t geest en haar waarheid, en dit als Christen in onze Christelijke Neder- landsche maatschappij. Dit wil niet zeggen, alsof wij ons niet verheugen dat Nederland na de drie jaar van Fransch leven weder haar eigen leven leeft. Ook wij zou den, hadden we in 1813 geleefd, niet de laatste zijn geweest, die het ge weer hadden opgenomen om de Fran- schen terug te drijven, maar wat we alleen willen zeggen is ditdat wij in 1813 niet onafhankelijk werden, dat wij dit ook niet werden bij het afzweren van den Heer der Nederlanden, maar dat Nederland steeds onafhan kelijk was en nimmer was. dan slechts zeer tijdelijk, een wingewest. Alleen een deel van Nederland is langen tijd een wingewest, en wel het deel van Nederland, dat vroeger uitmaakte de kop van Vlaanderen. Wilde Neder land oprecht en met kennis van zaken de Onafhankelijkheid i n Nederland vieren, dan had zij Zeeuwsch-Vlaanderen onder den een of anderen vorm moeten teruggeven aan Vlaanderen. Dit zou zijn geweest een daad van waar Christelijk staatsbeleid, daar deze daad zou zijn eeweest een daad van liefde tot de gerechtigheid, waardoor Nederland een zedelijken invloed zou hebben verkregen in de internationale betrekkingen van de meest verre strek king, ja, zij zou daardoor den stoot hebben gegeven, om h e t b e 1 a ng in die betrekkingen te doen vervan gen door het recht. De Proclamatie van de Koningin. —o Andere bladen konden die de vorige week publiceeren, terwijl wij ze eerst ontvingen Zatermorgen, dus te laat voor ons blad, dat Vrijdags na 12 uur wordt gedrukt. Wij begrijpen dit niet, daar wij ge abonneerd zijn óp de geheele Staats courant met bijlagen, daar wij toch niet mogen aannemen, dat ons nummer werd ingehouden. WELEDELE HEER V. DALSL1, 't Gaat u als 't meerderen ging. Verguisd wordt ge. Slagen zult ge niet. Daarvoor staan wie ge treffen wilt te ongenaakbaar, te ondeerbaar, gedekt als ze zijn door 't pantser de goedgeloovigheid, de goedwillig heid der schare om den Onzienbare te dienen, waardoor misleiding door leidenden door naïviteit vergoelijkt wordt. En toch zaad werpt ge in de vore. Sluimeren moge 't daar lang, kort, een deel verstikke, véél zal ont kiemen, vrucht dragen, al mogen uw oogen 't niet aanschouwen. Voor u wellicht het zweet van den arbeider in den wijngaard, voor de nakomeling schap de gulden druiven. Eude desespereert niet Israels profeten hadden uw ervaring. De nederigen voor God onder ons vinden in de vruchten door hen ver wekt, de troost des levens. Zegene zoo een nageslacht in 't land van Hulst een Wil, gesterkt door Hooger, daar door onverzettelijk. Priester Daens Man der Waarheid Men duldde uw smaadvolle uitsluiting uit de Gemeenschap der Broederen, waarvoor ge een Broeder des Heeren wildet zijn, men duldde dat uit naïve gehechtheid aan wat voor hen een band vormde tusschen 't zichtbare en den Onzienbare. Daardoor lieten velen los, die liefhadden en nog hebben, zij 't ook met gemengde gevoelens, met leedwezen, niet uit gebrek aan gene genheid Priester DaensU is een doornen pad een pad vol rozen, niet omdat menschelijk gevoel „faalt", maar Hoo ger u uit 't slijk opheft en sterkt. Priester DaensGods wil wordt wil, niet die der menschen. De menschheid, middeneeuwsch gerag ontwassend, intellectueel zich opbouwend maakt meer en meer zich los, dank zij ook 't groote onderlinge verkeer, van dwang, vergoding van grooten. Ruimte van blik vervangt enghartigheid. Zoo zal een mensch heid opstaan, die meer en meer het beeld des Scheppers, den naar Gods beeld geschapen mensch, nadert. Jezus was hervormer. Jezus was op bouwer van een maatschappij van liefde en waardeering te midden van een Joodsche omgeving, die op hiërar chie, geldzucht, eigenbelang gebazeerd was. Pilatus vond geen laakbaars in Hem en toch de schare stelde Hem achter bij een boosdoener, een Barab- bas en 't kruishout was het eind. Priester Daens, Hendrikus van Dalsum I Strooi voort uw zaad in de vore. Wat ge wilt zal komen, omdat uw streven waarheid is. 't Eigenbelang zal meer en meer zich moeten inperken. Breeder, rui mer zal werken de samenleving door U gemaakt. Laat Rome z'n gcesel op uw rug gen leggen De Heiland ervoer niet minder. Ga voort. StreefRome moge u van zijn vormen uitsluiten, maar ongedaan kan ze niet maken, wat daar in 't Boek der Boeken staat„waar 2 of 3 in Mijn naam vergaderd zijn, daar ben Ik in 't midden." Die Ik is de Heer der Schepping, dus ook Romes Heer, de Heer van Romes priester schaar. Van Dalsum en zijn oude moeder van Dalsum en priester Daens, van Dalsum en schrijver dezes samen in den gebede, aanroepend den Alziende, zij hebben Hem spijt Rome in hun midden, meer dan wie in Hoogheid tronend allereerst waken voor hun kleine menschelijke macht. Niet het trotsche Rome maar de nedeiigen van harten zullen Gods gena degaven vinden. Zeker, fouten kleven ons allen aan. Priester Daens, van Dalsum, mij, daarvoor zijn we men schen. God wikt en beschikt. Hulstenaars, Belgen Fiere, dappere bewoners der Lage Landen, die eertijds tegen dwingelandij, geloofsdwang tach tig jaren de wapens durfdet voeren en u met lauweren zaagt gekroond, woeste toestanden als toen beleven we god dank niet meer en toch geniepig werkt dezelfde macht nog in uw midden voort, voelt ge ze in uw hoofd, in uw hart, doezelt ge dia weg uit heilig, kinderlijk geloof, onderworpenheid aan uw God en wat men Zijn dienaren noemt. Bewoners der Lage Landen, God wil alleen gevierd zijn in geest en waar heid, dit staat in 't Boek der Boeken. Op dan, op Laat niet alleen staan, wie u vrij willen maken uit mensche lijke banden. Het Goddelijke omstrengelt de menschen met liefdebanden en waar heid zijn des Heeren da&n. Priester Daens, notaris van Dalsum, beiden noemen we u moedige man nen. Hulstenaars, Belgen, waar is uw durf Op, u zelf losgemaakt van wat men schen u opleggen en u steeds inniger verbonden aan Hem, die den mensch vrij schiep. Help en steun uw beide vurige voorstanders van recht en gerechtig heid. Loont hun doornig bestaan in zelf verloochening niet door als lauwe Laodicencers onverschillige toeschou wers te blijven van den grooten, he- dendaagschen strijd voor waarheid eu recht. F u 1 n a h o. Op 24 November 1913 over leed te Hulst, 40 jaar oud, de heer Joseph van Waesberghe, oud-lid der Provinciale Staten, de broeder van den burgemeester van Hulst. Hij was de steun zijner familie, het hoofd zijner firma, de raad gever der geestelijkheid. Hij heeft, ongevraagd, uit ijver zucht, tegen ons geijverd, en ons, tegen zijn wil, doen eeren ten eigen koste. In zijn hart waren vele ont werpen maar de wil des Hee ren die geschiedt. Spr. 19:21. Wijsheid, beleid en raad voerde hij aan tot onzen ondergang, maar tegen den Heer is niets bestand. Spr. 21 30. Hij meende, door tegen ons te ijveren, een Gode welgevallig H werk te doen, maar wij vreezen, dat hij er geen loon voor heeft ontvangen van Hem, Die harten en nieren doorgrondt. Wij vergeven hem alles, wat hij tegen ons heeft gedaan en gewild, en wenschen hem toe, dat Hij rust in vrede. Uit rte JPers. O De Standaard schrijft Tariefactie. Ten aanzien van het Tarief neemt dit Kabinet een positie in, die in deze drie stellingen is weer te geven. Ten eerste, alle Tariefverhoo- ging en Tariefwijziging, die strekt om door afwering aan de grenzen van vreemd fabricaat, onze vaderlandsche Nijverheid te bevorderen, wordt ais uit den booze veroordeeld. Ten tweede, fiscale verhooging van het Tarief, d. i. verhooging om in den nood der Schatkist te voorzien, wordt toelaatbaar geacht. En ten derde oordeelt de Mi nister van Financiën (nog niet het Ka binet) dat op dit oogenbnk zulk een fiscaal middel nog kan uitblijven. Dit antwoord is merkwaardig, om dat bet visch en vleesch geeft. Bij de stembus ging de actie tegen elke Tariefsverhooging als schade lijk voor onzen handel. Toch spreekt 't wel vanzeif, dat fiscale Tarief uit breiding evengoed den handel raakt. Een hoog recht op Tabak b.v. is zui ver fiscaal, maar zou den handel wel ter dege treffen. En ten anderen blijft dan bij fiscale Tariefsverhooging nog altoos de vraag rijzen, of wat uit fiscale behoefte aan de grenzen gevorderd wordt, al dan niet de productie in het land zelf be vorderen zal. Natuurlijk niet in massalen zin, want wat invoer afsneed, zou fiscaal niets opbrengen maar invloed heeft 't toch op de productie vanzelf, ook al blijft men met zijn recht zóó laag, dat het den invoer slechts voor een klein ge deelte treft, zoo klein, dat 't hooge recht toch winste belooft voor de schatkist. De ingenomen positie inzake het Tarief klopt dus geenzins met de actie van het Anti-Tarief-Comité. Dit liet geen enkele verhooging toe, aasde alleen op de debouché'svoor 't vreemde fabrikaat, en stelde zich aan, als kwam het bij alles op voor lage prijzen ten bate van het publiek Van dit standpunt zijn we nu minis terieel af. Laat men afwachten, hoe men ver der onze Financiën redden zal. Nu reeds hooren we, dat de Succes sie-belasting in de rechte lijn zal doorgaan. Een denkbeeld waarover men zich nog wel tweemaal mag bedenken. Er dient dan voor 't minst, bij doorzetting van dit denkbeeld, afwen ding van veel kwaad gezocht te wor den in vrijlating van alle kleinere erfboedels, en evenzoo in vrijlating naar het kleiner of grooter aantal kin deren. Immers generaal genomen, zou 't stuiten op zeer ernstigen tegenstand. Maagkramp, Zuur, Hartwater en slechte spijsverteering kunnen gene zen worden door het gebruik van het Maagpoeder van Apotheker Boom. Door dit Maagpoeder zijn reeds dui- zende Maaglijders totaal genezen. Dagelijks ontvangen wij dankbetuigin gen uit alle landen der wereld. De Heer P. C. Samwel, Hoofdingenieur van de Canadian Northern Railway, wonende 366 Aberdeen Avenue te Winnepeg, Canada, schreef ons: „Ik geloof dat er geen beter medicament voor de maag bestaat als (Jw maag poeder. Ik verzoek U beleefd mij per omgaande te zenden 3 doozen van het Maagpoeder van Apotheker Boom." Maagpoeder van Apotheker Boom is verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels a75 ct. per doos. Waar niet verkrijgbaar wordt een doos franco huis gezonden na ont vangst van 85 ct. door firma A. M. Boom, Arnhem. Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilghen- v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoom- Vroeg op. Ouderdomsrente. o Het wetsontwerp tot verleening van ouderdomsrente aan behoeftigen, dat gisteren door d# Regeering bij den Raad van State ter overweging werd aanhangig gemaakt houdt, naar men verneemt, o.a. in, dat recht op eene ouderdomsrente beeft ieder die aannemelijk maakt dat hij a. zeventig jaar is of ouder b. behoeftig is c. niet na het bereiken van den leeftijd vai vijf-en-zestig jaar on derstand heeft genoten van een ge meente of van een instelling van weldadigheid voorkomende op de lijst, in Art. 3 der Armenwet be doeld ea indien hij gehuwd is, d. dat ook zijn echtgenoot be hoeftig iszulks behoudens eenige in de wet genoemde uitzonderingen. De rente gaat in op den dag waarop de aanspraak op rente is verkregen, doch niet vroeger dan drie maanden vóór den dag, waarop de rente-aanvrage bij het gemeente- be-tuur inkwam. Van het recht op ouderdomsrente wordt uitgesloten hij die a. na het bereiken van den leef tijd van zestig jaar bij een vonnis dat onherroepelijk is geworden, is veroordeeld tot gevangenisstraf of tot plaatsing in een Rijkswerkin richting, een en ander voor een jaar of langer b. misbruik van drank pleegt te maken ol op andere wijze een be kend slecht levensgedrag leidt. Mede worden uitgesloten a Nederlanders of Nederlandsche onderdanen die niet gedurende de laatste vijf jaar vóór hun rente- aanvrage onafgebroken in Nederland hun hoofd verblijf hebben gehad b. anderen dan Nederlanders of Nederlandsche onderdanen, die niet gedurende de laatste twintig jaren Tóór hun rente-aanvrage onafgebro ken in Nederland hun hoofdverblijf hebben gehad. Zij, die gedurerde zes maanden direct voorafgaande aan den dag van aanvrage der rente onafgebroken in Nederland hun hoofdverblijf hadden, worden geacht, gedurende het hier- voren bedoelde tijdvak van vijf resp. twintig jaren, onafgebroken in Ne derland hun hoofdverblijf te hebben gehad, als zij in dat tijdvak niet gemiddeld een maand per jaar of langer hun hoofdverblijf buiten Ne derland hadden. Voorgesteld word het bedrag der ouderdomsrente te bepalen op 104 gulden per jaar, doch voor ieder der echtgenooteu aan wie beiden een ouderdomsrente is toegekend, 78 gulden per jaar. De ouderdomsrente wordt gebracht ten laste der gemeente waar de rechthebbende zijn hoofdverblijf had op het tijdstip van de aanvrage. Door het Rijk wordt aan de ge meenten eene vergoeding verstrekt van 50 gulden per hoofd. Aan gemeenten wier kosten voor de uitvoering der wet over het af- geloopen kalenderjaar niet worden gedekt door die vergoeding kan door de Kroon eene toelage uit 's Rijks schatkist worden toegekend De uitbetaling der rente geschiedt eenmaal per week. Ingeval de betrokkene in een krankzinnigengesticht, gevangeuis of Rykswerkinrichting verblijft of zich door vlucht aan de gevolgen e;-ner veroordeel ing heeft onttrokken of zijn hoofdverblijf buitenslands heeft wordt de rente tijdelijk niet uitbetaald. Voorts werden neg bepalingen voorgesteld omtrent verjaring van de uitbetaling (na 1 jaar), omtrent be roep van de beslissing van het ge meentebestuur over de al ot niet uitbetaling bij Gedep. Staten en ver der bij den Centralen Raad van Be roep bedoeld in de Beroepswet enz. (Handelsblad 25 November). I recht Gods in het sociale leven van I het Vlaamsche Volk. En ook beiden, priester Daens en van Dalsum, moeten niets hebben i van vrijzinnig of onverschillig of on- georganiseerd Christendom, beiden willen wel degelijk een kerkelijk christendom zooals het wettig bestaat I in de Roomsche Kerk om de zielen j te leiden naar God. D*e brief van Fuiumho. —o Wij nemen onveranderd over, op zijn verzoek, zijn brief, die staat in dit nummer. Maar wij achten, ons verplicht iets le zeggen. En wel dit. Er bestaat in de leer van de Roomsche Kerk geen geloofsdwang, en Rome is niet heerschzuchtig. Maar er zijn in de Roomsche Kerk die naren en leeken die haar leer, tegen haar geest en haar wil, ge bruiken tot dwang, en die het Roomsche kerkelijke gezag inroepen, tegen leer en wildesPau- s e n, om te heerschen. Tegen die dienaren en leeken van dwang en heerschzucht zijn wij opgekomen, maar niet tegen leer en niet tegen Rome. Ook Priester Daens deed dit niet, hij stierf, afgemat door zijn arbeid en vervolging, als een martelaar voor het Twee SjsrenSu'ii. O God is een rechtvaardig Rechter. Ps 7: 12. En zij bekeerden zich niet. Openb. 9 20, 21. Mk'ine berscliten. o De nationale schuld der geheele wereld bedraagt 42 milliard dollars, tegen een gemiddelde rente van 4 pCt. Op IJsland is bij eene wet het invoeren, verkoopen, in voorraad heb- en schenken van alcoholische dranken (dus zelfs van bier en wijn) verboden. In het Saksische Ertsgebergte is onlangs een bizonder sterke radio actieve mineraalbron geboord. Het water bevat zoodanig hoog gehalte radio-activiteit, dat het voor het we tenschappelijk onderzoek moest wor den verdund met zuiver water. In de badstad Wiesbaden zijn 800 viervoetige ezels. Daarmede heeft deze stad het grootste stad ezels. Op de kust van Fransch Somaliland is een nieuw guanogebied ontdekt. Aan de Patriote werd per 24 No vember geschreven over de suiker en het vlas in Zeeuwsch-Vlaanderen dat de suikerbeetenteelt van dit jaar niet gunstig is geweest noch voor den landbouwer noch voor den fabri kant, dat de vlashandel geheel stil staat als gevolg van overproductie van vlas en van weefsels; dat er van het vlas 1912 nog duizende kilogram men is in de boerenschuren, terwijl er naar het vlas 1913 geheel geen vraag isdat er is een boer die zit met 50 gemeten droog vlas in zijne schuren en dit zelfs niet kwijt kan raken tegen 9 francs de 100 kilos, hoewel deze prijs een verlies is van 120 francs per gemet. Op Formosa is bijtijds voorkomen, dat door een samenspanning van in landers en Chineesche zeeroovers, de suikerplantages werden geplunderd en vernieid. Het water rondom den Bosch heeft verschillende polders onder water doen staan. De voorspelling is, dat Valparaiso, Chili, zal worden de voornaamste haven van het westen van Zuid-Ame- rika na de opening van het Panama- kanaa'. Te Breslau (Duitschland) werd een fotograaf veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf, omdr.t het heette, dat een politieagent zich door hem belee- digd gevoelde doordat de ander hem... recht in het aangezicht had gekeken. Als dit algemeene rechtspraktijk wordt moet men dus een politieman voort aan van terzijde of schuins aanzien. Op Japansch Sochalin zijn uitge strekte steenkolenlagen ontdekt. In de Duitsche universiteitsstad Jena, waar de socialistische partij meester was op het stadhuis, heeft zij een volledige nederlaag geleden bij de gemeenteraadsverkiezingen. Naar schating omvat de werkeloos heid in Duitschland een 900.000 man. (Naar onze gedachte gevolg van de geldduurte, nog steeds gevolg van den Russisch-Japanschen Oorlog). Te 's Gravenhage is opgericht eene vereeniging van R. K. pielkhandelaren. De Nederlander vraagtEn de Koeien De Regeering is, blijkens Memorie van Antwoord, niet voornemens, in ruil voor den steun der Rechterzijde voor Algemeen Kiesrecht, tegelijk voor te stellen gelijkstelling van openbaar en bizonder onderwijs. Het blijkt, dat reeds in den ouden tijd, dc menschen in Huist „van el kander" moesten leven. De vleeschnood in Duitschland neemt steeds toe.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2