trouwe burgers der maatschappij wor den. Staat vast in uw geloof. Zorgt den grootsten aller schatten, den schat van het ééne, heilige, katholieke, apostolische geloof, dat Gods Zoon, onze Heer jesus Christus op aarde is komen brengen, ongeschonden te be waren, en diep in het hart uwer kin deren te planten, Handelt als mannen en weest sterk. Verdedigt uw H. Ge loof, verdedigt de waarheid, verdedigt de goede beginselen met onverschrok ken moed, maar zorgt, nooit personen te krenken, terwijl ge de waarheid meent te verdedigen, vooral als ze met gezag bekleed zijn. Hier vooral geldt hetOmnia vestra in c a- ritate fiant; alles geschiede onder U in liefde. W. M. Kard. VAN ROSSUM. C. s. s. R. WITTEM, 23 Aug. 1913. Wij vinden het wel aardig het on derstaande over te nemen uit De Vrije Klok, aan ieder zijn eigen oordeel latende. De openbare Danspartijen in België en Amerika. Toen wij nog in Belgie waren, daar ter kerke gingen, hoorden wij des Zondags, bijzonderlijk rond de Ker missen, de priesters duchtiguitvliegen tegen de openbare danspartijen en meer dan eens hoorden wij de huizen waar danspartij werd gehouden ver vloeken en doemen, alhoewel er ge danst wierd alleen op kermis eens en om een cent te verdienen, En 't is ook geweten welke groote moeilijkheden de danspartijen op onze gemeenten opleveren. Bijna op alle vlaamsche gemeenten zien wij de meerderheid van den raad in handen der katholieke bewaarders. Deze, op 't bevel der geestelijkheid heeft wetten gemaakt op de danspar tijen, veeltijds onaanneemlijk voor de bevolking. Honderden processen wor den jaarlijks opgeroepen, honderden ja duizenden franken boete worden bij ons jaarlijks betaald voor overtredin gen of misverstand op de danspartijen. Die slechte wetten worden meest altijd in gegeven door de geestelijk heid die zulk een overgroot kwaad maakt van het dansen. Alhoewel geen liefhebber, was ik meermaals op danspartijen, en ik kon noch kop noch steert krijgen aan 't ge dacht dat zulks een groote zonde was. Nu in Amerika verblijvende, waar men alle Gods- en eerediensten ziet belijden, vind ik ook eene Roomsch katholieke kerk, waar de diensten ge schieden als in België. De pastoor zelf is een Belg en alle zondagen geeft hij vlaamsche sermoe nen. Alle Belgen zijn dus beieverd om naar die mis te gaan. Hier wordt den zaterdagavond heel veel van dansen gehouden en ik dacht niet beter of die priester hier zou het ons ook verbieden en op de danspar tijen wreede sermoenen prediken. Maar verre van daar. 't Is hier heel het omgekeerde van in Belgie. Geen woord .van afkeuring wordt door den priester geuit; zelfs worden de danspartijen aangeprezen en hoe wonder het ook schijnt, in het portaal der Kerk, daar worden de kaarten van danspartijen verkocht. Ziedaar de zeden van het groote, vrije Amerika. In Belgie heerscht voort de enge geest en de geestelijkheid wil boven alles de bazen en oppermeester van het volk zijn tot nadeel van de gods dienst zelve. Dus, vrienden, liefhebbers van 't dansen, wilt ge om'nen flikker gepakt te hebben niét voor eeuwig naar d'helle gaan, komt naar Amerika. Hier danst ge zooveel ge wilt en de poor ten des Hemels zullen daarvoor niet gesloten blijven. Waaruit dit verschil Is het taktiek of is het comedie Antwoordt zelf, lezers. DETROIT 10 Oogst 1913. FRANS COBBAERT. Het alcoholisme in Frankrijk. o— Aan een particuliere correspondentie uit Frankrijk in „De Tijd" ontleenen wij Het is hoog tijd, dat men aan de jeugd de godsdienstige begrippen te ruggeeft. Steeds stijgen de klachten over het toenemen der misdaden door de jeugd. Niet de godsdienstloosheid alleen is daar schuld aan. Er is nog een andere vijand, die met steeds stijgend succes het Fransche ras bestrijdtalcohol: Nauwelijks vijftig jaar geleden waren de Franschen een van de 'meest so bere volken. Per hoofd en per jaar verbruikte men hier niet meer dan 2 liter alcohol. Thans is alles veranderd. Tnans staat Frankrijk onder de natiën bovenaan, wat het gebruik van alcohol aangaat ln plaats van 2 liter krijgen we nu het cijfer 15, terwijl in de Scandinavische landen het cijfer ge daald is van zes a acht liter tot twee en zelfs tot anderhalve liter. De ge liefkoosde drank is hier de absinth (alsem). VIjfiig jaar geleden kende men nauwelijks den alsem, in 1884 werden 5000 hectoliter verbruikt, in 1905 wa ren het 300,000 H.L. En het cijfer is steeds klimmende. Voor Holland berekent de statistiek hier, dat men er per hoofd en per jaar 6 liter alcohol verbruikt. Een Fransch- man zou ér dus 21/2 maal zooveel drinken als een Nederlander. Dat cijfer van 15 Liter is echter nog beneden de waarheid. De statistieken houden geen rekening met geslacht ot leeftijd. Wanneer men echter rekent dat de kinderen geen alcohol drinken, de grijsaards en vrouwen heel weinig, dan verkrijgt men het cijfer van 40 Liter voor een Franschman. Nu is dat cijfer natuurlijk heel vaag. Niet ieder drinkt 40 liter en zelfs drin ken niet alle Franschen alcohol. In sommige gehuchten bijvoorbeeld drin ken de landbouwers een liter alcohol per dag. Onder de visschers wordt ook verbazend veel gedronken. In Parijs vindt men ongeveer één herberg op drie huizen. Het ergste van alles is, dat men zich niet ontziet, ook alcohol aan de kinderen te geven. Wanneer de onderwijzers aan de kinderen vra gen, of sommige hunner wel eens ab sinth drinken, dan antwoorden zoo ongeveer drievierden van de leerlingen be\ estigend. Eenonderwijzer te Rouaan, die onlangs aan de kinderen van 6 a 9 jaar vroeg, wie hunner eiken dag absinth dronk, zag 24 handen omhoog gaan. In de dorpen is het gewoonte, dit vergif te mengen in het glas koffie, dat men na den warmen maaltijd ge bruikt. En overal klagen de ouder wijzers er over, dat de kinderen er 's middags zoo lastig zijn, omdat ze te veel absinth dronken. Énkele zijn half dronken, wanneer ze op school komen. In sommige provinciën, in Normandië bijvoorb., mengen de vrou wen brandewijn in de zuigflesch der pasgeborenen. Op die wijze vallen die arme kleuters in een zwaren slaap, en kan hun moeder op den akker gaan werken De oorzaak ligt in het minder ver bruik van wijn. In 1870 produceerde Frankrijk 59 millioen hectoliter wijn, die op werden gedronken tot den laat- sten druppel. In de laatste jaren pro duceert men slechts 50 a 53 millioen H.L. en een deel daarvan blijft in de kelders liggen. Men zal opwerpen, dat wijn óók alcohol bevat. Doch heel veel Fransche geleerden verklaren, dat deze alcohol niet schadelijk is, als zijnde een na tuurlijk product. Onder anderen stelde dr. Isou eene enquête in te Marcillac(Aveyron), een klein dorpje, waar de bewoners uit sluitend wijn drinken. Dit wil zeggen, ze drinken liefst niet minder dan 3 a 4 liter wijn per dag. We zien hierin eene hoeveelheid van 320 a 400 gram alcohol, dit wil dus zeggen een be woner van Marcillac gebruikt een liter wijnalcohol per dag. Hoe staat het nu met de gezondheid in dat plaatsje De menschen worden er oud. Op 157 sterfgevallen in één jaar, teit men er 73 tusschen 70 en 95 jaar, 38 tusschen 65 en 70. Moeten we hieruit nu het besluit trekken, dat om oud te worden, we vier liter wijn per dag moeten gebrui ken. Voorzeker neen Alles wat ik hierboven schreef is natuurlijk betrek- kelijkerwijze. Alle alcohol, tenzij op voorschrift van den geneesheer geno men, is schadelijk. In Frankrijk bestaat er wijn van af een dubbeltje per liter. En een liter per maaltijd is dan ook geen luxe v.-or een arbeider. Het is zijne gewone dagelijksche drank. Eigenaardig is het, dat ook bijna alle geheelonthouders en vegetariërs (ze zijn niet talrijk in Frankrijk toch wijn drinken en dat niet beschouwen als een alcoho lische drank Lotiiissdagcn. Deze zijn in Zeeland, voor de lich ting 1914 bepaald, o.a. voor: Sas van Gent 23 September, voor Sas van Gent, Philippine en Westdorpe Neu zen denzelfden dag voor Neuzen, Hoek en ZaamslagAxel op 24 Sep tember voor Axel, Zuiddorpe en OverslagKoewacht denzelfden dag voor KoewachtHulst 25 September voor Hulst, üraauw, Clinge en Sint. JansteenHontenisse 25 September voor Hontenisse, Boschkapelle, Osse- ntsse, Hengstdijk en Stoppeldijk. Geen loting is er voor de gemeen ten Zoutelande, Brouwershaven, Burgh, Noord wei Ie, Renesse, 's Gravenpolder, Kats, St. Kruis, Nieuwvliet en Retran- chement, -omdat die elk slechts één geschikt verklaarden ingeschrevene hebben, en voor de gemeenten Grijps- kerke, Nisse en Ouwerkerk, omdat zij geen geschikt verklaarden ingeschre vene hebben. Het vredespaleis overgebracht. Donderdag 28 Augustus is het Vre despaleis te 's Gravenhage plechtig, in bijzijn van de Koninklijke familie, overgedragen door het Bestuur der Carnegiestichting aan den Raad van Beheer van het Permanente Hof van Arbitrage. Het Paleis is een Gerechtsgebouw, waarin het eene volk komt pleiten om recht, of tegen onrecht, van een an der volk. Het oprichti n van een Gerechtsgebouw is dus een stap in de goede richting om te komen tot Recht in de verhou ding der volkeren onderling, ter ver vanging van de macht van den sterkste. Een vraag aan Zelandia De heer de Graef in Indië heeft gelezen dat Zelandia van 31 Mei be titelde als mannen van buitengewone verdiensten en deugd de heeren Fruijtier, Dieleman en Schets. Wegens deze aanbeveling, vraagt hij aan haar hoe zij denkt over de volgende spreuk Hoe vaak wordt iemand braaf ge noemd En als rechtschapen hoog geroemd, Die, als men achter 't scherm kon kijken. Niets dan een lage ziel zou blijken. Oe grondslag' van het loon. Aan de vereeniging voor de Staat huishoudkunde en de statistiek zijn uitgebracht drie praeadviezen over het onderwerp „Welke behoort de alge- meene grondslag te zijn der Ioonbe- paling?" De heer Aengcnent, Katholiek Waarde van den geleverden arbeid, minstens voldoei.de om met een gemiddeld gezin naar behouren te leven. De heer mr. S. van Houten, Libe raal Vrije vraag en aanbod, loon naar werk, geen rekening houden met behoefte, de arbeider moet tering zet ten naar de nering. De heer Wibaut, socialistHet loon, dat door vakorganisatie en klassestrijd kan worden verkregen, met een wet telijk minimumloon. YVat sommigen aan de kranten uitgevers darren rragen. Wij nemen hier over, niet als adver tentie, maar als een daad van aan de kaak stellerij, den onderstaanden brief met advertenie van de spaarkas „Noord-Brabant." Om hiermede eens aan onze lezers te laten zien, wat sommige adverteerders durven te vra gen aan de krantenuitgevers. Wij, die als notaris geen knoeier willen zijn, willen het ook niet zijn als kranten uitgever. Als soms deze advertentie mocht voorkomen in een ander blad, dan weten onze lezers onder welke voorwaarde dit blad deze advertentie heeft geplaatst. L. S! Indien Uwe administratie kan be sluiten onderstaande advertentie g r a- t i s een of meermalen te plaatsen, zijn wij genegen, daarvoor f 1 per vergrooting die door bemiddeling van uw blad wordt verkocht, toe te ken nen. Gaarne uw bericht tegemoet ziende, teeken Hoogachtend CHR. M. TROMPEN. BON Voor de lezers van dit blad Voor slechts f4 anders f6, Prachtig uitgevoerde krayonteekening. Groote glasmaat 50 X 60 cM. geheel com pleet met zware bruine lijst voor slechts f4. Zend klein portret en U ontvangt binnen 14 dagen uw groot portret thuis. (U kunnen het geld aan de admi nistratie of aan ons doen zenden naar Uw believen). Crisisberi<*litcii. Weerdeskundigen voorspellen een fraaie Septembermaand. Het Vaderland, het orgaan van de Liberale Unie, deelt mede, dat er gee n Concentratieministerie kon komen, omdat ii de vergadering van de nieuwe en aftredende Linksche Kamer leden 31 stemmen waren uitgebracht vóór en 15 tegen etn vormen van een ministerie na de wi igering der S D.A P. De nieuwe minister van Koloniën, mr. Pieyte, was te S marang associé met mr. van Deventer in het advoca tenkantoor, daar door mr. baron Sloet van Hagensdorp gesticht. En de laat ste werd genoemd als gouverneur- generaal van O indië. DE PERS OUR HET ROMFJVDE MINSTERIE. De Maasbode meent, dat het nieuwe Ministerie aiet beantvv. ordt aan den uitslag der Kamerverkiezingen. De Telegraaf oordeelt dat, de op name van prof. Treub in het Ministe rie, wil zeggenstaatspensioen van de baan, en dat het ministerie zich voorstelt te zijn een Grondwetsmini sterie tot A'gemeen Kiesrecht. De gioote vrijzinnige bladen zwijgen. Be- teekent dit stilzwijgend doodverklaren Een vraag en een antwoord. Wat verstaat men in Zeeland, voor namelijk in Z. Vlaanderen onder vroom Katholiek Hieronder verstaat men dat men zijn evenaaste uitzuigt, benadeelt, be- leedigt verdrukt enz. vul zelf maar in lezer in een woord „dat men is een wolf in schaapkleederen." Dit antwoord is niet van mij alleen, (anders zou men maar weer zeggen „dat is maar een koloniaal)" maar van twee R K. Priesters, een prot. Predikant, een zendeling, drie officie ren van het ieger des Heils, en vier R. K. geestelijke broeders, een vrij metselaar, tevens redacteur van een groot dagbiad, en een griffier bij een landraad, allen die ik een jaargang van de Volkswil heb taten lezen, en waarmede ik in aanraking kwam. Men noemt het hier in Indië tegen van Dalsum gewoonweg een laffe kwajongensbende, een farizeesch zoodje. B. DE GR. Onderschrift van de Redactie. Dit oordeel daar in Indië tegen onze belagers daar latende willen we, naar aanleiding daarvan, opmerken, dat, en dit is aller gedachte hierals zij nog eens moesten beginnen, zou den zij het niet doen. Maar hun schaamtegevoel is geen berouw doch wrokkende spijt, dat hunne bommen alle verkeerd gebarsten zijn. Deze wrokkende spijt bevestigt de waarheid van dat oordeel over hen in Indië. Holland en het internationale recht. Wij hebben reeds het een en an der ontleend aan het Holland- nummer van „Nord und Süd", dat ter gelegenheid van de opening van het Vredespaleis verschenen is, In zijn „Politifche Rundschau" zet de hoofdredacteur van "dit tijdschrift, prof. dr. Ludwig Stein, uiteen, dat het zijn goeden historischen grond heeft, dat juist Holland ge kozen werd tot middelpunt van het meest internationale van alle insti- stuten, het Hof van Arbitrage Hier heett de verdraagzaamheid sedert eeuwen haar woonplaats Hier nam men het eeist het pro bleem ter hand, hoe men de ver draagzaamheid, die men tegenover andersdenkenden beoelende, ook tot menschen van andere kleur kon uit strekken Iu Holland heelt Hugo de Groot het volkenrecht als we tenschap gesticht. Van het volken recht voert een rechte weg naar dat internationale recht: welks pionier sedert een halve eeuw de onlangs overled n Minister van Staat Asser was Prof. Stein vertelt dan, hoe Asser hem nog beloofd had een ar tikel voor dit nummer van „Nord und Süd" te schrijven over den histori8cheu achtergroud van het in ternationale recht, De schrijver ver volgt dan Het voorbeeld van Holland toont, det er voor volkeren met groote denkbeelden nog andere lauweren zijn dan oorlogslauweren. Sedert een eeuw heeft Holland zich zonder oorlogslauweren ontwikkeld, en toch is zijn volkskracht ongebroken. Het kleine Holland heejt ons den humanist Erasmus van 'rotterdam geschonken, wiens „irenische ge schriften" de inleiding zijn geweest van de vredesbeweging. Met Seali- ger en Justus Lipsius stond het eens aan de spits van de klabsieke philologie en de philosophische ge schied vor-ching. Met Geulinex en Spinoza heeft Holland aan de phi losophic, met Rembrandt aan de kunst, met Swammerdam en Leeu wenhoek aan de biologie, met Huy- ghens aan de natuurkunde, met Boerhaave aan de geneeskunde, eindelijk en in het bizonder met Hugo de Groot aan de staatsweten schap nieuwe wegen gewezen De handelsgeest heeft Holland evenmin als Engeland verhinderd, in de hoogste vraagstukken van het mensehelijk geslacht een werkzaam aandeel ie nemen Alle Balkanstaten samen hebben, afgescheiden van hun krijgchaftigen geest, voor de bevor dering der menschelijke beschaving bij lange niet zooveel gedaan en nagelaten, als het kleine Holland in een enkele eeuw (1630— 1680). Holland oogst in de twintigste eeuw wat het in de zeven tiende gezaaid heeft De rijpe vruchten vallen het land in den schoot. Wat Holland sedert eeuwen voor de menschelijke beschaving heeft gedaan, krijgt het thans met rijken dank terug. Den Haag wordt het middelpunt van de idternatio- nale rechtvaardigheid. Dat alles dankt Holland aan zijn hooge be schaving, zijn groote mauüen en niet iri de laatste plaats aan zijnen grooten zood Asser Handelsblad. Maar recht is recht, zegt de Volkswil, eu de Nederlandsche inter nationale politiek jegens Vlaanderen zie o a. art. 11 Tractaat van Munster is geweest meer dan slecht, tegen alie recht in. S&lcinc iM i ichten. —o Enkele bekende Frangaises meenen, dat de Engelsche kiesrechtvrouwen naar een krankzinnigengesticht moeten onder dokters behandeling. In de Vereenigde Staten worden de spoorweglocomotieven langer hoe meer voorzien van biandbluschmiddelen, en moeten goed werken. Volgens de Russische heilige synode mogen wijnmerken niet meer genoemd worden naar Christus of naar een hei lige. Wij vinden dit geen slecht idee. Men heeft een middel ontdekt om schriftvervalschingen te bewijien, door fotografeeren met ultra-violette stralen. De oudste Duitsche reisgids is van 1513. De geheele voorraad geslepen dia mant der geheele wereld kan in een kist van vier kubieke meter, en daarvan is de waarde 12 milliard gulden. Men is begonnen van uit Nieuw- Zeeland eieren te leveren op de En gelsche markt, en ze komen frisch aan natuurlijk d or bizondere zorg. De in de zeer warme landen voor komende berrLberriziekte, waaraan ook onze Indische soldalen veel lijden, is een stofwisselingziekte die veroorzaakt wordt door eenzijdige voeding met te sterk gepelde rijst. Het bamboe dat zoo groot en dik kan worden als boomen, is een gras sooi t. Er komt een telegraafkabel direct van de Engelsche kust naar Rombaij. Volgens de Patriote heeft de Waal- sche groot-industrieel en rijkste fabri kant van België Ernest Solvay aan den Belgischen socialistenleider Van de Velde een half millioen franken gege ven voor Socialistische propaganda te gen de schoolwet en voor algemeen kiesrecht. Prinses Louise van België protesteert tegen de tegen haar gedane klachten van oplichting.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2