!lï BUREAU 101 PUBLICITEIT VAN WETENSCHAPPELIJK NIEUWS. steeg, doch veeleer in eene reeks van artikelen daalde. De totale waarde van den invoer zal ongeveer gelijk zijn gebleven aan die van het voor afgaande jaar, welke ongeveer 11 mil liard Mark beliep. Deze verschuiving van de handelsbalans ten nadtele van den invoer vindt echter niet in de eerste plaats hare verklaring in de vermindering van het binneriandsch verbruikda hoofdoorzaak is de om standigheid, dat de Duitsche industrie in toenemende mate aan de buitenland- sche concurrentie het hoofd kan bie den. Konden de omzetten, wat de hoe veelheid betreft, als niet onbevredi gend gekenschetst worden, men ver krijgt een geheel ander beeld, wan neer men den handel naar de zuivere winst beoordeelt. In 1913 werd bijna steeds met eene bedrijfswinst gewerkt, welke ver bij die van het voorafgaande jaar ten achter bleef. Hierin kwamen de gevolgen van de vermindering der bin- neniandsche vraag duidelijk te voor schijn, welk ook door den export- handel niet aanmerkelijk verzacht kon den worden. Doordat men trachtte door prijsverlaging den kooplust we der op te wekken, trad eene zeer scherpe concurrentie in. Dat handel en nijverheid de vermindering der winst door verlaging der bedrijfskos ten zouden goedmaken, was volkomen uilgesloten, Integendeel, door het duur der worden van het crediet v/erden de kosten zelfs verhoogd. Bovendien was de grondstofmarkt over het alge meen even vast als in 1912, terwijl ook de uitgaven aan arbeidsloonen, van enkele uitzonderingen afgezien, onveranderd zijn gebleven. Wat de oorzaken der algemeene verzwakking van den economischen toestand betreft, valt op te merken, dat de moeilijkheden op den Balkan en de daarmede verband houdend- onzekerheid van den algemeenen po- litieken toestand den stoot gaven tot de konjunktuurverandering. Daarbij kwam de bezorgdheid ten opzichte van de kapitaalmarkt. De buitengewone verhooging, welke de rentevoet in 1913 onderging, bewees, dat deze bezorgdheid niet ongegrond was. Ook andere omstandigheden, zooals de duurte van het levensonderhoud, de stilte in de bouwvakken en de weers gesteldheid deden haren invloed gel den. Hoewel het moeilijk is iets over de vooruitzichten voor het pas aange vangen jaar te zeggen, kan men aan nemen, dat de kans op eene spoedige verbetering van den economischen toestand voorloopig niet groot is. Handelsberichten. Van alles wat. O— De veiligheid op de spoorwegen. Men schrijft ons van deskundige zijde Het jongste spoorwegongeluk in ons land heeft weer heel wat pennen in beweging gezet. Iedereen meent, de oorzaak van de ramp te weten. Was de trein niet zoo lang geweest, of hadden er slechts zware wagens miss Lucy, met het verzoek om naai werk, dai zij, gezeten in de vensternis, met onnavolgbare vaardigheid ver richtte, zoodat miss Lucy een en al verrukking was over deze ontdekte „parel." De blakende gunst, waarmede Lucy haar vereerde, zou gewis reeds vol doende zijn geweest om de vreemde ling bij de andere dienstboden gehaat te maken, wanneer hare eigene stil zwijgendheid en afzondering dit r.iet reeds hadden gedaan. Zoo waren allen het hierover eens, dat het nieuwe dienstmeisje hoognartig, gluipend en onuitstaanbaar was en verzuimde men geen enkele gelegenheid om haar dit te doen gevoelen, maar Rebekka scheen bij ai hare overige goede hoedanig heden, ook een engelengeduld te bezitten, zoodat zij zich nooit boos maakte. We! konden die doordringende oogen toornige blikken werpen, wel konden d-.e dunne lippen opeen geperst worden, zoodat zij onzichtbaar werden, wel kon 't bruine gelaat bleekworden van drift, maar nooit brak de drift zelve los. Er brande een vulkaan in die vreemde vrouw, maar zij had hem onder be dwang. Zelfs voor de scherpzinnigheid van Lucy bleef Rebekka Stone een raadsel. Met al hare geslepenheid kon zii niets meer uit 't meisje halen, dan 't geen zij op den dag der kennismaking ver nomen had. Ieder had in huis den mond vol van de nieuwe dienstbode, zoodat zelfs Arthur zich eindelijk met haar ging bemoeien. aan gezeten, dan zou geen ongeluk gebeurd zijn. Het spreekt vanzelf, dat de oorzaak van de ramp niet zoo makkelijk te vinden is, en dat de leek niet de aan gewezen persoon is, om in deze het publiek voor te lichten. Zeker, het kan voorkomen, dat de leek het aan het rechte eind heeft, maar, dan heeft men met een toevai te doen. In het alge meen zal- alleen een vakman zich een juist overzicht kunnen geven van de dingen, die gebeurd zijn. Het spreekt vanzelf, dat bij het on geluk bij Beilen verschillende nood lottige omstandigheden hebben saam- gewerkt. Was er dubbel spoor geweest, dan had men een ander systeem-wis sel gehad, waarschijnlijk had er zelfs heelemaal geen wissel gelegen, dus het ongeluk niet gebeurd. Was .de trein half zoo kort geweest, dan waren de laatste rijtuigen niet omgekanteld. Ook zwaat materiaal was op de rails blijven staan. Maarhiermee is het niet beweerd, dat enkel spoor, lange treinen en licht materiaal uit den booze zijn. Wanneer de directie der S.S. eenigszins had kunnen vermoeden, dat door het gebruik van licht materiaal een spoorwegongeluk zou kunnen ge beuren, dan had zij ongetwijfeld dit materiaal laten slopen. Laat het publiek toch begrijpen, dat ook de maatschap pijen door zoo'n spoorwegongeluk een gevoeligen slag krijgen. De theorie „de maatschappij kan het toch niets bom men" is absoluut verkeerd. Heeft de maatschappij geen schuld? Ja zeker, beslistMaar niet, om dat zij enkel iet op de fmancieele voordeelen, en desnoods enkele men- schenlevens opoffert aan een kwart procent divendent meer. Zeker, de rails zijn dikwijls slecht, en de ge middelde leeftijd van een rijtuig of een machine is wellicht grooter dan den gemiddelden menschenleeftijd. Doch onze spoorwegmaatschappijen doen alles, om den weg zoo goed mo gelijk te houden, en in geen enkel land worden de wagens zoo dikwijls van assen voorzien als in ons land. Maar één zaak vergeten onze spoor wegmaatschappijen en vergeet ook de Staatscommissie van toezicht op de spoorwegen, n.l. dat in de laatste jaren een nieuwe wetenschap is ont staan, die men het best veiligheidsieer zou kunnen noemen. Die veiligheids- leer wordt in het buitenland druk be oefend. Er worden dikke boeken over geschreven, en een spoorweg-ingeni eur, die niet aan veiligheidsieer ge daan heeft, krijgt in het buitenland geen betrekking. Hier wordt de veilig heidsieer wij zullen de wetenschap zoo maar blijven noemen absoluut genegeerd. Men redeneert ook de autoriteiten redeneeren helaas zoo Als ieder zijn plicht doet, behoeven er geen ongelukken te gebeuren, en als er dan toch een ongeluk gebeurt, hoe wel niemand z'n plicht vergeten heeft, dan is dit de schuld van het mate rieel, het noodlot, enz dan heeft nie mand schuld. Door veiligheidsieer was het ongeluk ook niet voorkomen Z'n plicht te weten, dat is de clou van de veiligheidsieer. Onzin FraseAls een machinist, door een duizeling getroffen, door een „Zeg mij toch eens, Lucy, hoe gij eigenlijk aan dat meisje komt," sprak hij op zekeren dag, toen Rebekka op haar gewone, statige wijze met het kind op den arm door de zaal was gegaan. „Zij gelijkt meer op een Indi- aansche koningin dan op eene een voudige kamenier. Lucy vertelde het weinige wat zij te vertellen had. „Nu," hernam Arthur, „zij ziet er prachtig uit en als ge er niet voor zorgt, Lucy, dan zal zij het heele mannelijke bedienden personeel, tot den staljongen toe, het hoofd op hol brengen." Maar Rebekka hield alles wat „man" heet, op een eerbiedigen afstand. De stumpers mochten haar naar hartelust bewonderen, maar altijd uit de verte. Het merkwaardige kamermeisje zei nooit iets meer dan strikt noodig was, had voor niemand een vriendelijk oogje, koketteerde niet en zat nooit met ledige handen. Zij kon met het naaiwerk dat Lucy haar gaf aan 't ver.ster zitten arbeiden, alsof haar le ven ermee gemoeid was. Zij was in waarheid de parel van alle dienstbo den Toch kwamen hare terughouding, zelfbeheersching en trots miss Lucy telkens verdacht voor. „Waarom spreekt zij nooit eens van haar vroeger leven dacht Lucy. „Waarom vermijdt zij de: omgang met haars gelijken en leeït zij alleen voor zich zelf Waarom rept zij zich zoo met haar eigen werk en zit dan uren lang aan 't venster te naaien. Daar steekt wat acuter Miss Lucy had gelijk. Rebekka, het sein rijdt, en er ontstaat een bot sing, heeft de machinist dan niet zijn plicht gedaan En vergeet de baanwachter zijn plicht, als zijn wis sel weigert, en hij, tijdelijk versuft, den trein op het verkeerde spoor laat rijden Evenals de gezondheidsleer, de psy chologie, de weerkunde of de econo mie is de veiligheidsieer een jonge wetenschap, die beoefend moet wor den, die aan de universiteiten dient te worden gedoceerd. De veiligheids technici zullen de maatschappij groote diensten kunnen bewijzen. Door hun vindingen kan het gevaren-percentage tot op eer; duizendste worden geredu ceerd. Laten wij hopen, dat de vei ligheidsieer ook in ons land spoedig beoefend wordt. W oordel ij k opgevat. Z ij. „Maar Henri, je hebt me toch gezegd, dat je mijn geringsten wensch zoudt vervullen." H ij„Zeker kind, maar noem je nu een hoed van zes en dertig gul den soms een geringe wensch o Een n ieuwe pa pier ver vaardig in g Reeds lang wist men, dat het stroo van de lijnzaadplan t een uitste kende vezel voor papier leverde, echter was het te duur om het te gebruiken Volgens de „La Plata- ost" zijn tegenwoordig in Argen tinië ongeveer twee millioen H A. lijnzaad beplant, die jaarlijks 4 5 ton stroo per H. A leveren fp deze wijze verkrijgt men om streeks 6 millioen ton Stroo per jaar, dat vroeger verbrand werd, eo waarvan uien thans een nuttig ge bruik maakt. Met dit doel is twee jaar geleden een maatschappy op gericht, die door een nieuwe methode 15 k 24 pCt van het stroo tot pa- piervezels verwerkt Per jaar wordt ongeveer 900 000 ton geproduceerd, 1 ton is ongeveer 350 frs. o— Koper en zeewater. Koper heeft veel van zeewater te lijden. Men heeft waargenomen, dat. een koperen naamplaat op den voorsteven van een schip binnen den tijd van twee maanden een groot percentage van zijn gewicht had verloren. De oppervlakte was geheel bedekt met een laag koper- oxyde o Een kraai door meeuwen gedood. Dezer dagen waren te Haarlem velen getuige van een hevige strijd om het bestaan in de dierenwereld. Een eenzame kraai had zich aan de Nieuwe Gracht gewaagd, azend op hetgeen de omwonenden op het ijs strooiden voor de hongerige meeuwen. Deze laatste zagen dit met leede oogen aan, en alsof ze het hadden afgesproken, omringden ze de kraai en vielen gelijktijdig aan op den vogel, die tusschen eenige ijsschotsen te water geraakte. Krijschend vlogen de meeuwen op den drenkeling toe en elke poging om uit het water te komen, werd verijdeld door de aanvallen der meeuwen, die telkens weer de kraai onder water duwden zoolang tot het dier verdronken was. („N. CV) nieuwe dienstmeisje spioneerde, waakte en wachtte zooals zij zelf dat deed. Den man, naar wien zij uitzag, kwam eindelijk in 't begin der tweede week van haar verblijf op Maplewood. Het was op een drukkenden Augustus avond, toen de zon ter kim daalde met rossen gloed. Het meisje zat aan 't venster, liet tegen haar gewoonte, den arbeid een wijle rusten en droomde. Het groote gebouw was op dezen warmen zomer avond zoo stil als een betooverd slot uit een oud sprookjemen had 't ge ritsel van een sla-g door 't gebladerte kunnen onderscheiden. Het meisje zelf geleek een prinses dier sprookjes, die wachtte op de komst van den prins om haar te verlossen uit het betooverde kasteel. Langzaam neigde de zon ten onder gang en in dien tijd vertoonde zij zich met bleeken glans. Met de maan kwam ook de prins, als ware hij haar tra want, omgeven van een blauwe wolk vansigarendamp. Met zijn schoon, Oostersch gelaat waarlijk schoon voor een echten prins verscheen Gaston Benoir uit de kastanje-laan, terwijl hij welbehageiijk de geur in ademde van zijn havana. Was mr. Benoir teri allen tijde een schoon man te noemen, hoeveel te meer dan nu, nu een toilet van bizon- dere zorg die schoonheid nog beter deed uitkomen. Hij was zeer elegant, volgens de laatste mode gekleed en droeg zijn kleeding met eene aange boren gratie. Zoo uitgedoscht en met zijn prachtig mannelijk hoofd was GEVESTIGD TE AMSTERDAM. Af (loding*: Schriftelijke Cursussen, onder leiding van D r. P. B r a n d s e n, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam Mr. W. van D e 1 d e n, procuratie-houder eener Bankinstelling, te Amsterdam; D r. F. H. Fischer; Dr. A. A. Fokker, privaat-docent aan de Universiteit en leeraar aan de Han delsschool te Amsterdam; W. C. de Graaff, lector aan de Univer siteit te Leiden; D r. J. M. Hoogvliet, privaat-docent aan de Universiteit te UtrechtDr. Dan.de Lange, privaat-docent aan de Universiteit te Groningen D r. H. A. N a b e r, leeraar aan de H. B. S. 5 j. c. te Hoorn Mr. C h. T h o r s, advocaat en procureur te Amsterdam, en andere bevoegde docenten. Wij organiseeren de volgende schriftelijke curssenNederlandsche Handelscorrespondentie Frar.sch (voor beginners), Fransch (voor eenigszins gevorderden). Fransch (voor meergevorderden), Fransch voor de acte L. O.), Fransche Handelscorrespondentie (voor beginners),FranscheHandelscorresponden- tie (voor meergevorderden examen-cursus); Duitsch (voor beginners,) Duitsch (voor eenigszins gevorderden), Duitsch (voor meergevorderden), Duitsch (voor de acte L. O.), Duitsche Handelscorrespondentie (voor be ginners), Duitsche Handelscorrespondentie (voormeergevorderden exa men-cursus) Engelsch (voor beginners), Engelsch voor eenigszins gevor derden), Engelsch (voor meergevorderden), Engelsch (voor de acte L. O), Engelsche Handelscorrespondentie (voor beginners), Engelsch Handelsco respondentia (voor meergevorderden)examen-cursus Boekhouden (voor menschen uit de praktijk), Boekhouden (voor eenigszins gevorderden examen-cursus), Boekhouden (voor acte M.O. K 12); De Techniek der Administratie; WarenkennisHandelskennis; HandelsrechtHandelsaardrijkskunde De Techniek der Bedrijfsreclame Stenografie (systeem Groote)Machineschrijven Algemeene Littera tuurgeschiedenis Italiaansch (voor beginners), ltaliaansch (voor meer gevorderden) Spaansch Deensch-Noordsch Zweedsch Russisch Maleisch Latijn Esperanto Natuurkunde (voor meergevorderden) Scheikunde (voor beginners); Dierkunde en PhysiologieWeer- en SterrekundeWiskunde (voor beginners); Wiskunde (examen-cursus voor de acte L.O.)Psychologie Algemeene Ontwikkeling Schrijven zonder Fouten Een goede Stijl. Een cursus duurt minstens 3 maanden, hoogstens U/a jaar. Het lesgeld is in het algemeen f 5.per kwartaal. Er bestaat persoonlijk contact tusschen docent en cursist. Wekelijks wordt den cursist een les toegezonden. Iedere les bevat de stof voor de week. De opgaven, enz. worden beantwoord en uit gewerkt in de eerstvolgende les: hiermee hebben de leerlingen dus hun werk te vergelijken. De leerlingen hebben het recht van vragen stellen. Is dit een absolute noodzakelijkheid, dan wordt het werk per soonlijk door den docent gecorrigeerd. Velen hebben onze cursussen reeds met succes gevolgd, en hebben aan onze schriftelijke cursussen een mooie positie te danken gehad. Ieder, die zich voor onze schriftelijke cursussen interesseert, vrage dadelijk ons gratis-prospectus aan, hetwelk alle verdere inlichtingen bevat. De Administratie van het Bureau is gevestigdSingel 276, Amsterdam. Telefoonnummers: Noord 10789, 10148. Afgescheiden van deze cursussen wordt door ons een schriftelijke cursus gepubliceerd, die bestemd is voor vrouwen, die, zonder Fröbel onderwijzeres te zijn, onze kleintjes moeten bezighouden. De cursus is dus niet voor kinderen bestemd, maar voor jonge moeders en onder wijzeressen. Joh. GöbelJr., Directeur. Gaston Benoir schier onweerstaanbaar te noemen. In de oogen van 't kamer meisje tintelde bij 't zien van dien man dan ook vuur, dat daar nog niemand had opgemerkt. Liefde, hartstocht, vu rige begeerte waren er te lezen in hare blikken beurtelings werd zij rood en bleek en 't was haar, alsof het hart haar bonsde in de keel. „Eindelijk!" riep zij met een half door tranen gesmoorde stem. „Einde lijk eindelijk is hij gekomen I" Verborgen door de zware gordijnen, zat het meisje daar en volgde hem m*t vlammende oogenen hoog-roode kleur, totdat de kromming der laan hem aan haar gezicht ontrok. 't Laatste spoor van daglicht was verdwenen en de maan omhulde alles met een droevig licht. Rebekka sprong met gejaagdheid op, wierp een zwar ten sluier over hoofd en hals en ver liet onopgemerkt het kasteel. Er waren gasten op Maplewood en de familie bevond zich in de groote zaal. Miss Lucy was daar onmisbaar en Rebekka sloeg, buiten gekomen, het pad in dat naar het terras voerde. Bij de plaats gekomen vanwaar men het gezicht had op de zee, ontdekte zij Gaston Benoir, die, tegen het ijze ren hek geleund, zijn sigaar stond te rooken en naar de stoombooten zag, die langs de watervlakte gleden. Het kamermeisje bleef staan onder een citroenboom en wachtte. Hij had haar komst niet bemerkt en genoot van zijn sigaar en van het gezicht der door het maanlicht beschenen zee op de meest zorgelooze wijze. Eindelijk richtte hij zich op en zag om. Door hare donkere omhulling en door de schaduw van 't geboomte, waartusschen zij stond, werd zij niet dadelijk door hem gezien, maar zij liet den zwarten sluier van 't hoofd glijden, deed een pas voorwaarts in 't licht en riep daarbij „Gaston XIV. EEN KLEINE STREEP DOOR DE REKENING VAN GASTON BENOIR. Gaston Benoir was een man, wiens zelfbeheersching niet licht aan 't wan kelen werd gebracht, maar 't geen hij nu ondervond, deed hem toch zicht baar ontstellen. „Te duivelriep hij, en terzelfder tijd trad de parel van miss Lucy op den gewezen minstreel toe. Het zwarte haar viel golvend langs hare schou ders en de donkere oogen bleven als pijlen op hem gericht. „Neen, Gaston, 't is niet de duivel, uw meester, die voor u staat, maar alleen een zijner engelen. Wie ge ook verwacht hadt hier te zien, mij zeker nietIs 't niet zoo Gaston Benoir stak de sigaar, die hij in de verwarring van 't eerste oo- genblik uit den mond had genomen, weder bedaard tusschen de lippen en was na die beweging geheel en al dezelfde als altijd. Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 6