Flick's Cacao er is No. 207. Zaterdag 23 Augustus 1913. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. RichtingVoor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT ELKBN SATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. W? Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ÏSMilDEMMl] de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Abonnement per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Adverfcentiën. ADMINISTRATIE: DRUKKER IJ: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. Zijn stembusbeloften geldig O De beantwoording van deze vraag zal afhangen van deze vraag koopt een Kamerlid de stemmen van de kiezers, of is hij de vertegen- diger van de kiezers Is hij de vertegenwoordiger van de kiezers: dan heeft niet hij te beloven aan de kiezers, maar de kiezers hebben hem op te dragen door hem te vertrouwen. Is hij Kamerlid geworden door aan de kiezers wat te beloven, wat niet anders is dan door hunne stem men te koopen, dan moet hij de koopsom betalen dus inlossen zijne door belofte ontstane schuld. Wat is nu naar het Nederland- sche Staatsrecht rechtens Dit dat de Staten-Generaal ver tegenwoordigen het geheele Neder- landsche Volk, art. 78 Grondwet, dat is, de Kamerleden vertegenwoor digen den ivil van het N«derland- sche Volk, dus niet zij zijn koopers door beloften van de stemmen der kiezers. Het door beloven koopen van de stemmen der kiezers ia alzoo eene niet alleen met een der grondsla gen van het parlementaire staatsrecht maar zelfs met den grondslag zeiven van dit staatsrecht strijdige daad. En aangezien de Staten-Generaal voor taak hebben, in de eerste plaatsom zeiven in acht te nemen de bestaande wetten zoolang ze niet zijn ingetrokken, daarom zijn de stemhusbelofien, gedaan door de candidaten aan de kiezers, naar staatsrecht ongeldig. En de kiezers hebben hierbij geen reden tot klagen. Immers. Als een candidaat door belof ten de stemmen koopt van de kie zers, dan weten, ot moeten weten, de candidaatdat hij van den kie zer wel kan koopen zijn stem maar •doch alleen in den geest waarin de kiezer die stem bezit krachtens de wet, cn dit isom aan te wijzen een vertegenwoordiger des volk* de kiezerdat de candidaat, gekozen zijnde, niet uitoefent een bedrijf tot exploitatie ten eigen behoeve van algemeene belangen, dus niet is een koopman of bedrijfsond-crnemer, maar ds een vertrouwensman vaa het volk om de belangen van het volk te te dienen. En dat de kiezer zeil Lgeen waarde hecht aan de belofte, "waarvoor bij zijn stem verkocht, 'blijkt hieruit, dat hij hij elke nieuwe "verkiezing opnieuw moet worden bewerkt, waaruit volgt, dat hij uit eigen beweging geen verantwoording vraagt van de aan hem gedane be lofte. Er is slechts één geval, waarin de stembuebelofte geldig is. dat is, "waarin de koopsom volgens de wet schuldig is en de betaling er van in rechten kan worden gevorderd. Het ééne geval is ditdat het Ka merlid volgens de wet niet is een vertegenwoordiger maar een ambte naar of koopman, die zijn ambt van het volk als eerste overheid koopt met voor doel om door het ambt de koopsom plus winst van ditzelfde volk terug te winnen. Deze toestand is niet zoo vreemd ais hij op het eerste oog wel schijnt, hij beeft b.v. bestaan in het Romeinsche Rijk in het tijdperk dat de kracht van het Romeinsche Volk door zedenbederf was gebroken. In dit tijdperk wer den door „brood en spelen", dus door aalmoes en door genot, da wil en het geweten van het Romeinsche Volk verdoofd, dat in den vorm van volkstribunen en senaat zijn volks vertegenwoordigers had of op het laatst heette te hebben. Die toestand gegrond op de laDdzeden bestaat op heden nog in sommige Republieken, waar men door moord en opstand en tegen beloften van buit op de tegenstanders of op de exploitatie van 's Rijksgoed verkrijgt het volksver tegenwoordigerschap. Van dezen zelfden aard is een stem busbelofte in de meer moderne be schaafde landen: wat is b,v. de stembusbelofte van staatspensioen uit eens anders kas in wezen anders dan de belofte tot buit door een Mexicaanschen generaal gedaan aan zijne politieke en met geweren en dolken gewapende partijgenooten Het eeaige verschil isdat in de moderne beschaafde landen de ex ploitatie van den medeburger be schaafder toegaat maar met gelijk resultaat door middel van een boven de finantieele krachten uitgevaardigd belastingbiJlet. Wat is het eindresultaat van deze onze overweging Ditdat wij in Nederland met het stelsel van stembusbelaften op den verkeerden weg zijn. Nederland heeft mannen noodig, die vierkant met dit geheele stelsel breken, die dus voortgaan in de ontwikkeling van ons staatsrecht en breken met stembnspolitiek. Als dit mocht zijn het eindresul taat van onze tegenwoordige poli tieke verwarring, dan zal 1913 nog op het laatst kunnen zijn een voor Nederland gezegend jaar. Maar deze weg zal wel niet wor den opgegaan, want.. het is de weg van (1ö Volkswil. Domela Nieuwenhuis over de crisis. De leider van de vrije socialisten of anarchisten, zooals men deze fractie ook wel noemt, de heer F. Dome)a Nieuwenhuis uit Hilversum, sprak Woensdagavond der vorige week over de ministerieele crisis in het gebouw De Nijverheid te Utrecht. Voor een méér dan stampvolle zaal zóó dicht bezet, dat de politie last gaf de deuren te sluiten. Men zat toen vrijwel als ha ringen opgepakt. Wel een honderd menschen moesten worden heenge zonden deze waren daarover zéér ontstemd en probeerden op alle mo gelijke manieren nog binnen te komen. Maar de politie waakte streng voor de veiligheid van de bezoekers in de zaal en hield de deuren op de gren dels. Men was echter zóó belust om den heer Nieuwenhuis te hooren spre ken over het aangekondigde onder werp, dat men op een der portalen een ladder tégen den muur zette, om zoodoende een ventilatie-rooster, heel in de hoogte, te bereiken, waardoor 'men de woorden van den inleider hoopte te kunnen opvangen. En staande op de ladder, het oor vast tegen den rooster gedrukt, stond men te luisteren bijna 2 uur achtereen. Het publiek in de zaal was zéér gemengder waren vele arbeiders, maar wij zagen ook andere belangstellenden, raadsleden, een notaris, enz. De heer Domela Nieuwenhuis deelde bij den aanvang mede, dat de afdeeling Utrecht van de S.D.A.P. was uitgenoodigd voor debat, maar bericht had gezonden, daarvan geen gebruik te zullen maken. (Hilariteit). Komende tot de gebeurtenissen van den laatsten tijd, wees spr. er op, dat „Het Volk" van hem allerlei onvriendelijke dingen heeft gezegd cm den leider van de anarchisten uit te beelden als iemand zonder invloed en zonder beteekenis, iemand van vervallen grootheid, die nu aan den kant van den weg het po litieke schouwspel mag gade slaan. Dat is dan nu geworden van Domela Nieuwenhuis, den man, die de positie van een Troelstra onder het volk had kunnen innemen. „Zeker," zoo zeide de heer Nieuwenhuis „dit had ik gewis kunnen doen, indien bij mij eer- en heerschzucht de boventoon hadden gevoerd. Maar bij mij gingen de be ginselen boven eer en macht. En aan de beginselen trouw blijvende, heb ik mij opofferingen moeten getroosten en die opofferingen heb ik, ter wille van de zaak der arbeiders gaarne ge dragen. De principes waren mij dier baar bovenal. Indien de Koningin mij om voorlichting had gevraagd in deze dagen, dan zou ik, evenals Troelstra, naar Het Loo zijn gegaan „Het Volk" tracht dat nu heel anders voor te stellen, maar óók ik zou er ter audiëntie zijn gekomen. Alléén ik zou niet aan liet hof zijn blijven de- jeuneeren. Toen ik als Tweede Kamer lid destijds de uitnoodiging kreeg om bij de Koningin-regentes aan tafel te komen, heb ik daarvoor bedankt schrij vende, dat ik over zaken gaarne met haar zou wilien praten, maar liet on- noodig vond om óók te komen eten. Tro^istra heeft dat wèl noodig gevon den. De S.D.A.P. neemt bij de huidige crisis een eigenaardige positie in. Zij stelt het den arbeiders voor, alsof de overwinning aan de sociaal-democratie is geweest. Niets is minder waarde sociaal-democratie heeft niemendal ge wonnen, want voor de verkiezingen is er van de sociaal-democratie geen sprake geweest. Zóó weinig sprake nog wel, dat de socialistische predi kant Bakker uit Zwolle op een kiezers meeting te Almeloo zelfs verbood over de sociaal-democratie te spreken, want die was nu ganschelijk niet aan de orde (gelach). De sociaal-democratie kan nu dus bezwaarlijk zeggen dat zij het is, die gewonnen heefthet so cialisme stond als zoodanig geheel buiten den slrijd. En wat die „winst" van de S.D A.P. dan r.ög beteekent, leeren ons Hoogezand en Rotterdam De sociaal-democratie houdt er een leuke logica op na. Als men haar vraagt of zij wethouders wil hebben in een gemeenteraad, antwoordt zijja. Als men haar vraagt of zij Gedeputeerden wil hebben in de Staten antwoordt zij ja. Maar wanneer men haar vraagt of ze óók ministers wil hebben, antwoordt ze gemoedereerdNeen (Luid gelach Waar zit nu de logica? De S.D.AP. heeft zich niet kunnen opwerken tot de hoogte, dat ze inzag hoe zij aan de verplichting om mede te regeeren, thans niet mocht onttrekken. Het me degaan bij de stembus der vrijzinnige partijen, bond haar ertoe, nu ook met die partijen het bewind te aanvaarden. Samen uit samen thuis. Maar de consequentie van haar prediking heeft de S.D.A.P. niet aangedurfd wél woor den, maar géén daden, wél beloven, maar als het er op aan komt, niets doen. De arbeidersklasse zal intusschen zéér terecht bij een eventueel regee- ringsconflict tot de S D.A.P. roepen aan u de schuld, gij draagt er de ver antwoordelijkheid van. Merkwaardig is bij dezen loop van zaken de houding van mr. Troelstra geweest. Wie Troelstra wil beoordee- len, moet Troelstra van vroeger ken nen. In 't verleden ligt het heden. Troelstra heeft bij groote beslissingen altoos gewankeld; hij heeft gewan keld in 1903, en heeft opnieuw ge wankeld in 1913. In het eerst vurig vóór de algemeene werkstaking om er dan even later, weer even vurig tégen te zijn. In 1913 is hij eerst tégen de aanvaarding van ministerzetels en even later zegt hij weer kalm er vóór te zijn. En op het congres te Zwolle beweert hij, alsof het niets is: als.de partij anders beslist, zal ik toch haar leider blijven. Zoo iets is alleen mo gelijk in de S.D.A.P. Wij zien weder precies een herhaling van het gebeurde in 1903. Zeker, de loop van de groote vraag is evenwel, of dat op den duur zoo blijven zal, of de arbeiders niet zullen gaan inzien, dat de sociaal democratie onmachtig is om de wen- schen van het arbeidersvolk tot verwe- zelijking te brengen. Het gepasseerde in den laatsten tijd zal de menschen een heel stuk wijzer hebben gemaakt. Troelstra en de zijnen zoeken het in 't parlementarisme, ze hangen dat aan, al verklaart Troelstra ook zelf in een Kerstrede te Amsterdam in Plancius dat 't parlementarisme een instelling is van het kapitalisme en dus verkeerd. Maar bij Troelstra is tegenstrijdigheid in zeggen en doen geen zeldzaamheid. En zoo zien we dat de S.D.A.P. haar heil poogt te vinden in het stelsel van het parlementarisme, het stelsel dat de aanhangers er van doet afglijden naar beneden, dat afleid van het hoofd doel, en de arbeiders dus nooit of te nimmer kan voeren tot de verlossing, die de S.D.A.P. belooft te brengen. Met het parlementarisme doet men nietsin het parlement heerscht, als in alle andere lichamen van het kapi talisme de macht van het geld, de Kamerleden zijn er de zetbazen van het kapitaal. Men ziet het in Amerika, waar nog onlangs zonder blikken of blozen is verklaard, dat men 't congres en de senaat desnoods de president zelve omkoopt, als de geldzak het verlangt. Hoe wil de S.D.A.P. verlossing bren gen met behulp van het parlement? De meerderheid van 51 halen ze nooit een meerderheid van 26 in de Eerste Kamer nooitgrondwetsherzie ning met 2/3 van het aantal stemmen om de Eerste Kamer als de vertegen woordiging van den dubbel overge- haalden geldzak naar huis te stu ren, kunnen de socialisten alléén ons nooit bezorgen. Wat kunnen ze dan eigenlijk wel Laten we het maartfa- deiijk zeggen niemendal dan de ar beiders laten wachten op een betere toekomst. Troelstra weet even goed als spreker, dat wanneer hij geroepen wordt tot de regeering, hij als man van gezag zal hebben te doen wat alle andere regeeringspersonen zullen doen. En dat isschieten op degenen, die in algemeene werkstaking zijn en pro- beeren deze te doen mislukken. Dat kèn niet* anders, dat is een onafwijsbaar ge volg van het regeeren. In dat opzicht zou Troelstra hetzelfde doen als Kuy- per in 1903. En deed hij het niet, dan groef hij z'n eigen ondergang. Dat is de vrucht van het gezegende parle mentarisme, waarop de S.D.A.P. haar vensting bouwt, maar die de arbeiders nooit en nooit tot de victorie zal voeren. Men schreeuwt in die partij nu wel erg ^hard om het algemeen kiesrecht als het ideaal bij uitnemendheid maar weten de arbeiders wel, dat Frankrijk en Duitschland die alge meen kiesrecht al sinds jaren hebben, dat hun aantal afgevaardigden in de regeeringscolleges nog steeds en al toos vèr en vèr beneden de helft van het totaal is, dat ze het nog nergens tot een meerderheid hebben kunnen

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1