Een geneesmiddel Van alles wat. DE mm EN DE R1TUEELE MOORD BIJ DE JODEN. De Patriote van 21 December ver meldt den korten inhoud van een studie in de „Revue pratique d'apo- logétique", schrijver Vernet, en met deze conclusies: 1. Dat joden christenen hadden ge dood en wederkeerig om redenen vreemd aan het geloof, is iets waar aan niemand kan twijfelen. 2. Dat joden christenen zouden ge dood hebben uit haat tegen het chris tendom, maar zonder een bijgeloo- vig of godsdienstig doel door het gebruik van het bloed van het slacht offer, heeft de kerk beschouwd als waar. Het romeinsche martelarenboek bevat vijf namen van martelaren buiten dien van Simon van Trente ter dood gebracht door de joden die van de heiligen Cléophas (25 Sep tember), Timon (19 April), Joseph de rechtvaardige (20 Juli), de heilige Matrone (15 Maart), van den heiligen Anastatias II de Sinait (21 December). De Paus Innocentius III, in een brief aan Philip-August (1205) klaagde er over, dat de joden heimelijk de chris tenen doodden als er een geschikte gelegenheid voor was. En wij hebben gehoord den heiligen Paus Pius V wijzen op hun haat, hun valstrikken tegen het leven der christenen. 3. Dat joden zouden hebben ge bruikt bloed tot bijgeloovige doelein den, hebben christelijke schrijvers wel beweerd, maar wij kennen geen pausen die zich hebben gemaakt tot echo van deze beschuldigingen. 4. Dat joden christen kinderen zou den gedood hebben gedurende de Goede Week uit haat tegen den Chris tus, dat zij zich zouden hebben schuldig gemaakt ten minste aan dezen vorm van ritueelen moord, is het dat pausen hebben aangenomen, vooral in de vijf gevallen, waarvan vier in de 15e eeuw, van de kleine gelukzaligen Simon, André, Dominicus, Christoffel en Laurentius. Maar al hebben zij daar gezien de daad van sommige joden, d e pausen hebben nooit van dergel ij k feit beschuldigd de joodsche gemeenschap noch de liturgie van de jo den. En zelfs hebben verschillende pausen door hun uitdrukkelijke woor den, en een nog grooter getal door hun stilzwijgen, verklaard, dat zij niet geloofden aan de werkelijkheid van den eigentlijken ritueelen moord bij de joden. Wij wedden, dat Zelandia het bo venstaande niet overneemt. De onwetendheid In zake godsdienst. O Paus Pius X schreef in zijn en cycliek Acerto nimia over het ou derwijs van de christelijke leer Wij sluiten ons aan bij de meening „van hen die zien in de onwetend- „beid der goddelijke dingen de voor naamste oorzaak van den tegen- „woordigen druk en van de .zwak heid der zielen, en van de zeer ernstige kwalen die er uit voort vloeien. Wij vragen als men de preeken nagaat die hier in deze streek met name in Hulst, in de kerken wor den gehouden, zijn die preeken dan Tan dien aard, dat zij voor gevolg heb ben, dat de geloovigen worden on derwezen in den godsdienst en daar van iets mededragen Ons antwoord iszij worden niet onderwezen en dragen niets mede. Dezelfde pans laat geen enkele gelegenheid voorbijgaan om zijne priesters te herinneren, dat zij moe ten zijn de onvermoeide *h wakkere werklieden van het woord van God, en dat zij dus de geloovigen moeten #Toedtn niet met wind, maar met seen voedsel dat hun geeft leven „en kracht," Wij vragen zijn de preeken die wij in de kerk hooren iets anders dan woordei van wind" Onze eerwaarden weten dit zelven ook wel, en daarom is hun haat tegen ons en- tegen de Volkswil ook liefs anders dan afgunst, dat wij, gewone leek, beter kennen deB gods dienst dan zij zelven en door ons leven hem preeken door de daad. o— dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwatej en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. direct opgelost in de maag komt, een LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoom- Vroeg op. Uit *Ie Pers. Droef Kerstfeest. De ontzettende ramp bij Beilen, die op den avond voor Kerst in ons land een ontsteltenis bracht, grooter omdat het reizen in ons land veilig kan worden geroemd, bracht in het bijzonder onzen Minister van Binnen- landsche Zaken een zoo zwaren slag toe, dat menschenwoord daarin geen troost te brengen vermag. Zeker, ook andere familiën werden diep getroffende Residentie in het bijzonder voegt het rouw te dragen maar de dood van den zoon des pre miers onder de huidige omstandig heden is van eene tragiek, die iedereen wel ten diepste moet treffen. Een vader, die op een der hoogte punten zijn levens, terwijl zijn naien reeds grijzen, geroepen werd eene taak aan te vatten, voor welks voltooiing elk die voor het recht voelt hem dank zou weten, verliest op één oogenblik den beminden zoon, op weg naar het ouderlijk huis, om daar het Kerstfeest te vieren. Dit is wij verstaan het niet te begrijpen, en bijna niet te dra gen. Dit is, om bedroefd en stil heen te gaan van de hooge plaats, en te verliezen den moed om het aangevan gen werk voort te zetten.... Onze innige deelneming zij verze kerd aan de familiën dergenen die Woensdag in zoo diepen rouw wer den gedompeld, in het bijzonder aan den heer en mevrouw Cort van der Linden. Moge God hen de kracht geven om dit te dragen, en moge Hij hem ook verder steunen tot het werk, dat hem thans op de handen is gezet. Daar door zal de herinnering aan dit droeve Kerstfeest wel niet worden uitgewischt, maar zij moge althans worden verzacht door de algemeene sympathie, die op dezen oogenblik onzen Minister van BIr.nenlandsche Zaken ten deel valt. Nederlander. Kleine bericliten, 0 Er moet, een 300 mijlen bewestelijk den Witten Nfjl, een reuzenras wonen in den Soedan. Dit is onlangs ont dekt. Het zijn goedaardige en tegelijk dappere menschen. In Frankrijk wil men valken en adelaars gaan africhten om luchtsche pen aan te vallen, In Frankrijk werden gemiddeld meer landbouwers afgekeurd voor de militie dan mijnwerkers. Dit beroep van mijnwerker moet, hoewel zeer ver moeiend, niet ongezond zijn. Het schijnt, dat wegens gebrek aan voedsel, de zwaluwen en de ooievaars uitsterven. De ooievaars door het verdwijnen van vele moerassen en wateren. De parels komen bij de „upper- ten" weder geheel in de mode. De Engelsehe kiesrechtdames gaan dagelijks door met het stichten van brand in woonhuizen en opslagplaat sen, dit alles... om toch maar aan de mannen duidelijk te maken, dat zij „recht" hebben op het stembillet. Kreta is Griéfksch gebied geworden. En volgens Turksche voorspellingen zou op het verlies volgen het verlies van Constantinopel, en met dit laatste het verlies van het Kalifaat voor de Turken. Het was wegens deze voor spellingen, dat Turkije zoo vast hield aan Kreta. En nu is het 't toch kwijt. De Provinciale Staten van Noord- Holland hebben met groote meerder heid het ambtsgebed gehandhaafd. Die Staten zijn slechts voor 1/3 Rechts, en in Zeeland, waar zij zoolang de meerderheid hadden is geen ambts gebed. Zou hierin ook een aanwij zing liggen, waarom de Zetuwsche vroomheid zoo gebeten is op het geloofsvertrouwen van de Volkswil en van haar stichter? Henri Faber, die bij zijn 90sten verjaardag van heinde en verre blijken van warme sympathie en genegenheid mocht ontvangen, de klassieke ge leerde der insectenwereld, werd aan vankelijk veracht, bespot en gehoond. De oorlog is niet de oplossing maar de verergering van den gespan nen internationalen toestand. Uit vergelijking van wetenschappe lijke studie en onderzoekingen komen wij tot t^et besluita. dat vóór den Zondvloed reeds de geheele aarde was bevolkt, b. dat er vóór den zondvloed bestond een vasteland in den stillen oceaan, c. dat de cordilleras, het ge bergte dat Zuid- en Noord-Amerika doorsnijdt, zqn ontstaan tegelijk met het verzinken van het Zuidzee vaste land. En vermoedelijk ging deze catas trophe, waarin de menschheid tusschen de schepping van Adam en Zondvloed ten onder ging', samen met den Zond vloed van de Schrift. Of toen de ge heele menschheid ten onder ging is eene vraag die naar de nieuwe ge gevens waarschijnlijk ontkennend moet worden beantwoord. In Graauw werd een gedeelte post bestelling op straat gevonden. Fr. Dieleman drong Vrijdag de wo ning binnen van den gemeenteveld wachter van Peteghem te Zaamslag, terwijl deze met zijne familie aan tafel zat, en bedreigde deze met een mes. Na eenige worsteling schoot v. P. den aanrander dood. De Justitie stelt een onderzoek in. Dieleman iaat vrouw en kind na. Te Beilen, Drente, zijn op den avond vóór Kerstmis eenige wagens ontspoord van den sneltrein Gronin- gen-'s Gravenhage, met gevolg, dat er vijf dooden zijn gevallen waaronder de oudste zoon van Minister Cort van der Linden, en eenigen zijn gekwest. O— Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 19 faillis sementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o 'n Stichtelijk eilandje Op Walcheren zijn in w ek vier vrouwen aangehouden, verdacht van het misdrijf bedoeld in art. 251 bis van hei wetboek van strafrecht De eerste werd Maandag door de po litie te Vlissingen aangehouden, ver volgens eene te Middelburg op ver zoek van de marchausee, welke aan houding Dinsdag plaats had en ten slotte maakte Vrijdag de politie te Vlissingen wederom verbaal tegen twee vrouwen op, waarvan één door tus cbenkomst van de politie te Mid delburg in haar woonplaats werd aan gehouden. Bij deze 'aa s e werden verschillende voorwerpen in beslag genomen. Dat zoo'n treurige broodwinning daar zoo druk beoefend wordt, pleit niet voor het onberispelijk leven van velen dezer eilandbewoners. (De Alkmaarder). —o Dat was goedkooper geweest Vader tot zijn zoon, die een poos is gehuwd: „Wel jongen, hoe gaat het met je vrouw, kunnen jelui het nog al goed vinden Zoon „Och Marie weet niets van een huishouden, maar zij zingt prachtig*" Vader: „Maar beste jongen, dan had je toch beter een kanarie kun nen koopen, dat was goedkooper geweest. o Zij. Ik meende dat je vijf en twintig gulden verdiende Hij. Verdienen wèlmaar ik krijg er maar vijftien. o V er duister in gen aan de Hembrug. Het Hoog Militair Gerechtshof te Utrecht, wees vonnis in de zaak van F. de W kapitein-maga zijnmeester der arteilerie, beklaagd van verduistering van f 16000, als hoofd der magazijnen te Hembrug, Het Hof overwoog, dat het wet tig en overtuigend bewijs niet is ge bleken, en sprak beklaagde vrij. De advocaat-fiscaal had twee jaar militaire gevangenisstraf geëischt, met ontzegging van het recht bij de ge wapende macht te dienen gedurende vijf jaar. De verdediger was geweest mr. L. W. van G i g h. —o Een merkwaardige onderneming. Men zal zich herinneren, dat enkele jaren geleden wat gaat de tijd toch sneleen Hollander, een Hagenaar was bet, als wij ons niet vergissen, met een Engëlschen naam, door groote advertenties in onze hoofdbladen de aandacht wist te trekken. De man wilde iedereen geld laten verdienen. Het goud in dit geval ijzer lag voor het grijpen, ledereen, die aan de on- de'rneming meedeed, kon spoedig z'n koetjes op het droge hebben. De man had spoedig eèn combinatie tot stand gebracht, een combinatie zonder geld. Want toen er voor geld moest geteekend worden, was het eerst noodig, dat er een commissie gefor meerd werd, die nadere gegevens zou verzamelen. De Hollander loopt er gelukkig niet zoo spoedig in. Zooals vanzelf spreekt, vielen foen alle plan nen van den Hollander met een En- gelschen naam als kaartenhuizen in een. Een bekend periodiek nam een ka rakterschets van den man op. Groote bladen verleenden hem gaarne ruimte, om zijn plannen in neer te schrijven. In een mininum van tijd waren er tal rijke zakenmenschen, die met het genie dweepten. Indien het dus in ons land mogelijk is, door een handige reclame de goe gemeente iets wijs tc maken, dan spreekt het wel vanzelf, dat in het land van onbegrensde onmogelijkheden een „clever boy" de massa veel vlug ger wat op de mouw spelt. Kort nadat de Republikeinen ver slagen waren, dus na de verkiezing van Wilson, kreeg de thesaurier-ge neraal van de Republikeinsche Propo- ganda-commissie van een bekend New-York advocaat, lid van de Partij, het volgend briefje „Hedenmiddag had ik den heer Williams uit Cleveland bij mij. Willi ams is een jong ingenieur. Als Repu blikein wil hij ons een dienst bewij zen. Hij weet een middel, waarmee drie millioen in het jaar voor de Partij te verdienen is. Gaarne wil hij het ons afstaan. Het is een methode, om een onbekend gas uit de hoogere lagen der atmosfeer te halen. Dit gas heet Azuro. Het bevindt zich op een hoogte van 15 K.M. Door een buis is het naar beneden te krijgen. Hier kan het de petroleum, de benzine, enz ver vangen. In Azuro zit meer energie dan in alle falls tesamen. Een kapitaal van enkele tonnen is voldoende, om het Azuro te exploi- teeren. Ik noodig u uit, morgenavond op mijn kantoor met Williams over de kwestie te confereeren. Gelieve een deskundige mee te brengen." De conferentie had plaats, de penning meester, de advocaat en Williams wa ren aanwezig, en ieder had nog een vriend meegebracht, die op de hoogte kon zijn van de chemie van de hoo gere luchtlagen. Men praatte tot laat in den nacht. De Republikeinen wer den door de fraaie teekeningen van Williams zeer gesuggereerd. Men zag reeds het goud door dezen buisvor- migen toren van Babel vloeien. Immers, Williams had de proeven genomen. Hij had kleine ballonnetjes opgelaten, die hem uit de hoogere luchtlagen monsters Azuro hadden gebracht. Er was één moeilijkheid zou een 15 K.M. lange buis te construeeren zijn. Zooals vanzelf spreekt, volgden spoedig nieuwe conferenties. Alleilei „deskundigen" hoorden met open mond naar hetgeen Williams (e zeggen had. En alles moest strikt vertrouwelijk worden beschouwd. Want hoorde een of andere millionnair van het plannetje, dan zou deze weldra voor eigen reke ning een toren van Babel laten bou wen, en de Republiekeinen vischten achter het net. Het oordeel van een commissie van zeven Republikeinsche chemicurs was, dat er toch eers, nog proeven genomen moesten worden. De Republikeinsche Partij gaf Williams een voorschot van 100 000 dollar, en,... nu woont de „Azuroloog" waarschijnlijk op een mooi vihatje aan de Cöted'Azur. Over de „zaak" wordt het diepste stilzwijgen bewaard. -o— De grootste radersboot ter wereld. Te Detroit is in opdracht van de Cleveland and Buffalo Transit Co. de grootste raderstoomboot ter wereld gebouwd. Het schip moet dienen voor het passagierverkeer en vrachtvervoer op de groote Amerikaansche meren. De boot heeft een lengte van 152 m. en is verdeeld in veertien waterdichte ruimten, verder heeft het schip een dubbelen bodem voor watervervoer. Het materiaal bestaat voornamelijk uit staal. Het schip bevat 24 luxe-hutten en 400 gewone hutten. Telefoondraden met 1500 aansluitingen verbinden de verschillende ruimten met elkaar, en kunnen, wanneer hetschip in de haven ligt, aangekoppeld worden bij het vastelandnet. Natuurlijk heeft men draadlooze telegraaf aan boord. Het Vrije Woord voor Abonnés. Biervliet 21 12—1913. Mijnheer de Redacteur Wil onderstaande in uw blad de Volkswil plaatsen. Ieder die in Hoofdplaat komt of be zoekt, zegt wat een mooi gemeente huis is daar. Nou en het mag met recht gezegd worden, dat is mooi, maar of het doelmatig is weet ik niet, op dat gebied ben ik geen kenner en om daarover te oordeelen moet men zoo'n gebouw van onder tot boven bekijken. Maar dat doet er nu niet toe, het uitwendige is mooi. In het portaal prijken de namen van de hee- ren in gouden letters, die geroepen zijn door onze Koningin en door de burgerij om hare en hunrie belangen te behartigen en ieder naar zijn ver mogen het noodige bij te dragen in de lusten en lasten aan de gemeente. Nu is dat Hoofdplaat niet zooals het moet wezen, tenminste ik begrijp er niets van hoe de volgende zaak in elkaar zit. Laatst is aanbesteed de onderhoud van het nieuwe stadhuis, dat is het schoonmaken en de weke- lijksche en dagelijksche onderhoud van dat huis. Eenige ingezetenen hebben daarvoor ingeschreven en ze hebben het nu aan iemand zoo maar gegeven en toch stonden ze even hoog ik meen van f50 met zijn tweeën. Gaat dat nu zoo maar, om te zeggen hier lief kind dat is voor jou, en dan nog het mooiste van de grap 3 weken van te voren werd er aan die vrouw die het nu niet heeft, door een raadslid ge vraagd, Rosalia wat ga je inschrijven f65 mijnheer Piet, dan heb je het niet werd er geantwoord, en het is ook zoo uitgekomen. Maar mag dat nu alles zoo maar door gaan, ik meen van niet, zoo iets moet met gesloten briefjes gebeuren en die het nu ge gund is, heeft heelemaal geen briefje ingediend, dat is maar mondeling ge gaan. En de aanneemster betaalt geen gemeentelasten en de andere wel, en haar man gaat toch ook niet voor plezier naar Antwerpen werken die zou ook liever in Hoofdplaat blijven bij vrouw en kinders dat weet ik zeker»

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2