e zien wegbrengen omdat deze alien met hen zijn begaan en daarom door hun sympathieke aanwezigheid hen in stilte willen getuigen een bewijs van deelneming. Dit wegbrengen houdt langen tijd op omdat geen enkele voerman genegen was zijn gerij er voor beschikbaar te stellen, en wegens dit wachten groeide steeds aan het aantal belangstellenden. De politie, marechaussee en gemeenteveldwachter, traden eenigszins hardhandig op tegen de belangstellenden met gevolg, dat menigeen verwondingen opliep. Zoo is de zaak, en wegens deze zaak vraagt menigeen wat is nu eigent- lijk rechtens? Wij zullen trachten deze vraag te beantwoorden. Zijn de winkeliers gevangen geno men in verband met hun faillisse ment, dan moet dit zijn of als verdacht van eenvoudige bankbreuk (art. 340 strafrecht), of als verdacht van bedrieglijke bankbreuk door handelingen ter bedriegelijke verkorting van de rechten der schuld- eischers (art. 341 str.). Over deze zaak geven wij en heb ben wij geen oordeel, omdat ons alle gegevens daaromtrent ontbreken, en dit eene zaak is tusschen Justitie en gefailleerden, en niet is van publiek terrein. Iets anders is het voor wat betreft de twee andere rechtsvragen, welke zijn 1. Heeft de Strafpolitie het recht te gen den wil van den bewoner binnen te dringen de woning van iemand, die tijdens den uitverkoop uit den winkel heeft gekocht, en om dit gekochte voorwerp tegen dien wil uit de woning weg te nemen Er zijn meerdere feiten, doch wij zullen ons bepalen bij één enkel feit, dat algemeen bekend is en waarover algemeen wordt gesproken. Dit feit isdat twee marechaussees in bijzijn van den gemeenteveldwach ter zijn binnengetreden eene woning tijdens de afwezigheid van den man en tegen den wil van de echtgenoote, en tegen haar wil uit de woning heb ben medegenomen, twee rijwielen, bij den uitverkoop in den winkel gekocht en betaald. Het is onbekend, of deze politie macht daartoe van eenige autoriteit last had gekregen, wel is bekend, dat deze politiemacht zich niet beriep noch op eenige verkregene last noch eeni- gen lastbrief aan de echtgenoote ver toonde. Wat is nu het geval Ieder voelt dat, als eenig goed is gestolen of als eenig goed aan een boe del is onttrokken en ergens is versto ken, er een strafactie moet zijn om, als bewijs van eenig strafbaar feit, het gestolene of verstokene te achterhalen en dat dit is een. politiezaak, niemand neemt dit van de politie kwalijk, in tegendeel, ieder zal de politie voor haar ijver in dit achterhalen prijzen. Maar de wet, die'hierin uitgaat van de gedachte, dat ieder burger rechtheeft op rustig, veilig wonen, zegt art. 42 strafvordering dat de politiedienaren geen woningen mogen binnen treden dan in het bijzijn van den kantonrechter, of van den commissaris van poliie, of den burgemeester der gemeente, of die deszelfs plaats vervult, en dat het daarvan op te maken procesver baal moet worden onderteekend door hem te wiens overstaan het opgemaakt is. En nu is de zaakdat er in het geval van dat feit geen kantonrechter bij was en ook geen burgemeester, en ook geen plaatsvervanger van den burgemeester. Of soms de gemeente veldwachter fungeerde als plaatsver vanger is ons onbekend, maar deze kan geen plaatsvervanger zijn, omdat zoo iemand is de oudste aanwezige wethouder, en wij meenen te weten da; de gemeenteveldwachter geen wet houder is. Verder is de zaakdat genoemd art. 42 alleen geldt, als er is eene verdacht van strafzaak, dat is omdat weggenomen goederen ergens zijn heengevoerd, maar niemand zal beweren, dat bij een uit verkoop gekochte en betaalde goederen zijn weggenomen en heen- gegevoerd. Ware dit het geval, dan zou de politie in groote steden zeer veel werk hebben, want hoevele uit- verkoopen hebben daar niet plaats tegen prijzen werkelijk of schijnbaar beneden de waarde, terwijl de uitver- kooper binnen de 40 dagen failliet gaat, en wat zou dit tevens plezierig zijn voor den burgemeester en de wethouders, of voor den commissaris van politie als deze er is? Veilig mag worden aangenomen, dat in ons geval er van weggenomen heengevoerde goederen niet de ge ringste spraak of gedachte is. De faillissementswet zegt in art. 42 en 43, dat ten behoeve van den ge- failleerden boedel de nietigheid kan worden ingeroepen van rechtshande lingen aangegaan binnen 40 dagen vóór de faillietverklaring, en wel o.a. „bij overeenkomsten, waarbij de waarde „der verbintenis aan de zijde van den „schuldenaar aanmerkelijk die der „verbintenis aan de andere zijde over treft." Men kan zeggen, dat hieron der zou kunnen vallen, als b.v. een fiets, die gewoonlijk wordt gekocht voor b.v. f60, bij uitverkoop wordt gekocht voor b.v. f 30, maar n i e- m a n d z a I dit zeggen. En zelfs als dit wordt gezegd, dan is het nog geen zaak van de strafpolitie om voor der gelijke burgerlijke rechtshandeling van koop en verkoop ten behoeve van den faillieten boedel de nietigheid in te roepen, daar art. 49 dier wet zegt, dat dergelijke rechtsvordering wordt ingesteld door dencurator, en deze moet daartoe tegen den koo- per instellen een b u rg e r 1 ij k e rechts vordering. Conclusie De strafpolitie heeft niet het recht om te handelen krachtens de Faillisse mentswet. En als zij handelt krachtens de Strafwet, b.v. om tegen een gefail leerde te hebben een overtui gingsstuk van verkoopen bene den de waarde en dit ter bedriegelijke verkorting van de rechten zijner schuldeischers, dan moet, om bin nen te dringen de woning van den kooper, zij zijn bijge staan door den kantonrechter of door den burgemeester. Dit nu is niet ge schied. Het komt* ons daarom voor, dat het publiek met recht verontwaar digd is wegens dat binnendringen der woning en dat wegnemen uit de wo ning van het bij den uitverkoop ge kochte. De 2e rechtsvraag is deze Heeft de politie het recht hardhan dig op te treden tegen de nieuwsgie rigen en belangstellenden bij het weg leiden der gevangenen De wet zegt in art. 179 str. dat strafbaar is het met geweld of bedreiging met geweld een ambtenaar dwingen tot het volvoeren eener ambtsverrichting of het nalaten eener rechtmatige ambtsverrichting, en in art. 186, dat strafbaar is het bij gelegenheid van een volksoploop zich niet onmiddellijk verwijderen na het derde door of van wege het bevoegd gezag gegeven bevel, en dit feit is strafbaar onder den naam van deel neming aan samenscholing. Als de politie een gevangene ver voert dan is zij daarin in de regel matige uitoefening van haar ambt, en dat het met geweld of met bedreiging van geweld dit wegvoeren verhinderen een strafbaar feit is, voelt ieder. Hieromtrent staat wel vast, dat er in het onderhavige geval noch door het publiek in zijn geheel noch door enkele personen uit het publiek eenig geweld of bedreiging met geweld is gepleegd om die ambtsuitoefening te verhinderen, waardoor een beroep op art. 179 is uitgesloten, en ware het anders, dan zou de politie eenige poging moeten hebben gedaan om den een of ander gevangen te nemen of tegen den een of ander een pro cesverbaal op te maken, wat, voor zooverre bekend, niet is geschied Blijft dus alleen art. 186. Gemeentestem no. 1824 geeft als voorschriftdat dit artikel niet toe passelijk is op kleine volksoploopen, die men standjes noemt, doch a 1- leenopdie welke een meer ernstig karakter hebben. Is hier geweest een volksoploop van meer ernstig karakter Deze vraag moeten wij, na onderzoek, ontken nend beantwoorden. Wel schijnt vast te staan, dat het publiek in z ij n hart eenigszins kwaad was omdat dit oordeelde, dat door de politie zeer ontactisch tegen de twee gefailleerden zou zijn opgtreden, maar ook schijnt vast te staan, dat het publiek was braaf en noch door woord noch door daad zijn afkeuring te kennen gaf. Is er driemaal door of van wege het bevoegd gezag aan het publiek bevolen om zich onmiddellijk te ver wijderen Het schijnt wel vast te staan, dat de politie dit bevel heeft gegeven, maar wie gaf dit bevel De Hooge Raad beslistte 5 Juni 1893 dat er voor die bevelen noch vorm noch tijdjzijn voorgeschreven, terwijl bij meerdere beslissing is verklaard, dat onder bevoegd gezag valleneen commissaris van politie, een hoofdin specteur, marechaussees, die op last van hun brigade-commandanten in patrouille worden uitgezonden ter handhaving der orde, onderofficieren der marechaussees. Het Hof te 's Gravenhage besliste echter op 9 Maart 1893, dat onder bevoegd gezag niet is begrepen een veldwachter. Om reden het ons niet met zeker heid is gebleken, wie de bevelen heeft gegeven, de gemeenteveldwachter of de marechaussee, geven we hierover niet ons oordeel en volstaan we dus alleen, door te vermelden wat is be slist over wie hier bevoegd gezag is. Feit is, dat er met den sabel tegen het publiek is opgetreden en dat er verwondingen zijn opgeloopen, zelfs die waardoor de hulp van den genees heer is moeten zijn ingeroepen, en ook is het feit, dat wij niet hebben vernomen, dat de burgemeester aan wezig was vóór of tijdens dit feit. Dit laatste achten wij belangrijk omdat het niet mogelijk is, dat in de kom van het dorp Zaamslag een sa menscholing, dat is een strafbare volksoploop, zou zijn zonder dat de burgemeester het wist. En als hij het wist, dan had op hem gerust de pre ventieve taak ter handhaving van de orde. Doordat hij er niet was moet een buitenstaander denken, d a t d e orde niet was gestoord. Wij hebben vernomen, dat de ge- heele zaak een ondergrond heeft, die geen verband houdt noch met het faillissement noch met eenig strafbaar feit, doch wij zullen ze hier niet noe men, daar we niet gaarne willen vast leggen, wat is misschien een onjuist vermoeden. Naar aller verwachting zal deze zaak, voorgevallen in het rustige en vreed zame Zaamslag, wel een staartje krijgen. Dit de Pers. o— De Middelb. Courant schrijft KABAAL. We hebben in onze provincie een katholiek blad, „Zelandia" te Hulst, dat in fanatieke onverdraagzaamheid alles overtreft wat- we in ons land kennen. Gewoonlijk is het zóó'n dwaas geschetter, dat we het niet meer seri eus kunnen nemen, en er daarom maar niet verder op ingaan. Wanneer we nu nog eens de aan- dacnt vragen voor een artikel in dit blad dan is 't niet om te weerleggen, maar alleen om het te signaleeren. Het blad heejt in zijn jongste num mer een hoofdartikel onder het opschrift „Kabaal", gewijd aan de protestbewe ging tegen het Beilis-proces te Kiëf. Ter kenschetsing een enkele aanhaling: Al zou ook bewezen worden, dat de moord te Kieuw is een rituëele moord, dat de Joden de Christenen slachten om Christen- bloed te verkrijgen, dan nog zou de Vrijzinnige „Midd. Crt. ver plicht zijn aejoden te verdedigen, want de Vrijzinnigheid te Middel burg heeft immers de bescherming der Ned. Herv. Kerk opgedragen aan den Jood Van Raalte. Ofschoon er een aantal feiten zijn aan te wijzen, waarop met goede grofiden het bestaan van rituëele moorden kan worden aan getoond, wordt thans de wereld in rep en roer gebracht, wordt kabaal gemaakt om te voorkomen, dat een nieuw bewijs tegen de Jo den wordt geleverd. We zullen ons de moeite besparen om tegenover een dergelijke bewering te wijzen op den anti-semietischen haat, die tastbaar ten grondslag ligt aan de vervolging te Kiëf. Iemand, die zooals de schrijver in „Zelandia" in dat zelfde artikel, beweert dat er aan de vrjjspraak van Dreyfus „nog altijd een luchtje is", rekenen we onder de menschen die een holte in de hersens hebben, daar waar bij een ander het rechtsgevoel zetelt. Met zoo iemand redeneert men niet meer. Maar wel zouden we aan de kat holieken in Zeeuwsch-Vlaanderen wil len vragen, of zij allen het nu maar toelaten dat dit orgaan zich blijft aan dienen als hun woordvoerder Of zij dan geen van allen den moed hebben om te protesteeren tegen de ophitsing tot dommen geloofshaat, waarvan in bijna ieder nummer van dat blad voor beelden zijn te vinden Tijd en Zelandia blijven steeds vol venijn. o Zelandia van 11 October heeft het volgende De eerste renegaat de beste. De „Tijd" bespreekt een artikel van het liberale „Vaderland," waarin dit Vrijzinnige blad aanspoort tot protesteeren tegen anti-papistisch goede, als zijnde geen zuiver libe ralisme. De „Tijd hecht aan deze uiting van het „Vaderland" slechts betrek kelijk weinig waarde. „Als het tegen de verkiezingen loopta zegt de „Tijd'' „dan is vrij algemeen de geheele liberale pers haar zuiver liberalisme vergeten. Dan exploiteert zij het separatisme en het anti-papisme en oogst er voordeelen van in den vorm van Kamerzetels en andere privile ges. En dan nemen hare volgelingen, zooals in de Provinciale Staten van Zeeland, den eersten rege- naat den besten ter hand om de meest brutale separatie te bewer ken. Schamen doen zij zich daarover niet En voegen wij hieraan toe „de eerste renegaat de beste1- beroemt zich dan op de misdaad, dat hij de Rechtsche meerderheid in de Zeeuw- sche Gedeputeerde Staten vernietigd heeft, gelijk weleer Herostrates zich er op beroemde dat hij door het in brand steken van den prachtigen tempel van Ephese, een der zeven wonderen der wereld vernietigd had. Wij maken deze korte kanttee- kening. Het woord renegaat beteekent, in het algemeen, geloofsverzaker, en in het bizonder Christen, die tot de Mahomedaansche leer is overgegaan. Moet men niet medelijden hebben met het Katholieke hoofdorgaan van Nederland, en met „het" Katholieke blad der provincie Zeeland, die het woord renegaat gebruiken, jegens een, die zeer waarschijnlijk beter Christen en beter Katholiek is dan de redacties van Tijd en Zelandia samen, maar het ongeluk heeft aan die beiden te mishagen, omdat hij zijn godsdienst niet vermenge met de wereldsche doeleinden en partij belangen Wij namen het stukje over met het doel om vast te leggen dat nieuwe staaltje van domme brutaliteit. Ouderdomstoelage. o— De 'Tijd schrijft „Zijn onze inlichtingen juist, dan zal de ouderdomstoelage, die begin December aan 70-jarige oud-werk lieden, van Rijkswege moet worden uitgekeerd, veel grooter uitgaven vor deren, dan waarop is gerekend. „Er moeten tot dusver bij de ver schillende Rente-commissarissen reeds meer dan 80,000 aanvragen zijn ingekomenen al zullen daarvan door de Rijksverzekeringbank nog wel eenige worden uitgeschift, het is nu al zeker, dat er heel wat meer dan 25 000, het cijfer dat minister Tal ma door zijn deskundigen is voorgelegd, zullen overblijven. „Aan de Rijksverzekeringsbank wordt iederen avond door tal van ambtenaren eenige uren extra gear beid om de-paperassen te bewerken, die uit het geheele land herwaarts zijn gekomen, en er komen nog han den te kort"' Wij kunnen aan dit bericht nog toevoegen, dat rekening gehouden moet worden met de omstandigheid, dat de aanvragen bij de Rente- commi8Rie worden behandeld, doch beoordeeld aan de Rijksverzekerings bank, en dat dus de toekenning van Staatspensioen (staatstoelage van f 2 per week) beoordeeld wordt bij de Bank en getoetst aan de bepalingen der wet. Met juistheid kan dus niet worden bepaald, of het aantal aan vragen 70,000 of 80,000 bedraagt. Wellicht is het aantal nog grooter. Vast staat, dat het aantal rentetrek- kenden, dat door professor Kluyver is geschat op 25 k 26,000, belang rijk zal worden overschreden, zelfs, verdubbeld. Handelsblad. o— Ötlciiie berichten. o In de Sint-Martinusparochie te Arn hem is, door finantieelen hulp van een weldoener wiens naam niet bekend mag worden, een stichting gekomen van acht woningen in de Patstraat, waar bejaarde R. K. echtelieden ver krijgen vrije woning plus een toelage. De Russische Regeering kocht steen koolmijnen voor de Staatsspoorwegen. Een lijk verbranden of begraven is o p z i c h zelf neutraal, maar d e geest van het streven aan lijkver branding komt voort uit een ver langen om te getuigen, dat men is zonder geloof aan eene opstanding en vijandig is tegen het geloof. Een jong Mohamedaansch geleerde heeft uit oude Arabische geschriften van duizend jaar geleden, gevonden een recept tegen suikerziekte. Dit re cept is in Tunis toegepast en heeft goede resultaten opgeleverd. De Japansche staatsman vorst Kat- soera is overleden. Hij bewees groote diensten aan zijn land. De Engelsche minister Lloyd George is zijn campagne begonnen tegen het Engelsche groot-grondbezit. Groote tijden verlangen groote man nen, en het volk dat in grocte tijden niet de juiste mannen kan voortbren gen, die het oogenblik behoeft, is ten ondergang gedoemd. China heeft door den juisten man te brengen als pre sident van de Chineesche republiek, haar levenskracht bewezen. De Turksche regeering klaagt, dat de Mohamedaansche bevolking in Macedonië door de Grieksche auto riteiten wordt gekneveld, dat is dus wordt bestolen en geplaagd. Het Anti-Tariefwetcomité, dat zich met de Kamerverkiezingen zoo had ge roerd, ontving f 158,200 en gaf uit f 161,400. Of het ook een finantieel zaakje was. Er werden 43 000 adver tenties geplaatst in 427 bladen. De stoomboot Volturno, op 2 Octo ber van Rotterdam vertrokken naar New-York, is onderweg verbrand. Dank zij de door de telegrafie zonder draad geroepen en gekomen hu'p konden de passagiers en bemanning grootendeels worden gered. Van de 660 opvaren den worden slechts gemist zij, die zich bij het holle weder eigenmachtig heb ben willen redden in reddingsbooten. Geef den keizer wat des keizers, en Gode wat Godes is. Er is onder de geestelijkheid veel spijt over wat zij tegen van Dalsum heeft gedaan, maar de eerste moet nog zijn hoogmoedig hart buigen om door de daad berouw te bewijzen. Beter wegens gaven van geest en hart benijd, dan wegens domheid be klaagd. Als vriend van Zeijl van Dalsum ontmoet ligt er een schrik in zijne oo- gen. Kwaad geweten 1 Steeds bevatten meerdere biaden beschouwingen, dat Bebel, de leider der Duitsche Sociaal-democratie, die als zoodanig was tegen het Kapitaal, bij zijn dood bleek een groote erfenis te hebben nagelaten voor zijne familie, en hij dus eigentlijk niet zuiver op de graat was. Dit laatste kan zeer goed waar zijn, maar hoe denken sommigen over het feit, dat paters, die de evan gelische geloften hebben afgelegd van gehoorzaamheid en vrijwillige armoede, meermalen blijken zoo heerschzuchtig en geldzuchtig te zijn De A. R. Rotterdammer klaagt over de verdeeldheid onder de Protestanten, waardoor er zoo weinig blijvends tot stand kan worden gebracht, met name op sociaal terrein. De Russische politie wil met alle geweld hebben een rechterlijk vonnis, waarbij zou zijn beslist, dat de Joden Christenbloed vermengen in het Paaschbrood en daarom christenjon gens vermoorden. Er wordt daartoe een proces gevoerd te Kief, Rusland, en gewerkt met valsche getuigen. Door een dergelijk vonnis wil die politie rechtvaardigen haar stelselmatig onrecht tegen de Joden. Ongeveer een 7<"iO rabbijnen der verschillende landen, ook uit Nederland, hebben een verklaring ingediend, dat er geen enkele joodsche

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2