puike Aardappelen Kleine Aardappelen Gewestelijk Nieuws. Van alles wat. n n n n n Marktberichten- Advertentiën- MAANDAG 11 SEPTEMBER 1913 Een Woonhuis Leert Verkrijgbaar IN flEfflLS» Y1CTQR1A. Verkrijgbaar op Maandag 15 speciale zomerrijtuigen, luxewagens, te laten bouwen, voor dp warme dagen. De eigenaardige beroepsziekte van arbeiders in Kopergieterijen, en die men meende een gevolg te zijn van vergiftiging door koperdampen, schijnt niet te ontstaan door koperdampen maar door zinkdampen. Een volk zonder wil is een slaven- volk. Clericalisme en Vrijmetselarij gaan samen in het doel om den wil in het volk te dooden, en zij bestrij den elkander slechts als concurrenten niet ter wille van het volk maar ter wille van den buit ten koste van het volk. Het Vrije Woord voor Abonnés. o— Open Brief aan de leden van de thans voor den grond liggende kliek. Mijne Heeren De ondervinding heeft u geleerd dat u tegen van Dalsum niet opgewassen zijt, hoe dieper u hem in het stof trapte, des te machtiger stond hij steeds op. Hij is zooals een reuzenboom in het oerwoud, miliioenen mieren klim men er op, maar niets deert hem. Kunt u dat raadsel niet oplossen Waarom wil u niet zien dat deze man in Gods hand staat Vanwaar kunnen al die wijsheid, die moed en dat be leid komen, anders dan door verlich ting van den H. Geest Gij hebt gezegd dat hij stapel zot is. Zou een zot in staal zijn zoo iets te doen als hij En schaamt ge u dan niet om door een zot overwon nen te worden Ge voelt immers een onmacht, waarom wilt ge er dan niet voor uitkomen, immers als u dat deed dan zoudt u toonen dat u wijzer ge worden waart, het is toch geen schande om heden voor onze fouten uit te komen, die wij gisteren bedreven, wij toonen toch daardoor dat wij heden wijzer zijn dan wij gisteren waren. En wijst het bovendien niet op moed als men ridderlijk zijn fouten erkent, en is het omgekeerde niet erg laf Waarom wilt u niet weten dat ge u zelf bedriegt? Wat zegt u? Voelt u dat in uw portemonnaie Aan uw eerloos gedrijf is nu reeds een einde gekomen, daar nu uw macht gebroken is, u zult het dus toch wel in uw por temonnaie voelen, wat belet u dus om u te bekeeren Daar staat de man des vredes op u te wachten, waarom sluit u rugeen vrede, „die van Dalsum" is geen zot of menschenhaier, ziet hij steekt u reeds de hand toe, en is bereid u al het leed dat u hem deed te vergeven, wilt u hem aannemen of zijt u er nog te laf voor? Denk er aan, als u geen vrede met uw naasten kunt hebben, dan kunt u ook geen vrede met God hebben. U noemt u fijne katholieken, maar ziet, u mankeert één ding, nl. de vrede, en u zoekt het tegendeel, en dan be weert u dat u strijdt voor God, maar vergeet dan niet dat God zulks niet wil. Kom dus, wees mannen en sla toe, zie ik teeken ook reeds de vrede en hoop dat de goede God moge geven dat dit schrijven tot uw bekeering moge bijdragen, en sluit mijn brief reeds met een hartelijke vriendengroet. Geheel de Uwe, B. DE GRAEF. o Een blik op de sterren. 't is nacht en stil rondommi] henen En ik blik d'oneindige ruimte door. Ik zie een grootheid en een luiste» Ja, de Almacht Gods, zij licht mij voor. Ik zie daar duizendtallen sterren, Zij flonkeren helder, rein en zacht. Het vormt een schitt'ring van ro bijnen Die tegenglinstert in den nacht. O, zalig, heerlijk, dit't aanschouwen In 't stille middernachtelijk uur! Verheven schoonheid, blinkt on eindig Aan 's hemels vlekkeloos diep azuur Hoe rijzen daarvoor mijn gedachten Bij 't zien, dier reine Iiefiijkheên, De beelden, van de hemeilingen, Och, ga ook ik, daar eenmaal heen Gij sterren, fluisterend van vrede, Die achter u ons rijkelijk wacht, Gij deelt een bron van troost ons mede Bij 't staren, op uw stille pracht door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. M id d e I b u r g. Mijnheer de Redacteur. Een oude gedachtenis. Op den verjaardag van 30/31 Aug. moest ik denken, gelijk elk jaar op dezen jaardag, dat het dan is de dag, waarop een boerenzoon geboeid liep achter een wagen, waarop lag het lijk van een op afschuwelijke wijze vermoorden landbouwer. En dan te gelijk, dat deze zaak naar ouden Hul- sterschen trant werd gedoofpot met ge volg, dat de vader van dien boeren zoon een geheele hofstede er bij verloor. En moet ik telkens bedenken, dat die boerenzoon en zijn mede schuldig zijnde broeder raadsleden zijn geworden en steeds wrokken tegen den zoon van den vermoorden landbouwer omdat deze zoon voor hen is een blijvende gedachtenis aan hun misdaad in vroegeren tijd, waar om zij dezen zoon nog in den laatsten tijd hebben durven vuil maken bij een fabriek maar zonder succes, want aan de fabriek kennen ze die raadsleden wel. Hulst, 4 Sept. 1913. J. F. DE BAKKER. O Gemeenteraad Hulst 2 September 1913. Voorz.Burgemeester van Waes- berghe. Aanwezig 8 leden, 3 afwezig. De laatst benoemde raadsleden wor den beeëdigd. Dhr. Wauters wordt herbenoemd tot wethouder. De voorzitter herinnert, dat dhr. Wauters 25 jaar raadslid is, daar hij op 11 Juni 1888 werd benoemd, en steeds werd herbenoemd. Vastgesteld wordt de gemeentereke ning 1912, in ontvangst op f 64551.18, en uitgaaf op f 62552.47, saldo f 1998.71. Goedgekeurd wordt rekening 1912 Burgerlijk Armbestuur, in ontvangst op f2700, (subsidie der gemeente), in uitgaaf op f2824.94- Onder de uitga ven zijn f 1246.26 begrepen voor be- stedigkosten. Aangeboden worden de begrootin gen der gemeente, der gasfabriek en van het Burgerlijk Armbestuur, en als commissie daarvoor worden aange wezen de heeren Hombach, Borm en van Dalsum. Eenige wijzigingen in begrooting, en afschrijvingen belastingen worden goedgekeurd. Dhr. C. J. Claassen krijgt op ver zoek eervol ontslag als onderwijzer tegen 1 Januari 1914 met dankbetui ging voor de langdurige diensten aan de gemeente bewezen. Dhr. Vogelvanger krijgt vergunning voor uitweg. De verordening tot wijziging der verordening jaarwedden onderwijzend personeel wordt behandeld, doch teruggenomen, ter nadere wijziging, wegens het voorstel van dhr. van Dalsum dat een onderwijzeres die huwt, door haar huwelijk geacht wordt ont slag te nemen als onderwijzeres. Dit voorstel bleek weer te geven de ge dachte van den Raad, dat een gehuwde onderwijzeres behoort in haar huis houden en niet voor de klas. B. en W. hadden een andere regeling voor gesteld. Wegens de nieuwe Armenwet wer den wijzigingen gebracht in het regle ment Burgerlijk Armbestuur. De verordening Burgerlijke stand wordt zóó gewijzigd, dat de Secreta rie daarvoor open is van 9 tot 12 uur, doch op Zon- en algemeene feestdagen slechts van 11 11'ƒ2 uur, op deze dagen alleen als de zaak niet kan worden uitgesteld. Aan de vrouw van den gemeente veldwachter Cortvriendt wordt toege kend f 240 per jaar voor schoonhou den stadhuis en school hetzelfde bedrag dat had de vroegere concierge. —O— De Engelsclie strijdkrachten. De anonymus, die zich achter den naam „Islander" verbergt, en wiens artikelen in de Westminster Gazette" zeer de aandacht trokken, heeft nu een bundel opstellen over Engelands po sitie als groote mogendheid in het licht gezonden. Hij is van meening, dat Engeland zonder een belangrijk landleger weinig invloed in Europa kan uitoefenen, en wijst op het gevaar, dat de kostbare dreadnoughts misschien spoedig door andere type overtroffen en waardeloos gemaakt zullen wor den. o Een nieuwe draadiooze telefoon in Japan. De Japanners hebben hun eigen systeem voor draadiooze telefonie. Het is een uitvinding van Torikata, en werd door de Japansche Regeering aangekocht, terwijl het in Frankrijk en Engeland gepatenteerd is. Op bevel der Japansche Regeering moeten nu alle groote schepen voorzien zijn van een „Torikatafoon" instrument. De er varingen, die de drie groote stoom vaartlijnen met het systeem hebben opgedaan, zijn inderdaad schitterend. De strekwijdte der apparaten bedraagt 100 K.M. Een groot voordeel van het Japansche systeem ligt in zijn eenvoud men spreekt en luistert met hetzelfde comfort als bij een gewone huis- en kantoor-telefoon. 0 Middelen van vervoer in Afrika. In Zuid-Kameroen is dezer dagen een naamlooze vennootschap opgericht onder den naam „Zuid-Kameroensche Vracht-Automobiel-Maatschappij," met een kapitaal van f600 000. Bij gebrek aan spoorwegen wil men in Kameroen een geregelde auto-dienst instellen zoowel voor personen- als goederen vervoer. Voorloopig heeft de maat schappij zich bepaald tot een dienst van Kribi naar de binnenlanden. Kribi is de voornaamste uitvoerhaven van caoutchouc in het Zuiden der Duitsche kolonie. 0 De draadiooze telegrafie als hazelroede. Dat onderaardsche wateren en mi neralen met behulp van electrische golven gevonden kunnen worden, heeft de ondernemingsgeest weer in bewe ging gezet. In de Kaiiummijnen werd er reeds lang gebruik van gemaakt thans gaat men 'took in andere bran ches toepassen. Daartoe heeft zich te Göttingen het Genootschap tot Onder zoek van het Binnenste der Aarde ge vormd. Het Duitsche Ministerie van Koloniën beloofde subsidie voor on derzoekingen in Z.W. Afrika. 0— Negercultuur. Dezer dagen is verschenen het Ne gerjaarboek dat een interssanten kijk geeft op het leven en de ontwikke ling van het zwarte ras in het land der Yankees gedurende de laatste vijftig jaar. Duidelijk blijkt uit deze statistiek, dat de negers niet behoeven te worden achtergesteld bij de blanken. In 1867, toen de slavernij werd afge schaft, telde men in de Vereenigde Staten 1800 scholen voor de bevrijde slaven, waaraan 2000 onderwijzers verbonden waren deze scholen wer den door 111000 leerlingen bezocht. Het vorige jaar werden de lagere scholen door niet minder dan 1700.000 „negerkinderen" bezocht, het aantal onderwijzers was tot 34000 gestegen, en 100.000 kleurlingen bezochten de Middelbare of Hoogescholen. Voor een halve eeuw waren de meeste negers afhankelijke land-arbeiders, thans heb ben de kleurlingen zich op alle be roepen toegeiega, en niet minder dan 900.000 „boeren" voor eigen rekening. 0 Een pluim voor onze politie, schrijf het „Vad." Alvorens naar Parijs terug te keeren, heeft de heer André Forgerant, hoofdinspecteur van politie te Parijs, den hoofdcommissaris van politie zijn bijzondere ingenomenheid betuigd over de politieinrichting en het personeel te Den Haag, terwijl hij in Rotterdam een en al in bewonde ring was over de rivierpolitie. 0 De sinaasappel als geneesmiddel. De sinaasappel is niet alleen een zeer goedkoope en smakelijke vrucht, ook als geneesmiddel bewijst zij vele diensten. In den winter, als over het algemeen meer vleesch en vette spijzen worden gegeten en men ge woonlijk minder beweging neemt, werkt de sinaasappel naden maaltijd bloedzuiverend, en bevordert zij de spijsvertering. Wie een buitengewoon copieus souper gebruikt heeft, doet wel den volgenden morgen een paar sinaasappelen te gebruiken. Voor ver stopping is een sinaasappel op de nuchtere maag, een zeer goed ge neesmiddel, terwijl deze vrucht bij koorts uitstekende diensten bewijst. De schil van de sinaasappel bevat een aromatische, etherische olie welke niet alleen gebruikt kan worden voor de bereiding van essences, likeuren, bowls maar o<>k als desinfecteerend geneesmiddel. De beroemde bacteri oloog professor Löffler heeft bewezen, dat olie uit sinaasappel schillen een goed middel tegen diphteritis is, zij doodt de bacillen. Ook bij andere keel ziekten is het een uitstekend middel. (Y. Med) 0 Moderne werver ij in Spatij e. In Spanje waar algemeene dienst plicht heerscht, komt men mannen te kort voor een Spaansch-Afri- kaansch leger. Men heeft daarom besloten een werver aan te stellen. Dezer dagen nn zal het ambt van werver officieel worden verpacht De conditiën zijn als volgtde werver levert in den tijd van twee jaren 40000 man, en wel elk half jaar 10000 man Hij ontvangt voor deze „levering" een bepaalde som, die echter zooveel maal met 50 fr wordt verminderd, als er menschen aan het 40000tal ontbreken. De manschap pen mogen uit heel de wereld bij- getrommeld worden. Spanje gaat op deze wijs dus een soort vreemde lingen-legioen instellen. 0 Een zwaar beproefd vader. Te Zaandam is Zondagmiddag een knaapje van anderhalf jaar, Arend Kik genaamd, zoontje van een schipper, thuis behoorende te Fijnaard, in een onbewaakt oogenbik over boord ge slagen en verdronken. Het lijkje werd na 3y2 dreggens gevonden. Drie weken geleden verdronk in de haven van Hoorn eveneens een kind van schipper Kik. Maand. Crt. 0— Een nieuw soort kunstmest. Geruimen tijd is een Belgische maatschappij bezig geweest proeven te nemen met op de Noordkust van Frankrijk voorkomende sterke ge- tijdenstroomen (geen golven). Men bouwde groote installaties, men liet machines draaien, men verkreeg elec- triciteit, en het einddoel was, het verkregen electrisch arbeidsvermogen te gebruiken, om uit de lucht de vrije stikstof af te zonderen. Die zou dan met het uit het zeewater gewon nen zout aangewend worden, om een nieuwe kunstmeststof te leveren. De proefnemingen hebben langen tijd geduurd. Thans worden er naar de vier verschillende financiers nieuwe circuiaires gezonden, waarin er op gewezen wordt, dat de nieuwe kunst mest uitstekende resultaten heeft op geleverd. Maarer zijn nieuwe kapitalen noodig, om de beweging goed te evploiteeren. Alleen wanneer de zaak met flink kapitaal aange pakt wordt, kan de beweging een lucratief zaakje worden, 0 Is gesteriliseerde melk gevaarlijk Dr Tödtmann wijst er in de Müch. Med. Wochenschr. op, dat gesteriliseerde melk gevaarlijk kan zijn. Pharmaceuti8ch Instituut van de Universiteit te Greifswald heeft langen tijd proefnemingen op dit gebied gedaan, en de directie heeft kunnen vaststellen, dat de gebruike lijke glazen flesschen bij het koken aan de melk een hoeveelheid kie- zelzuur afstaan, voldoende, om de gezondheid van eeD jong kind in gevaar te brengen. Bij dure glas soorten is de hoeveelheid kiezelzuur echter belangrijk minder. Kookt men de flesschen eerst uit, dan behoeft men zich evenwel niet ongerust te maken. Maar door de concur rentie is dit niet altijd mogelijk. 0 Een mooie vangst. Eenige jongens te Elten lieten deze week hun vliegers op, toen zij plotseling bemerkten, dat zich boven in de lucht een groote roofvogel aan een der vliegers vastwerkte, IJlings naar beneden gehaald, bleek het een adelaar te zijn, die in het touwwerk was verward geraakt. Slechts met groote moeite wist men hem levend te behouden. 0— S T A A T S L O T E RIJ. No. 20809 een prijs van f 1500 8758 f 1000 5663 f25000 4889 f2000 8924 f 1000 15362 11000 20085 f5000 3920 f 1500 137 f 1000 1714 f 1000 Halst, 1 Sept. Per 100 K.O. Tarwe f 10,00 a f 10,50, Rogge f 7,50 a f 7,75, Wintergerst f9,00a f9,50, Zomergerst f 9,25 a f 00,00. Haver f 8,00 a 1 9,00, Erwten f 12,00 a f 13,50, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f10,00 a f00,00 Witteboonen f00,00 a fOO, Bruineboonen f00,00 a f,0000, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00.00 a f 00,00, Aardappels f 2,00 a f 2.25 Koolzaad per zak van 106 liters f 20,00 a f21,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 29, verkocht 11. Varkens 23, verkocht 21. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,05. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.725 4 f47.75. O De notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst zal op des namiddags om vijf uur, ter her- berge van P. VAN BROECK, nabij Molenstraat te C I i n g e, voor P. BEHIELS—Lernout, publiek verkoo- pen met SCHUUR, ERF en TUIN te C 1 i n g e aan de Molenstraat Sectie A 2168 en 2169 groot 14 aren 25 centiaren eigen grond (bijna 100 roe). Verhuurd aan Joseph Jan ss ens tot 1 November 1916 voor 10 franken per maand. Betaling 3 November 1913. Fransch, Fransche Handelscorrespon dentieDuitsch, Duitsche Handelscor respondentie, Engelsch, Engelsche Handelscorrespondentie, I taliaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Russisch, LatijnBOEKHOUDEN (examen-cursus en cursus voor win keliers en ambachtslieden), enz. door middel van de schriftelijke cursussen van het Burean tot Publiciteit van We tenschappelijk Nieuws, Singel 276, Amsterdam. Wetenschappelijke lei ders Dr. A. A. FOKKER, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, en andere docenten van naam. Ook examen-cur sussen, en leergangen voor beginners zoowel als voor meergevorderden. Vraagt ons gratis-prospectus. De meeste cursussen duren een jaar. Succes verzekerd. 3 cent de kilo bij J. DE SMET—Laget, Station Hulst. Aan het zelfde adres te koop bij T H. V O E T StationHulst. Het kantoor der "W®- erven Mr. J. G. VAN DEINSE te Hulst zal in September geopend zijn uitsluitend des middags van 1 tot 2 uur.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3