Van alles wat. departement voor geestelijke zaken, Skripizy, die het op bevel van den minister van binnenlandsche zaken in 1844 samenstelde, om het aan Tsaar Nikolaas I voor te leggen. Op duide lijke en onomwonden wijze toonde Chwolson aan, hoe Skripizy in zijn „Memoires" gelogen had. „Thans wordi dit werk aan een „monnik Neophyt" toegeschreven. Dat het geen ander zou zijn dan het boek van Ljoetojanski blijkt wel hieruit, dat dit woord voor woord en in de zelfde volgorde al den onzin bevat, waaraan de Grieksche monnik zich heeft schuldig gemaakt. Hieruit leidt dr. Tanzer af, dat de geheele monnik Neophyt slechts in het leven is geroepen, om de rechtsop vattingen van den ambtenaar van het O.M. te Kief te steunen, wiens dienst ijver over alle moreele en ethische be zwaren heenstapt. De onzin, die daarin wordt medegedeeld te weerleggen zou het werk te veel eer bewijzen. Maar deze geheele geschiedenis toont wel op welke merkwaardige wijze in het proces te Kief getuige nissen en verklaringen worden ver kregen. Elke verdere mededeeling is een nieuw bewijs voor de zonderlinge rechtsbedeeling, die in Kief wordt toegepast. En op de vraag, waarom de Joden over de geheele wereld zich daarover zoo druk maken, antwoordde de ver dediger Maklakof te recht: „Wanneer in China Russen op grond van het Evangelie van een misdaad beschul digd worden, zonden wij daartegen immers ook opkomen Doch ook niet-Joden komen tegen deze dwaze en ongerijmde beschuldi gingen op. Dat ontwaren wij met blijdschap. Want daaruit blijkt, dat het gevoel voor recht nog leeft in de wereld. Kerlijn-Sodoma. O De vorige week, Woensdag, is er volgens de Keulsche Volkscourant in Berlijn een vergadering geweest, op geroepen door den „Bond voor de be scherming van de moeder", welke bond bekend is wegens zijn schande lijke leerstellingen op het gebied van de goede zeden. Het te behandelen onderwerp zou zijn een debat over „de Sexueele ellende van de studenten", rappor teurs mejuffrouw Helene Stöcker, vrouwelijke advocaat, een der glorie van de Duitsche radicaal socialistische vrouwenbeweging, en professor Theil- haber. Onder het gejuich van de met stu denten stampvolle zaal werd door de rapporteurs, en nog door eendominé, directeur van een weeshuis, verdedigd en aanbevolen„dat de studenten er „in hun kamer een fatsoenlijke vrien- „din zouden op na houden", welke in voldoend getal in de „fatsoenlijke familes" te vinden zijn. Schandelijk: le dat een dergelijke openbare vergadering kon worden gehouden, 2 dat daarin dergelijken raad openlijk kon woidea gegeven, 3 dat een stampvolle zaal met studenten applaudiseerde bij het aanhooren van dergelijken raad. Wij herinneren, dat de geschiedenis der geheele wereld wijst op dit feit dat de rijken ten onder gaan als de zedeloosheid wordt een kanker aan het leven des volks, en deze kanker in bescherming wordt genomen door den volksgeest. Als het heidensche Rome onder Augustus stond op het toppunt van haar macht, werd dit wereldrijk innerlijk ondermijnd door de opent- lijke ontkenning van het onschendbare karakter van het huwelijksleven, met gevolg, dat de hoogste en adelijkste Romeinsche families uitsterven bij ge brek aan erfgenamen, terwijl in de lagere, schachten van het maatschap pelijk leven de zelfveroorzaakte uit sterving wijd en zijd zich vertoonde en heele provincies, ja Rome zelfs ontvolkte. Deze Romeinsche heidensche volks geest verslapte en ontaarde het volks karakter, dat in Mero en zijn schand daden zijn hoogste bekroning zou vinden. Augustus moet bekennen, dat hij geen tegengif wist om den zedelijken zelfmoord van zijn keizerrijk onscha- lrjk te maken. Maar wat de keizer riet kon, dat deed de nederige Maagd van Naza reth. Welk tegengif zal er te vinden zijn, als in een zoogenaamde C h r i s t e- 1 ij k e n Staat het onschendbare karak ter van het huwelijksleven door den volksgeest wordt ontkend, wat daar in Berlijn is geschied door het applaus van studenten, van hen, die later in D. sr 'T v>'r' 1;. t ambtelijke en het openbare leven des volks Er zal geen tegengif komen, tenzij door op te zien naar het Kruis en naar Haar, die deed wat Augustus niet kon voor zijn keizerrijk. Het laatste der tijden zal een tijd zijn van toenemende zedeloosheid. Wij vragen ons dikwijls at, of de teekenen der tijden wijzen op eene omwente ling van alles of op eene omwenteling in en van bepaalde Rijken. Er is in onze 20ste eeuwsche beschaving naast veel licht ook veel schaduw, en al ligt het in ons karakter om meer te zien het licht dit alles gevolg van ons Godsvertrouwen zoo neemt dit toch niet weg, dat de schaduw niet aan onzen blik ontgaat. Mede--verant w ©ordelaj k. O Wij vernamen, dat een pastoor op een onzer dorpen afkeurt het ophitsen tot Jodenhaat door Zelandia. Wij zeggen hiervan ditZelandia is het orgaan van de katholieke geeste lijkheid, van de Katholieke kiesver- eeniging, van het Bisdom, en het noemt zich zelf „het" katholiek orgaan van de provincie Zeeland. Welnu óf die alleen keuren stil zwijgend goed alles wat de heer Ka baairedacteur in zijn blad tegen de Joden schrijft óf zij trekken zich niets aan van alles wat er in staat. In het eerste geval zijn zij mede schuldig aan dat ophilsen, in het tweede geval verklaren zij, dat Ze landia in hun eigen oog maar een kletskrant is. Wij verwachten in Zelandia een protest van hunne zijde. Zoo niet, dan verklaren zij het met den Kabaaire dacteur eens te zijn, en zal dit te zijner tijd worden herinnerd. Tweede Manier. O— Na eenige bestrijding wordt met 51 tegen 5 stemmen (dus 44 afwezig) aangenomen het wetsontwerp, om den Hoek van Holland, behoorende onder 's Gravenzande en Naaldwijk, te ma ken tot grondgebied van Rotterdam. Zonder stemming wordt goedge keurd een nieuwe gedeeltelijke rege ling van de rechtspleging bij de Zee en Landmacht. Kleine berichten. O Men spreekt van een geregelde stoomvaart van Kuesische havens naar Siberië. De petroleum-productie van Cali- fornië neemt buitengewoon toe. Er is in Amsterdam nog steeds bouwwoede, door gebouwente vervan gen door hoogeregebouwen zonder de straat te verbreeden, Japansche artikelen zijn in Am sterdam in de mode. In Amsterdam is veel influenza. Indien het waar is dat de zaak des Pausen is de zaak van God, dan is ook waar, dat de kwade wil der katholieke Nedt;rlandsche en Ylaam8che geestelijkheid van den Faus te gehoorzamen in zijn verbod het geestelijk ambt te leggen in de wereldlijke doeleinden en partijbe langen, eene zaak van tegen God, Te Battersea, een voorstad van Londen, is een neger, met een ne gerin getrouwd, gekozen tot burge meester, eea zekere heer Archer, te voren van beroep fotograat. Men is er in Engeland niet erg mee inge nomen, dat een neger over blanken regeert. Volgens voorschrift van den pre sident Wilson van de Yereenigde Staten, moeten hare gezanten zich bij officieele recepties kleeden als heer en niet als hansworst in mooie pakjes. Suiker in of op cement, kan het cement en het beton bederven. Het werk tot regeling van het water van de rivier de Euphraa^ een groot belang voor Mesopotanië, nadert zijn voltooiing. Het wezen van een beginsel open baart zich uit innerlijke genegenheid tjt eenig verschijnselzoo blijkt het wezen van het clericalisme uit zijn diepe haat tegen oprecht en kinder lijk gelooi. Het zijn man staan in het volle leven is mannelijker, dan het als man bal spelen met dames. Er zijii vinniger vijanden dan jaloersche vrienden, Jhr. mr. Elias heeft zijn ontslag aangevraagd als bnrgemeester van Zaandam, en wel tegen 1 Januari. Hij wil zich geheel gaan wijden aan de rechtspraak. Het schijnt, dat de achteruitgang in Amsterdam III van de S.D.A.P. niet alleen lag aan den wrevel we gens het niet aanvaarden der Minis terportefeuilles, maar ook hieraan, dat de kiezer het als een soort min achting beschouwt, dat er met dat district zoo gesold wordt, dar de kiezer zoo wordt gebruikt. In het gemoed ven den nieuwen koning van Beieren ligt het verlan gen tot eenvoudige, hartelijke be trekkingen met zijn onderdanen. In de politiek gaat het veelal zoo, dat men elkander bestrijdt zon der te gaan naar het hart van de kwestie, De Yolkswil echter durft het hart der kwestie te bespreken. Een der verschillen tusschen mensch en dier is, dat de mensch kan lachen, het dier niet, en wel, omdat het vermogen om te lachen is een uiting van den geest. Men weet dus, wat is te denken van de uitgerekende strakke gezichten, die in Zeeland nog als eens worden ontmoet. Mr. Kolkman, oud-Minister, is be noemd tot lid van Gedeputeerde Sta ten van Zuid-Holland. In een debat in Amsterdam ver weet Oudegeest aan da liberalen het onderwijs van het arbeiderskind ksst den Staat f 200, en dat van den student f 5500. En dit heet li berale liefdevoor het volksonderwijs. Broeder Meduft (een kerkelijke Katholieke kiesdravtr in Brugge), wegens zedenmisdrijf door het Hof van West-Ylaanderen veroordeeld tot 10 jaar dwangarbeid, is te Leeds in Engeland gepakt waar hij onder wijzer was. De man had uit Brugge weten vluchten. In de maand September 1913 bracht de jeneveraccijns f78000, meer op dan in de maand van 1912, Zou dat liggen aan de „Onaihanke- lijkheidsfeetten" Het verrichten van een goed werk vereischt zoowel een hard hoofd als een zacht hart. Yolgens antwoord, door den 1 li- nister gegeven aan het Kamerlid Buijl, wordt in België «en/vijftien de deel der inwoners door weldadigheids- kassen ondersteund. Dit komt ons wel wat onnatuurlijk voor. Meerdere „tusschen personen" pro testeeren, alsof zij te veel rentetrek kers zouden hebben opgezocht om de f 2 te verdienen. De hooge diplomatie is bezig om in het Oosten voor te bereiden een ver- overoveringsoorlog zonder oorlog, strekkende: Oostenrijk meester in N. Albanië en in de Adriatische Zee, Italië meester in Zuid-Albanië en in de Middellandsche Zee, dit alles ten koste van Servië en Griekenland, Rusland meester in Armenië en in het noorden, Duitschland meester in het centrum en in het zuiden (Bagdadspoorweg), Fran krijk meester in Klein-Azie en Syrië. En riP a'J"? te komen tot eene lang zame verdeeling Van het Turksche Rijk in de richting van Europa naar het Oosten. Het is vooral de geldnood, die de Turksche regeering verplicht steeds meer aan anderen vaste voet te geven op Turksch gebied. Maandag 10 November werd te Hulst benoemd tot wethouder in de vacature Hombach de heer H. Ver- wilghen. Op den heer van Dalsum stemden de raadsleden Borm, Fricot en van de Walle. Op den heer Verwilghen stemden de raadsleden Burm.Fassaert, Fruijtier, de Paepe en Wauters. Om reden de heer Verwilghen 72ya jaar is, stemde de heer Wauters zich zeiven af als eersten wethouder. In Engeland zijn vele jongelui met veel geld en veel vrijen tijd, welken vrijen tijd zij gebruiken om hun geld kwijt te raken. Onder leiding van den hertog van Devonshire is een succes volle beweging onder de jongeiui om hun geld, tijd en talenten anders te besteden en wel in de richting van socialen en liefdadigheidsarbeid. Een geneesheer te Parijs vermeldt uit zijn praktijk een nieuw ziektever schijnsel, n.l. de telefoonvrees. Het be staat hierin, dat menigeen, bij het hoo- ren van het belletje der telefoon, een angstig gevoel krijgt. Gerekend van af het middelpunt der aarde is niet de Mount Everest de hoogste berg, maar de Chimborazo in de Andes. Het aandeel in de lichting 1914 bedraagt voor Axel 27, Boschkapelle 8, Clinge 10, Graauw 9, Hengstdijk 8, Hoek 11, Hontenisse 24, Hulst 7, Sint- Jansteen 18, Koewacht 10, Neuzen 52, Ossenisse 9, Overslag 3, Philippine 5, Sas van Gent 7, Stoppeldijk 8, West- dorpe 9, Zaamslag 16, Zuiddorpe 3. vVij bergrijpen niet goed, waarom voor Hulst zoo weinig. O ZAAMSLAG. Zooals men zich her innert, werd, naar aanleiding van het in den avond van den dag der arres tatie van de Gebr. V. te Zaamslag ge beurde door verschillende inwoners van Zaamslag een klacht ingediend wegens mishandeling, waaraan zij van de zijde der marechaussée zouden hebben blootgestaan. Door den dis trictscommandant werd ter plaatse een onderzoek ingesteld en de klagers en verschillende getuigen gehoord. Het resultaat van dit onderzoek schijnt ge weest te zijn, dat de in deze bevoegde autoriteit geen aanleiding vond om te gen de marechaussée in te grijpen. Thans is, naar wij vernemen, door een der inwoners, die het ergst zou mishandeld zijn, een request gezonden aan de Minister van Jus itie, met verzoek om naar het gebeuide een ernstig on derzoek te willen instellen rn de schul digen te straffen. Verschillende psrsonen te Zaamslag. bij wie, in verband met het onderzoek tegen de gebr. V., rijwielen in beslag genomen waren, hebben de vorige week de rijwielen terug ontvangen. Ter Neuz. Courant. —o O n be laai de rekeningen. In „De Middenstandsbond" schrijft de heer J. S. Meuwsen over onbe taalde rekeningen. Hij haalt de ook door ons vermelde advertentie in een Haagsch blad aan, waarin een zaak waarnemer de klanten van een dames hoedenzaak verzocht hare rekeningen te betalen opdat zijn cliënteele niet failliet verklaard zou worden. Dan vervolgt de heer M. aldus „Beseft men wel, wat het zeggen wil, voor een eerlijk man (of vrouw) aan het hoold van een zaak met on- middelijke faillietverklaring bedreigd te worden, wegens niet-betaling van een luttel bedrag als f125, terwijl vorderingen op gegoede cliënteele, meer dan twintigvoud daarvan bedra gende, de jarenlang in de boeken open staan, zonder dat men het wa gen durft die klanten onf-betaling hunner schulden aan te spreken." En verder „Hier behoeft de middenstand niet ootmoedig aan de Regiering om tus- schenkomst te verzoeken, hier kan de middenstand zelf ingrijpen. Daartoe is echter noodig, dat de lauwe en dik wijls bange lakschheid worde afgelegd. Hier moeten de Kapitaalkrachtige mid denstanders hand aan hand gaan met hunne zwakkere collega's en deze laatste op hun beurt ook toetreden tot de organisaties van hunne colle ga's. „Aan de middenstandsvereenigingen zij dan verder de taak toebedeeld, om op de wijze zooals reeds verschillende middenstandsvereenigingen dit deden, den handschoen op te nemen voor het goed recht van den middenstand en op behoorlijken korten termijn be taling van zijn geleverde waren of zijn verrichte werkzaamheden te ver krijgen. „En ten slotte de plicht van het koopende publiek. Meer en meer moet ce overtuiging toch veld winnen, dat er iets onbehoorlijks is, wanneer men iets gekocht heeft of werkzaamheden heeft laten verrichten en door de be taling daarvan jaren uit te stellen te gelijkertijd het genot van het bezit van het artikel en van het geld heeft. Laat de annonce uit de „Haagsche Courant" bij velen^ de oogen doen opengaan, van onwillens gepleegd onrecht en de oude rekeningen, welke nog onbetaald liggen, onverwijld doen betalen." o— Een ontdekking in de Caracalia-thermen. Bij een opgraving in de Caracalla- thermen te Rome heeft men onder- aardsche vertrekken ontdekt, die zich over een lengte van 5 km. uitstrek ken. Men vondo.a. een mitras-tempel, met een prachtig beeld en vele an tieke voorwerpen. o Het Katholicisme in Bulgarije. Op de Zondag te Sofia gehouden vergadering van den Bulgaarschen Na- tionalen Bond hebben zich, naar aan de „Croix" gemeld wordt, al de spre kers verklaard voor een bekeering der Bulgaren tot het Katholicisme. Een motie werd aangenomen, waarin de regeering, de exarch en de geheele geestelijkheid worden opgewekt, de leiding van deze beweging op zich te noemen. o Rotterdam tegen Antwerpen. De „Fédération Maritime" vestigt, aldus meldt het „Hbl. v. Antw." in een schrijven aan het college op hare beurt de aandacht op de onrustwek kende 'vermindering van den graan- invoer in de Antwerpsche haven. „Naar het oordeel van al onze le den, iuidt het in dit schrijven, in de zen alarmkreet, is het gevaar dreigend de achteruitgang van Antwerpen ten voordeele van Rotterdam neemt met den dag toe en dit jaar heeft Rotter dam om zoo te zeggen heel den graan handel van La Plata afgenomen. Het moet overbodig zijn uit te wei den over de oorzaken der verplaatsing van een groot deel van den graan handel die oorzaken zijn gekend. Wat hoogdringend is maatregelen te nemen om in dien toestand te voorzien, en om het verloren terrein terug te winnen. De „Fédération Maritime" zegt het met waren angster is geen dag meer te voorzien, de welvaart van Antwer pen loopt gevaar. „De groote graaninvoerders van Duitschland en Zwitserland zeggen openlijk, dat. zij besloten zijn, niet meer via Antwerpen te koopen, we gens de traagheid der overlading en den veel te hoogen prijs der verwer king te Antwerpen. „In de traagheid der overlading kan worden voorzien door den aankoop van vlottende graan zuigers, derwijze dat Antwerpen uitgerust zij zooals Rotterdam en men hier dus even snel kunne nlossen de „Fédération Mari time" dringt er op aan, dat vóór het einde van 1914, de stad ten minste zestien sterk werkende graanzuigers zou bezitten. „De bouw van het graandok en de uitrusting der kaaien van dit dok moeten ook zoo snel mogelijk vol trokken worden. „De „Fédération Marhime" vraagt verder: verlaging van het sleeploon voor lichters in de dokken en vrij openen der bruggen op ieder uur van den dag en van den nacht, zoowel voor zee- als voor binnenschepen. „Daar de levensbelangen van onze haven op het spel staan, hopen schiij- vers, dat de stad hun alarmkreet zal aanhooren en bij hoogdringendheid de gevraagde werken zal uitvoeren." o— Wanneer de stem des bloeds spreekt.... De Engelsche geneesheer T, Ruchert kwam dezer dagen te voorschijn met een ontdekking, die zoowel voor de biologische wetenschap als voor de pathologie en criminalegie van groot belang is. Sedert 1840 weet men, dat het bloed van menschen en dieren de eigenschap bezit, onmiddellijk nadat het 't iichaam verlaat zich in kristallen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2