tis innam khhl puike Aardappelen Kleine Aardappelen Van alles wat. Marktberichten. Advertentiën. Leert Verkrijgbaar Verkrijgbaar tweeden en derden Het Vredespaleis in deq Haag is ge opend, onderwijl er burgeroorlog is in China en Mexico, oorlog is in Noord-Afrika tusschen Italië en de stammen van Cyrenaica en tusschen Spanje en deMuorsche Berberstammen, en pas is gesloten het tusschenbedrijf van den Balkanoorlog, want deze is niet definitief en onderwijl in Ne derland de eene burger het licht niet gunt in de oogen van den andeien burger. De Indépendance meent, dat kliek- geest en verkiezingsbelangen het Bel gische parlement leiden, niet de be langen van het vaderland. Indien dit waar is, dan is het toch de waarheid van een wier partij woont in hetzelfde glazen huis. Eén pot één nat zegt de Amsterdammer. Te Waddingsveen is een boerenar beider van 35 jaar overleden als ge volg van vergiftiging door kunstmest. Van de schepen, die van het Suez- kanaal gebruik maken, neemt, wat ton- nenmaat aangaat, Nederland de derde plaats in eerst Engeland, dan Duitsch- land, daarna Nederland. Prof. von Eiselberg te Weenen meent, dat wonden eenigen tijd moe'en uit bloeden en dan worden omwikkeld met steriele verbandstof of watten, niet met carbolwatten, jodoformpoeder of jodoformgaas. De vischreiger houdt van visch, maar is tevens nuttig als muizenverdelger. Het opiumgebruik neemt zeer toe in Frankrijk, vooral in de havenplaatsen der Middeliandsche zee. Potaschbemesting beschermt het koren tegen vorstschade. De landverhuizingstrek gaat naar Canada. De in- en uitvoerhandel van Ham burg is in de laatste 20 jaar verdrie voudigd. Men meent op den duur te komen tot een nieuwe drijfkracht, en wel op den grondslag van een golvenmotor, gedreven door den invloed van ebbe en vloed der zee. Het Engelsche Parlement nam aan te waarborgen een leening van 72 millioen gulden van den Soedan, voor bevloeingskosten en spoorweguilbrei- ding. Wie zou aan zoo iets denken voor het Negerland Haiti is volgens amhtbericht een goed afzetgebied voor geconserveerde melk en goedkoope rijwielen. Brazilië kreeg een nieuw tarief voor invoerrechten. Volgens ambtelijk bericht uit Dussel- dorf staan de suikerbieten in het geheele Duitsche Rijk prachtig. Een Italiaansch ingenieur moet een middel hebben uitgevonden om het kruit te doen ontspringen van af zeer grooten afstand door middel van elec- trische golven. Als het waar is, is het een goed middel om het oorlogvoeren onmogelijk te maken. De feestcommissie Onafhankelijk- heidsfeest 1913 te Haarlem gaf aan de burgerij en aan den Raad te ken nen, dat ze er van afziet. Het gemeentebestuur van Zaandam sloeg aan, in de belasting op de pu blieke vermakelijkheden, de vergaderin gen van den Protestantenbond, omdat niet-leden een dubbeltje entrée be talen en er muziek is. De nieuw herbouwde stad Messina, Sicilië, is door een cycloon weder ver nield. Namens de Argentijnsche Republiek werd ter plaatsing in het Vredespaleis te 's Gravenhage aangeboden een groot bronzen Christenbeeld. Men verwacht, dat de tarwe-oogst 1913 in Frankrijk zal zijn van goede kwaliteit. Men meent te hebben ontdekt, dat acute rheumatiek wordt overgebracht door een soort mug. Een tramconducteur in Weenen ver loor door een schrik al zijn haar van zijn hoofd, zelfs zijn wenkbrauwen. Het Fransche plaatsje Blanche Fontaine heeft één kiezer. Deze heeft dus nog al wat te zeggen. Notaris Hammacher te Groede kreeg op verzoek eervol ontslag tegen 1 Oc tober. De heer van Zeij! die zoo dikwijls schreef tegtn verboden lectuur loopt in de Gentsche straat met de nieuwe Rott. Courant ik de hand te zwaaien. Zou hier dus ook comedie achter steken Een tweede mijnschacht, gegraven te Beeringen, Limburg, liep vol water. Geen ongelukken. Er zijn voorbeelden, ook in Neder land, dat kiesrechtdames, lief op ver gaderingen voor vrouwenrechten, hek sen zijn in huis, hare huiselijke plich ten verwaarloozen, niets gevoelen voor de zorgen van hun eigen man. Indringers zijn menschen die niet weten waar zij moeten staan. Een Siciliaan, die 38 jaar lang on danks betuiging van onschuld galei boef is geweest als veroordeeld wegens moord, is nu bevonden onschuldig te zijn. Hij is als 62 jarig man afgeleefd in zijn dorp teruggekomen, vrouw en kinderen dood, behalve ven zoon De autoriteiten gaven hem zelfs geen reis geld van de galeien naar huis Dit laatste teekent wel het hart der auto riteiten. Het Terneuzensch Volksblad, dat had een hoofdartikel over het Finantieel bankroet der Rechtsche Regeering, had dit genomen uit een artikel van het Kamerlid de Jong, schrijvende in het Hilversumsche blad Vooruit. De voor stelling van zaken van „bankroet" is misleiding, het finantieel beheer van Rechts was goed. Wat waar is, moet niet gelogen worden. Mr, van Slooten, rechter te Rotter dam, bepleit te Themis, dat de Recht bank op de zitting zelve recht spreekt in strafzaken. Het sigaretten rooken, voor ieder reeds ongezond en slecht, blijkt voor vrouwen voor gevolg te hebben, dat haar gezondheid wordt ondermijnd en het huiselijk leven er door wordt vergif tigd. Kwezels zijn altijd koud voor eens anders leed, omdat kwezelarij is vroom heid zonder liefde. Rusland heeft een onderzeesche oor logsboot gekregen van 5000 ton. Een Italiaan heeft er een ontworpen van 11000 ton, die meent, dat de toekomst oorlog zich uitsluitend onder water zal afspelen. Het oorlogspelen zal dan wel heel gemeen worden, zonder moed alleen maar zonder geweten. 0 De gruwelen der Bulgaren. Een uit Bulgarije te Antwerpen aan gekomen lid van de orde der Passio- nisten, de eerw. pater Adalbert, heeft zich tegenover een man van de „Mé- tropole" volgenderwijze uitgelaten over de Bulgaren „Ik ben waarlijk verontwaardigd ge weest, toen ik vernam hoe, in de Europeesche pers, stelselmatig mijne goede Bulgaren werden zwart gemaakt. „Niet dat ik wil zeggen, dat het allen lammeren zijn ik zou dan van de eene in de andere overdrijving vallen, integendeel, de Bulgaarsche boer is dikwijls wraakgierig en zal voor geen messteek achteruit deinzen, om zich op een vijand te wreken. Ik zal ook niet waarborgen, dat, als hij eenen Turk onderhanden heeft, een vertegenwoordiger van het ras, dat eeuwen lang zijn land heeft verdrukt, hij niet tot weinig aanbevelenswaar dige praktijken zijn toevlucht zai ne men. „Maar dit blijven steeds afzonder lijke feiten, en ik noem het een af schuwelijke lastertaal, de Bulgaren voor te stellen als een bloeddorstig volk, zich verheugend in het lijden hunner vijanden en in staat om tegen standers van het zelfde geloof en het zelfde ras onnoemelijke martelingen te doen ondergaan, wilde beesten in een woord. „Neen, mijne Bulgaren zijn zacht moedige en medelijdende schepselen, verdraagzaam, en levend op aarts vaderlijke wijze, gastvrij, ten oorlog gaande met moed en onderwerping, doch bij voorbaat het bloed betreu rend, dat zij te vergieten hadden voor de bevrijding hunner Macedonische broeders. „Zooals ik hen zag vertrekken, smeekend hen te zegenen en zorg te drare.i voor hunne vrouwen en doch ters, zóó droevig, dat ze er niet van eten konden, in de stations nog hun mondvoorraad deelend met arme vrouwen, die zij verzochten voor hen te bidden, zoo heb ik hen zien terug- keeren, even moedig even dapper, even arm geen enkel had buit mee gebracht. En wanneer zij de uniform hadden afgelegd, waren het weer de meeste arbeiders van voorheen. En die lieden zouden zich schuldig heb ben gemaakt aan de ijselijkste slach tingen onder Grieken en Serviërs Neen, ik weiger dat te gelooven." o Krankzinnig door gebrek aan zuurstof. In vaktijdschriften wordt gewezen op een nieuwe geneeswijze voor krank zinnigheid, die toegepast wordt door Dr. Toulouse. Deze bekende Fransche medicus is van oordeel, dat krankzin nigheid, wanneer deze ontstaan is door physieke of psychische overver moeidheid, dus door een tekort aan energie, enkel en alleen kan worden genezen door toevoeging van „ener gie", d.w.z. bepaalde chemische stof fen. Dr. Toulouse paste bij twee van zijn patiënten een onderhuidsche zuurstof-inspuiting toe. Beide perso nen leden aan een z.g. ongeneeslijke krankzinnigheid, maar reeds den dag na de inspuiting viel een merkbare verbetering te constateeren. Op het oogenblik zijn ze geheel normaal, en hebben het krankzinnigen-gesticht verlaten. o— Een Indiaansche opera. Te Bernat in den Amerikaanschen staat Utah heeft onlangs een merk waardige opera-opvoering plaats ge had. Ér werd namelijk „De Zonne dans" vertoond, het werk van een jonge Sioux-lndiaansche, Zitkala Sa, waarvan de handeling geheel en al ontleend is aan het leven der Sioux. Uit de geheele omgeving zijn de toe schouwers bijeengestroomd en onder hen waren vele Sioux, die het werk van hun jonge stamgenoote kwamen zien. De vertooning was een buiten gewoon succes. Het werk zal dan ook bij het dezer dagen te Salt Lake City te houden congres der Nationale Pae- dagogische Vereeniging als feest-opera opgevoerd worden. o— Een Medici-museum te Florence. Het Palazo Riccardi te Florence, wil men inrichten tot een Medici-mu seum, om daarmee de herinnering aan het geslacht der Medici's dat nauw verwant is aan de geschiedenis der stad Florence, levendig te houden. o De havens van Europa. In 1910 was de volgorde: Londen, Liverpool, Hamburg, Antwerpen, Rot terdam, Cardiff, Marseille. Thans is de volgorde Londen, Liverpool, Ham burg, Rotterdam, Antwerpen, Cardiff, Marseille. In 1900 nam Cardiff de tweede plaats in, terwijl Antwerpen heelemaal onder het lijstje stond. Er heeft dus wel een merkwaardige ver schuiving plaats gehad. o— Het wereldpost-congres van 1914. De opening van het wereldpost congres van 1914 te Madrid heeft men bepaald op 10 September a.s. Een der voornaamste punten van behandeling vormt de kwestie van het internatio nale stuiversporlo. o Een handelsmusenm te Madrid. De Spaansche Regeering heeft het plan. opgevat, te Madrid een handels museum op te riehtetf. Het doel van een dergelijke inrichting is, den han del met het buiter land te b vorderen, en de Spaansche groot-industrieelen in staat te stellen, zich op de hoogte te stellen van den stand der nijverheid zoowel in binnen- als buitenland. Het wordt dus een oermanente industrie tentoonstelling. Er is ook, zooals van zelf spreekt, een informatie-bureau aan verbonden. o Werkloosheid in Duitschland. In de laatste maanden is in Duitsch land de werkeloosheid zóó enorm toe genomen, dat zjzeifs die van de crisis jaren 1908 en 1909 overtreft. Men spreekt van e«.n percentage van 8.7, terwijl het in genoemde jaren 6,9, bedroeg. De oorzaak is voornamelijk gelegen in de diepe depressie in de bouwvakken. De noodige statistische gegevens, om te weten, wat deze ach teruitgang veroorzaakt, ontbreken. In- tusschen heerscht de werkloosheid ook in aanverwante bedrijven. Onder de houtwerkers is het aantal werkloozen gestegen van 2,8 tot 5,2%, en bij de metaalbewerkers van 1,3 tot 2,2%. o— Slaapziekte en antilopen. Twee Engelsche Uaapziekte-specia- liteiten propageeren ijverig voor alge- heeie uitroeiing van de Zuid-Afrikaan- sche antilopen. Tot in 1908 was de slaapziekte in Nyassaland en het groot ste deel van Rodesia zoo goed als on bekend. In 1909 heerschte daar ech ter een epidemie. Lang heeft het ge duurd, voor men wist, welk insect hier de schuldige was. De Tsetse-vpeg die in andere streken de slaapziekte overbrengt, is hier onbekend. Na lang durig onderzoek is gebleken, dat de z.g. glossina morsitans, een variatie der Tsetse-vlieg, als de slaapziekte overbrenger is aan te wijzen, en ver der, dat deze parasiet niet alleen op den mensch, maar ook op eenige an- tilopensoorten leeft. Sir David Bruce en Warrington Yorke, die het onder zoek leiden, zijn van meening, dat de slaapziekte slechts kan worden bestre den door het uitroeien van alle anti lopen. o Een aardig presentje. Je zegt dat je niet zonder mijn dochter kan leven, jonge man Ja, en ik meen het Wel, als je met haar kunt leven, kun je meer dan ik en haar moeder. Neem haar. En geluk er mee. Het Vrije "Woord voor Abonnés. o i)e l>eek. Als ik de beek zie stroomen Zoo vreedzaam, kalmpjes aan. En 'k hoor die kreine golfjes Een vroolijk deuntje slaan, Dan denk ik aan de dagen De dagen, mijner jeugd, En aan die blijde uren Van ongestoorde vreugd. Dan zie 'k het plekje weder Waar moeder mij bracht groot, Mij aan haar hand geleidde En koesterd' op haar schoot. Met teed're zorg m' omringde Als ooit een kind kan zijn. En maakte onze woning Een huis, vol zonneschijn Dan zie ik weer mijn tuintje Zoo aardig en zoo net. En 'k sta weer te bewond'ren Zoo menig bloemenbed. 'k Zie bonte vlinders strijken Op bloem en bloemjes neer, Zij zweven mij dan tegen AI flad'rend heen en weer. En dan zie 'k weer de plekjes Waar 'k neerzat in het gras, En naar de zangers hoorde Of mooie boeken las. En 'k denk dan aan de dagen Toen 'k op de schoolbank zat, En graag mijn léssen leerde Waar meester schik in had. Toen 'k met mijn makkers stoeide Of speelde een vroolijk spel, 'k Zooveel genoegen smaakte, De tijd, mij vloog te snel. Zoo gaat dan aan mijn oogen Mijn kindertijd voorbij, Als ik de beek zie stroomen En murm'len hoor, zoo blij! En 'k staar die gouden dagen Vervuld met heimwee na, En 'k denk „Och, kwaamt gij weder, „Och, kwaamt gij weer weldra doorH. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. M id d e 1 b u r g. o Mijnheer de Redacteur Bij deze zend ik u als bizondere uitzondering 2 advertenties, die de lezing wel waard zijn. Ze spreken voor zich zelf. Ik wist nog niet, dat ik met kaas eten in den hemel kan komen. B. DE GRAAF. Brutale advertenties. Onder dit opschrift publiceert de te Medan verschijnende Planter er twee. De eerste luidt als volgt en is geplaatst door een Fransch klooster „Wij hebben de eer ons aan te be velen voor de levering van kaas, die door de gezuiverde handen van berouw volle meisjes in onze stichting wordt vervaardigd. De tot op hun laatste minimum teruggebrachte loonen ver oorloven ons de eerste kwaliteit tot prijs vande tweede kwaliteit k te leveren. Iedere kooper van 20 kilogram heeft éénmaal recht op een doodenmis, die ik in de kapel van de inrichting laat lezen. Partikulieren die zich tot detail-bestellingen beperken, ontvangen met elke kaas een gebed bon Comentaar overbodig. De andere luidt „Gevraagd door de Sumatra Caout chouc Plantage Maatschappij drie Euro peesche assistenten (Volbloed Hollan ders) van sterk gestel, niet ouder dan 24 jaar. „Aanvangssalaris f150 met jaarlijk- sche verhoogingen van f 25 tot een maximum van f300; vrije woning en vrije geneeskundige behandeling op de onderneming. „Na zes jaar dienst 6 maanden ver lof naar Europa, heen en terug-reis niet inbegrepen, met vol salaris, ln het 7de dienstjaar is dus het ma ximum bereikt. Wanneer men gebruik maakt van zijn recht op verlof en het genoten salaris als maatstaf voor het verlofssalaris gel .It, krijgt men echter slechts 6 X f275 of f 1650 in handen, waarvan f 750 voor een retourbiljet en f 250 voor Europeesche uitrusting af gaat rest f 650 voor 4l/2 maand ver lof, want van potten of een voordeelige vendutie zal wel niets gekomen zijn, gelet op 't salaris. Volgens De Planter is de mogelijk heid niet uitgesloten dat de verlofsheld wegens landlooperij op Veenhuizen terechtkomt van welk lustoord zijn di rectie hem na 't verstrijken van zijn holiday kan afhalen. Hulst, 25 Aug. Per 100 K.G. Tarwe f 10,50 a f 11,00, Rogge f 7,50 a f 7,75, Wintergerst f 00,00 a f 00,00, Zomergerst 00,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 12,00 a f 13,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen 110,00 a f00,00 Witteboonen f 13,00 a f 13,—Bruineboonen f 11,50 a f 12,00, Boekweit f00,00 a f00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f 2,25 a f 2.50 Koolzaad per zak van 106 liters f 20,00 a f21,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 42, verkocht 23. Varkens 19, verkocht 15. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot fO.OO. Eieren per 26 stuks 11,10. Koers Tan het geld. Belgisch geld per 100 frs. f 47.725 f47.75. Fransch, Fransche Handelscorrespon dentie, Duitsch, Duitsche Handelscor respondentie, Engelscfi, Engelsche Handelscorrespondentie, Italiaansch, Spaansch, Deensch-Noorsch, Zweedsch Russisch, Latijn, BOEKHOUDEN (examen-cursus en cursus voor win keliers en ambachtslieden), enz. door middel van de schriftelijke cursussen van het Bureau tot Publiciteit Tan We tenschappelijk Nieuws, Singel 276, Amsterdam. Wetenschappelijke lei ders Dr. A. A. FOKKER, leeraar aan de Handelsschool te Amsterdam, en dr. J. M. HOOGVLIET, privaat-docent aan de Universiteit te Utrecht, en andere docenten van naam. Ook examen-cur sussen, en leergangen voor beginners zoowel als voor meergevorderden. Vraagt ons g r a t i s-prospectus. De meeste cursussen duren een jaar. Succes verzekerd. 3 cent de kilo bij j. DE SMET—Laget, Station Hulst. Aan het zelfde adres te koop bij T H. V O E T Station—Hulst. Het kantoor dor erven Mr. J. G. VAN GDEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3