Burgerlijke stand Van alles wat. bedoeld in de artikelen 1638c en d van het Burgerlijk Wetboek. Art. 5. Des Zaterdags eindigt de werktijd te 4 uur, de gezellen zijn op dat uur aan den winkel. De werktijd zal vanaf 15 October tot 1 Febuari d.a.v. niet korter mogen zijn dan 8 uur per dag of 48 uur per week. In dien de tijd van het jaar het nood zakelijk maakt, moet er met kunstlicht gewerkt worden. De gezellen zijn ver plicht voor een goede lamp te zorgen, terwijl de patroon hiervoor de olie verstrekt. Korter dan 8 uur per dag zal er gewerkt worden, wanneer de omstandigheden langer werken onmo gelijk maken, doch in geen geval zal de arbeidsdag van 15 October tot 1 Februari d.a.v. korter mogen zijn dan 7 uur per dag of 42 uur per week. Art. 6. Bestellen en vervoer van ge reedschappen en materialen geschiedt in den werktijd. Omtrent het geven van vrije dagen met. behoud van het loon zal iedere patroon vrij zijn. Voor werk buiten de stad zal, wat kost- en reisgeld betreft, getracht worden een billijke regeling te treffen ten genoegen van beide partijen. De gezellen moeten in het bezit zijn van de volgende ge reedschappen stoffer, pothaak, slecht- kwast, stop- en plamuurmessen, hamer en hakmes en glassnijdiamant. Art. 7. De werknemer is voorts ver plicht alle door hem ontdekte gebre ken aan klim- en steigermateriaal of andere gereedschappen, waaruit voor hem of anderen gevaar of schade zou kunnen ontstaan, onmiddelijk ter ken nis te brengen van den patroon of die hem vervangt. Wanneer deze kennis geving niet is geschied, is de patroon niet verantwoordelijk voor eventueele nadeelige gevolgen van welken aard ook, die daaruit voor den arbei der kunnen ontstaan en dus niet ge houden tot vergoeding der schade aan den arbeider dientengevolge in de uitoefening zijn dienstbetrekking over komen. Art. 8. De termijn van opzegging wordt zoowel voor den patroon als voot den arbeider individueel gesteld op 24 uur. Art. 9. Mochten uit deze overeen komst geschillen voortkomen, dan zal zoo noodig door beide partijen, eener- zijds de patroonsvereening „Eendracht maakt Macht" en anderzijds deatdee- ling Zaandam van den Nederlandschen Schildersgezellenbond, een commissie benoemd worden van vijf personen, waarvan door iedere partij twee en het vijfde iid door beide partijen ge kozen zal worden. Bij staking der stemmen beslist het lot over de be noeming van dit lid. Deze functiona ris, die als voorzitter der commissie zal optreden, behoort geheel buiten het bedrijf te staan. De uitspraken dezer commissie zullen zonder voorbehoud voor beide partijen bindend zijn, en in den kortst mogelijken tijd, nadat het geschil ter harer kennis is gebracht, moeten worden gewezen. Art. 10. Geschillen uit deze overeen komst voortvloeiende en niet ter be rechting aan de commissie van arbi trage voorgedragen, zullen worden op gelost door overleg tusschen het be stuur der patroonsvereeniging en het niet om zijne kleindochter even nauw lettend als altijd te bespieden en de arme Philip staarde maar steeds in stomme verbazing naar de Kreoolscne jonge dame, ten koste van zijn maal tijd en misschien ook eenigszins ten koste der wellevendheid. Maar miss Rohan sloeg niet eens acht op den armen dokter. Zij was ge woon, om, waar zij zich ook bevond, vol bewondering te worden aangezien, dat zij de stille hulde aan haar schoon heid ook thans niet meer dan natuur lijk vond. Na hei diner hield Philip de deur der eetzaal open, terwijl de dames het vertrek verlieten, en hij zelf scheen grooten lust te gevoelen om haar te volgen 1 De drie heeren waren alles behalve spraakzaam bij 't gebruik van hun glas wijn. Arthur poogde wel met Eulalia's grootvader een gesprek aan te knoopen, maar 't ging zeer moeilijk, daar de oude heer zich bepaalde tot zeer onvolledige, meestal éénlettergre pige antwoorden. Zij braken daarom spoedig van taiel op en begaven zich naar het salon, waar zij aüeen de gastvrouw en miss Lucy aantroffen. De beide jongste dames waren nergens te zien en mevr. Sutherland, die een weinig scheen gedommeld te hebben, verhief zich langzaam uit hare gemak kelijke houding om de afwezigheid van Angusta en Eulalia aan de heeren te verklaren. „De meisjes zijn even uitgegaan," zei ze, om het fraaie maanlicht te be wonderen Pardon, Mr. Rohan, wilt gij zoo vriendelijk zijn om een oogen- besluur van den Nederlandschen Schil dersgezellenbond. Art. 11. Deze overeenkomst zal bin dend zijn tot 1 Maart 1916. Alleen dan kan over wijziging van dit contract worden onderhandeld, wanneer uiter lijk vóór 1 Januari 1916 aan de we derpartij schriftelijk kennis gegeven wordt. Bij stilzwijgen of verzuim wordt deze overeenkomst van jaar tot jaar gerekend van kracht te zijn. O Graauw. Huwelijks-aangiften. 22 Aug. Alphonsus Steijne, oud 26 j., jm. en Cornelia Totté, oud 25 j., jd. Geboorten. 2 Aug. Honoré Petrus, z. van Ludovicus Franciscus Daalman en van Anna Maria de Bilde. 8 Aug. Emerie Johannes Josephus, z. van Ho noré Bauwens en van Rosalia de Wilde. 19 Aug. Albert Eduard, z. van-Desi Alouisius Boënne en van Catharina Louisa van Linden. 21 Aug. Maria Vic toria, d. van Edumon Joseph de Bruijne en van Elisa Maria de Paepe. 29 Aug. René Wilhelmus, z. van Jo sephus Steijaart en van Melania van Heere. 30 Aug. Petrus Louisa, z. van Desiré van Poorten en van Rosalia Mathilde van Leuven. Overlijden. 3 Aug. Alphonsius van Vliembergen, oud 11 j., z. van Johan nes Francies en van Elisabeth Lemsen. 15 Aug. Maria Anna de Rijke, oud 51 j., echtg. van Jan Francies de Block. 31 Aug. Theodorus Crombeen, oud 77 j., weduwn. van Anna Maria Vlas veld. Hengstdijk. Geboorten. 9 Aug. Le- onardus Antonius, z, van Petrus Ste- keling en van Louisa van den Berghe. 26 Aug. Alphonsus Petrus, z. van Petrus Judocus Pauwels en van Rosa lia de Koning. Overlijden. 12 Aug. Rosalia Cecilia Totté, oud 37 j., d. van Adriaan en van Cecilia de Waal. 16 Aug. Alexan dria de Blok, oud 67 j., echtg. van Ludovicus Stekelinck. 12 Aug. Bertha Apolonia Lauret, oud 13 m., d. van Pieter Josephus en van Johanna An- thonia Camoen. 28 Aug. Petrus Leo- nardus de Booij, oud 11 m„ z.'van Anthonius en van Emelie Mannaart. Bosclikapelle. Geboorten. 2 Aug. Mathilda Rosalia, d. van Josephus Giele en van Philomena Frederica de Silva. 11 Aug. Florentina Maria, d. van Francies Erpelinck en van Apo lonia van Dijk. 16 Aug Daniël, z. van Adrianus Verbracken en van Maria Angelina Schelfaut. 18 Aug. Gabriëila Anna Apolonia, d. van Franciscus Destombus en van Apolonia Rosalia Kouijzer. 30 Aug. Petrus Franciscus, z. van Alphonsus Dobbelaar en van Maria Louisa Kroes. Overlijden. 27 Aug. Paulina Mang- nus, oud 71 j., echtg. van Pieter Vonk. Westdorpe. Huwelijks-aangiften. 22 Aug. Jacob Geluk (van Scherpenisse), oud 32 j., jm. en Maria Wilnelmina van der Heijden, oud 28 j., jd. 30 Aug, Mauritius Henricus Braeckman (van Evergem), oud, (20 j., jm. en Maria blik bij mij te biijven, ik heb met u iets te bespreken Ik heb uw raad en voorlichting noodig." „O, die slimme mama1" Haar zoon lachte even, terwijl hij zich naar een der vensters begaf, die een uitzicht verleenden op het terras. De maan vertoonde zich aan een onbewolkten hemel, de sterren waren ontelbaar en Maplewood met zijn oude, sombere, grijze muren lag tusschen 't groen verscholen, als een tooverkasteel uit een der oude sprookjes. Het duurde niet lang of Augusta, zoowel als Philip Sutherland had het salon verlaten en werktuigelijk bega- zij zich naar een plek, waar men de ruime zee voor zich had. Ook de beide meisjes stonden daar tegen het ijzeren hek geleund, De kleine goudfee had een sjaal van zwarte kant om de schouders ge slagen en Augusta droeg een roos kleurig moezelienen kleed. De zee was effen en glad als een spiegelde maan tooverde een zilverschijn over die onmeetlijke vlakte, waarin bij wijlen een boot zichtbaar werd met wijd uitgespannen witte zeilen. Op een dezer booten bevond zich een vroolijk zan gersgezelschap en de liefelijke tonen van 't lied, 't welk door dat gezel schap was aangeheven, werden door den wind naar 't land gedragen. Een vrouwenstem zong ook een volkslied en geen der beide heeren sprak een enkel woord, terwijl zij op de aan dachtig luisterende meisjes toetraden. De betoovering van 't geheele tooneel met de treurig, sleepende melodie in Ludovica Dobbelaere, oud 25 j., jd. Huwelijks-voltrekkingen. 21 Aug. Cornell's Franciscus Lafort, oud 23 j., jm. en Helena de jonge, oud 28 j., jd. Geboorten. 17 Aug. Bazilejz. van Petrus Augustus Thomas envanjulma Maria janssens. 28 Aug. Charles Ber- nardus, z. van Charles Louis van Ecke en van Leonia Maria van Rumste. 31 Avg. Theophilus Cijrillus, z. van Alidor van Keulenbroeck en van Alma Maria Maes. Overlijden, 16 Aug. Alphons Jans sens, oud 22 j., z. van Eugenis Charles en van Delphina de Vos. O Een nieuwe methode om stikstof uit de lucht af te scheiden De Fransche chemicus C. Mattig- non, meent er in geslaagd te zijn, om volgens een heel nieuwe methode stikstof uit de iucht af te scheiden. Zijn methode is eenvoudiger dan die van Birkeland. De oude bewe ring dat stikstof een gas is dat zich zeer moeilijk verbindt, heeft hij weerlegdbij temperaturen tusschen 1700 en 1900 gr. C, kan stikstof reeds verbindingen vormen, die, tech nisch gesproken, betrekkelijk een voudig kunnen ontstaan. Matignon verwarmt eenvoudig bauxiet of me- taal-aluminium tegelijk met kolen in een electrischen oven tot 1700 k 1900 gr. en laat dan een stikstof- stroom over de warme massa gaan. Er ontstaat dan koolzuur, dat met andere gassen ontsnapt, en een vaste stik8tof-aluminium-ver binding, die door alcalign in ammoniak en zuiver aliminium overgaat. Op dt ze wijze is de stikstof der lucht omgezet in een verbinding die zeer makkelijk verder te bewerken is. Verder moet de alum in i um-stikstof-verbinding, ook technisch, b v. voor haarbekleeding te exploiteeren zijn. —o De landbouw in het Ruhr- kolengebied. Wie even över de Duitsche gren zen geweest is, kent allicht van aanzien het fantastische land aan de beneden-Ruhr, bij Oberhausen, Dortmund, Elberfeld, Barmen, Tus schen de grauwe halfgesloten heu vels, die men haast niet van de hoopen steenkolen en sintels onder scheiden kan, verrijzen de sombere fabrieken, met schoorsteenen onge teld, terwijl spoorlijnen links, rechts, dwars en over elkaar er door heen en weer loopen. Hier en daar is een stukje bouwland met een paar boerenhoeven overgebleven, en die per in, verder van den spoorweg, ontwaart men in de verte nog ta- de verte mocht niet verbroken wor den, maar de donkere oogen van Eu lalia lachten niettemin beiden een wel kom toe. 't Was thans de eerste maal, dat Arthur in hare nabijheid-was, zonder door de Argus-oogen des ouden mans bespied te worden en toen het gezang wegstierf en Arthur met zich zelf over legde, op welke wijze hij met het meeste voordeel, van dezen toestand zou kunnen gebruik maken, daar daar verscheen waarlijk alweder de gestalte des ouden mans, die als een spook om Eulalia scheen rond te zwe ven, uit de kastanje-laan. Had hi] het diskoers met de gastvrouw lompweg afgebroken of had eenig toeval hem in de gelegenheid gesteld haar te ont vluchten „De duivel hale dien ventwas Arthur's zondige opwelling, die hij evenwel zorg droeg niet onder woorden te brengen. „Als miss Rohan de dia mant „Kohinoor" zelve ware, zou zij met niet grooter angstvalligheid kun nen bewaakt worden „Er is een zware dauw, Eulalia," sprak mr. Rohan, haar handje onder zijn arm nemend, „'t Is zeer onvoor zichtig van u, mijn kind, om op dit uur in de open lucht te zijn. Miss Sutherland, ik raad u,kom ookin huis Hij verwijderde zich met zijne doch ter, maar niemand volgde hein. Zijn korte, beslissende wijze van doen, verried maar al te duidelijk zijn doel om Eulalia niet zonder zijn toezicht te laten en Augusta noemde hem dan ook zonder omwegen „een afschuwe- melijk groote vaalgroene vlakten. Het is een eigenaardig bestaan, dat de landbouw daar voert. Rook en stof, doch vooral de afvalpro ducten der hoogovens, hebben de lucht bedorven de onderwroetiüg der mijnen deed het grondwater zakken en vervormde het bodem oppervlak. Yele groot industrieelen koopen zooveel mogelijk het land rondom hun ondernemingen op, daar ze anders onophoudelijk voor eischen tot schadeloosstelling van de boeren staan. W. Avereck heeft dezer dagen een boekje over dit merkwaardig gebied uitgegeven. (Bij Yeit en Co. te Leipzig). Hij vond, wat te verwachten was, dat de oude groote hoeven onder invloed der indnstrieele omgeving meer en meer in kleine perceeleu verdeeld worden. Dat wordt veroorzaakt door twee factoren ten eerste doordat kleine ondernemers bepaalde rendee- rende producten van de naburige industrie-centra willen teelen, zoo als fijne groenten, enz. Ten tweede door de begrijpelijke neiging der arbeidersfamilies, door het bebou wen van een stukje land goedkoop voedsel te krijgen. Avereck ver zuimt er bij te voegeD, dat sommige groote industrieelen begonnen zijn pogingen in het werk te stellen, om hun arbeiders goedkooper voedsel te verschaffen, door het in het groot zelf te produceeren. De Harpener Baugesellschaft heeft daartoe een groot gebied voor varkensteelt in gericht. Doch in het algemeen kan men in de toekomst een toename van het kleingrondgebied verwach ten, daar alleen intensieve kuituur in sterk bewoonde streken op den duur voordeelig is. Veredelde kwa liteiten toch kunnen niet in het groot geproduceerd worden, en moeten daarom liefst dicht in de buurt verkocht worden daar anders de transportkosten te drukkend worden. Massa producten daarentegen zoeken de ruimte, waar tevens betere lucht is. Op hun groote massa hebben de transportkosten niet zooveel te beteekenen. o Winkelmeisjes. Gegrond op degelijk onderzoek heeft dr. Kathe Mende een fijngevoelde studie over het leven van jonge win kelmeisjes te München geschreven. (Stuttgart en Berlijn, in de Münchener Volkswirtschaftlichenen Studiën). Ter wijl de mannelijke winkelbedienden nog voor tweederde uit den kleinen burgerstand voortkomen, zijn de Mün chener winkelmeisjes in den regel arbeiderskinderen. De toestanden on der de arbeiders aldaar zijn nl. hoogst ongunstig voor de vrouwen en dwin- lijke brombeer." „En zoo tiranniseert hij haar van vroeg tot laatging zij voort. Geen Turk kan erger zijn dan hij 1 Ik heb Eulalia zeker wel duizendmaal gezegd, dat ze zich niet moet laten ringelooren, maar dat kind heeft niet de minste energie Viel hier werkelijk te denken aan tirannie? Eulalia zag op naar het ge laat van haar grootvader, 't welk er zoo angstig en kommervol uitzag, dat zij er van ontstelde. „Wat deert u grootvadertje vroeg zij. „Wat heeft u zoo getroffen Is er iets gebeurd „Neen, neen, mijn lieveling, er is niets gebeurd antwoordde hij met een zware zucht, ,,'t Is het oude ver driet dat mij kwelt en dat mij, zoolang ik leef, niet zal verlaten, O God, mijn kind; waren wij beiden maar dood „Grootvader Wederom ontviel hem een zware zucht. „Eulalia," sprak hij, „willen wij hier niet opbreken Willen we niet huiswaarts keeren „Waarom toch, grootpapa? Ik ben hier zeer gelukkig en wij zijn pas veer tien dagen op Maplewood. Wat zou mevr. Sutherland wel zeggen „Wat is daar aan gelegen, Eulalia Zijn wij ook niet gelukkig als wij al leen zijn Laten wij terugkeeren naar Eden en daar voortaan rustig samen leven, zooals wij dat deden, eer ik u naar de kostschool zond. Wat hebben wij te maken met al die vreemde men- schen „Zooals gij verlangt, grootpapa". gen ze ook de zwaarste êïi slechtste betaalde betrekking te aanvaarden. In den regel zorgt de vader, die het meeste geld verdient, ook het eerst voor zichzelf. Heel gewoon is het, dat hij zijn vrouw een vast bedrag per maand uitkeert, waarvan hij zelf onderhouden moet worden het overige behoudt hij voor zich, zeker wel voor zijn bier. Wat de vrouw te kort komt en dat komt ze altijd benevens het onderhoud der kinderen, dat moet ze zelf zien te verdienen. Zoo komt het, dat mannen ook de zoons goed gevoed en gekleed worden, ter wijl de vrouwen gebrek lijden. Zelfs is regel, dat de vader alleen een eigen bed heeftvrouw en kinderen slapen bij elkaar. Natuurlijk moeten de meisjes er zoo nog mogelijk op uit. Voor een zeer laag loon werken te München 65 procent der winkel meisjes tien a twaalf uur per dag, de pauzen niet meegerekend. Zeven pro cent werkt zelfs nog langer. Thuis gekomen moeten ze dan in het huis houden werken en voor de mannen de kleeren verstellen, zoodat voor de noodige lichaamsbeweging in de vrije lucht geen tijd overblijft. Onder deze omstandigheden is het niet te ver wonderen, dat de dood van den huis vader soms niet zooveel verandering in den levensstandaard van 't gezin brengt, wat zeker een voordeel is. Doch wat duur verkregen o Duur Holland. Een onzer lezers schrijft De „N. R. Ct." neemt uit „Strand Magazine" een klacht over. Onze badplaatsen exploiteeren de badgasten zoodanig, dat een Hollander het woord; „afzetten" in den mond komt. Nu, ik heb in bezit gehad een re keningetje uit een bekend Scheve- ningsch hotel, dato 9 Aug. 1.1. Drie Engelschen, burgerluidjes, heb ben a la carte gegeten, zoo, zoo, en krijgen te zien Service f0.75 Soep 2.25 Steak (no bigger than my purse, zei het vrouwtje) 6.75 Aardappelen 1.50 Onleesbaar 1.50 Doppertjes (6 lepels voor 3 personen) 3. Omeletje 4.50 f 20.75 Hieronder stond Excuus voor gebruik van potlood. Hun vacantie was wel wat bedor ven, en ze spraken mij op het Rokin aan en vroegen inlichtingen, bevreesd als ze waren, ergens binnen te gaan. Het rekeningetje is in een lijstje gezet, om in 't Engelsch tehuis als afschrikwekkend voorbeeld te gelden voor 't dure Holland. De Volkswil merkt ophet eten dat de bezoekers kregen bestond uit inlandsche voortbrengselen, niet uit met invoerrecht belaste goederen uit het buitenland. Dit bewijstdat de duurte van de levensmiddelen nog aan wat anders hangt dan aan invoer rechten. Maar het lieve gezichtje stond hierbij zoo droevig, dat de oude man pijnlijk ervan werd aan aangedaan. „Gij blijft liever hier mijn kind „Ik wil liever heengaan, grootpapa, als u dat aangenamer is, maar.... maar 't is hier zoo vroolijk." De onrust in zijn blikken nain nog toe en zijn antwoord geleek veel op een klagend gesteun. Zij sioeg de kleine handjes om zijn arm en hief hare sprekende oogen tot hem op. „Ach, grootpapa, wat is er toch Welke vrees verbittert toch uw geheel bestaan Wanneer zult ge eindelijk ophouden met mij als een kind te be schouwen, wanneer zult ge mij alles zeggen? Ik weet wel, dat ik nog maar een dwaas schepseltje ben, voegde zij erbij met een half lachenden, half be schaamden blik op hare kleine ge stalte, maar ik ben waarlijk niet zoo kinderachtig, als gij wel van mij denkt. Ik kan het verdragen, dat ge mij ailes toevertrouwt, wat het ook moge zijn en aan uw hart zal het veel verlich ting schenken als ge mij deelgenoot hebt gemaakt van de smart, die u zoo ter neder drukt." „Verlichting aan mijn hart her haalde hij somber. „O Eulalia, den dag, waarop ik u alles zeg, zal mijn hart breken van pijn Mijn lieveling, mijn alles! De hemel weet, hoezeer ik u bemin en toch was mijn eenig gebed voor u, een geheel onschuldig leven door, dat de goede God u ze- I genen moge met een vroegtijdigen I dood." Wordt vervolgd.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 6