w? Flick's Cacao No. 224. Zaterdag 20 December 1913. 5e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting: Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKEN SATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. Sint Pan lus, Bag blad- schr ijver. er is 1 de allerbeste. JBIoscoopverordening-en. m YOLKS WIL BEDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELG1Efr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het bladneemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Yrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DBUKKEBIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. O In Antwerpen verscheen in 1905 bij H. Majoor een boekje„St. Paulus, dagbladschrijver. Een ontnuchterende droom", schrijver D. Rycus. De Apostel Paulus nam in den He mel het plan op om in Belgie Katho liek dagbladschrijver te worden, en hij gaat dan van den Hemel naar Belgie niettegenstaande Petrus Jiem voorspelde, dat hij weinig succes zou hebben. 1. Paulus gaat naar Dorus Pom poen, uitgever van den „Echo van Piuldorp", godsdienstig, politiek boe- renweekblad. Pompoen kon Paulus niet gebruiken, oordeelde dat, daar Pompoen niets moest hebben van ar tikelen over godsdienst en christelijke sociologie, en hij door zijn schaar de krant we! vol kreeg. 2. Paulus gaat vervolgens naar Ka- baalville, waar twee kath olieke week bladen verschijnen, n.I. „De Oprechte," en „De Verlichte." Paulus ging naar „De Oprechte", omdat haar divies van „Godsdienst, Vrijheid," hem wel aanstond, en bood zijn gratis diensten aan mijnheer den Ronden, den hoofdschiijver. De Oprechte bleek te zijn opge richt, omdat mijnheer den Ronden burgemeester had willen worden, en toen dit niet ging was zijn vrouw Hauw gevallen, en had De Oprechte voor doel den burgemeester onplezie rig te zijn. Paulus vond dit niet in den haak met het „bemint elkander," en als Paulus daarop en op den caihe- chismis wees, wees mijnheer den Ronden Paulus de deur met de woor den „Er uit, vermomde Jezuit, ver- loopen monnik, dweeper, hervormer 3. Paulus wordt vermoeid op den weg, opgepikt door een struische boerin, die naar de. stad rijdt, en van haar verneemt hij, dat zij altijd zoo gaarne leest: „De Ware Viiend van het Christelijk Volk, kathoiiek dagblad, oplage 100.000 exemplaren." Paulus vindt in dit dagblad een schoon hoofdartikel, dat Mieke echter blijkt niet te lezen, maar ook het 22e hoofd stuk van een katholieke roman, han delende over een liefdesgeschiedenis van een jonkheer en van een Freule. Bij het afscheid nemen zegt Paulus Mieke dank voor haar liefdedienst om hem te hebben laten mederijden en geeft ais laatste woord, dat haar hei lige patrones las en overwoog veel, maar zulke dingen niet. Mieke geeft het dagblad aan Paulus, die het eerst tot een prop had verfrommeld doch later strijkt hij het blad weer glad, terwijl hij zucht dat de eerste bladzijde zoo ontsierd is door het feuilleton en door de nieuwtjes. 4. Janneke, die met Mieke op den wagen was, had aan Paulus gezegd, dat zij zoo gaarne de nieuwtjes las. En Paulus leest onder de nieuwtjes vandiefstal, oneerlijkheid, inbraak, aanranding, verwoed gevecht, dyna- mk-taanslag, bommen, vreeselijk bloedbad, huiselijk gekrakeel, laster, erge zaak, zedenschennis, echtbreuk, echtscheidingen, werkstakingen, ge weldige belemmering van den arbeid, rehaking, echteiijk drama, do dsiag nu t voorbedachten rade, vi rgifiigin^s- zaak, kindermoord, broedermoord, va dermoord, drama der jal n zie, zmf- muoid,, va'schheid in geschriften, be- driegelijke bankroet. Paulus ziet al die berichten onder den titel van „Nieuwstijdingen," maar vindt nergens een teeken van gloeiende verontwaardiging, zelfs van afkeuring. En is er over verbaasd, dat Janneke dat schoon vond. Paulus besluit naar het dagblad te gaan dat al die vuiligheid dagelijks geeft aan zijne lezers om de redactie te kapittelen over de door haar gege ven ergernis. 5. De opstelraad blijkt te hebben voor adresHemelweg no. 33, terwijl het adres voor annonces en admini stratie is Plutusplein 666. Natuurlijk gaat Paulus naar het adres Hemelweg, daar hij het andere adres in zijn leven nooit heeft gekend. Hij wacht in een spreekkamertje, dat door een schoon Christusbeeld wordt versierd. Paulus biedt zich aan den hoofd redacteur aan als gratis medewerker, en geeft daarvoor als reden op, dat hij zielen zoekt om die aan Christus te geven of weder Hem terug te bren gen en dit door middel van zijne pen in dienst van de Pers. Maar Paulus kan geen redactiestoel krijgen, omdat het blad van den Hemelweg wel zoekt volksgunst voor de abonnemen ten en de advertenfies maar niet volksgeluk. Als Paulus opstaat valt zijn oog weder op het Christusbeeld in het spreekkamertje en zeide heel zacht: „Heer, kom, we zijn beiden uit de mode." 6. De goede hoofdopsteller van het katholieke dagblad was toch wel wat verbouwereerd over dat bezoek van Paulus, en hij ging een Bijbel koopen, omdat hij wel eens gehoord had van brieven van Paulus zus en zoo, en legde die in de bibliotheek van het dagblad „dan konden mijne medewer kers er ook van genieten", want hij veronderstelde dat deze er nog minder in thuis waren dan hij zelf. 7. Op straat hoort Paulus luid schreeuwen om aan te prijzen Ie Soleil, i'Etoile, le Globe, dat er een groot schandaal in te lezen is, een zes dub bele vergiftiging, voor vijf centiemen. Paulus koopt een katholiek blad „Le Moderne", dat de krantenomroeper hem aanbeveelt als een fijne, „alleen „voor 't groot volk onder de japneu- „zenzoo heeten ze hier de katholie ken, met respect." 8. Paulus zal dus lezen Ie Moderne, h e t blad der fijnen. Hij vraagt den weg naar het redactiebureau, en dit is Witte Rozenstraat 8. Om er te komen moet hij den tram pakken, en daarin leest hij le Moderne. Hij vindt er geschreven overWinterindrukken. Voor de gevleugelde zangertjes. Oorlogsnieuws uit het verre Oosten. Het gele gevaar. Mode. Hofbal. Liefdadigheidsconcert. Hoe men appels 't best bewaart. Nieuwe saus. Philantropisch bal masqué. Hofnieuws. Théosophie. Schouwburgen en vermakelijkheden. Kerknieuws. Octaaf in Sinte Pieter, Lof met groot muziek, Ser- moon Cyclisme en automobilisme. Sport, Swimming en gymnastiek. Prinses Louise. Gravin Montignoso. Blauwbaard. Bonmartiné. Zaak Dreyfus. Syveton-Harris. Toqué. Verkükkerijen in 't leger. Pinkpillen. Rechtszaken. Laatste nieuws. Verscheidenheden. Drie kolommen effectenhandel. Aronces. Behalve de Sinte Pieter bespeurde Paulus niet vt I specifiek katholieks, en dat blad is dan die kost voor de fijnen, wat bedoelde toch dat onge lukkig schaap (die krantenjongen) met die fijnigheid Paulus had in de tram al bemerkt, dat een mijnheer nijdig over zijn gouden knijpertje gluurde, en een minachtend lachje voor den „paap" over had, want wie leest ook een katholieke gazet in 't openbaar? 9. Paulus komt aan een prachtig huis een paleis kon het wel heeten en een portier in uniforme en met een klak waarop gestikt was „Le Mo derne" laat hem binnen. Paulus groette den portier met„Vrede zij u en aan dit huis," en de portier ant woordde hem met: Wa blief? en met een gezicht van! Wa motte gij ebbe? Paulus stelt zich aan den hoofd opsteller voor als komende uit het Oosten, noemt zijn naam niet, en biedt zich aan als redacteur. De hoofdopsteller wil eens een proef hebben, en bestelt een artikel over den toestand der Fransche Kat holieken, dat Paulus hem belooft. Paulus is blijde, dat hij nu ten minste alvast de deur voor het redactiebureau op een kier voor hem ziet opengaan. 10. Paulus geeft zijn artikel „Fransch Catholicisme." En hij stelt dit laatste voor als zijnde eene bespotting van het ware. Paulus onderteekent met Damascus. Als de hoofdredacteur dit heeft ontvangen, oordeelde hij, dat er wat in zit, dat er gloed in zit, en op een schoon visitekaartje meldde hij aan den schrijver, dat zijn stuk ge plaatst zou worden. Paulus ontroerde, was den hemel danbbaar, en zou den Hoofdredacteur wel een vredeskus gegeven hebben. Zijn artikel sloeg in, en de hoofd redacteur bestelde hem een tweede proefartikel over het Katholieke Belgie. 11. Paulus schrijft zijn tweede arti kel, en daarin, dat, als men het bïj- voegelijk naamwoord F r a n s c h verandert in w e r e 1 d s c h, de ver houding der goeden tot de slechten wat gunstiger neemt voor de eersten, veel gnnstiger zelfs, dan is en blijft toch de toestand der Belgische katho lieken bedenkelijk. De hoofdopsteller zou ook dit stuk plaatsen, en liet het artikel vooraf gaan door: „Dit stuk, van hooge zijde uitgelokt, plaatsen wij zonder com mentaar, en buiten alle verantwoorde lijkheid." Paulus had hierin rondweg de waarheid gezegd. Hij werd ten kantore ontboden. En kreeg daar te hooren, dat er zoovele klachten waren inge komen van de lezers, dat het blad hem niet kon gebruiken. Een drukje op een knopje, de moderne portier verscheen, en met een Mijnheer tot genoegen, zeer vereerd geweest! Jan zal u uitgeleide doen, stond Paulus weder op straat. Den volgenden dag had Le Moderne een ultra modern hoofdartikel onder den titel „Schitterend ges'aagd litfda- digheidsfeest," geteekend Diana, dat tot twee uur in den nacht had ge duurd. „De Ware Vriend van het Christelijk Volk" gaf er terstond eene vervlaamsching van, „De Oprechtt" nam ze eene week daarna over, en in den „Echo van Piuldorp" ver wekte Pompoens schaar den nagalm een maand daarna onder het Laatste Nieuws. 12. Paulus gaat naar pater Romual- dus, van wien hij in den hemel had hooren spreken, om zijn gedachte te vragen een eigen blad op te richten. Hij stelt zich echter niet voor ais Pau lus maar als Damascenus. Pater Romualdus heeft vele bezwa ren, en wijst op 1. geld om een blad te stichten, 2. medewerkers, 3. lezers. Paulus aan pater Romualdusdat de geestelijken, de katholieke mannen van de hoogescholen, niet verspreid gaan maar zich aaneensluiten, om het goede zaad door middel van de Pers te brengen onder het volk, en dit als een liefdewerk, niet als een handels zaak, niet als een kiezersvangst, niet om volksgunst maar om volksgeluk. Zijne laatste woorden zijnBemint gij den Heer en de zielen, Paters Verovert dan voor Hem de pers, gij en al wie tot den geestelijken strijd is toegetreden, en dan kan Paulus weer naar den Hemel teruggaan, van waar uit hij u zegenen zal. Hij was plot seling verdwenen. De Volkswil vervult de taak, zooals Paulus die wilde vervullen als Dag bladschrijver, en zij staat alleen, zon der steun, veracht, en haar bestaan wordt door Broodroof onder Katho lieke vlag en onder leiding van het Heiligdom ondermijnd en stoffelijk onmogelijk gemaakt. De Minister van Binnenlandsche Zaken, mede handelende namens den Minister van Justitie, heeft aan de burgemeesters gezonden eene circu laire, dat niet alleen door art. 188 maar ook door art 135 der Ge meentewet, een wapen kan worden gevonden tegen uitwassen op het gebied van bioscoop-voorstellingen. Die circulaire bevat de verorde ningen der gemeenten Rotterdam en Sittard op die zaak, met stilswij- gende bedoeling, dat ze als mxhl kunnen dienen voor te maken politieverordeningen. Wij nemen ze hier over. YERORDENING der gemeente Rotterdam dd 28 Augus tus 1913 betreffende het toe laten van kinderen tot licht beelden-ver'ojningen, Artikel 1. Het is aan ondernemers verboden tot de van hunnentwege gegeven lichtbeeldenvertooningen kinderen toe te laten. Dit verbod is niet van toepassing op kinderen, die den leeftijd van zestien jaren hebben bereikt. Artikel 2. Het verbod van art. 1 is mede niet van toepassing, indien de vertooning kennelijk voor kinderen bestemd is en 1. op hetgeen vertoond wordt vooraf schriftelijk goedkeuring is verkregen van de door Burgemeester en Wethouders aangewezen persoon of personen 2, bij den ingang van de voor de vertooning bestemde lokaliteit en op de verstrekte toegangsbewijzen op duidelijk zichtbare wijze is ver meld, dat de vertooning voor kin deren bestemd is. Artikel 3. Ter handhaving dezer verordening wordt aan de ambtenaren der ge meentepolitie de last verstrekt om gebouwen, getimmerten, lokalen en woningen, voor het geren van licht beeldenvertooningen bestemd of ge bezigd, ten allen tijde, ondanks den wil der bewoners, binnen te treden. Artikel 4. Overtreding van eenige bepalingen dezer verordening wordt gestraft met geldboete van ten hoogsto f25, of hechtenis van ten hoogste 6 dagen. YERORDENING der gemeente Sittard dd. 30 Januari 1913 op het geven of doen geven van voor het publiek toegankelijke bioscopische voor stellingen. Artikel 1. Het is verboden binnen deze ge meente te geven of te doen geven voor het publiek toegankelijke bios copische voorstellingen van moord, moordaanslag, zelfmoord, inbraak van gebouwen of brandkasten, betzy met behulp van valscbe sleutels of an dere inbraakwerktuigen, of die welke in eenig ander opzicht naar het oordeel van den Burgemeester in strijd zijn met de openbare orde of zedelijkheid. Evenetm is het aan eigeiaars, houders of gebruikers van lokabl verboden hun lokaal of hunne lc*

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1