Rijwielen en ÖndeÉeleo een vasten arbeider, Wielrijders spoedU. Pas op voor BEENWONDEN. Marktberichten. Advertentie». Mr. Kleermaker. Entree- concert OP ZONDAG 22 FEBRDAR11911 MAANDAG 9 MAART 1911 Winkelhuis DONDERDAG 2G FEBRUARI 1911 Extra aanbieding- Opruiming. Te huur aangeboden een Woonhuis KLOOSTERBALSEM SOTU'AILO raele, dat moet dan een vreselijke kou geweest zijn En het geheele gezelschap geloofde deze gemeen schappelijke verklaring Dikwijls echter werd het feit geconstateerd, dat de verschillende „getuigen^ el kaar tegenspraken. Of de boomen d m ook jokken Neen, dat niet. Maar de klimato-historici moesten er rekening mee houden, dat er ook altijd plaatselijke toevalligheden kon den voorkomen. En wat nu de resultaten van het onderzoek zijn In Zuid-West- Oalifornië is het droger geworden. In heel Amerika duurt de winter korter. Het sneeuwt minder dan vroeger. Belangrijk zijn deze resultaten dus nog niet. Maar de klimato- historici zullen voortwerken, en de kans is groot, dat zij eindelijk, wan neer zij hun gegevens aan de geo logen medeelen, met hun werken de wetenschap een heel eind vooruit zullen brengen. De boom is nu reeds gebleken het oudste klimatologisch journaal te zijn, en het betrouw baarste. Nog zij meegedeeld, dat men als meteru een soort drilboor gebruikt, die den boom tot aan den kern nadert De boom behoeft dus niet geveld. De methode is betrekkelijk eenvoudig, en het is te wachten, dat zij spoedig algemeen zal worden toegepast, en dat dan üieuw licht geworpen zal worden op het klimaat van een verleden van 3000 jaar. o Postzegel -mill ioenen Den 14 October j.l. is in een klein plaatsje in Californië de man overle den, die als philatelistisch pionier is te beschouwen. 's Mans naam was Poor, maar arm was de kerel om den drommel niet. Tenminste niet in zijn levensavond. Poor werd in 1840 in Ierland gebo ren. Z'n ouwelui ging het niet voor den wind, en zoo moest de familie Poor in het jaar 1855 naar Amerika oversteken Hun oudste zoon in het geheel waren ci twaalf kinderen de vijftienjarige George, had goed geleerd, en, in de nieuwe wereld gekomen, besloot hij z'n geluk te beprueven op de oude, be proefde methode hij werd kamoorbe- diende. Na een paar jaren sloot hij vriendschap met een ouden Katholie ken geestelijke. De eerwaarde was een Hartstochtelijk verzamelaar hij be waarde letterlijk alles. Zoo had hij ook ten uitgebreide collectie postzegels, die toen nog niet zoo populair waren. De meeste landen hadden ze nog in het geheel niet. De eerwaarde was de mee- r.i. g toegedaan, dat de postzegels er nooit zouden inkomen. Ook de af stempel-methode zou op den duur geen s; cces zijri, beweerde de priester. Im mers, men zou steeds meer gaan cor- respondeeren. Inmiddels zou de druk- ku.st vooruitgaan. Spoedig zou men dus met betrekkelijk weinig moeite alle postzegels kunnen namaken. En daarom, zoo redeneerde de priester, bewaar ik alle postzegels, die er uit komen. Als alle postzegels over tien, twintig jaar ingetrokken zijn, heeft mijn collectie waarde. Spoedig was Poor ook een aarts verzamelaar geworden. Wel zag hij, dat de postzegel er nooit meer uit zou gaan, maar er kwamen voortdu rend nieuwe drukken, en hij begreep zeer goed, dat de niet meer verkrijg bare zegels waarde zouden krijgen. Toen de priester overleed, kreeg Poor zijn collectie, en trad hij tevens op als de eerste postzegel-handelaar. Poor bleek een uitstekend organi sator te zijn. In alle landen had hij zijne vertegei:woordigers, en door zij.) propaganda had men weldra overal ter wereld postzegel-verzamelaars. O >k was hij de uitgever van de eerste postzegel-albums. Naar mate het aantal philatelisten toenam, stegen de prijzen. De aller oudste zegels, uit de eerste collectie van den priester werden spoedig voor 5 pond en meer verkocht. Doch ook de andere zegels hadden soms veel waarde. Wie die waarde bepaalde De postzegel-handelaars natuur lijk Er kwam een werkelijke post zegel-markt. Poor deed zaken onder ve<schil lende firma-namen. Z'r hoofdkantoor werd eindelijk naar Londen verplaatst. Daar trad hij op ais een ware phila- telistische dictator. Wanneer hij ordi neerde, dat een gestempelde zegel meer waarde had dan een ongestem pelde, dan was dat zoo Wanneer hij in z'n vakbladen neerschreef, dat Ja- pansche briefkaarten veel te duur wer den verkocht, omdat er zooveel val- sche in omloop waren, die van de echte niet waren te onderscheiden, dan daalden de prijzenEn de han dige rot speculeerde a la hausse en a la baisse, en verdiende enorm. Het philatelistisch hoogtepunt werd omstreeks 1900 bereikt. Poor was toen zestig jaar, en aan het rookerige Lon den had hij gruwelijk het land. Hij verkocht de aandeelen van z'n ver schillende vennootschappen, hij ver kocht al z'n particuliere verzamelingen, hij verkocht z'n laatste Japansche briefkaast, alles, alles, alles. Toen telde hij z'n geld, en hij kwam tot de som van 2. 300 000 dollar. Dat was genoeg, om van te gaan rentenieren. Qp een groot landhuis heeft hij de laatste jaren van zijn leven gesleten. Hij was moe en afgemat. Het zaken doen had hem alle kracht ontnomen. Z'n eenige liefhebberij was, af en toe eens een zeereisje te maken, of in z'n muziekzaal te luisteren naar een concert. Poor kocht de postzegels voor zijn correspondentie bij drie stuks tegelijk. Want z'n verzamel-hartstocht had hij botgevierd. o Plaatselijke kenze. Dank zij 't werken der Geheel-Ont houders zal 't overgroote deel onzer burgers nu wel weten, dat in de ko mende maanden aan ieder volwassene van 23 jaar en daarboven de gelegen heid zal worden gegeven een verzoek schrift te teekenen, dat namens het Nederlandsche Comité voor Plaatse lijke Keuze aan de regeering zal wor den geboden. Verzocht'zal wordende Drankwet te wijzigen, opdat de inwo ners eener gemeente zelf 't recht zul len erlangen te bepalen cf in hunne plaats drankverkoop zal zijn ja dan neen. o De voornitzichten van het Panamukanaal. Onder groote belangstelling van de heele handelswereld liet men onlangs den laatsten dijk springen, die de wa teren van den Stillen Oceaan van den Atlantischen plas scheidde. De Yan kees zijn niet weinig trotsch op het grootsche werk, en met ongeduld ver beiden zij den Nieuwjaarsdag van 1915, den dag der inwijding* Er worden dissonanten tusschen de jubelklanken gehoord. De verbin ding der beide Oceanen, die eens scheen te zullen zijn een bron van vernieuwde levenskracht voor den wereldhandel, schijnt dus nauwelijks te zullen loonen, ja, erger, zij schijnt een blok aan 't been te zullen worden voor den staat, die de kosten opzich nam. We behoeven slechts het woord aardverschuiving te noemen, om te herinneren aan de belangrijke ver traging, die het werk heeft ondervon den, en aan het dreigend zwaard, dat het dappere ingenieurswerk ten allen tijde boven het hoofd blijft hangen. Zelfs een dichte beplanting kan dit gevaar niet wegnemen. Een tweede zwakke plek is ook het Gatoen-meer met den Gatoen-stuwdam. Reeds Lesseps wilde niets van een sluizen-kanaal weten, omdat hij vreesde, dat in de regenarme maanden (van januari tot April) de waterstand te laag zou zijn voor het verkeer van stoombooten, die een sop van 600 000 kub. M. noodig hebben. Wat den stuwdam betreft, hij rust niet op een fundament van palen, doch op een grondlegging, die op sommige plaatsen tot op een diepte van 80 M. uit al lerlei ondicht materiaal bestaat. Zou op een gegeven oogenblik het water door die massa heen gaan sijpelen, dan zou de boel kunnen verzakken en de ellende was niet te overzien. Afgezien van de technische kwesties, die wij wellicht al te pessimistich be kijken, zijn er nog andere moeilijkhe den. De sluisbreedte van het kanaal bedraag 133-53M. Een Dreadnough van het oude type is 28 M., van het nieuwe model ruim 30 M. breed, terwijl Oce aan-reuzen als de „Imperator" nu al niet eens meer het Panamakanaal zou den kunnen passeeren. Hoe moet het dan over eenige jaren gaan, wanneer de schepen in hetzelfde tempo zijn blijven groeien De Vereenigde Staten zullen of kunnen niet deelnemen aan deze rage van het steeds-grootere- schepenbouwen, óf zij zullen afstand moeten doen van de grootste voor deden, die het Panamakanaal hun le veren kan. Het is niet te verwachten, dat het Panamakanaai eenige veranderi-g zal brengen in het handelsverkeer West- Europa-Oost-Azië. De weg via het Suez-kanaal heeft het groote voordeel, dat er verschillende havenplaatsen kunnen worden aangedaan, waar men niet alleen verschen voorraad kolen, doch ook goederen kan innemen. Zich bij vertrek van den heelen benoodig- den voorraad kolen voorzien, beteekent ruimte, die voor vrachtgoed had kun nen dienen, misbruiken. De hooge scheepvaarttolien van het Panamaka naai zullen er wel de oorzaak van zijn, dat men zich nog eens tweemaal bedenkt voor men bijv. van een HoL landsche haven via Amerika naar Japan trekt. Ditzelfde geldt ook voor de Europeesche zeilschepen, die wel de straat van Magelhaen zullen blijven kiezen op hun weg naar West-Amerika. Van het personenverkeer via het Panamakanaal is ook niet veel te ver wachten. Van den enkeling, die voor zijn plezier een lange reis gaat maken, kan men het dure kanaaltje niet on derhouden. Wie voor zaken de Cali- fornische kust opzoekt, neemt natuur lijk een „Pacific", die hem veel vlug ger naar „The Far West" brengt. De Amerikanen zijn geen zwart kijkers. Doch ook zij verwachten voor de allergunstige jaren slechts een rente van 2 procent van de 1080 millioen gulden, die de aanleg gekost heeft. Deze opsomming houdt niet veel aangenaams voor het Panamakanaal in. Heusch, ook ten aanzien van dit werk geldt„Lach niet aleer het avond is." o— Voortbeweging van gletschers. Sinds het verschijnen van Scheuch- er's werk in 1708 bestrijden elkan der twee meeningen, omtrent de wijze, waarop gletschers zich voortbewegen door hun zwaarte, of doordat er on deraan water afsmelt en even later weer bevriest. Thans is vastgesteld le. dat de gedeelten bedekt door stee- nen, en dus minder door de zon ver warmd dan de overige, zich niettemin even wel voortbewegen 2e. dat de dooiwarmte niet diep genoeg door dringt 3e. dat de snelheid van voortbe weging in den zomer niet noemens waardig grooter is dan die in den winter Uit een en ander blijkt, dat de zwaarte alleen de oorzaak kan zijn van de voortbeweging der gletschers. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Hei SsieeuwKBokje. Wees gegroet, gij kleine snceuwklok, Die mijn hof met recht versiert, Nu geen enk'le plant of bloempje In de wintergaarde tiert. Lieflijk staat gij daar te pralen Met uw zijwit blank gewaad, Sprekend mij van stillen vrede Als mijn oog u gadeslaat. 't Zachte groen van uwe blaadjes Meldt„De Lente komt gewis, „Dan, als alles weer zal bloeien, „Heerlijk zijn zal, jong en frisch". O, gegroet, lief, vriend'lijk klokje, Dat de zoetste taal verkondt, Wees gezegend 't aller tijde, Wees gezegend 't aller stond.... „WOUDBLOEMPJE. o Mijnheer de Redacteur Multatuli en Van Dalsum. 'k Heb deze bij elkander vergeleken omdat zij dit met elkander gemeen hadden. Zij bestreden het hun bekende kwaad zonder aanzien des persoons, daargelaten hun groot verschil van meening. Ook is mij bekend, dat Multatuli's wapen was de rede, want zei hij, deze zal ons vrijmaken, en dat hij wason- geloovig, zooals men dat noemt. Ook is mij bekend dat van Dalsum een ander wapen bezigt. Nu juist omdat M. is godloochenaar en van D. geloovig, heb ik er den laatste bijgehaald anders hadden de lezers mij niet willen begrijpen. Immers het is gewoonte onder geloovigen om al het kwade en smerige voor waar aan te nemen als het maar gaat tegen vrijdenkers. P. KREMERS, klein-landbouwer. St. Jansteen, 10 Febr. 1914. CoiTC'iintrJraiit'. Petrus Buijs, Hilversum. Reeds ge antwoord in 230. Uw onjuist stand punt ligt hierin, dat Christus heeft gesticht eene algemeene kerk en geen nationale kerk, en geen gewestelijke of geen parochiale kerk. Th. Str. Catelineau. fr. 2.40. Halst, 16 Febr. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a t 9.25, Rogge f7.50 a f7,75, Wintergerst f8,00 af 9,00, Zomergerst f8,00 a f8,25. Haver f7,00 a f8,00, Erwten f 10,00 a f 11,25, Paardeboo- nen f9,00 a f 10,00 Duivenboonen I f00,00 a f 00,00 Witteboonen f 15,00 a f 16, Bruineboonen f 12,00 a f 13,25, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 11,50 a f 12,00, Aardappels f 3,00 a f 3.5Q Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 18, verkocht 7. Varkens 31, verkocht 24. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,20 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 0,95. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.60 k f47.62». ^^ndergeteeekende maakt aan het geachte publiek van Hulst en Omstreken bekend, dat hij zich ten huize van den heer Aug. van Aalst, Steenstraat Hulst, gevestigd heeft als Hoper.de door een prompte en nette bediening de gunst van het geachte publiek waardig te mogen worden. Beleefd aanbevelend. M. VAN ECKSTEIN, Steenstraat, Hulst. TO«\EF.LkRI>G „VERBROEDERING" HULST. Groot luisterrijk in de Concertzaal de „Ster" bij dhr. C. BUIJSSE. Aanvang 's avonds 7 uur stipt. (Zie Programma). Het Bestuur: Voorzitter, Secretaris, F. VANDERKEELEN. IS. DE BRUIJN. De Notaris II. A. VAN DALSUM te Hulst, zal op des namiddags om 3 uur, ten herberge van den heer J. E. FRICOT te Hulst, voor den heer J. F. DE SMET-Laget, publiek verkoopen (■ievt'uag'd half VIaart goed kunnende ploegen en alle andere werkzaamheden verrichten. Vrij wo nen, enz. Br. fr. no. 1214 boekhandel W. A. ANTON1JSEN, B e v e r w ij k. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal m de maand Februari geopend zijn op aan het stationsplein te Hulst sectie B 568 groot -56 centiaren. Verhuurd aan den heer JOS. EG- GERMONT tot 1 Januari 1922 voor f 12.50 per maand. N.B. De regenbak behoort tot dit perceel, niet totfiet aangrenzend perceel, dat alleen recht heeft om daaruit water te pompen. Betaling 6 April 1914. van één tot twee uur. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst zal op om 12 uur precies, voor de WEEZEN ALLEFS, publiek verkoopen 2000 ZWARE SPARREN E\ 3000 BOSSEN SPARRESMEI. Alles liggende op het boschterrein, Boschdorp, Koewacht. Te vergaderen bij A 1 o ij s M i g- g fl. n s, Boschdorp. o— Een geheele voorraad van wordt bij ondergeteekende verkocht aan inkoopsprijs. P. F. COLMAMLASSEMOOD. St. Jansteen-(Heikant). met dertig roeden tuin a 80 cent per week, bij P. KREMER Sint Jansteen-Helkant. AAet beenwonden moet men nog voorzichtiger zijn als met andere omdat zij zoo moeilijk genezen, spoedig tot verettering of bloedver giftiging overgaan en stijfheid van het been tengevolge kunnen heb ben. Dat KLOOSTERBALSEM een uitmuntend geneesmiddel is, kan de heer H. Foikerts, mr. schoenmaker, wonende te Nieuw-Weeringe (Drenthe) uit eigen ondervinding verklaren. Hij deelde ons mede „Ik had het ongeluk mijn scheenbeen even boven de enkel te „verwonden aan een roestige schop. Eerst was het een klein wondje, doch doordien mijn kous daar aan vast kleefde, trok „ik het 's avonds geheel open en werd het een groote wond. „De wond begon te zweren en ik leed ondragelijke pijnen, „zoodat de minste beweging mij smartte en er geen sprake van „was schoenen op mijn knie te kloppen, zooals ons vak dat „medebrengt. Mijn vriend raadde mij den Kloosterbalsem aan „en ik kocht een potje van dien kostelijken balsem. Onmidde- „iijk verzachtte de Kloosterbalsem de pijn. Nu behandelde ik „den wond voortdurend met den Kloosterbalsem, welke dade- „lijk veel vuile stoffen uit de wond trok en onmiddelijk de pijn „verzachtte. Met den dag begon de wond er gezonder uit te „zien, het zweren hield geheel op, de wond werd zuiver en „er kwam een nieuw vlies overheen. Het vlies werd sterker en „werd een nieuwe huid. Het potje Kloosterbalsem was pas half „opgebruikt, toen mijn been reeds volmaakt genezen was. „Nimmer heb ik nadien er eenige last meer aan gehad en zelfs „het litteeken is bijna verdwenen, wel een bewijs, dat de een uitmuntend geneesmiddel is tegen oude én nieuwe wonden, brand en snijwonden, zweren, huidaandoeningen, spit in den rug, alJe rheu- matische aandoeningen, winterhanden en -voeten en aambeien. Prijs per pot van 50 gram 75 ct. van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f2.50- Eischt rooden band met handteekening van den Ge^eraal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam. Verkrijgbaar bij alle dro gisten, apothekers en de bekende depóthouders.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3