Van alles wat. Marktberichten- Advertentiën- Verkrijgbaar tweeden en derden secte bestaat die bloed gebruikt voor godsdienstige doeleinden. De verwachting is, dat wij een tijd krijgen van mooi weer met oostelijke winden. In een instituut aan de univèrsiteit te Berlijn is samengesteld een voor doktoren gemakkelijk bij zich te dra gen doos, bevattende alle materiaal van het verleenen van eerste hulp bij vergiftigingen. De lengte van het spoorwegnet der geheele aarde bedraagt 1.057.809 kilo meter. In een huis te Parijs is er was geen ruimte meer een bibliotheek gemaakt in de trap, waarvan de tre den werden uitgehold. Het auto- en omnibusverkeer te Londen is het grootste verkeersmiddel geworden, verre te boven gaande dat per trein, per tram en per cabs. Voortdurend vernemen wij feiten die wijzen op de waarheid van het woord der Schrift, „dat het kwaad niet zal wijken van het huis, dat goed met kwaad vergeldt." De weerstand van de lucht in spoorwegtunnels is ongeveer de helft grooter dan bij rijden bovengronds. Er is uitgevonden een hulpinstru ment om gebogen lijnen te trekken. Te Rucphen schoot een oude vader, die vreesde door zijn dronken zoon te worden mishandeld, zijn zoon dood. Modepoppen zijn dames, die zich aan de mode overleveren om hare on beduidendheid te bedekken. Wegens het verouderde landstelsel in Engeland van grootgrondbezit wer ken in Groot-Britannie slechts 1V2 millioen menschen op het land. Dit aantal is in Frankrijk 9, in Duitsch- land 10, en Oostenrijk 14 millioen. De dood is nog overgang ten leven. De vlieger H. van $er Burg vliegt voortdurende prachtige vluchten. Pius X zegt: De roeping tot het Kloosterleven komt van den Heiligen Geest, die tot het priesterleven komt van God door de Kerk, omdat het priesterschap is een openbaar ambt. Te Forest gingen man en vrouw tfijdens de kermis naar een bal. De man stierf onder het dansen plotseling aan een hartverlamming. Het gebeurt, dat vrome kranten steeds klagen over neutrale kranten, dat deze niet neutraal zijn doch par tijdig, en tegelijk, dat deze zelfde vrome kranten ongevoelig zijn voor eens anders lief en leed en voor eens anders recht. De vroegere ministerpresident en tegenwoordige voorzitter van het Hooggerechtshof in Nieuw-Zeeland schreef, dat het zedelijk peil der be volking door den drankstrijd is geste gen en de welvaart er door is toege nomen. De Controleur maakt de opmerking, dat alle geleerdheid over billijk loon, naar behoefte, loon naar bekwaam heid, ijzeren (en leemen) loonwetten, niet den minsten invloed heeft op de praktijk des werkelijken levens. Dat de arbeider in deze praktijk nog het eerlijkste is door rondweg te zeggen: voor dat loon werk ik niet, ik staak, terwijl anderen het loon zoeken te beïnvloeden doorkuipen (een Ka- mercandidaat), reclame-herrie (een artiest), zijn geweten verkoopen (een journalist), intrigeeren en hielen lik ken (een ambtenaar), enz. Dominé Dr. de Visser, die als Ka merlid president was van de Christe lijk Historische Kamerclub, heeft ver klaart bij eene beroeping te Amsterdam deze aan te nemen en van de politiek geheel te zullen afzien. Onze gedachte is zooals jieder|weetgeen domine's en pastoors en paters in de politiek. Wegens op juisten tijd gekomen regenval wordt de rijstoogst in Japan verwacht als te zullen zijn overvloedig. In Zweden hebben de graangewas sen veel geleden door regen. De oogst der aardappelen wordt verwacht mid delmatig tot goed te zullen zijn. De aardappeloogst is in de Rijn provincie goed. De prijzen zijn hoog. Pater Antonius Cristofaro, die in dertijd aan den tegenwoordigen Paus de eerste lessen gaf, is honderd jaar geworden. De Paus schreef hein een gelukwensch. Velen verstaan onder vooruitstre vende politiek het zooveel mogelijk trekken uit de kas der gemeenschap, dat is uit eens anders zak. Dit is een logisch gevolg van de partijpolitiek van belang en van beloven. Tegen deze staat de politiek van gerechtig heid en van burgerplicht van de Volkswil. Die „vooruitstrevende" po litieküwerkt achteruit en is kinderwerk, die van de Volkswil is ware vooruit gang en staatsmanswerk. De internationale toestand blijft on zeker, ,gevolg van de politiek van het evenwicht. Ze wordt eerst zeker door eene politiek van recht „heb de ge rechtigheid lief, gij regeerders der aarde". Wijsheid I, 1. Van een landbouwer onder Kerk- rade ging zijn paard, voor den pioeg, op hol. De boer stierf als gevolg van schedelbreuk. Zelandia heeft steeds een flinken voorraad kwaadaardig venijn in voor raad ten verkoop. De Tijd is een goede afneemster van haar. Een overheid, die opkomt voor hare gekwetste waardigheid, bedoelt dik wijls niets anders dan dat zij opkomt tegen de voor haar ongenamen waar heid. Apollo te Hulst heeft hare concerten het derde nog niet voorloopig vastgesteld op 11 November en 21 December. O Proceskosten van buitenlanders. De orde van advocaten te Aj-nhem heeft zich met een verzoekschrift tot de Koningin gewend, ten einde ver anderde voorschriften te verkrijgen ■voor het innen van proceskosten van buitenlanders. In het verzoekechrift wordt er op ge wezen dat wanneer een buitenlander voor een Nederlandsch rechtscollege heeft geprocedeerd en bij verlies van het proces in de kosten wordt ver oordeeld, het bijna ondoenlijk is deze kosten op hun te verhalen Be halve dat het toch reeds vaak moei lijk is den veroordeelde overeenkom stig de wetten van zijn land, op vreemden bodem, tot betaling te dwingen, worden door de voorschrif ten en formaliteiten, bij het toezen den der stukken aan den vreemden rechter langs diplomatieken weg zeer groote moeilijkheden in den weg ge legd, waardoor het incasseeren der koöten vaak een onbegonnen werk wordt. Aan de verschillende orden van advocaten in den lande werd verzocht adhaesie aan dit verzoekschrift* te betuigen. o— Kranig Het Twentsch Zondagsblad geeft een alleraardigst verhaaltje van een schildwacht, op wien patrix trotsch mag wezen, 't Was middernachtjuist sloeg de Rijsensche stadsklok 3 uur. Daar nadert een gezelschap van 7 per sonen, waaronder een dame, de vijan delijke voorposten, maar de schildwacht, toevallig een Rijsensche jongen, is op zijn hoede en nadat het gezelschap tot op zekeren afstand genaderd is, heeft hij zijn geweer gereed om vuur te geven en luid klinkt het door de.nach telijke stilte „Halt 1" De naderende personen blijven staan. Daar klinkt het verder. „Een man naar voren Uit de groep menschen treedt een man het blijkt een generaal te zijn naar voren en verzoekt met zijn gezelschap te mogen* passeeren. Hij voegt er bij, dat het bestaat uit H. M. de Koningin, Prins Hendrik en vijf generaals. „Het wachtwoord is hetlakonieke antwoord. De aangesprokene kent dit echter niet en de schildwacht zegt, dat hij dan tot zijn spijt niemand mag laten passeeren. „Maar het is Hare Majesteit, die..." hervat de generaal. De schildwacht meent, dat er toch iets op gevonden moet worden. Hij verzoekt een kameraad, die in zijn buurt op wacht staat, dubbel waak zaam te zijn en geleidt zijn hoogen superieur naar den commandant van de wacht. Nu is de zaak spoedig in orde en kan het Hooge Gezelschap doorgaan. De schildwacht, C. J. Wes- sels, kreeg later een pluimdje voor zijn kordaat optreden en tegenwoor digheid van geest. o Den 13 October waren te Pur- merend ter jaarmarkt aangevoerd 5205 runderen. Hooge prijzen. De handel was echter maar matig. Kalfkoeien f200—f430, geldekoeien f150-f320, pinken f 110—f 200, graskalveren f 60— f 120. o Moderne smokkelaars. Een Parijsch blad weet te vertellen, dat sedert eenigen tijd een uitgebreide smokkelhandel gedreven wordt tus- schen Frankrijk en België, waarbij de heeren smokkelaars zich heel modern van een vliegmachine bedienen. De smokkelaars stijgen op Belgisch gebied, in de buurt van de Fransche grensplaats Armentières op, de ma chine beladen met tabak, kant en andere goederen, waarvoor tol voor betaald moet worden. Ze zweven dan boven Fransch grondgebied, gewoon lijk- over het departement Pas de Ca lais, waar weinig douanetoezicht is. De vlieger daalt niet, maar laat van uit den hooge zijn pakken met smok kelgoed vallen op een te voren aan gegeven plaats, waar natuurlijk col- legas gereed staan om de goederen verder te -expedieeren. Het eenige middel tegen dergelijke smokkelarij zal wezen douane-vlieg machines in vlucht te brengen en vliegers in de hoogte te controleeren. Ongeregeldheden te Zaamslag. Maandag zijn te Zaamslag door de marechausee uit Ter Neuzen gearre steerd de Gebr. V-, verdacht van frauduleus bankroet. Toen de com mandant des avonds met de arrestan ten naar Ter Neuzen wilde vertrekken, schoolde een aantal mannen samen en kwam met een hoop steenen naar de marechaussee. Deze borgen hun arrestanten weer op en joegen de menigte met de blanke sabel uiteen. De tusschenkomst van den burge meester, die de bevolking tot kalmte aanmaande, voorkwam niet dat nog meermalen moest gechargeerd worden door de inmiddels versterkte mare chaussee. Deze bleven in het dorp, terwijl de burgemeester met den com mandant der rijksveldwacht per rijtuig de arrestanten overbracht naar Ter- neuzen, van waar zij hedenmorgen naar het huis van bewaring te Mid delburg werden overgebracht. Handelsblad.], Galgenhumor. Bij de Rentecommissie Nijmegen buitengemeenten kwam o.m. ook een aanvrage om rente in van iemand die als zijn berogp opgaf „verpleegde in de Rijkswerkinrichting te Veenhuizen en.... voor den overigen tijd landlooper Het stond er letterlijk zoo. De man achtte landlooper ook „loondienst". (G. K.) o Omlerzeesche vulkanen. Zeebevingen zijn dikwijls het ge volg van onderzeesche vulkanen. Zoo bericht kapitein Short, dat in het aequator-gebied van den Atlantischen Oceaan zijn schip plotseling trilde. Ondanks den fikschen bries gehoor zaamde het niet aan het roer. Tege lijkertijd bemerkte men, dat het water rondom kookte en er op eenigen af stand een dikke straal waterdamp om hoog steeg. Bij het peilen bleek, dat men niet op een rif was gestooten het lood en de lijn kwamen evenwel gloeiend-heet uit het water. Hetzelfde 'gebeurde in 1880 met het zeilschip „Eranz" in de Caraïbische zee bij een windstilte. Onaangenaam was de ge beurtenis, die de „Golden Age" in 1860 overkwam in de nabijheid van de Mexicaansche kust. Terwijl de zee rondom volkomen kalm was, ontston den plotseling drie reusachtige golven, die het vaartuig geheel en al omring den. Zij verdwenen even spoedig, als zij gekomen waren en de zee was spoedig weer volkomen glad. Een an der schip, „The Maries", scheen juist boven de uitbarstingplaats van een onderzeeschen vulkaan gekomen te zijn. Men hoorde een onderzeesch geluid. Het werd al sterker en sterker, tot het eindelijk oorverdoovend was de golven werden buitengewoon hoog, de wind woei uit alle richtingen, zoo dat men alle macht over het schip verloor. Een kwartier lang werd het in het heete water heen en weer ge worpen, toen eerst werd de zee kalm. o— Mogen beelden spreken Wat een President der Fransche Republiek niet al te beslissen krijgt Toen kort geleden senator Poincarè gekozen werd, wist men, dat daarmede weer eens voor een tijd was vastge steld, dat beelden niet spreken mogen. Te Bouligny namelijk, in het departe ment Vienne, wil men een standbeeld oprichten van den in 1910 gestorven genialen taalleeraar, Henri Dupont- Bercher. Twee beeldhouwers streden om de eer.... en het voordeel. De een, Victorien Casse, wilde den grooten man, die zoovelen eenvoudigen het leeren van vreemde talen vergemak kelijkt heeft, met de gelaatsuitdrukking eens sprekende uitbeelden. De ander, Hugues Roux, was een andere mee ning toegedaan, daar toch Dupont- Bercher juist door schriftelijk onder wijs zijn resultaten bereikt heeft. Tot versterking zijner kansen pareerde Roux ook weder de oude stelling, dat een standbeeld een rustige houding behoort voor te stellen, daar aldoor dezelfde beweging te zien, vervelend is. De beslissing was in handen van den president der Republiek gelegd. o- Is perkamenfcpapier gevaarlijk? Het perkamentpapier, dat in onze samenleving bij het verpakken van vetwaren en vleesch en bij het in pakken van een „keggie" zoo'n groo ten rol speelt, en dat moeder-de-vröuw gebruikt, wanneer de inmaakflesschen moeten worden afgesloten, datzelfde perkamentpapier, dat' in een paar tien tallen jaren zoo populair werd, is voor de gezondheid even gevaarlijk als het onhygiënische krantenpapier, wan neer dat voor de verpakking van le vensmiddelen gebruikt wordt. De be kende Duitsche chemicus Dr. Hugo Kühl vestigt hier in de „Umschau" de aandacht op. Hij vertelt, hoe het perkamentpapier vervaardigd wordt. Het hoofd-materiaal wordt gevormd door lompen en hout. Dan komen er echter allerlei chemicaliën bij te pas. Dr. Küijl constateerde in één K. G. perkamentpapier 4 gram lood. Dikwijls bevat het ook ijzer. Om het perka- mentpapier een mooi kleurtje te geven, wordt het behandeld met glycerine. Dikwijls is glycerine echter te duur, en dan komen er weer andere hulp middelen bij te pas. Dr. Kühl is dan ook de meening toegedaan, dat het bederven van boter en margarine in vele gevallen moet worden toegeschre ven aan het perkamentpapier. In de toekomst, meent de Duitsche hygië nist, zal aan de fabricatie van perka mentpapier meer zorg moet worden besteed. o Janmaat. Een rappe, vroolijke, alles durvende matroos deed een misgreep en viel uit den mast. „O Godhelp mij riep hij, doch gelijktijdig een touw grijpende, liet hij er haastig opvolgen „dankje 't hoeft niet o Faillissementen in Nederland. Volgens de mededeeling van Van der Graaf Co s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week in Nederland uitgesproken 31 faillis sementen tegen 31 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. o— De Veelvraat. (Van een onzer Amsterdamsche correspondenten). Er is dezer dagen een bekende Amsterdammer van het aardsche tra nendal verdwenen. Het was een bekend kastelein, een man met een drukke zaak, die in zijn leven een aardige massa looddeelen wist te verzamelen. Zijn naam doet er minder toe, maar zijn bijnaam durven wij hier wel meedeelen, al was deze niet bijzonder vleiend voor den man. Wie onzer zou 'graag den Veelvraat willen heeten? De „Veelvraat" moet een bijzondere maag hebben gehad. Dit is zeker dat de man nooit was te verzadigen. Hij at den heelen dag door, en 's nachts om twee uur, wanneer het klokje van gehoorzaamheid slaat, zat hij nog een I eitje te verorberen. De „Veelvraat" hield er van, zijn maag goed te besproeien. De alcohol had echter nagenoeg geen invloed op hem. Ombekwaam is de „Veelvraat" nooit geweest. dat_ kwam hem in zijn kaste leinschap goed te pas. Hij noodde zijn gasten, en wanneer hij ze had overgehaald, er nog eentje te „pik ken", stak hij zelf ook nog een bor rel op. Herhaaldelijk ging de „veelvraat" weddenschappen aan in het eten of het drinken. Steeds was hij de „win naar". Zoo moest de man wel rijk worden. In z'n buurt was de „veelvraat" al gemeen bekend en bemind. Een dok ter heeft hij z'n lichaam vermaakt. Het Vrije Woord voor Abonnés. o HOOP. Is het duister om u henen Ziet gij nergens eenig licht Valt het werk u zwaar en moeilijk? Wordt gij neergedrukt door plicht O, laat dan de Hoop niet varen, Grijpt ze aan, en houdt ze vast, Met haar, komt gij 't all' te boven, Draagt gij 's levens' zwaarsten last. Hoop geeft vleugels aan vermoeiden, Zwakken, biedt zij nieuwe kracht, Droeven, troost zij in hun lijden, Daar zij alle leed verzacht, door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. M id d e 1 b u r g. o I)( tijd. Ongestoord, Altijd voort Vliegt de tijd maar henen. Wat gebeur' Lach of treur, Ras is hij verdwenen, Nooit blijft hij staan, Steeds verder gaan. Daarom, gebruik den tijd, Eer dat hij u ontglipt, En doe all' .wat gij kunt Vóór 't avondklokje klipt I d e m. Hulst, 13 Oct. Per ÏOOK.G. Tarwe f9,25 a f9,50, Rogge f 7,75 a f8,00, Wintergerst f9,40 a f9,50, Zomergerst f9,25 a f9,25. Haver f7,00 a f8,00, Erwten f 11,00 a f 12,00, Paardeboo- nen f0,00 a f 0,00 Duivenboonen f00,00 a f00,00 Witteboonen f00,00 a f 00, Bruineboonen f 14,50 a f 15,50, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad f00,00 a f 00,00, Aardappels f2,00 a f2.10 Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 21, verkocht 7. Varkens 17, verkocht 13. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,45 tot f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,30. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f 47.62s i f47.65. BIJ B'HVXS a A AI.WAV, Station Hulst. Ondergeteekende maakt aan het geëerd publiek bekend, dat hij evenals zoovele jaren zijn waar komt te presenteeren, zooals ge weet Sfokvisfli, Hrsiine Ha ring'. Witte Haring', Pe kelharing', en Wostaartl, eigen maak. Kapellebrug. J. HERREWEIJERS, bijgenaamd de Kleine van Hoek. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3