of dan niet het verantwoordelijkheids gevoel bij de partijen zelf zal worden verzwakt Hoe zal de beschouwing zijn van een kiesstrijd, waarbij men zich niet over de gevolgen bekom mert, omdat men geen verantwoorde lijkheid gevoelt, wijl toch een extra parlementair Kabinet optreedtSpreker houdt zich hier aan beschouwingen van den leider der S.D.AP. zelf. Dat verantwoordelijkheidsgevoel is het voornaamste. We weten aan welkeen evolutie dit is onderworpen ten on zent we weten, hoe het is in andere landen en zouden we het dan betreu ren als de houding der sociaal demo craten, gevolgen te weeg bracht, die wij niet anders dan afkeuren kunnen. Spr. vraagt alleen. Er zijn andere landen waar de idee der verantwoordelijk heid reeds diep is gezonken. Ten be wijze verwijst spreker naar Emile Fa- guet's L'horreur des respon- s a b i 1 i t s, waarin hij zegt dat de geschiedenis der laatste eeuw leert dat men onverantwoordelijk wil blijven op elk gebied. Moge er eenige overdrij ving zijn, er ligt ook groote waarheid en een ernstige waarschuwing in dit boekje van een Franschman over Frankrijk. WEGENS HET R44DSYERSL4G VAN BöSCHkAPELLE. O Onder dat der vorige week hadden wij als noot gevoegd, dat wij het belachelijk vinden een verslag te hebben ontvangen zonder slot, en het dus slechts konden plaatsen zonder slot. Over dit woord hebben wij spijt, omdat ons nader is gebleken, dat het is een zaak van misverstand aan onze zijde, daar de inzender het restant had ingehouden op een gezegde van ons, dat onze ruimte niet groot genoeg zou zijn om meer te plaatsen dan hij had gezonden. Voor het onderschrift bieden wij dus gaarne onze veront schuldiging aan aan den inzender. Verder nog dit. De inzender had gezonden een let terlijk verslag van hetgeen er was be sproken, maar in dit verslag werd verwezen naar behandeling der ingekomen bezwaarschriften deze on derverdeeld in artikelen. Hiervan had den wij niets begrepen omdat we dit niet wisten en bij ons in Hulst een rekest of een bezwaarschrift in den Raad wordt behandeld in zijn geheel en niet per gedeelten op volgorde van de volzinnen. Daarom hadden wij het ingezonden verslag veranderd van ar tikelen in opmerkingen. Maar dit heeft voor gevolg, dat er hierdoor eenig misverstand is ontstaan, daar van het gesprokene nu alleen is weergegeven de zakelijke inhoud van de tegenspraak op de beweringen van de inzenders der bezwaarschriften, maar niet het accoord gaan met sommige onder- deelen (artikelen) van de bezwaar schriften. Onze lezers zullen, door vergelijking van de opmerkingen met den inhoud der bezwaarschriften, zeiven kunnen zien, tegen welke onderdeden (artike len) geen tegenspraak was gedaan, waarmede dus accoord werd gegaan. §laat$]begTooting'. Uit de Mtmorie van antwoord op Hoofdstuk IV (Justitie). N otariaat, De waarschuwing, bedoeld bij art. 50c der wet op het Notarisambt, moet worden beschouwd als een zuiver disciplinaire maatregel, waartegen geen beroep openstaat. Zulks is ook het ge val met andere disciplinaire maatre gelen bijvoorbeeld met die, welke, behalve de schorsing, ingevolge art. 11 van het Reg'ement 111 van Orde en discipline voor de Advocaten en Pro cureurs, op de advokaten kunnen wor den toegepast. De disciplinaire maat regelen worden in deze gevallen ge troffen door een onpartijdig college, welks samenstelling eene behoorlijke berechting waarborgt. Voorts verdient het de aandacht, dat niet geheel terecht in het Voor- loopig Verslag gesproken wordt van een straf van „berisping"' welke op den notaris van Dalsum zou zijn toegepast. De tegenwoordige regeling, neergelegd in de artt. 50 vlg. der wet op het Notarisambt, kent niet meer de berisping, doch alleen de „waarschu wing" door de Kamer van Toezicht. Dit verschil is naar de meening van den ondergeteekende niet geheel zon der beteekenis, daar toch bij de jongste wijziging, welke in deze ma terie werd aangebracht, de bedoeling voorzat aan de Kamers slechts de bevoegdheid te geven tot het nemen van disciplinaire maatregelen, terwijl het straffen uitsluitend aan de recht banken werd opgedragen; vergelijk Kamerstukken, 1902/1903, no 209, 3, Memorie van Toelichting, bladz. 10 vlg. Overigens is het den ondergetee kende niet gebleken, dat de tegen woordige regeling ernstige practische bezwaren tengevolge heeft gehad het op zich zelf staande geval, waarbij de notaris van Dalsum betrokken was, kan den ondergeteekende vooralsnog geene aanleiding geven eene wijziging der wet op het Notarisambt te bevor deren. De Volkswil teekent hierbij aan De Minister zegt dus, dat, het op zich zelf staande geval tegen notaris van Dalsum, voor hem geen aanlei ding is om te bevorderen eene wijzi ging der wet op het Notarisambt. Naar onze gedachte heeft het Hoofd bestuur van de Broederschap van No tarissen, het opnemende voor notaris van Dalsum in die zaak van waar schuwing door de Kamer van Toezicht te Middelburg, ook niet gedacht, dat de Minister zou voorstellen eene wets wijziging, maar heeft het Hoofdbe stuur alleen gekozen een vorm van verzoek tot wetswijziging om onze zaak officieel ter kennis te brengen van de Regeering en van de Volks vertegenwoordiging. Dit ware doel is volkomen bereikt. Als men het antwoord van den Minister van Justitie nu goed leest en wel door te denken aan de diploma tieke taal van iets zeggen door te zwijgen, dan staat in dit antwoord kort en bondig dittegen willekeur kan geen enkele speciale wet waken. De Minister erkent alzoo, dat de Ka mer van Toezicht té Middelburg zich heeft schuldig gemaakt om nu de woorden te gebruiken van nu Minister Treub aan iets, dat in strijd is met letter en geest van de wei en met hare bevoegdheid als Kamer van Toe zicht. Met dit antwoord heeft de Minister wel voldoening gegeven aan de eer van notaris van Dalsum, maar daarbij is niet hersteld het geschonden recht, daar de waarschuwing ligt in de lijn van notaris van Dalsum met behulp der overheid moreel en finantieel te vernietigen om redenen buiten het no tariaat gelegen. Dit recht eischt voldoening, hetzij door bestraffing van- de Kamer van Toezicht, hetzij door ons te geven eene vergoeding voor de ondergane wille keur tot moreele en finantieele ver nietiging. De Waarschuwing toch staat niet op zich zelve, maar is de ten slotte in eigen strikken verward ge raakte geest van de Justitie ten onzen opzichte. Aan den nieuwen tegenwoordigen Minister van Justitie de eervolle taak om dezen geest ten onzen opzichte weder te leiden in de banen van het recht. De Heer K. Wielemaker, Hoofd der school te Biggekerke (Zeeland) schreef „Jarenlang heb ik ontzettenden last van hoofdpijn gehad, cr ging schier geen week voorbij, dat ik niet een heden of halven dag te bed moest blijven. Sedert vier maanden heb ik eiken aanval van hoofdpijn kunnen afwen den door de Migraininepastillen van Apotheker Boom." De Hoofdpijnpastillen van Apothe ker Boom zijn een zeker werkend ge neesmiddel tegen Hoofdpijn, Migraine, Schele en Zenuwhoofdpijn. Deze pa stillen stillen direct de hevigste Hoofd pijn. Deze pastilles worden nimmer los verkocht, doch nitsluitend in ver pakte flacons a 80 cent. Proefflacons 30 cent. Alleen echt met den naam Boom. Verkrijgbaar in de meeste Apothekers en drogistwinkels. Waar niet verkrijgbaar wordt een flacon franco huis gezonden na ont vangst van 40 of 90 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Overleg of onderwerping o Hierin ligt het verschil tusschen het Hollandsche en het Brabantsch-Vlaam- sche volkskarakter. In het Hollandsche volkskarakter en wij hebben ook dit karakter ligt het, dat, bij een overeenkomst of een geschil men met elkander overlegt, en met geven en nemen, komt men tot een accoord, waarmede de zaak uit is. Niet zoo in het Brabantsch-Vlaam- sche volkskarakter, in dit ligt het ver langen, dat de een zich geheel over geeft aan den ander, maar, hij die zich onderwerpt, heeft in stilte het plan, om in de lengte of de breedte zich zeiven recht te verschaffen, en de ander, dit wetende, is daarop voorbereid. Dit alles met resultaat, dat eene zaak, als ze is beslist, toch niet is afgedaan. Zeer teekenend is dan ook dit feit. Wij hebben, zooals ieder weet, in den loop der jaren nog al eens het een en ander gehad dat, door overleg, finaal had kunnen worden afgedaan, maarnog nimmer werd hier eenige stap gedaan om met ons te overleggen, terwijl, als wij een voorstel deden tot overleg, of op dit voorstel werd geantwoord met hoon, of het overleg werd uitgesteld en ten slotte werd afgesteld. Het is dus hier geweest de botsing tusschen het Hollandsche karakter tot overleg en het Brabantsch-Vlaamsche karakter van dwang tot onderwerping. Met elkander overleggen is wijs, dwingen tot onderwerping is onwijs. DE VREES VOOR DE VERANi WOORDELIJKHEID. 0 Deze zaak behandelde de heer mr. Loeff in onze Tweede Kamer. Deze vrees voor de gevolgen van zijn eigen daden is niet alleen in het parlementaire leven, maar is ook onder onze vijanden. Zij toch verborgen zich achter naamloos geschrijf of achter een zich op andere wijze voor ons oog ver borgen houden door hun slechte daden tegen ons te doen buiten ons oog en buiten vat voor de strafrechterlijke of voor de burgerrechtelijke verantwoor delijkheid. Zij konden echter hun daden niet verborgen houden voor den Alweten- den God, en daarom zal Deze wel straffen en loonen. De wereldlijke macht van den Paus. De kwestie van deze wereldlijke macht gaat in een nieuwe richting dat zij slechts is een menschel ij k middel om te verzekeren de onafhan kelijkheid van den Paus in de vrije uitoefening van zijn ambt, dat mede brengt, dat hij niet kan zijn de on derdaan van eenig wereldlijk vorst daar hij zijn ambt uitoefent over de geheele wereld, daar in de gdieele wereld wonen christenen. En, eenmaal aangenomen als een menschelijk middel, kan de wereldlijke macht worden vervangen door een ander menschelijk middel. Dit kan niet zijn de garartiewet van één land, Italië, maar moet zijn de garantiewet van een internationale strekking. Dat nu tot zelfs tot in het Vaticaan de stem opgaat, dat de wereldlijke macht is een menschelijk middel, dus veranderlijk gelijk veranderlijk is alles wat menschelijk is, verheugt ons, ook, omdat daarmede wordt gegaan in de gedachte van De Volkswil. l it de Pers. O Valsche voorstelling. Nog steeds blijft 't geroep opgaan, dat de meerderheid der kiezers zich verklaaid heeft voor Algemeen Stem recht en voor Staatspensioen. Dit is een geheel onware, een be slist valsche voorstelling van zaken. Noch het Algemeen Stemrecht, noch het Staatspensioen kan gezegd worden, heel 't land over, bij de stembus den doorslag te hebben gegeven. Twee geschutsvuren hebben de bres geschoten. Ten eerste het Anti-Christelijk drij ven. En ten tweede de Antitariefwet- actie. Opgehitst in haat heeft men al wie antipapist in zijn hart, en verbeten op de „fijnen" was. Vooral van de zijde van moderne en enkele andere pre dikanten is met deze voetzoekers ge werkt, om eenvoudige zielen, die aan hun herderlijke zorg waren toever trouwd, bang te maken. En dan in de tweede plaats heeft men met het geld van buitenlandsche fabrikanten de stille huismoeders bang gemaakt voor het Tarief, en haar dit in zoo clown-achtige vertooningen voor oogen gesteld, dat ze, heusch, aan een noodstand dachten. Daarna hebben toen die huismoeders manlief aan zijn verstand gebracht, dat hij óf eens-zooveel weekgeld moest geven, óf tegen het Tarief had moeten stem men. Neem nu in uw district al is't maar één enkel dorp, zeg met 300 kiezers, I en ga eens hoofd voor hoofd navragen, j waarom ze in Juni tegen Rechts heb- I ben gestemd, en ge zult zien, dat er geen 50 bij zijn, die u zullen zeggen Om het Algemeen KiesrechtEn geen 50 die u zullen antwoorden Om het Staatspensioen. In tal en tal van plaatsen werd noch over het één, noch over het an der ook maar met eenige drukte gesproken. En als ge morgen de stemming over doet, het Tarief weg laat, en aan den Fijnenhaat het zwij gen oplegt, dan zult ge zien, hoe Links heelemaal onderduikelt, en hoe er, de Socialisten uitgezonderd, bijna niemand is, die eigener beweging roepen zal om het Algemeen Kies recht. Juist daarom is het dan ook een zoo ongare redeneering, als nu zelfs het Kabinet roept dat over dit duet de stembus liep. Standaard. Oranje en Amerika. Het ga niet onopgemerkt voorbij, hoe ook in Amerika van oud-Hol- landschen kant, naar aanleiding van het eeuwfeest, de dank aan het Huis van Oranje tot uiting kwam. Te Grand-Rapids in Michigan toch hield Professor Mr. T. de Vries een vurige rede over„Wat the House of Oranje did for America" een bezie lend woord dat bij Eerdmans, Seven- man Co. het licht zag. De uitgave is keurig, met portret van Hare Ma jesteit met de Prinses, en daarbij zeer goede portretten van Willem den Zwijger en Willem III, onzen Stad houder, Engelands Koning. De hoofdidee, in dit historisch stuk ontwikkeld, is deze. Een oogenblik stond het, alsof Frankrijk als R.-K. Mogendheid uit Canada en van uit het Zuiden ook Noord-Amerika geheel aan zich on derwerpen zou. Ware dit gelukt, zoo zou het Protestantisme uit Amerika verdwenen zijn, en in Noord-Amerika geheel dezelfde toestand zijn ingetre den, die Zuid- en Midden-Amerika nu nóg omlaag houdt. Dat het hiertoe nu niet gekomen is, dankt Amerika aan Willem III van Oranje, gelijk de Hall te Princeton dit nu nog aangeeft. Het was Willem III, die Engeland en het Noorden van Amerika van de Canadeezen redde. En hierdoor is 't, dat Amerika het Huis van Oranje heeft dank te zeggen voor de geheel eenige wereldbeteekenis die de Unie van Noord-Amerika thans heeft. Standaard. COUCKE en GOETHALS. o Jan Coucke en Pieter Goethals wer den den 16 November 1860 door het eedgerecht van Bergen, alhoewel on schuldig zijnde, gehalsrecht. Ziehier wat de wakkere Vlaamsche strijder, Delpine, daaromtrent schrijft „Alweer een jaar voorbij, het 53e, en nog is de nagedachtenis dier martela ren niet gewroken, nog dragen hunne kinderen en kleinkinderen een ge- schandvlekten naam de kinderen van de gehalsrechten Vlamingen, dat is uwe schuld. Waar om wreekt gij ze niet Gij weet, dat zij onplichtig waren, die twee brave huisvaders Jan Coucke en Pie ter G o e t h a 1 s. Gij weet, dat er nooit niets op hun zedelijk gedrag te zeggen viel, totop het oogenblik, dat een naamlooze brief hen bij het ge recht aankloeg, als de daders van den moord op de weduwe Dubois van Couillet. Gij weet, dat die mooid ge pleegd werd door vier kerels d:r Zwarte Bende. Die vier schurken heb ben later zelf bekend, dat zij de plich- tigen, de eenige plichtigen waren. Gij weet, dat Coucke en Goethals geen Fransch verstonden, dat zij voor een onderzoeksrechter verschenen, die geen Vlaamsch verstond, en die voor taalman gebruikte een Duitsch-Luxem- burger gendarm, die noch Fransch noch Vlaamsch behoorlijk verstond. Zij verschenen te Bergen voor de assisen, en niemand onder de gezwoor- r.en, geen enkele d«r rechters ver stond Vlaamsch. Van ambtswege kre gen zij ieder een advocaat, en die verstond geen Vlaamsch. Coucke an Goethals werden ont hoofd, omdat zij geen Fransch ken den Vlamingen, dat weet gij, en gij staat niet allen tegelijk op om eerherstel ling te eischen voor de nagedachtenis dier ongelukkigen en voor hunne af stammelingen. De wet van 1894 maakt die eerherstelling mogelijk, maar zij zal niet geschieden dan onder den drang der openbare meening. Daarom op, Vlamingen, allen op. en krachtig I de eisch gesteld. Coucke en Goethals moekn in eer gesteld, hoe lang ook I geleden, toch moet dat proces van 1860 herzien worden 1 Zij zijn onze broeders, hunne eer is de onze, wat in 1860 gebeurde kan morgen nog plaats grijpen. (Het Vlaamsche Volk). Faillissementen. Francois en Willem Verstrate, firma Gebr. Verstrate, kooplieden te Zaamslag. Cur. Mr. A. C. A. Jacobse Boudewijnse, Middelburg. Alt. A., Lelden, betw. pref. f 16.82 Arentzen en Kölling, Dieren 183.14 Bates Tyre Company, Am sterdam 85.75 Brinkman en Niemijer, Zutphen 137.52 Broek, gebrs. v. d., Rotter dam 17.30 Cappon, Iz., Heikenszand 40.— Chemisch fabriek „Davo", Deventer 68.— Cleeff en Co., van Rotter dam 174.92 Dunlop Pneumatic Tyre Comp., The, Amsterdam 230.— Gaastra, A., Heerenveen 908.075 Gemeente Zaamslag 7.77 Groeneveld en Smook, Winschoten n 20.85 Groninger Rijwïelfabrïek A. Fongers, Middelburg 252.— Hull, J. van 't, Middelburg 8.71 Kleef en Zoon, W. A. v., Rotterdam pref. 281.35 Lang, Leonard J.f Amster dam w 8.83 Littooy Azn., D. H., Ter- neuzen 71.70 Lubbers, F., Groningen pref. 27. Maschmeijer, A., Amsterdam 563.83 Massee en Zn., firma wed. I. C, Goes 27.48 Meulendijk, gebr. Rotter dam 156.01 Moer. L. J. v. d., Terneuzen 28 98 Naaml. Venn, Rijwielfabriek „Gruno," Winschoten 89.33 Nagels-Marduleyn,Mechelen 67. Prowodnik, Amsterdam 326.10 Ribbens, Gebr., Terneuzen 30.875 Riemens, D., Zaamslag 30.03 Rutgers Co., Rotterdam 11.15 Rijksverzekeringsbank Am sterdam 2.68 Schielaar en Kok, Rotterdam 267.15 School-Hoofs, J. v. d., Tilburg pref. 8524.39 Siebol, Gebr., Amsterdam 79.82 Touwen en Co., Meppel 27.16 Vereinigte Hanfsche en Gum- miwarenfabriek „zu Gotha", Gotha pref. 1757.95 Vereinigte Haufsche en Gum mi warenfabriek „zu Gotha," 1.50 pref. 32.40 Vermeulen, J., Zaamslag 12.— Verstraete, Jac. P., Axel 2530.07 Waesberghe Janssens, L. van, Hulst pref. 1500. Wilhelmi en Co., Rotterdam 198. Wuppermann Jr., W. 's-Gra- venhage 5.85 Wisse—Dees, C. H. H., Zaamslag 7.07 Betwiste vordering: Vereenigte Hanfschl. und Gummiwarenfabrieken „zu Gotha," Cotha 1422.75 Unitas. Kleine berichten. Eene vrouw zonder kennis van hui.-houden is niets waard niets voor haar zelve, niets als echtgenoote, niets als moeder, zij wordt «eneleege pop, een lastpost of een slachtoffer. Kapoen vertelt in de Volkseeuw, dat Koning Albert van België veel gronden en bosschen heeft in de Kempen, en dat daar een werksta- kingske is geweest omdat de men- schen meer wilden verdienen dan. 1 25 franc (f 0.60) per dag. De gendarmen worden in Belgie beter betaald dan de schoolmeesters. Naar onze gedachte ligt de oor zaak van het ongestraft blijven van groote misdaden veelal in de spi onnen- en verradersdienst van de straatnieuwtjespers. Deze pers houdt de misdadigers op de hoogte van den loop en van de richting van het onderzoek. In een oud boekje staat: „Du selste dat weten, dat die Papen, en die halve Papen ende die begheven luden, beyde Vrouwen ende Man-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2