9e Volkswil BIJVOEGSEL van van 28 Maart 1914. Van alles wat. He Hebraische Renaissance iu Palastina. Dr. Bloede uit Hamburg geniet de reputatie, tot de beste sprekers te behooren, waarover de Zionistische we reldorganisatie beschikt en gedurende vele jaren heeft hij in tallooze ver gaderingen in Duitschland zijn gehoor in geestdrift weten te brengen. Aldus vermeldde de convocatie van het bestuur der afdeeling Amsterdam van den Nederlandschen Zionisten- Bond en een talrijk publiek vulde de zaal van Odeon, waar de Hamburger geleerde op zijn tournée door ons land, die hij in het belang van het Zionisme maakt, sprak over „Die Hebraische Renaissance in Palastina". Dr. Bloede hield deze rede reeds in den Haag. Na een terugblik te hebben geworpen op de Joden in Spanje, die daar leefden in de vijftiende eeuw en die, wilden ze niet ten onder gaan, zich moesten laten doopen of vluchten, komt spre ker tot de hedendaagsche Joden. Aller eerst tot de Duitsche, die zóó hyper modern zijn geworden, dat zij zelfs vergeten hunnen kinderen de oud testamentische voornamen te geven. Mirjam, Mozes, Abraham zijn verge ten de kinderen, uit Joodsche ouders geboren, heeten thans Siegmund, Sieg fried, Elza.... En verder! Is het niet „het hoogste geluk" voor een Joodsch meisje, een Joodschen jongen, als men ze toevoegt„Maar u ziet er heele- móal niet „Joodsch" uit Een jongedame gaat naar een bal. Arm muurbloempje ze danst den ganschen avond niet. Maar toch ver telt ze den volgenden dag, dat het heerlijk was, gewoonweg verrukkelijk Want 't was absoluut niet... Joodsch Geweldig groot is in Duitschland het aantal gemengde huwelijken. In Hamburg trouwt 60 pCt. van de Jood sche jongelui met personen van een andere godsdienstige gezindte. Het aantal scheidingen bij gemengde hu welijken bedraagt dan ook in Hamburg niet minder dan 80 pCt. Het gaat niet aan, de praktijk bewijst het telkens weer de leer te verkondigen, als zou het Jodendom louter uit den gods dienst bestaan. Sprekende over het anti-semietisme releveert dr. Bloede de Dreyfus-zaak. Men kende geen medelijden met den man, op wien werd gescholden die werd getrapt, wien men haatte. Maar toen, tijdens de degradatie, stond daar iemand op (Je perstribune stond daar Me Ouderdomswet van minister Treiib. (ingezonden —O— De opzet van de uitvoering der thans aanhangige wet is deze, dat de ge meenten geheel met de uitvoering be last worden tegen financieele schade loosstelling. Het verzekeringssysteem is evenwel zoo gecompliceerd, dat het moeilijk valt na te gaan of in de prak tijk zal blijken waar te zijn dat de ge meenten geen nadeel zullen- lijden of wat de minister meent in den eersten tijd zelfs nog voordeel zullen behalen. De gecompliceerdheid van de wijze van verzekering en het feit dat deze weer gebaseerd is op allerlei onder stellingen en hypothesen leiden er a. h. w. vanzelf toe, dat de betrokken gemeentebesturen zich bezorgd gaan maken over den nieuwen last die den gemeenten hier op de schouders wordt gelegd. Vandaar dat reeds verschillende aan haar bezorgdheid hebben uiting gegeven door het zenden van een adres aan de Tweede Kamer. Van den heer Treub, die als afgevaardigde zoo meer malen gewaarschuwd heeft tegen be zwaring der gemeenten, zoolang in haar financieel noodlijdenden toestand niet is voorzien, mag men aannemen, dat hij overtuigd is, dat de gemeenten zullen toekomen. Toch ware het o. i. aangewezen geweest om, waar eigen lijk geen enkel houvast aanwezig is om de financieele uitkomsten der re geling te overzien, eenvoudig het re stitutiestelsel toe te passen en even tueel later, als me«r positieve gegevens een vertegenwoordiger van een Weensch bladTheodor Herzl. H ij zag het, hij gevoelde het, dat daar niet Dreyfus stond, die werd vervloekt dat het hier niet ging tegen een enke len persoon, maar dat de haat los barste tegen gansch een volk tegen d e J o d e n. Een groot nadeel is het geweest, dat tot voor betrekkelijk korten tijd de Joden alles konden en wilden zijn behalve Joden. Maar de geschiede nis zelve heeft voor deze afvalligheid een grendel geschoven. Want juist door het anti-semietisme vond de Jood zijn innerlijk wezen terug en begreep hij, dat een natie iets is, waarmede men wordt geboren en dit verklaart ook dat de Zionisten ook in den ge- doopten Jood nog den „Jood" blijven zien, hoe onvergeeflijk zij die daad ook achten. En langzamerhand is het woord Palestina het middelpunt geworden van de gedachten van het Joodsche volk. Palestina het land, waar de Joden in korten tijd het overheer- schende cultuurvolk kunnen worden, nu dat land zijn afschuw heeft verloren, al schrikte men ook voor korten tijd nog voor den naam van dat land te rug, dat men zich arm dacht en kaal en waarvan het klimaat niet in staat zou zijn, de Joden op te nemen. Maar de Joden hebben het immers totnogtoe overal uitgehouden in de tropen zoowel als in het ijzige Rus land. En als de maan bewoonbaar werd? Het eerste wezen, dat men er zou aantreffen, zou een Jood zijn En al die slechte dingen, die men dacht van Palestina, bleken onwaar. Zelfs werden de Joden uitstekend ge schikt bevonden om er te boeren, want de goede eigenschappen die, naar de ervaring van eeuwen, de kolonisatie in den mensch ontwikkelt, werden bij de Joden op uitnemende wijze naar buiten gebracht. Maar de Joodsche nederzetting daarginds, in Palestina, is niet een nederzetting, zooals wij die kennen in de Joden Breestraat in Amsterdam of in het East-End van Londen of in de Thiergartenstrasse van Berlijn. De nederzetting ^in Palestina heeft tot middelpunt Joodsche instituten en het Christendom doet daar zijn invloed niet gelden. Daar kan de Hebreeuw- sche taal opbloeien, zóó zelfs, dat de Duitsche consul te Jaffa naar zijn va derland berichtte, dat de Duitsche Christen-Kooplieden, wilden ze in Pa lestina met succes zaken doen, zich bekend zijn, een ander verzekerings stelsel voor te schrijven. Dat de mi nister niet tot het restitutiestelsel is overgegaan vloeit zeer klaarblijkelijk voort uit zijn streven alle risico voor de uitvoering der wet af te wentelen van het Rijk op de gemeenten, wat i. c. dubbel riskant voor die gemeenten kan worden, omdat de berekeningen van den minister op verschillende punten falen. Onze overtuiging, die gedeeltelijk gegrond is op ervaring, gedeeltelijk gevoed wordt door aanne melijker onderstellingen dan die des ministers, is deze, dat den gemeenten een financieele „strop" bezorgd wordt door onveranderde aanneming van het onderhavige wetsontwerp. Deze door cijfers gestaafde meening vindt grond in de volgende overwe ging. Een aantal van 130,000 ouden van dagen blijft in het stelsel van den minister buiten beschouwing, zoowel voor de ouderdomsuitkeering als voor de berekening van de vergoedingen van het Rijk aan de Gemeenten. Dit zijn n.l. de aangeslagenen in de belasting en de Rentetrekkers-Talma, plus nog ih 3000 uitgesloten gestichtsbewoners of andere uitgeslotenen. Blijven over 95,000, waarvoor de gemeenten f 50 per hoofd krijgen. Wil de gemeente nu met de zaak uitkomen, dan moeten er van die 95,000 nog minstens de helft behooren óf tot de bedeelden óf tot de niet-behoeftigen, want ieder van die overblijvenden, die rentetrek ker wordt, kost de gemeente twee maal zooveel als ze er voor vergoed krijgt. Wij kunnen nu nietaannemen, dat van de menschen die overblijven de helft nog bedeeld of niet-behoeftig is. De op het Hebreeuwsch dienden toe te leggen. Te betreuren is het, dat bij de oprichting van het technicum te Haifa de taalstrijd zoo fel ontbrandde. Thans, besluit spreker, weten wij, wat Joodsch isJoodsch zijn is den vasten wil hebben om daarginds als cultuurvolk te leven Joodsch zijn is het streven naar den wederopbouw van de Joodsche eenheid in het land van onze kinderen, van onze toe komst De heer Edersheim, voorzitter, dankte den spreker voor zijn boeiende rede. Handelsblad. O De wónderen van het Yellowstone-parh. Evenals in menig ander opzicht is Amerika ook in natuurbescher ming Europa vooruit Reeds sedert 1872 hebben de Yereenigde Staten hun Nat ioB aal park", het reusachtig gebied, waar alleen de natuur heerscht. Toen Kapitein Lacy in 1863 het Yellowstone-park doorkruist had, wou bijna niemand de wonderen gelooven, die daar door hem gezien waren. In 1871 bevestigde Hayden's expe ditie de beschrijvingen van Lacy Reeds een jaar later werd bij par lementsbesluit bepaald, dat het ge bied nationaal eigendom zou zijn, „tot vermaak en ontspanning van het volk". Het Nationaai-Park is gele gen in de Staten Wyoming, Mon tana, en Indaho het heeft vier hotels, twee lunchtenten en een militair kamp als eenige menschelijke woningen. Het park is een stuk aardgeschiedenisonder de voeten van den bezoeker kookt en borrelt hetfonteinen werpen hun heet water in de lucht, reusachtige hoo rnen verhelïkn hun torenhooge krui nen Hier leven nog kudden buff#ls, wilde schapen en antilopen, bevers bouwen hier vreedzaam hun kunstige woningen, immers een geheel regi ment cavallerie waakt er voor, dat niemand de dieren eenig leed doet. Alleen de forellen in de meren en beken mogen gevangen worden. En zoo paradijsachtig is d« toestand, dat de beren graag in de keukens der hotels komen, om zich als huis dieren aan het een of ander goed te doen. o— Cijfers omtrent Londen. Dezer dagen is het statistisch jaar boekje van Londen verschenen, waar aan wij eenige cijfers ontleenen. Londen heeft thans 4,5 miilioen In woners. De sterkste bevolkingstoe name wordt geconstateerd in de pe riode van 1861 tot 1891. Thans gaat niet-behoeftigen zijn geheel of bijna geheel ondergebracht onder de aange- slagenenen in de belasting (de minis ter raamt hun aantal trouwens ook zeer laag). En de bedeelden zitten voor verweg het grootste deel in de rentetrekkers en de invaliditeitswet. Deze kijk op de zaak heeft er ons toe geleid de berekeningen der Memo rie van Toelichting op den voet te volgen, waarbij wij verschillende fou ten hebben ontdekt in de praemissen, waarvan de Memorie van Toelichting is uitgegaan. In de eerste plaats kan het niet waar zijn, dat, als in 't algemeen 16% der meerderjarige ingezetenen belasting plichtig zijn, van de 70 jirigen dit percentage nog 14'7o is. Ten eerste wordt verwaarloosd de factor dat (waar die belastingaangeslagenen bijkans alle mannen zijn) alleen reeds door meersterfte van mannen 65 jaar het percentage de bekende tot Hr 60 a terugloopt. Bovendien wordt te veel de klem gelegd op de toeneming der vermo gensbelastingplichtigen en te weinig op de sterke afneming der bedrijfs- belastingpüchtigen. De algemeene ver houding tusschen aangeslagenen alleen in de vermogensbelastingen in de be drijfsbelasting is ongeveer 1 9. Een geringe toeneming van vermogens aanslagen zal dus op het geheel niet veel invloed oefenen. Daartegenover komt een sterke daling der bedrijfs- aanslagen te staan, veel sterker dan de minister aanneemt. Volgens den minister zijn van de 225.000 70-jarigen of ouderen 14% aangeslagen in de belasting, dat zijn er dus pl. m. 31.500. de bevolking weer iets achteruit. Uit de jongste statistiek bljjkt, dat de vrouwen niet zoo sterk in de meer derheid zijn als vroeger het geval was. Op 1000 mannen zijn er thans 1127 vrouwen, tegen 1135 vrouwen vijftig jaar geleden. De tijden schijnen thans niet gunstig voor den echielijken staat te zijn, tenminste voor 60 jaren waren er van de honderd Londenaars 22 ge- j huwd en thans ongeveer 19. Iedere week sterven er in de Engelsche hoofdstad 1200 menschen, worden er 2000 geboren, en worden er 800 hu welijken gesloten. o Het orgaan der vagebonden. Volgens een Londensch blad is te Petersburg onlangs een eigenaardig tijdschrift verschenen. Het draagt den schoonen naam van „het Tijdschrift der Vagebonden". De eerste nummers zijn reeds uitgekomen en bevatten een reeks bijdragen van personages, die de politie maar al te goed bekend zijn. Beroerrfde, vermetele misdaden worden in dit vaktijdschrift besproken, en door de deskundigen gecritiseerd. Het blad is uitsluitend voor de Rus sische misdadigerswereld bestemd en verschijnt in een kleine oplaag. o Een eenvoudig compas! Op een Amerikaanschen onderzeeër worden proeven genomen met een nieuw model compas, systeem-Smits. Dit instument geeft op hoogst een voudige wijze ligging en richting van de boot aan. Het apparaat bestaat uit een onderzeeër in miniatuur, die in een eveneens-miniatuur-zee drijft, een met water gevuld reservoir in dit ge val. Het reservoir is voorzien van een heel bijzonder instrument en aan den rand is een schaal aangebracht, die in dezelfde verhouding als het com pas scheepje, in meters, voeten en va dems is ingedeeld. Alle bewegingen van de boot voert het model auto matisch gelijktijdig mee uit. Daalt de groote boot bijv., dan ziet men de miniatuur-onderzeeër ook zinken, door den veranderden druk op de vloeistof in het reservoir. Voor den stuurman is dit systeem compas uiterst gemak kelijk. —o Een verloren zoon terug Het „Hauptbureau des Jülischen Nationalfonds" te Keulen roept per brochure om hulp voor een der af gedwaalde, doch na terugkeerende zonen Israels, de Joden uit Yemen in Z Arabië Hij schijnt niet de minste der broeders t« ziju, die naar het ouderlijk huis wil. Lichamelijk en geestelijk zijn de Yemenitische Joden een gezond menschenslag. Hun positie in Yemen is zoo slecht, dat ze tegenwoordig meer en meer weg trekken, en wel naar het Heilige Land. Voor het herstel van het Joodsche volk aldaar is hun komst van groote beteeken is Doch voorals nog hebben zij met groote moeilijk- Hiervan zouden er dan 9/10 behooren tot de bedrijfsbelasting, is ongeveer 28.500. Als men nu in aanmerking neemt dat het aantal mannelijke 70 jarigen en ouderen pl. m. 97.000 is, dan komen we tot de slotsom, dat volgens den minister ongeveer 3/10 van hen in de bedrijfsbelasting is aan geslagen, d.w.z. meer dan f650 inko men hebben (men bedenke wel dat zij die in de vermogensbelasting zijn aan geslagen geheel buiten deze berekening vallen). Van elke 10 mannen van 70 jaar of ouder zouden er nog 3 in de bedrijfsbelasting vallen. Nu wil er dat bij ons niet in. Als men in aan merking neemt dat bij alle aangeslage nen (16% der meerderjarige bevolking) nog niet geheel 3 van de 10 mannen in de bedrijfsbelasting vallen dan zou den er relatief gesproken per centsgewijze nog meer in het bedrijf arbeiden boven de 70 jaar dan in het geheel, terwijl het ontwijfelbaar is dat op 70 jaar en ouder zeer velen uit het bedrijfsleven ziju getreden. Eigenlijk is toch iemand die na zijn 70 jaar nog zoo regelmatig werkt dat hij in de bedrijfsbelasting valt, een uitzondering. Een zoo tastbare vergissing in de berekening der belastingaangeslagenen, die veel minder zullen zijn dan de me morie van toelichting voorrekent, maakt in de rekening der gemeente een groot verschil ten hare nadeele. In de tweede plaats wordt bij de berekening der bedeelden geen reke ning gehouden met de dubbele bedee lingen. Elk bedeelde wordt geteld als een persoon en dat is niet zoo. Ge gevens hieromtrent zijn er niet veel, heden ie kampen, Het ontbreekt hun aan woningen, de barakken, waarin men hen voor- loopig onderbrengt, zijn eigenlijk niet te gebruiken. De toevloed is zoo groot, dat in het afgeloopen j *ar maandelijks gereg*id 120 pei>ouen Pale tina binnentrokken. Wat niet in de brochure staat, doch wat wij er toch even willen bijvoegen, is dat vele geleerden de Yemenitische Joden niet voor Joden, doch voor bekeerde Arabieren hou den Het is bekend, dat in het be gin der derde eeuw zeer vele Yeme- nieten bekeerd zijn Hoe groot het percentage aan echt Joodsch bloed nog is. kan niet worden uitgemaakt. Weiszenbergen, de eenige die metin gen aan hen verricht heeft, consta teerde dat hun lichaamstype aan zienlijk van dat der Joden afwijkt. Daar het echter naar den geloove in ieder geval Joden zijn, behoeft geen ZionLt te aarzelen, aan de oproep der brochure gevolg te geven. o G ROOT-BRIT ANNIË. Tervalsching van reuzel. Een winkelier te Askam werd door het graafschapsbestuur van Lancashire ver volgd, wegens het verkoopen van reu zel, waarin volgens den plaatselijken scheikundige 6 percent en volgens den directeur van het regeeringslaborato- rium 10 percent runder- of scbapevet aanwezig was. De reuzel was afkom stig uit Nederland en aangezien reeds vroeger veroordeeling heeft plaatsge had van personen, die reuzel, uit Ne derland afkomstig, verkocht hadden, nadat de aanwezigheid van runder- of schapevet was vastgesteld, wordt de aandacht van Nederlandsche belang hebbenden er op gevestigd, dat eene dergelijke bijmenging of vervalsching de Engelsche afnemers aan ernstige vervolgingen en straffen blootstelt en den Nederlandschen handel moet be- nadeelen. In het hiervoren bedoelde geval werd de winkelier veroordeeld tot betaling van f120 boeteen boven dien tot betaling der gerechtskosten, die zeer groot waren. Vooral de om standigheid, dat de advocaat van den beklaagde ten onrechte zeide, dat der gelijke bijmenging van vreemde vetten in Nederland is toegestaan, moet de Engelsche afnemers angstvallig maken, om Nederlandsche reuzel te koopen. De vervolging nam aan, dat „steari ne" voor de vervalsching gebruikt was, hoewel het rapport van het Regeerings- laboratorium niet verder ging dan de verklaring, dat de reuzel met runder- of schapevet was vervalscht. (Mededeeling van den Rijks- lanabouwconsulent Dr. van Rijn te Londen). o Tegeti vogelverdelging. De heer J. H. Jurriaame, Echie- kade W. Z 75, Rotterdam, heeft nu 1000 adhaesiebetuigingsformulie- maar wel een aanwijzing. Het Burger lijk Armbestuur hier telt meer dan 26 pCt. dubbele bedeelingen, d.w.z. be deelden die reeds van andere instellin gen „trekken". Dat groote percentage geldt misschien niet voor alle openbare armenzorg en allicht ook niet voorde bijzondere. Maar het is toch een be kend feit, dat particuliere instellingen ook onderling dubbel bedeelen. In elk geval wordt het aantal be deelden door de verwaarloozing der dubbele bedeelingen aanmerkelijk hoo- ger gerekend dan het in werkelijkheid is, waardoor er te veel, als niet ten laste der gemeente komende, worden afgetrokken. Trouwens de berekening van het aantal bedeelden boven de 70 jaar is ook zeer globaal. Er zijn geen andere leeftijdsopgaven in dezen dan het aan tal 65-jarige bedeelden door de Open bare Armenzorg. Maar de bedeelden van openb.are instellingen zijn gemid deld maar 1/6 van alle bedeelden. De uilkomst kan dus niet anders dan ris kant zijn en.... alle risico bekostigt de gemeente. Niet als bedeelden worden be schouwd zij die tijdelijk bedeeld zijn. Deze komen dus wel voor rente in aanmerking. Wat daaronder verstaan wordt-, zegt de wet niet. Wel gaat de Memorie van Toelichting uit van de onderstelling, dat men tijdelijk bedeeld heet als men minder dan 4 weken per jaar onderstand genoot. Dat aantal tijdelijk bedeelden nu rekent de mi nister op 12 pCt. van de bedeelden. O. i. te laag. Immers het aantal der tot 4 weken bedeelden, die geen hoof den van gezinnen waren (inwonende.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 5