e Volkswil BIJVOEGSEL van van 9 Augustus 1913. Van alles wat. 1 Feuilleton. o liet, gebruik v;m calcinm-eyananiid. Voor eenige jaren werd ontdekt, dat stikstof, over warm calcium-carbid gebracht, een uitstekende meststof levert. In den bodem wordt het in ammonia omgezet en zoo kan het de nitracen vervangen. Tegenwoordig brengt men de stoom over cyanamid en zet het in de fabriek in ammonia 0111. De catalytische werking van ce rium- en thoriurn-oxyden op ammonia en lucht maken het mogelijk dit in nitrisch-acide om te zetten. Een in eensmelting van cyanamid met sodium- zouten levert cyanid, dat voor de goud-delving van beiang is. Door cyanamid juist onder het kookpunt met water te behandelen, verkrijgt men dicyanamid, dat gebruikt wordt voor het verven en voor de samenstelling van ontplofbare stoffen. In Duitsch- land worden onder den naam „ferro- dur", „intensit", „Heosolin", materi alen verkocht om staal hard te maken. Deze stoffen zijn niet anders dan samenstellingen van cyanamid met alkaline-zouten en koolstof-achtige ma terie. o— De fotografie heeft reeds lang ge leden bewezen, dat, wat eens be schouwd werd als de zig-zag-lijn van bliksem, in werkelijkheid een bocht'ge lijn is. dus zonder scherpe hoeken. In „Das Wetter" verklaari Otto Meis- sner, hoe het komt, dat men een zig zag-lijn ziet. Hij meent, dat het plot selinge licht van den bliksemstraal een onwillekeurige beweging van het hoofd of de oogen veroorzaakt, het origineele beeld van den bliksemstraal blijft een oogenblik op het oogvlies, in de lengte van het beeld, dat het oog in de nieuwe stand opneemt. Daardoor krijgt men den indruk van een gebroken lijn. —o Het gebruik van veerkrachtig wolfram. Tien jaar geleden werd wolfram nog als een brons metaal beschouwd, thans worden in de gloeilamp-fabri- catie groote hoeveelheden veerkrachtig wolfram gebruikt. Dit rekbare metaal is practisch onoplosbaar in alle ge wone zuren, het smeltpunt is nog hooger dan dat van eenig ander me taal, het is niet magnetisch en heeft een grooter soortelijk gewicht dan lood. Deze uitstekende eigenschappen maken het behalve voor gloeilampen o I.' ARTHUR SUTHERLAND. De heer Arthur Sutherland zat aan het open raam van zijn kamer in het Hotel Metropolis en beschouwde, met een sigaar in het hoofd, de gestadige afwisseling van eb en vloed in de menschenmassa, die zich bewoog langs een der hoofdstraten van de wereld stad New-York. 't Was 's middags drie uur en een zonnige Meidag. Beneden hem stroomde voortdurend die zee van toiletten met alle mogelijke en onmogelijke scha keering van vorm en kleur. Een orgel onder zijn raam speelde bij dit alles eene opwekkende melodie en het kwam den beschouwer voor alsof de voorbijgaande mannen en vrouwen zich allen min of meer bewogen naar de maat dier straatmuziek, en alzoo te zamen de groote quadrille des le vens dansten. Of is dat voortdurend heen- en wedergaan, dat buigen en knikken, dat stilstaan en uitwijken, iets anders dan een groote quadrille, die wij dagelijks aftrippelen en wel op de maat eener muziek, die door ons hart wordt aangegeven, en nu eens klinkt als een vroolijke fanfare en dan weder treurig en sleepend is als een doodenmarsch Arthur Sutherland zat daar en bekeek ook voor andere dingen geschikt. Het is harder dan platina en platina-iri- dium, een betere warmte-geleider en heeft een lagere spanninghierdoor is het zeer geschikt voor electrische contacten, telegraaf-relais, enz. Men hetft ook wolfram-smeltovens en wel twee verschillende systemen. Zij vol doen buitengewoon bij proefnemigen in laboratoria, bijv. de vervaardiging van kunstmatige edelsteenen. Wolt- ramgaas wordt met veel succes bij de afscheiding van vaste lichamen uit vloeistoffen gebruikt. De bijzondere eigenschappen van het wolfram maken het zeer geschikt bij antikathoden voor Röntgenbuizen. o— Het verschieten der kleuren. Een Engelsch chemicus heeft ge constateerd, dat dezelfde stoffen, die op dezelfde manier geverfd zijn, in het gebruik een zeer verschillende vastheid van kleur hadden. Door nauw keurige studiën, kwam hij tot het be sluit, dat de snelle verandering van tint toe te schrijven was aan sommige stoffen van het apprêt. Ricinus-olie en haar zwavel-derivaten zijn vooral zeer schadelijk, kokosolie en raapolie doen eveneens de kleuren verschieten, zelfs de indigo-tinten^ die toch de sterkste kleuren zijn. Men moet om het verschieten te voorkomen, in het apprêt voor gekleurde stoffen aard- noten-olie of stearine-zuur gebruiken. o Voor het menschelijk oog schijnt 't of de zon en de maan, wanneer zij laag aan den horizon staan, veel grooter zijn. Eu dit is niet alleen bij de hemel lichamen het geval. Als men over een veld gaat en men ziet een persoon of een verhooging tegen de tiorzizon zich afteekenen, dan schijnt ook de gestalte reusachtig groot. Dit ligt na tuurlijk aan een fout iri de waarne ming en moet door de psylchologie verklaard kunnen worden, echter weet men er tot nog toe weinig van. Een lid der Astronomische Vereenïging te Parijs, Dr. Fouché heeft op een ver gadering een mededeeling gedaan, die wellicht dit verschijnsel een weinig begrijpelijker maakt. Hij stond eens aan het raam van de eerste verdie ping van zijn landhuis, toen hij plot seling hevig ontstelde. Over het tuin pad naderde in snellen loop een vreeselijk dier, dat er als een tijger uitzag. Het volgend oogenblik zag Fouché, die waarschijnlijk met z'n ge dachten elders geweest was, dat de vreeselijke tijger niemand anders was danzijn kater. Deze liep echter met een gezicht, zoo helder en stra lend als de Meidag zelf, dit gestadig veranderend panonma. Waarom zou hij ook droevig zijn Was hij niet jong, levenslustig en rijk En gevoelde hij niet een soort van bevrediging nu hij, na een reis door geheel Europa gemaakt te hebben, eindelijk weder thuis was O, ha reizen heeft zijn nut, omdat het ons levenservaring schenkt, maar het grootste voordeel ligt toch opgesloten in het eenvoudige rijmpje „Oost, west, t' huis best I" waarvan men vooral na een lange uit huizigheid de waarheid leert erkennen en waardeeren. Zoo kwam het. dat Arthur Sutherland zich op dezen dag bijna volkomen gelukkig gevoelde Het leven scheen hem even heerlijk als aan Adam het Paradijs op den schep- pings-morgen en Eva nu ja, een Eva was ook in zijn Paradijszij woonde in een fraai huis op het West end en zij wachtte slechts op een woord van hem, om hem zijn geheele door gelukkig te maken. Daar werd aan de deur geklopt. „B nnen riep Mr. Sutherland, zon der om te zien en aan die uitnoodi- ging of aan dat bevel werd voldaan door iemand, die niet angstvallig bij den drempel bleef staan, maar met vluggen tred binnen kwam en het volgende oogenblik zijn hand liet rus ten op Mr. Sutherland's schouder. Deze wendde zich om en zag niet, zooals hij verwacht had te zien, den kellner van het hötel maar een elegant, keurig gekleed, jong mensch, van top tot teen, van de punten zijner niet in den tuin, maar op een klein grijs dak in de nabijheid van het raam, waarvan de kleur zich voor het oog met den bodem van het tuinpad vermengd had. Een onbewust pyscho- iogisch voorval had den afstand van het dier vijf- a zesvoudig vergroot en zoo moest de kat wel reusachtig lijken. Men heeft bij deze vergissing waar schijnlijk te doen met een wanver houding tusschen de schijnbare grootte van het voorwerp en de schatting van den afstand, waarop het zich bevindt. o De brandnetel als textielmateriaal. Na langdurige studiën is E B. Be- senbruch er ia geslaagd deels langs chemischen deels langs mechanischen weg uit brandnetels een zeer fijne draad te vervaardigen. Bij alle proeven voldeed deze vezel uitstekend, de draad is buitengewoon geschikt voor de fabricatie van de fijnste weefsels zij is lang, sterk en rekbaar, het soortelijk gewicht is miniem en de glans is zijdeachtig. Ook neemt de vezel zeer goed kleuren aan. Bij het wasschen krimpt zij niet en evenmin gaat de glans verloren. Reeds be schouwt men de brandnetel-vezel als een uitstekend surrogaat voor kunst zijde. Met zijde en wol vermengd, is zij uiterst geschikt voor brei-materi- aal, evenals voor het vervaardigen van confectie-stoffen. Volgens de „Zeitung für angevvand te Chewie" heeft een maatschappij te Kiel het plan opgevat op grooten schaal brandnetel-vezels te fabriceeren. De fabriek denkt da gelijks 2000 K. G. zuivere vezels af te leveren. o— De vooruitgang der Russische pers. Volgens een technisch tijdschrift te Moskou, was Rusland langen tijd het land in Europa, waar in vergelijking met het bevolkingscijfer de minste dagbladen verschenen. Vijftig jaar ge leden waren er slechts 14 dagbladen in het geheele rijk. De Russische pers ontwikkelde zich zeer langzaam, tot in 1905 de nieuwe grondwet gepro clameerd werd. Op dat oogenblik be stonden er 110 dagbladen, waarvan 6 in Siberië. De drukpers-vrijheid, die de nieuwe constitutie waarborgde, kwam de ontwikkeling der pers ten goede Europeesch Rusland werd in 6 jaar tijds 275 dagbladen rijker, Aze- atisch Rusland 26. Thans bestaan er 379 dagbladen in Eur. Rusland en 32 in Siberië en Turkestan. In Siberië is thans één dagblad op 210 000 inw., in Polen 1 op de 277 000, en in den Kaukasus 1 op 278 000, in Europeesch Rusland 1 op 291 000, in Russ. Tur kestan 1 op de 1670 000 inw. o— Volgens de Eerste Internationale Film-Courant is het in Amerika gelukt, een apparaat uit te vinden, dat het mogelijk maakt films iangs telegrafi- schen weg over te zenden. o Een oorlog-statistiek. Er is in de laatste drie eeuwen heel wat afgevochten. Gaston Bodart heeft een oorlogenstatistiek opgemaakt, die interessante cijfers toont. De bereke ningen loopen van 1618 tot 1905. Niet minder dan 1044 veldslagen, 122 zeeslagen, 490 belegeringen en 44 capitulaties staan genoteerd. De lang durigste veldtocht viel in den oorlog tusschen Venetië en de Turken hij duurde 55 jaar van 1644 tot 1699; de 6 daagsche veldtocht in den oor log van Italic contra Oostenrijk, was de kortste. Frankrijk heeft bet meest gevoch ten, Oostenrijk volgt, dan Engeland, nummer vier is Rusland, Pruisen vijf, Spanje zes. Nederlaag tot overwinning staan in Frankrijk tot elkaar als 4 tot 5. Voor Pruisen en Engeland is deze verhouding 4 tot 6. Fi ankrijk won voor 42 pCt. en Spanje voor 36 pCt. Frankrijk heeft sedert 16C0 tegen 15 naties den oorlog gevoerd. Gibraltar is van alle steden het meest belegerd. Cadix is ook lange tijden door vijanden omringd geweest. Weenen komt de derde plaats. Sebast op Port Arthur, Kandia en Plewna hoo en tot de vaak belegerde steden. In dm slag bij Moekden lieten van de 624000 strijders 138000 man het leven, van de 320000 bij Sedan 122000, van de 246000 bij Borodino 80000 en van de 192000 bij Walerloo 45000 man. o - - Palmwijn iu Tripolis, Palmwijn of „Laghbi" is een melk achtige vloeistof, die zoet en toch ietwat zuur smaakt. Na de bloeitijd in April verwijderen de inboorlingen bijna alle bladeren der palm en ma ken aan het bovenste der stam een holte, waaruit na eenige dagen het sap begint te vloeien. Gedurende twee maanden vloeit hieruit onafgebroken 10 a 20 Liter palmwijn per dag. De zoo behandelde boomen kunnen in de volgende drie jaren geen vruchten dragen en dikwijls sterven zij door deze methode. Daarom heeft de Gou verneur van Tripolis maatregelen ge nomen om de winning van palmwijn te beperken. o Het laatste opperhoofd der Irokeezen. Het laatste opperhoofd der Irokee zen, Hiawatha, is dood. Sedert vele jaren stond hij aan het hoofd van den eens zoo machtigen stam, die thans in Ontario verblijf houdt. Hoewel de 12000 Irokeezen overal verstrooid zijn, werd toch Hiawath als het opperhoofd van hen allen erkend. Zijn opvolger moet door den stam gekozen worden Hiawatha's eenige zoon Lazarus heeft zich van den stam afgekeerd en stu deert in de theologie. Men zal dus naai een ander opperhoofd moeten omzien. De meeste Irokeezen beoefenen den landbouwhun gebied in Ontario verkeert in een uitstekenden staat en wijst op een hoogen trap van be schaving. o— Een zeldzame operatie. De vee-arts Heydt in beraula heeft onlangs bij een fok-koe een merk waardige operatie verricht. Het dier had een poot gebroken. Daar een amputatie noodig was, en de koe voor fokkings-doeleinden gespaard moest blijven, amputeerde de veearts en verving de ontbrekende poot door een houten kunstbeen. Het dier kan nu zonder hulp gaan liggen en op staan er. het bevindt zich in blaken- den welstand. o Kolen iu Transvaal. Niettegenstaande de reusachtige ko len-beddingen, is de steenkool-indu strie in Transvaal nog van weinig beteekenis. Dit is toe te schrijven aan het geringe gebruik der inheemsche industrie en aan de ongunstige export verhoudingen. Indien dit niet het ge val was, zouden de kolenmijnen een der belangrijkste industriën van Trans vaal zijn. Óp het oogenblik werken er in de Transvaalsche kolenmijnen 500 Europeanen en 9000 inboorlingen. o De oplosbaarheid van argon en helium in metalen. Hoewel het reeds eenige jaren ge- liden is, dar de e'ementen argon en helium ontdekt zijn, weet men toch nog betrekkelijk weinig van al hun eigenschappen af, alleen de voornaam ste zijn bekend. Oniangs hebben nu Sievertz en Bergner de oplosbaarheid van argon en helinm in de metalen bestudeerd. Zij constateerden, dat ko per, zilver, goud, nikkel, ijzer, palla dium, aluminium, magnesium, uranium, tantalium, noch in vasten noch in vloeibaren toestand de gassen helium en argon oplossen. Kwarts-glas in poedervorm absorbeert op een tempe ratuur van 1100 graden, een zeer ge ringe hoeveelheid. o Een Duitsche expeditie naar Pamir. De Duitsche en Oostenrijksche Al- pen-vereeniging heeft onder leiding van Ed. Rickmer-Rickmers een expe ditie naar het hoogland van Pamir georganiseerd. De expeditie is thans van Samarkand, het eigenlijke uit gangspunt, waar de karavaan opge steld wordt, afgereisd. De tocht gaat eerst over bet Hitab-Scharschan, ver volgens dooreen weinig bekende berg streek in het dal van Midden-Boekara en naar Garm, de voornaamste plaats der provincie Karategin. Daar hoopt de expeditie spoedig aan te komen, om aan haar voornaamste taak, de exploitatie van het gebergte Peter den Grooten, te beginnen. o De Union pour la securité en aéro- plane te Parijs heeft een prijs van 400,000 frs. uiigeloofd voor het con- strueeren van een apparaat, dat het vliegen minder gevaarlijk maakt. Enkele belangrijke premiën zijn er de oorzaak van, dat de animo onder de deskundigen groot is. o Tegen de suffragettes. In Engeland heeft men eep apparaat uitgevonden, om zijn eigendom tegen indringers en meer speciaal tegen suf fragettes te beschermen, Het bestaat uit een toestel, waarbij in een ronde opening aan de basis een patroon van een jachtgeweer met los kruit geladen, aanwezig is. Boven aan een stang is een gewicht zoo geplaatst, de de val mij beproefd," riep hij toornig uit, en weet ge, wat het mij opbrengt Nau welijks genoeg om mijn kost te beta len, papieren boorden te dragen en nu en dan een sigaar te rooken. Aan het voldoen der rekeningen van kleer- en schoenmaker valt niet te denken en aan schouwburgbezoek nog veel minder. Kon ik mijn heeren maar be talen met visites, dat zou alvast iets gewonnen zijn, maar het schijnt, dat die drommelsche kerers ook al niet van ziekzijn weten, of hun bedorven kiezen en tanden zelf uittrekken. Mis schien ook lcopen zij, als ze den dok ter noodig hebben, naar een ander. Ik wou, dat ik zelr maar een snijder ge worden was dat is ten minste een vak, waarvan men leven kan en al gaat het ook nog slecht, dan kan men toch zorgen behoorlijk gekleed voor den dag te komen en voor zich zelf een jas en een pantalon maken. Waarachtig, als 't nog lang zoo moet gaan als tegenwoordig, dan eindig ik nog met mijn dokterstitel aan den kapstok te hangen en kleermaker te Worden." „Nu, ik geloof mijn waarde, dat ge u tweemaal zoudt bedenken, alvorens tot zulke uitersten over te gaan. Ge weet toch, dat het tot mijn moeders trots behoort, dat nog nooit een Sut herland een handwerk heeft bedreven Blijft gij dus ook getrouw aan uw lancet, mijn jongen, en trouw met de eene of andere erfdochter." „Dat is veel gemakkelijker gezegd dan gedaan. Ik zou op stel en sprong kunnen trouwen als ik zulk een bui- verlakte laarzen tot aan den doffen bodem van zijn glansrijken hoed. een heer, om door een ringetje gehaald te worden. „Hé, zijt gij 't, Phil vroeg Arthur Sutherland, de beide handen vijnzijn bezoeker grijpend. „Na man, dat is een verrassing uit duizenden Waar ter wereld komt ge van daan „Waar ik van daan kom herhaalde de niet verwachte bezoeker die Arthurs groet met gelijke hartelijkheid beant woord had en plaats nam op den bij geschoven stoel, „waar ik van daan kom? Die zelfde vraag moest ik liever aan u doen. Waar komt gij zelf van daan en lioe verklaart gij het feit, dat gij reeds een week lang in de stad zijt, zonder uwen vrienden een teeken van leven te hebben gegeven „Kon ik dan nagaan, dat ik hier vrienden had Wat voert ge hier al- zoo uit Brengt gij hier uwe mensch- lievetide kunst in praktijk?" „O, van praktijk heb ik al bizonder weinig te doen. De menschen, die ik ken, genieten, zoo het schijnt, een on verstoorbare gezondheid en de men schen, die mij niet kennen en dat is verreweg het meerendeel geven mij ook niets te doen. Zoo zit ik hier tusschen twee vuren, terwijl ik zelf koud blijf. Op mijn woord, ik wou wel, dat er hier een kleine epidemi sche ziekte uitbrak, dan had ik nog kans om in 't leven te blijven." „Ik dacht juist, dat in zoo'n geval de kans van sterven grooter werd," antwoordde Arthur Sutherland lachend. „Ik begrijp ook niet, waarom gij niet liever uwe tenten te Saint-Marys hebt opgeslagen Deze stad is over- vuld van eerzuchtige jonge en van gerenomeerde oude dokters, en dat kan men van Saint-Marys waarlijk niet zeggen, terwijl daar bovendien iedereen u kent." En daarom juist zouden de men schen niet van mijne hulp gediend willen zijn," zeide de jonge genees heer tamelijk mismoedig. „Denkt ge, dat de lieden, die Phil Sutherland in een kieltje met korte broek hebben gekend, thans hun kiespijn of hun rheumatiek door dr. Philip Sutherland zouden laten behandelen Neen, ge loof me, ze lieten mij langs de met gras begroeide straten van baint-Marys rondwandelen, tot ik grijs haar had, eer ze mij voor een volslagen arts zouden aanzien." Arthur Sutherland lachte hartelijk bij deze ontboezeming. Hij had goed lachen, want hij was rijk, terwijl zijn verre neef, Philip Sutherland, die met hem weinig anders dan den familie naam gemeen had, een eervollen, ou den Engeischen naam trouwens niets in de wereld bezat. Arthur had nog een moeder en zuster, terwijl Philip, behalve deze verre bloedverwanten, geen andere familie kon aanwijzen en geen ander thuis had, dan een of twee kamers in een hötel-garni Een half jaar geleden had hij met goeden uit slag het doktoraal examen afgelegd en moest uu vreeselijk tobben om een behoorlijk bestaan te vinden. „Alles, wat een mensch maar met mogelijkheid doen kan, wordt door

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 5