nun nu Lijfes aan Maagpijn Van alles wat. nog eenige getuigen gehoord te heb ben, gaf de voorzitter het woord aan het openbaar ministerie voor de straf vordering. M. Van der Moeren toont aan dat men met een verstokten moordenaar te doen heeft, wiens plichtigheid aan de voorbedachte moord op de oude vrouw Nathalie Boddaert geen twijfel laat. Waarom loochent Persoon daags voor de moord in de woning van de oude vrouw Boddaert geweest te zijn vraagt het openbaar ministerie, omdat hij maar al te goed weet, dat zulks een bewijs is tegen hem. Overigens hij loochent alles uit vrees zich te verklappen. Doch getuigen hebben Persoon voor en na de moord rond de plaats der misdaad gezien. Deze kan ten andere niet eens op geven, waar hij zich bevond op het oogenblik der moord. M. Van der Moeren onderzoekt nog den geldelijken toestand van den be tichte, alsook de verklaringen, die hij aan Vercruysse en andere getuigen deed en komt tot het besluit dat Per soon die een bloeddorstige kerel is, de moord pleegde. Eindigend vraagt hij eene strenge straf. M. De Vis komt vervolgens aan 't woord. Hij begint met de verklaringen van verscheidene getuigen in twijfel te trekken en te doen inzien dat Per soon als een slechte kerel aangezien werd, alleenlijk omdat hij smokkelde. Hij onderzoekt de feiten en komt tot het besluit dat er geen enkel vast be wijs bestaat tegen Persoon en deze bijgevolg moet vrijgesproken worden. Om 12 ure Ioopen de debatten ten einde en worden den jury de volgende vragen gesteld 1. Is Alois Persoon plichtig aan de moord den 27 Januari 1912 te St.- Pauwels op Natalje Boddaert gepleegd 2. Werd de moord met voorbedachten raad bedreven Na 15 minuten beraadslaging bracht de jury een bevestigend antwoord uit op de gestelde vragen. Het hof verwijst diensvolgens Alois Persoon tot de doodstraf. De be schuldigde schijnt onverschillig aan de uitspraak. Het uittreksel van het arrest zal wor den aangeplakt te Gent en te St.- Pauwels. Boerkensblad. Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsverteering kunnen genezen worden door het gebruik van het Maag poeder van Apotheker Boom. Door dit Maagpoeder zijn reeds duizende Maag lijders totaal genezen. Dagelijks ont vangen wij dankbetuigingen uit alle landen der wereld. De heer P. C. Sam- wel, Hoofdingenieur van de Canadian Northern Railway, wonende 366 Aber deen Avenue te Winnepeg, Canada, schreef ons„Ik geloof dat er geen beter medicament voor de maag be staat als uw maagpoeder. Ik verzoek u beleefd mij per omgaande te zenden 3 doozen van het Maagpoeder van Apotheker Boom". Maagpoeder van Apotheker.Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels a 75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huisgezonden na ontvangst van 85 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Gemeenteraad van Hulst. Zitting van 17 Maart 1914 om 10 uur voorm. Voorzitter de heer F. van Waes- berghe, burgemeester. Aanwezig 8 van de 11 leden. Af wezig de heeren Hombach, Fruijtier en Borm. (De heer Borm schijnt liever te gaan jagen dan de belangen van de gemeente te helpen behartigen, want hij ging op bovenvermeld uur met zijn geweer weg, en de heer Hombach schijnt geen lid meer te zijn, want hij woonde in geen jaar de vergadering meer bij). Notulen werden behoudens eenigt aanmerkingen, die veranderd werden, goedgekeurd. De heer Fruytier komt ter verga dering. Ingekomen zijn de volgende ver zoekschriften a. Van de gemeente Velsen om ad- haesie te betuigen aan een adres der Tweede Kamer om de ouderdomsrente niet gedeeltelijk ten laste der gemeente t« brengen. Na door den Voorzitter veylej ziin ingelicht wordt cpnfnrm het verzoek besloten. b. een verzoek van C. de Deckere e.a. allen landbouwers alhier, om voor het vervoer van gier dezelfde vrijheid te verleenen als voor het vervoer van beer. De heer Fassaert wilde het adres direct in behandeling brengen, maar de Voorzitter zeide dat het pas was ingekomen en B. en W. geen gelegen heid hadden gehad om daarover advies uit te brengen. Wordt gesteld in handen van B. en W. om praeadvies. Bij de herstemming over het verzoek van den heer A. J. d'Haens om zijn pensioensbijdrage voor rekening der gemeente te nemen werd afwijzende beschikt met 6 tegen 3 stemmen, Voorgesteld wordt het registratie gebouw te verhuren aan den ontvan ger voor f450 per jaar, onderhoud ten laste van den huurder en in te gaan op 1 Mei 1914. Aldus werd besloten. Aan den heer van Everdingen wordt op zijn daartoe gedaan verzoek ont heffing verleend van den Hoofdelijken Omslag en het bedrag in mindering gebracht met f 11. Over het voorstel om de verorde ning op de straatpolitie aan te vullen met de bepaling dat het verboden is om gemaskerd zich op de openbare straat te vertoonen wordt nog al ge- discusseerd. De heer Fricot vindt het een mis bruik maken op de gemeentenaren. De Voorzitter zegt dat zulks aan leiding geeft tot braspartijen en dat op andere plaatsen, ook in St. Nico- laas, het vermomd loopen wordt inge perkt. De heer Fricot zegt dat de politie moet toezien dat geen baldadigheden plaats hebben. De heer Fassaert is ook niet tegen het gemaskerd loopen, maar wil daar voor een dag toestaan niet in den Vastentijd. De Voorzitter zegt dat de verorde ning baldadigheden wil voorkomen daar het hier juist degenen zijn die bij de politie in geen goed blaadje staan en bij vechtpartijen moeilijk uit te zoeken is wie de daders zijn. De heer van Dalsurn is het met den Voorzitter volkomen eens. Als er hier op gepaste wijze carnaval gevierd werd dan was het iets anders. Spr. zegt dat op die dagen veel moorden gebeuren en wijst op Helmond wat daar gebeurd is. De heer de Paepe zegt dat het ver leden jaar in Antwerpen ook zoo'n zwijnenboel was en dat degenen die hier carneval vieren juist allemaal de bullebakken zijn. Ten slotte wordt het voorstel met algemeene stemmen aangenomen en loopen de carnevalvierders het vol gende jaar kans met f 3 beboet te worden, wanneer ze zich gemaskerd op straat durven begeven. Verzoek van E. Mehauden om ver hooging zijner jaarwedde. B. en W. stellen voor om een ver hooging van f50 toe te staan en te brengen van f175 op f225 De heer van Dalsum vraagt of de heer Mehauden alle dagen naar de toren moet om het uurwerk na te kijken, waarop de Voorzitter bevesti gend antwoordt en het uurwerk al oud was toen het gekocht werd waardoor er veel werkzaamheden van hem ge- vorderderd worden. Er zal eens onderzocht worden wat een nieuw uurwerk kost. De heer Mehauden krijgt f50 ver hooging, in te gaan op 1 Januari 1914. Ook de gemeenteopzichter, D. Frtij- ser, krijgt op zijn daartoe gedaan ver zoek verhooging en diens jaarwedde gebracht van f 225 op f 300 in te gaan op 1 Januari 1914. Thans is aan de orde het adres van de vereeniging „Vriendenkring", hou dende de verzoeken le om de premiën van aanvoer op de wekelijksche vee markt af te schaffen en die beschikbaar te stellen voor een jaarmarkt, te houden op den 3en Kermisdag in October, 2e om de weekmarkt op Driekoningen Tweede Paasch-, Pinkster- en Kerst dagen niet te verzetten3e tot het plaatsen van urinoirs. B. en W. stellen voor om de pre mies niet af te schaffen, doch te be palen dat het vee tusschen 11l/2 en I2V2 uur aan de lijn moet blijven en een jaarmarkt niet in te voerende markten op de feestdagen te blijven verzetten en de urinoirs aan de poor ten te verbeteren. De voorzitter stelt voor om het ver zoek beter te kunnen afhandelen elk punt afzonderlijk te nemen. Hij is er niet voor om een jaarmarkt in te voeren, aangezien dat hier vroe ger al eens gebeurd is en op de jaar markt in 1904 slechts 2 paarden op de markt waren aangebracht. Wat voor paarden dat opk nog waren zal hij maar zwijgen. Spr. wijst op de jaar markten van St. Jansteen en Axel, die hoe langer hoe meer beginnen te kwijnen. Voor de premiën komen ze toch niet. Vroeger moest er maar 190 stuks vee aan de lijn komen om de premiën te verdienen, nu 250 stuks. Wanneer dat aantal niet aangevoerd wordt worden de premiën niet geheel uitbetaald. In 1912 is f93.75 en in 1913 maar f75 aan premiën uitbe taald. De heer Fassaert meent dat de vee markt hier maar een kijkdag is. Veron derstel dat de premiën afgeschaft wor den, dan komt er geen vee. De voorzitter zegt dat er ook han del gedreven wordt. De heer Fricot zegt dat er wel vee aan het station wordt verkocht, maar dat het daarna weer aan de lijn ge bracht wordt en zoodoende de beesten toch opgenomen worden. De heer de Paepe zegt dat de pre mies ten doel hebben om het vee op de markt aan de lijn te brengen en zou het wenschelijk achten dat het tot 1 uur aan de lijn moest blijven voor het opgenomen werd. Waar het verkocht wordt dat geeft niet. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 7 tegen 2 stemmen. Tegen de heeren Fassaert en Fricot. Op het voorstel betreffende het ver zetten der markten die vallen op de Feestdagen zegt de Voorzitter dat men daaraan maar niet moet tornen en die dagen maar moet eerbiedigen. De heer de Paepe. In Holland er kennen de Protestanten die dagen wel als Zondag en moeten wij hier als Katholieken er zeker op tegen zijn dat op die dagen handel gedreven wordt. De heer Fruijtier vraagt of Drie Koningen ook een verplichte feestdag is waarop de Voorzitter bevestigend antwoord. Besloten met algemeene stemmen om het maar te laten gelijk het is. Over het plaatsen van urinoirs zegt de Voorzitter een onderzoek te willen instellen naar de kosten daarvan en dan later met een voorstel voor den dag te komen. De heer van Dalsum vraagt of het niet mogelijk is om zoo'n inrichting op de markt te plaatsen. De Voorzitter had er wel aan ge dacht, maar dat zou de markt gewel dig ontsieren en ook te veel ruiken. Bovendien zou dat te veel geld kosten daar zoo'n inrichting wel ruim f 200 kost. De heer Fassaert sloeg de nagel op den kop en wilde er zelfs een W. C. bij hebben. Het voorstel B. en W. wordt aan genomen met algemeene stemmen om te informeeren naar de kosten voor de verbetering der urinoirs aan de poorten. Goedgekeurd eenige af- en over schrijving der gemeente begrootingen 1913 en 1914 en die voor de gasfa brieken over dezelfde jaren. Rondvraag. De heer de Paepe vraagt of de voorzitter er mee bekend is dat op klaarlichten dag de lantaarns branden, zooals hij dikwijls gezien heeft aan de stationswijk en andere plaatsen en vraagt of dit noodig is en of het soms kwajongensstreken zijn. De Voorzitter zegt dat men goed doet door hem te waarschuwen of de veldwachter, er zal op gelet worden dat zoo iets minder voorkomt. De heer van de Walle vraagt of de bolwerken aan de wallen als tuin ver pacht worden. De Voorzitter antwoordt dat er op de verpachting op zal gewezen wor den dat het tuingronden zijn. Niets meer aan de orde zijnde wordt de vergadering die van 10 tot 12 uur geduurd had, gesloten. Niet van onzen gewonen verslaggever. Eileinc berichten- Indien God toelaat, dat iemand we gens zijne goede werken druk en on dankbaarheid oogst, is deze toelating een bewijs, dat Hij zelf dezen iemand zal beloonen in het hiernamaals, want op dergelijke wijze werd Hij zeiven beloond voor al zijn al weldoende rond gaan, en op gelijke wijze werden de profeten beloond voor hunnen arbeid. En in het heden zal Hij dezen iemand niet onthouden wat deze noodig heeft. De ambtelijke willekeur in Kerk en Staat is een der grootste kankers van onzen tijd. Fanatisme is ongeloof met hartstocht en spraakverwarringhet is ook ge loof zonder waarheid, zonder liefde en zonder verstand. Door de politieke christelijkheid wordt aangerand het wezen zelf van den Christelijken godsdienst, die daardoor sjerft in de harj.en. Zij dcingt door in het geloofsleven zoowel vali katholiek als van protestant in ons tegenwoordige Nederland, en de waar schuwende stem wordt stelselmatig en met kwaden wil gesmoord. Maandagmiddag stond het Schelde- water te Walsoorden zoo hoog tegen den dijk dat de Provinciale boot niet kon aanleggen. Het vredesverdrag tusschen Servië en Turkije is nu geteekend. Vorst Wilhelm van Albanië he^ft de tactische fout begaan van te heb ben vergeten, var. zijne troonsbeklim ming kennis te geven aan Montenegro en Servië. Hij deed het wel aan Griekenland. In China is nu 1 katholiek op de 280 inwoners, en 1 protestant op de 2117 inwoners. Volgens een statistiek, gepubliceerd door het gemeentebestuur van Kopen hagen, is op het eiland IJsland (drie maal zoo groot als Nederland) van af 1829 tot 1913 geen enkele misdaad begaan, Dit Deensche eiland heeft geen gevangenis, wel drie politieagen ten en een politiehond. In Japan is weder een aardbeving geweest. Te Weesp werd een spoorwegbrug wachter door den trein gedood. Te Blaricum is een nieuw sanato rium van de Vereeniging het Witte Kruis geopend. Uit geheel Nederland komen be richten van hoog water. In eene katholieke kerk te Berlijn met Duitsche en Poolsche Parochia nen, hebben Poolsche parochianen onder de H. Mis een demonstratie ge houden ter wille van den taalstrijd. Zij werden door de politie uit de kerk verwijderd. Op de Amsterdamsche Korenbeurs werd Maandag schipper en graan koopman Spaargaren van Aalsmeer gehuldigd, omdat hij dien dag zestig jaar lang beursbezoeker was. Benoemd tot burgemeester van Westdorpe H. J. van Waes. Mevrouw Caillaux te Parijs, de echtgenoote van den Franschen mini ster van Finantien, heeft op het bureau van het Dagblad Figaro den directeur er van Calmette met een revolverschot gedood. Dit is een wraakneming door de vrouw wegens een politieke pers campagne tegen haar man. Door een pruik, opgezet door een dame te Dantzig bij gelegenheid van karnaval, kreeg zij de melaatschheid. Die pruik bleek afkomstig te zijn van China en gemaakt van Chineezenhaar. De schoonheidscommissie te Am sterdam, die B. en W. van advies moest dienen in het belang van de schoonheid der stad, nam haar ont slag uit overweging, dat van haar adviezen geen notitie werd genomen. Platina kost op het oogenblik 3600 gulden per kilo. Het blijkt, dat het gebruik van benzine veel ongelukken veroorzaakt. In de politiek van kiezersvangst worden de kiezers aangezien als dom kiesvee, gehoorzaam kiesvee, gevleid wordend kiesvee, geëxploiteerd wor dend kiesvee. Om dit kiesvee te van gen maken pers en anderen zich stel selmatig schuldig aan kiezersbedrog. Dit kiezersbedrog is de taak der po litieke partijpers. In de politiek tot kiezersvangst worden a. op plompe wijze of door ge heime laster de beste krachten uit de partijen geweerd.... daar deze het al gemeen belang willen, en het perso- nenbelang het partijbelang is gewor den. b. het kiesvee dom gehouden.... door halve waarheden, of door het verzwijgen van de waarheid in eigen kring. De strafgerichten Gods zijn niet altijd zichtbaar voor het lichamelijk oog. Ze bestaan veelal in het sterven van het geweten v/at beteekent, dat de mensch de hem gegeven genade heeft verbruikt, en hij bij zijn dood door God wordt verworpen. Een heer, wiens pachter eens bij van Dalsum om raad was geweest en die van van Dalsum een afschrift kreeg van het schriftelijk gegeven ad vies, dit om te trachtten tot een ac- coord te komen, gaf dien pachter voor antwoord Hoe kunt u naar van Dalsum gaan, „geen enkel fatsoenlijk mensch gaat met hem om". Deze heer is nu zoover gestegen in fatsoen, dat hij er openlijk voor uitkomt eiken dag te zuipen en te hoeren. De vredesbeweging. Uit Baltimore wordt bericht, dat kardinaal Gibbons, bisschop Murry en andere invloedrijke personen de bij eenroeping voorbereiden van een in November in die stad te houden In ternationale Vredesconferentie, die de propaganda voor het denkbeeld van een vacantiejaar in den oorlogs- scheepsbouw ten doel zou moeten hebben. Tengevolge van den door den heer dr. Colenbrander te Vlissingen op 13 Maart te Hulst gehouden lezing over de tegenwoordige vredesbeweging, traden 20 leden toe tot Vrede door Recht. I11 Hulst werd daarop een af- deeling opgericht van 35 leden. Als men zoo leest dan moet men tot het besluit komen, dat voor de heeren liberalen dr. Kuyper een groote boe man is, dien men steeds verdenkt van te zitten vol vossestreken. Wij geloo- ven, dat daarin naast misschien veel waars, doch ook zit veel onwaars en vooral veel afgunst. Propaganda maken voor de Volks wil wil zeggen propaganda maken voor den wil Gods door den wil des volks, en, voor het gezond verstand des volks tegen den partijgeest, die het leven en de volkswelvaart zoozeer tot schade is, en, voor den godsdienst als een God dienen tegen het deze gebruiken voor wereldlijke doeleinden: Ons is medegedeeld, dat te Hulst, bij gelegenheid eener bioscoopuit voering van „Van de Kribbe tot het Kruis", de voordrachtgever den heer van Zeijl, redacteur van Zelandia, zeer beleedigde. Hoewel hij onze vriend niet is, zoo achten wij het ongepast, om op deze wijze een courantengeschrijf te wreken. bestaan Men schrijft ons uit Amsterdam „De Fakkel", het Amsterdamsche weekblad der Vrije Liberalen, vertelt van een dienstbode, die, naar het scheen, van beroep ziekwordster was. Die brave gedienstige leed aan bloedarmoede, en het werken was haar geen lust maar een last. Ze had goede hersenen in haar hoofd, maar haar ontwikkeling was klein. Gevolg: ze moest dienstbode blijven. Maar wij leven in den lijd van de Sociale Wetgeving. Daar wist het mo dern Naatje van te profiteerenzij werd ziekwordster. Ze verhuurde zich ergens, maar op den eers'en dag, dat zij in functie was, werd zij ziek. Dan werd de dokter gehaald, en deze constateerde bloed armoede. Het dienen was voor haar ongeschikt. Het meisje moest dan ont slagen worden, ze kreeg zes weken loon uitbetaald en zes weken kost geld, samen f50.—, en.... de vol gende week haalde ze ook weer bij een andere mevrouw hetzelfde grapje uit. Zoo wist ze f50.— in de week te verdienen. Het geval kwam aan het licht, doordat dezelfde dokter haar twee keer te behandelen kreeg". Het kan zijn, dat „De Fakkel" een beetje overdrijft. Wij hebben het trou wens ook nog iets verergerd. Dat gaat gewoonlijk inct dergelijke gevallen. Dat de Sociale Wetgeving echter wei eens in deze richting werkt, zal door niemand worden ontkend. —O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 29 faillis sementen tegen 35 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. 0— Schending van een briefgeheim In „De Gemeentewerkman" is een brief afgedrukt, door den secr. van den Christelijken Bond van Nederl. Ge meentewerklieden te Charlois gericht

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2