PASTILLES Van alles wat. Een firma te Pittsburg heeft doör een nieuwe methode een nieU\V vloei baar lichtgas, bereid van natuurgas, verkregen onder den naam van gasol. In Delphi is door opgravingen ont dekt de oudst bekende muziekcompo sitie met tekst. Ze moet zijn gemaakt 138 jaar vóór Christus. De waarde van een schilderij wordt niet beoordeeld naar de verf. Ik ken geen mensch, geen werk, geen bedrijf, ja zelfs geene deugd, die niet hare berispers heeft. Paus Clemens XIV. Het drinken van koffie is niet on gezond. Maar het gebruik van kolfiestroop, dat in deze streek zoo algemeen is, is schadelijk voor hart en zenuwen. De moderne techniek wist te zege pralen door een spoorweg aan te leg gen door de Andes, die Argentinië af scheidt van Chili. De lijn is gedeel telijk een tandradspoor, gedeeltelijk vlak, gedeeltelijk door de rotsen ge boord. Deskundigen hebben met verrassend succes proeven genomen met een nieuw soort draadlooze telefonie spe ciaal voor mijnen. Als nieuwtje met groot succes biedt een hotel te Parijs aan zijngasten aan een gezelschapsbad, en daaromheen is het koffiehuis. Het komt ons voor, dat dit niet zoo bizonder kan zijn in het belang der goede zeden. Er is nu een middei gevonden om langs een telegraafdraad zes verschil lende telegrammen over te maken. In Frankrijk is de begrooting 1914 niet alleen niet in de Kamers afge handeld, de Kamers zijn er nog niet mede begonnen, ja, ze was oudejaars dag 1913 nog niet ingediendMaar Frankrijk versleet ook in 1913 vier ministeries. Leve het Parlementarisme van den partijgeest 1 Marokko wordt bedreigd door een hongersnood, gevolg van het opmaken van den voorraad der oogsten,van 1912 en 1913, geen vooruitzicht voor oogst 1914 en ondergang van den veestapel gevolg van geen hehoorlijk voedsel door de droogte. Dat de looastandaard betrekkelijk is bewijst Aljaska. Qaar verdient de min ste werkman f 12 per dag, maar een halve biefstuk kost ook f 12, een ei kost f 1.20 een sinaasappel 50 cent. En zoo voort. Groenten groeien er niet. De sneeuw kost niets. Zelandia gevoelt zich, lachende met zuur-dom gezicht, door wat wij schre ven van hare duizend gulden, plat ge slagen als een pannekoek. In de kwestie tusschen dokters en ziekenfondsen wordt wel eens vergeten, dat de fondsen en de dokters zijn voor de z i e k e n, en niet om tegen elkaar te zijn om te vragen wie de baas is in de fondsen. Op Driekoningen wordt herdacht, dat het ware geloof werd geopen baard aan de heidenen waarvan wij de de afstamelingen zijn. In New-York is geopend een insti tuut ter bevordering van een lang leven. Doel is de verspreiding van genees kundige wenken. In verband met de herdenking van het tienjarig bestaan der Katholieke Sociale Actie is de heer mr. Aalberse door den Paus benoemd tot Ridder in de Orde van den H. Gregorius. De nieuwe stuiver, in Hulst ver schenen, valt zeer in den smaak. Dat er maar veel in omloop komen om de Viaamsche kluiten te weren. In 1913 ging Vlissingen achteruit met 223 personen en Middelburg met 142 personen. Middelburg gaat elk jaar achteruit en Vlissingen nu voor het eerst. (Het Tractaat van 1648 tegen Vlaanderen oefent nog steeds ook zijn invloed uit tegen Zeeland). De Katholieke Sociale Actie iseene organisatie tot den geest van staat zucht in de sociale werken en in de werken van liefdadigheid en in de geloofsuitingen van Nederland. Zij staat daardoor vierkant tegen de leuze van Paus Pius X, en deze weet en beseft het niet. Volgens een New-Yorker veilig heidsspecialiteit neemt gevaar voor on gelukken per spoor toe naar mate de snelheid toeneemt. VAN APOTHEKER BOOM Zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofdpijn. Deze pastilles stillen direct de hevigste Hoofdpijn. Deze pastilles worden nimmer los verkocht, doch uitsluitend in verpakte flacons, a 80 cent. Proefflacons a 30 cent. Alle flacons moeten voorzien zijn van den naam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistwinkels. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. O Januari. Januari is de tweede maand van den meteorologischen winter, Februari de derde en de laatste. Inderdaad valt in Januari het hartje van den wintertijd, al lengen ook de dagen, en al neemt de kracht van de zon voortdurend toe. Het is werkelijk de maand van de kou. Vooral in de laatste vijftig jaar werd het feit waargenomen, dat wij het er in December vrij goed afbrachten, maar dat het aantal vorstdagen in Ja nuari groot was. Een Januari-vorst is echter veel aan genamer dan een ijs-periode in De cember. Na midden-Januari bezwijken de bloemen op de ruiten voor den middagzon, en in December kunnen de ijsbloemen het zonnetje trotseeren. Ook doordat de dagen langer zijn, merken wij minder de onaangename zijde van het vriesweer. Na 15 Januari verschijnen soms reeds enkele voorboden van de lente hier en daar steekt reeds een sneeuw klokje haar kopje boven het mos, de hazelaar loopt uit, enz. Toch mist de bewering, dat het na half Januari niet meer hard vriezen kan, allen grond. De zeer lage temperaturen, de z.g. minima, d.z. abnormaal lage tempera turen, slechts gedurende enkele uren geregistreerd, kwamen meest voor in het tweede gedeelte van Louwmaand. Het Siberisch winterhoog gaat n.l. te gen dien tijd niet zelden uit wandelen, het komt naar onze omgeving afzak ken, naderende vanuit het Noord- Oosten, en gewoonlijk spoedig weer in Zuid-Oostelijke richting aftrekkende. Wij zien hier de thermometer dan dalen bij een Zuid-Oostelijken wind, dus niet bij een Noord-Oosjer, zooals gewoonlijk het geval is, en in hoe'n minimum van tijd hier een Siberische koude kan heerschen, heeft men be merkt omstreeks 20 Januari 1907, toen de vorst van één nacht voldoende was in den avond regende het nog notabene om het Y te doen stol len. Herinneren wij het ons goed, dan is toen de thermometer in den tijd van nauwelijks een half etmaal niet minder dan 25 gr. F. gedaald. Bestendig is zoo'n Januari-vorst bijna nimmer. Strenge heeren regeeren niet lang, meenden onze vaderen. En merkwaardig is het te zien, dat op een abnormaal snelle thermometrische da ling bijna steeds een even harde dooi volgt. Een goeden, een ouderwetschen winter krijgen wij alleen, wanneer een diepe sform-depressie, die ons een wilden Zuid-Wester heeft gebracht, over ons land gaat, op de voet ge volgd door een barometrisch hoog. Dan ruimt de wind van Zuid-West naar Noord-West, eerst regent het, dan valt er hagel, eindelijk sneeuw, en als den volgenden avond de wind pal Noord is geworden, is de tempe ratuur tot nabij het vriespunt gedaald. Het hoog slaat zijn tenten dan spoedig in Noord-Europa op, de wind waait uit Noord-Oost, de winter is gekomen Maar de kans, dat een winter van dit type zal verschijnen, is in Januari niet groote* dan in December. Januari kan ook reeds hooge tempe raturen opleveren. Een zomerschen dag krijgt men, wanneer het eene slecht-weer-gebied ons land is gepas seerd, terwijl het andere, dat vanuit het Westen nadert, nog niet dicht genoeg in onze nabijheid is, om ons weer te beheerschen. Zoo'n zomersche dag in Januari, dus een dag van zon neschijn en mildneid, is bijgevolg niet te vertrouwen. Als de zon schijnt, moet het frisch wezen, anders doet men goed, op regen bedacht te zijn. In den avond neemt men het naderen van een slecht-weer gebied waar door het fonkelen der sterren. Van Beukenslot. o— Hoofd en hart. Uit Lasem schreef men aan het S o e r, H b 1. Eenige dagen geleden thuis komende werd ik begroet door een oud man netje die met een katjong (knaap) op mij had zitten wachten. Hij kwam mij vragen of zijn klein zoon in mijn dienst mocht, terwijl hij voor zijn diensten geen loon wilde ontvangen daar hij zich ruim bezol digd meende, als ik de goedheid wilde hebben, Hollandsch met hem te spre ken. Het gesprek dat volgde gaf mij aan leiding om mijn ouden bezoeker te vragen of hij de hedendaagsche jeugd niet grootelijks bevoordeeld achtte boven die uit zijn jongenstijd. De man schudde het hoofd en zei, dat ik niet kwaad moest w-,rden. Dat was ik heelemaal niet ".u pl;:n ea daarop veroorloofde hij zich de vrij heid, om den mensch bij een weeg schaal te vergelijken. De eene schaal, zeide hij, is het hoofd en de andere is het hart. En het onderwijs dat het gouvernement wei zoo goed is te ge ven, brengt wel gewicht in de eerste, maar niet in de tweede schaal. Wel, Mas Kijai, zeide ik, maar de Europeesche heeren onderwijzers zul len toch ook wel iets in het hart hun ner leerlingen willen leggen. O mijnheer, zij willen wel, maar zij vermogen het niet, daar zij het hart der Javaansche kinderen niet ken nen, noch hun taal. Ja, maar de jongens leeren toch Hollandsch. O, ja, het gouvernement is wel 200 goed onze kinderen Hollandsch te willen leeren, maar voor zij die taal wat kennen, zijn ze reeds te oud om naar goede lessen te hooren en hebben zij hun hart gesloten. 0 De kleiüste man ter wereld. Dezer dagen is te Southend over leden de heer J. William White, die er zich bij zijn leven op kon beroe men, de kleinste man ter wereld te zijn Hij had den leeftijd van 53 jaar bereikt. Heel Southend treurt om het verlies van den man, die zich met zijn eerlijk en open karakter de sympathie van alle stadgenooten had verworven. Gespot met zijn abnormale afmetingen werd er niet. Wie het lachende ge laat van den man aanzag, moest de ironie'op de lippen besterven. Zelfs met behulp van het geschied boek vindt men geen volwassen man, die'hem in kleinheid het wereldrecord kan ontnemen de beroemde „Gene raal Tom Thumb" was nog 78 c- M. en de Amerikaansche dwerg „Gene raai Mite" liet zich kijken, omdat hij een lichaamslengte van 77 c. M. had. De vermaarde hofnar van koning Sta- mislaus van Polen was zelfs 83 c. M. lang, terwijl wijlen de heer White niet meer dan drie en vijftig centimeter was. 0— Een Russisch-Zweedsch eiland. De bewoners van het kleine Rus sische eiland Nargen aan de Esthland- sche kust moeten op bevel der Rus sische Regeering hun geboortegrond verlaten, omdat het eiland veranderd zal worden in een vesting. De bevol king van Nargen telt ongeveer 300 zielen. Het zijn Zweden, die -waar schijnlijk later uit Finland zijn geïm migreerd dan de Zweedsche bewoners der andere eilanden. De laatsten spre ken n.l. een dialect, voor de echte Zweden onverstaanbaar, terwijl de be woners van Nargen zich uiten in mooi vloeiend Zweedsch. Op de scholen wordt ook de Zweedsche taal onder wezen. De bewoners van Nargen leven uitsluitend van de zee. Het zijn vis- schers of loodsen. Landbouw is er onbekend. Een enkele neringdoende verbouwt aardappelen op zijn land. Er loopen enkele koeien rond en vele families bezitten tezamen één paard. Zoowel in-als uitwendig ver- toonen de huizen op Nargen groote overeenkomst met den Zweedschen bouwtrantmode muren en witte ven sters met htl.iere gordijnenen frissche bloemen. Overal heerscht groote rein heid. De kleeding der menschen is ook zindelijk en modern. Armoede kent men er nieteerder kan men van welgesteldheid spreken. De be woners van Nargen zijn trotsch op hun nationaliteit, en willen haar niet verliezen. Het is nog niet bekend, waar de Russische Regeering de men- scnen heen zendt. —0 De uitvinding van het papiermaehé. Het papiermaehé, dat letterlijk be- teekent gekauwd papier, en dat in onze tegenwoordige maatschappij zoo'n hoogst .gewichtige rol speek zijn er zelts niet reeds stoomjachten, raiis en fabriek-schoorsteenen uit pa piermaehé vervaardigd is, zooals zooveel belangrijke dingen, de vinding van een kwajongen, die zijn meester kon plagen, zooals dat ten allen tijde gebruikelijk schijnt te zijn geweest. De knaap, Oito Brück was zijn naam, schreef voortdurend aan zijn vrienden kattebeletjes, die de orde in de klas verstoorden. Naderde HerrLehrer, dan werden ze snel „weggemoffeld" in den rnond. Brück kauwde zijn papiertjes, totdat hij ze achter zijn kiezen kon stoppen, en de leeraar merkte niets, al zag hij tien jongen ook in zijn mond. Was het „gevaar" d.w.z. de leeraar voorbij, dan haalde Briick een en ander uit, en van dit primitieve papier-mact.é wist hij allerlei voorwerpen te maken. Toen Otto Brück later chemicus aan een Breslauer papierfabriek werd, her innerde hij zich de verschillende ei genschappen van het gekauwde papier, hij begreep, dat papiermaehé een han delsartikel was, waar wat in zat, en., hij heeft er zijn geld mee verdiend. 0 Een nieuw model roeiboot. De Fransche ingenieur Lèpineux heeft een verbeterd systeem roeiboot geconstrueerd, door de riemen te ver vangen door raderen, die eveneens met de hand worden in beweging gebracht, doch die veel minder krachts inspanning eischen. Dit model boot heeft bovendien het groote voordeel, dat men niet achteruit maar vooruit kan zien. Verder is een roeiboot, voor zien van het apparaat Lépineux, bij zonder geschikt voor smalle slooten of vaarten met druk verkeer, waar de roeiriemen te veel breedte nemen. 0— Een „licht-pistool." Een -Beriijnsch vrapen-techaicus heeft een pistool geconstrueerd, dat niet alleen de kogels kan doen fluiten, doch.dat ook een hel-lichlende stra lenbundel kan uitzenden, die den persoon, op wien gedoeld wordt, zoo plotseling en zoo lel in het licht zet, dat hij zich letterlijk een ongeluk schrikt. Het pistool is bedoeld voor dieven, inbrekers, insluipers, oi ander gespuis. De getroffene kan zelf niets zien. In het midden van het liclnYlak is een zwart stipje, dat het punt aanwijst, waar de kogel zal raken De lichtbron is een sterke me taaldraadlamp, gevoed door een drooge batterij. De draagwijdte van den lichtbundel is ongeveer 20 M., terwijl het gewicht van het apparaat slecht 200 G. bedraagt. 0 De eerste stuwdam in den Euphraat. De Khalief van Bagdad heeft 12 December feestelijk den Hindoejah- stuwdam ingewijdhet water werd daardoor in de oude Euphraatbedding geieid. Hiermede is het eerste deel afgewerkt van het reusachtige plan, het oude Mesopotamië zijn legendari sche vruchtbaarheid weer te geven, cn er als van ouds een hof van Eden van te maken. De Engelsche ingenieur William Willock is de vader van het groo sche plan. Het werk onderri^dt veel be lemmering van den kant dt.rTurksche Regeering met haar chroniseh geld gebrek. De heele vruchtbaarrmiking van Mesopotamia moet bijna twee inil- lioen kosten, hetgeen Turkije niet te missen heeft. Er bestaat dan ook alle kans, dat het werk vooreerst stopge zet wordt, en wie weet wanneer, her vat. —0 De toestand van de zeilvaart. De vereeniging van Hamburgsche Reeders zegt in haar laatste jaarver slag, dat de toestand van de zee scheepvaart over het algemeen niet ongunstig is. De zeilscheepvaart, waarvan het na derend einde al is geprofiteerd, kon zelfs zeer gunstig worden beoordeeld en schijnt nog in het geheel haar reden van bestaan niet te hebben ver loren, zooals wel hier en daar ten onrechte werd beweerd. De verhooging van de kosten van zeilscheepvaart heeft zich, behalve bij de prijzen voor uitrusting, sleepkosten enz., vooral doen gevoelen op het stuk van de verzekeringspremiën, daar de verzekeringsmaatschappijen nog steeds vasthouden aan de ongerecht vaardige ongunstige behandeling van de zeiivaart, met name wat betreft de verzekeringspremiën over de lading. Als er van achteruitgaan der zeil scheepvaart sprake is, heeft men vooral op het oog, dat er geen nieuwe zeil schepen haastworden aangebouwd voor het groote zeeverkeer. Dit hangt in de eerste plaats samen met de sterk gestegen bouwkosten, die tegenwoordig op de werven worden gevraagd, zoodat men bijna niet kan hopen op rentabititcit van de nieuwe zeilschepen. Als de bouwprijzen naar beneden gingen, zou het volstrekt niet onmogeiijk wezen, dat in afzienbaren tijd weer in het groot tot den bouw van nieuwe zeilschepen werd over gegaan. 0— De moeilijkheden van het Eagenistisch huwelijk. De staat Wisconsin, heeft onlangs een wet aangenomen tot verplicht medisch onderzoek vóór het huwe lijk. Daarbij is o.a. bepaald, dat men dea arts, die het attest van volko men gezondheid verstrekt, de som van drie dollars kan betalen. Hier over ia van den kant der medici een storm van verontwaardiging losgebarsten. Het is onmogelijk, zich Toor dit geld alle moeite te getroos ten, die een dergelijk onderzoek met zich brengt. En bovendien kan een arts, na een half jaar een hu welijks- casdidaat onder contrüle te hebben gehad, na hem of haar den Bchedel te hebben doorboord, voor een mi croscopisch onderzoek der hersenen, en na achtereenvolgens de Wasser- maHn- en de Noguchiproef te heb ben toegepast, nog niet eens met de hand op het hart van de volmaakte gezondheid van zijo patiënt getuigen omdat er hem wellicht nog kleine aandoeningen zijn ontsnapt. Het Engenistisch huwelijk brengt veel moeilijkheden met zich mee —o - Wondersteenen. De Osseten, een volk dafc den Kaukasus bewoont, is romantisch aangelegd, en mocht nog maar zeer weinig met de beschaving in aan raking komen. De Osseten zijn zeer bijgeloovig. Ze hebben allerlei legen den, die voor een groot deel hun oorsprong vinden in hun z g. won- dersieecen. Zoo'n wonder-teen dragen ze als talictnan hij zich Ze zullen er echier zorgvuldig opletten den steen nooit op de bloote hand te dragen, noch de huid in aauraking te laten komen met hem. Vooral vrouwen zijn zeer voorzichtig met den steen zij w eten, dat zij esn steen slechts eenmaal met den top van den vinger behoeven aan te raken, om voor goed onvruchtbaar te zijD. Als talisman draagt men den steen altijd in een zakje, anders zou de huid schroeien. Wanneer men den steen in water werpt, kan [dit nooit meer troebel worden. Ooien mogen het echter niet drinken. Zij zouden eveneens onvruchtbaar wor den. Verschille-de Russische geleerden vestigen er nu hun aandachj op, dat al deze verschijn, elen wijzen op de aanwezigheid van radium. Zij zien in den Ivaukasus een reusachtig ra- diumgebied, en zijn er van over tuigd dat de Regeering hier in most grijpen, om zich te verzekeren van een goede bron van inkomsten Men heeft zich dan ook tot de Regeering gewend met het verzoek, deze zaak ter hand te nemen. 0— Nieuwe postzegels. De lijst van postzegels, uitgegeven door de Vereenigde Staten van

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1914 | | pagina 2