Een geneesmiddel Van alles wat. kalen beschikbaar te stellen voor het geven vaD de in de vorige alinea genoemde verboden voorstellingen, (De artikelen 2 tot en met 4 strekken ter verzekering van de veiligheid Art. 5. Elke overtreding van eene der bepalingen van deze verordening wordt, voor zoover daartegen niet is voorzien by eene wet, een alge- meene maatregel van bestuur of provinciale verordening, gestraft met geldboete van ten hoogste vyf en twintig gulden of hechtenis van ten hoogste zes dagen. Een kapelaan-tusschen- persoon. o— In zeker dorp was een jong ka- pelaantje benoemd tot tusschenper- soon voor het invullen der aangifte- billetten om te verkrijgen de bekende Invaliditeitsrente door 70 jarigen. En ziet, niet minder dan 16 zijner luidjes kregen de f 2 per week niet omdat hij de billetten niet goed had ingevuld. Terwijl de billetten, ingevuld door den ambtenaar ter gemeente secretarie ieder had een bepaalde wijk gekregen ter bewerking alle goed waren ingevuld. En een dergelyk kapelaantje darft dan te oordeelen over en op te zet ten tegen de Volkswil en den per soon van haar stichter Testamenten. o Het blijkt meermalen dat er een idee is onder de menschen, alsof geen testament meer geldig kan worden ge maakt nadat men is „berecht" (be diend), of als men 80 jaar is geworden." Deze idee is niet juist. Alleen is noodig, dat de erflater in staat is om duidelijk aan den notaris in bijzijn der getuigen te verklaren wat hij wil. Kan de erflater dit niet, dan mag de no taris ook geen testament maken en geen enkel notaris zal het dan toch doen. Staatsbeg'rooting1. Justitie. Uit de Handelingen der Tweede Kamer. De heer MENDELSEen ander geval, dat spreker wil behandelen, is het geval van notaris van Dalsum te Hulst. Men zal weten dat de notaris van Dalsum, bij zijn pogingen om so ciale verbeteringen in zijn district tot stand te brengen, wordt tegengewerkt door de groote heeren. De notaris van Dalsum is geen partijgenoot van spre ker. Hij is een wilde. Overigens goed Katholiek, een volksman, een burger jongen, zoon van een ouden deur waarder te Zaandam, die zich aardig heeft opgewerkt. Hij heeft in Hulst getracht, de kleine pachters te ont trekken aan den invloed van de rent meesters van groote landbezitters. Hij heeft getracht boerenbonden op te richten en heeft geweigerd, voordeelen te aanvaarden die men wel kan krij gen, als men die rentmeesters heult. Die man is daar het zwarte schaap geworden. Niettemin is deze man, nadat hij „De Volkswil heeft opgericht, lid der Pro vinciale Staten geworden. In dat blad heeft de heer van Dalsum gesignaleerd dat twee leden van Gedeputeerde Staten, Fruijtier en Dieleman, gemach tigden van de Zeeuwsch-Vlaamsche tramwegmaatschappij, een voorstel hebben gedaan, dat is aangenomen, om aan die maatschappij f 920,000 subsidie en renteloos voorschot te ge ven. De heer van Dalsum is tegen dat besluit opgekomen, de Minister van Binnenlandsche Zaken heeft zijn be zwaren afgewezen en toen heeft de heer van Dalsum in „De Volkswil" geschreven over „een daad van cor ruptie door het hoogste gezag in be scherming genomen" en over „mannen die hun ambt misbruiken voor hun eigen zaak en hun eigen zak." De heeren Fruijtier en Dieleman zijn daar tegen niet opgekomen. Maar wel heeft de Kamer van toe zicht van notarissen den schrijver voor zich gedaagd op grond van art. 50 der Notariswet. Daar heeft hij feestelijk voor bedankt en toen heeft bedoelde Kamer hem „op grond van strijd met de eer en de waardigheid van het notarisambt" wegens het schrijven van het artikel in „De Volkswil", een di- ciplinaire waarschuwing gegeven. De heer SCHAPERWaarvoor De heer MENDELS Waarom wordt hier gevraagd. De Minister moge gelijk hebben als hij zegt, dat na de laatste wijziging van de wet op het notarisambt een waarschuwing niet is een straf gelijk vroeger de berisping, doch een disciplinaire maatregel. Doch men moet niet vergeten, dat een her haalde waarschuwing aanleiding is tot schorsing. De heer van Dalsum is dus al op weg naar de schorsing en zelfs naar ontzetting uit zijn ambt. Er moet daarom in deze vergadering een woord van protest uitgaan tegen een derge lijke beperking van de politieke rech ten der ambtenaren. De Minister antwoordtwat kan men er aan doen Er is geen beroep. Doch daar kan men er zich niet mee afmaken. De Broederschap van Nota rissen heeft er in een adres aan den Minister op gewezen, dat de notarissen er op achteruit zijn gegaan in hun positie, want dat vroeger van een be risping door de Rechtbank cassatie kon worden aangeteekend. De Minister zegt, dat dit hetzelfde is als bij de advocaten. Zeker; doch art 11 van het Reglemenl van den Raad van Orde en Toezicht op de Advocaten zegt duidelijk, dat de Raad van Orde en Toezicht waakt over de handelingen van de advocaten als zoodanig. Wanneer men dan wijst op dat re glement voor de advocaten, dan moet men ook zeggen, dat de Kamer van Toezicht op de notarissen moet waken voor handelingen der*notarissen „als zoodantg". Het is eenigszins pikant om er op merkzaam op te maken, dat de heer van Dalsum zich, na den oproep, ge wend heeft tot den heer Treub, thans Minister. Deze heeft hem geantwoord, dat het buiten alle twijfel stond, dat het schrijven absoluut niets te maken had met het ambt van notaris en dat de Kamer van Toezicht niets te maken had met wat hij als uitgever en redac teur deed. Dat zou een niet te dulden inbreuk op de vrijheid van drukpers zijn, een misbruik van bevoegdheid, door politieke censuur van de Kamer van Toezicht. De Minister spreke hierover zijn afkeuring uit. Waar gaat het anders heen Straks zal het met de advo- katen zoo gaan. Men heeft gewezen op de Russische advokaten die een reprimande kregen wegens hun uit latingen inzake Belis. Maar men is hier al aardig op weg naar Rusland. o De Minister van Financiën over den flnancieelen toestand. De heer BERTLING, Minister van Financiën, wil eerst den toestand der financiën vergelijken met die van vo rige jaren. Het geraamde tekort bedroeg over 1909 f9 938 000, over 1910 f12 248 000, over 1911 weder f 12 000 000, over 1912 f9 000 000 en over 1913 f 11 300 000, of na aftrek der vermoedelijke besparingen f9 900 000. Deze tekorten, behalve over de eerste twee dienstjaren, zijn veranderd in voordeelige saldi. Maar dit is te danken aan het groote accres der middelen in de laatste jaren, dank zij de gunstige omstandigheid, waarmede het vorig Kabinet kon rekenen. Voor 1914 wordt het tekort geraamd op f 14 377 000, of, na aftrek der vermoedelijke besparingen f 12 677 000. Daarbij komt nog f 4 500 000 wegens uitvoering van art. 369 der Invalidi teitswet, zoodat men bereikt het re spectabele cijfer van f 17 117 700. Zou men, het bedrag van dit tekort vergelijkende met dat van het vorig jaar, meenen, dat dit tekort wel zou worden gedekt door de verhoogde in komsten, dan zou men teleurgesteld uitkomen. De uitgaven toch voor den gewonen dienst die in 1909 190 mil- lioen bedroegen, in 1910 197 millioen, in 1911 201 millioen, in 1912 209 millioen, zullen voor 1913 vermoede- iijk bedragen 217 millioen., en zijn voor 1914 geraamd op 230 millioen. Daarbij komt nog de 4]Jt millioen voor de uitvoering van art. 369 der Invali diteitswet, zoodat de gewone uitgaven stijgen tot 235 millioen. Was in het vorig jaar het accres der gewone uitgaven 8 millioen, gelijk aan het accres der middelen, thans staan we voor een accres van de uit gaven van 17 millioen. Spreker hoopt hiermede aangetoond te hebben, dat belastingverhooging niet is te ontgaan, hoezeer hij het be treurt, dat aan de natie hoogere lasten zullen worden opgelegd. In verband met het vermoedelijk tekort wil spreker de bedenkingen van den heer Kooien beantwoorden. Deze wees er op, dat het tekort in de Me morie van Antwoord werd gesteld op 5, a 6 millioen, ondanks de kosten van art. 369 der Invaliditeitswet. Dit zou slecht te rijmen zijn met de op gaven der millioenennota, waar het te kort ook op 6 millioen werd ge raamd, daarbij rekening houdende met het accres der middelen. Maar in de Memorie van Antwoord stond Zelfs indien er op gerekend mocht worden, dat de middelen A—L in het laatst van 1913 en in 1914 in gelijke mate zouden stijgen als dit tot dusver in 1913 het geval was, zouden, met betrekking tot hetgeen pleegt te wor den gerekend tot den gewonen dienst, de uitgaven de ontvangsten vermoede lijk nog met f 5 A 6 millioen over schrijden. Zelfs indien er op gerekend mocht wordenMaar er kan niet op worden gerekend. Het betoog van den heer Kooien vervalt dus geheel. De vermelding in de Memorie van Antwoord diende alleen om de leden, die meenden, dat geen versterking der middelen noodig was, tot de overtui ging te brengen dat die onvermijdelijk is. Daarmede houdt ook verband, dat de economische omstandigheden, gelijk de heer Bos reeds betoogde, niet doen verwachten een acres der middelen als in vorige jaren. De heer Kooien meende, dat spreker de opbrengst der bedrijfsbelasting te hoog had geraamd, namelijk f 1 400 000 meer dan de raming in 1913 bedroeg, terwijl het acres in 1912 6 millioen bedroeg. De opbrengst was in 1912 met de opcenten f 12 270 000, zonder die op centen fll 150 000; de raming voor 1914 bedraagt f 11 720 000 zonder op centen, dus slechts een vermeerdering met ruim f550 000 bij wat in 1912 werd ontvangen. Deze raming is dus niet te hoog. Het accres voor de invoerrechten is evenmin te hoog geraamd. Bedroeg de opbrengst daarvan in 1912 f15000000, voor 1914 is slechts f860 000 méér geraamd. In 1911 was de opbrengst f 13 000 000, in 1912 14 000 000. Een accres over 2 jaar mag dus wel op f 860 000 worden ge steld. De heer Kooien meende, dat wel wat meer uit de invoerrechten te halen viel. Van spreker, als overtuigd voor stander van den vrijhandel, is echter geen wijziging in protectionistischen geest te verwachten. Ten onrechte schat de heer Kooien ook de hoogere opbrengst van een technische tariefs herziening op 10 millioen gulden. De heer KOOLENIk heb gezegd 5 millioen. De heer BERTLING, Minister van Financiën In de „Handelingen" staat 10 millioen.' Spreker merkt op, dat de wijziging van de tarieven ter verzeke ring eener hoogere opbrengst niet door hem is ingediend, maar van zijn voor ganger afkomstig is, Spreker vindt het verder vreemd dat gelet op den uitslag der verkiezingen, bij hem wordt aangedrongen op in voering eener tariefwet, terwijl het toch vaststaat, dat ook al was een rechtsch bewind aan het roer gekomen, evenmin een tariefwet zou zijn inge diend. De heer Kooien sprak ook over een tabaksbelasting. Indien spreker een methode van heffing kan vinden, die noch onze tabaksmarkt noch onze handel en industrie nadeel berokkent, zal hij aan deze belasting zeker zijn aandacht wijden. Over de aangifte van onroerende goederen in de vermogensbelasting handelde spreker reeds in de Memorie van Antwoord. De overigens recht vaardige vermogensbelasting werkt door die aangifte ongelijk en heeft mede ook een ongelijke werking der bedrijfsbelasting ten gevolge. De heer de Geer was tegen ver hooging der successie in de rechte lijn. Spreker wenscht die alleen ten aanzien der zeer belangrijke bedragen. Met genoegen hoorde spreker, dat de belastingvoorstellen overigens met sympathie zijn begroet. Hij dankt daar voor. Den heeren Troelstra en de Meester verzekert spreker, dat spoed zal worden betracht. De wijziging in het ontwerpinkomstenbelasting is in bewerking en zal spoedig de Kamer kunnen bereiken. Spreker hoopt, dat het mogelijk zal zijn dit ontwerp vóór 1 Mei tot wet te verheffen. Ook de heer Vliegen maande tot spoed, aan, maar wees er op, dat voor de sociale verzekering van den Minister van Landbouw rog zeer veel geld noodig zou zijn. Hij beval aan herziening der belastbare opbrengst van ongebouwde eigendommen. Zulk een herzienig kan niet spoedig afloo- pen en aal dus niet lot spoedige ver betering der middelen leiden. Spreker zal nochtans die herziening overwe gen. Verder beval de heer Vliegen aan een heffing van successierechten als in Engeland. Het is mogelijk, dat een heffing volgens de „estate duty" een hoogere opbrengst kan geven, maar zij is r.ïet in overeenstemming met het beginselbelasting naar draagkracht. Van het suikerpotje zal spreker slechts'in hooge noodzakelijkheid den deksel oplichten. Tot een spoedige behandeling der inkomstenbelasting zal spreker gaarne medewerken. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f 0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30- KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. direct opgelost in de maag komt, een LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f 0,50 en f 0,25. STAALPAST1LLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman, tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBE1ENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoom- Vroeg op. Eilcine berichten. —o De Fransche regeering heeft opge zegd de Conventie van 's Gravenhage van 12 Juni 1912 betreffende de be slissing van geschillen [in zake hu welijk, echtscheiding, scheiding van tafel en bed en voogdijschap over min derjarigen. Volgens proefnemingen zijn staart- looze honden niet van zuiver ras maar bastaarden. Wilde sia blijkt uitmuntende rubber te bevatten. De bliksemafleider, 140 jaar geleden onder toezicht van Bengamin Franklin geplaatst op de Sint-PauI-kerk te Lon den, bleek nu nog te zijn in uitmun tenden staat. New-York is de grootste haven van in- en uitvoer ter wereld. In Nieuw-Zeeland wordt een sterrc- wacht opgericht. De Andromeda-nevel, met het onge wapend oog te zien in het srerrebeeld Andromeda, vliegt met een snelheid van ongeveer 300 kilometer per seconde door de ruimte. Er bestaan plannen, omeen„draht- seilbahn" aan te leggen over de af gronden en spleten van het Hiinalaya- gebergte. Het schip de „Discovery" is aange kocht, om voor de tweede maal een reisje te maken naar de Zuidpool streken. Arthur Schulz geeft in de Sozialis- tische Monatshefte als zijne meening te kennen, dat de duurte der levens middelen weinig verband houdt met de heffing van invoerrechten, maar hoofdzakelijk is toe te schrijven aan den trek van het platteland naar de stad. Hierdoor neemt betrekkelijk af het aantal der voortbrengers van le vensmiddelen, en neemt naar evenre digheid meer toe het getal der ver bruikers. De venijnige kuil, voor een avond wandelaar gemaakt op het bolwerk te Hulst op de hoogte van de longeertent, is Zaterdag (13 December) dicht ge maakt. Te Berlijn is door de Vereeniging van Duitsche werkgeversbonden een centrale tot verzekering tegen staking opgericht. De toegetreden bonden heb ben 675 000 arbeiders in dienst die 704 millioen mark loon per jaar uitbe talen. Overleden is Kardinaal Rampolla, de vroegere staatssecretaris van Leo XIII. Zeven der voornaamsten (liberalen en socialisten), die uit naam der „huis vaders" protesteeren tegen het Belgi sche Schoolontwerp, hebben te za- men.... nul kinderen. Het zijn de hee ren Hijmans, van 9er Velde, Buis, Max, Buijl, Lemonnier en Destrée. Volgens het officieele orgaan van het Russische Ministerie van Finan ciën is de internationale geidcrisis kunstmatig, gevolg van speculanten met behulp van kranten a la baisse. Vergadering van den Raad der ge meente Hulst, op Dinsdag 23 Decem ber 1913, des voormiddags 10 uur. O Faillissementen iu Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 29 faillis sementen tegen 33 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o Na vijf jaren. Den 28en December zullen 5 jaren verloopen zijn sedert Messina door een» aardbeving vernield werd. Hoa. groot was de ontzetting over den on dergang van| Jeze grootste stad van Sici lië. Onmiddellijk werd in binnen- en buitenland geld bijeengebracht, milli- oenen werden naar Rome gezonden om den nood te lenigen, totdat lang zamerhand de deelneming en belang stelling verminderde. Alleen van zeelui, die de haven van Messina hadden aangedaan, hoorde men mededeelingen over het weder opbouwen van de stad. Eenigen tijd geleden bezocht de Franschman Albert Acrement de plaats des onheils. In de „Opinion" vertelde hij o.m het volgende over den toestand, dien hij daar vond Dadelijk bij mijn aankomst, zoo schrijft hij, werd ik door een groote menigte schreeuwende gidsen om ringd. Ieder beweerde dat hij alleen de officieele gids was. Zij toonden mij vuile, van blauwe zegels voor ziene papieren. „Als geboren Messinees heb ik toe stemming om de ruine's te laten zien", sprak de gids, dien ik had uitgezocht. „Ook ik was bij de ramp. die mij elf familieleden ontroofde. Drie dagen lang was ik levend begraven, totdat Rus sische matrozen mij redden. Zij brach ten mij naar Catania, waar Duitsche Roode Kruiszusters mij verpleegden. Vreeselijke dingen heb ik gezien.,.." Zonder leidsman begaf ik mij naar het Grand-Hotel. Het is een huis van één verdieping, gebouwd uit houten balken, 's Avonds ging ik de stad in, die ik weer ten halve opgebouwd dacht te vinden ik vond haar vol puinhoopen, die nog 35,000 lijken moeten bedekken. Spookachtig tee kenden zich de geraamten van in aan bouw zijnde huizen en donkere alleen staande gevels tegen het luchtruim af. Ik liep door de hoofdstraat die bestaat uit houten hutten en verlicht wordt door eleclrische booglampen. Een van de hutten is grooter dan de anderen een café, waarin Tziganen muziek maakten I Meer kon ik dezen eersten avond niet zien. Den volgenden morgen ontmoette

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2