lïïistëïTmjk Inteekenings-concert RHEUMATIEK Marktberichten- Advertentiën. Prijskaarten Zangverecniging „Apollo" te Hulst, 1. O. A. W. G. of liet Invitatie-kaartje 2. In den val geloopen KLOOSTERBALSUM SAVTU'AILO ik mijn gids, die zich dadelijk aan mij opdrong en mij allerlei verhalen deed over de ramp. Plotseling kwamen wij op een verlaten plein een ware woestenij. „Dat is de Corso Cavour" zeide mijn gids. De Corso Cavour, waarde grootste warenhuizen en de banken zich eens bevonden en waarvan nu niets meer over was. Onder de puin- hoopen vond men groote sommen geldsniemand weet wat daarmede geschied is. „Waarom bouwt men Messina niet weer op", vroeg ik mijn gids. „Waar om is anders al dat geld bijeenge bracht „De inwoners van Messina hebben daarvan niets gekregen. Het geld is gebruikt voor den veldtocht in Lybië", verzekerde mij de gids. De meerderheid van de bewoners zou het land graag willen verlaten. Steeds leven zij in angst want er gaat geen week voorbij, waarin men het onderaardsch rommelen van de aarde niet hoort. En toch moet het voor den handel zoo belangrijke Messina weer opgebouwd worden, maar de daartoe noodige gelden worden niet ter be schikking gesteld. Heeft Europa het daarvoor gege ven o Het glimwormpje en zijn chloroform. De Fransche botanicus Henry Fabre, een man, die zijn bijnaam „Homerus der Insecten" verdiend heeft, en die door zijn langdurig gadeslaan van het leven der lagere dieren heele epossen van insecten-lief-en-leed weet te zin gen, vertelt een en ander over de glimwormpjes. Het insect leeft voornamelijk van slakken. Een tijdlang zit hij de dieren aan te staren, te magneiiseeren, mag haast worden gezegddan haalt hij zijn „instrumenten" te voorschijn, twee sterke sprieten, aan het eind in een scherpe haak gebogen en zoo fijn als een haar. Met deze venijnige wapenen bestast hij de slak een paar maal. Na de vijfde of zesde aanraking schijnt het dier totaal verlamd.. Dan weet hij het slakkenlichaam geheel in vloeistof om te zetten, zoo dat hij zijn prooi slechts heeft te zui gen. Henry Fabre heeft proeven ge nomen met een dergelijk dier onder chloroform. Het was ongevoelig voor spelde prikken. Twee a drie dagen na de bewerking, die de glimworm het arme dier lnd doen ondergaan, kwam het weer tot bewustzijn. Een koude douche bracht de slak spoediger tot zijn po sitieven. o— Crediet bij den kleermaker. Men zal zich herinneren, hoe een Haagsch advocaat onlangs met nadruk wees op de onverantwoordelijke ge woonte der dames, haar modistereke- ningen pas na jaren te betalen. De onkunde, of liever de onnadenkend heid van vrouwen op het gebied van financieele aangelegenheden is inter- ternationaal. Een Duitsch oecenoom, Dr. Schoppen, heeft onlangs een sta tistiek opgemaakt naar aanleiding van dit crediet-misbruik en signaleert daar de klassen der dames, waarin deze gewoonte het meest in zwang is. Hij noteerde, dat echtgenooten van koop lui na 1 tot 30 dagen betalen vrou wen van lagere beambten voldoen hun modiste-rekeningen na drie maanden, terwijl de egaas van hoogere ambte naren en adellijke dames zich belee- digd voelen, wanneer haar binnen het half jaar, soms wel *na een jaar, een quitantie wordt gepresenteerd. Van voldoen is binnen het jaar geen sprake. o De Duifcsche Nieuw-Guinea expeditie. Op het eind van deze maand zullen de leden vad de Duitsche Nieuw- Guinea-expeditie terugkomen, Dr. Thurnwald zal echter zijn onderzoe kingen nog eenige maanden voort zetten. De expeditie heeft niet alleen de landkaart van een weinig bekend gebied heel wat aangevuld, maar ook werden ongeveer 5800 etnografische voorwerpen verzameld, waaronder heel veel nieuws. Ook op botanisch en zoölogisch gebied werd door Dr. Ledermann en |Dr. Burgers alle. lei bijeengegaard 3571 werveldieren, 6000 vlinders, 10 000 insecten, 6600 planten, enz. Een gebied van 40 000 vierk. km. is geëxploreerd. De witte plekken, die aan weerskanten van de Keizerin Augusia-rivier, op de kaart voorkwa men, zijn thans verdwenen. Dr. Behr- mann brengt niet minder dan 105 kaar ten mee. Het land is zeer dun bevolkt en levert niettegenstaande den weel dennen plantengroei weinig voedings middelen op. Radium ou landbouw. Op een der laatste vergaderingen van de Academie'des Sciences te Parijs deelde Stoklasa van de Universiteit te Praag een en ander mee omtrent de gun stige resultaten van radium op den groei van koren, beetwortel en derge lijke. Onder den invloed van natuur lijke of kunstmatige radio-activiteit bloeiden de planten veel sneller, de groei was buitengewoon weelderig, en de oogst bedroeg tweemaal zooveel als onder gewone omstandigheden. Kantoren te veel Men schrijft ons uit Amsterdam Tot voor enkele maanden heerschte er in Amsterdam een ware kantoren- nood. Bijna geen een kantoor stond leeg, en trok eindelijk de huurder naar elders, dan waren er direct een groot aantal lieihebbersgevolg was, dat de huren in een enorm snel tempo stegen. Voor een half jaar waagde men het voor één klein kamertje op een tweede étage in de city, dat als kantoor-lokaal verhuurd kon worden, f 400.- te vragen, soms zelfs nog meer. In de z.g. moderne kantoor-gebouwen met electrisch licht, centrale verwar ming, portier, enz. was de huur in het algemeen nog hooger. Er zijn altijd menschen, die met weinig werken veel willen verdienen, en die, als het moet, wel eenige risico durven Ioopen. Deze lieden nu huur den op de Heeren- en Keizersgracht deftige heerenhuizen, waarvoor zij f 2000.- of f 2500.- huur in het jaar betaalden. Elk kamertje zochten zij dan apart te verhuren voor kantoor. Meest gelukte hun dit, en dan hielden zij spoedig een f 1000.- in het jaar over. Zoo hoorden wij onlangs, dat een diamantslijper, die zijn gezicht voor het grootste gedeelte verloren had. in „kantoor-lokalen" was'gaan doen. Hij had nu een twaalf heeren huizen gehuurd, alles had hij weer voordeelig in onderhuur gegeven, en met de aardigheid verdiende hij zoo een f6000.- a f8000.- in het jaar. Nu wordt het anders. Op Damrak, Rokin, Dam, Singel en Heerengracht zijn groote huizen in aanbouw, die voor het grootste gedeelte uit „moderne kantoor-lokalen" zullen bestaan. Daar door komt er de klad in. Tegen Mei a.s. zullen de huren der kantoor-lo kalen belangrijk dalen, en het in- onderhuur-geven zal niet meer zoo'n lucratief zaakje zijn. Inmiddels gelooven de deskundigen, dat de Amsterdamsche handel zich spoedig weer zoo zal uitbreiden, dat er opnieuw een „kantoren-nood" zal intreden, vóór men het weet. We? ;ens Kerkmis eis JVieuwjaar zal de dag van verschijnenzooals elk jaarwaarschijnlijk weder andets zijn dan gewoonlijk. Een vreemde geschie denis. Nu wordt er weder gesputterd, dat wij het een vreemde geschiedenis noemden, dat we niet ontvingen het slot van de vergadering van den Raad van Boschkapelle van 1 December. Me dunkt, die zaak laten we maar verder zooals ze is. De heer van Campen heeft in het licht gesteid, dat de bezwaarschriften slechts waren persoonlijkhedèn, en tevens, dat het algemeen belang vor dert, dat de bewuste wegen zouden komen op den ligger van de wegen en voetpaden. Er wordt gesteld, alsof wij zouden tegenwerken, dat die ligger wordt aangevuld. Geen haar op ons hoofd, dat er aan denktWij zijn meermalen over de bewuste wegen gegaan, en ons dunkt, dat de klachten waarvan de heer van Campen zich tot tolk maakte, meer dan gerechtvaardigd De zaak van de waarschuwing. —O Om reden we afwezig zijn geweest hebben we geen gelegenheid gehad om bijtijds aan de drukkerij te geven, wat daar in de Kamer nog meer van is gezegd. Gesproken hebben nog verder de heeren Fruijtier en Marchant en de Minister van Justitie, en het eindre sultaat is, dat de Minister het over de zaak zelve eens was met den heer Mendels. De rede yan den heer Fruijtïei was zeer interessant, en wel daarom, dat hij n u eens in het openbaar liet zien hoe zijn eigcntlijke gedachte is. De volgende week zullen onze lezers alles lezen. We zullen dan tevens en kele opmerkingen maken. Het Vrije Woord voor Abonnés. Mijnheer de Redacteur Mag ik zoo vrij zijn een plaatsje te vragen in uw oprecht blad de Volkswil, bij voorbaat mijn dank. Eenige opmerkingen van de Raads vergadering van Stoppeldijk van 5 Dec. 1913. In de Notulen werd gelezen dat de heer Breijaart het laatste kwartaal ge heel ontslagen was van den Hoofde- lijken Omslag. Daar hij nochthans ruim veertig gemeten land in deze ge meente in gebruik blijft houden wordt hij niet aangeslagen in de gemeente waar hij thans woont, dan is zoo ieis vrij van gemeentelasten. De Voorzitter leest voor dat Ged. Staten niet goed keurden dat de Ge meente de pensioenbijdrage van ge meenteambtenaren zou betalen, gelijk in de vorige vergadering was beslo ten. De Voorzitter acht het goed om den raad van Ged. Staten te volgen maar stelt voor'om het Raadsbesluit van 23 October maar te laten gelijk het is, en zoo doende, de pensioen bijdragen aan de ambtenaren langs een omweg terug te vergoeden uit de post voor onvoorziene uitgaven. De Raad vindt zulks uitstekend. Nog eenige besprekingen en Buijs- rogge vraagt geheime zitting en de Voorzitter neemt besluit. Mijnheer de Redacteur dankende voor de plaatsing. S. DE MUNCK. Stoppeldijk, 17 Dec. 1913. o Klimop. Natuur moog' verwelken, Haar schoonheid vergaan, De klimop staat groenend Met glanzige blaan. Het moog' om hem wint'ren En nevelen, grauw, Hij tart al het stormen, Verwint alle kou. Hij weet van geen welken, Al wisselt 't seizoen, Blijft groeien en bloeien, Blijft jeugdig en groen. Door alles maar henen Richt hij zich omhoog, Vol frischheid, vol leven, Bekorend het oog. Zijn streven is edel, Naar 't hoogste gericht, Zijn willen is kunnen, Zijn streng'len is plicht. Och, mocht ook mijn leven Als de klimop zijn, Zoo jeugdig, zoo krachtig, Zoo blinkend en rein door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. Middelburg. Hulst, 8 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,25, Rogge f7,00 a f7,50, Wintergerst f 9,25a f9,40, Zomergerst f 9,25 a f 9,40. Haver f 7,00 a f 7,25, Erwten f 11,00 a f 12,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a fOO,—Bruineboonen f 10,50 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,00 a f 00,00, Aardappels f 2,25 a f 2.35 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 16, verkocht 7. Varkens 23, verkocht 20. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,70. Koers van liet geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.525 k f47.55. or ZOADAG 28 DECEMBER 1913 om 3 Hazen bij J. B. DE BOY te Hulst. Inleg 25 cent. Begin om 5 uur. Conditiën als gewoonte. Het kantoor der tjplly erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal op den van elke maand geopend zijn van één tot twee uur. Directeur de Heer ED. DE STOBBELEERE. ten voordeele van de TOONEELAFDEELING op Zondag 21 December 1913, in het Lokaal Café „Apollo'-' bij den Heer J. de Kort. Aanvang 6 uur precies. Opening der Concertzaal 5!/2 'uur. PltOGKAHKA, Eerste Afdeeling. 1. Eendracht maakt macht, Koor Hermes. 2. De baliekluiver com. voordr. L. Prenen. 3. Het 25 jarig burgemeesterschap van mien breur, com. voordr. J. de Kok. 4. De Kunstbroeders, Koor E. de Stobbeleere. 5. Vroolijke coupletten door 4 geëmancipeerde dames A. de Boy. Anna de Smit. M. v. Raemdonck. M. Reinhoud. 6. Toon de Straatveger, com. scène F. de Silva. 7. Per vliegmachien naar de maan com. scène F. Biesbroeck. J. Schuerman. C. van Gelderen. L. Prenen. 15 minnten pauze. TWEEDE AFDEELING. bl ij spel in 2 bedrijfven. Personen Bierling, heerboer Dr. Tromp, geneesheer Zwaan, Luitenant A. Buijsse I Frits, studentzoon van Tromp J. de Kok. A. Boddaerd. Een kellner, C. v. Gelderen. F. de Silva. Johan, bed. van Zwaan J. Schuerman. blijfspel in 3 bedrijven. Personen v. Maarleveld, koopman en Reeder B. Temmerman. Joris, zijn knecht F. de Silva Willem Hoogstraten Adelborst A. Boddaerd. Jan Duister, bootsman J. de Kok. Kees Ai, matroos C. v. Gelderen. Vlieger, bijg. de prop. matr. P. Aarens. Sam (de mooie) matr. F. Biesbroek. Barend Kuit, huurder van Maarleveld A. Buijsse. Sijmen Pronk waard in de vergulde flesch O. de Coninck. Jan, bediende van Pronk J. Scheurman P.S. Het is verboden in de Concertzaal te r o o k e n en onder de uitvoe ringen ververschingen te bestellen of aan te nemen. Plaatskaarten le Rang f 0.60, 2e Rang f 0.40, alsmede besproken plaatsen a 10 cent verkrijgbaar aan 't lokaal op den dag der uitvoering. H.H. Hononaire Leden hebben vrijen toegang en kunnen gratis een plaats bespreken op den bepaalden tijd. Het Bestuur, J. W. WARNIER, Secretaris, C. J. CLAASSEN, Voorzitter. Wordt gij gekweld door de folterende pijnen van Rheumaiiek of jicht? Beteekeot elke weersverandering voor U dagen van pijn Beklagenswaardigen wat lijdt gij, gij behoeft niet te lijden, gij kunt genezen, indien gij slechts niet stijfhoofdig zijt. Duizenden ongeluk kige rheumatiek- en jichtlijders zijn gron dig en blijvend gene zen door den „Koning der Balsems, den wonderbaren Klooster- balsem Klooster Sancta Paulo. Wrijft uwe pijnlijke ledematen daarmede en weldra zullen uw smarten verdwijnen uwe leden zullen weer krachtig wor den als vroeger en in korten tijd kunt gij weer gaan en staan waar gij wilt en zal van uw rheumatiek of jicht geen spoor meer over zijn. Dan zult gij ook den lof verkondigen van den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, zooals zoo velen vóór U en thans weder deze dankbare genezene doet. De Heer den Hollander, No 83 Wilteskop ProvUtrecht verklaart Verleden jaar kreeg ik rheumatiek in mijn been, dan weer zat de pijn in mijn heup, dan weer sprong zij naar mijn voet, maar steeds waren de pijnen bijna ondragelijk. Alleen wanneer ik mijn voet voort durend rust gaf, was het eenigszins uit te houden. Loopen kon ik bijna niet, en het ergste was dat geen enkel uiiddel mij hielp, zoo dat ik zeer ongerust werd. Ten einde raad wendde ik den Klooster balsem aan en heerlijk was de verlichting, welke deze gaf. Nadat ik mijn been eenige malen met den Kloosterbalsem had gewreven voelde ik, dat dit middel mij van mijn smart genezen zou, en hoopvol ging ik met den Kloosterbalsem had gewreven voelde ik, dat het middel mij van mijn smart genezen zou, en hoopvol ging ik met de Kloos terbalsem voort. Nadat ik in het heel 5 potjes Kloosterbalsem ge bruikt had, was ik totaal genezen. De is een wondervol geneesmiddel tegen alle rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierversterkingen, brand- en snijwonden, oude en nieawe wonden, winterhanden en -voeten, hnidaandoeningen en aam beien. Prijs per pot van 50 gram 75 ct. van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2.50 Eischt rooden band met handteekening van den Gene- raal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam, verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depothouders.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3