ïïienplantentekoop Van alles wat. Golgotha- Marktberichten. Advertentiën. Nieuwe Bloemfabriek „Walsoorden" Het bekende leugenblad Zelandia wil het in zijn no. van Woensdag doen voorkomen, alsof van Dalsum vrij- socialistisch (anarchistisch) is. De mannen van „het gezag" raken voortdurend meer verward in de eigen strikken, die zij spannen tegen ons omdat wij van hen vragen, dat zij hun plicht zullen doen tot recht. Wegens den buitengewonen natten ondergrond zijn te Moerbeke Waas, zware cementen palen, een zeven meter in den grond gezonken, dienende voor de electrische verlichting. Ook een huis aldaar is door den ondermijnden ondergrond beschadigd. De kapelaan van Koewacht viel Zondag onder de Mis, op het altaar omver, gevolg naar het scheen van flauwte, of iets erger. De Mis kon niet doorgaan. De heer Carnmaert, arts te Honte- nisse, lid der Gezondheidscommissie, deelt mede, dat deze op verzoek der geneeskundigen een onderzoek had ingesteld naar het hier voor brood gebruikt wordende meel, en met re sultaat, dat al de genomen monsters sterk werkende scheikundige stoffen bleken te bevatten, in staat om maag aandoeningen en kanker te veroorzaken. Wij herinneren, dat wij reeds eerder op deze en ook op andere zaken van vervalsching van levensmiddelen hebben gewezen. Volgens den Volksmissionaris neemt het getal gemengde huwelijken in Ne derland zeer toe. (Ondanks dus het katholieke openbare leven I). Met name in Amsterdam is het aantal huwelijken, in de laatste tien jaren gesloten, groo- ter tusschen katholieken met niet- kalbolieken, dan tusschen katholieken onderling. De oorlog van Italië om Tripoli heeft de staatsfinantiën en de geheele ontwikkeling van Italië zelve leelijk in de war gebracht. Volgens een onderzoeker zijn de eilanden van Australië indertijd bevolkt geworden door volksverhuizingen de eene gegaan van uit het Nederlandsche eiland Ceram, de andere gegaan van uit de Philippijnen. Woensdag overleed te Hulst de Volkswiller Cornelis Vermeulen die zooveel heeft geijverd om in Hulst af geschaft te krijgen, dat de armen van wege de Kerk 's morgens in de don kere vroegte worden begraven, maar zonder succes door den kwaden of dommen wil der „autoriteiten". Ieder wil vrede maar vrede is twee erlei vrede door recht of vrede door onderwerping. De eerste past voor de kinderen Gods, de tweede past voor de slavernij. In onzen tijd van ambte lijken willekeur bedoelt het ambtelijk gezag met vrede de laatste soortde vrede van de willekeur. Het is om deze reden, dat De Volkswil met haar De Volkswil erkent elk wettig gezag in wettige verlangens door „het" ge zag niet gaarne wordt gezien. Advocaat Planquaert maakt in de Volkseeuw de opmerking, dat Christus aan Zijne leerlingen heeft voorspeld gelijk ze Mij vervolgd hebben zoo zullen ze ook u vervolgen, want de leerling is niet meer dan de meester. En dat hierin ligt de oorzaak van de vervolging tegen de Christen-Demo craten. Dit is zeer juist, maar het pijn lijke is dit, dat de vervolging in Vlaan deren in al zijne deelen uitgaat van de eigen geestelijken van de kerk waartoe de Christen-Democraten be- hooren. Door deze vervolging toch be wijzen deze geestelijken dat zij ver volgen den geest van Christus. In Chicago zal nu het plan tot een ondergronds tramnet worden verwe zenlijkt. De Grieken hopen dat het verkeer naar het Oosten zich na verloop van tijd zal verplaatsen van over Brindisi naar over Athene en wel door de spoorlijn door de trekken naar den Pyraeus, waardoor men een zeereis uitspaart. Er wordt in St. Jansteen verteld, dat er door de drukkerij van de Sande te Terneuzen eene klacht is ingediend wegens een schrijven in Zelandia in verband met het drukken van de bil- letten voor het feest te St. Jansteen. Indien de belastingplannen van Mi nister Bertling doorgaan, zal b.v. een Amsterdammer, die zijn geld heeft belegd in maatschappijen, aan directe belasting moeten betalen aan dividendbelasting 7*/2 pCt. plaatselijke inkom stenbelasting 53/4 rijks inkomstenbelasting 5 extra vermogei sbelasting 1'/i Samen 19l/2 pCt. Toch beter dan tariefsverhooging Want zoo zal het gaan metjjieder naar evenredigheid. En hieronder zijn nog niet begrepen de personeele en de grondbelasting en de accijnsen. O— Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 30 faillis sementen tegen 37 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Rouw in de dorpen van New- Fonndland. Zaterdagavond kwam te St. Johns de „Bellaventure" aan met 69 dooden en 50 overlevenden van de beman ning van het zeilschip „Newfound land". De bevolking is nu in angstige spanning over het lot van de „Sout hern Cross" en men vreest algemeen dat zij in den storm van Woensdag vergaan is. Ongeveer 175 man waren aan boord van dit schip. Voor een be volking van 250,000 zielen zou dit een verlies van 250 zijn menschen, merkt de „Times"-correspondent op, ernsti ger zijn dan de ramp van de „Titanic" voor Engeland en Amerika. Vooral ook omdat in dit geval elk slachtoffer een broodwinner is Het is op hetoogen- blik natuurlijk moeilijk te zeggen hoe veel gezinnen door de ramp van de „Newfoundland" zijn getroffen, maar wanneer de „Southern „Cross" niet terugkeert, zullen meer dan duizend vrouwen en kinderen ongelukkig wor den. Dat de taak van het comité voor hulp aan de achterblijvenden, dat zich Woensdag heeft gevormd groot en moeilijk is, behoeft niet gezegd te worden. De hulpmiddelen zijn beperkt en de ramp is enorm. Nog nooit is de kolonie door zulk een slag getroffen. Bovendien zijn alle verongelukten, op een enkele uitzondering na, jonge mannen, niet ouder dan 45 jaar. Alleen visschers met een krachtig gestel gaan mee op zeilschepen, daar zij veel ge varen hebben te trotseeren. Het beste deel van de bevolking zou dan ver ongelukt zijn. Bij aankomst van de „Bellaventure" waren ongeveer 5000 menschen op het strand aanwezig en men had groote moeite om de menigte, die het gebouw waar de lijken werden neergelegd, bestormde, tegen te houden. Zondag middag waren alle lijken op vijf na herkend. Het zeilschip „Erik", dat aangeko men is, deelde mede, dat Donderdag de „Southern Cross" in de nabijheid was. Zij had zooveel robben aan boord, dat een deel van de provisie en de lading kolen op het dek gebracht moest worden, om de robben in het schip te kunnen bergen. Kapitein Mar tin, van de „Erik" meent, dat het zeer onwaarschijnlijk is, dat de „Southern Cross" gered is. Handelsblad. o Jan Olieslagers. Op Paaschmaandag des middags 2 uur zal hij te Bergen op Zoom eene vliegdemonstratie houden aan de boor den van de Schelde en wel boven de oppervlakte van het water. Het programma door hem te vol brengen is bouclé la bouclé, glijden van eene hoogte van 1500 Meter op de staart, recht naar beneden tot 100 Meter, evenzoo op de vleugels, neer dalen, steeds kopje duikelende in kleine citkels en schroefvormig, vluch ten in achterover gaande standen, enz. De bekende Antwerpsche duivel heeft als vliegenier reeds eene repu tatie door geheel Nederland, doch overtreft daarbij thans allen op het ge bied van looping-the loop. Hij zal zijne kunstprestaties verrichten bij iedere weersgesteldheid, zoodat men geen vruchtelooze reis a.s. Maandag zal doen. Het terrein biedt voor tienduizenden gelegenheid om alles uitmuntend waar te nemen. o Een boek over de prullemand. Toen de groote Napoleon geval len was, en de dragers der macht in de oude staten weer moed begon nen te scheppen, zich weer veilig begonnen te voelen, is, zooals ieder op schooi leert, het Weener Congres bijeen gekomen, welks beslissing inderdaad in 1815 voor langen tijd de staten tegen elkander heeft afge grensd. Zelden waren zooveel inte» ressante persoonlijkheden uit de hooge wereld bijeen. Daar was Metternich, het hoofd der conservatieve stroo ming, Tsaar Alexander met zijn vage idealen, de Pruisische koning, de Fransche Staatslieden, lord Cas- tlereagh, en zoovele anderen. De Oostenrijksche gastheeren waren ech ter niet scrupuleus Ze zagen er geen been in, hun gasten te beloeren. Een geheele organisatie stond tot dat doel gereed. Hooggeboren dames en heeren bespiedden den omgang en de woor den der diplomaten in de eerste kringenlagergeborenen knoopten relaties met het dienstpersoneel aan, om toch maar te weten, hoe de gasten hun tijd doorbrachten. Doch veel had men het op de prullemand voorzien. Zoodra een vreemde diplo maat aankwam, wist een gehuurd agent aan zijn gérant op te drin gen, welwillend hulp aanbiedend bp het zoeken naar dienstboden, die natuurlijk vooruit omgekocht waren. Werden ze aangenomen, dan moesten ze elk vodje papier, dat ze in han den kregen, aan de geheime politie afleveren. Professor August Fournier te Weenen, heeft de oogst in die papiertjes in het archief bestudeerd, en er een leerzaam boek over ge schreven. Wel leest men er niei veel nieuws uit over de politiek zeil, doch des te meer over de persoon lijkheden, die toen op den voorgrond tradeü. Onder anderen schijnt lord Castlereagh de eenige geweest te zijn, die de geheime politie de baas was. Hij keurde zelf zijn personeel, had betrouwbare koeriers, versprak zich nooit en verbrandde alle kladjes. Van hem is men niet veel te weten gekomen. Het boeiend geschreven boek is verschenen bij Tem-ky te Weenen, en heet „Die geheimpolizei auf dem Wienier Kongress. o— Zweedsche volkskunst. De boerenstand heeft zich onlangs doen gelden in Zweden. Toch zijn de bewijzen voorhanden, dat zijn beteekenis verminderd is in verhou ding tot die der steden zijn aloude volkskunst, zijn roem en glorie, is ten gronde gegaan en wordt heden ten dage door de stedelingen weer opgewekt en aangemoedigd. Reeds sinds de Noormannentochten besteedden de vrouwen des lands hun langen winterrust, als het land onbegaanbaar was door ijs en sneeuw, aan het kerven van het hout, dat wil zeggen het met kerfmes versie ren van huisraad en wanden want alles is van hout op de Zweedsche hoeve. Het zijn figuren van dieren, die uit de bedrevene handen voor den dag komen, koppen van paarden, herten en rendieren doch vooral de driehoek als geometrisch hoofd motief. Het snijwerk mag niet blank blijven in den donkeren winter heeft de huiskamer wel wat opfleuring noodig, en als later de zon des te helderder schijnt, dan wil men zich verheugen aan het Irissche blinken der helgeverfde figuren. Zonder nu ance staan de kleuren naast elkaar, overmatig bont vaak. Doch de mooie, ten koste van eindelooze moeite uit planten bereide verf maakt veel mogelijk, wat met fabriekskleurstot- fen ondragelijk zou zijn, Houtsnijwerk, weef- en borduur kunst zijn ten gronde gegaan in Zweden, De moderne industrie heeft, enkel door haar verschijnen in de verre uithoeken den kunstzin ge dood. Met moeite en zorg probeeren kunstlievende en nationaalgezinde stede ingen er weer leven in te bren- gen. Niet zonder succes de toekomst belooft nog veel doch het geheim l der prachtige plaatenkleurstoffen is verloren gegaaD. Evenals dat onzer zeventiende-eeuwsche schilders. o— Röntgen stralen in dienst der kunstgeschiedenis. Er is dezer dagen de proef genomen met een nieuwe methode van het on derzoek van schilderijenmen heeft de Röntgenstralen in dienst der kunst geschiedenis gesteld. Dr. Alexander Faber deelt thans in de „Umschau'1 eenige interessante bijzonderheden hier omtrent mee. Een Röntgen-schilderijen- fotografie ziet er geheel anders uit als in, d.w.z. de schilderijen gaan niet winnen aan kunsteffect, doch de stra len, die de olieverf doordrongen, de den ons een kijkje nemen op het hout of linnen, waarop het schilderij ge- teekend was. Uit de Röntgen-fotografiën, die Dr. Faber van een paar schilderijen nam, bleek, dat de Röntgen-stralen nauw keurig het geheim der vervaardiging kunnen verraden. Mis-trekjes en ver- beierde schetsen zijn heel precies te onderscheiden. Op een Italiaansch schilderij uit de 17de eeuw kon men nog zeer goed den oorspronkelijken opzet herkennnen. In kringen van kunstkenners is men zeer verheugd over deze ontdekking van hetgeen de Röntgenologie voor de kunstgeschiedenis zijn kan. Men hoopt er ook overgeschilderde handteekenin- gen mee te kunnen ontdekken. o Grasmaand. Van den eersten tot den laatsten April stijgt de temperatuur gemiddeld 2 a 4 gr. Cels. Omstreeks midden- April wordt niet zelden een thermo- metrische daling waargenomen. Tot half-April kan er nog steeds een sneeuwbuuje vallen. Na half-April, als de temperatuur dan eerst wat gedaald is, wordt snel een thermometrische stijging waarge nomen, zoodat in het* laatste gedeelte van de maand reeds middag tempe raturen van 25 gr. Cels. bereikt wor den. In April zit de wind gewoonlijk in den Noordenhoek; barometrisch hoog ligt ten Westen van ons land. Ligt in West-Europa een barometrische de pressie, dan heeft de wind neiging, zich te verzuidoostelijken, er heerscht reeds een drukkende warmte, en er valt onweersvorming te constateeren. Hoewel het aantal regendagen in April niet zoo heel klein is, valt April toch als de droogste maand te be schouwen. Plasregens in April komen bijna nimmer voor. De hygrometer staat laag, en de Noordenwind droogt alles uit. De heele maand door kan men bij helder en windstil weer nachtvorst verwachten. o Ondoordringbaar b3ton. Men heeft een nieuwe methode ontdekt om beton ondoordringbaar te maken. Daartoe maakt men gebruik van de gewone groene zeep. Het be ton wordt met zeepsop vermengd en wel op 1 kub. M. komen 6 a 8 pond zeep. Het kalkwater, dat steeds in cement aanwezig is, schijnt zich met de alkalische bestanddeelen der zeep te vereenigen tot een ondoordringbaar calicumoxyde, dat de poriën geheel vult. Met het mengsel kunnen zélfs beton-muren, die al gereed zijn, wa terdicht worden gemaakt, daartoe be dekt men ze met een dubbele laag van de substantie. Bij de constructie van waterleidingen, reservoirs en der gelijke kan deze methode groote dien sten bewijzen, temeer daar de kosten gering zijn. —o Aansprakelijkheid van dagbladen voor berichten. De rechtbank te Rotterdam heeft bij vervroeging uitspraak gedaan in de zaak van Ch. Boissevain c.s. voor de Coö peratieve Schippers-Vereeniging in liquidatie tegen de N. V. Nieuwe Rot- terdamsche Courant naar aanleiding van twee berichten op 9 en 11 Juli 1910 in de rubriek „Gemengde Be richten" van dit blad, waarin werd medegedeeld, dat de C. S. V. in moei lijkheden verkeerde. De eischeres, de C. S. V., is in haar actie niet ont vankelijk verklaard. („N. R. Ct.") Het Vrije Woord voor Abonnés. Komt, richten w'onze schreên naar 't Kruis Geplant op Golgotha, Daér is er schuldvergiffenis, Voor iedereen, gena! Daér vloeit het bloed van 't reine Lara Aan 't vloekhout, wreed geslacht, Opdat Adams afvallig kroost Tot God, werd weêrgebracht. Daér sterft de vlekkelooze Zoon Den smadelijksten dood, Opdat Hij al de Zijnen saam Zou redden, van den dood. Daar blinkt de hoogste liefde Gods Met onverdoofb'ren glans, Ja, eeuwig straalt Zij van het Kruis Tot 's-hemels hoogsten trans! O, Golgotha, o heil'ge plek, Waar stroomde Jezus' bloed, Waar onze losprijs is betaald, Wees duizendmaal gegroet „WOUDBLOEMPJE." Knapzak bij Coin, 7-4-'14. Mijnheer de Redacteur Hoe een kostganger een slechten naam krijgt. Een zekere kostganger van St. Jan- steen, die reeds hier een tijd lang op logies was, kreeg achter zijn rug dat hij nog 52 Mark kostgeld schuldig was. Natuurlijk van den kostbaas, die zijn beklag deed bij een ander. Toen hij in zijn verhaal aanhaalde, dat de betref fende anders zeer goed was en wel tevens ook voor zijne vrouw om zijn vrouwtje in haar huiselijke werkzaam heden behulpzaam te zijnde man is voorzien van een lief, aardig vrouwtje, en onze kostganger, die wel zeker veel naastenliefde bezit, was haar dan ook behulpzaam bij het huiselijk werk wat dan bestond uit schrobben, helpen wasschen, kinderen aankleeden, var kensvoederen en bedden opschikken, ook misschien wel van den kostbaas zijn bed. Ik voor mij moet aan zoo een kost baas wel eens vragen of hij dien kost ganger van St. Jansteen als huisvriend gehuurd heeft. Is dan het antwoord ja, dan zou ik hem zeggen, dan bent u hem loon schuldig. Is het antwoord neen ik heb hem niet gehuurd, jaagt dan zoo een persoon bijtijds de deur uit anders geraakt u misschien nog zonder vrouw. Dus laat alles dan maar blauw blauw en overweegt eerst eens de zaak voor dat gij uw beklag doet want daardoor loopt iemand maar een naam op. Mijn dank voor de plaatsruimte zoo teeken ik mij met hoogachting een slechten trouwe Volkswilvriend F. BIESEBROEK. Halst, 6 April. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,25, Rogge f7,00 a f7,25, Wintergerst f 9,00 a f 9,25, Zomergerst f 9,00 a f 9,00. Haver f 8,00 a f 8,00, Erwten f 10,50 a f 11,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f10,00 Duivenboonen f 10,00 a f 10,00 Witteboonen f 15,00 a f16, Bruineboonen f 11,00 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 11,50, Aardappels f4,00 a f4.50 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 32, verkocht 7. Varkens 31, verkocht 25. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,20 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f0,90. Koers van hefc geld. Belgisch geld per 100 frs. f 47.675 k f47.70. n tS'/a cent per ÏOO bij J. COLIJN, Tol No. 3 A, Biervliet. te HONTENISSE (WALSOORDEN). (Eigenaar: A1TO. C. W. POPPE te Hulst). Levert uitsluitend gewaarborgd onyervalachte en zuivere kwaliteiten Bloem eu afvalproducten, zonder bijmenging van scheikundige of andere be standdeelen. (Men leze, over de gevaren van meelvervalsching voor de ge zondheid, het ingezonden stuk van Dr. Carnmaert in de plaatselijke bladen). Concurreerende prijzen. ----- Ook contracten op levering.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3