Van alles wat. M arktberichten. Advertentiën- WEEDEN Wonder pakket C. J. Cuijle, JULISN MASS, Tandarts - specialist gemeente ze dan zou verharden Zoo ais U weet, heb ik dit in de vergade- I ring medegedeeld. Later stelde de Jonge mij voor om de dreef te verharden met macadam door hem en den voorz. ieder voor de helft, maar de voorz. kon daarop niet ingaan, daar hij slechts pachter is van het land. Als een van de beide plannen was aangenomen zou de Jonge toch niet zoo schrome lijk zijn benadeeld geweest Ik her inner, dat ik zelf reeds 40 jaar gele den met mijne ouders door die dreef Zondags naar de kerk reed, dat een negental ingezetenen geen anderen uit weg hebben, dat ouden van dagen verklaren dat die toestand daar altijd zoo geweest is. Bij eendrachtig sa menwerken is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat de Hooge Dreef onder de komwegen zou kunnen worden op genomen en verhard, en dit alles doet mij besluiten, dat er genoegzaam al gemeen belang is de Hooge Dreef op den ligger te plaatsen. U had, M. d. V., eens moeten zien, met hoeveel ingenomenheid het door de omwo nenden werd begroet, toen ik met dhr. Eijcke en den veldwachter de wegen en voetpaden heb opgemeten. Uit het gansche rekest is niet anders af te leiden dan minstens antipathie zoo niet persoonlijke wraak, en ik hoop, dat de Raad zich daarboven zal stellen. 5. Om die antipathie tegen U, M. d. V. niet te veel te doen blijken willen onderteekenaars ook een enkel woord wijden aan de andere wegen, opdat anders te veel zou uitkomen, dat 't zijn reclamemakers voor de Jonge, maar van den toestand op die andere wegen weten zij blijkbaar niets. Zij moeten toch weten, dat er op de 3 gehuchten geen enkele weg op den ligger voorkomt en daar zijn zelfs hui zen zonder voetpad. Het is dus in het algemeen belang noodzakelijk hierin verbetering te brengen. 6. Er zijn geen bezwaarschriften ingekomen dan tegen C. 118 en 68, en daarin zijn twee onderteeke naars, die geen bezwaarschrift indie nen tegen wegen op gronden van hen zeiven! 7. Mijn collega Mei heeft in de vergadering van 1 Augustus 1912 de wenschelijkheid betoogd om de dreef langs de hofstede van P. A. Mangnus op den ligger te brengen, maar de Raad zag dit niet in. Dus die wilde nog verder gaan. 8- ;De 3 gehuchten hebben geen van drieën één pi^ieken weg op den ligger, en het is een schandaal, dat d;t niet gebeurd is. 9. Er is geen enkele eigenaar die kan verklaren, dat hem het minste on recht of.schade wordt „berokkend. 10. De kosten van wijziging van den ligger waren niet meer te ont gaan. En wat de toekomst betreft, daar hebben we nu niet mee te ma ken. 11. Nadat ik de bezwaarschriften had gelezen sprak ik nog drie van de onderteekenaars, èn die bleken niets af te welen van den inhoud. Hun was alleen gezegd, dat het de bedoeling was die wegen te bekeien en dat dit groote kosten zou mede brengen voor de gemeente. Maar ik kan dit toch niet veronder stellen van den weihouder Mei, hoe wel men hem weinig eer betoont door geen domicilie te kiezen bij hem. 11c denk echter dat de schoen elders wringt, als men weet, dat men met het bewaarschrift heeft gecirculeerd in herbergen, door huisbezoek, en dat het niet anders is dan een truc van P. A. Mangnus, A. Ferket en F. de Jonge om den burgemeester een hak tn- zetten, als men ziet. dat de laatste onderteekenaar iemand is, die nog. geen 3 jaar geleden niets deed dan rekwesteeren om verbetering van we gen en voetpaden en nu komt ver tellen, dat er voldoende publieke communiecatie is. Ik stel dus aan den Raad voor, dat dete eenparig den ligger ongewijzigd voorloopig vaststelt. Het trekt nog mijn aandacht, dal het bezwaarschrift alleen is geteekend door de 3 raadsleden uit het noorden der gemeente, terwijl zij toch geen voorstanders zijn van slechte wegen of voetpaden in hunne eigen wijken. In de zuidelijke wegen moeten die maar worden gerepareerd met slijk en modder, en daarom was ik indertijd er tegen, dai alleen de noordelijke wegen macadam zouden krijgen. Doch nu gunnen zij niet eens meer aan het zuiden, dat wij daar gerust door den modder mogen walsen! Er was geen bezwaar, toen de gemeente nog niet noodlijdend was, om: 1. den steenweg te leggen rond het dorp, 2 de Bosschestraat te bekeien die toch reeds grindweg was, 3 om f 6000 te leenen voor schoolverbouw, 4 om f5000 te leenen voor het Gemeente huis. (Wij ontvingen tot zoover het ver slag met een „Wordt vervolgd" en niet het vervolg. Dus een verslag zonder slot! Eigentlijkdus belachelijk, maar het feit ligt er eenmaal voor. Kleine berichten. Op 29 November bereikte de scheepsinhoud van in 1913 te Rotter dam binnengekomen zeeschepen de 12 millioen ton, die in 1912 eerst werden bereikt op 24 December. De haven van Rotterdam gaat dus steeds vooruit. Uit de statistiek blijkt, dat in En geland het verbruik van cacao en thee toeneemt, en dat van bier en koffie vermindert. De landbouwer Gabriël Spoon kreeg 20 jaar gevangenisstraf, wegens moord door morphine-vergiftiging op W. H. Westerveld te Abbenbroek. Keizer Frans Joseph (83 jaar) is nu 65 jaar aan de Regeering. De diamantnijverheid te Amsterdam doorloopt nu reeds 21/2 jaar lang een crisis van werkeloosheid, gevolg hiervan, dat er niet voldoende fabri kaat wordt gekocht door de verbrui kers. De Grieksch-Ortodoxe Kerk heeft uiterlijk alle Sacramenten als de Kaih. Kerk, maar door inmenging van de bur gerlijke Overheid is de innerlijke waarde dier Sacramenten geheel veranderd, dus te niet gedaan, met uitzondering van het Doopsel, dat geldig is gebleven. Na in het algemeen den lof te heb ben gesproken van de Vredesbewe ging, stelde de Staatssecretaris van de Amerikaansche .Marine voor om in 1914 dertien oorlogschepen te bou wen. De Fransche Regeering is afgetre den wegens het verwerpen van een amendement, door haar overgenomen, dat de coupon en de rente der te sluiten Staatsleening zal genieten vrij dom van belasting. (Als de Staat be last. zijn eigen coupon, dan vermin dert de Staat zijn intrest overeenge komen met zijn geldschieter, wat bankroetierswerk is. Het amendement was dus juist.) De 9 uur Winkelsluiting te Amster dam heeft voor gevolg, dat er 20 percent meer winkels op Zondag open zijn dan in 1906. Het Belgisch Departement van Spoorwegen heeft de nieuwe wacht zaal, gebouwd in het station te Sint Nicolaas, onvoldoende geoordeeld voor het groote getal van geregeld publiek. het Russische Departement van Oorlog is van pian in 1914 een 400 vliegtuigen te bouwenHet oorlog voeren wordt bepaald prettig voor de soldaten f onderzeesche mijnen om hen in de lucht te doen vliegen, en bovengrondsche bommen, om hen het leven te veraangenamen. Tusschen de regels door zegt Ze- landia, dat het spijtig is, dat niet van Dalsum („onkruid vergaat niet") is moeten begraven worden in plaats van de heer Jos. van Waesberghe. In de Italiaansche troonrede ver klaarde de koning, dat de betrekkin gen tusschen Kerk en Staat moeten wor den geregeld op den voet eener grootere godsdienstvrijheid. Ferdinand van Bulgarije blijft koning, ondanks alle praatjes dat hij er ge noeg van heeft. In Kampen is de kermis bij raads besluit afgeschaft. De studenten te Barcelona zijn wegens „grieven" tegen de overheid, in staking gegaan. Kwajongens. De telegraaf zonder draad is met succes in werking gebracht bij de Lackawanna Spoorwegmaatschappij te New-York. In Parijs worden elk jaar tien dui zend menschen in de stad overreden, waarvan in 1912 een getal van 237 met doodelijken afloop. Amsterdam krijgt waarschijnlijk een vijfden wethouder, een Socialist, voor de afdeeling Volkshuisvesting, dat is, voor de onbewoonbaarverklaring. Verzoek om inlichting in zake staatspensioen. —o Ons wordt medegedeeld, dat de burgemeester van Graauw beweert, dat, wie de Volkswil trekt, als 70 jarige geen recht heeft op het pen sioen der Invaliditeitswet. Gevraagt wordt, of deze mededee- ling op waarheid berust. (lericaic dwang. 0 In Brugge en omgeving is alles katholiek, en men hoort er voortdu rend van moorden. Dit is heël natuurlijk. Als door dwang de vrijheid in den volksgeest wordt gedood, wordt de geest des menschen verstompt, en de verstomptheid in den mensch maakt deze tot een beest. Tot dit verdierlijken van den mensch werkt stelselmatig mede een kerkelijke politiek tot dwang en afsluiting. De natuurlijke krachtbronnen der aarde Door de Cambridge University Press worden van tijd tot tijd in teressante „professorale" redevoerin gen gepubliceerd Dezer dagen ver scheen een verhandeling van pro fessor A. H. Gibson over de natuur lijke energiebronnen der aarde In het kleine boekje ziern we achtereen volgens de revue passetrende voorraden kolen, die de aarde bevat, de zonne warmte, de kracht van het water en ten slotte het arbeidsver mogen van dieren en de prestaties, der planten. Wanneer het kolenverbruik in hetzelfde tempo toeneemt als in de laatste vijf jaar, dan zal, volgens Prof Gibson, de voorraad binnen 350 jaar op zijn. lieer dan een eeuw vroeger zijn de petroleum- bronnen ledig. Nu hoeft men zich werkelijk niet ongerust te maken over de toekomst. Kolen en olie zijn heusch niet zoo belangrijk als bron van energie. Over drie eeuwen zal men althans wel geleerd hebben, een trein in beweging te krijgen, zonder een korrel kool of druppel olie. Weet men niet reeds de kracht der getij den te exploiteeren. Wat voor kunst is er aan, stroomversnellingen en watervallen te fabriceeren In Egypte trekt men reeds partij van de zon newarmte. De achrijver is er wel van overtuigd, dat de industrieën zich zullen moeten verplaatsen naar zuidelijker streken. Gebrek aan ener giebronnen zal de aarde niet krijgen. Misschien komt echter wel een tijd, dat Engeland zich weer op land en tuinbouw toe gaat leggen dat er dus nieuwe beschavingscentra ontstaan, en dat oude middelpunten van cultuur verdwijnen. o Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co's Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 35 faillis sementen tegen 38 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— Een verkiezingsctnastie. Aan de „Enkhuizer Courant" wordt uit Medemblik geschreven „De predikant der Herv. Gem. maakte j.l. Zondag aan het einde van den voormiddagdienst namens het College van Kerkvoogden bekend, dat er a. s. Dinsdag 25 Nov. van 11 tot 2 uur een herstemming voor een lid in het College van Notabelen zou plaats hebben tusschen de heeren W. Mensing en L. de Haan Johz. Z.E.W. was zoo vrij er aan toe te voegen „en ik verzoek u den heer Den Haan te stemmen". Toen nu Dr.sdag de stembus zou geopend worden, tee- kende een der aanwezige kiezers pro test tegen deze stemming aan, daar hij vermeende dat het den predikant niet geoorloofd zou zijn,, zulk een aanbeveling van den kansel te mogen laten volgen, wijl dit zeker invloed op de kiezers zou uitoefenen. Het stembureau beaamde dit en zou het protest ter advies aan het klassikaal bestuur opzenden, tevens met het ver zoek, wanneer de uitslag der stem ming goedgekeurd wordt, zoo moge lijk maatregelen te nemen, dat in het vervolg zoo'n rechtstreeksohe aanbe veling, van den kansel verboden wordt. Na opening van de stembus werden 66 biijeiten voorgelezen. De heer Mensing verkreeg 28, en de heer De Haan 35 stemmen 3 stemmen waren van onwaarde. Met belangstelling ziet men het antwoord van het classikaal bestuur tegemoet." o— Sinterklaas. De H. Nicolaas, die* goede man, wiens verjaardag wij thans herdenken, heeft zijn naam niet mee. Nicolaas is een Grieksche naam en beteekent zoo veel als volksoverwinnaar. De Heiüg- man heeft het volk overwonnen maar niet met het zwaard 1 Een Koninklijk aanbod. Het zal ongeveer 25 jaren zijn, dat de Geref. Kerk van Rotterdam in het Westen der stad hare godsdienstoefe ningen hield in een lokaal, dat voor heen als koetshuis had gediend. Door een koninklijk aanbod van de heeren H. B. Kzn. en Hendrs. B. Kzn. aldaar zal de Geref. Kerk nu aan de West zeedijk een eigen kerkgebouw rijk worden. De heeren boden namelijk, naar wij vernamen, aan den Kerkeraad een zeer geschikt terrein aan, waarbij nog eene vorstelijke gift van f50,000, terwijl de resteerende f65.000 door hen als hy potheek op het kerkgebouw zou ge nomen worden. Kant en klaar zal het gebouw pl m. f 145,000 moeten kosten. Architect zal zijn de heer Kuipers van Amsterdam. Met groote dankbaarheid aan de milde gevers heeft de Kerke raad dit aanbod aanvaard. („Stand.") o De snelle uitbreiding der dreadnought's. Het is nog maar acht jaar gele den, dat Engeland haar eerste dreadnought liet bouwen en op het eind van dit jaar zullen er over de geheele wereld 3 50 zijd, inclusief degenen, die op stapel staan. Het aantal dreadnought?, dat men elk jaar telde, vormt de onregelmatige reeks van 1(1905), 9 24, 32, 52, 74, 97, 125,— 150 (1913). Wie weet, of er binnen een paar jaar niet eenige duizenden dread noughts rondvaren op de wereld oceanen. o Ongebluschte kalk als ontdooi ing smiddel. In den winter wordt het grond werk- erg belemmerd door den hard- bevroren bodem, waar de werktuigen niet doorheen kunnen dringen. Vol gens de „Tonindustrie-Zeitung" heeft men onlangs bij den aanleg van een sluis te West Liberty (Yereenigde Staten) een nieuwe methode gebruikt om den grond te ontdooien, die tot op 1,20 M. be vroren was. Op den bodem werd ongebluschte kalk gebracht die in kleine stukken verdeeld was Hierop legde -men stroo, hooi en andere slechte warmtegeleiders. Vervolgens werd alles met groote hoeveelheden water begoten. De bij het blusscben van de kalk ontstaande warmte, kon door het stroo niet ontwijken, de grond ontdooide, het warme wa» ter drong in den bodem en spoedig was het terrein geschikt voor be werking. o— Koel-teckniek op wijn toegepast. Voor de aanbidders van Bacchus breekt een goede tijd aan. Men heeft n.l. een middel ontdekt waardoor de wijn in weinig tijd en slechts met weinig moeite veel smakelijker wordt dan bij de gewone bereiding. Charles Tellier, de uitvinder van de koel techniek, was de eerste, die er de aandacht op vestigde, dat wijn door verkoeling wellicht smakelijker te ma ken was. Nu pas heeft hij zijn theo rieën in praktijk gebracht. Te Bordeaux werden de eerste proeven genomen. Bij verkoeling ontwikkelt de wijn zich heel gauw. Bij toepassing van het „verkoelings-systeem" moet de wijn lang in een temperatuur van 0-3 gr. C. bewaard worden. Een plotselinge afkoeiing tot 0-5 gr. C. heeft geen invloed op dit kostelijk druiven-nat. De proefnemingen te Bordeaux wor den intusschen voortgezet. Men hoopt, dat zij voor de wijn-cultuur van groot belang zullen worden. —o Een radium-staatsmonopolie. Eenige Oostenrijksche kooplui ijveren voor het radium-monopolie, in handen der Oostenrijksche regeering. Zij mee- nen, dat Oostenrijk, van natuur reeds de groote radium-Ieverancier, zich niet de kans mag laten passeeren, z'n schatkist met een aanzienlijk be drag te spekken. Wanneer de netto winsten, opgebracht door de mijnen 'bi] Joachimstal reeds zoo groot zijn, dat het volgend jaar het grond-kapi taal „er uit" is, dan moeten de op brengsten van een monopolie op de radium-markt wel enorm zijn. Hulst, 1 Dec. Per 100 K.G. Tarwe f9,00 a f9,25, Rogge f7,00 a f7,50, Wintergerst f 9,25a f9,40, Zomergerst f 9,25 a f 9,40. Haver f 7,00 a f 7,25, Erwten f 11,00 a f 12,00, Paardeboo- nen f 0,00 a f 0,00 Duivenboonen •f 00,00 a f 00,00 Witteboonen f 00,00 a f 00, Bruineboonen f 10,50 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f2,25 a f2.35 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 16, verkocht 7. Varkens 23, verkocht 20. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,25 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,70. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.525 k f47.55. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst zal op den van elke maand geopend zijn van één tot twee uur. o— Voor den luttelen prijs van slechts 85 ceut, franco per post 1 Golden, levert ondergeteekende 100 Naamkaartjesnetjes bedrukt^ verpakt in doosje. 100 daarbij passende enveloppen verpakt in doosje 25 vel schrijfpapier. 25 daarbij passende enveloppen 25 briefkaarten. 1 schrijfboek. 1 schoone penhouder met pen. Om zeker te zijn van tijdige afleve ring is spoedige bestelling zeer gewenscht. Zend postwissel, waarop duidelijk de naam vermeld staat, aan Drukkerij HULST. Lange Schipstraat 5 31ECHELEN. Te raadplegen alle MAANDAGEN en DONDERDAGEN te St. Nicolaas in het „H 61 e 1 des Arcades" (Stationsplein) van 8 tot 3 uur. Alle kunstgebitten z,tj» gewaarborgd. - - Trouwe bediening.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3