T00ÏW0BDEN. K LOOSTER BA LS E M Marktberichten. Advertentiën- DOOR YERA\DERI\G VAN BEDRIJF minisierie-Asquith worden hierdoor verscherpt. Men begrijpt, dat de eerste minister een voorzichtigheid toont, die bedoelt hef Vereenigd Koninkrijk de ramp van een burgeroorlog te be sparen. De behoedzaamheid waarmee men in Engeland in dit geval de po litieke houding der. officieren behan delt, kan door onpartijdige beoordee laars niet als zwakheid worden uit gelegd. - o Het conserveeren van eieren door soda-silicaat. Reeds lang heeft men eieren gecon serveerd door een bad in soda-sili- caat, maar sedert eenigen tijd werd beweerd, dat zulke eieren een be paalde hoeveelheid opgelost silicium bevatten, die ze gevaarlijk voor het gebruik maakt. Nu heeft onlangs een Engelsche scheikundige Bartlett, een aantal proefnemingen gedaan om deze kwestie op te lossen. Hij constateerde, dat als het bad vrije soda bevat, het ei deze opslorpt en het geleiachtig wit wordt. Men vermijdt het gevaar door een 10 pCt. oplossing van sodo- silicaat te nemen. Na elf maanden in deze oplossing te zijn geweest, be vatten de eieren niet meer silicium als versche exemplaren en hun gewicht is hetzelfde als voor de behandeling. De kwaliteit is gewoonlijk beter dan bij eieren, die door koude geconser veerd zijn. o Marmerlicht. Tot de nieuwste ontdekkingen der belichtingstechniek behoort het mar merlicht. Reeds lang was bekend, dat marmer in een zeer dunne laag een buitengewoon mooi lichteffect vertoont, als het door een lamp belicht wordt. Dergelijke transparanten zijn echter zeer moeilijk te maken en bij gevolg zeer duur. Thans is een Hamburgsch ingenieur W. Engel er in geslaagd, 3 a 20 m.M. dikke marmerplaten door een bijzondere methode doorzichtig te maken. Deze methode schijnt in hoofd zaak te bestaan uit doordrenken met verschillende oliën. Voor reclamebe lichting en decoratie van interieurs is het gebruik van deze platen zeer aan te bevelen. Bovendien kan men lan taarns vervaardigen uit dergelijke pla ten, een gloeilamp in zulk een omhul sel zal een licht verspreiden, dat bui tengewoon gunstig is voor de oogen. Internationaal onderzoek van den Atlanliseken Oceaan. Het plan bestaat, ter gelegenheid van de feestelijkheden bij het openen van het Panamakanaal, een internatio naal onderzoek van den Atlantischen Oceaan te organiseeren. De „Conseil parmanent international pour l'explorationde la mer", die einde van het vorig jaar te Kopenhagen con fereerde, heeft toen het plan geopperd en wendt zich thans tot de regeering van vele landen, met het voorstel, de oorlogsschepen, die in het voorjaar van 1915 naar Panama trekken, een zeven dagen vroeger uit te zenden, voorts minstens drie vakgeleerden aan boord te nemen, en tenslotte de sche pen te voorzien van alle moderne dieploodinstrumenten. De kosten zijn dan zeer gering en de resultaten van zoo'n georganiseerd onderzoek kunnen enorm worden. Zoowel op biologisch als op natuurkundig gebied houdt de Atlantische Oceaan nog veel onbe kends verborgen, dat door dit onder zoek aan het licht kan komen. o Kerkelijk verbod. In het R.-K. weekblaadje „Het Kerk klokje", dat te 's-Hertogenbosch ver schijnt, deelen de deken en pastoors dier stad aan de Katholieken het vol gende mede: „Omdat bij velen een geheel onjuist begrip bestaat omtrent socialistische en anarchistische vereenigingen en sommigen, wellicht te goeder trouw, schijnen te meenen, dat zij zich zon der schade voor hun geloof daarbij kunnen aansluiten, achten wij ons ver plicht te verklaren, dat die vereeni gingen strijdig zijn met ons heilig ge loof en vallen onder de veroordeeling der H. Kerk. „Bij het naderen van den Paaschtijd meenen wij voor de vereenigingen te moeten waarschuwen en er op te wijzen dat een katholiek, die zich aansluit bij de zoogenaamde Federatie of andere dergelijke vereenigingen, niet kan toe gelaten worden tot de H. Sacramenten, en dus, zoolang hij daarvan lid is of althans niet het vaste voornemen heeft zoodra mogelijk het lidmaatschap op te zeggen, niet zijn Paschen kan houden." Spe.culee.ren. „Ons Beginsel", het orgaan van de Christelijke Kantoor- en Handelsbe dienden, schrijft „De Amerikaantjes hebben op de Amsterdamsche Effectenbeurs weer eens een paniek teweeggebracht. „Rock Island daalde in 8 dagen van 13 tot-6 pCt. „Denver en Rio Grande-aandeelen, in 8 dagen van 18 tot 13 pCt. „Naar men berekent, is in ons land in het laatste half jaar in de Ameri- kaansche fondsen 52 miliioen ver loren. „En toch gaat ons volk maar door met het koopen van dergelijk scheur papier. „Tot hoe lang? Wellicht zal dat ongelukkige speculeeren dan eerst ein digen als de speculanten al hun geld verloren hebben." —o Het afscheid van Mendel Beilis. De ongelukkige Mendel Beilis, die te Kief bijna twee-en-een half jaar ge vangen zat, beschuldigd van een moord, dien hij niet gepleegd had, en die door de zorgen van baron Rotschild na zijn vrijspraak naar Palestina kon vertrek ken, waar hem het bezit van een stukje grond was verzekerd, heeft, voordat hij Europa verliet, uit Triest aan het Joodsche dagblad „Haint" te Warschau, de volgende dankbetuiging toege zonden, met verzoek die te publi- ceeren „Van den dag mijner invrijheids- stelling af, heb ik van bekenden en onbekenden uit alle werelddeelen dui zenden begroetingsbrieven en telegram men ontvangen, die bewijzen, hoe groot de belangstelling was, die mijn proces, dat eigenlijk een algemeen Joodsch proces was, heeft opgewekt, en hoe groot ook de deelneming was die men overal in mijn lot heeft gekoesterd. Daar ik sedert mijn invrijheidstelling nog altijd geen gelegenheid had, tot rust te komen, en mijn toestand in het algemeen nog onzeker en vaag is, zoo dat de mogelijkheid mij ontbreekt ieder in het bijzonder te antwoorden, gevoel ik mij thans, voordat ik Europa ver laat, verplicht door middel van de „Haint", al diegenen, wien mijn lijden zoozeer ter harte ging en die ook deel namen aan de vreugde over de her krijging ^mijner vrijheid, mijn diepsten, innigsten dank te betuigen. Ik kan slechts zeggen dat ik, zoo lang ik leef, niet zal vergeten de groote vreugde, die al deze brieven en begroetingen mij verschaft hebben. Zoodra ik door Gods hulp in het heiige land, gelijk ik hoop, een stil en vreedzaam tehuis gevonden zal hebben, zal ik trachten, voor zoover mij dat mogelijk is, al die brieven en telegrammen te beantwoorden en iede reen afzonderlijk daarvoor mijn dank te betuigen. Triest, 9 Schebat 5674. Mendel B e i 1 i s." o Gemoedelijke politielui. Het is gebeurd in Oostelijk Noord- Brabant. Een gemeenteveldwachter en een jachtopziener hadden te Sambeek iemand opgesnord, die een meisje zou hebben aangerand. Hij moest mee, maar beide politiemannen waren per fiets. Ten einde raad werd besloten voor den gevangene ook een fiets te zoeken. Er werd er een gehuurd en het drietal peddelde op Boxmeer aan. Onderweg kreeg de jachtopziener een lek in den band. Daar was niet op gerekend. De veldwachter reed iets vooruit en tegen den gevangene werd gezegd, ook maar vooruit te rijden. Hieraan werd gretig voldaan. Binnen een ommezien was hij uit het gezicht en naar men later vernam, over de Maas naar Duitschland uitgeweken. Met de gehuurde fiets (N. R. Ct.) o— Richelieu en de clerus. Andere tijden, andere zeden. Het doet vreemd aan voor ons, menschen der 19e en 20e eeuw, te lezen van een staatsman die de kerk in haar be zit dorst aantasten. Maar in de 17e eeuw was het bezit nog niet bedreigd en waren kerk en staat nog niet verbonden tegen den derden stand. Richelieu heeft Frankrijk sterk ge maakt door het koningschap te ver sterken, toen een eisch des tijds. Na tuurlijk moest hij daartoe ruw ingrij pen in vele individueele belangfen. De heer J. Tournyol du Clos verhaalt een tooneel uit (16391640). Als vak man heeft hij de finantieele moeilijk heden bestudeerd, waarin Frankrijk toen verkeerde. Richelieu pakte de geestelijkheid aaneen derde harer inkomsten eischte hij op binnen twee jaar. Doch de groote geweldenaar, ditmaal niet gesteund door zijn ko ning, beducht voor zijn zieleheil, moest terug. In 1641 moest hij genoegen nemen met een zoogenaamd vrijwillig geschenk van de geestelijkheid aan de kroon. (J. Tournyol, Richelieu et le clergé de France, bij Giard et Brière, te Parijs). —o I)e ouders van Mistral. Onlangs is Mistral, de oude Pro- vencaalsche zanger, de laatste der troubadours overleden. Tot zijn dood hield de oude dichtei de nagedachte nis in hooge eere. Zijn vader was een rijk landbouwer, zijn moeder daaren tegen een arm meisje. De wijze, waarop Mistrai's ouders elkaar leerden kennen, herinnert aan de geschiedenis van Ruth en Boas. In den oogstijd bezocht Mistral's vader zijn akkers en achter de schoovenbinders zag hij een jong meisje, dat zich telkens bukte om de achtergelaten aren op te rapen en te verzamelen. Getroffen door haar voor komen sprak de jonge landbouwer haar aan en vroeg haar naar haar naam. Zij vertelde hem, dat zij De- laïde Pouliet heette, en een dochter was van den burgemeester van Mail- lane. Verwonderd vroeg Mistral Sr. hoe zij, een burgemeestersdochter, er toe kwam, aren te rapen als de minste onder de dorpsmeisjes. „Wij zijn met een groot gezin," verklaarde het meisje, en vader vindt het noodig, dat wij allemaal wat helpen inbrengen". Dit antwoord beviel Minstral's vader zoo goed, dat hij Poliet de hand van De- laïde vroeg en zes maanden later was de bruiloft. o Cultuur en degeneratie. De bekende Professor Bunge te Bazel heeft als de keerzijde van onze moderne cultuur en steeds toenemende technische vooruitgang opgemerkt een verschrikkelijke en onloochenbare on taarding, die onze generatie steeds krachtiger aanvalt. De Zwitschersche anthropoloog zegt van de tegenwoor dige menschen, dat ze bij levenden lijve vervuilen, leder zesde mensch sterft aan tuberculose, elke tiende aan kanker en elk negende aan drankzucht. De helft der kinderen hebben aanleg voor rachitis, 50 pCt. der jonge man nen wordt afgekeurd voor den mili tairen dienstdaarbij komt het steeds toenemende getal hysterici en krankzin nigen, voor wie er steeds groote ge stichten gebouwd moeten worden. Professor Bunge zegt, dat wanneer het aantal krankzinnigen op dezelfde wijze blijft stijgen, dat dan om ge tallen te noemen binnen honderd jaar alle Pruisen in een krankzinnigen gesticht zullen zijn onderdak gebracht. Bunge ziet de toekomst van ons ras dus zeer somber in en het is maar gelukkig, dat wij spoedig een tegen spraak op de pessimistische beweringen hoorden. De Berlijnsche anthropoloog Prof. v. Luschan spreekt zijn collega te Bazel absoluut tegen. Van hem ver nemen wij, dat het aantal krankzinni gen niet sterker is toegenomen dan dat der heele bevolking. Men neme daarbij in aanmerking, dat de levens duur der krankzinningen zeer gestegen is ten gevolge der betere behandeling. Het aantal krankzinnigen neemt niet toe ten koste der gezonden. Met een hervorming van het straf recht zou ook het aantal misdadigers kunnen dalen. Men kent thans de na tuurlijke historie van den misdadiger beter dan vroeger, en weet, dat het een erfelijkheidsverschijnsel is. De gevangenisstraf vormt hier een der grootste dwalingen door alle tijden heen. Daardoor maakt men een herha ling van de misdaad mogelijk. Prof. v. Luschan noemt het een ver blijdend verschijnsel, dat 60 pCt. der Duitsche recruten uit de steden komt. Duitschlands economische macht zit eveneens in de steden en niet op het platteland. Meer en meer gaat men geloof hechten aan de mogelijkheid van een omkeer, en dit op grond van betere voorlichting van de massa. De ge leerde ziet het heil komen van de geheelonthouding en de opvatting, dat het de ethische en sociale plicht van het individu is, voor zijn gezondheid zorg te dragen. o Een plaats waar draadlooze telegrafie een vereisclite is. Het eiland Tristan da Cunha midden in het Zuidelijk deel van den Atlan tischen Oceaan veroorzaakt van tijd tot tijd het Britsche Koloniale Depar tement heel wat last. De verbinding met deze kleine kolonie van minder dan honderd menschen is erg onge regeld en daar het eiland zeer weinig oplevert, moeten de bewoners voort durend hulp van buiten hebben. In 1885 verdronk bijna de geheele man nelijke bevolking bij hun pogingen om een schip te naderen en de overleven den waren een tijdlang geheel en al aangewezen op een voorraad levens middelen, gebracht door een Engelsch oorlogschip, en heeft verschillende pogingen gedaan om de bewoners te bewegen hun onherbergzaam eiland te verlaten, maar steeds tevergeeis. Thans wil de Engelsche Regeering eenige maatschappijen het recht geven op die naburige eilanden Nightingale, Inac cessible en Cough guano te ver zamelen, en walvisschenen zeehonden te jagen, met de voorwaarde, dat ieder van hun schepen Tristan da Cunha zal aandoen voor de mail en goederen. Het beste zou echter wezen op het verlaten eiland een station voor draad looze telegrafie te vestigen en zoo de gemeenschap met de bewoonde wereld te bewerkstelligen. o Handels orgel. Het beroemde orgel in de St. Lau- renskerk van White Church Edgware, is thans geheel gerestaureerd. De oude toetsen, die Handel in de periode van 1718 en 1721 zoo vaak bespeelde, zijn er weer ingezet. Het orgel heeft prachtig houtsnijwerk van Grinling Gittons. Op het oude kerkhof bij de kerk ziet mgn nog het graf van Wil liam Powell, de „harmonische smid", die toen Handel daar organist was, hem in zijn hoedanigheid van kerk dienaar dikwijls hielp. o— De invloed ran liet Panamakanaal. Wil men Victor Berard gelooven, dan zal de opening van het Panama kanaal onverwachte gevolgen hebben: de verlevendiging van de handelsbewe ging in de Middellandsche Zee. Frank rijk moet er volgens hem natuurlijk gauw bijzijn om de haven van Bizerto, in Tunis, uit te breiden. Voorloopig klinken deze voorspellingen weinig waarschijnlijk, maar het is juist de kunst onwaarschijnlijke dingen te voor spellen waarschijnlijkheden ziet een ieder wel aankomen. Laten we dus eerbiedig afwachten. o Nieuwe namen in de aardrijkskunde. Voor de door kapitein Wilkitski in Augustus en September 1.1. ont dekte eilanden op de Noordkust van Siberië, heeft de Russische Regeering de volgende namen voorgeschreven het groote eiland ten Noorden van Kaap Tsjeljouskin zal „Keizer Nico- laasland" genoemd worden, de wat Zuidelijker gelegen groep wordt met „Czarewitch Alexei-eilanden" betiteld en het eiland bij Bennet-eiland wordt naar Wilkitski genoemd. Het Vrije Woord voor Abonnés. Pessimist en Optimist. Wie met een strak gezicht Vervult zijn taak en plicht, En nooit eens lachen kan, Is niet de ware man 1 Hij 's niet van Jezus' leer Maar is een Farizeër, Vol eigenliefd' en waan. Geen warmen zonnegloed Beschijnt zijn zwart gemoed, Al wordt hij nog zoo oud 1 Maar hij, die met een blij gelaat Steeds ferm en fier door 't leven gaat, Die is geen Farizeër, Maar is van Jezus' leer Hij leeft voor anderen alleen, Spreidt 't licht der liefde om zich heen. „WOUDBLOEMPJE." Hulst, 30 Maart. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,20, Rogge f7,00 a f7,25, Wintergerst f 9,00 a f 9,25, Zomergerst f 8,50 a f 8,75. Haver f 8,00 a f 8,00, Erwten f 10,00 a f 11,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f 10,00 Duivenboonen f 10,00 a f10,00 Witteboonen f 15,00 a f 15, Bruineboonen f 10,50 a f 11,75, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 11,00 a f 11,50, Aardappels f 4,00 a f 5.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 32, verkocht 7. Varkens 37, verkocht 30. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f0,85. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.675 k f47.70. te koop. Te bevragen bij J. COLIJN, Tol No. 3, Biervliet. IN ÜE.Y GROOTEJi GOEDE.A KOOP. Fabriek van HOEDEN en KLAKKEN voor Heeren en Damen. ALLE KINDER ARTIKELS. Alles op maat. TT No. 1. HOUTBRIEL. (Verkensmarkt) ST.-NIKOLAA S. VERMIJDT BLOEDVERGIFTIGING. Verwaarloost nooit stoot-, snij- of brandwonden, daar deze zoo licht aanleiding geven tot bloedver giftiging, waarvan men in den laatsten tijd zoo vele malen hoort. Bedek elke wond, hoe gering zij U ook toeschijnt, onmiddellijk met den weldoenden Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, welke dadelijk de pijn verzacht, de wond zuivert en spoedig algeheele genezing te weegbrengt. Leest onderstaande verklaring Mej. M. v. d. Poel-SIooten, wonende Schulpweg 88a, te Charlois bij Rotterdamverklaart ons „Meer dan een jaar lang leed ik aan een open „been gekregen door het stooten tegen een luik. Het „was een leelijke wond, die mij het loopen bemoei- „lijkte en waarvan ik ondragelijke pijn leed. Vele „middelen probeerde ik, maar helpen deed mij niets „soms liep ik als een razende door het huis, zooveel „pijn deed de voet mij. Toen las ik over den „KLOOSTERBALSEM, Klooster Sancta Paulo, zoo- „dat ik een potje kocht bij den drogist A. Mout, „Grondheerendijk 80 te Charlois. Prachtig was het „resultaat, dat ik reeds met het eerste potje Klooster- balsem bereikte, want onmiddellijk verzachtte de pijn „en de wond was reeds half dicht tóen het potje „ledig was. Vol goeden moed ging ik met den „Kloosterbalsem voort, en na in het geheel 3 potjes „gebruikt te hebben was mijn been geheel en al ge- „nezen en loop ik weer even goed als vroeger." De KLOOSTER SANCTA PAULO is bovendien een uitstekend middel tegen alle rheumatische aandoeningen, jicht, podagra, spit in den rug. spierverrekkingen, stramheid, wonden van allerlei aard, winterhanden en -voeten, huidaandoeningen en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 ct. van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f2.50. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle dro gisten, apothekers en de bekende depóthouders.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3