Flick's Cacao No. 206. Zaterdag 16 Augustus 1918. 4e Jaargang. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst. Richting': Voor waarheid en voor recht, door eigen daad en door daad van anderen, zonder aanzien van persoon of partij. VERSCHIJNT RLKEN ZATERDAG. Gentschestraat C 7 te Hulst. w? Stichter: H. A. van Dalsum. Bierkaaistraat A 28 te Hulst. Gentschestraat B 4 te Hulst. ER IS de allerbeste. DE VOLKSWIL REDACTIE: Ahonnemeut per drie maanden NEDERLANDf 0.50. BELGIEfr 1.20. ANDERE LANDEN f 0.80. - - Abonnementen worden dagelijks aangenomen. - - Niet geplaatste stukken worden niet terug gegeven. Het blad neemt geene verantwoordelijkheid voor den inhoud van het Vrije Woord en voor dien van Advertentiën. ADMINISTRATIE: DBUKKERH: Advertentiën, in te zenden vóór Vrijdags om 12 uur. Prijs per regel 10 cent. Bij abonnement of geregelde plaatsing belangrijke vermindering. Dienstaanbiedingen contant f0.25. geworden 16. O Bij de herstemming op 8 Augus tus in de vacature Spiekman, die drie maal was gekozen, is in Rot terdam I gekozen de heer B. J Gerretson C. H met 4670 stemmen tegen 4241 uitgebracht op den heer AB. de Zeeuw, Socialist. De socialisten, die eerst hadden 18 zetels, en door de naverkie- zingen Hoogezand verloren aan den Liberaal, verliezen dus nu weder Rotterdam I aan den Christelijk Histosische, waardoor de 18 zijn geworden 16, en waardoor de Rechterzijde van 45 is geworden 46. in datzelfde district was Spiekman soc., gekozen met 5676 tegen 4528 op Gerretson, zoodat bij de na^er- kiezing de laatste 152 stemmen vooruitging en de socialist roet 1425 Btemmen achteruitging. Deze stemmencijfers wijzen er op, dat geen volksstrooming is ge komen naar hechts, maar dat de Liberalen, zeker als gevolg van de houding der socialisten bij de Ka binetscrisis, weinig meer gevoelen voor de laatsten, en grootendeeis zijn thuis gebleven. Dit blijkt dui delijk uit de vergelijking der stem men bij de Juniverkiezing. Toen had de liberaal 2244 stemmen, terwijl de socialist bij de herstemming er 1937 bij kreeg, terwijl hij nu slechts 498 meer kreeg dan Spiekman bij de eerste stemming in Juni. En voor Gerretson geldtdat in Juni op Keuchenius, Christen Democraat, waren uitgebracht 109 stemmen en, nu Gerretson 152 stemmen meer kreeg. Uit de naverkiezingen van Hooge zand en Rotterdam I kuunen wor den getrokken deze 2 conclusies le dat er nog geen kentering is in de volksstrooming naar Rechts 2e maar dat er is een oppositie geest onder de kiezers tegen den socialist, omdat deze door zijne weigering om de ministrieele ver antwoordelijkheid te dragen het on mogelijk heeft gemaakt een levens vatbaar Links Ministerie te vormen. En uit deze twee conclusies volgt een derde dat er is een b 1 ij v e n d e onmacht zoowel bij Links als bij Rechts. Bij Links, omdat er geen vertrouwen is tusschen Liba- raal en Socialistbij Rechts omdat de volksgeest is tegen Fichts. En een vierde conclusie iegt zich op dat, al zou bij eene Kameront binding Rechts komen boven de 50, dit als oorzaak zou hebben niet de volksliefde voor Rechts maar de onverschilligheid door on'goocheling bij Links, wat verslapt en ontze nuwt de levenskracht van eene eventueeie Kamei meerderheid van Rechts. Onmacht en verwarring in het heden, onverschil ligheid in de toekomst: dat is het beeld van het politieke leven van Ne derland. Dit beeld is een treurig beeld, maar een zuiver gevolg van den onwil en van de hooghartigheid zoo wel bij Links als bij Rechts om de Volkswil te erkennen en haar leer. Men kan voor de waarheid wel de oogen sluiten, maar niet ver hinderen, dat de waarheid leeft en haar werk doet. De Volkswil zal zegevieren. Algemeen Kiesrecht. O Hoe wij er over denken is bekend. Zoodra een Staat erkent het stelsel van volksvertegenwoordiging heeft in beginsel ieder lid van de maat schappij het recht om mede te spreken in die belangen, welke alge- meene belangen zijn in deze maat schappij, zelfs zuigelingen, onverschillig of ze zijn man of vrouw. Maar aan gezien dit algemeen belang vordert, dat van het recht een goed gebruik wordt gemaakt, en dat dus door het gebruik maken van dit recht geen hoogere algemeene belangen worden geschaad, is het zaak van Staats beleid de uitoefening van het recht om mede te spreken in de zaken van algemeene belangen slechts te laten aan hen, die moeten geacht worden verantwoordelijkheidsgevoel te hebben voor hunne daden in de maatschappij. Voor ons is de zaak van Kiesrecht daarom niet een zaak van beginsel maar een van beleid, en deze zaak van beleid brengt voor het Nederland van onzen tijd mede, dat er zij een Kiesrecht voor alle mannelijke Ne derlanders van zekeren leeftijd, die verantwoordelijk zijn voor eigen daden en zich niet onttrekken aan hunne plichten van staatsburger. Wij hebben deze zaak besproken, het laatst in onze verhandeling over de beginselen van het Nederlandsche Staatsrecht aan de hand van de voor genomen en nu wel, althans voor- loopig, afgedane Grondwetsherziening. De katholieke professor Struijcken noemt, in een artikel in Van onzen T ij d, het principieel verzet van de Rechterzijde tegen het algemeen kies recht, alsof dit zou zijn onrechtzinnig, een revolutiebeginsel, eene „a n t i- „q u i t e i t, die nu toch eindelijk voor „goed in het museum behoorde te „worden opgeborgen." Mr. Struijcken is professor van de Universiteit van Amsterdam. Hij noemt bet aanvaarden van het Algemeen Kiesrecht niet een overloopen naar de vrijzinnige con centratie, „maar als het resuitaat eener „gezonde realistische staatkunde, die, „na al wat is voorgevallen, thans het „algemeene individueele stemrecht „onafwijsbaar met zich brengt." Voor hem is dus het toekennen in onzen tijd van het Algemeen Stem recht een zaak van beleid, en hieruit blijkt, dat hij zich stelt op het standpunt, door ons reeds ingenomen in onze bro chure Kamercandidatuur Hontenisse 1909. In hetzelfde nummer, waarin Prof. Struijcken pleit voor het Algemeen Kiesrecht wijdt dr. Gisbert Brom te Rome een artikel aan het Algemeen Kiesrecht in 'talië, dat hij een leer zaam voorbeeld noemt, en waarover hij schrijft. „Evenmin vóór als na de aanne ming dezer kieswet hebben zich de ltaliaansehe Katholieken met een enkel woord daartegen verklaard. Nog sterkerde vijf nationale Bon den, waaruit de actie der ltaliaansehe Katholieken federatief is samenge steld, hebben gezamenlijk een open bare verklaring afgelegd, dat zij de nieuwe kieswet, algemeen kiesrecht incluis, zonder bezwaar aanvaarden en geheel hun partij op dien grond slag willen georganiseerd zien te krijgen. Van tegenspraak krachtens het katholieke beginsel heeft men nimmer iets bespeurd. Wanneer men nu weet, dat zoo wel de sociale als de staatkundige acte der ltaliaansehe Katholieken onder het strenge toezicht en de bijzondere leiding staan van den H. Stoel, dan is deze houding onge twijfeld hoogst opmerkenswaardig. Des te meer, wanneer men aan neemt, dat bovengenoemde verkla ring der vijf Bonden niet zonder medeweten en zelfs goedkeuring van den H. Stoel uitgevaardigd is. De ltaliaansehe Katholieken moesten zich gedurende ruim veertig ja ren wegens het „Non expedit" van stelselmatige deelneming aan po- litieken strijd geheel onthouden. Daarop zijn zij ternauwernood ge oefend en voorbereid. Toch hebben zij ruiterlijk en zonder eenigen schroom het nieuwe kiesstelsel aan vaard. Maar tevens spannen zij nu al hunne krachten in, om het kie zerscorps te organiseeren," Wij nemen deze opmerkingen van prof. Struijcken en van dr. Brom over uit het Persoverzicht van het Handelsblad van 9 Augustus 1913, en laten aan onze lezers de beslissing over de juistheid der benamingen, die ons reeds in 1909 en ook nog in 1913 en ook reeds vroeger naar het hoofd zijn geslingerd alsof wij zijn niet wijs, raddraaier, enz. omdat wij een ander standpunt innamen en innemen dan de „officieele" Katholieken. En het is niet alleen in deze zaak van kies recht waarin wij meer toekomstdoor- zicht hebben dan veie anderen N a verloop van tijd zal alles worden bevestigd wat wij hebben voorzien. Voorloopig is al reeds bevestigd toen wij, de éénige in Nederland, voorzagen den tegenwoordigen staatkundigen toe stand van onmacht en verwarring, en dat onze voorspellingen zijn uitgeko men is in onze streek bij vele trouwe Volkswillezers een onderwerp van ge sprek. Men kan ons wel beleedigend dood zwijgen, maar niet beletten dat de waarheid haar werk doet. MELK. Een koninklijk besluit! Wij, Lodewijk Napoleon, door de gratie Gods en de constitutie des koningrijks, "koning van Holland, co- nitable van Frankrijk, wülende vast stellen een zeker en algemeen ont werp tot verbetering van het depar tement Zeeland, hebben gedecreteerd en decreteren als volgt: Art. 67. In 'e vaan met den f<?r4nn vi*1 dn Hooimaand 1509 zal het geene vrouw van het platte land of van de dorpen van Zeeland vrij staan, meer dan één oorijzer tot tooisel onder hare muis te dragende vrouwen kunnen er een ter linkerzijde en de ongehuwde meisjes een aan de rechterzijde dra gen doch alleen aan de vrouwen die zelve hare kinderen zoogen, zal het vrij staan er twee te dragen. Onze minister van den Eeredienst en Binnenlandsche zaken zal van onzentwege op den eerste van den Hooimaand door de gemeentebestu ren van al de dorpen des eilands Zuid-Beveland aan de meest verdienste lijke huismoeders al die hare kinderen zoogen en gezoogd hebben, een tooi sel uit twee dier oorijzers van goud bestaande vereeren; zuliende er eene kleine plechtigheid ten dien ein de plaats hebbenhet oudste der leden van de gemeentebesturen zal in persoon dit tooisel zetten op het hoofd der vrouw, welke het gemeentebe stuur zal uitgekozen hebben. Het dorp en voornamelijk alle de vrouwen en jonge dochters zullen tot deze samenkomst gencodigd worden, na den afloop van welke er een prijs ter waarde van f 20 aan de jongelie den zal worden gegeven, hetzij om met den boog hetzij om met den snap haan naar de schijf te schieten of voor wedloopen of harddraverijen, volgens het gebruik der opgezetenen en de plaatselijke gelegenheden. De Land Drost benevens de Dros saard van Zuid-Beveland, zullen al wat tot dit onderwerp betrekking heeft op de meest gepaste en geschiktste wijze tot het oogmerk, dat wij ons voorstellen, bepalen de prijs zal den overwinnaar door de vrouw, die de onderscheiding genoten zal hebben, worden ter hand gesteld. Onze Minister van Eeredienst en Binnenlandsche zaken is belast tot het doen van de noodige voorschot ten door de gemeentebesturen zul lende de kosten worden vergoed uit de sommen van dezen dag aan ter beschikking van onzen Minister van Eeredienst en Binnenlandsche zaken gesteld. Gegeven in ons koninklijk paleis- op het Loo, den 6den van den Zo mermaand van het jaar 1809 en van onze regeering het vierde. (get.) Lodewijk. Voor copy conform, de eerste Se cretaris van het kabinet des konings, bij absentie. De Secretaris Archivist, (get.) S. Dassevael. L-.r- r-r rrrc niet het minste, dat ooit de konink lijke sanctie verwierf! Geef het kind, wat het kind toe komt de moederborst, waar geen en kel voedingsmiddel voor de kleinen bij in aanmerking komt. Dan krijgen ze geen te koude, geen te heete, geen te zware, geen te lichte kost in de teere maagjes te verwerken, waardoor zooweel duizenden bitter moeten lij den en tienduizenden voor het eerste levensjaar den doodenakkeF tot wieg krijgen. Nu kunt gij lezer hier om lachen, daar gij zelf met de flesch zijt opge kweekt, doch dat bewijst niets, daar zooveel anderen door de flesch on tijdig bezweken. Maar het kind kan niet altijd de moederborst gegeven worden. Soms sterft de moeder bij de geboorte of zoo niet, dan heeft vaak de moeder niets aan te bieden. Jammer genoeg! Dan is eene goede min als van zelf als plaatsvervangster aangewezen. Sommige menschen hebben daar deze grief tegen, dat ze meenen dat het kind met de melk ook de deug den, de gebreken en den aard der min overneemt. Dat willen wij voor een oogenblik aannemen. En wat doet ge dan Kweekt ge 't kind met koemelk Goed, maar dezelfde redeneering volgend zeggen we't neemt 't koe achtige van de koe over. Uw laatste bezwaar lezer zullen we er dus maar geen noemen. Voor som mige menschen is echter een min on mogelijk te betalen. Hoe nu Zij zijn genoodzaakt het kind melk te geven van een dier afkomstig. Doordat die er 't meest is, wordt dan koemelk genomen, hoewel ze wegens deugde lijkheid niet volgt. Dan was de beurt aan paardemelk. Wat toch is het ge- va! De kaasstof, die in de moeder- mélk aanwezig is komt in zeer fijn verdeelden toestand voor en kan daar door door het zwakke maagje ver werkt worden. Dat is ook meer het geval met paardemelk. De kaas van koemelk is echter grover en stolt in dikke klonters in de kindermaag. Daarom tracht men dat kwaad te voor komen door bij 1 deel koemelk 2 deelen water te doen. Dan voorkomt men het klonterig worden in broze maagje. Door het bijvoegen van water wordt echter de melk dunner en ar mer aan verschillende bestanddeelen. Daarom is het iaadzaam zoetjesaan wat meer melksuiker er bij te voegen, dus geen gewone suiker, wat vergif voor 't kind is. Wff ru V"r:'er t

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 1