„imstriasÉ snufjes" Burgerlijke stand Van alles wat. OOGSTBERICHTEN. DUITSCHLAND. Aardappeloogst en -handel in liet Rijnsch- VVestfaalsche industriegebied. Vice-Consul Sc hm id te Essen Ruhr deelt mede, dat de groote aardappeloogst waarschijnlijk een gun- stigen invloed zal hebben op de var kensfokkerij en leiden tot lagere prij zen van het varkensvleesch. In ver band hiermede verdient vooral het drogen der aardappelen de aandacht en ten einde dit te bevorderen heeft de spoorwegdirectie te Hannover lagere vrachten voor het vervoer van aardappelen toegestaan. Voor Nederlandsche aardappelen is het ressort van het consultaat te Es sen—Ruhr een gunstig afzetgebied, omdat de consumptie er enorm is, wegens de aldaar wonende millioenen arbeiders. Niet alleen groothandelaren koopen aardappelen, doch de mijnen en fabrieken slaan groote hoeveelhe den te gelijk in, om dan per zak aan hare arbeiders af te geven. De Vice- Consul verwacht, wegens den grooten oogst in Duitschland, niet, dat Duit- sche inkoopers dit jaar naar Nedeiland zullen konten. Ook acht hij dit min der wenschelijk. Hij beveelt echter, vooral om dit jaar afzet te vinden, aan, geschikte reizigers te zenden, die mijnen en fabrieken met monsters bezoeken en wagonladingen alleen naar de engros-markten te zenden, na van te voren verkend te hebben, of er mogelijkheid tot afzet bestaat, want op deze markten wenscht men de waar zelf te zien. Bij de groote pro ductie kan er echter zeer gemakkelijk een te groot aanbod naar het indu striegebied komen. In verband met het bovenstaande kan worden bericht, dat het door het „Statistische Amt" te Berlijn gepubli ceerd overzicht van den oogst op 1 October 1913 leert, dat nu het rooien reeds belangrijk is gevorderd, en dat de aardappeloogst in Duitschland, zoowel wat opbrengst als qualiteit betreft, zeer bevredigend blijkt te zijn. Alleen op vochtigen, zware gronden komen, speciaal bij de vroegere soor ten, nogal zieke knollen voor. (Mededeëlingen van de Directie van den Landbouw.) o GROOT-BRITANNIE. Aardappeloogst. Uit de op 1 October j.l. betrekking hebbende oogst- berichten van de „Board of Agricul ture for Scotland" en van de „Board of Argriculture and Fisheries" te Lon den blijkt, dat de in September ge vallen regeu in Groot-Britannië aan het aardappelgewas, dat zeer door de droogte geleden had veel goed heeft gedaan, zoodat het eindresultaat iets beter zal zijn dan aanvankelijk werd verwacht. Niettemin zal de opbrengst toch over net geheel beneden het ge middelde blijven. (Mededeeling van de Directie van den Landbouw.) o de niet verwachte mededeeling ontving, dat er bezoek was. Op zulk een avond was zeker een bezoek 't minst, waar aan zij dacht, doch de eerwaarde heer Calvin Masterton, leeraar aan de hoofd kerk, te Saint-Marys, werd niettemin toegelaten. De geestelijke moest gel den inzamelen voor de vernieuwing van den preekstoel en daar die her stelling dringend noodzakelijk was, zoo had zelfs het dreigende weder hem niet kunnen terug houden van zijn eenmaal vastgesteld bezoek op Ma- plewood. Mr. Calvin Masterton deed zijn bood schap en ontving van de rijke weduwe .een aanzienlijke gift. Daar Mevr. Sut herland bovendien wist, dat Eulalia's beursje steeds voor alle goede wer ken geopend was, zag zij naar haar logée om, doch 't meisje was nergens te vinden. Lucy Sutherland, die zelfs bij dit drukkende weder bleek was en ijverig zat te werken, kwam uit haar hoek te voorschijn, en zei, dat miss Rohan naar buiten was gegaan. „Zoek haar dan even op, Lucy," zeide mevr. Sutherland. „Denkelijk is zij op het terras." Lucy, die zich niet overijlde schreed met gelijkmatigen tred door de don kere kastanje-laan. Lang voor zij het terras had bereikt, kon zij reeds de kleine witte gedaante en den man, die nevens.haar stond herkennen. Zij kon niet twijfelen, of hare ooger. staarden op een paar verliefden, en indien zij ook al eenigen twijfel had kunnen voeden, zoo zou die laatste zweem zelfs verdwenen zijn bij de woorden, CANADA.' Graanoogst in West-Canada. Vol gens telegrafische berichten, door den Hoogen Commissaris van het „Domi nion" te Londen ontvangen van den Minister van Binnenlandsche Zaken te Ottawa, levert Canada dit jaar een recordoogst van graan op. Een vijfde van den geheelen nieuwen tarweoogst is reeds aan de markt. Meer dan 25 millioen bnshels tarwe zijn verkocht, terwijl van de andere granen bijna 6 millioen bushels zijn verscheept. De qualiteit wordt zeer gunstig beoor deeld. (Uit gegevens, ingezonden door Hr. Ms. Gezantschag te Lon den). O Sas van Gent. Huwelijks-aangiften. 4 Oct. Prudent Moens, oud 26 j., jm. en Martha Lammens, oud 21 j., jd. 14 Oct. Pieter Christiaen Louvette, oud 27 j., jm. en Liza Romanie Rosalia Gijsel, oud 28 j., jd. Overlijden. 6 Oct. Anna Mathilde Cécile Nijst, oud 47 j., echtg. van Pierre Malotaux. O Herkenningsteekenen. Inspecteur van politie (tot een vrouw wier man er in stilte van door is gegaan)„Heeft uw man nog bijzondere kenteekenen Vrouw (aarzelend „Ja, in allebei z'n sokken een groot gat o Het jubileum der chocolade. De chocolade viert op het oogen- blik haar vierdeeeuwfeest. liet ge liefde genotmiddel is uit Amerika afkomstig, en feitelijk kenden de Mexicanen reeds de chocolade, voor dat Columbus Atlanta had ontdekt. Zij roosterden cacaoboonen, en kook ten een brij van maïsmeel. Eindelijk werden de cacaoboonen daaraan toe gevoegd. Maar hun „chocolath" (choco is cacao en lath beteekent water) is niet met de eigenlijke chocolade te vergelijken. in 1513 was de chocolade-berei ding in Europa bekend. Vele jaren proefden echter alleen de Spanjaar den en de Portugeezen de delica tesse Bij het verlovingsfeest van Lodewijk den Yeertienden met de dochter van Philip den Vierden van Spanje werd in Frankrijk de eerste chocolade gegeten de jonge bruid had een kostbaar kistje chocolade voor haar aanstaanden echtgenoot meegebracht. Spoedig was de nieuwe lekkernij aan het Fransche hot zeer geliefd. In ons land werd de delicatesse eerst later ingevoerd, doch zij was die zij van haar neef mocht opvangen, gedurende haar niet bemerkte nadering. „Ik mag dus met uw grootvader spreken, liefste, zoodra hij terug is?" had Arthur gezegd. Lucy's bleek gelaat werd zoo mo gelijk nog bleeker, hare dunne üppen drukte zij nog vaster op elkander, maar dat was ook alles, 't Volgend oogenblik stond zij bij het jonge paar en kweet zich aldaar met hare gewone, kalme stem van den opgedragen last. „Masterton Wat riep Arthur. „Nu, die man is zeker bang, dat hij eer daags door zijn preekstoel heen zakt, dat hij met zulk weer gelden komt inzamelen voor de vernieuwing." Hij legde Eulalia's handje met een van geluk stralend gezicht op zijn arm en geleidde haar huiswaarts. Lucy volgde langzaam, maar met dreigende oogen. Zij ging niet in de zaal terug, doch begaf zich regelrecht naar hare kamer, zette daar een raam open en bleef langen tijd in de duister staren. Een uur later verdween de geeste lijke en toen het tien uur sloeg, hoorde Lucy het gelukkige paar en ook Au gusta Sutherland naar boven komen. Zij verstond zelfs Arthur's woorden. Mr. Masterton zal geen gemakke- lijken tocht hebben naar Saint-Marys. De storm moet weldra losbarsten." VIL DOOR DEN BLIKSEM GETROFFEN. Eulalia Rohan betrad op dezen hee- ten Juni avond hare kamer met een toen dan ook in een minimum van tijd zeer populair. Onze voorvaderen smulden weldra vooral aan de flick- jes, zoo genoemd naar hun maker, Caspar Flick, zeer waarschijnlijk de eerste, die in ons land de choco lade meer algemeen bekend en bemind maakte o^- - Slapende gezichten. Nietzsche heeft hel eens aldus gevraagd „Hebt ge uw vriend wel eens slapende gezien Zijt gij daar niet van geschrikt Op dit Nietzschiaansche thema doorgaande, schrijft Fritz Züricher, een Duitsche essayist, een schetsje, waarin juiste en gevoelige opmer kingen voorkomen. Wij vertellen iets ervan. Ik heb eens gewaakt aan het ziek bed van een vriend. Ik zag hem na lange pijnen inslapen Tot ver in het droomenland volgde ik de uit drukking van zijn gelaat. Alle uit drukkingen zag ik achtereenvolgens over zijn geiaat trekken. Ik was ontsteld het jaren lang zien vaD wakenden had mij niet zooveel van een gelaat laten lezen, als dit ééne uur, terwijl mijn vriend sliep. De slaap komt de voorhang der wimpers valt het stuk is uit. Neen, integendeel, het stuk vangt eerst aan, wanneer de voorhang der wimpers valt Het is het andere stuk De oogen, de glinsterende ko medianten. die overdag het tooneel. dat is het gelaat beheersch- ten, ze zijn echter verdwenen. En wij kijken nu zeiven achter de cou lissen van een mensch. Wat nu, na het uitdooven van het voetlicht, nog over het tooneel van zijn gelaat trekt, dat is de waarheid en draagt geen schmink. Afgevallen is de toga der groote gebaren, het aan gewende lachje is verdwenen, ver smolten is de trotsch aangeleerde geslotenheid de ziel ligt bloot. Al het teruggehondene gaat nu over het gelaat. Mild en zacht, duister en heldhaftig, vlak en ledig, de een zoo. een ander weer anders. De slaap heeft het masker van het ge laat genomen. Ik reisde eens door Italië. Een kunstenaar zat tegen over me, en zijn vrouw was naast hem gezeten. Hij ging druk tekeer over de hei ligheid der kunst en de eeuwige frischheid van haar jeugd. Zijn oo gen glansden daarbij, en schenen zijn gelaat te verhelderen. Zijn vrouw bleef zwijgen Ik gevoelde medelijden voor den kunstenaar, die verbonden was aan zulke een zwij- zalig gevoel van geluk in haar feeder hart. Haar leven was, als 't ware, een vreugdedag geweest, waarop de neer slachtigheid van den geliefden groot vader slechts als een schaduw geval len was, maar heden droomde zij, dat de geheele wereld een paradijs was, waarin zij zelve als koningin mocht heerschen, een Eva, zoo schoon, zoo vroolijk als die van den scheppings morgen Zij had het waarlijk zelve niet ge weten, dat zij Arthur Sutherland zoo innig liefhad. Eerst nadat zij zijn eigen bekentenis gehoord had, was er een licht voor haar opgegaam Ze had niet vermoed, hoe dierbaar hij haar was en zij was er zelfs niet zeker van dat zij juist om zijnentwille, het aanzoek van den armen Philip had afgeslagen, maar nu was zij als meteen tooverslagvan een kind herschapen in een vrouw en alles, alles was haar duidelijk ge worden. De waskaarsen bij haar spiegel, die door dikke Cupidootjes werden ge dragen, waren ontstoken, toen zij de kamer binnentrad en mademoiselle Frinette, het kameniertje, stond gereed om hare jonge meesteres bij het nacht toilet de behulpzame hand te bieden, maar Eulalia wilde zich nog niet ter ruste begeven en zond het kameniertje lachende weg. „'t Is veel te warm om te slapen. Frinette," sprak zij. „Ik blijf nog een paar uur op en gij behoeft niet op mij te wachten. Goeden nacht Frinette verliet de kamer en Eulalia zette zich aan het venster. Maan noch gende en gesloten levensgezellin. Daarna treinden wij door de Cam pagne. Het was warm, en het twee tal tegenover me sliep in De slaap nam de bedriegelijke dagsluiers van beider gelaat weg. Het gelaat van den kunstenaar vertoonde zich nu met een breeden mond, waarin de groote gele landen staken, de wan gen hingen slap, en heel het gelaat droeg bet karakter van ledgheid. Ik schrikte. Welk een verwoest gelaat Het gelaat van zijn vrouw echter kwam mij lieftallig voor, en lang zaam ving het gevoel, dat zij niet geuit had bij haar waken, aan zich daarop te weerspiegelen. Slapende gezichten zijn openba ringen. Tracht niet des daags het gelaat van uw vriend te begrijpen. Een blik daarop terwyl hij slaapt, en de voorhang des levens is weggenomen. Handelsblad. —o Toekomst-droomen. Er bestaan enorme krachten op onze aarde. Wanneer de Vesuvius zijn lava met een duizelingwekkende snelheid omhoog spuwt, dan is daarvoor ener gie noodig. Ook in de atmosferische electriciteit is een reuzige kracht schuilgegaan. Wie zal u zeggen, hoe groot de kracht is van de tornado's en de cyclonen En dan de zonne- energie Een natuurkracht, die al in de vroegste tijden door den mensch ge ëxploiteerd wordt, is het water. Lan- gen-tijd heeft het echter geduurd, voordat men het water ging „uitbui ten". Men wierp in een stroompje een dam op, men liet het water uitstroo- men door een gleuf, waarin het wa terrad geplaatst washet waterrad draaide, maar ginds stroomde water weg, zonder dat men er van profi teerde. In de toekomst za! dit niet zoo zijn. Knappe ingenieurs houden zich dag en nacht bezig met de vraag, hoe het laatste drupske te gebruiken is. In Amerika is de water techniek reusachtig ontwikkeld. lederen dag worden nieuwe watermotoren geëx ploiteerd. De waterstand van de rivie ren wordt geregisteerd. In de acht eerste maanden van dit jaar werden niet minder dan 400 nieuwe stations in gebruik genomen. De totaal-energie, die op het oogenblik door de water motoren geproduceerd wordr, bedraagt 6 millioen P.K., en zijn alle water werken uitgevoerd, dan zal niet min der dan een arbeidsvermogen van 200 millioen P.K.', ontwikkeld worden. Natuurlijk zullen wij dan heel wat minder kracht van onze spieren be hoeven te vergen. Wij krijgen het makkelijkker. De electrische stroom wordt goedkoop. Hij zal vooral in de keuken een grooten rol spelen. Vol gens Amerikaansche deskundigen is de tijd niet ver meer, dat wij onze spieren om zoo te zeggen niet meer sterren waren zichtbaar aan den he mel, die koolzwart zou zijn geweest zoo niet een schier aanhoudend weer licht hem verhelderd had. In de on natuurlijke stilte van dezen nacht, kon zij 't geritsel hooren der blade ren, het ratelen van een slang in de struiken, onder het angstig wieg- geklap van een vogeltje in zijn nest. Geen verkoelend windje drong door het wijd geopende venster en alleen de zwarte golven vielen met zwaren slag op nevens elkander. Nog altijd in het witte kleed gehuld, stond Eu lalia naar buiten te turen en dacht aan 't geluk, dat haar deel zou worden. Bij zichzelf doorleefde zij nog eens die zalige toekomst, welke Arthur haar met zulke gloeiende woorden had ge schilderd, toen zij daar hart aan hart op het terras hadden gestaandie lange, prachtige reis doorgansch Italië, door het schoone Frankrijk, het zon nige Spanje, en het schilderachtige Zwitserlanddaarna gedurende den winter op Cuba, haar geboortegrond bij de magnolia- en accazia-bosschen en des zomers hier op het liefelijke Maplewood Het was een schoon en gelukkig leven, 't welk zij daar voor zich zag te gelukkig misschien, om ooit te kunnen worden verwezelijkt. Een uur ging voorbij, een tweetal uren zelfs, voor Eulalia er aan dacht om zich ter ruste te begeven. Toen zij eindelijk met dat laatste doel voor den spiegel was gaan staan en 't lok kige haar naar achteren streek, viel haar blik toevallig op het kistje, waarin zij den geheimvollen brief behoeven te gebruiken, Met het druk ken op een electrisch knopje doet men alles. Dan zal de electriciteit die im mers vrijwel gratis door het water wordt geleverd in den landbouw een element van beteekenis worden. Niet alieen zal de electro-motor op de boerderij haar plicht doen, maar ook zal men door den akker een electrische stroom laten gaan, waar door schrikt nier, geachte Malthus de opbrengst enorm zal stijgen. o— 'n Proef. De costuumnaaster hield een spie geltje boven de lippen van de dame, die daar terneder lag, toen plotseling een kreet van wanhoop haar ontsnapte. Wat was er gebeurd Zwakke sporen van damp besloegen het gepolijste glas. ,,'t Past niet!" sniktejde costcmière. 't Was duidelijk. De japon die de liggende dame bezig was te passen, moest losgetornd en verbeterd worden. Zij kon er nog in ademhalen, 't Beslaan van 't spiegeltje had 't bewezen. Een nieuwe trust. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten). Er heeft zich hier, naar men ons verzekert uit de beste bron, een aller merkwaardigste trust gevormd. Of lie ver, de trust is bezig zich te vormen. Want officieel maar wat is offici eel is er nog niets van bekend. Het is een trust van huiseigenaren. De Amsterdamsche Vereeniging van huiseigenaren „Het Eigendomsrecht" is hier al populairbehalve bij de huurders, die door den secretaris van de organisatie in het wan-betalersre- gister geboekt worden. Het was ratio neel, dat de huiseigenaren, lang niet allemaal „huisjesmelkers", zich ver- eenigden. De schilders, de timmerlie den, de metselaars, ze hadden allen gestreden voor hooger loon de werk gevers betaalden dit meerdere loon echter graagj omdat zij het toch wel hun klanten in rekening konden bren gen. Welaan, die huis-eigenaren zou den het gelag betalen Nooit Het gaat een kringetje rondde ar beiders verdienen meer, de werkgevers verdienen meer, maar de huiseigena ren weten heel handig de huren op te slaan, en.... zij verdienen ook meer. En inmiddels stijgt de levensstan daard. Verschillende huiseigenaren hebben gemeend, dat „Het Eigendoms recht" veel te tam is. Zij zijn niet te vreden met het tempo, waarin de hu ren stijgen. Zij wiilen radicale maat regelen treffen; met 1 Mei 1917 willen zij door de heele stad de huren met 20 pCt. opslaan. En hiervoor werken zij thans met sneeuwballen, gelieime circulaires, enz. Een Koninklijk goed gekeurde vereeniging hebben zij niet noodig. Ook „Het Eigendomsrecht" moet erbuiten blijven. Wanneer slechts alle huisheeren hun plicht doen. haar's grootvaders geborgen had. Geheel en al was zij dat schrijven vergeten en toen zij er onwillekeurig aan herinnerd werd, gevoelde zij een pijn door 't hart, een vrees, dat die brief a! haar heil met één slag zou komen vernietigen. Wat toch kon dat schrijven behel zen Vreeselijk moest de inhoud zijn, want had niet haar grootvader verklaard, dat het zijn leven verbitterd had en het hare bedreigde? Met bevende hand opende zij 't kistje en nam den verzegelden brief eruit. Met bijgeloo- vige Vrees beschouwde zij 't papier van alle kanten, als kon de kleur van het papier of het schrift van het adres eenige verklaring geven van 't geen zij weldra zou vernamen. „Ben ik geen kind sprak zij daar op. Waarom ontbreekt mij de moed om dat papierlos terukken? Is't niet meer dan waarschijnlijk, dat mijn arme grootvader, die alles zoo zwaar tilt, het gevaar heeft vergroot Een schoon beeld van de „mater dolorosa" hing tegenover haar ledikant. Eulalia knielde neder en sprak een ge bed uit, zooals ze dat op de kost school had geleerd, schoof daarna een armstoel naar de toilet-tafel en verbrak het zegel van den brief. De brief was, zooals wij weten, zeer lang en droeg als onderteekening„Uw innig bedroefde grootvader." Eulalia nam het eerste blad op en zette zich aan het lezen. Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 6