leder mensch ALLES YRÜCBIOÖSTEGEN ONS. Bericht. 11 Van alles wat. Marktberichten- Ad verten tien- Prijskaarten BIEDEN EN DEM MAANDAG Wonder pakket C. J. Cuijle, te dat eenige straf zal worden uitgespro ken ter zake van het uiten van een politieke meening, maar het ging hier om den vorm waarin die meening was geuit. Wanneer de betrokken notaris zijn meening had geuit in termen die geen aanstoot kunnen geven, stond de zaak geheel anders. Hier was gezegd ik heb het courantje bij mij „dat een daad van corruptie door het hoog ste burgerlijke gezag in bescherming wordt genomen". Deze vorm strookt niet met wat men mag verwachten van een notaris. Het is dus volstrekt niet de vraag, of de betrokkene een poli tieke meening heeft mogen uiten. Ten aanzien daarvan ga ik geheel mede met hetgeen de heer Mendels heeft gezegd. De algemeene beraadslaging wordt gesloten. De verdere beraadslaging wordt verdaagd en de vergadering gesloten. heeft van tijd tot tijd wel last van zijn maag. De een gevoelt na den maaltijd een branderig gevoel in zijn maag, een ander heeft last van oprispingen of zuur. Het maagpoeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizeiide maag lijders genezen zijn, is het beste mid del tegen Maagpijn, Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsvertering, Dit Maagpoeder werd met goud bekroond te Londen, Parijs, Amsterdam en Brus sel. De heer J. Nijkamp te Homberg am Rhein, Duitschland, schreef ons: „Vriendelijk verzoek ik U mij nog 2 doozen van Uw Maagpoeder te sturen, daar mijne vrouw na gebruik van 2 doozen zich al veel beter bevindt. Zij ban nu 's nachts weder goed slapen en kan ook alles eten, juist als vroeger voordat zij maagpijn had. Daarom beveel ik het ook al mijn vrienden en bekenden aan." Het Maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apotheken en Drogistenwinkels a 75 ct. per doos. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Onze vriend Fruythr. o Onze vriend Fruijtier beweert, aan het 6lot, zie zijne rede, dat, wanneer meDschen met gezond verstand dag in, dag uit, week in, week uit, lezen wat van Dal sum schrijft in zijn blad, zij zich niet kunnen begrijpen dat dit wordt toegelaten. Dus menschen met gezond ver stand kunnen niet begrijpen dat wordt toegelaten wat wij in de Volkswil schrijven. De heer Fruij tier had te voren gezegd, dat het hem koud laat wat wij vertellen en Schrijven en dat dit zijn reden had Het eenige antwoord dat wij zouden hebben gegeven, waren wij in de Kamer, zou zijn geweest dit Dus, van Delsum is gek Verstan dige menscheu begrijpen niet dat hij niet in een gekkenhuis wordt opge sloten. Maar tegen van Dalsum heeft samengespannen een geheele wereld van macht, en deze geheele wereld van macht staat machteloos tegen dezen éénen gek. Wij vragen dus aan den heer Fruijtier Is deze ééne gek, alleen staande, dan mach tiger dan de geheele wereld van macht samen Zoo ja, dan is hij geen gek maar een wijze, zoo neen wat voor nietswaardige prullen zijn dan zijne vijanden Met dit al ziin wij onzen vriend Fruijtier dankbaar over wat hij over ons zeide, omdat hij wel zeer goed weet, dat onze gedragsregel is te doen openbaren de gedachten der menschen en dit krachtens een Schriftuurwoord „Dit alles is geschied opdat de gedachten der harten zul len openbaar worden", we'k Schrif tuurwoord vooraf gaat aan een an der woord „lk wil den schuldige en den onschuldige oordeelen, maar beiden eerst door een heime lijk oordeel te beproeven4En dit geheime oordeel dan bestaat in het doen openbaren der gedachten. Ieder die den heer Fruijtier kent sprak steeds in dezen geesthij is I uw (van Dalsum's) grootste vijand. I Maar de heer Fruijtier was er steeds op uit om te zorgen, dat zijn hei- j melijke gedachten niet openbaar zouden worden (hij preekt ze liever uit buiten het oog en oor van ons en van het publiek). Doordat de heer Fruijtier zoo vrien delijk was de gedachte zijns harten in eene openbare Kamerzitting te open baren heeft hij voldaan wat de Schrift verlangde, en het is dit dat wij constateeren voor het oordeel Gods. Wij herinneren: dat menig straf recht Gods is gevolgd nadat wij hadden vastgelegd het openbaren der gedachte, Hoe denken onze lezers over wat te lezen is in Spreuken 26 26 „Die door veinzerij zijnen haat be- „dekt, diens boosheid zal toch in „de vergadering zich openbaren" En hoe denkt vriend Fruijtier over de woorden van het lied „zijne (van Dalsum's) woorden zijn edel, zijn daden zijn groot." Wij vra gen dit, omdat deze woorden niet kloppen op wat hij zoo vriendelijk was in de Kamer over ons te ver tellen fte Toekomst over den heer Fruijtier. Uit de school geklapt. In de Tweede Kamer werd de „al gemeene beschouwingen" ter sprake gebracht de idiote berisping die nota ris van Dalsum te Hulst had gekregen van de „Kamer van Toezicht op het Notarisambt te Middelburg." Zooals men weet had Van Dalsum de heeren Fruijtier en P. Dieleman even de ooren gewasschen inzake hunne handelingen als Gedeputeerden ten opzichte der Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatscbappïj. Die beide hee ren hadden alleszins rechtschapen ge- .handeld met de subsidie-aanvrage voor die tramweg-maatschappij, waarin ze zelf financieel betrokken zijn. Van Dalsum meende dat ze te rechtschapen waren. Nou, 't is voor zulke rechtschapen heeren ook een lastige klant, die no taris in Hulst. 't Ging voor zijn komst in Zeeland alles zoo knusjes en nou gooit hij aanhoudend roet in 't eten. Wel is zijne houding hem financi eel onvoordeelig, maar daarvan trekt hij zich ook al geen lor aan. Er was dus geen andere weg dan hem even eene berisping te laten toe dienen. De „Kamer van Toezicht", of liever de leden, waren gek genoeg om ge hoor te geven aan dien wensch. Mr. Dieleman, die oneindig veel gladder is dan Fruijtier, wilde eene vervolging. Dat wist men tot nog toe niet, maar Fruijtier heeft het verklapt in de Kamer. Dan was natuurlijk Van Dal sum gestraft en hoogst waarschijnlijk met eenige weken gratis logies in het hotel „Kiekeboe" en was zijn ont slag gevolgd. Dat wilde mr. Dieleman, maar Fruij tier wilde dat niet, waaruit de con clusie volgt dat Dieleman op verre na niet zoo christelijk is als Fruijtier. Kijk, dat is nou niet aardig van Fruijtier. Zulke goede maatjes, zoo knusjes „Sam-sam-spelen" en dan zoo je-ka- meraad in 't zonnetje zetten. Neen, maar Dieleman zal ook wel denken: „Van je vrienden moet je het hebben". Die Fruijtier. dat-i zoo menschlie- vend was voor Van Dalsum. Hij wilde geen vervolging, want-i zou nog zonde maken van Van Dalsum als deze ont slagen werd. Jonge Jonge 1 Wat een comedie 1 De heeren zouden maar niet lekker zijn als ze Van Dalsum konden lood sen. Maar zoover durft de bende daar in Hulst het nog niet te sturen. Van Dalsum heeft te veel invloed ge kregen en nu vreezen ze dien invloed op het volk. o De zaak van de Waarschuwing in de Tweede Kamer is gevolg van onzen Open Brief aan d« Notarissen van Nederland in de Volkswil no. 17,7 van 8 Februari 1913. In dezen Brief staat als aantee- kening no 8 „Tot een niet zyn teruggebracht de strafvervolgingen door de Justi tie, tot een niet is teruggebracht de willekeur der Kerkelijke Overheid, tof een niet zijn teruggebracht de samenspanningen tot eer- en brood roof, waarom zou nu wel tot een succes moeten leiden de daad van de Kamer van Toezicht te 1 liddel- burg De beantwoording van deze vraag vinden onze lezers in het tegen woordige nummer, en van een lid der Tweede Kamer vernamen we als zijn indruk, dat we nooit meer een Waarschuwing zullen krijgen. En die daad had nog wel voor doel om tegen ons voor te bereiden den laateten en beslissenden slag tot onze vernietiging Wij vragen aan vriend en vij and Is er één, die kan verklaren zonder te erkennen het goed recht van ons Godsvertrouwen dat alles tegen ons ten slotte mislukt Maar dan moet ook ieder erkennen dat wij waarlijk zijd, zooals wij bewe ren, in Gods hand. Alleen loopen nu nog tegen ons de broodroof en de Sacramentenroof, beide onder kerkelijk-politieke vlag, maar hierover is het laatste woord nog niet gesproken, al liggen reeds twee aanleggers tot die rooftocht vóór hunnen tijd in het graf, ge troffen door den wrekenden arm Gods, Het Ternenzen8ch Volksblad over den heer Fruijtier. o Nadat het Volksblad had overge nomen, wat de heer Fruijtier in de Kamer had gezegd in de zaak van de Waarschuwing, geeft het dit oordeel Tot zoover de heer Fruijtier. Uit zijn woorden valt op te maken dat de heeren Dieleman en Fruijtier „uit medelijden met den heer Van Dalsum" geen vervolging instelden. In 's Lands vergaderzaal hebben die woorden misschien indruk gemaakt. Of zij op onze lezers, die de toe standen beter kennen, ook indruk maken, betwijfelen wij ten zeerste. Dat de raad van toezicht der notaris sen te ver ging staat voor ons ook vast. Ken woord van «lank. O Nu de zaak van de Waarschuwing is afgeloopen en onder algemeen pro test is te niet gedaan, zeggen wij dank aan het Hoofdbestuur van de Broederschap van Notarissen in Ne derland voor zijn initiatief, aan de leden der Tweede Kamer die in de afdeelingen en in de openbare vergade ringen hun protest deden hooren, en aan den Minister van Jusitie voor zijne afkeuring van wat in Middelburg was gedaan. Deze laatste sprak zijne af keuring wel niet uit met zoovele woorden, doch ieder begrijpt, dat een Minister dit onmogelijk kon doen, daar hij alsdan publiek moest blamee- ren die Kamer van Toezicht, waarvan voorzitter is de President van de Rechtbank. De minister heeft gezegd, door vergelijking ook met zijn Me morie van Antwoord, dat tegen willekeur geen wet kan waken. De tramzaak zelve is in de Kamer niet juist voorgesteld, zij is echter uiteengezet in het rekest aan de Ko ningin, een der bijlagen van den Open Brief, en moet worden gezien in het licht van de vraag, of het doel de middelen heiligt. o Om reden wel niemand aan ons en aan den drukker een kleine Kerstrust zal misgunnen, zal het volgende no zijn gedagteekend op 1 Januari, en heb daarna volgende op 3 Januari. Kieuwjaar sadvertentien a contant kunnen worden geplaatst als ge woonlijk. Correspondentie. Wegens het groote stuk der Waar schuwing zijn eenige stukken, waar onder een Vrij Woord uit Hoofdplaat, blijven liggen. Sile-iuc berichten. De zaak van de Tram zelve zie Handelingen in dit nummer is be handeld in Volkswil 140 en 141, bij overdruk met brief van 12 Juni 1912 gezonden o. a. aan de leden der Tweede Kamer. Ware democratie. Van den vroegeren Amerikaanschen staatssecretaris van Buitenlandsche ZakenJ den tegenwoordigen senator Elihu Root, die dezer dagen den vre desprijs der Nobel-stichting heeft ver kregen, wordt een aardige anecdote verteld, die bij deze gelegenheid wel in herinnering gebracht mag worden. Root had eens een nieuwen knecht, een neger, in dienst genomen, die voor alles en iedereen het grootste respekt had. Een der eerste dagen van ziju diensf vroeg Root hem waar zijn prullemand gebleven was. „Die heeft mijnheer Riley meege nomen", zeide de jongeu. „Meneer Riley? Wie is dat vroeg Root verbaasd. „Wel de knecht hier", gaf de jongen ten antwoord. Na eenigen tijd vroeg hij den jongen, wie het venster bij die koude geopend had. „Dat heeft mijnheer Lauty gedaan, was het ar.two >rd. „Meneer Lauty. Wie is mijnheer Lautyj?" „Wel, de glazenwasscher," ant woordde de jongen. „Hoor eens, je moet niet alle men schen met „mijnheer" aanspreken noem ze bij hun voornamen. Ik weet anders niet, wien je bedoelt," sprak minister Root. Ongeveer een uur daarna stak de jongen het hoofd om de deur van Root's studeerkamer en riep„Zeg Elihu, buiten staat een dikke kerel, die je spreken wil." De senator, verbaasd over de on verwachte uitwerking van zijn woorden, stond op, om naar den bezoeker toe te gaan. Die dikke kerel was President Taft. o— Ozon voor het steriliseeren van water. In het Fransche leger doet men se dert eenigen tijd proefnemingen met een ozon-apparaat, dat rivierwater drinkbaar maakt. Deze methode is on langs ook toegepast bij het drinkbaar maken van het Seine-water; volgens de deskundigen bevat één druppeltje Seine-water millioenen bacillen, en de bacteriologen waren dan ook de mee ning toegedaan, dat het water gezui verd moest worden. Het troebele water werd opgepompt, men filtereerde het, zoodat de modder er uit verwijderd werd, maarde ziektekiemen waren nog aanwezig. Toen liet men het ozon- apparaat werken, en weldra was het vuile, stinkende Seine-water veranderd in heerlijk, frisch drinkwater. Naar wij vernemen, is een dergelijke Ozon-behandeling niet zoo goedkoop, maar wij hebben grond te vermoeden, dat de „waterfabriekanten" wel tegen de wijn- en de absinthandelaren zullen concurreeren. Misschien zijn spoedig alle Parijzenaars aan het water ver slaafd, en zal het groene gevaar ver dwenen zijn. Immers, herhaaldelijk werd het toenemend alcoholgebruik toegeschreven aan het slechte drink water. Wij hopen van harte, dat de Ozon ook op dit gebied in dienst van de beschaving en de vooruitgang kan worden gesteld. Het Vrije "Woord voor Abonnés. U 9<: R S T Ij I JE ft. Om Bethlehem in Efratha, Is 't stilte van den nacht. En herders toeven in het veld, Houdend bij 't vee de wacht. Doch plotseling, ziet, een glansrijk licht Straalt neer van 's-hemels' boog, Waarvoor al 't duister henen vlucht Verblindend ieders oog. De herders zijn verbaasd, verstomd Om wat gebeuren gaat, Want ziet, een Engel daalt er neer ln blinkend, wit gewaad. „O vreest niet, vreest niet 1" klinkt zijn stem ,,'k Heb heerlijk nieuws voor u 1 „Gods' Zoon zoolang beloofd aan d' aard, „Hij is geboren nu „Gaat heen, gaat heen naar Bethlehem, „Daar ligt hij in een stal. „Hij, die van zonde en van schuld, „U zalig maken zal En als de Engel tot hen spreekt Dit heerlijk, troostvol woord, Dan juicht een groote Eng'lenschaar Met klanken, nooit gehoord „Geloofd zij God I Geloofd Zijn naam „Voor 't heil, de aard' bereid, „Nu Hij zijn liefde schenken wil, „Aan volk'ren wijd en zijd En toen de schare opwaarts voer Opnieuw den hemel in, Toen gingen ook de herders heen Verheugd, verblijd van zin, Naar Bethlehem, om 't Christuskind Te zoeken en te zien, Het te aanbidden als de Heer, Wien 't al. moet hulde bien Komt, gaan ook wij naar Bethlehem, En zoeken daar het Kind, Dat voor ons allen kwam op aard En eeuwig ons bemint. Komt brengen wij Hem eer en lof, Die ons ter hulp wil zijn. En door dit leven ons geleidt Naar 's-hemels' zonneschijn 1 door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. Mi ddelburg. Hulst, 22 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f9,25 a f9,00, Rogge f7,00 a f7,25, Wintergerst f 8,00 a f 9,25, Zomergerst f 8,50 a f 0,00. Haver f 7,00 a f 8,00, Erwten f 10,00 a f 11,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 14,—Bruineboonen f 11,00 a f 11,25, Boekweit f 00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f2,25 a f2.35 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 17, verkocht 9. Varkens 45, verkocht 34. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,10 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,40. Koers van liet geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.525 f47.55. or Z0MI4G 28 DECEMBER 1913 oin 2 Hazen bij J. B. DE BOY te Hulst. Inleg 25 cent. Begin om 5 uur. Conditiën als gewoonte. igjtéSS*- Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal op den van elke maand geopend zijn van één tot twee uur. Sns slcclils 14 «lagen verkrijgbaar. O Voor den luttelen prijs van slechts 85 cent, franco per post 1 Galden, levert ondergeteekende 100 Naamkaartjesnetjes bedrukt, verpakt in doosje. 100 daarbij passende enveloppen verpakt in doosje 25 vel schrijfpapier. 25 daarbij passende enveloppen. 25 briefkaarten. 1 schrijfboek. 1 schoone penhouder met pen. Om zeker te zijn van tijdige afleve ring is spoedige bestelling zeer gewenscht. Zend postwissel, waarop duidelijk de naam vermeld staat, aan Drukkerij HULST. Reeds velen hebben hunne tevre denheid over den inhoud van het Pakket te kennen gegeven. Haast U, en

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3