Van alles wat. Advertentiën. Te koop Smidsknecht Sparrensnoei, WELDE MOEITE WAARD HET WERK ER EVEN VOOR MEER TE LEGGEN. In Algiers, (waar men nooit sneeuw ziet, is zooveel sneeuwstorm geweest, dat de spoorwegdienst voor drie dagen is gestaakt. In geen jaar zijn aan tonneninhoud zooveel schepen gebouwd op de En- gelsche werven als in 1913. In het Nijldal en bij de Oase van Dekla in Egypte zijn aanzienlijke fos- faatlagen ontdekt. Mulfatuli, wiens geschriften vooral onder de onderwijzers veel opgang deden en nog doen, was, en dit komt op de meest onwraakbare wijze in de laatste jaren uit, een zedelijk geheel en al verdorven mensch, en van leu gen en van bedrog. Aan de Oostzee-kusten van Achter Pommeren is het zulk noodweer ge weest, dat meerdere plaatsjes door de zee zijn overstroomd, zelfs de daken der huizen onder zee, en het Schierei land Hela bij Dantzig is doorgebroken. In Albanië willen de Mohamedanen geen Prins von Wied als vorst maar een Mohamedaansch vorst. Troebelen in dat land en onrust onder de Mo gendheden. In de buurt van Luik was een week geleden overstrooming door Maaswa ter. De Senne overstroomde verschil lende gemeenten boven Brussel. Bij uitgravingen op den Romeinschen heuvel Palatina heeft men nu uitge graven het heiligdom, dat in den Hei- denschen tijd was gewijd aan den landbouw. In China bestaat een encyclopedie van elf duizend deelen, waaraan 2000 geleerden hebben gewerkt. Niet ge schikt voor een verloren achterna middag. Volgens berichten is in Spanje door de vorst de oogst vari sinaas appelen vernield. Het bericht zal wel overdrijving zijn. Op last van den Minister van Ju stitie in overleg met dien van Finan ciën moest deze week op denzelfden dag in ons geheeie land huiszoeking worden gedaan en beslag wor den gelegd op loten Lotisico, Tijd geest, Fortuna, Witte Kruisen Princes juliana in verband met de Loterijwet. Het Parlement van de Chineesche Republiek is ontboden. Kene Spreuk, O Opgedragen aan meerdere volks onderdrukkers in het Vlaanderen- land. Verdruk den arme niet, om dat hij arm isen vertrap den be hoeftige niet in het gericht,want de Fleer zal zijne rechtzaak voe ren, en Hij zal ze doorsteken, die hem doorstaken, Spr. 22: 22, 23. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Biervliet 8—1—'14. Mijnheer de Redacteur Wees zoo goed en plaatst onder staande in Uw blad de Volkswil. In den loop van deze maand heb ben weer verschillende Vereenigingen zooals Varkens-, Kolen- en Bieten bonden hunne jaarvergaderingen. Ver- eenigt U is een schoon iets, ik voor mij vind het zelfs iets degelijks, maar waarom altijd nu die vergaderingen in herbergen. Is dat om de herbergiers een voordeeltje aan te brengen of is het te doen, om wanneer er door sommige menschen een borrel of wat sterke drank gedronken is gemakke lijker te spreken. Ik weet 'i niet, maar ik vind het jammer zelfs treurig dat die bedoelde Vereenigingen hunne vergaderingen houden in herbergen. En waarom, hier üe reden. Biervliets Varkensverzekeringmaatschappij uit Voorzorg legt 10 ct. boete op elk lid dat de jaarvergadering niet bezoekt, en ze houdt haar Vergaderingen in herbergen die onmogelijk al haar leden een plaatsje kan geven. Vandaar dat die niet altijd door alle leden bezocht wordt, wat zeggen de leden je kunt er 'och niet in. Daarom zou ik willen en ook nog meer leden dat de jaar vergadering gehouden werd in de Openbare School, die kan alle leden I binnenlaten en zitplaatsen geven. Wie drank wil gebruiken gaat voor de ver- j gadering of er na, dan is er nog ge- noeg tijd om het noodige nat tot zich! te nemen. Ik vind het altijd jammer dat niet alle leden die jaarvergadering bezoeken, vooral nu dit jaar, daar er belangrijke punten te behandelen zijn, zooals de Toekomst ze onlangs ver meldde. Dan behoeft de eene herbergier ook niet jaloersch te zijn van den an dere, wat nu ook vaak gebeurt, en dan kunnen alle leden de vergadering bezoeken en is er van drankmisbruik geen sprake gedurende de vergadering wat nu vaak gebeurt Mijn dank voor de plaatsing teeken ik mij een lid van de Varkensver- eeniging de Maatschappij uit Voorzorg te Biervliet. Biervliet 7—1—'14. Mijnheer de Redacteur 1 Wil onderstaande in Uw blad plaat sen. Of er nu speurhonden zijn op Hoofd plaat, of is de post niet geheim ik weet het niet maar nu zijn ze aan dien ellendigen slechten weg bezig. Ja en het mooiste van de grap liefst nog menschen uit een ander District, en in Hoofdplaat loopen er minstens 50 menschen leeg zonder werk. Ze dom pelen daar van de een onverstandige daad in de andere, en toch worden die leegloopers opgezocht in de dagen van verkiezing voor 2de Kamer, Pro vinciale Staten en gemeenteraad, dan wordt alles mooi voorgespiegeld dan kan je nog eens een roggeknor los krijgen maar nu trekken de centen die aan den weg verwerkt worden naar den Hoek, die man moet ook leven zeker, maar waar zooveel menschen zonder werk zijn in Hoofdplaat, hadden ze toch beter gedaan aan ingezetenen te vergunnen. Hoe menig flinke werk man gaat nu niet naar huis, bibbert van de kou van op hoek of kade te staan, werkeloos. Wij zouden hier nog een hoop aan kunnen toevoegen, maar ■dan val ik nog in ellendigere toestan den. Mijn dank voor de plaatsing teeken ik mij een burger van Hoojdplaat. o— Wiuter. Waar zijt gij gebleven, gij zonnige dagen Waar heengegaan, gij zomertijd Toen wij natuur in vollen luister zagen En bosch en veld doordwaalden wijd en zijd. Toen alles om ons henen vroolijk juichte Van levensblijheid en van rein genot, Toen ied're dag ons nieuwe vreugd bereidde En roemen deed in ons gezegend lot. En nu, kort en sombervol de dagen, De wtnter spreidt zijn grauwe nê- v'len rond, Natuur is dor. Wild gieren stormen- vlagen En 't laaste gelend blad, zijgt op den grond, 't is alles doodsch en wintersch om ons henen, Niets, wat de zomer gaf, bleef ons gespaard, De kleinste plantjes zelf, ze zijn ver dwenen, 't Is droef in 't rond, zoover ons oog ook staart. Een koude wind zingt door de dorre twijgen En over 't eenzaam veld een boei end lied... 't Herinnert al aan 's-levens 'vluchtig vlieden, Aan 't zwak en broos zijn, als 't wiegend riet. En straks daalt uit de grijze grauwe wolken Het vlekkeloos witte sneeuwkleed neer, Dan wordt natuur nog stiller dan te voren, Geen windje ruischt, geen twijgje buigt dan meer. Maar toch, hoe de winter moge wezen, Eens wijkt hij, voor het heerlijk Lent'getij, Dan is er mist noch vorst te vreezen, Herleeft natuur, van boeien vrij... door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. Middelburg. o Mijnheer de Redacteur Mag ik eenige regelen in gebruik nemen in de Volkswil Bij voorbaat mijn dank dan. Van do klavers naar de biezen. Zoo is het. thans met Boerenbond en Boerenleenbank te Stoppeldijk. De samenkomsten van den B. B. waren vroeger altijd buiten een herberg, thans komt de vergadering in de herberg. De Leenbankvergadering was buiten de herberg, thans in de herberg. U zult zeggen de meesten zijn er voor, dat is waar, maar hoeveel minderen zitten vast aan de Leenbank, en dat zij de Volkswil eens lezen of dat zij den goeden weg eens aanwijzen wegens drankverplichting, zij zullen vervolgd worden als een haas. De gemeente- zwaai is gemaakt door het bestuur en den adviseur, de rest moet zich on derwerpen. Verbeeld u, dat raadsleden en voorname boeren de menschen ver plichten tot drinken, en denkelijk de geestelijke adviseur er'ook in mede is gegaan op deze plaats en op de andere plaats is het drankbestrijding, dus te gen verplichte herberg drinken. Mij dunkt het zal meest zijn om de men schen in een kooi te lokken en die niet mede wilt zullen ze wel gedaan geven met alles. Het is treurig als men zoo moet geregeerd worden door verplichting maar het zijn Stoppeldijksche boeren, die zouden de groote grondeigenaars wel naar Stoppeldijk willen doen ko men, tot zelfs hun eigenaars zouden zij willen verplichten jaren geleden alhier rekening te houden. Mijnheer de Redacteurnogmaals dan kende voor de plaatsruimte. Uw abonné. O Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 41 faillis sementen tegen 26 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Menschen met dertien ribbon. In de wetenschappelijke kringen van Londen ls dezer dagen groot op zien verwekt door de mededeeling van Charles Dawson, dat hij bij alle leden van een Eskimostam de aanwezigheid van een dertiende rugwervel met twee kleinere ribben heeft geconstateerd. Het is dezelfde Dawson, die een jaar geleden de wereld verraste met zijn Piltdown-mensch. Het normaal menschelijk geraamte heeft, zooais men weet, twaalf ribben. Weliswaar hebben de mannen van de wetenschap meermalen hun verwon dering uitgedrukt over de afwezigheid van een uitzondering of afwijking, zooals dit bij de apen en andere die ren zoo vaak is waargenomen. De oorzaak van het ontstaan dezer afwij king, die, en hierin ligt het merk waardige der ontdekking niet bij enkele individuen voorkomt, doch bij den heelen stam, zocht Dawson in de levenswijze der menschen. Hij heeft opgemerkt, dat voor het voortbewegen van hun smalle Eskimoboot, de kajak, een groote behendigheid, lenigheid, en bewegelijkheid der wervelkolom absoluut noodzakelijk is. Waarschijn lijk heeft Moeder Natuur in deze be hoefte voorzien, en den dertienden ruggewervel mef een stel ribben laten ontwikkelen. o— De vinding van jhr. de Muralt. In verschillende buitenlandsche vak bladen, o.a. ook in het laatste nummer van het bekende Duitsche tijdschrift „Prometheus", wordt verteld van de vinding van onzen 'landgenoot, den waterbouwkundig ingenieur Jhr. De Muralt, het Kamerlid voor Zierikzee. Zooals men weet, worden de dijken, die tegen de zee hebben weerstand te bieden, volgens het systeem-De-Muralt niet meer met keisteenen versterkt, maar met gewapend beton, op een bijzondere manier aangebracht. Ver schillende proeven zijn genomen, en de resultaten zijn goed geweest. De groote voordeelen van de dijkbescher- ming volgens het systeem-De-Muralt zijn de geringe kosten, de soliditeit en de uitstekende breking der golven. Men verwacht van de vinding van Jhr. De Muralt zeer veel. —o Het Paasehfeest op vasten datum. Aan de „Corriere delia Sera" te Milaan ontleenen wij het volgende Naar aanleiding van de talrijke pe tities, deels van astronomische, deels van handelskringen afkomstig, voor het Paasehfeest een vasten datum te bepalen, heeft Paus Pius X een com missie van Kardinalen benoemd, wier taak het was, deze kwestie te onder- j zoeken. Dezer dagen is het resultaat der werkzaamheden dier commissie bekend geworden. Men is tot de slot som gekomen, dat de redenen, in de petities genoemd, van te geringe be- i tec-kenis waren, om een breuk met een oer-oude Christelijke traditie te rechtvaardigen. Zoo'n breuk zou alleen dan mogelijk zijn, wanneer er belang rijke sociale, politieke of oeconomi; sche aangelegenheden mee gebaat zouden worden. De petities zijn echter voor het grootste doel afkomstig van Europeesche confectie-fabrikanten, voor wie altijd een groot nadeel is, wanneer het Paasehfeest valt in een tijd van guurheid en koude, als nie mand er over denkt, zich een nieuw zomersch Paasch- of Pinksterpakje te koopen. De commissie van Kardinalen heeft gu opgemerkt, dat de Katholieke Kerk een wereldkerk is, dat „de zon in haar gebied nooit ondergaat", en dat zij niet de kooplieden van de eene windstreek kan be'voordeelen boven die van een ander werelddeel. —o De gasbronnen in de Siebenbiirgen. Reeds drie jaar geleden werd in alle couranten melding gemaakt^van de groote gasbronnen, die zich in Siebenbiirgen (Oostenrijk) en vooral bij het plaatsje Kis-Sarmas bevinden. Uit alle deelen van Europa, ja zelfs uit Amerika kwamen de geleerden en belangstellen toestroomen om zich met eigen oogen van de zaak te overtui gen. De Oostenrijksche Regeering, die wel begreep, dat deze gasbronnen de Staatskas in de toekomst een aardig sommetje kunnnen opbrengen, ver klaarde echter alle verdere onderzoe kingen bij de wet tot staatsmonopolie. Dezer dagen vernamen we eenige interessante bijzonderheden. De proe ven, die reeds sedert eenigen tijd ge nomen worden, hebben bewezen, dat dit gas uitmuntende kwalitieten bezit als verlichlings- en verwarmingsmid del. De deskundigen beweren, dat er sedert de ontdekking van de eerste gasbron aldaar reeds 850 000 kub. M. gas ontsnapt is. Dit reusachtig volume is echter als verlies nauwelijks merk baar. Men heeft berekend, dat bij ex ploitatie een dagelijksche productie twee tot drie millioen kub. M. ver wacht kan worden. Bij de o°stenrijksche Regeering is nu het grootsche plan gerijpt, een gas leiding aan te leggen van Siebenbiir gen naar Boedapest. De leiding wordt dan 450 K.M. lang en moet op zijn weg verschillende dorpen en steden van gas voorzien. Men is er van over tuigd, dat de resultaten ruimschoots de kosten zullen dekken. Verder heeft men bij den aanleg van die leiding nationaal-economische oogmerken. Men hoopt n.l. den grooten kolentoevoer uit Pruisen, die jaariijks ongeveer 40 millioen Kr. beloopt, belangrijk te verminderen. Bovendien meent men, dat zoowel landbouw als de groote staal-en ijzerproductie door een der- gelijken gastoevoer zullen worden be vorderd. Zijn de berekeningen juist, dan zal 1 kub. M. gas op 4 a 5 hel ler komen. In deskundige kringen is men zeef enthousiast over dit plan. Voorloopig echter kan het plan niet worden uit gevoerd. De Regeering is het er nog niet over eens, of zij den aanleg aanbeste den in eigen land, dan wel of zij het werk aan een buitenlandsche onder neming mag gunnen. Daarenboven en dit is waarschijnlijk de voornaam ste factor ontbreken de benoodigde gelden. In Japan is een vulcaan uitgebarsten gevolgd door een vloedgolf. Volgens berichten zijn dertien duizend hnizen vernield en worden 70,000 menschen vermist. Correspondentie. O L B. Berg-Gladbach. Klopt. Er stond nog 50 cents van 188. dik van lam bij J. COLIJN, Tol No 3, Biervliet. gevraagd, geheel of ten deele bekwaam voor Hoefbeslag en Boerenwerk. Loon f5 a f7 boven kost en inwoning, bij E, C. Thomassen, TEXEL. Schoone zware gelegen aan het fort van Plasschaert, te verkrijgen bij J. F. VAN DEN BERGEN te At» s d a I e, k f3,per 100 a contant. De Snoei kan er gemijt worden. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal op den 11. van elke maand geopend zijn van één tot twee Hakclaars ïn onroe rende goederen te Chi cago, 5806 western ave nue, firma Hart en van Dalstam.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 3