Adyertentiën- Marktberichten- IIPSIBIILSEI SASctTH'IO JUUEN MÜ.BS, Tandarts - specialist nen, als si beginnen quaet te wer den, dan werden Bi veel quadtr dan een leecke mensche." De Islam verbreid zich steeds meer in Afrika, en is bezig om in Zuid- Afrika door te dringen. De Fransche 3 pCt. rente stond 6 jaar terug op 105 en nu op 85%. De Duitsche keizer wil verschil lende zijner kasteelen verkoopen wegens de kosten van onderhoud. De president van de Immigran tencommissie te Washington heeft een voorstel ingediend, waarbij de toegang tot de Yereenigde Staten verboden wordt voor ieder, die niet kan lezen en schrijven. De Komein8che quaestie is een nieuwe richting ingeslagen door een rede te Milaan op 30 November van Aartsbisschop Rossi, woordelijk opgenomen in de Usservatore Roma no, na voorafgaand bezoek van hem bij den Paus, hierop neerkomende, dat de Paus afstand kan duen van zijn protest wegens het verlies der wereldlijke macht als hij in de vrij heid van zijn ambt gewaarborgd wordt door een internationale Waar- borgwet. Geen zedeleer is mogelijk zonder geloof in God en in eene rechtvaar digheid tot loon en straf uit Gods hand. De Koning van Engeland verbood den invoer van wapenen in Ierland en het vervoer er van langs de Ier- sche kust. De heer C. A, van der Stroom te Zutfen is, na 50 jaar deurwaar der te zijn geweest, op verzoek eer vol ontslagen met dankbetuiging voor de diensten, een halve eeuw aan de Justitie bewezen. De jubeleumpostzegels die groote plakkaten zijn gelukkig uitverkocht, alleen misschien hier en daar nog een partijtje. Overleden is de 85 jarige kar dinaal Ureglia, deken van het Hei lige College. De llinister van Financiën heeft een commissie benoemd, om door eene technische herziening van der invoerrechten vijf millioen meer uit de Tarief te verkrijgen. De heele anti-Tarief be weging van Links was niets dan comediespel tot vangst van domme kiezers. Te Zabern, Elsas-Lothringen, wa ren oneenigheden ontstaan tnsschen het miliiaire gezag en zijn soldaten «enerzijds en het burgerlijk gezag en de bevolking anderzijds. De Duitsche keizer heeft het vertrou wen bevestigd van de laatsten die zich op hem beriepen en heeft het regiment voorloopig geheel verplaatst en bevolen een degelijk onderzoek tn bestraffing door bevoegde rechters. De Begrooting van Servië is na den gewonen oorlog verdnboeld. Wje betalen dus de oorlogsgevolgen De belastingsbetalers. Een kip, die dronken wordt ge maakt door wijn in haar eten. schijnt meer eieren te leggen dan een nuchtere kip. Dit zegt een pro- fe88or. Zoowel geloovigen als ongeloovi- 'gen kunnen komen tot de hoogbte menschelijke ellende, maar de eersten vinden steun in hun Godsvertrou wen en de laatsten missen dezen steun, welk gemis hen leidt tot da den van wanhoop. Te Zaandam is, in tegenwoordig heid van den burgemeester en de raadsleden, te water gelaten het eerste daar door de filiale van de werf Con rad te Haarlem gebouwde schip, zijnde een stalen dubbelschroefschip inge richt als drijvende kraan, voor n ke ning van hef Ministerie van Openbare werken van de Republiek Ura^naij. Na dit schip wordt de kiel gelegd voor twee schepen voor rekening der Russische Regeering en voor een bag germolen voor Nederl. Oost-Indie. Zaandam is dus een nieuwe industrie rijker geworden bij de reeds zoovele bestaande. Men heeft thee kunnen verbouwen, na vele proefnemingen, aan de Zuid- Oostkust der Zwarte zee. Het aroma is veel minder dan de Chineesche thee doch beter dan de soort, die wordt gebruikt door de arme Russen. De Arabieren gebruiken nog altijd den Maria Theresia thaler met haar beeltenis in weduwsluier en diadeem. In Weenen moet deze nog worden j aangemunt, hoewel hij voor Oostenrijk zelf niet meer gangbaar is. Ouderdomsrente Naar „De Hoofdstad" meldt, zullen op 9 Dec. zeer velen Staatspensioen in ontvangst nemen, die het niet noo- dig hebben. Iemand, die het weten kan, taxeerde dezer dagen hun aantal op dertig duizend. De Mahomedaan, die eens in zijn leven een pelgrimreis moet doen naar Medina en Mekka, betaalde voor zijn reis van af Damascus 1100 gulden, nu de Hedjaz spoorweg er loopt kost de reis slechts 100 gulden. Een spoor- reis is dus goedkooper dan een reis te voet of per karavaan. Eerst nu vernemen we dat de reden, waarom 10 a 14 herbergen te Sint Nicoiaas (alles katholiek) door de Politie zijn gesloten, ligt in het feit, dat in deze gelegenheid werd gegeven tot onzedelijkheid. Eene der voor naamste dier herbergen was eene door de „elite" der vromen van het Land van Hulst druk bezochte inrichting. In Chili, Zuid-Amerika, geheel kat holiek, heeft'de katholieke geestelijk heid neigingen tot eene nationale kerk, met gevolg dat deze geestelijkheid, waarmede de vrijmetselarij samen ging, den Paus heeft gedwongen zijn afgezant Mgr. Sibilla, terug te roepen. Mr. Loeff doelende op verkiezin gen zeide, dat het volk in den re gel zich goed bewust is van hetgeen het niet wil, maar slechts hoogst zelden goed weet wat het w 1 wil. In ons Kamerdistrict is deze regel uitgekomen: men wilde hier geen oprechtheid en rcchtsfatsoen in het openbare leven, de rest met de gevol gen kwamen er niet op aan. In Noorwegen is het branden van zeewier, waarvan de asch wordt ge bruikt voor het bereiden van jodine, een belangrijke, eenvoudige industrie der zeekust. Faillissementen in Nedorland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 35 faillis sementen tegen 42 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Een vreemde geschiedenis. o— Wij ontvingen nog niet het vervolg van het verslag van de gemeenteraads zitting van Boschkapelle. Niemand zal ons kwalijk nemen als wij zeggen, voor het eerst en ook voor het laatst. Staatspensioen. Of gij voorstander zijt van Sfaats- pensioneering, dan wel, of ge de ver plichte verzekering beter acht, doet er nu niets toe iedereen, die niet van steen is, wordt aangedaan, wanneer hij de schare oudjes zich in de post kantoren ziet verdringen. Kijk, hoe hun oogen stralen van geluk. Op hun vaal-bleek gezicht komt toch nog eenige kleur. Een schemerlichtwant spoedig zal voor hen voor immer nacht zijn. Wie had kunnen denken, dat de oudjes dan toch nog eindelijk een goeden lezensavond zouden heb ben Gemiddeld om de drie jaar werd er een wetsontwerp ingediend, maar j ministers zag men komen en gaan, en wanneer zij verdwenen, namen zij j alle papieren met zich mee. Maar nu hebben de oudjes heiaas is „oud I en arm" toch nog niet geheel de we reld uit 1 hun pensioen. De directeur van het Amsterdam- sche postkantoor heeft heel wat maat regelen moeten treffen. Had hij dit niet gedaan, dan zou er een enorm gedrang zijn ontstaan. Zelfs thans, nu alles zoo uitstekend geregeld is, moet men toch het feit constateeren, dat het veel te vol is in het Amsterdam- sche postkantoor. Dikwijls staan een 300 personen tegelijk in de groote hal. De linker-schrijftafel, die plaats biedt voor twaalf personen (als het moet 24) is naar rechts verhuisd op zijn plaats staat thans een houten huisje, in twee dagen in elkaar ge timmerd. Geschilderd is het riet, en het maakt dan ook den indruk, dat het spoedig weer zal worden afge broken. In dit huisje zitten vier kler ken, die den oudjes hun twee gulden geven. Lange banken zijn er tegenaan gezetdaarop kunnen de gebrekkigen plaats nemen. Maar de meeste blijven staan nu zij weten, dat er plots in hun toestand verbetering is gekomen, voelen zij zich krachtiger, en ondanks hun gebogen rug of hun zwakke bee- nen blijven ze staan. Ieder oudje, dat het postkantoor binnenkomt, wordt door een bestelier „opgepikt." De post komt nu handen te kort. o Op afMaHng De een zijn dood is de ander zijn brood zegt het oud spreekwoord. Helaas, het is de treurige werkelijk heid, de sombere waarheid. Zelfs wanneer men begint te veronderstellen, dat het einde van deze of gene niet meer zoo heel lang op zich zal laten wachten, ziet men al in z'n verbeelding dikgesmeerde fijntjes. Maar in onzen modernen tijd vroeger zal het ook wel zoo zijn ge weest behoeft men niet meer dood te gaan, om z'n medemensch brood te bezorgen. Ook de armoe wordt ge ëxploiteerd. Zeker, de meeste nering doenden hebben liever, dat er bloei heerscht. Hoe meer er verdiend wordt door de arbeiders, des te koopkrach tiger worden zij. Evenwel zijn er ook individuen, die wachten op de ma gere jaren, die in dagen van crisis de beste zaken doen. We bedoelen de eigenaars van de afbetalingsmagazijnen. O zeker, wij weten wel, de menschen hebben risico, en hun prijzen moesten dus hooger zijn, maar wanneer ze een tafel, die hun f 10.gekost heeft, „afbetalen" laten tegen f 1.in de maand, welke afbetaling moet geschieden in den tijd van drie jaar, zoodat zij er f36.voor terug krijgen, dan mogen wij deze menschen werkelijk woeke raars noemen. De verhouding tusschen in- en verkoopsprijs is dikwijls 1 tot 4, soms 1 tot 5, een enkele maal wel 1 tot 6. Verder laten de afbetalings- kooplui een contract teekenen, waarin staat, dat, wanneer de afbetaler in ge breke blijft, het geleverd meubel weer het eigendom wordt van het verkoop huis. Nu er in de hoofdstad weer veel werkeloosheid heerscht, verrijzen de „verkoophuizen op crediet" als pad destoelen. Vooral in die buurten, waar de meeste diamantbewerkers wonen, vindt men haast in iedere straat een dergelijk meubelzaakje, een manufac turenwinkel, waar het „moderne sy steem" wordt toegepast, of een brand- stofhandelaar, die op afbetaling levert (in den winter verstoken, in den zo mer betalen). Meest ziet zoon winkel er echter heel gewoon uit. De arti kelen zijn gewoon geprijsd, alleen maar wat te hoog. De eigenaars der ver koophuizen durven er, naar het schijnt, toch niet goed voor uitkomen, dat zij het systeem toepassen. Maar in de oude stad, waar ook vele menschen van buiten hun in- koopen doen, hebben zich in den laat sten tijd „afbetalings-specialiteiten ge vestigd, die wel willen laten zien, op welke wijs zij zaken doen. Op de Nieuwezïjdsvoorburgwal staat sedert eenigen tijd een groot „crediet-ver- koophuis". Voor jonge paartjes, die moeten trouwen, maar die geen geld hebben, zijn de meubelen, die geétail- leerd worden, om van te watertanden. En de prijzenEen vulkachel kost f0,80.... per maand, een compleet huiskamer-ameublement krijgt men reeds voor f4,— in de maand, bed met toebehooren, keukengereed schappen, alles, alles kan men er krij gen per maand. Met enkele rijks daalders meubileert men z'n heele huis. wordt verkapt of niet-verkapt propa ganda gemaakt voor het afbetalings systeem. Steeds neemt het aantal men schen, die voor deze verleiding be zwijken toe. Enkele maanden na hun koop voelen zij natuurlijk, hoe zij erin gevlogen zijn. Dan hebben zij spijt als haren op hun hoofd. Maar het s te laat. De koopman maant, en wan neer zij niet betalen, dreigt hij met „rechtsmaatregelen". Zou de Vereeniging tot Bestrijding van den Woeker hier niet kunnen in grijpen Zoo'n verkoopshuis moest eigenlijk worden gepost, en iedereen, die naar binnen ging, zou door den wachter kunnen worden aangesproken, op dezelfde wijs als de Middernacht zendeling de menschen waarschuwt, die verdwaald-raakten op den ver keerden weg. STAATSLOTERIJ. No. 3940 een prijs van 1000 gulden. 11238 1000 20107 1000 7125 5000 16046 1500 4008 1000 12874 1000 16991 20000 15518 1500 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 16, verkocht 7. Varkens 23, verkocht 20. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,70. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.525 a f 47.55. Het kantoor der erven Mr. J. G VAN DEINSE in de Steen- straat te Hulst zal op den van elke maand geopend zijn van één tot twee uur. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— Bloemen. Hoe schoon zijn de bloemen, Hoe prachtig hun kleur, Hoe lachend hun aanblik, Hoe lieflijk hun geur Zij worden d;>or ieder Geliefd en bemind, Door mannen en vrouwen, Door grijsaards en kind. Elk ziet ze graag groeien En kweekt ze met lust, Want, bloemen zijn 't zin'beeld Van vrede en rust. Zij schenken ons vreugde, Waar wij ze zien staan, Zij brengen ons geluk en Gezelligheid aan. Zij bieden ons troost, in Moeilijke tijden, In dagen van onspoed, Droefheid en lijden. Zij wekken ons op, ook In donk're dagen, Steeds kalm en moedig Ons lot te dragen, Om altijd te hopen Hoe 't leven ook is Want eens, dat is zeker, Daagt 'r uitkomst gewis. Zoo spreiden de bloemen Hun licht, op ons pad, En blijven z'ons altijd Een kostbaren schat, door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. Middelburg. o Knapzak bij Cöln, 9-12-1913. WAARSCHUWING. Indien het waar is, dat het niet be talen van zijn kostgeld, en het niet betalen aan winkeliers, en het dan er van doorgaan en het dan thuis een groot woord voeren dat zij zooveel geld hebben verdiend, niet precies juist is, dan moeten wij waarschuwen alle kost- en keetbazen om, alvorens zaken te doen met de polderwerkers de Witte bijgenaamd den boets van Hulst en Boone van Langendam ge meente Graauw, eerst te informeeren bij hun vroegere kost- en keetbazen en kostvrouwen. Die beide heeren zijn ook liefhebbers van vette kippen en( vette konijnen. Hoogachtend F. B1ESEBROEK, HuLst, 1 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,25, Rogge f7,00 a f7,50, Wintergerst f 9,25a f9,40, Zomergerst f 9,25 a f 9,40. Haver f 7,00 a f 7,25, Erwten f 11,00 a f 12,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a fOO,—Bruineboonen f 10,50 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f 2,25 a f 2.35 Mej. v. STIPPELEN (volgens portret.) Mej. Elise van Stippelen, wonende Rechtstr., Maas- stricht, verklaarde ons Eenigen tijd geleden had ik een zwerende vinger, welke mij verschrikkelijk veel pijn veroorzaakte. De vinger was dik en zag er leelijk uit en wilde maar niet beteren. Mijn geheele arm was stijf en pijnlijk en ik sliep 's nachts bijna niet van de folteringen. Ver schillende geneesmiddelen wendde ik aan, maar deze bleken niet in staat de pijn te verzachten. Soms wist ik van pijn geen raad en toen men mij den Klooster balsem, Klooster Sancta Paulo aanraadde, kocht ik vol hoop een pot bij den drogist Hub. Starmans, Rechtstr. No. 75. Dadelijk verzachtte de Kloosterbal sem de pijn en gaandeweg trad de genezing in. Nadat ik enkele dagen mijn vin ger met den Kloosterbalsem behandeld had, was deze totaal genezen. Ik kan dan ook elkeen uit eigen on dervinding verklaren, dat een uitstekend middel is tegen wonden van allerlei aard. Ook rheumatische aandoeningen, spit in den rug, spierTersterkingen, stramheid, winterhanden en -voeten huidaandoeningen, en aambeien, worden spoe dig grondig en blij*vend ge nezen. Prijs per pot van 50 gram 75 ct. van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f2.50. Eischt rooden band met handteekening van den Generaal-Agent L. I. AKKER, Rotterdam, verkrijgbaar bij alle drogisten, apothekers en de bekende depothouders. Lange Schipstraat 5 MECHELEJi. En het contract wordt geteekend. Ook in andere deelen van de stad Te raadplegen alle MAANDAGEN en DONDERDAGEN te St. Nicoiaas in het „H t e 1 des Arcades" (Stationsplein) van 8 tot 3 uur. Alle kunstgebitten /-li" gewaarborgd. - ----- Trouwe bediening.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3