INGEZONDEN I11L1I Een geneesmiddel Als men in aanmerking neemt dat voor het Duitsche Rijk het bevolkings cijfer elf maal zoo groot is als voor ons land, bespeurt men dat de over eenkomstige aantallen arbeiders in beide landen ongeveer met de bevol kingscijfers evenredig zijn. De beide van elkaar volkomen onafhankelijke statistieken stemmen overeen, en men moet besluiten, dat het aantal van 16,800, aangevende het aantal arbei ders van den leeftijd- 70 of daarboven, vrij betrouwbaar zal zijn. Het is mis schien eerder iets te groot dan te klein, in elk geval volgt wel, dat men onmogelijk in ons land 80,000 van zulke hoogbejaarde arbeideis zou vinden. In mijn verslag heb ik het aantal van 16,800 te verleenen renten nog iets vergroot, omdat te letten is op hoogbejaarden (invaliden in den zin der Invaliditeitswet), die arbeider.zijn geweest en dus recht op pente hebben. Ëene door mij afgeleide sterftetafel bracht mij tot de onderstelling, dat op zeer hooge leeftijden er evenveel va liden als invaliden in de bevolking worden gevonden. Volgens die onder stelling zou ik reden hebben gehad om het aanvankelijk geschatte aantal renten te verdubbelen en het te stellen op 33,600.; daar ik het evenwel waar schijnlijk achtte, dat er van de 16,800 hoogbejaarde arbeiders der Beroeps telling reeds een gedeelte, bijv. het derde deel, invalide was, kwam ik er toe het totaal aantal te verleenen ren ten te schatten op 22,400, welk aantal men dan later tot 25,000 heeft afgerond. Deze schatting nu is niet gelogen straft door het teit, dat 100,000 be jaarde menschen de ouderdomsrente hebben aangevraagd. Mij was niet op gedragen, er naar te raden, hoevelen wel zouden beproeven om gratis zich eene rente te zien toegekend. Dat het aantal arbeiders plotseling enorm is toegenomen, dat het begrip loondienst in eens eene onverwachte uitbreiding heeft gekregen, dat de werking van art 369 sterk op staats- pensionneering begint te gelijken, dit is een loop van zaken, waarvan ik de mogelijkheid bij mijne schattingen niet in aanmerking had te nemen. Uit het Voorloopig Verslag der Staats begroting 19\4, hoofdstuk Justitie. Notariaat. Door de Kamer van toezicht op de notarissen te Middelburg isden31sten Januari j.l. de disciplinaire straf van berisping toegepast op den notaris H. A. van Dalsum te Hulst, op grond van door dezen verrichte handelingen op politiek terrein, die met zijn ambte lijke werkzaamheid niets te maken hadden. Naar aanleiding hiervan dron gen® verscheidene leden, onder verwij zing naar het adres, onder dagteeke- ning van 19 April j.l. door het hoofd bestuur van de Broederschap der notarissen in Nederland tot den Minis ter van Justitie gericht, er op aan, dat in de wet op het notariaat een aan vulling zou worden tot stand gebracht, dat tegen uitspraken van de Kamer van toezicht het middel van beroep worde gegeven. Gaarne zou men 's Ministers meening ten deze leeren kennen. Ken öml-önilerofficicr zendt ons het in dit nummer op genomen stuk „Jan Fuselier," door hem gevonden in de Locomotief van Semarang, en merkt op, dat de Euro- peesche soldaat daarin wordt genoemd dronkaard, hoerenjager, dief, moppe raar, onbruikbaar soldaat, Godslaste raar. Hij veronderstelt, dat het stuk is van een officier en wel een van dat soort, dat niet kan verdragen, dat „Jan" moppert, omdat hij zooveel bestolen wordt, een die liefst geen Europea nen in het leger zou willen hebben, die dweept met de Amboineezen waarbij er zijn, die pas in de bosschen van de Molukken gevangen zijn. En hij vraagt, of een dergelijk stuk, door hem pamflet genoemd, volgens de wet niet strafbaar is? Ons antwoord isneen, strafbaar is alleen beleediging aan bepaalde per sonen, niet aan eene verzameling van personen of van rechtspersonen. Maar wij zijn het volkomen met den Oud-onderofficier eens, dat eene der gelijke bespotting van ons Indisch leger in Indische pers, nadat nog kort te voren de Europeesche bevolking ons Indische leger op de handen had gedragen toen werd gedacht, dat er gevaar was voor een opstand onder den naam van Sarekat Islam, is een zeer ongeoorloofde daad, onbehoorlijk en dom er bij als ze is van een officier van het eigen leger. Wij zijn wel van gedacht dat, als dergelijke daad werkelijk is een ge schrijf van een officier, hij voor den krijgsraad zou kunnen worden gedaagd als schuldig aan ondermijning van de legertucht. Wat toch moet ervan de legertucht terecht komen, als een officier publiek in de krant zijn eigen manschappen bespot En wat moet men dan denken van de officieren zeiven, die, als de omschrijving van „Jan" juist is, dan toch het bewijs zouden leveren, dat zij niet instaat zijnde legertucht te handhaven Zoo meester immers, zoo knecht dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander geneesmid del gemaakt en gebruikt worden. MAAGPOEDER van Apotheker Boom, waardoor reeds duizenden maaglijders zijn genezen van maagpijn, maag, kramp, zuur, hartwater en slechte spijsverteering. Prijs per doos f0,75. ASTHMAPOEDER van Apotheker Boom dit poeder geeft bij inademing onmiddellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende borstbenauwd- heid en borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. HOOFDPIJN (Migrainine) PASTIL LES van Apotheker Boom zijn een zeker werkend geneesmiddel tegen hoofdpijn, migraine, schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Proefflacons f 0,30. KINA KOORTSDROPPEN van Apo theker Boom zijn gemaakt van de zui vere kinabast en zijn doordat de kina spoedig werkend middel tegen koorts, binnenkoorts, malaria en gevatte koude. Prijs per flacon f 0,60. direct opgelost in de maag komt, een LAXEERPILLEN van Apoth. Boom, zuiveren het bloed, verdrijven gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f0,50 en f0,25. STAALPASTILLES van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en bederven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, bleekzucht en daaruit voortkomende ziekten en de pastilles wekken de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,00. HOESTSIROOP van Apoth. Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet de hoest spoedig bedaren. Prijs per flacon f 0,70. AAMBEIENZALF van Apoth. Boom geneest spoedig uit- en inwendige aam beien, blinde en bloedende. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Bovenstaande geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom, en ver krijgbaar in de meeste Apotheken en drogistenwinkels. Waar niet verkrijg baar wordt het gevraagde na ontvangst van het bedrag, met verhooging van 10 ct. voor^jortkosten, franco toegezonden door Firma A. H. Boom te Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn- Vroeg op. Tweede Mainer. O De beraadslagingen ia de Tweede Kamer staan deze week in het teeken van verwijtingen wegens de verkiezingsactie van dezen «omer, Eene Spreuk. o Over twee dingen bedroeft zich mijn hart, en een derde maakt mij toornig een krijgsman die gebrek lijdt, en een mensch van doorzicht, die veracht wordt, en zulk een, die de deugd verlaat ®n terugkeert tot de zonde dezen bereidt God 'voor het zwaard. Ecc. 26 25-27. Verzoek om inlichting*. O Ons ig medegedeeld,-dat op den preekstoel in de kerk te Graauw op Zondag der vorige jweek is voorge lezen een lijst van kranten en tijd schriften die niet mogen worden ge lezen, doch dat onder de verboden geschriften niet de Volkswil werd genoemd. Wij vragen om inlichting van wat hiervan waar is. Zou dus stilzwijgend de veroordeeling van de Volkswil zijn opgeheven, nadat deze veroordeeling haar doel heeft bereikt..., het doel om ons ©ndsr de bevolking te eer- rooven en te broodroovea met het oog op de Kamerverkiezing 1913? Inderdaad, men hoort er niet meer van dat tegen De Volkswil wordt geloopen. En waarom ook nog meer Een struikroover ligt niet meer op de loer, zoodra hij zijn prooi heeft uitgeschud. GEMEENTERAAD BOSCHKAPELLE 1 December 1913. Voorz.burgemeester Truijman. Afwezig dhr. Stallaart-Perdaan we gens ziekte. Ingekomen stukken van Ged. Sta ten dat er geen termen zijn de ver zetting van de veemarkt te Sas van Gent niet goed te keuren. Van Ged. Staten, in overweging gevende om de ambtenaren hoogstens 4 pCt. en niet 5 pCt. zooals de Raad had vastgesteld, te laten betalen, en dat zij geen bezwaar hebben, dat de tractementen van somige ambtenaren worden verhoogd met het bedrag van de bijdrage van het pensioen. Deze voorgestelde regeling wordt goedge vonden. Wordt goedgekeurd het regiement Burg. Armbestuur. De aanslagen van H. O. en P. A. van Eerdenburg worden op bezwaar schrift verlaagd tot de 14e klasse. Aan den onderwijzer Andriessen wordt op verzoek eervol ontslag ver leend tegen 1 Febr. of zooveel vroeger als er een opvolger is. Voorloopig zal een tijdelijke onderwijzer worden be noemd, te adverteeren in de Vacature en in de Kath.' School. Dhr. Stallaart was voor adverteeren in de Volkswil. Verder het hoofdpuntvaststelling ligger op de wegen en voetpaden, naar aanleiding van art. 49, 3e lid der Gemeentewet. Zoo iets was bij weten nog niet in den' Raad voorge vallen. Er waren twee bezwaarschriften in gekomen, het eene van F. de Jonge en het andere van P. A. Mangus e.a. De voorz. leest ze voor, protesteert tegen het daarin hem persoonlijk te laste gelegde en spreekt zijn afkeuring uit over het persoonlijke van den in houd. Die bezwaarschriften luiden dat van F. de jonge Aan den Raad der Gemeente Boschkapelle. Geeft eerbiedig te kennen FRANS DE JONGE, landbouwer, wonende te Boschkapelle; dat hij is eigenaar van den weg, welke van zijn hofstede te Boschka pelle in den Stoppeldijkpolder eener- zijds voert naar den Veerweg, ander zijds naar de Bossche straat dat tot dit laatst bedoelde gedeelte behooit o.a. het kadastrale perceel weg gemeente Boschkapelle C. No. 118 en C' No 68 dat sedert eenigen lijd door dhr. J. F. Truyman, burgem. van Boschkapelle van dien weg, tegen het protest van adressant in, gebruik is gemaakt, door daarover met paarden en wagens te rijden of te doen rijden, als een ge makkelijker weg om de door hem ge huurde landen te bereiken, waarnaar hij langs anderen weg toegang heeft; dat door adressant deswege ge noemden heer Truyman voor de Arron- dissements-Rechtbank te Middelburg is gedagvaard en dit proces, waarin verhoor van getuigen door de Recht bank is bevolen, nog niet is uitge wezen dat reeds eenigen tijd geleden het gerucht liep, dat de heer Truyman zou trachten bedoelden weg op den ligger te doen plaatsen, teneinde op die wijze meer rechten tot gebruik te krijgen, welke hem nu worden betwist door adressant als eigenaar; dat sedert door adressant is opge let of een ontwerp tot wijziging van den ligger der wegen en voetpaden zou worden gepubliceerd, teneinde alsdan door inzage van het ontwerp na te gaan, of werkelijk die poging zou worden uitgevoerd dat daarom, toen door Burgemeester en Wethouders der gemeente Bosch- kappelle was aangekondigd de ter inzage-legging van een doorhem op gemaakt ontwerp, tot wijziging van dien Ligger, adressant dat ontwerp is gaan inzien, en inderdaad tot de we tenschap is gekomen, dat bij het ontwerp tot wijziging van den Ligger der wegen en voetpaden in Uwe Gemeente wordt voorgesteld op den Ligger te brengen de weg, ten kadas ter bekend gemeente Boschkapelle Sectie C. No. 118 en een gedeelte C. No 68 en wel ter gezamenlijke lengte van 280 Meter dat adressant tegen de wijziging in den Ligger in zooverre deze bedoelt daarop dien weg C 118 en C 68 te plaatsen, groote bezwaren heeft; dat hij is eigenaar van dien weg en deze weg hem dient tot uitweg en toegang van zijn hofstpde naar den publieken weg de Bossche straat en omgekeerd dat het plaatsen van dien particu lieren weg op den ligger der wegen en voetpaden hem, adressant, een groote mate der vrijheid van zijn eigendom ontneemt; dat er bovendien geen enkele reden van algemeen belang bestaat voor die plaatsing op den ligger, maar het alle schijn geeft, ja de overtuiging van adressant is, dat deze plaatsing niets anders ten doel heeft dan om het pri vaat belang van den heer Truyman te dienen, omdat op die wijze zou wor den gekregen het vrije gebruik van dien weg, hetwelk hem tot heden door adressant betwist wordt terwijl deze heer Truyman zelfs jaren lang het 1 kadastrale perceel C 68 in huur heeft 'bezeten en feitelijk nog bezit tegen f 10.- 's jaars, 't laatste van den to-en- maligen eigenaar Kerckaerdt, van wien adressant, dat gedeelte C 68 heeft ge kocht en thans van adressant, hoe wel de huurder bij de brute wijze van optreden in het gebruik van het verdere wegsgedeelte, ook nog blijft weigeren om aan hem, adressant, als nieuwe eigenaar, de jaarlijksche pacht te betalen van f 10.ondanks bij exploit van deurwaarder Huineman te Terneuzen d.d. 27 September 1911 de overgang ten overvloede is beteekend en tot betaling is gesommeerd dat sedert alle pogingen van adres sant om den aanval van dhr. Truyman op het vrije bezit van zijn eigen weg te keeren, zijn afgestuit op ongehoorde, niet te vervuilen eischen van zijde des heeren Truyman dat alzoo, maar adressant door het brengen van bedoelden weg op den Ligger groot nadeel staat te ondervin den in zijn vrijheid om over zijn ei gendom naar goeddunken te beschik ken zal worden belemmerd, maar geen enkele reden van algemeen belang daartoe bestaat, maar het motief enkel te vinden is in privaat-belang, adres sant groote bezwaren daartegen heeft, welke hij ook nog gaarne mondeling wil toelichten Redenen waarom hij zich wendt tot U Edelachtbaar College met beleefd, maar dringend verzoek, naar aanleiding der door adressant ingediende bezwa ren of van andere, welke Uw Raad zal vermee.nen te bestaan, bedoelden weg niet op den Ligger der wegen en voetpaden in de Gemeente Boschka pelle te plaatsen en aan adressant de gelegenheid te geven zijne bezwaren mondeling toe te lichten. 't welk doende enz. Boschkapelle, 25 November 1913. FR. DE JONGE. Dat van P. A. Mangnus e. a. Aan den raad der Gemeente Boschkapelle. Geven eerbiedig te kennen Ondergeteekenden, allen inwoners van Boschkapelle en omwonenden van na te noemen wegen, ten deze domi cilie kiezende bij den eerst onderge- ieekende dat door publicatie hun is gebleken, dat door Burgemeester en Wethouders van de gemeente Boschkapelle is op gemaakt een ontwerp tot wijziging van den Ligger der wegen en voetpaden in die gemeente dat, blijkens dit ontwerp wordt voor gesteld, om op den ligger der wegen en voetpaden in de gemeente Bosch kapelle te brengen den weg te kadas ter bekend gemeente Boschkapelle, Sectie C No. 118 en een gedeelte van den weg ten kadaster bekend in die gemeente Sectie C No. 68, ter geza menlijke lengte van 280 Meters, bene vens de rijwegen op Stoppeldijker veer, Schapenhoek, en Koekebakkershoek, allen in die gemeente gelegen dat wat betreft den weg Sectie C No. 118, en C 68, deze geheel in eigendom toebehoort aan en dient tot een doorgangsweg van en naar de hofstede van F. de Jonge, zijnde zelfs het perceel weg kadaster Sectie C No. 68 in huur bij den heer J, F. Truyman, burgemeester van Boschkapelle dat deze weg, welk men op den Ligger wil brengen, door bedoelden heer Truyman tegen protest van den eigenaar, dhr. de Jonge in, wordt ge bruikt als gemakkelijker toegangswég tot de bij hem in huur zijnde landen, om welke reden dhr. de Jonge voor noemden heer Truyman in rechten heeft aangesproken en deswege pro cedure wordt gevoerd voor de Arron- dissements-Rechibank te Middelburg; dat blijkbaar, nu aan het plan om dezen weg op den Ligger der gemeente Boschkapelle te brengen, eigen belang tot grondslag ligt en geenszins het algemeen belang; dat ook, wat betreft de andere 3 hiervoren genoemde wegen, de voor gestelde wijzigingen van den Ligger niet zijn in het algemeen belang; dan toch naast deze wegen een pad ligt, 't welk of reeds op den Ligger staat, of 't welk thans voorgesteld wordt er op te brengen, waartegen geen bezwaren bestaan, hetwelk de voetgangers doortocht verschaft; dat ook deze wegen particulier ei gendom zijn, en de eigenaren daarvan voorzeker ook hun protest tegen de voorgestelde wijzigingen zullen doen hooren, vermits ook deze wegen hen dienen tot doorgangsweg van en naar hun landerijen of hofstede; dat er immers ook ten deze geen algemeen belang bestaat, niemand om het brengen van de wegen op den Ligger vraagt of de wenscheiijkheid daarvan betoogt dan de heer Truyman dat de eigenaars, mocht er al eens. iemand van den weg gebruik wenschen te maken, zeer gemakkelijk daarvoor toestemming geven dat er voldoende publieke wegen voor passage te Boschkapelle aanwezig zijn, die reeds op den Ligger voor komen dat met het brengen van die wegen op den Ligger groot onrecht wordt aangedaan aan de eigenaars en daar tegen geheel onnoodig belangrijke kosten, zij het niet terstond, dan toch in de toekomst voor de gemeente mede zal brengen Redenen waarom adressanten bij deze hun bezwaren kenbaar maken aan uwen raad, en beleefd verzoeken bedoelde wegen niet op den Ligger der wegen en voetpaden te plaatsen. 't Welk doende enz. Boschkapelle 25 November 1913 P. A. Mangnus, landbouwer. P. J. van Damme, landbouwer. J. A. Neete- son, zetboer. C. Riemens, landbouwer. C. Riemens. A. Ferket, landbouwer. P. A. Stallaert-Perdaan, landbouwer, raadslid. P. A. Stailaert Adr. land bouwer. Wed. D. L. van Damme, landbouwster. C. F. de Nijs, land bouwer. P. B. Mei, Wethouder. P. Du- cheine. P. Destombes H. de Zeeuw, landbouwer. J. F. Schuren-Merk. A. Westerbeke, landb. Leendert Dees, Iandb. C. de Feijter Jz., landb. Jac. Dekker, landbouwer. A. Scheele, land bouwer. Mattheus Cornelissen. A. J. van Damme Baart, grondwerker. J. van Bunderen. J. A. Kox. P. J. Verbist. Joh. Heijens. P. v. d. Wielen. J. Mang nus. P. A. van Eerdenburg. F. de Bakker. P. Kint. L. van Trappen. J. F. van Trappen. Boschkapelle 25 November 1913 Dhr. van Campen sluit zich aan bij het protest van den voorzitter tegen den inhoud van het bezwaarschrift aisof de wijziging van den ligger geschiedt in zijn persoonlijk belang en dit be lang, op den voorgrond staat en ver klaart, met verwijzing naar de notu len van verschillende vergade-ringen, dal het beweren tegen den burge meester onwaar is. Dhr. v. Campen maakt naar aanlei ding van de bezwaarschriften deze opmerkingen 1. Slechts vijf der onderteekenaars zijn omwonenden der bedoelde we gen, en er zijn onderteekenaars die de wegen niet eens weten liggen. 2. Het is vreemd, dat men van de Hooge Dreef zelfs weet letter en nom- mer en lengte, en van de wegen Koekebakkershoek, Stoppeldijkveer en Schapershoek niets afweet. Zou men die bekendheid met de Hooge Dreef soms hebben opgedaan op een Pro cureurskantoor te Middelburg 3. Ik wist niet, dat het perceel C, 68 bij den voorzitter in huur was, en 'volgens het rekest de Jonge is dit ook niet zoo, dus een van tweeën is niet waar. 4 De onderteekenaars schijnen van den voorzitter harten en nieren te doorgronden, terwijl toch zeker drie hunner weten evenals ik, dat het plan niet van hem is uitgegaan. Ik zou aan de onderteekenaars willen vragen of, als die dam in de Hooge Dreef ge sloten was gebleven dit in het alge meen belang zou zijn geweest, en bovendien is die naar het oordeel van dhr. Kantonrechter ten onrechte ge plaatst. Hield die dam U alleen tegen of ook nog die andere acht, welke geen anderen uitweg hebben Van algemeen belang gesproken Zou het algemeen belang zijn geweest wat de Jonge mij eens voorstelde om zijn geheele dreef aan de gemeente te schenken, mits de

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2