puike Aardappelen Kleine Aardappelen Van alles wat. Gewestelijk Nieuws. M n n n n Marktberichten. Ad verten tien. Verkrijgbaar Verkrijgbaar tweeden en derden Liefdes kroukelpaden. Het Hbld. ontving de volgende noodkreet „Ik ben eenigen tijd geleden met eene weduwe getrouwd, die een doch ter van achttien jaar had. Mijn vader, die mij dikwijls kwam bezoeken, werd verliefd op dat meisje, huwde haar en werd daardoor mijn schoonzoon, terwijl mijn schoondochter mijn moeder werd omdat zij de vrouw van mijn vader is. Eenigen tijd daarna beviel mijn vrouw van een zoon, die, omdat hij de broeder van mijn stiefdochter is, de broer van mijn vader is en tevens mijn oom. Mijn stiefmoeder, die, als zuster van mijn oom, tevens mijn schoonzuster is, werd ook moeder van een zoon, waardoor ik tevens een broeder en een stiefzoon kreeg. Mijn vrouw is mijn schoonmoeder, omdat de vrouw van mijn vader haar dochter is ik ben de echtgenoot van mijn dochter en tevens haar kleinzoon en aangezien de echtgenoot van de schoonmoeder van één persoon, ook de schoonvader van dien zelfden per- is, ben ik ook mijn eigen schoonvader. Geef u me raad, wat moet ik doen?" De Onder-de-streep-Red. geeft raad, kort en goed„Maak er een'eind aan Wij herinneren ons het versje van dr. Laurillard, waar iemand in 't zelfde geval verkeerde „Hoor, ik trouwde een vrouw, De partij was niet slecht, Maar ze had nog een kind uit haar vroegeren echt, Toen de meid had bereikt haar 21e jaar. Kreeg m'n vader haar lief en trouwde met haar." De Vlamingen voor lief Gereclif. Bij het beroepshof te Gent. Wij ontkenen het volgende aan de jongste aflevering van het uit stekende „Rechtkundig Tijdschrift voor Ylaamsch België" Op 6 Januari van dit jaar ver leende het Hof van Cassatie een arrest waarbij een betichte die voor het Hof van Beroep moest gevon- nisd worden, voor het Hot van Brussel verzonden werd omdat, in heel het Hot van Luik, samenge steld uit 27 raadsheeren, slechts vier raadsheeren de Vlaamsche taal machtig zijn en twee van de vier heeren belet waren te zetelen in het proces tegen dien berichte. De kosten van het geding in Cassatie alsook die der expeditie van het arrest waarbij het Hof van Luik verklaard had geen Vlaamsche af- deeling in bedoelde zaak te kunnen samenstellen, al die kosten zullen gevoegd worden bij die van het ge ding voor het Hof van Brussel ver zonden. Dus indien die Vlaamsche be tichte wordt schuldig verklaard en veroordeeld, dan wordt zijn wette lijke straf vermeerderd, verzwaard met al de kosten gesproten uit de onbeholpenheid in de Vlaamsche taal van meest al de Luiksche raads heeren 23 op de 27. Volgende maand, op 10 Februari, 1913, wederom hetzelfde spel. Zelfs zijn toestanden nog verergerd nu zijn er in het heel beroepshof te Luik, met zijn 27 raadsheeren, slechts drie meer die Vlaamsch kennen. En daar het een proces gold dat door de eerste kamer met 5 raadsheeren moest ge- vonnisd worden, is wederom de zaak naar Brussel verzonden, en wel met dezelfde verzwaring van kosten als die van de vorige maand, Welnu, welk mensch met gezond oordeel zal zulke toestanden recht vaardig achten Waarom moet een betichte, al was hij ook schuldig, zwaarder gestralt worden, omdat hij een Vlaming is en de rechters in zijn en hun eigen land, zijne taal, de taal van de groote helft van hun volk, niet machtig zijn Niet tegen het Hof van Cassatie hebben wij het hier. Dit heeft enkel de wet toegepast Wel tegen de magistraten te lui om de twee talen van hun land te leeren, en nog meer legen de wetgevers die zulke toestanden gedogen, ja zelfs scheppen door hunne hardnekkige weerbarstig heid aan dergelijke hervorming van de voertaal in middelbaar en hooger onderwijs, Wel was er de Franck-Segers-wet, maar wat zulk een erbarmelijke ver minking van het Coremans-voorstel zal voort brengen laat niet veel hoop tot verbetering toe en gaf tot nu toe slechts voorwendsel tot vererging van de taaltoestanden in de atheneas, waar het ministerie het stelsel der wet Franck-Segers in plaats van dit der veel betere wet in 1883 wilde invoeren. L. J. (Het Vlaamsch Volk) lilcinc berichten. De gemiddelde levensduur in Europa is, het hoogst in Zweden en Noor wegen 50 jaar en 2 maanden, het laagst in Spanje 32 jaar en 4 maan den. In Nederland 44 jaar. Volgens een statistiek eet een Ne lander ongeveer de helft minder brood, dan een Belg of Franschman. Hooge hakken zijn schadelijk voor de gezondheid. Voor rekening van den vorst van Monaco is een expeditie naar Spits bergen voor wetenschappelijk onder zoek. De pretroleum-productie bedroeg over 1912 ruim 47 millioen ton. Er bestaal plantaardig ivoor, dat gemaakt wordt van de noten der ivoorpalmen. Kleinere voorwerpen, vooral knoopen, worden er van ge maakt Vleermuizen zijn oneindig nuttig om de malaria te bestrijden, daar zij de muggen verdelgen. In Kairo is een houten beeld van sycomorchout, dat 6000 jaar oud is. In den staat Minas Geraes (Brazilië) zullen groote ijzerertsmijnen tot ex ploitatie komen. Proefnemingen in Zweden en Fin land om turf te gebruiken als brand stof voor locomotieven zijn goed ge slaagd en men denkt er toe over te gaan. De Nieuwe Courant oordeelt, dat mr. Troelstra wel is een tacticus doch geen staatsman, daar hij niet wist te voorzien en te leiden naar wat ko men moest. De Tijd meent, dat het zelfde oordeel geldt voor de leiders der concentratie. Het verbod om nikkelen en koperen Belgische munt in betaling te geven is uitgebreid tot Aardenburg, Axel en Biervliet. De schilder Mutaers heeft bij den officier van Justitie te 's Hertogen bosch een klacht ingediend tegen het Eindhovensch Dagblad wegens het verspreiden van een onwaar bericht omtrent hem. Bij een excutorialen verkoop te Lemmer, Friesland, van een vis- schersinboedel voor schuld aan de Rijksverzekeringbank spande de vis- schersbevolking samen en werd op elk voorwerp slechts 1 cent geboden. Een kommies van de belastingen die wilde bieden verloor zijn hoed door de visschers verscheurd. Zondag werd de Vlaamsche dichter pastoor Hugo Verriest te Ingoyghem uit naam van het Vlaamsche Volk gehuldigd onder belangstelling eener ontzaggelijke geestdriftige dankbare bevolking. Te Velp bij Arnhem werd een 81 jarige, die met zijn kleindochtertje liep te wandelen, door een autotaxi getroffen en op slag gedood. Er zal spoedig een begin worden gemaakt met het maken van de be- tonfiindeering voor het kustfort te Vlissingen. Bulgarije meent te kunnen bewijzen, dat de gruwelen in Macedonië toege dicht door de Grieken aan de Bulga ren omgekeerd zijn gepleegd door de Grieken zeiven tegen de Bulgaren. Een Fransche dokter van het Roode Kruis meent, dat het mogelijk is de vliegmachine te gebruiken als opzoe- ker van en als wegbrenger van ge wonden op het slagveld. Men verwacht indien er geen vo gelbescherming komt,het uitsterven van de duiven in de Vereenigde Staten. Volgens een gevonden rekening kostte 2 eeuwen geleden een reis van Berlijn riaar Zwitserland 400 gulden, wat gelijk staat met een 2000 gulden waarde van thans. Ze moest natuurlijk worden afgelegd per wagen. Een spoorkaartje kost minder. Napoleon antwoordde op de vraag, welke maatregelen er moeten genomen worden om het volkskarakter te her vormen Geef aan Frankrijk moeders. Aan de standbeeldenwoede te Parijs is weder eens te meer toegegeven door een besluit van het stadsbestuur tot oprichten van 25 nieuwe tegelijk. Van uit de vogelwacht „Rossitten" worden, op aanwijzing van den Prui- sischen minister van Landbouw, nauwkeurige kaarten gemaakt van de trekwegen der vogels. Men is hiervoor reeds geslaagd voor de trekwegen van de kraai, de ooivaar en de meeuw. Er zal voor het eerst in Engeland een Bijbelsch drama ten tooneele worden gebracht. Steeds had de En- gelsche puriteinsche geest zich er tegen verzet. De hartjesdag in Amsterdam, een z.g. volksfeest op den derden Maan dag van Augustus, begint in „drukte" te verminderen. Als de berichten waar zijn is er in de midden Vereenigde Staten een onhoudbare toestand van hitte, die den oogst vernielt, het vee doodt, en de menschen doet gaan slapen in tenten op het land en op de heuvels,, terwijl het water is opgedroogd. De ééne kerkelijke provincie van Madagascar is door den Paus verdeeld in vijf diocesen wegens den vooruitgang van het Katholicisme. Er zijn twee klachten ingediend bij het gerecht te Weenen tegen Prinses Louisa van België wegens oplichting. Bij een proefschot met scheepsge schut in Oostenrijk, sprong het kanon met als gevolg: 3 dooden, ^gewon den, waaronder de vice-admiraal. Het wringt tusschen Rusland en Turkije. Het schijnt, dat de Burgaarsche be volking van Macedonië niet wil wo nen onder Serviërs en Grieken, en deze weder niet onder de Buigaren. In verschillende plaatsen steekt de be volking het eigen dorp in brand en trekt naar een andere streek. Lieve menschen, maar wat een volks haat. En deze menschen zijn bevrijd van de Turksche heerschappij! Mesothoriura. Te Miïnchen en te Pest heeft men vanwege het stadsbestuur en ten be hoeve van gemeente-ziekenhuizen de somma's van 300000 Mrk, respectie velijk 60000 Mrk. uitgetrokken voor den aankoop van mesothorium. Deze stof, een radio-actief zout, wordt ver vaardigd van de afvalproducten der gloeikousjes-industrie. Het zendt stra len uit, die in het duister lichten. In deze stralen ligt de geneeskracht, die de kankercellen doet oplossen en ten slotte geheel doet verdwijnen. Reeds heeft men door het aanwenden van 100 a 200 Gr. mesothortum vele vrou wen genezen van haar buikkanker. Er is echter nog te weinig tijd ver streken om te weten of de mesotho rium bestraling een duurzame gene zing brengt. Het nieuwe kanker-ge neesmiddel is oneindig veei goedkoo- per dan radium. —o Onze oude aarde bevat nog heel wat schatten. Zoo zijn in het gebied van een Indisch vorst, Mahmoud Bouhter, 150 mijlen ten N. van Cal cutta reusachtige lagen goud-en ijzer erts, magnesium, steenkool, astbest en veldspaat gevonden. Volgens den geo loog Billinghurst is het goudgehalte zeer groot. o Bieraccijns, In Limburg betaalt men per hoofd en per jaar 80 cem aan bieraccijns, in 't overige deel van Nederland gemiddeld 17 cent. - Chauffeurs-geheelonthouders. In „De Auto" bepleit de hoofd redacteur geheelonthouding voor den bestuurder van den automobiel. „Hij, die de hand aan het stuur rad heeft, mag absoluut geen alcohol gebruikt hebben!'' zegt hij. En aan het slot „Wij willen er alleen de aandacht op vesttgen, dat, als de verklaringen van de „deskundigen1 waarheid be vatten, men er te Amsterdam wel aan denken mocht, dien taximeters- chauffeurs, die niet buiten eenige glaasjes jenever kunnen, een anderen werkkring te geven. Zij zijn een voortdurend gevaar voor de op den weg verkeerenden en brengeü het automobilisme bij het groote publiek in discrediet." o Om zeeziekte te voorkomen Op de stoomschepen van den dienst Dover-Ostende heeft men een con structie ingevoerd om zeeziekte te voorkomen. Zij bestaat uit twee groote waterreservoirs, die aan beide lengte zijden van het schip zoover mogelijk van de kiellijn verwijderd zijn aan gebracht. In deze reservoirs, die door leidingen met elkander verbonden zijn bevindt zich een bepaalde hoe veelheid water, dat door het slin geren heen en weer vloeit. Het wa ter, dat steeds naar de laagste kant vloeit, loopt niet plotseling van den eenen kant naar den anderen, maar vertoont de slingerwerking eerst langzamerhand. Daardoor herstelt het evenwicht zoodanig, dat de ge wone zijdwaartsche opheffing van 10 en 20 gr. tot 2 en 3 gr. verminderd worden. Deze methode is gevonden door ingenieur Frahm. o De oude liederen der Indianen. De Amerikaansche Regeering heeft eenigen tijd geleden het plan opgevat om de oude Indianenliederen fonogra fisch op te doen nemen en ze zoo in een fonogram-archief voor het nage slacht te bewaren. Onlangs is Geoffrey O'Hara, aan wien dit werk is opgedra gen, met zijn arbeid begonnen. Reeds heeft hij fonogrammen met liederen der Zwartvoet-Indianen naar het archief te Washington gezonden. O'Hara had ech ter niet noodig naar het Glacier-Na tional-Park in Montana, het gereser veerde gebied der Zwartvoeten te gaan. De hoofden van dezen Indianen-stam zijn naar New-York gekomen, om hun liederen in een fonograaf te zingen. Het Vrije Woord voor Abonnés. o Geestdrift. Ontbrand in mij, o geestdrift onzer vad'ren, Verwarm, beziel mij zelf geheel en al O, Neêrlands bloed, doorstroom ook mijn ad'ren, Dat ik in alles wakker sta en pal Ontvlam mijn hart, mijn zin, mijn lust, mijn leven, Versterk mijn kracht, verlevendig mijn hoop, En blijke zoo geheel mijn doel en streven Dat ik het pad der deugd, met vastheid loop. Verlicht mijn oog, opdat ik helder stare Door nev'len en door moeilijkheden heen. Geef mij den waren moed, wat mij ervare, Gij kunt dat zelf, o geestdrift, gij alleen Gij wijst mij op de dagen van 't ver leden, Die dagen, zoo vol glorie, zoo vol roem Gij geestdrift onzer vad'ren, ook nóg heden, Bloeit gij op Neêrlands' grond, gij schoone Bloem door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77. Middelburg. o Mijnheer de Redacteur Mag ik zoo vrij zijn een plaatsje te verkrijgen in het Vrije Woord, bij voorbaat mijn dank dan. De gemeenteverkiezingen zijn geëin digd. Sjef heeft zijn zin gekregen. Bij de eerste stemming werden aan geprezen Adriaansens en Buijsrogge in een strooibiljet dat de schrijver niet durfde te onderteekenen waarvoor hij wel zijn redenen zal hebben gehad, en dat ook niet opgaf den naam van den drukker. Buijsrogge moest van zulke lui geprezen worden volgens zijn levenswandel, Adriaansens was heel tevreden een collega van B te zijn, en van zoo een schrijver gepre zen te worden. Ik dacht altijd van hem, dat hij daarvoor zich te goed zou achten. Block werd over jaren uitge maakt van hetzelfde partijtje menschen in een strooibiljet voor Judas, thans schijnen diezelfden hem niet te kun nen missen. Hoe gelukkig is thans de Raad van Stoppeldijk U Mijnheer de Redacteur dankende voor de plaatsruimte. S. E. DE MUNCK 20 Aug. 1913. 0 HULST. Het „Onafhankelijkheid- feest" is, dank zij het gunstig weder, volledig volgens het program geslaagd. Het Comité heeft aldus een welver diend succes van zijn moeielijke op zich genomen taak. CLINGE. De heer Fr. Zaman, thans onderwijzer te Leeuwarden, slaagde voor akte Fransch l. o. H. P. den Bouwmeester f- De Heer den Bouwmeester, Staten lid voor Middelburg, is overleden. Hij bekleedde vele openbare functies, als wethouder, voorzitter van de Kamer van Koophandel, voorzitter van het bestuur van den polder Walcheren, enz. Correspondentie. P. v. W. Keulen. De krant wordt geregeld toegezonden aan Uw adres, precies zooals U het opgeeft. STAATSLOTERIJ. No. 773 een prijs van f 25000. 15591 f 1500 8024 f 1000 13693 f 1000 20010 o f5000 8270 f2000 3464 f1500 15596 f 1000 2570 f 1000 18711 n f 1000 Hulst, 18 Aug. Per 100 K.G. Tarwe f 10,50 a f 11,00, Rogge f 7,50 a f 7,75, Wintergerst f 00,00a f 00,00, Zomergerst f 00,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 10,50 a f 11,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 13, Bruineboonen f 11,50 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f 0,00 a f 0.00 Koolzaad per zak van 106 liters f 20,00 a f21,00. Paarden 0|stuks, verkocht 0, Rundvee 31, verkocht 8. Varkens 20, verkocht 16. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,15. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.723 f47.75. 3 cent de kilo bij J. DE SMET—Laget, Station Hulst. Aan het zelfde adres te loop bij T H. V O E T StationHulst. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3