INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN. Een geneesmiddel redactioneel gedeelte meer kon geven dan een marktbericht van de veemarkt, en wel, dat de veemarkt nog iets anders kon voortbrengen dan een marktbericht, n.I.... een uitval die echter riekt naar de veemarkt. Wij meenen met deze kleine opmer king voldoende eer te hebben bewezen aan het zoogenaamde neutrale Hulster blad, dat echter in zijn zoogenaamde neutraliteit tegen ons slechts verborg de valschheid des harten, die wij reeds voorlang hadden doorschouwd, en haar oorsprong heett genomen in de afgunst jegens den inhoud van de Volkswil. En wegens dit doorzien verklaren wij nu, dat de spreuk van spreuken 26 26 „Die door veinzerij zijnen haat bedekt, diens boosheid zal toch in de vergade ring zich openbaren", die wij verleden jaar in de Volkswil plaatsten, heeft ge doeld op het Hulsterblad. TAKT. o Men heeft wel eens opgemerkt, dat wij niet altijd veel takt bewijzen. Het is mogelijk dat deze opmerking juist is, maar ze is toch meer juist als men zich stelt op het standpunt van de wereld als wanneer men zich stelt op het standpunt van het recht Gods in de maatschappij. Ons standpunt is het laatste, en dit standpunt is het juiste, al schudt de we- reldsche wijsheid wel eens haar hoofd. De wereldsche wijsheid berekent, al vorens iets te zeggen of te zwijgen, welk voordeel zij er door kan verkrijgen de wijsheid van het recht Gods vraagt niet naar voordeel maar naar h e t nut dat anderen er door kunnen winnen. Is de wijsheid van het recht Gods uit eene maatschappij geweken, dan ligt dat nut in de toekomst, maar zonder vrucht is deze wijsheid niet al wordt deze vrucht niet dadelijk opgemerkt, daar deze wijsheid, in tegenstelling met de wereldsche wijsheid, b 1 ij- v e n d e vruchten voortbrengt, doch dit met gevolg, dat de wijsheid van het recht Gods niet directe vruchten oplevert doch slechts zaad, dat door genade en medewerking komt tot kieming, tot plant, tot boom en tot vrucht. Deze vrucht wordt geplukt van een boom die, na het plukken der vrucht, steeds op nieuw vruchten blijft voortbrengen waarvan vele zelfs blijven tot in de eeuwigheid. Als wereldsche wijsheid ons soms verwijt het gemis aan takt, dan verwij zen wij haar, als antwoord, naar de takt der hemelsche wijsheid. Wel leidt deze laatste tot het Kruis, maar het Kruis reikt ten hemel, zij is daarom wijzer dan de eerste, al schudt de eerste soms be denkelijk haar hoofd.. 9 Wie is de gelukkigste O— Voorzeker valt het moeilijk aanstonds die vraag te beantwoorden, want ieder weet bij ondervinding dat ieder huis zijn kruis heeft. Bestaat op aarde geen volkomen geluk, toch moet er een betrekkelijk geluk te vinden zijn. Eenieder spreekt van geluk! Eenieder zoeke en betracht het gelukEn 's menschenhart betoo- vert ons dat geluk voor oogen. De Katholieke Kerk belooft vrede en geluk, niet alleen in het ander leven, maar zelfs hier op aarde. Daarom onderzoeken we eens te samen de verschillende standen in 't maatschappelijk leven, en laten we eens zien wie de gelukkigste is! De koningen en de machtigen der aarde zijn het niet, Want om dit te be wijzen zou het voldoende zijn de lijst op te geven van al de staatshoofden die sedert 100 jaren vermoord zijn. En deze bloedige taal spreekt luid dat de gekroonde hoofden niet rusten in vrede en geluk op hunne tronen. Zijn het de rijken, die alles naar zin en begeerte hebben Helaas neen 1 Want nogmaals zou men een verkeerd spoor opgevolgd hebben om daar het geluk te zoeken. Denkt Gij dat een Rotschild, een Hirsch, een Lippens en andere millioe- nairs gelukkig zijn Zij kennen wel iswaar het einde van hunnen rijkdom niet, maar 't geluk bestaat niet in goud en zilver opeen te stapelen of te tellen, want rijk zijn vergt zorg en kommer. Zelfs degenen die 's morgens moe ten denken hoe zij den begonnen dag zouden doorbrengen zijn niet gelukkig. De meesters, de patronen zijn ook de gelukkigste menschen der wereld niet. Hoe vaak brengen zij slapelooze nachten door in het overleggen hunner plannen, met welk onrust staren zij op de wisselvallige kansen hunner ondernemingen, hoe benauwd over wegen zij er het voor en tegen van. Hun fortuin steekt in den handel, zullen zij het er uit trekken met winst of verlies? De gelukkigste is ook niet die tot het toppunt van eer en glorie is ge komen. Eereambten zijn lasten, zegt het spreekwoord. En hoe is men er dikwijls toe ge komen Vaak door lage kuiperijen, door eerrooverij, door verdrukking en onrechtvaardigheid. En hoe bitter knaagt die worm, wan neer men eenmaal tot de hoogste waardigheid geklommen isDan be gint het gedacht te woelen en te wer ken Voor hoe lang zal het nog zijn Hoe lang kan dit nog duren De dood, zal hij nog lang wachten 1 En hoe bitter valt hij, wanneer men dat alles moet verlaten. IJdelheid der ijdelheden. Alles is ijdelheid. Maar wie is nu de gelukkigste? Hij die met alles tevreden is't is te zeggen, die niets begeert dan het noodzakelijke, die de omstandigheden en de wisselvalligheden van 't leven aanneemt gelijk zij voorkomen, in één woord, die gelijk men zegt van den nood eene deugd maakt en denkt Wat is er aan te doen 't Is toch zoo Maar gelukkiger nog zou de mensch zijn, indien hij bij die heidensche na- tuuriijke onverschilligheid de boven- natuurlijke voegde en dacht Daar is een God, die alles bestiert en zonder Wiens toezicht er niets ge schiedt. In Zijne handen is ons lot, en in Hem bewegen wij ons en le ven wij. Die Kristelijke onverschilligheid maakt den mensch in alle omstandig heden gelukkig, hoe pijniijk en smart vol zij ook mogen wezen. Criticus. ONSTERFELIJKHEID DER ZIEL EN NATUURRECHT. Wat dit nummer hier ovéV bevat von den wij in een Oud-Hollandsch Rechts geleerd werk, dat ons dezer dagen door koop in handen kwam. Wij geven aan onze lezers in overwe ging het te lezen en te herlezen, en er over na te denken, ook aan onze g e e s t e 1 ij k h e i d. En wel hierom, dat zij alsdan een juist begrip zullen krijgen van hetgeen rond om ons hier wordt afgespeeld, daar hier wordt afgespeeld een drama, waarvan eenmaal de eindbeslissing zal worden geopenbaard, voor sommigen èn hierèn in de eeuwigheid, voor allen in de eeuwigheid. En ook om deze reden, dat ons zoo herhaaldelijk isgebleken.dat hier bij zoovelen geen geloof is aan een leven hiernamaals, „waer alles zal regt komen." Dit laatste woord zal ieder zich nog wel herinneren als het woord van vertrouwen van den ouden Paul Kruger van Transvaal. De korte inhoud is, van 1. Staat van het geschil. §2. De verschillende gevoelens, en hoe men hier den wil van God kan we ten. 3. Eerste bewijs van de onsterfelijk heid der ziel: De natuur der ziel blijkt geheel onderscheiden te zijn van die van het lichaam. 4. Derhalve brengt de dood van het lichaam niet noodzakelijk mede de vernietiging van de ziel. 5. Tegenwerping en antwoord. §6. Bevestiging van dit eerste be wijsin de natuur wordt niets vernie tigd. §7. Tweede bewijs: De voortreffe lijkheid der ziel. 8. Bevestiging van dit bewijs Onze vermogens zijn altijd vatbaar voor een grooter trap van volmaaktheid. §9. Tegenwerping beantwoord. §10. Derde bewijs: Genomen uit onze natuurlijke geschiktheden en be geerten. 11. In het toekomende leven zal worden geopenbaard de bekrachtiging der natuurwetten. §12. Eerste bewijs: Genomen uit den zedelijken kant van de natuur des menschen. 13. Tweede bewijs De Goddelijke volmaaktheden. 14 Samenvoeging dezer bewijzen God heeft derhalve die bekrachtiging waarlijk vastgesteld. 15. De tegenwerping daartegen is er juist een bewijs voor. §16. Het geloof van een toekomend leven is bij alle volkeren aangenomen. Bij juist begrijpen van het stuk komt men tot dit besluitdat na onzen dood des lichaams komt door Gods hand een loon of een straf over de ziel des menschen, die onsterfelijk is. Dit besluit wordt door het onge loof ontkend, maar deze ontkenning is tegen de wetenschap. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. direct opgelost in de maag komt, een LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken -de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Kene verordening' in sïrijd saiet de wet. O De verordening op het venten en op de woonwagens op 10 Februari aangenomen in den Raad van Hulst, is in strijd met de wet. De volgende week zullen we dit uiteenzetten. Vrijstelling van militïedionst wegens kostwinnerschap. o— De Minister van Oorlog heeft aan de burgemeesters doen weten, die vrij stelling moet worden gevraagd tusschen 21 Maart en 31 Maart, niet bij de Koningin, niet bij den Minister, maar men zich rechtstreeks moet wenden tot den burgemeester. Deze is ver- •plicht den loteling in te lichten wat hem hierin te doen staat. Vrijkaarten voor Kamerleden. o Naar met zekerheid kan worden medegedeeld, is het verzoek van een groot deel der leden van de Tweede Kamer, in het bezit te worden gesteld van kaarten voor vrij vervoer op de spoorwegen, door de spoorwegmaat schappijen ingewilligd in den uitge- breiden zin, dat alle Kamerleden, dus ook zij die het verzoek niet mede in dienden, in het genot van vrij vervoer zullen worden gesteld, zonder dat van de zijde der spoorwegmaatschappijen eenigerlei voorwaarde is gesteld. Dit berichtje vonden we in het Han delsblad, en staat ook in andere kran- ten. Volgens de Toekomst hebben 67 Kamerleden die vrijkaarten aangevraagd en zij meent, dat die daardoor mein- e e d i g e n zijn wegens den ambtseed van het slot van art. 87 Grondwet. Wij gelooven dat dit op grond van dit slot niet juist is, daar dit luidt: „Ik zweer, dat ik om iets hoegenaamd in deze betrekking te doen of te laten, van niemand hoegenaamd eenige be loften of geschenken aannemen zal, directelijk of indirectelijk." Wij toch denken, dat hierin de zaak niet ligt in de beloften of geschenken, maar in het daarom doen of laten. Maar wij gelooven dat de gedachte van meineed toch wel juist is, en wel wegens den ambtseed van het begin van art. 87 Grondwet. Deze ambtseed luidt: „Ik zweer ge trouwheid aan de Grondwet." En nu zegt art. 89, wat de leden der Kamer genieten. Door het vragen en aannemen of door het aannemen alleen van een vrijkaart als lid van de Kamer, genieten zij als Kamerlid meer dan de Grondwet hun toekent. Hier door overtreden zij, nog wel ten eigen bate, de Grondwet, aan welke zij trouw hebben gezworen. Hoewel het op zich zelf niet onbil lijk is, dat Kamerleden vergoeding krijgen voor reiskosten, vooral voor hen die ver van den Haag wonen, het gaat niet op, dat Kamerleden eigen machtig, wegens de billijkheid, de Grondwet overtreden. Gaat dit toch op, dan wordt ondermijnd onze ge- heele wetgeving, nog wel door hen die met eede trouw hebben bezworen aan de Grondwet Een enkele toepassing: Art. 11 der wet houdende algemeene bepalingen der Wetgeving van het koninkrijk zegt: „De rechter moet volgens de wet recht sprekenhij mag in geen geval de innerlijke waarde of billijk heid der wet beoordeelen." Dit geldt,* door den ambtseed, voor ieder ambte naar in zijn taak. Onze Kamerleden beoordeelen door het aannemen der vrijkaarten wel de billijkheid der Grondwet.... aan welke zij trouw zworen. Wij noemen deze Vrijkaartenzaak eeu ondermijnen van de wetgeving en van den ambtseed der ambtenaren. Brief van onbekende. O Een onbekende ze.idt ons een schrij ven, waarin melding van verdachte en onfatsoenlijke handelingen van Zeeuw- sche autoriteiten, met verzoek tot on derzoek. Ons antwoord isdat wij van ano nieme beschuldigingen geen notitie kunnen noch mogen nemen. Laat de briefschrijver zelf ze brengen onder de aandacht van de hoogere autoriteiten. Gemeenteraad van Halst. Zitting van 10 Febr. Voorzitter de heer F. v. Waes- berghe, burgemeester. Tegenwoordig 8 leden, afwezig met kennisgeving de heeren Hom- bach en Waulers, zonder kennisge ving de heer Fassaert Ingekomen een adr«3 van de Vriendenkring houdeade het verzoek tot afschaffing van de pre mies op den aanvoer op de Vee markt, cn beschikbaar te «tellen voor een jaarmarkt op derdeu kermisdag, de marktdagen op 2e Paaech- Pink ster- en Kerstdag niet te verplaatsen en tot het aaübiengan van urinoirs es een ondersteuning van het ver zoekschrift in zake vervoer van fae- caliën) Een adres van E. Mehoude, om verhoopiDg zijner jaarwedde. Beide adressen worden gesteld in handen van B. en W. om praead- vies. De huur van het registratie-kan toor wordt overgeschreven op een tijdelijk waarnemend ontvanger. Goedgekeurd wordt de bolwerk- tuinen weer voor 10 jaar te ver pachten. Gunstig werd beschikt op een ver zoek van B M. Beijman tot ver mindering van zijn aanslag in de Honden-belasting. Aan de ofde is het voorstel om al wijzend te beschikken op het ver zoek van B. A. EsEeliug betreffende het faecaliën-vervoer Da heer v. Dalsum ondersteunt het verzoek, üe verordening is on derdrukking der armen. Het werk moet in de doBker worden verricht. Flet verwondert hem dat er geen on gelukken voorkomen. De Voorzitter antwoordt dat het vervoer toegestaan is vanat 's avonds 6 uur en daa is het licht. De heer Fricot wijst erop dat de adressanten slechts verlenging vragen van gedurende de 4 wintermaanden. Het voorstel van B. en W wordt verworpen met 6 tegen 2 stemmen de heeren Burm en Verwilghen Tot leden van het Armbestuur worden benoemd de heeren J. J, van der "Hagen en P. M. v. d. Walle. Aan de orde is de verordening op het venten en de woonwagens. Voorgesteld wordt om ook het venten van versche groente en visch vrij te .laten De heer v. Dalsum acht de ver ordening in strijd met de Grondwet De verordening schendt de handels vrijheid. Alle markthandel wordt verboden. Üe Voorzitter zegt, dat de vee en graanhandel niet valt onder het venten. Het is juist om de vermomde bedelarij tegen te gaan. De hoogste rechtscolleges zullen de verordening goedkeuren. De heer de Paepe wenscht hooger beroep van den leurder op den ge meenteraad. De heer Borm wenscht ook het venten van melk vrij te stellen. Art. I wordt goedgekeurd met al gemeene tegen 1 stem (de heer v. Dalsum,) Bij art. 7 regelende het verbod der woonwagens zegt de heer v, Dalsum dft verbud is in strijd met de wet. De Voorzitter toont aan dat de heer v Dalsum onjuist is. Art 7 wordt goedgekeurd met algemeene tegen 1 stem (de heer v. Dalsum) Een voorstel om met de heer A J. Camraaert een overeenkomst aan te gaan omtrent «en vuilnisbergplaats, wordt goedgekeurd. De verordening regelende der pen sioen-bijdrage wordt aangevuld, dat van de toekomstige ambtenareD geen bijdrage voor eigen pensioen en 4 pCt, voor weduwen- en weezen- pensioen zullen hebben te betalen. B. en W stellen voor om afwij zend te beschikken op het verzoek om de pensioen-bijdragen voor het onderwijzend personeel voor rekening van de gemeente te nemen. De heer Fruytier vindt het on billijk dat niet pensioen wordt be taald voor het hoofd der school De Voorzitter zegt dat het pensi oen der onderwijzfcrs reeds in 1878 bij de wet is geregeld Over het voorstel van B. en W. staakten de stemmen. Goedgekeurd worden eenige af en overschrijvingen op de begrooting van 1914 en 1913. Tnn slotte wordt vaotgesfeld bet kohier der Hondenbelasting op f284.—. Wijl thans niets meer aan de orde is wordt de vergadering ge floten. Zelandia. De tu-cheu haakjes sgeschreven woorden zijn door ons ingelaseht. Eiüelue l>*krk*3fiten. o— De warmte in de tropen is niet groóter dan bij ons op wanne zomerda- gen. Maar in de tropen is de hitte lang durig, en dit werkt verslappend. Het jaar 1913 is een goed jaar ge- weest voor de Engelsche scheeps bouw. In Korea werd reeds de boekdruk kunst beoefend honderd jaar vóór men in Europa den drukletter kende. Om reden er onder de menschen veel apen zijn is gedacht, dat de mensch van den aap afstamt. Met meer recht kan men de gevolgtrek king maken, dat de aap van den mensch afstamt. Er moet gemiddeld 2.15 gram ra dium aanwezig zijn in een millioen tonnen asch van steenkool. Dit is toch meer dan de evenredigheid in radiumhoudende ertsen. Hieruit volgt, dat in planten ook radium aanwezig is. De proeven worden voortgezet. Er zijn op het oogtr.blik 230 sta tions draadlooze telegrafie voor den publieken dienst op de wereld. In Amsterdam is eene manie om

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2