-Noordsch Zweedsch Russisch Maleisch Latijn Esperanto Natuurkunde (voor meergevorderden) Scheikunde (voor beginners); Dierkunde en PhysiologieWeer- en Sterrekunde; Wiskunde (voor beginners); Wiskunde (examen-cursus voor de acte L.O.)Psychologie; Algemeene OntwikkelingSchrijven zonder Fouten Een goede Stijl. Een cursus duurt minstens 3 maanden, hoogstens 1 lf% jaar. Het lesgeld is in het algemeen f 5,per kwartaal. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week, De opgaven, enz. worden beantwoord en uit gewerkt in de eerstvolgende leshiermee hebben de leerlingen dus hun werk te vergelijken. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen. Is dit een absolute noodzakelijkheid, dan wordt het werk per soonlijk door den docent gecorrigeerd. Velen hebben onze cursussen reeds met succes gevolgd, en hebben aan onze schriftelijke cursussen een mooie positie te danken gehad. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage dadelijk ons gratis-prospectus aan, hetwelk alle verdere inlichtingen bevat. De Administratie van het Bureau is gevestigdSingel 276, Amsterdam. Telefoonnummers: Noord 10789, 10148. Afgescheiden van deze cursussen wordt door ons een schriftelijke cursus gepubliceerd, die bestemd is voor vrouwen, die, zonder Fröbel- onderwijzeres te zijn, onze kleintjes moeien bezighouden. De cursus is dus niet voor kinderen bestemdmaar voor jonge moeders en onder wijzeressen. Joh. GöbelJr., Directeur.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6