De Volkswil BIJVOEGSEL van van 28 Februari 1914. Vogelverdelging. 4 Feuilleton. O Het nat der vogels in de natuur. De mensch beschouwt zich als den alleenheerscher op aarde. Hij kent zich het recht toe alles wat hem hin derlijk of schadelijk is te vernietigen, of te gebruiken wat hem op een zeker oogenblik past, zonder er aan te den ken of hij wel het recht heeft dit te doen. De jacht naar geld maakt hem dik wijls blind, waardoor hij alleen het schijnbaar behaalde voordeel ziet, zon der de groote schade op te merken die zijn geldzucht heeft veroorzaakt. De stelselmatige vogelmoord in alle deelen der wereld is hiervoor een buitengewoon sprekend voorbeeld. Niemand zal durven tegenspreken dat de plantengroei de eerste hoofd- vereischte is van alle leven op aarde, en dat de talrijke insecten de grootste vijanden der planten zijn. Dank zij nu de vogels, blijft het insectental vol doende beperkt om een regelmatige plantengroei mogelijk te doen zijn. De vogels, voor het meerendeel in secteneters, zorgen, dat het evenwicht in de natuur niet merkbaar wordt ver stoord. Dank zij hun groote beweeglijk heid, snelle spijsvertering en merk waardig aanpassingsvermogen, zijn de vogels in staat overal onze grootste vijanden, de overvloedige insecten, te verdelgen. Geen andere dieren of hulpmiddelen ter wereld zouden hier toe bij machte zijn. Insecten en hun vruchtbaarheid. Op dit oogenblik zijn er meer dan 300.000 soorten insecten bekend en beschreven en zijn er zeker nog dub bel zooveel die nog niet voldoende bekend zijn. Vrijwel alle levende dieren en plan ten dienen dezer reusachtige horde tot voedsel. De vruchtbaarheid der insecten is overweldigend. De Hopluis bijvoorbeeld, produceert niet minder dan dertien generaties per jaar. Bleven alle dieren, afkomstig van één enkele moeder, in leven, dan zou de nakomelingschap van dit ééne dier zijn tien sextillioen individuen of in cijfers uitgedrukt'. 1 met 37 nullen, een cijfer waarvan de waarde niet goed te begrijpen is. Het nageslacht van één enkel paar Nonvlinders zou, wanneer het daarin niet door de vogels en andere vijan den verhinderd werd, binnen acht ja- (Slot.) o- Zij wist, dat de kunstenaars dikwijls met hun arbeid tegelijkertijd een deel van hun ziel, van hun geluk afstaan... En zij mocht dit ook van hem aan nemen. Sprakeloos schudde hij het hoofd. Haar onschuldige vraag herinnerde hem pas nu aan deze aangelegenheid. Een pijnlijk gevoel maakte zich van hem meester. Zij, Erna, was dus de eenige per soon, die zijn werk in haar bezit wilde hebben.... behalve haar had zich waar schijnlijk geen belangstellende opge daan Hij mocht dus aannemen, dat hij dit succes niet te danken had aan den machtigen, uitnemenden indruk van de kunstvolle compositie, maar aan een toeval, aan eene persoonlijke be trekking. Hij had zijne huishoudelijke redding te danken aan haar, die hij door zijne zelfstandigheid als kunste naar eenmaal dacht te imponeeren en daardoor de achting te vorderen, welke hem, zooals hij dacht, door haar niet meer zou worden geschonkenmet al de fierheid van den man, die geen twijfel aan zijn persoon mocht toela ten en om wille van wie hij op een gegeven oogenblik een geheele wereld vol geluk van zich had geworpen O, dat was bitter! Wat ironie der omstandigheden.... ren alle groen in de Vereenigde Staten hebben weggevreten. Eén enkel paar Colorado-kevers, zou in één jaar tot 60 millioen exem plaren zij nvermenigvuldigd. Allen die de tropiscne gewesten kennen, weten dat niets zoo gevreesd wordt als de beet en steek van insec ten. Deze dieren die met de fijnste en scherpste vernielingswerktuigen zijn uitgerust, bestrijden steeds alle pant- aardig en dierlijk leven. Hun vraatzucht is ongeëvenaard en a'leen door het noemen van een paar cijfers te begrijpen. Vele rupsen gebruiken per dag tweemaal hun eigen gewicht aan groen voedselVergelijk dit eens met een grooter dier en denk dan eens dat in dezelfde verhouding gezien, een paard per dag duizend kilo hooi zou eten 1 Er zijn zekere insecten-larven, die in 24 uren 200 maal hun eigen ge wicht aan dierlijk voedsel verteren. Weet men wel, dat een zijde-worm in vijf en zestig dagen circa 86000 maal zijn eigen gewicht, dat hij had uit het ei komend, heeft verslonden Welk een reusachtige verwoesting zou een enkele insectensoort kunnen aanrichten, zelfs wanneer één hon derdste deel der eitjes die gelegd wor den, tot volwassen dieren ontwikkelde wanneer voornamelijk de vogels niet medewerkten het evenwicht in de na tuur te bewaren. De mensch tegen de natnnr. Vogels gebruiken een enorme hoe veelheid levend voedsel, in den vorm van insecten, larven en eieren daar van, Jonge vogels moeten vrijwel zon der ophouden worden gevoederd. Hun spijsvertering werkt zeer snel en waar zij zoo buitengewoon snel ontwikke len, is het duidelijk dat onbegrijpelijk groote massa's voedsel, door de ouders moeten worden aangevoerd. Ook in het voorjaar en den winter vernietigen de volwassen vogels on telbare insecten, larven en eieren, waardoor onnoemelijke getallen zeer schadelijke insecten onschadelijk wor den gemaakt. In streken nu, waar de vogels wor den verdelgd, volgt al ras de straf op de misdaad. Eenige jaren geleden werd door den landbouw in Hongarije een strijd aan gebonden tegen de musschen. Vijf jaren nadien riep dezelfde landbouw de hulp van het gouvernement in, om de musch weder in te voeren, omdat het gewas werd opgevreten door de insecten. Het kostte 230.000 Thalers om weder voldoende musschen voor wat diepe vernedering! In de eerste verrassing van een niet vermoed wederzien en de daaropvol gende hartstochtelijke, aangrijpende uiteenzettingin den storm der ge voelens, die het zien der vroegere, maar door hem verworpen geliefde in hem had doen opsteken, was het eigen lijke doel zijner aanwezigheid door beiden over het hoofd gezien en daarna geheel en al vergeten. Haar was het onmogelijk daarop den nadruk te leg gen, want dit voorwendsel had haar een houvast voor haar bedoeling ge schonken, zonder welke zij eene sa menkomst met hem tevergeefs had na gestreefd. Zij zelve kon aan het door hem geschapen kunstwerk geene an dere waarde toekennen, dan die der piëteit en treurige-zoete herinnering. Zijn nederlaag als kunstenaar was volkomen. Weliswaar kon zij oorspronkelijk niet weten, dat zij hem eene niet- bedoelde beschaming bereidde, doch zij vermoedde wel, dat zij den armen, worstelenden kunstenaar een weldaad bewezen had Want zoo kort voor de sluiting der tentoonstelling vond zij zijn arbeid nog onverkocht. Opnieuw kon hij haar niet kwalijk nemen met de gedachte aan de rech ten, die zij door haar nu erkend offer op hem kon laten geldenhet offer, dat hen beiden, hoewel ook uiterlijk gescheiden, innerlijk opnieuw verbond hij" mocht den aankoop niet afwijzen hij, onderworpen en willoos gemaakt door de iroostelooze, onverbiddelijke omstandighedengebonden door zijn l hun politiedienst tegen de insecten plaag in te voeren, met het resultaat dat de landbouw gered was. Op het eiland Réunion (ten Oosten van Madagascar), werd een prijs ge steld op een zekere soort zwaluw, met het gevolg dat deze verdween en de sprinkhanen bezit namen van het eiland. Toen de premie op het hoofd der vogels werd ingetrokken, kwamen deze gelukkig weder terug, zeer in het belang van den landbouw. In het jaar 1861 was de oogst in Frankrijk verre beneden het normale cijfer. Een speciaal benoemde com missie bevestigde het feit, dat, dank zij het systematische en dwaze uit roeien van zekere vogelsoorten, de insecten de overhand kregen, met al de treurige gevolgen daarvan. In één Departement bleek dat de schade aan den graanoogst berokkend, niet minder dan 5.000.000 francs be droeg. Alles het resultaat van vogelmoord. In Nebraska meende men dat de Koperwiek schade deed aan den graanoogst en werden daarom in 1875 deze vogels in grooten getale vergif tigd. Natuurlijk aten ook andere vogels het vergiftigde graan met het gevolg dat... in 1877 de geheele oogst totaal door sprinkhanen werd verwoest. Toen in 1895 een hongersnood uit brak in Siberië (district Ekaterinburg), bleek het dat deze veroorzaakt werd door een enorme sprinkhanen- en larvenplaag, die de wortels en blade ren van alle gewassen vernieldedit als resultaat van een vogelverdelging op groote schaal. Bijna alle vogels waren gedood en de huiden met wa gonladingen geëxporteerd, om te dienen als hoedversieringen enz. Honderden dergelijke voorbeelden kunnen worden genoemd. Steeds is het bewezen, dat een uitmoorden van de vogels gevolgd werd door een plaag voor de menschheid. De vogels tegen de insecten. Dank zij de groote beweeglijkheid van de vogels, vormen zij een vliegend corps soldaten, dat ons beveiligt tegen abnormale vermeerdering van dierlijk of plantaardig leven. Toen de Mormonen zich in Utah vestigden, werd hun oogst totaal ver nield door talrijke krekels. Ook het volgende jaar hadden zij met hetzelfde euvel te kampen, tot eindelijk hulp kwam in den vorm van duizenden meeuwen die de krekels gulzig ver slonden. Sinds dien wordt elke aan val der krekels op de oogst, direct gevolgd door een aanval van de meeu wen op de krekels, met het resultaat dat de oogsten gered worden. In de eerste jaren van de Coloni- satie van Nieuw-Zeeland, leefde er een zeker soort rupsen in de vlakten. Aangelokt door hef ingevoerde En- gelsche gras en graan, verlieten zij hun schuilhoeken en bedreigden de cultures met volkomen ondergang. Zij kwamen niet alléén, of in groepen, maar in gesloten gelederen, alles op hun wegvernielden. Het eene korenveld na het andere werd absoluut kaal ge vreten, geheele schapenkudden namen voor den zwijgenden, vernielenden plicht als echtgenoot en vader, die hem bij het zien der hopende, niets kwaads vermoedende, zoo lang tot ontbering veroordeelde zijnen dwong deze wending van hunne moeielijke omstandigheden als een geluk te be schouwen. Zijne persoonlijke gevoe lens, de gekwetste waardigheid, de gewone fierheid kwamen daarbij vol strekt niet in aanmerking. Hij mocht zich zelfs met den praktischen zin van een man van zaken diets maken, dat het hem volkomen koud kon laten, in wiens bezit zijn werk was overge gaan het kon hem onverschillig zijn, of het kunstwerk het eigendom was geworden van een parvenu, die met de voortbrengselen der kunst pronkte, of van een kokette, die met de edelste gevoelens speeldeop den verkoop voor den hoogsten prijs kwam het aan. En in dit opzicht was hij boven ver wachting geslaagd. Wat kon hij nu nog meer verlan gen? Tengevolge van zijn somber zwijgen begon zijne vrouw voortdurend be zorgder te kijken. Het eerste, wat er gedaan moest worden was haar de noodige gerust stelling te schenken. Hoe vermoeid, hoe aangegrepen zag zij er uit. Dat was het ineenstorten der krachten na zoo langdurige, opge wonden spanning.... na zoo langen, bangen strijd. En hij wilde aan zich zelven.... aan zich alleen denken ja.,., de koop was in ordehij zou heengaan, om het geld te halen en alle dringende vorderingen voldoen. j vijand de vlucht. De landbouwers bespanden hunne land-walsen of rollen en reden als stoombrandspuiten naar de plaatsen des onheils, alwaar millioenen en I millioenen werden vermalen, tot de j werktuigen in de glibberige massa bleven steken. j Her resultaat was hetzelfde als het trachten van een kind aan het strand, om met een zanddijkje den vloed tegen te houden. Treinen bleven op de rails staan de talrijke rupsenlijken beletten de machine voldoende wrijving op de rails te hebben, om den trein voort te trekken. Onder dergelijke omstandigheden was natuurlijk landbouw niet mogelijk. De eenige hulp die het land kon redden, waren de vogels. Waar deze intusschen reeds geleerd hadden, wat van de blanken te ver wachtten was, hadden zij zich terug getrokken verre van de gecultiveerde streken en bezochten alleen van tijd tot tijd deze voor hen hoogst gevaar lijke zone. Er bleef dus niets over dan uit Europa insecten-etende vogels te im porteeren, en wie bleek zich het best in zijn nieuwe land te kunnen bewe gen... onze musch. En de musch maakte spoedig korte wetten met de rups. Zooals gezegd, hebben de vogels, dank zij nun groote bewegelijkheid, de gelegenheid plotseling opkomend dierlijk of plantaardig leven te vernie tigen of ten minste in toom te hou den. Een voorbeeld Dank zij het gunstige klimaat begon de Schotsche distel, door onbekende omstandigheden in Nieuw-Zeeland in gevoerd, zich zoodanig te vermenig vuldigen, dat deze plant een ware plaag voor het land werd. Aileswerd gedaan om haar te vernietigen, doch zonder resultaat. De wind dreef het zaad overal heen, dat welig opschoot in den vruchtbaren bodem. Overal groeide dicht opeen de stekelige plant, die elk gewas onderdrukte. Toen kwamen de musschen, die met hun merkwaardig accomodatie-vermo- gen zich nu aan de zaden van de di stel tegoed deden, met het resultaat, dat de distel in Nieuw-Zeeland over wonnen is. En als loon, wordt nu de musch in Nieuw-Zeeland als een schooier behandeld. Niettegenstaande de talrijke mus schen, die door den landbouwer wor den verwenscht (wie zag ooit een landbouwer die een wild dier niet verwenschte zijn de oogsten in Nieuw-Zeeland goed en boven ver wachting, Ook de landbouwer in dat deel van de wereld is een gierigaard en een ondankbare. Elf maanden in het jaar helpt hem de vogel aan zijn oogst, en de twaafde maand misgunt hij hem een enkele korrel. Is dit dankbaarheid en... verstand In Australië wordt de oogst van tijd tot tijd bedreigd door sprinkhanen, doch de landbouwer wordt geholpen „God zij dank!" kwam het suizend over hare lippen. Zij kon evenwel bij zijn aanblik maar niet vroolijk worden. „Waarom ber. je zoo neerslachtig... nu nog?" vroeg zij. Hij richtte een onbeschrijfelijken blik op haar. Zij mocht niets vernemen.... geen woord.... niet de minste toespeling zelfs.... om wille van haar rust.... van den vrede harer ziel. Waartoe ook Hij behoorde aan haar en zij en het kind aan hem. Zij leefde in het tegen woordige en het verleden had geen deel aan haar. Hij was hun zijn plicht, zijn zorg, zijn leven schuldig. Onver deeld en onaangevochten bleef hij haar toebehooren, want van die andere bleef hij voor altijd gescheiden, omdat hij de echtgenoot van een ander was. Denkbeeldige rechten kon die andere op zijn hart doen gelden, wat bij haar niet kon en wilde ontzeggen. Hij streek met de hand over het heete voorhoofd. Hij beproefde te glim lachen.... en het gelukte hem met zware zuchten. „Het is mij te moede als den strij der, die na langen, bloedigen kamp de overwinning behaalt...." gaf hij ont wijkend ten antwoord. „Ik ben afge mat. Neem mij niet kwalijk, dat ik mij over mijn zegepraal niet verheugen kan.het offer was te groot." Ging het niet evenzoo Zij richtte echter toch nog den blik dankbaar naar boven. Zij viel hem niet verder lastig. Hij had herstel en uitspanning noodig.... door groote vluchten Ibissen. Lepe laars, Kraanvogels en andere gevleu gelde vrienden, met het gevolg dat, volgens berekening van een bekend geleerde, een vlucht van 200 000 dezer vogels per dag circa 25.000 K.G. sprinkhanen verslindt. Daarom zien dan ook de Australi sche landbouwers en vogelvrienden de regelmatige vogelslachting, ter wille van de mode, met leede oogen aan, wel wetend dat zij spoedig en voor altijd aan de sprinkhanen zullen overgeleverd zijn. Verbod ran invoer ran vogelvederen. Veroorloof mij hier een kleine af wijking. Onlangs vroeg de Londensche Kamer van Koophandel, de meening van de Kamer van Koophandel in Melbourne, over een boek h mdelend over de te verwachten schade aan den handel in vederen, huiden, enz., veroorzaakt door het voorgestelde verbod van in voer van vederen van wilde vogels in Engeland. Het antwoord van genoemde Kamer was, dat het werk der wilde vogels in Australië een waarde vertegen woordigde van vele millioenen Ponden Sterling, alléén door de vernietiging van schadelijke insecten. De natuur lijke vijand der insecten zijn de vo gels worden deze uitgegroeid, dan wordt het evenwicht in de natuur ver broken en de iandbouw onmogelijk gemaakt. De Londensche Kamer van Koop handel werd verder medegedeeld, dat de rneening van hetzelfde lichaam in Melbourne was, dat de waarde der vogels in het algemeen oneindig veel grooter is voor de gemeenschap, dan de winst gemaakt door den verkoop der vederen, huidon en andere deelen dezer vogels. Niettegenstaande dit duidelijk ad vies, worden toch regelmatig alle vo gelhuiden enz., onwettig en als smok kelwaar, uit Australië uitgevoerd, en in Londen aan de markt gebracht. Do waarde der vogels in het bosch. Hun grootste werkzaamheid -ont wikkelen de vogels in de bosschen, want zij vinden hier niet alleen uit muntende dekking, maar ook een groot aantal schadelijke insecten, die hen tot voedsel strekken. Het is dus na tuurlijk dat vogels en boomen meer of minder van elkander afhankelijk zijn. Vogels zijn noodig voor het be staan van de plant en de plant is noodig voor het bestaan van den vo gel. Denk nu eens even over het ver band tusschen plant en insect. Het zaad van den boom is gerijpt en kan worden aangetast door een worm of larve. Ontsnapt het zaad aan dezen vijand en begint het te ontkie men, dan kunnen de wortels door in secten worden vernield. Daaraan, ont snapt, leggen de insecten hun eieren in den bast van de jonge plantde larven hieruit voortkomend, tasten de plant op verschiiler.de wijzen aan. De bast wordt ondermijnd, het hout wordt doorboord, de twijgen worden in den knop aangevreten, de bladeren afge knaagd, in één woord, op honderden evenals ook zij zich lichamelijk en geestelijk gebroken voelde, door het lange vrtezen en hopen, de opwindin gen van vreugde en treurigheid, die elkander geregeld afwisselden, en den inwendigeii strijdnu eerst bemerkte zij het, nu haar somber, onzeker be staan voor zulke heerlijke vooruitzich ten geweken was. Zij begreep hem volkomen.... hem, die dubbel gestre den en geleden had voor haar en heur kind. Hoe eigenaardig zwak zij zich toch gevoelde. Toen hij zich verwijderd had, om, naar hij verklaarde, zich naar de kunst tentoonstelling te begeven lieve hemel, de menschen kwamen bij haar in huis om op dringende wijze beta ling te verlangen gaf zij toe aan de overwddiger.de .zwakte en strekte zich-op de sofa uit. Het kind speelde zoo lief aan haar voeten en babbelde zoo aardig en zij blikte mti zaligen moederlach op haar neer en liet hare blonde lokken door hare vingers glijden.... het haar haars vaders, die een zoo talentvol kunste naar en een zoo goed mensch was, dien zij met haar geheele ziel aanhing. Hij zou er toch wel doorheen slaan, zijne droomen verwezenlijkt en zijne verdiensten beloond zien.... en zij aan zijne zijde een oververdiend, zeldzaam geluk genieten, in hem hare wereld vinden in zijn bezit, in zijne trouwe liefde.... Neen, zulke mannen, zooals haar echtgenoot, hadden de hulpmiddelen van een rijk huwelijk niet noodig en

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 5