w? Flick's Cacao No. 209. Zaterdag 6 September 1913. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen "Weekblad te Hulst. {lichting'Voor waarheid on voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of' partij. VERSCH1JMT ElaSEN HÜ.TERBAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. tichter: H. A. van Daiïsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. 0!f l)E NEDEÜL miïMf ER IS WPiPlADUTI/D m de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie mnanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van AdYertentiën. ADMINISTRATIE: DKÜKKERIJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags oïn 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Bnvaliilileii^wct. Reute aan personen van 70 jaar ot' ouder dan 70 jaar. Volgens do Invaliditeitswet komt aan personen mannen en vrouwen die op 3 December 1913 zeventig jaar of ouder zijn, een rente van f104 per jaar, die in wekelijksche termijnen van f2 aan de postkantoren zal worden uitbetaald. Om voor zulk een rente in -aanmerking te komen, is echter noodig het voldoen aan bepaalde voorwaar den, waarvan de voornaamste is, dat men i.i het tijdvak van 3 December 1903 tot 3 December 1913, of wel in het tijdvak van 10 jaren, dat onmiddellijk voorafging aan het bereiken van den leeftijd van 70 jaar, ten minste in 156 weken loonarbeid heeft verricht, tegen een loon van niet meer dan f 1200 per jaar. Weken in dat tijdvak, waarin de arbeid door ziekte werd onderbroken, tellen, onder zekere voorwaarden, voor het geheel of voor een deel mede als weken, waarin loonarbeid werd ver richt. Heeft ieder van twee echtgenookn aanspraak op een rente, dan bedraagt, ieders rente f 1,50 per week. Onder „loonarbeid" wordt niet al leen vaste arbeid verstaan. B.v. ook de losse arbeider, die één dag in de week werkte de vrouw, die een en kelen dag iri de week aroeid in dienst van een ander verrichtteworden ge acht, in die week „loonarbeid" te hebben verricht. De rente moet worden aangevraagd door invulling van een formulier. In iedere gemeente zijn personen aange steld, om bij die invulling behulpzaam te zijn. Het formulier wordt opgezon den naar een Commissie, „Rentecom missie" genaamd, die voor verschil lende gemeenten gezamenlijk is inge steld en die over de toekenning der rente adviseert aan de Rijksverzerings- bank te Amsterdam, door wie ten slotte de beslissing wordt genomen. Van hare beslissing is beroep op den Raad en den Centralen Raad van Beroep. Ieder, die aanspraak op een rente meent te kunnen maker., wordt thans in zijn eigen bela"g geraden, zich zoo spoedig mogelijk te vervoegen bij een der personen, in de gemeente, waar hij woont, aangewezen om bij de in vulling van het formulier behulpzaam te zijn. Een lijst van die personen ligt voor een ieder ter inzage op de ge meentesecretarie en op het postkan toor (ook op c!e bijkantoren) Indien hij zicli tot zulk een persoon wendt, zal deze hem zeggen wat hij te doen heeft. Ook kan hij een formulier van aan vrage gaan halen op het postkantoor of een bijkantoor, op de gemeentese cretarie of bij een der evenbedoelde personen en dat zelf invullen of doen invullen. Hij moet het ingevuld for mulier dan opzenden naar den Secretaris der Commisie, waaronder zijn woon plaats behoort. Wordt op zijn verzoek beschikt, dan zal hij voor de eerste maal op Dinsdag 9 December as.de hem toekomende rente aan het post kantoor kunnen afhalen. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Hand d, A, S. TAL MA. o Het heeft Hare Majv.-teit de Ko ningin behaagd, bij besluit van 29 Augustas 1913 no 1, met ingang van 29 Augustus 1913 lo op het daartoe door hem ge daan verzoek, den heer rar. Th. Heemskerk eervol ontslag te ver leunen als Minister van Binnenlani- sche Zaken, onder eervolle ontbef- fing van het beheer van het Depar tement van Justitie, ad interim, met dankbetuiging voor de vele en ge wichtige dien.-ten door hem aan Hare Majesteit en aan den lande bevsezen 2o. te benoemen tot Minister van Binnenland8che Zaken, den heer rur. P. W. A Cort van der Linden, oud- Minister van Justitie, lid van den Raad van State alsmede, bij besluit van 29 Au gustus 1913 ij o. 2 lo. met ingang van 29 Augustus 1913, op het daartoe door hen ge daan verzoek, een eervol ontslag te verleenen aan de ."hoeren jhr. mr. R de Marees van Swin- deren als Minister van Buitenlaud- sche Zaken mr. M J C. M. Kolkman, als Minister van Financiën H. Colijn, als Minister van Oorlog, onder eervolle ontheffing van het be heer van 't Departement van Marine, ad interim mr. L H. W. Regout, als Minister van Waterstaat; A. S. Talma, als Minister van Landbouw. Nijverheid en Handel J. H. de Waal Malefijt, als Mi nister van Koloniën met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hen aan Hare M jesteit en aan den lande bewezen 2o met ingang van 29 Augustus 1913 te benoemen: tot Minister van Justitie, den heer mr. B. Ort, advocaat-generaal bij den Iloogen Raad der Nederlanden tot Minister van Marine, den kapitein ter zee J J. Rambonnet tot Minister van Financiën, den heer A. F. J Bertling, directeur der registratie en domeinen tot i inister van Oorlog, den ge- pensiou' erden kolonel der artillerie N. Bosboom, generaal-majoor-tirulair tot Minister van Waterstaat, den heer dr. C. Lely, Oud-Minister van Waterstaat, lid van de Eerste Kamer der S aten Generaal tot Minister van Landbouw, Nij verheid en Handel, den heer mr. M. W. F. Treub, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal tot Minister van Koloniën, den heer mr Th. B Pleyre, voorzitter van den Raad voor de 8 cheep vaan 3o. tijdens de ontstentenis van een Minister van Buitenlandïche Za ken het beheer van het Departement van Buiter da ;<Lche Zaken, met in gang van 29 Augusiu' 1913, ad interim, op te dragen aan flarer Majesteits Minister van Binnenland- sche Zaken, den heer mr. P. W. A. Cort van der Linden 4r met ingang van een later te bepalen dag te benoemen tot Minis ter van Buitenlandsche Zaken, den heer jhr. dr. J. Loudon, Harer Majes teits buitengewoon gezant en gevol machtigd Minister te Washington öc legerwet op desi lm it en. O Men schrijft aan de Volkseeuw van Brugge uit Turnhout Het stemmen van de nieuwe legerwet en 40 millioen frank nieuwe lasten heeft bij de buitenbevolking eene onzeggelijke opschudding teweeg ge bracht. Nooit, zoolang het land bestaat, heelr er een ministerie geweest, dat zoo veracht en bespot wordt door het buitenvolk, gelijk het ministerie De Brocqueville Onze bestuurders hebben veel van hunne pluimen gelaten en men haat en verfoeit De Brocqueville met zrjne afschuwelijke legerwet en millioenen belastingen Zoo is een der bijzonderste vrien den van De Brocqueville, de heer Versteylen, die over eenige dagen meeting gaf te Hoogstraten, in het arrondisement Turnhout, moeten vluchten onder het gejouw en ge fluit van een gausche bende buiten lieden. Men is gedwongen geweest de meeting op te schorsen Nu hebben zij wat zeverdienen! Vroeger gingen die volksbedriegers naar die eenvoudige buitenlieden en beloofden nooit de legerlasten te ver zwaren en geen man meer te stem men. Zij histen 't volk op tegen on«, democraten, die soms met sfeenen bejegend, ja zelfs met. messen be dreigd werden, door die eenvoudige lieden, die al hun vertrouwen in die katholieke volksbedriegers stel den De oogen gaan open en de bui tenlieden zien dat de ware volks bedriegers bij de katholieke bewaar ders zijn In alle geval mogen zij hen voor de toekomst aan eene goede klop ping verwachten, want een buiten- menseh wilt niet bedrogen zijn De Brugsche bewoners dje de legerwet en lasten stemden en bij zonderlijk de heer Ru zette die ze uit al zijne krachten verdedigde zuüen het wel gevaar worden in de naaste kiezing. Ze zuilen hunne welverdiende strat van 't volk met gestolen heb ben R A €Ïl%ih V; i5J«$éH»g^ni B;j adiesverandoring wordt verzocht tevens op te geven het oude adres. Wh iliTJULiilLi Dan is Volkswil toch vlogger. 0 In Limburgs Belang der vorige week wordt aangehaald uit de Geldersche Koerier, dat volgens eer. schrijven van Kardinaal Meirydel Val aan de Spaan- sche bisschoppen de Katholieke Kerk in zuiver politieke kwesties alle vrij heid verzekert en uitdrukkelijk elke inmenging der Kerk in dergelijke kwesties, op welke wijze ook, afwijst. Dezen geheelen brief bevatte de Volkswil reeds in haar no. van 28 October 1911 no 109. Zouden het gezond verstand en het begrip van de juiste leer in het Ka tholieke kamp terugkeeren Zoo jaindien deze terugkeer ge volg is van de tegenwoordige politieke onmacht in den Haag, dan is deze terugkeer nog geen goede trouwen indien deze terugkeer wel goede trouw is, dan kan deze worden bewezen door aan de Volkswil recht te ver leenen. Hit de Pers. —O Uit de Amstelbode (Tijd) van 30 Augustus nemen we over haar oor deel over het nieuwe ministerie, op dat onze lezers kunnen leeren, welke taal een katholiek dagblad durft te gebruiken, om zijn haat en zijn ver achting te uiten jegens de kiezers, die niet Rech's hebben gestemd. Dat blad heet een ernstig, deftig blad, of onze lezers het niet veeleer- een vuilnisbak zullen noemen Dit blad geeft zijn oordeel weer op deze wijze liet Kabinet der Wanhoop. Gisterenmorgen hebben de leden van het nie-jwe Kabinet in de handen van H. M. de Koningin den eed af gelegd, die hen aan de groote staat kundige moeilijkheden van de naaste toekomst verplicht. Is het een sterk Kabinet, dat het zinkend liberalisme tot een nieuwe groote beweging opklopt, is het de hoop der toekomst? Helaas, het is een Kabinet der wanhoop Het Kabinet der wanhoop zie daar uit de titels, die de werkelijkheid aan de satyie zal ingeven en die het gezond verstand bevestigt, misschien nog de meest juiste benaming van net Kabinet dat, uit wanhoop gebo ren, het leven wanhopig ingaat met een program van wanhoop. Bij de algemeene verkiezingen had de Concentratie de christelijke regee ring onder bedriegerijen en vermale- dijen overgeleverd aan de kwade ma- erialistische instincten van het plebs, ian de partijdriften der tariefleugenaars, aan "net anti-papistisch volkje van haat en onverstand, aan de heele avontuurlijke bent, die in opgewonden tijden aan den zelfkant eener harts tochtelijke politiek komt speculeeren op de gisting van het socialistenbloed en het geuzenbloed. Het leven zou onhoudbaar worden van duurte als de tarieven werden verhoogdde eenheid der natie verbroken indien het verbond van Rome en Kuyper niet uit elkander werd geslagen. Maar als de vrijzinnigheid en sociaal-democratie zegevierden, dan was de dure tijd bezworen, dan werden wij bewaard tegen dwingelandij en een rampzalig burgerschap, dan kregen wij een ge lukkig land Dank zij de onnoozele halzen en de gemakkelijkheid van onzen volks aard, die de hardste schreeuwers het onverwrikbaarst gelooft, heeft het volk de mannen van Troelstra in de gelegenheid gesteld, het christelijk Ministerie weg te jagen. Maar toen begon de normale toestand, die moed willig uit zijn evenwicht was geslagen, zich aan de abnormale omstandighe den te wreken de geweldige olifant uit de verlegenheidsloterij wandelde onder de algemeene risée door de rijen der overwinnaars, de Nemesis liet zijn geesels regenen onder Con centratie en socialisten, die als gelijke deelhebbers aan dezelfde wandaad de zege zouden verdeelen, maar die als alle kwade gewetens bij een onrecht- vaardigen buit eindigen met gekra keel, verwijten en vechterijen. Dat was nu het einde van de kwade ondernemingtwistpartijen en be lachelijkheid. Het rcgeeringlooze land wachtte intusschen op het nieuwe Ministerie, dat toch onvermijdelijk was, en op inlossing der beloften, die met stelligheid waren gedaan. Men wachtte hier met ongeduld, daar on der angsten, elders niet zonder een w. i ig leedvermaak, dat zoo men- schelijk is en in dit geval geheel ver diend. De socialisten gingen in het buitenland hooren, hoe zij de crisis moesten oplossen de bedrogen libe rale kiezers stelden manifesten op en drongen aanjop medezeggingschap in de vorming van een Kabinetalle politieke kringen werden afgevischt om een stel Ministers bij elkaar te krijgen, dat de gevolgen der abnor male verkiezingen zou aandurven de

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1