W Flick's Cacao No. 288. Zaterdag 28 Maart 1914. 5e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van. anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsüm. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLAND f 0.50. BELG1Efr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Vreemde erfpacht. o Het schijnt, dat in onze streek akten van erfpacht worden gemaakt, waarin onder meer voorkomen deze bepa lingen „Het erfpachtstecht vervalt van rechtswege, zonder dat de ontbinding dezer overeenkomst in rechten behoeft te worden gevraagd, wanneer de erf pachter zonder schriftelijke toestem ming van den eigenaar dit recht en den opstal der gebouwen mocht ver- koopen of overdragen, zullende in dit geval de gebouwen en cathijlen on herroepelijk eigendom worden van den eigenaar van den giond, zonder dat hij deswege eenige vergoeding of schadeloosstelling zal verscuidigd zijn." „Op straffe van vernietiging dezer tegenwoordige overeenkomst mag op de in erfpacht gegeven grond of wel op de daarop te plaatsen gebouwen zonder toestemming van den erfver- pachter, door den erf verpachter geen hypotheek worden genomen of wel uitgifte in na erfpacht of nacyns wor den gedaan." In die akten komen meer eigenaar dige bepalingen voor alle strekkende om den erfpachter in zake rechtscon- tracten vast te leggen, ook in rechts- contracten die met de erfpacht niets te maken hebben. Wat is de zaak Wie een perceel grond in erfpacht contracteert heeft daarmede de bedoe ling, althans in den regel, om daarop een huis te bouwen, om dit huis op zijn naam te krijgen, en om dit huis te kunnen beschouwen als zijn eigen dom. De kosten van bouwen van het huis betaalt hij met eigen geld ofwel met geld, dat hem door hypotheek op zijn huis wordt geleend. Indien de erfpachter eene andere bedoeling had, dan zou hij geen grond vragen in erfpacht, doch in huur, maar omdat hij weet, dat hij bij huur het huis nimmer op zijn naam zou kunnen krijgen, denkt hij niet eens aan huur. Welnu Door het genoemde erfpachtscon tract wordt aan den erfpachter wel erfpacht verleend doch zonder de za kelijke gevolgen van recht tot ver vreemden of tot bezwaren, dus feite lijk wordt hem niet verleend een zake lijk recht maar een persoonlijk recht. Dit nu is geheel in strijd met de bedoeling van den erfpachterh ij wordt dus, door een derge lijk contract te teekenen, waarvan hij, ondeskundige, de strek king niet kent, bedrogen. En wel willens en wetens, daar men mag aan nemen dat degene, die dergelijke con tracten schrijft of doet schrijven, wei weet waarom hij die zoodanig inricht. We gaan dergelijk contract eens be- oordeelen in het licht der wet. De wet zegtart. 767 Erfpachts- recht is een zakelijk recht om het vol genot te hebben van een aan een an der. toebehoorend onroerend goed, onder gehoudenis om aan laatstgemel- den, als eene erkentenis van deszelfs eigendom, eene jaarlijksche pacht te voldoen, hetzij in geld, hetzij in voort brengselen of vruchten. Art. 771. Hij (de erfpachter) is be voegd om zijn recht te vervreemden, met hypotheek te belasten, en den grond, in „erfpacht uitgegeven, met erfdienstbaarheden te bezwaren, voor het tijdvak van zijn genot. Art. 782. Alle de bij dezen titel vast gestelde verordeningen zullen al'een plaats grijpen, voor zooverre daarvan door de overeenkomsten der partijen niet is afgeweken. Wat Is nu de zaak De v/et zegt wat erfpachtsrecht is, en regelt tegelijk in den titel van erf pacht de rechtsgevolgen van dit recht. Zij bepaalt, dat die rechtsgevolgen alleen zullen gelden, als daarvan niet door de contracten van erfpacht is afgeweken. De vraag is nu Kan dit afwijken (art. 782) zoo ver gaan, dat daardoor wordt te niet gedaan het wezen zelf van het erfpachtsrecht Wij antwoorden neen. Tot het wezen van het erfpachts recht behoort hei recht tot vervreemden en tot verhypothekeerenzonder dit recht is het zoogenaamde erfpachts recht geen erfpacht. Wat is het dan Het is niets anders dan gewone huur, die niet is een zakelijk genot van eens anders goed maar een per soonlijk "genot. En de erfpachter bedoelde geen huur aan te g^an, maar erfpacht. En de erfverpachter liet opmaken geen huur contract maar- noemde zijn contract zelf een uitgifte in erfpacht. Men zegt wel eens, dat op het plat teland voortdurend kwesties komen, maar wij vragen, nu in zake dergelijke contracten aan wie de schuld De schuld ligt in deze zaak en zoo in zooveie andere zaken in de begeerte om, als men in de gelegenheid komt met den een of ander een rechtscon- tract aan te gaan, dezen persoon op elke maar mogelijke wijze vasj te leg gen. En deze begeerte is uitvloeisel van het dwangstelsel, dat in ons ge west het geheele leven beheerscht. Het doel van een erfpachtscontract als door ons genoemd is ook om, voor het geval de erfpachter zijn perceel mocht willen vervreemden of verhy pothekeeren, hem te dwingen eerst aan den eigenaar daarvoor toestemming te vragen opdat deze zal kunnen beslissen wie de akte zal mogen of moeten maken. De bedoeling van dergelijk contract wordt dus niet alleen om den erfpach ter te bedriegen, maar ook nog, om hem te berooven van een grondwette lijk recht tot vrije keuze van den openbaren ambtenaar belast met het opmaken der rechtscontracten. Onze conclusie Deze. Dat, als de grondeigenaar zich zou willen beroepen om zich te beschouwen als eigenaar der gebouwen, door den erfpachter gesticht, om reden deze zijn perceel heeft vervreemd zonder zijne toeslemming, of, om te vragen vernie tiging der erfpacht omdat de erfpachter er hypotheek op heeft genomen, h ij in rechten ongel ij k zou krij- gen. Er bestaat toch nog een artikel 1386 luidende „Hoe algemeen ook de be woordingen zijn waarin eene overeen komst aangegaan is, omvat dezelve echter alleen die zaken waaromtrent het blijkt dat partijen voornemens waren te handelen." En partijen gingen aan een erfpacht, dus zakelijk recht op den giOid, en geen huurcontract, dus met slechts persoonlijke rechten op den grond. -ó- WETSÖNTWERP TOT HEFFING EENER INKOMSTENBELASTING. -o Wij ontvingen het werk van F. Prac ticus, bestaande in kantteekeningen op dit wetsontwerp, zooals het nu is ingediend door Minister Bertling, en zullen trachten een schets te geven van de zaak. Belastingplichtigen zijn a. personen, b. naaml. vennootschappen en c. stich tingen, die een bedrijf of beroep uit oefenen. Ook buitenlanders, die inkom sten trekken uit onroerend goed in Nederland gelegen, of uit ambten of bedrijven in Nederland, aandeelen uit zaken in Nederland, of uit 's Rijks pensioen. Inkomsten zijn alle zuiver inkomen uit vermogen, bedrijf, ambt en pen sioen. Van het inkomen worden afgetrok ken te betalen lijfrenten, renten van schulden enz. Het inkomen van de vrouw geldt voor den man. Voor natuurlijke personen bedraagt de belasting f 1.25 bij inkomen van 650 tot f700—met reeksen eerst van f0 75 meer voor elke f50, boven f 1400 van f 1meer voor elke f 50. Die reeksen van f0.75 en fl.ver- hoogen tot f5 per f 100 voor inkomen boven 20 duizend gulden. Het belatingjaar loopt van 1 Mei tot 1 Mei. Men geeft zijn inkomen op in aan- giftebilletten, die men krijgtvan den inspecteur der registratie om er in op te geven het inkomen uit vermogen, en van dien der directe belastingen, om er in op te geven het ander in komen. In elke gemeente is een schattings commissie, met als ambtshalve lid en voorzitter de inspecteur der directe belastingen de verdere leden worden door den gemeenteraad benoemd. Er zijn commissiën van aanslag. Van deze zijn ambtshalve lid de inspecteurs der directe belastingen en der regis tratie de overige leden worden be noemd door Gedeputeerde Staten. De aanslagen worden voor de na tuurlijke personen hier te land-3, wo nende vastgesteld door de schattings- comissie de andere door de commissie van aanslag en den inspecteur. Men kan tegen zijn aansiag bezwaar schriften indienen bij den inspecteur. De invordering geschiedt door den ontvanger der successierechten. (Deze regeling is van den tegenwoordigen Minister. Vorige ministers hadden de invordering opgedragen aan den ont vanger der directe belasting. Deze verandering is oorzaak van veel cri- tiek van wege de ambtenaren der di recte belastingen, en deze critiek schijnt vernietigend voor het plan van minister Bertling). De gemeentebesturen geven desver- langd inzage van de Kohieren hoof- delijken omslag aan de inspecteurs voor de inkomstenbelasting. Aanslagbilletten worden in gesloten omslag uitgereikt. Wie zij.i aangifte opzettelijk onjuist of onvolledig doet, kan geldboete krijgen tot f 3000. Wie, in beroep op bezwaarschrift, eene verklaring aflegt die blijkt valsch te zijn, kan tot twee jaar gevangenis straf krijgen. Ditzelfde geldt voor wie valsche bewijsstukken overlegt. Wie de geheimhouding schendt krijgt gevangenisstraf of geldboete. Als wij de zaak goed begrijpen, dan blijven bestaan de wetten op de Vermogensbelasting en op de Bedrijfs belasting, doch de bedragen dezer be lastingen worden samengevoegd op één belastingbiHet, dat der Inkomsten belasting. Op deze wijze, en ook door den aanslag te laten vaststellen door sa menwerking van de inspecteurs van registratie en van directe belasting, is ondervangen het bezwaar van contröle, dat wij indertijd hebben aangevoerd tegen prof. Treub tegen een Rijksin komstenbelasting. Door de nu voorgestelde Inkomsten belasting vervalt de vrijdom, die de boer geniet door te vallen buiten de Bedrijfsbelasting, en tevens worden nu aangeslagen de buitenlanders, die inkomsten genieten van vaste goede ren in Nederland en uit bedrijven in Nederland uitgeoefend hetzij persoon lijk hetzij als aandeelhouder. Om dit tweeledig doel te bereiken had men geen inkomstenbelasting noodig, en ware een aanvulling van de Bedrijfsbelasting voldoende. Maar, al is ondervangen ons be zwaar van indertijd wegens de con tröle, ditzelfde bezwaar is blijven gel den voor wat betreft de uitvoering. De vraag geldt voor ons nog steeds Is het wenschelijk, om daardoor te bereiken dat men krijgt één aanslag- billet in plaats van twee voor belas ting op zijn inkomen, dat geheel en al wordt ontredderd onze rijksbelas tingadministratie Dit toch geschiedt, door de nu ge splitste rijksinkomstenbelastingen, ge administreerd het eene deel door de Registratie en het andere deel door de Directe Belastingen, door samen voeging te brengen onder ééne admi nistratie, hier door minister Bertling van de Registratie. En ons antwoord isniet wensche lijk. Daarenboven vinden wij het systeem van minister Bertling om de Inkom stenbelasting te laten innen door de ontvangers van de successie, niet lo gisch. Immers de Registratie met toebe- hooren behoort tot het stelsel van de indirecte belastingen, en de Rijksin komstenbelasting behoort tot het stelsel van de directe belastingen. De heele idee van Rijksinkomsten belasting is niet anders dan een stok paardje, en wel om den naam, want de daad bestaat reeds door Be- drijfs- en Vermogensbelasting, die niet anders zijn dan belasting op berekend inkomen uit bedrijf en uit vermo gen. In dat boekje van Practicus vinden wij, omtrent de uitvoering der Wet, ons bezwaar gedeeld door Minister Pierson. Wij lezen er in „Door Mi nister Pierson is indertijd gezegd, dat bij de gesplitste inkomsten belasting, n.l. vermogens- en bedrijfsbelasting, de heffing meer deugdelijk wordt ver zekerd, want de belasting op inkom sten uit vermogen vordert eene geheel andere regeling dan die op inkomsten uit bedrijven en beroepen". Wat ons betreft blijft het ontwerp maar een ontwerp, en wordt geen wet, gezien de uitvoering. Verpleging van zwakzinnigen. o Wij ontvingen een Jaarverslag van de Vereeniging tot stichting van Chris telijke inrichtingen voor verpleging van zwakzinnigen, te Amsterdam, Secre tariaat le. Helmerstraat 195. Aan dit adres, alsmede te Rekken gemeente Eibergen Gelderland bij dr. W. L. Slot Jr. op zijn aanvraag exem plaren en prospectus verslag te ver krijgen. Wij lezen in dit verslag dat, naar berekening, in Nederland een ^dui zend zwakzinnigen (idioten) zijn die dringend verpleging noodig zouden hebben. Deze berekening schijnt te groot, maar het aantal moet toch zeer groot zijn. Wij geven die adressen opdat, wie er om te steunen meer van weten wil, zich tot die adressen kan zenden. Uit ile Pers. —O Opbeuring. „De Standaard" schrijft: Vooral in Amsterdam vraagt het politieke leven onzerzijds om op beuring. Hit de negen districten saam waren geen nadere opgaven te krijgen dan wijzende op een totaal van 910 leden in onze kiesvereenigingen. Let er nu op, dat in de vijf dis tricten van Rotterdam het totaal cijfer bij de 3000 leden aanwees, en alleen in district II een totaal van 950, d. i. veertig meer in dit eene district, dan in de negen districten van de hoofdstad saam.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 1