Een geneesmiddel Nu zij erkend, dat vooral de vroe gere buitengemeenten bet politieke leven in de Maasstad krachtiger de den zijn. Maar toch bleek zelfs in Rotterdam, dat het daar verkregen wezeaJijk groote succes niet meer in staat was de positie te beheerschen, zoodat ook daar nieuwe maatregelen zullen te nemen zijn, om onze or ganisatie uit te breiden. Maar in welk somber licht treedt dan niet onze actie in de hoofd tad Nogal de stad waar onze Vrije Uni versiteit gevestigd is, en waar ons Centraal Comité zijn bureau heeft. Te ernstiger karakter neemt de klacht hierover aan, zoo men indenkt hoe de Christelijk-Historische Kies verenigingen nog op verre na niet presteereu kunnen, wat onzerzijds dan nog tot stand komt. Alleen de Roonasche Kiesvereni gingen staan nog in eenigszins krachtige gestalte, hoewel ook dit reed« te wenschen overlaat Vooral na de nederlaag in Juni schijnt moedeloosheid ons veel kwaad te hebben gedaan. Maar juist daarom wijzen we met de cijfers er bij op dezen hoogst ongunstigen toestand. Er kan nog vóór 1917 weer een stembus komen Hoe zal men, gebeurt dit, ven leer kunnen trekken, indien niet met krachtige hand de organisatie wordt aangepakt Amsterdam is bijna een tiende van 't land. Dat men dan toch wakker worde, en doortaste En moge mr. Heems kerks speech hiertoe 't signaal zijn. De Volkswil teekent hierbij aan Zou deze lusteloosheid die trou wens ook is bij de vrijzinnige par tijen een teeken zijn ter beves tiging van wat wjj in 1913 heb ben vastgelegd onder de rubriek Ineenstorting der partijen En ook soms zijn een teeken dat men in de geloovige richtingen een onbestemd vermoeden krijgt, dat het, door den godsdienst te gebruiken voor wereld- lyke doeleinden, den verkeerden weg uitgaat voor de zaak van geloof en zeden o Staatspensioneering. „De Vaderlander," het Unie-liberale weekblad, noemt in de rede van mr. Heemskerk voor de Amsterdamsche anti-revolutionairen alléén van belang de stellige toon, waarop de oud-mi nister tegen de ouderdomsrente van minister Treub te velde trok. Te dien aanzien schijnen de leden van het vo rig Kabinet onverzoenlijk. Zeker, de Rechterzijde heeft het door haar meerderheid in de Eerste Kamer in de hand, Treub's wets ontwerp met of zonder vorm van proces om hals te brengen. Wil zij dit, dan zal de kennis en zullen alle talenten ven den huidigen Minister van Landbouw hem even weinig baten als indertijd de schitterende gaven van den Minister Staal diens begrooting konden redden, toen pnze Senaat het in grimmigheid op de verwerping had aangelegd. Heerscht eenmaal die stemming, dan wordt het vechten tegen de Bierkade. Maar de Rechterzijde wete wel, dat zij met een dergelijke houding de S t a a ts- pensionneering NIET van de baan zou werken. De verwer ping in de Eerste Kamer van het ontwerp-Ouderdomsrente zou de aftreding noch van het Kabinet noch van den Minister van Landbouw alléén ten gevolge mogen hebben en evenmin zou kunnen worden ge duld, dat de Staatspensionneering voorloopig bleef liggen. Hoe in dat geval de loop van zaken precies zou moeten zijn, valt thans nog moeilijk te zeggen, meent het blad. Muurvast echter staat, dat van toegeven geen sprake zou wezen de Natie zou een zeer energiek op treden van de Regeering eischen. Hoe scherper deze dan het conflict met de Rechterzijde en de Eerste Kamer toespitste, des te krachtiger zou zij ons volk achter zich gevoe len. Zoo spoedig mogelijk ware het zelfde voorstel andermaal in de Tweede Kamer aanhangig te maken en onmiddellijk daarop de Eerste Kamer de keuze te stellen om óf bakzeil te halen, óf ten tweeden male de Staatspensionneering aan de Natie te weigeren, niettegenstaande deze tot tweemalen toe in de eigen lijke Volksvertegenwoordiging een meerderheid had gevonden. Mocht de Coaiitie het durven bestaan, dit laatste te doen, dan zou zij haar doodvonnis geteekend heb ben. Reeds bij de Statenverkiezing in 1916 zou zij zooveel veeren la ten, dat haar macht in de Eerste Kamer zou zijn gebr >ken, en in 1917 zouden boven den Moerdijk weinig rechtsche afgevaardigden hun man daat hernieuwd zien. De Linksche partijen behoeven een stembusstrijd, waarbij het vóór alles, om Staats pensioen zou gaan, allerminst te vreezen. Leggen de Rechtsche lei ders het er op toe, een pensioen platform af te dwingen, ons is het wel. Dit kunnen zij bereikenmaar bereiken kunnen zij niet, dat wij water in den wijn doen. Op dit punt transigeeren wij niet. Onwaarschijnlijk schijnt het de „Va derlander" intusschen, dat, als het komt op stuk van zaken, de knappe koppen Rechts aan de Linkerzijde den dienst zouden bewijzen met staatspen sioen als cry ter stembus tè kunnen trekken. Men gelooft na 1913 in het hoofd kwartier der Coalitie niet meer zoo vast aan de toovermacht der Chris telijke leuzen alléén en geeft er zich wel degelijk rekenschap van dat economische en sociale vraagstukken in steeds meerdere mate den stem busstrijd gaan beheerschen. Bereids wees dr. Kuyper de proteciie als onbruikbaar electorale de deur; men zal Rechts wel reeds inzien of althans spoedig gaan inzien, dat men met een stelselmatig verzet tegen 't Staatspensioen niet dit van de baan, doch wel Links aan het roer kan houden. Daarbij komt nog iets. De zaak ligt eenmaal zoo,- dat, als de Eerste Kamer Treub's ouderdomswet -ver wierp, vanzelf Talma's art. 369 zou doorwerkenen dit wil i iemand. Hierover is men het wel eens, dat in ieder geval aan deze zonderlinge combinatie van dwaasheid en onrecht een eind moet worden gemaakt. Uit den aard der zaak versterkt dit de kansen van het ontwerp in niet ge ringe mate en zal men zich ook Rechts nog wel twee malen beden ken, voordat men dit verwerpt. Op grond van een en ander mag worden gehoopt, dat het met de bestrijding van Treub's hoofdwet zoo'n vaart niet zal loopen als de oud-ministers Regout en Heemskerk ons willen doen gelooven. Mochten zij persoonlijk onverzoenlijk blijven, dan zouden zij niet licht de meer derheid der Rechterzijde aan hun zijde behouden. De Volkswil oordeelt, dat de Vader lander een beetje te stout spreekt, want, al is het Clericalisme in 1913 geoor deeld, ook de Vrijzinnigheid is reeds geoordeeld en.... te licht bevonden. En daarenboven hangt boven het hoofd der tegenwoordige Regeering het zwaard van art. 356 Strafrecht, straf bepalende voor grove schuld voor het niet-uitvoeren van wetten, daar de so ciale wetten Talma zijn afgekondigd geweest en dus moeten worden uit gevoerd. Bespotting o— Uit AARDENBURG. Zondag had plaats de tweede pro- pagandavergadering tot het oprichten van eene geitenfokvereeniging. Er was veel belangstelling. Velen gaven zich nog op als lid. De vereeniging zai heeten R. K. vereeniging tot veredeling van het geitenras voor Aardenburg en omstreken „Jeanne d'Arc." Toen het reglement was vastgesteld ging men over tot het kiezen van een bestuur. De uitslag was Jos. Breyaert, voorzitter, Jac. de Graeve, secr.-penn., E. de Baere, onder-voorz., C. Baetens en P. Blaeke, leden. Wij hopen dat de vereeniging, die nu 72 leden telt, zal groeien en bloeien en op die wijze veel doen in het be lang van de geitenhouders. Zelandia van 21 Maart. Wij nemen dit uit Zelandia over, en zetten er bovenBespotting Om deze reden. De Italiaansche bisschop Mgr. Bo- nomelli, een bekende groote katholieke socioloog, handelde in zijn vastenbrief van dit jaar overClericalen en Anti- clericalen. Er daarin schreef hij onder meer, dathijhet steeds heeft betreurd, datin on* ze dagenzooveel misbruik wordt gemaakt van het heilige woord „katholiek", tot in het gebruiken van dit woord niet alleen voor een eerbiedwaardige partij welke ook, maar zelfs voor bizondere vereenigingen voor handel, industrie, kunst, sport, enz. Deze bisschop, die een socioloog is en geen kapelaantje dat niets van sociale wetenschap afweet dan mis schien een paar lesjes en nog wel verkeerd geleerd, moet dus niets heb ben van al die „katholieke" vereeni gingen zooals ze in Nederland overal bij den dag verrijzen, hij „betreurt" ze zelfs. Wat zou die bisschop wel zeggen als hij vernam, dat er is opgericht een R. K. geitenvereeniging met den naam van „jeanne d'Aic" Hij zou vragen zijn ze in Aarden burg krankzinnig? Zulk een geitenbond is een vereeni ging tot het „fokken" door een goedgn bok te laten spelen met de geit. En Jeanne d'Arc, de Maagd van Orleans zooals zij bekend is in de geschiede nis van Frankrijk, verbinden aan een dergelijke fokzaak, is het niet eene afschuwelijke spotternij Afschuwelijk, herhalen wij, den groo- ten naam van de Maagd van Orleans verbinden aan een fokker ij van beesten. Moet men zich niet afvra gen, of de menschen, die zooiets doen, wel christelijke menschen zijn Zij handelen uit fanatieke domheid, dat is waar, en omdat het uit domheid is moet men hun doen trachten te ver geven. Maar ook is het waar dat, als God iemand wil verderven, begint Hij met hem zijn verstand te benemen. En dergelijke domheid, gepropagan- deerd door Katholieke geestelijken, wijst op het verliezen van hun verstand. Geitenbonden zijn goed, zij verdie nen allen steun, evenals alle andere vereenigingen van dien aard, zooals varkensbonden, enz. maar laat van deze toch weg het R. K. en geeft ze niet den naam van de Maagd van Orleans. Ais men zich wil herinneren dat, volgens het woord van Apostel Paulus het Heidendom niet was ongeloovig maar te veel geloovig, moet men dan, denkende aan Aardenburg niet spreken van een heidenschen geest on der Katholieke viag En zoo gaat de ontwikkeling van zaken door heel Ne derland Alleen wij spreken met de daad, en wij worden daarom uit de sy nagoge gebannen dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. direct opgelost in de maag komt, een LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Ot vi'aagd advies. O In de zi ting der Tweede Kamer van 2ü D cember heeft, zooals men zich herinneren zal, Minister Treub in het kort zijn sociale plannen uit eengezet en daarbij als verlangen te kennen gegeven, dat vereenigingen of instellingen zich zouden bezig houden met een studie van die plannen en hare zakelijke critiek zouden openbaar maken, opdat hij er bij de uitwerking zijn voordeel mee zou kunnen doen. Aan deze uitnoodiging is voldaan door het bestuur van het Ned. Ver bond van Vakvereenigingen. Althans ons gewerd de afdruk van een uit voerige memorie, onderteekend door de heeren J. O u d e g e e s t en J. v. d. Tempel. In dit stuk, dat te lang is om het geheel en te zakelijk om het verkort te geven, wordt het geheele stelsel van Minister Treub het eene gelid na het andere afgebroken, zoodat er zoo goed als niets van staan blijft. Minister Treub' wil de wet-T a 1- m a herzien, maar wil in de Onge vallenwet niet opnemen de landarbei ders, zeelieden, dienstboden, handels reizigers, restaurantpersoneel enz. Minister Treub wil strijd veeren tegen de oppermacht der doktoren in de ziekenfondsen, maar geeft getn toezegging, dat hij de welstandsgrurs wil verhoogen en die moet van f1200 noodzakelijk worden opgevoerd tot f 1800. Minister Treub wil vrijwillige ouderdoms- en invaliditeitsverzekering bevorderen.... is alleen goed voor de welgesitueerdende minderen worden er slechter door. Minister Treub wil in elk district van hoogstens 25000 inwoners split sing van ziekenbehandeiing, ziekteuil- keering invaiiditeitsuitkeering en ouder- domsuitkeering en zulks ter betere onderlinge controle.... Deugt ni .ts van, daar het bestuur, hoewei voor ieder onderdeel in handen van arbeiders, toch voor het geheel zal vallen onder de werkgevers, dokters en apothekers en deze niet zoo goed weten, wanneer een patient naar een sanatorium moei als de arbeiders zelve. Minister Treub wil particuliere fondsen handhaven niettegenstaande hij er onder Talma tegen was. Hij moet zich nu weer herbckeeren want particuliere fondsen lijden een dwergbestaan en zijn uit den booze daar niets zoo voordeelig is als het beheer alleen door den Staat. Minister Treub beloofde nog niets omtrent de Staatsbijdrage voor de Ziektebehandeling, die hij bij de ziek teverzekering zal insmelten. Z. Exel- lentie behoort er aan te denken, dat ziekten niet zelden het gevolg zijn van het bedrijf en dus met goed succes als regel ten laste van het bedrijf kunnen worden gebracht. Als curiosum vermelden wij nog uit deze inderdaad zeer belangwekkende studie, dat de bestuurders van het Ned. Verbond van vakvereenigingen ook de dokters willen heipen aan een hooger honorarium uit de ziekenfond sen, zoodat ook de Maatschappij tot bevordering van geneeskunst wijs zal doen, zich bij het Ned. Verbond aan te sluiten. Dit hoogere honorarium zal worden getrokken uit de premies der beter gesitueerde personen, die in de staatsfondsen zullen worden opgeno men. De premies van de best geho noreerde leden tot f 1800 zullen n.l. hooger zijn en daar zullen de dokters en apothekers van profiteeren, als zij met de rijke fondsleden dan maar geen extra consideratie gebruiken. Minister Treub kan nu met deze critiek zijn voordeel doen. Tijd. Hul protestantisme in lie verstrooiing. 0 Men meldt uil Leiden' aan het Han delsblad. Op uitnoodiging van de afdeeling Leiden van de Ned. Gustaaf-Adulfver- eeniging hield in de Waalsche kerk alhier op 18 Maart de heer Fred. G. Beekman, predikant der Holl.-Viaatnsch Evang. gemeente te Roubaix (Fransch Vlaanderen) een rede over het Prote stantisme in de verstrooiing. De spreker die met een kort woord ingeleid werd door prof. dr. L. Knap pert, ving aan met op te merken dat het hem, in Nederland komend, weder vreemd aandeed te vernemen van een innig verbond tusschen Gereformeer den en Roomschen, en dat hij zich niet kon begrijpen hoe er gesproken kon worden van een stoelen op éénen gemeenschappelijken wortel, waar zoo ais de praktijk in overwegend room- sche streken in België leert, er geen grooter tegenstelling denkbaar is dan het Protestantisme en de Roomsche kerk. Spreker vertelde daarbij ccn en ander over zijn werk ondpr de Prote stanten in het overwegend r- omsche Roubaix, waaruit het knevelen v.i:; den geest des volks door de Roum&cne geestelijkheid moest blijken. Hij is echter van meening dat in zulke streken met vrucht voor de ver helderde begrippen van het protestan tisme propaganda kon worden gemaakt, waar hem meermalen uit ervaring bleek hoe ook een nieuw licht ontwakend is in de duister gehouden harten der roomschen, vooral onder het Vlaamsch sprekende deel der bevolking, zoodat geloofs- en taalstrijd hier zouden kun nen samenvallen. (We nemen dit over den verde ren inhoud latende voor wat hij is met het oog wat er staat aan het slot, dat ook in Fransch-Vlaanderen de Viaamsche bevolking door de geeste lijkheid wordt onderdrukt. Dit wisten wij trouwens reeds, omdat abbé Le- mire aldaar ook wordt onderdrukt door dezelfden wegens zijn volksgezindheid jegens den onderdrukten Vlaamschen volksgeest). Try kaarten voor E&asm rieden. O Het Kamerlid De Savornin Lohman heeft naar „De Ned meldt het vol gende geantwoord op de aanbieding van een spoorwegvrijkaart „De ondergeteekende, lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal, is zeer gevoelig voor het geschenk, hem, aan geboden, namens de Maatschappij tot Exploitatie der Staatsspoorwegen, de Nederiandsche Centraal en Noord- Brabantsch-Duitsché Spoorweg Maat schappijen. Doch, met behoorende tot de groote meerderheid der leden van de Tweede Kamer, die om een bewijs van vrijdom over de Nederl. Spoorwegen heeft gevraagdomdat hij van oordeel is, dat Kamerleden a!s zoodanig geen diensten bewijzen aan de spoorwegmaatschappijen, dus geen aanspraak op personeelen vrij dom kunnen doen geidendat hun vergoeding van reiskosten en verdere schadeloosstelling behoort te worden bekostigd uit de Rijkskas, zonder dat daartoe door particuliere maatschap pijen, indirect wordt bijgedragen dat dit vooral daar geldt waar, in dezelfde qualiteit waarin zij vrijdom" hebben aangevraagd, zij kunnen geroepen worden over die maatschappijen cri tiek uit te oefenen, acht hij zich, hoezeer de goede bedoeling waar derende, bezwaard van den aange boden vrijdom gebruik te maken, weshalve hij zich verplicht ziet de hem toegezonden kaart hierbij terug te zenden." Het blad verneemt nog, dat ook de heeren de Beaufort en Van Bylandt op ongeveer gelijke gronden een dergelijk schrijven hebben verzonden. Uit dit bericht blijkt dus, dat de hierin genoemde Kamerleden, die, voor wat betreft hooge geboorte en stand zeker niet behooren tot de minsten onder de Kamerleden, staan op het standpunt van fatsoen der Grondwet, waarop werd gewezen door Toekomst en Volkswil. Wat zeggen daarvan nu de „fatsoen lijke" bladen Mlcinc berichten. O Het viel ons toevallig op, dat de vorige week in de Tweede Kamer, bij de regeling van werkzaamheden, een voorstel, om op de agenda ook te plaatsen het onderwerp stucadoorswet, werd verworpen met 38 (allen links) tegen 28 (allen rechts). Wij vragen zoo iets is toch geen partijzaakWij vinden zoo iets typisch, en treurig. Wij lazen laatst de opmerking, dat het Heidendom niet was ongeloovig maar zelfs volgens Paulus te veel ge loovig. Deze opmerking is juistdes te minder inwendig geloofsleven des te meer uiterlijk vertoon, dit laatste aangezien als geloof. Feitelijk is het politieke Christendom een heidensche zaak. Volgens een bericht in het Handels blad is aan 110 verpleegden in het Armenhuis de uitkeering van art. 369 (f2 per week) toegekend, en heeft daarvan slechts één de inrichting ver laten om te gaan inwonen bij de kin deren. Volgens een Berlijnsche correspon dentie is de lompe onbeleefdheid een karaktertrek van de Berüjnersze hebben een groote, brutale mond. Te Denderhautem, België, is Zondag

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2