geheele linkerzijde was radeloos, re deloos, reddeloos. Midden in die wanhoop deed men niet anders dan wanhoopsdaden. De socialisten wilden geen portefeuilles, wilden wel, wilden toen weer niet de leider Troelstra, die de partij had geleid, waar zij niet wou werd door het Congres geleid, waar hij niet woude S.D.A.P. gaf ten slotte den boel eraan en ook de Concentratie verklaarde zich machteloos, dankte voor het Concentratie-Ministerie, dat zij aan de kiezers verschuldigd was, cn liet de zaken maar loopen zooals ze liepen, over de gansche linie raakte men het hoofd kwijt Toen werd het extra-parlementair Kabinet uitgevonden, waarin de Con centratie zichzelve worgde en dat he den het land na twee maanden van tot mogelijkheid beproefde onmoge lijkheden, begroeten zal als het Ka binet der wanhoop! PROVINCIALE VERKIEZINGEN. —O In het Statendistrict Zierikzee is in plaats van wijlen den heer Heijse ge kozen de heer de Bruijne, Vrijzinnig. In het Statendistrict Middelburg zijn de dagen van stemming en herstemming in de vacature van wijlen den heer den Bouwmeester 30 September en 7 October. Wat zijn de ambtenaren hier toch graag. o— Vroeger hebben we er reeds op gewezen, met opgaaf van namen, dat het herhaaldelijk voorkomt dat ambte naren, als ze eenmaal in Hulst zijn, reeds spoedig pogingen aanwenden om weder hier vandaan te komen. Er zijn nu weder twee aanwijzi- gingen. 1. Het volgende lazen we in de Zaanlandsche Courant. Dr. E. C. Godée Molsbergen heeft tegen 1 Nov. eervol ontslag ge vraagd als directeur van de pas op gerichte Hoogere Burgerschool te Terneuzen. (Alg. H.) 2. De heer Pleijte, benoemd tot Ontvanger der Registratie in Hulst, heeft van de gemeente Hulst voor- loopig alleen willen huren het kan toorgedeelte van het registratiegebouw maar niet het huisgedeelte, hoewel hij gehuwd is. Wij vernamen, dat de fa milie Pleijte geen of weinig lust heeft om in Hulst te wonen, en door het niet willen huren van het huister wijl er in Hulst geen ander heeren huis te krijgen is wordt niet tegen gesproken maar uiterlijk bevestigd de waarheid van wat wij vernamen. Wat zou van dit alles toch de re den zijn Wij denken, dat er meerdere rede nen zijn, en eene van deze zal zijn dat, wie hier komt, reeds dade lijk over zich krijgt een gevoel van verlatenheid, alsof hij hier verlaten is van God .en van alle goede menschen. Dit gevoel althans was indertijd ons oyerkomen. Hun vacantietijd. Le XX Siècle, Katholiek dagblad te Brussel, het orgaan van den Belgi schen katholieken eersten minister, schrijft in zijn no. vjin 18 Augustus 1913 Het schilde geen haar of er was te genwoordig geen enkele kardinaal meer in d'eeuwige stad Rome Van geheel het Heilig Collegie zijn nu maar 5 leden meer in Rome. De Kamerling van de Heilige Room- sche Kerk kardinaal O r e g 1 i a en kardinaal D. Pietro, kannen niet weg, omdat ze oud en versleten zijn. Kardinaal R a m p o 1 a. zal zijn pa leis van Sancta Marta niet verlaten, waar hij bezig is met zijne studie over geschiedenis en oudheidskunde. Kardinaal C a s s e 11 a verzaakt aan zijn verlof, om de feesten van Con- stantijn te kunnen bestieren. Eindelijk, Kardinaal L o r e n z e 11 i zal hem dezen zomer tevreden houden met het prachtig en wonderbaar bui tenverblijf, hem aangeboden door het Benedictijner klooster Op-den-Berg Aventin. De kardinalen, gebroeders V a n n u- telli, zijn in viligiatuur, de eene in zijn bisschoppelijk verblijf van Pales tina, de andere in Genazzano, zijn ge boortedorp, en alle twee Tinden hnn Terzet in te gaan jagen Kardinaal A g 1 i a r d i, kamerling der Heilige Kerk, is in zijn bisdom, aan het meer van Abano. Kardinaal De Lai, ademt de zuj- vere lucht, in de Sabina gewesten en ligt thuis tot Fara, in de Villa du Pa radis De kardinaal Staatsecretaris, hij is tegenwoordig tot Palo, bij Flu- micino, thuis, en is de gast der prin sen Odescalchi. Het overige van den zomer zal hij overbrengen, nu eens tot Monte-Mario, ter villa der graven Blumenstiel, dan eens tot Piediluco, op wiens kleine meer Monseigneur Merry del Val zoo geerne speelreisjes doet. Kardinaal Mgr. Merry del Val heeft reeds naar Pieduluco zijn lief motoorbootje opgestuurd, een geschenk van zijn medebroeder aartsbisschop Boston van America. Maar ondertusschen zal Monseig neur Merry del Val van tijd tot tijd naar Rome terugkeeren om het schipke van Petrus te sturen! De Volkswil dit overnemende, dacht er bijals de hooge geestelijkheid in Rome de vacantie doorbrengt bij prin sen en graven en op jacht, is het dan nog wel te verwonderen, dat in de Kerk de volkspriesters, zij die gaan tot de nooden en de rechten van het kleine volk, niet gezien zijn Zich vinden, Verhezen. o Omstandigheden brengen vaak men schen saam, die elkaar nooit eer zagen, die vroeger nooit van elkaar hoorden. Een spoorreis b.v. is al een zeer ge schikte gelegenheid daarvoor. Er wordt een praatje begonnen over kleinighe den om daarna over meer belangrijke onderwerpen te spreken. Best mogelijk dat, uitstappend en scheidend, wederkeerigde handen har telijk worden gedrukt. In de herinne ring blijft het eene lieve gebeurtenis. Oppervlakkig hebben we met een zeer lief mensch kennis gemaakt. Er was sympathie der geesten. We vonden ons zelf Het ijs is vooral een plaats, waar menschen elkaar vinden in letterlijken zin, zóó, dat een samengaan voor heel het leven er vaak een gevolg van is. Gelukkig hij, die in zijn keuze dan zichzelf gevonden heeft en zich later dus niet teleurgesteld behoeft te ge voelen. Vaak wordt het zich vinden in een ander bezegeld met een huwelijks band. Op een bruiloft, op een kermis, op eene bijeenkomst, enz. vinden elkaar zoo duizenden. Door zich in een vriend of vriendin vinden, verstaan we dus aanraking krijgen, zoeken en besten digen met iemand, wiens geest ge vleugeld dezelfde sferen inroeit als we gaarne wenschen, Daardoor wekt hij of zij onze belangstelling. Deze belang stelling wordt niet bij een ieder door dezelfde oorzaken gewekt. Lichamelijk schoon wekt ze voor den een, moed voor den ander, beschaving voor een derde, diepte van gedachten voor een vierde, reinheid van gevoel voor een vijfde. En zoo zouden we voort kun nen gaan met telkens andere zaken te noemen, tot zelfs lage en gemeene. Wat een jongmensch zich doet vin den in zijn meisje en omgekeerd zal wel meestal een toevallig opvallend gevoel van bewondering zijn voor iets in of aan 't gevondene, waarvan dan eene wettige samenleving dikwijls, bijna altijd het gevolg is. Maar! Nu juist gaat het vaak heel anders als in de natuur. Hoe lan ger men die bestudeert, hoe grooter de bewondering ervoor wordt, onze geestdrift, om vaak in verrukking te eindigen. Echtelieden doen ook ontdekkingen in eikaars gemoedsleven en 80 van de 100 maal vinden ze zich niet in elkaar terug, worden ze meer en meer teleur gesteld. Ze zien in, dat ze verkeerd gekozen hebben en verliezen hélaas elkaar hoe langer hoe meer. Hij—zij vindt haar—hem grof, niet fijnge voelig, prozaisch zij—hij vindt hem haar gemaakt, een kruidje—roer meniet, een onpraktisch wezentje. Wederzijdsch wordt gezocht, wat niet gevonden werd en gewenscht was hoe langer hoe verder verliest men elkaar, om te eindigen met zich on- gelukktg te gevoelen, om verbroken te wenschen, wat verbindt, om vrij te zijn, om zich toe te kunnen eigenen, wat elders voor 't nemen is en voldoening geven zal naar men zich inbeeldt, met dezelfde ontnuchtering van straks wel licht. Is het hoogst treurig waar twee el kaar verliezen, die in één gedachte als behoorden op te gaan, voorbeelden van het laatste blijven er gelukkig ook over. En nu blijft het een waarheid, dat absoluut elkaar verliezen tot de zeldzaamheden behoort. Doch ook een gedeeltelijk zjch in elkaar verliezen is al erg genoeg. Zich in 'elkaar verlie zen in het een en dubbel terugvinden in andere opzichten, dat is het meest gewild, de eenig mogelijke wijze om geluk op te bouwen. Waar nu het zich verliezen geen a! te groote afmetingen aanneemt, daar is met een goeden wil de schijn van gelukkig zijn te bewaren, ja zelfs het opbouwen van eenig geluk on derling nog mogelijk en hoe meer dan wederzijdsch zelfbeheersching aanwe zig is, hoe minder noodlottig de uit werking van het negatieve wezen zal, al blijft het ook een ongewenschte verhouding. Als meer en meer zich in elkaar vin den in de opvoeding der kinderen, in 't genieten van 's werelds lief, in 't verdragen van 's werelds leed, in 't beschouwen van de verhoudingen van menschen onderling en van menschen tot de onzienbare wereld, dat is een vereischte tot volmaakt geluk. Overal en altijd zich in elkaar vin den, elkaar hoe langer hoe uitgebrei der bewonderen, vooral in 't geen groot, verheven en schoon is, dat is geluk. Twee driftige karakters, beide ver bonden aan een edelen inborst, ze vinden zich niet in elkaar. Een stroo- halm drijft ze mijlen ver van elkaar. Een driftig temperament en een kalm, ze vinden zich niet in elkaar, de een verbolgen over des anderen traagheid, de anderen geërgerd aan de onrust des eersten. En daaromlaten we er voor wa ken, dat onze kinderen niet door het lezen van allerlei ongezonde kost tot eene wereldbeschouwing komen, waar door ze ongeschikt worden om zich in de medemenschen te vinden, die on mogelijk romanhelden of heldinnen kunnen of mogen zijn. Fulnaho. DU1TSCHLAND. Over gebrek aan landarbeiders. De steeds wederkeerende klachten van de Duitsche grootgrondbezitters, vooral ie Oost-Elbië, over gebrek aan landarbeiders, wat zij noemen „Leute- not," vormen een geregeld onderwerp van bespreking in Duitsche bladen, maar alle middelen die daartegen wer den beproefd bleken vruchteloos. De „Frankf, Ztg." ontvangt uit Ach- ter-Pommeren van een medewerker een paar schetsjes, die beter dan lange betoogen, de oorzaak van dat gebrek aan landarbeiders doen uitkomen. Een vrouw loopt met manden bes sen, die zij te koop biedtzij zegt „och, koop toch wat van mij, ik heb die paar dubbeltjes zoo noodig." „Ben je dan zoo arm?" vraagt de berichtgever. „Arm, och neen, maar wij heb ben een stukje grond gepacht en nu moet ik de pachtsom bijeen brengen." „Wat doet je man „Die werkt op het land bij den heer „En wat verdient hij daar?" „Een Mark per dag." „Met den kost dan toch „Weineen. Hij krijgt een mark, meer niet." „En hoe lang moet hij daarvoor werken „Om halfvijf 's morgens gaat hij wegwant hij moet om half zes be ginnen om 7 uur 's avonds is het werk afgeloopen." „Is uw man niet heel sterk „O, ja, hij is groot en sterk en kan alle werk doen." „Waarom werkt hij dan voor een mark." „Hij wil het ook niet langer meer doen. Hij gaat naar de stad, als grondwerker daar verdienen ze 3 tot 4 mark per dag." Dat is één oorzaak voor het gebrek aan werklieden. Een ander blijkt uit dit verhaaltje: „Verschillende werklieden arbeidden op hel landgoed van den heer K. (een bekend grondbezitter in Achter-Pom- meren). Zij waren mopperig en weer spannig. Toen de heer K. dat hoorde, nam hij een jachtgeweer en schooi een der arbeiders in het been. De geld stukken, die deze arbeider in zijn por- temonnaie had, zijn door de schroot- korrels verbogen." Dat was te lezen in een conserva tief blad in Achter-Pommeren. Verklaart dit niet de klachten over gebrek aan werkkrachten. Slechte be taling, slechte behandeling, en zwaar, hard werk. Bij zoo'n toestand, zegt de „Frankf. Ztg." is het te verwonderen, dat niet alle arbeiders wegloopen Wat is een kliek O Dat is een hoopje menschen, dat meent, dat God c.n alle menschen hun i wil moéten doen en allee/i hun belang moeten dienen, en dat zich op werpt in de maatschappij om met be hulp van de piacht van Kerk, van ge zag, van invloed, dit doel van hun wil en hun belang te brengen. Deze kliekgeest vindt men onder katholieken, onder liberalen, onder protestanten, onder socialisten, en deze kliekgeest is de pest in elke partij. Deze kliekgeest isverwant aan den fa- rizeeschen geest van beruchter bekend heid, en, vindt deze geest een tegen stander dien hij ducht, dan is de kliekgeest in staat tegen dezen tegen stander waar te maken het woord van VondelStaatzucht kent noch God, noch bloed. Vriend de Graef schijnt te meenen, dat de kliek van hier in staat is om zich te bekeeren. Wij gelooven niet aan deze mogelijkheid, omdat het ligt in het karakter van hen, die door den kliekgeest bevangen zijn, van nooit ongelijk te erkennen, om steeds te wrokken wegens niet overwonnen te genstand, en om nooit rede te verstaan. Maar dit neemt niet weg, dat wij vriend de Graef toewenschen dat hij gelijk en wij ongelijk hebben, dat de kliek dus wel zich wil bekeeren. Maar ook bij willen gaat het nog zoo ge makkelijk niet, omdat het kwaad, dat de kliekgeest hier heeft toegebracht aan het volkskarakter menschelijker- wijze onmogelijk te herstellen is en nog steeds voortwoekert. Mieine berichten. o Kamerlid Daens maakte in de Bel gische Kamer de opmerking, dat de miliciens niet aan het legerbestuur worden toevertouw d, 'zooals de Minister zeide, maaraan het huisgezin worden ontrukt. Pastoor Verriest werd gevierd als dichter van de Vlaamsche taalprie sters Daens en Fonteijne vragen naast de Vlaamsche taal ook stoffelijken welstand voor het Vlaamsche Volk, en zij worden, omdat zij ook brood vragen voor het volk, verguisd en vervolgd. Vlamingen die vragen vervlaamsching van de Gent- sche Hoogeschool, en mededoen aan die verguizing, zijn huichelaars of comedianten. Vele Vlaamsche kantwerksters, wier voortbrengsel duur wordt betaald bij koopman en winkelier, krijgen dik wijls voor haar werk zeiven maar een hongerloon. Van de 13000 Noorsche visschers- booten zijn reeds 6000 veranderd in motorbooten. De Amerikaansche Regeering wil van Panama een „droogen" staat ma ken, dat is een Staat waarin geen sterken drank mag worden verkocht. In Hamburg werd ingevoerd een hooge hondenbelasting. Met gevolg, dat een 1400 eigenaars van honden hun lidmaatschap van de Evangelische Kerk (een protestantsche Kerk) opzeg den, om de hondenbelasting te beta len uit de daardoor bespaarde kerke lijke belasting. In Schoonoord, Drente, is eene al- gemeene werkstaking van de boeren arbeiders. Een Senaatscommissie uit het Par lement van Zuid-Afrika stelt voor daar eene diamantindustrie aan te moedigen, een minderheid is er tegen oordeelende, dat het toch niet zal zijn deze industrie, nu in Nederland en België, over te brengen. De vlasmarkt is ook in Rusland zeer stil. De graanoogst in de Rijnprovincie, in 1912 reeds zeer groot wordt nog door die van 1913 overtroffen. Daar mede gaat samen een aanzienlijke oogst voederartikelen. Het zal niet lang meer duren, of Duitschland heeft niet meer en wil ook niet meer paarden met afgesne den staarten. Dusraad aan boe ren en commissionairslaat de paar den hun staarten houden. In Rotterdam werden op een dag vijf personen gearresteerd wegens zedenmisdrijven met minderjarige meisjes. In het Pauselijk paleis wonen 3274 personen. In Berlijn neemt sedert eenigen tijd het morphinegebrpik onrustbarend io.e. j In een gezin te Velsen werden allen ongesteld na het gebruik van gebra den spek. De veeverbetering heeft dit gevolg gehad, dat, vergeleken met 100 jaar geleden, een melkkoe van toen wel een kalf lijkt in vergelijking met die van nu. 12.9 pCt. dus bijna 13 procent van de krankzinnigen in Italiaansche ge stichten zijn het door alcoholmisbruik. Met praten is nog nooit een soci aal probleem opgelost. Daarom is er zooveel nijd tegen van Dalsum, om dat hij aanpakte en oploste, en zoo veel ondankbaarheid uit vrees wegens den nijd. De rente aan 70 jarigen is een in- validiteits- geen ouderdomsrente aan 70 jarigen, die geacht worden door den leeftijd versleten te zijn door den arbeid in loondienst van werknemer bij een werkgever. Menigeen die op God vertrouwde in de dagen van verdrukking, verlaat Hem dikwijls als de druk is wegge nomen. Daarom loopen vele Volks- willers na den bedriegelijken schijn der verdrukkers om op den tijd, die komende is zich te zien verijdeld in al hunne verwachtingen. Het aantal honden (viervoetige) neemt in Frankrijk sneller toe dan het aantal menschen. De Berlijnsche arts dr. Walter is er in geslaagd voor het eerst de pok ken bacil in reincultuur te kwee ken. Dit is van groot belang voor de geneeskunst. Benoemd tot ridder van Oranje- Nassau de heer C. IJsebaert, Statenlid, te St. Jansteen. China en Japan hebben, volgens bericht, een alliantie-verbond gesloten. De vestingwerken om Antwerpen, oorspronkelijk begroot op 108 millioen franken, hebben reeds gekost 123 millioen. En nu worden gevraagd nog 93 millioen franken om ze af te ma ken. In 's Gravenhage werd een dame door de stoomtram gedood. In den Haarlemmermeer zal een nieuw dorp zijn, nl. „Zwanenburg", gevormd door de buurtschap onder Halfweg. Een inzender deelt in het Terneu- zensch Volksblad mede dat, naafloop van de „Onafhankelijkheidsfeesten" te Axel, de politie van Terneuzen de feestvierders afwachtte om procesver baal te kunnen opmaken tegen de fietsrijders zonder licht. De inzender vond het in de gegeven omstandighe den wel wat erg. De dames van de Vrije-Vrouwen- vereeniging, Kiesrechtdames enz. wor den in Amsterdam betiteld metdie mallooten. Een Italiaansch spreekwoord zegt Wanneer het gevaar voorbij is, ver geet men denjheilige (dien men aange roepen heeft). Te Porto, tweede stad van Portu gal, het een vrijdenker zijn hond bij den burgemeester inschrijven onder den naam van Jezus Christus, en de burgemeester deed het. Deze en der gelijke Godslasterijke dingen zijn in de vrijmetselaarsrepubliek aan de orde van den dag. In Gent vermoordde een man van 23 jaar zijn vrouw van 18 jaar. De vischaanvoer neemt te IJmuiden gestadig belangrijk toe. Het is uitgekomen, dat de zooge naamde Russische ambtenaar die rap port zou hebben uitgebracht over de Bulgaarsche gruwelen, geen Russisch ambtenaar is, maar een Bulgarenhater die als vrijwilliger dienst nam in het Turksche leger. De nalatenschap van een Duitschen socialistenleider Bebel is te Zürich aangegeven als te bedragen 937.500 francs, dus bijna een millioen franken. Er zijn vele „kapitalistische uitbui ters" die minder nalaten. Er bestaat in Duitschland bij ver- i schillende spoorwegen het plan om

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2