OPENBARE ünn een modem Winkelhuis Van alles wat. Marktberichten- Advertentiën- Verkrijgbaar Kleine Aardappelen MAANDAG 4 ACGDSTOS 1911, Abon ne menten Uit de hand te koop Een woonhuis OP MAANDAG 11AÜGOSTÖS1913 een Motor metDorschmachine tweeden en derden niet méér van oogkleppen te voor zien, (een slechte sleurgewoonte), zijn dankbaar voor den raad, en on dervinden, dat de paarden flinker zijn en blijven en niet meer door het halfduister der oogkleppen schrikken. In de Belgische Kamer kreeg een voorstel, om voor Spa en Oostende de publieke dobbelspelen weder toe te laten ter bevordering van het vreemdelingenverkeer, in de afdeelin- gen 58 stemmen tegen 23. Wordt het voorstel wet, dan is het een schandaal. Steeds meer en meer vraagt het Fransche Volk, vooral de werkmans klasse, om terugkeer van de verjaagde gasthuisnonnen. Er wordt geschreven, dat in de vernedering van Bulgarije wordt ge zien de straf van God tegen Koning Ferdinand, die om zijn eerzucht te voldoen wilde streven naar overheer- sching, en om de gunst van Rusland te verkrijgen zijn eigen zoon van ka tholiek liet overdoopen tot orthodox. Ook was ons deze gedachte over komen. Hulst staat van ouds bekend als een lastergat. In 's Gravenhage schoot een 17 jarige zijn stiefvader dood, en schoot zich zelf levensgevaarlijk in het hoofd. De directe belasting bedraagt in de groote gemeenten per hoofd der be volking (hoofdelijke omslag plus op centen personeel en grondbelasting), in: Amsterdam f 14.03, Rotterdam f 6.78, 's Gravenhage f 12.42, Utrecht f9.55, Groningen f 10.20, Haarlem i 11.44, Arnhem f 10.67, Leiden f8.54. Het Deventer Weekblad blijkt al even valsch en dom te zijn als be kende andere bladen, Onmiddelijk werd het slachtoffer van zijne kleederen ontdaan die gansch doorweekt waren van het bloed, dat ook tot in zijne schoenen was ge- loopen. Dokter Van Haelst, van Stekene, werd 's morgends vroeg ontboden zes dagen nadien is de ongelukkige Van Hooi overleden. De Belgische en HolJandsche par ketten werden verwittigd en het lijk van den ongelukkige werd geschouwd om de ware oorzaak van het overlij den vast te stellen. De maréchaussée Herman van Ree, die Van Hooi, daags na het feit on dervraagd had, verklaard, dat het slachtoffer niet kan zeggen wie hem had gestoken. Het onderzoek vervolgens ingesteld, leidde tot de ontdekking van den dader, die door zijne vrienden, met wien hij den avond van de misdaad op zwier was geweest, zelf werd aangeduid. Arthur Verketaangehouden, bekende gestoken te hebben, doch niet weet waarvoor, vermits tusschen hem en Van Hooi niet de minste woordenwis seling had plaats gehad. De betichte wordt dus vervolgd voor slagen en wonden die den dood hebben veroorzaakt, zonder nochtans het inzicht gehad te hebben van ter dood te brengen. In deze zaak werden een vijftiental getuigen gehoord, alsook de zuster van het slachtoffer en Aloïs Savoye die verklaren dat Albert Van Hooi niet de steek aan Verket heeft toegebracht. De rechtbank verwijstArthur Verket, afkomstig en wonende te Moerbeke, tot een gevangzitting van 5 jaar en tot de kosten met onmiddellijke aanhou ding. (Kleine Patriote). Het Vrije jWoord voor Abonnés. o THUIS. Overleden is M-. Asser, Minister van Staat en lid van den Raad van State. Hij had een wereldnaam op het gebied van het Internationale Recht. Oerecli tsza ken Boetstraffelijke rechtbank van Gent. Doodslag te Moerbeke-Koewacht. Alb. Van Hooi, 34 jaar oud, paar denknecht te Essen (Duitschland) af komstig van Moerbeke, was op Zon dag 4 Mei laatstleden, in gezelschap van eenen vriend, insgelijks te Essen werkzaam naar de kermis van Koe wacht gekomen, alwaar ook zijne fa milie woont. In den namiddag en 's avonds be zocht Van Hooi talrijke herbergen alsook eene danstent ter gelegenheid der kermis aldaar opgericht, en waar vele jonge gasten uit den omtrek van Moerbeke aanwezig waren. Een der gasten loste zelfs in eene tent verscheidene revolverschoten en eene bende dronken kerels sloegen de rui ten uit der school. Bij het verlaten der voornoemde danstent bekwam Arthur Verket, bij genaamd „De Klaver" eenen messteek in de rechterhand, doch weet niet van wien. Arthur Van Hooi, die rond midder nacht de danstent had verlaten, was door de duisternis misleid en ook ten gevolge van den drank, in eenen die pen gracht water geloopen waar hij door de hulp van zijnen vriend Alois Savoye uit zijnen neteligen toestand verlost werd. Deze laatste bracht hem huiswaarts; gekomen omtrent den grenspaal in een klein straatje ging Van Hooi al waggelend vooruit, terwijl zijn gezel aan de deur eener herberg met een meisje eenige woorden wisselde. Verket die met eenige vrienden voorop was, bleef eensklaps staan en vermoedende dat het Van Hooi was die hem de wonde aan de rechter hand had toegebracht, trok hij zijn mes uit den zak, stapte op zijnen te genstrever toe en zonder het minste woord, plofte hij verraderlijk zijn mes in de linkerzijde van Van Hooi toe. Het slachtoffer viel ten gronde zijn vriend Savoye snelde op zijn hulpge roep toe en vroeg wat er scheelde. De ongelukkige Van Hooi dacht dat hij eenen slag met een boksijzer had bekomen, doch Savoye voelde dat het bloed uit een afgrijselijke wonde, zij was 4 centimeters diep, vloeide. Savoye bracht hem in eene herberg waar hij zoo goed hij kon de wonde vermaakte, om het bloed te stelpen en bracht hem huiswaarts, o^derwege verloor de gekwetste het bewustzijn en Savoy was verplicht hem te dragen, tot aan de woning der zuster van Van Hooi. Geen plekje op aard Mij meerder waard, Dan thuis Daar voel 'k me vrij En leef ik blij In vreê. Daar zing 'k mijn lied, Wat m' ook geschied' Ddar ben 'k gerust, Vol levenslust Daar smaak 'k genot, En 'k roem mijn lot Niets is mij schoon, Dan eigen woon Het vreemd vertoon, Is mij niet schoon, 't Is kort van duur, Een enkel uur, Neen, 'k zeg het nu En 'k zeg altijd, „Geen plekje op aard „Mij meerder waard, „Dan thuis!" door: H. DEN ENGELSMAN. Segeerss. V. 77 te Middelburg. —o Mijnheer de Redacteur. Uit een Amerikaanschen brief nam U laatst over, dat die Hollandsche- Amerikaan zegt, dat hij onder de Zeeuwen niet zou kunnen wonen, dat de Hollanders de beste zijn en dat de Amsterdammers ronde oprechte lui zijn. Ik ben zelf Zeeuw van oorsprong daarom trek ik ook de Volkswil, maar woon al geruimen tijd in Am sterdam, heb nog familie in Zeeland, maar wat die Amerikaan schrijft is de waarheid. Nu ik zelf in Amster dam woon zou ik in Zeeland niet meer kunnen wonen, en ik heb vroeger nooit geweten, dat die Hollanders hier in Amsterdam zulk ronde op rechte lui zijn. Wij dachten hier alle maal, dat mijnheer van Dalsum het zou hebben gewonnen, maar toen ik de uitslag wist moest ik toch ook weer denken, het zijn daar in Honte- nisse Zeeuwen en die doen anders als andere menschen. Dezer dagen sprak ik over U en Hulst met een collega van mij, die familie in Hulst heeft en deze liet mij een brief lezen uit Hulst ontvan gen waarin stond, wegens de ver kiezing, „ik heb in heel Nederland gewoond onder Katholiek en Prote stant, maar zulk slecht, valsch volk als in Hulst heb ik nog nooit ont meet." U moogt dit gerust in de krant zetten met mijn naam er onder, maar als U het voor mijn familie beter vindt om den naam voor U te hou den, zet er dan maar onder Geen Zeeuw meer. Amsterdam, 28 Juli 1913. —o Self bedrog'. De mensch is dikwijls geneigd zich zelf te bedriegen, dit moge blijken uit het volgende Toen ik eenige dagen geleden de telegrammen der Kamerverkiezing in zag, bleek al spoedig dat Hontenisse weer voor eenige jaren met de keten van wingewestsysteem en dwangge- westsysteem gebonden lag, maar daarom de moed niet laten zakken, wie weet nog den 25e „misschien worden de ketens dan nog door de Volkswilman nen doorgevijld", loog ik mij zelf voor. Den 25e brak aan, ik liet de No taris van Dalsum marsch uitgeven waarom ik een marsch liet repeteeren (die wij nagenoeg uit het hoofd ken nen) begrepen mijn artisten niet, maar ik verklaarde hen dat wel. „Zoo, zoo" zeiden mijn mannetjes, „wel laten wij hem dan nog maar eens spelen, mis schien helpt het wel, twee seconden later klonk het weer do, sol mi sol do enz. Na de repetitie heb ik tot ergernis der buren, de marsch nog eenige malen op de piano getrommeld, tot dat ik met hoofdpijn naar bed moest. Den 26e Het lijkt er naar of ik op weg ben om gek te worden, ik houd het niet uit bij de repetitie, telefoneer naar de post dat ik een telegram verwacht uit Hulst, en dat vooral niet bij mijn naamgenoot moe ten brengen. Thuisgekomen alweer de marsch afgetrommeld, ik kan in zoo een over spanning toch niet werken. 11 uur een fiets belt voor de deur „O daar is zeker de telegram besteller" ik ruk de deur open, „sacre bleu"alweer mis, een jongen komt|snaren koopen. 4l/2 ik boud het niet langer uit, peddel naar het tele graafkantoor en verzend telegram met betaald antwoord naar een groot re dactiebureau die zijn telegrammen rechtstreeks uit Europa ontvangt, van den volgenden inhoud: „Kamerlid Hon tenisse, wie gekozen Ruim twee uur wacht ik aan het kantoor dan komt het antwoord „Fruijtier." Nu dat wist ik ook al, „maar er is nu toch al herstemt" lieg ik mij zelf voor heden morgen zijn de telegrammen der herstemming verschenen, Honte nisse staat er niet op, dus dat was den 17e al uitgemaakt. Waar zijn onze Volkswilmannen nu geweest, of naar wie hebben ze geluisterd. Neen ik ga mijn brief sluiten want ik voel mij geneigd om leelijke dingen te zeggen tegen het volk dat mijn vrienden zijn daarom sluit ik maar. „Een ding moet mij uit de pen" het volk heeft lood gekozen, en goud verworpen, maar zoo is het altijd geweest. „De wereld wil bedrogen zijn". B. DE GRAEF Stedelijk Kapelmeester. B 1 i t a r. 27e Juni '13. Verouderen een chemisch verschijnsel. Op de laatste vergadering van de Fransche Academie heeft Prof, Armand Gautier in een lezing door proeven trachten te bewijzen, dat het veroude ren op het verlies van fluor en fosfor berust. Hoe ouder de mensch wordt, hoe meer hij van deze beide elementen verliest, die door een tot nog toe on bekende natuurwet met eikaar in ver band staan. Op grond van talrijke onderzoekingen heeft Gautier de vol gende formules samengesteld. 1ste. de organen van het menschelijk lichaam bevatten een meer of minder groote hoeveelheid fluor. 2de. Hoe meer onze organen verouderen, hoe meer zij aan fluor en fosfor verliezen en dit fosfor- verlies berust alleen op de afname van het fluor. Fluor is het bindmaie- riaal van fosfor. Als wij dus het fluor in het menschelijk lichaam kunnen houden, behouden wij ook het fosfor. Zoodoende zullen wij niet zoo snel of heelemaal niet verouderen. —o De bioscoop voor doofstommen en zwakzinnigen. In Engeland en Amerika heeft men onlangs proeven genomen met de bi oscoop als leermiddel bij het onder wijs van doofstommen en zwakzinni gen. Deze onderneming was vooral bij de laatste categorie een reuzen- succes. Volgens de „Umschau,, is men dan ook van plan de bioscoop in alle inrichtingen voor doofstommen en zwakzinnigen in te voeren en een in stituut te stichten, waar de noodige films zullen vervaardigd worden. Deze leer-films zullen door wetenschaps mannen, meer speciaal door paedo- gogen en artsen ontworpen worden. o— De sluisdeuren van het Panama kanaal. Het Panama-kanaal is nog niet eens klaar en reeds vreest men, dat de sluizen bij een voortgaande groei der stoomschepen spoedig te klein zullen zijn. Zij zijn 300 M. lang en 33 M. breed, zij hebben niet alleen deuren aan beide einden, maar ook nog eenige op bepaalde afstanden, zoodat de ruimte tusschen de sluizen op 270, 165, 110 en 85 M. kan gebracht wor den. De sluisdeuren bestaan uit een geraamte van balken, dat met staal platen bedekt is. De grootste vleugel is 25 M. hoog en weegt bijna U/a mil- lioen pond. Het materiaal bestaat uit best staal, dat een last van 600 cen tenaar per vierk. M. uit kan houden. o Een Indianen-tentoonstelling. Tegelijk met de tentoonstelling te San Francisco zal er te Denver (in het Rotsgebergte) eveneens een merk waardige tentoonstelling gehouden wordendaar zal men afgevaardigden bijeen zien van de voornaamste Indi anen-stammen van Noord-Amerika, zoowel die van Alaska als de Apa chen en de Yumas van de Mexicaan- sche grens. „Out West", het bekende tijdschrift, dat te Los Angeles Verschijnt, bespreekt dit grootsche plan uitvoe rig. Iedere stam zal haar eigen dorp hebben. Daar kan men de indianen hun aardewerk en weefsels zien ma ken, Etnografen kunnen er de vreemde dansen bewonderende beroemde „slangendans" der Hopis, de „vuur- dans" der Navahos, de „hertendans" der Taos enz. Gemeenteraad van Hulst Vergadering op Dinsdag 5 Augustus 1913. voormiddags tien uur. Zaken ter behandeling: 1. Opening en Notulen. 2. Ingekomen Stukken. 3. Onderzoek geloofsbrieven hér- kozen raadsleden. 4. Verzoek van herbergiers om muziek toe te laten In hunne herbergen op 15-17 Aug. 5. Aanbieding Gemeenteverslag. 6. Wijziging Gemeentebegrooting 1913. 7. Wijziging Gasfabriekbegrooting 1913. 8. Vaststelling Kohier Hondenbe lasting. 9. Aanbieding Gemeenterekening 1912. 10. Aanbieding rekening Burgerlijk armbestuur 1912. 11. Verzoek gedeeltelijke onthef fing van Hoofdei. Omslag. 12. Verzoeken om overwegen me vrouw Seijdlitz en G. Vogelvanger. 13. Verzoeken om toelating uitgan gen op den Stadswal. 14. Opnieuw aanvragen Concessie voor tolheffing te Kapellebrug. 15. Ontvangst ten Stadhuize en voor gemeenterekening van de Ge zelschappen deelnemende aan het In ternationaal Muziekconcours te Hulst. Halst, 28 Juli. Per 100 K.G. Tarwe f 11,50 a f 12,00, Rogge f 7,50 a f 7,75, Wintergerst f 00,00 a f 00,00, Zomergerst f 00,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 10,50 a f 11,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f00,00 Witteboonen f 13,00 a f 13, Bruineboonen f 11,50 a f 12,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f 00,00 a f 00,00, Aardappels f0,00 a fO.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a'f00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 22, verkocht 4. Varkens 18, verkocht 12. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,30 tot f0,00. Eieren per 26 stuks f 1,00. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f 47.725 k f47.75. Xolaris van Dalsum zal Maandagen Dfns«1 ag afwezig' zijn bij T H. V O E T Station—Hulst. Ten overstaan van de Notarissen W. Y. TAKES te Amsterdam en H. A. YAN DALSUM te Hulst in het verkooplokaal „Frascati" te A m- sterdam op 's nam. om 6 uur, van aan de Vijzelstraat 43 te A m- sterdam. worden voor 'sGravenhage aan genomen bij J. BOERJAN, Jacoba- straat 54. met schuur en erf, zijnde HERBERG en SLAGERIJ te Westdorp e, wijk Zwartenhoek, 74 roe BESTE GROND, geschikt voor alles. Gelegen tegen de loskade van de toekomende tram. Er kan desver- kiezende een hypotheek op worden geplaatst. Te aanvaarden bij betaling der koop som. Te bevragen bij F. 1NGHELS, Westdorp e. De Notaris H. A. VAN DALSUM te Hulst, zal des namiddags om 3 uur, in de land- bouwschuur van den heer P. J. BORM te Hulst, voor den R. K. B o e- renbond afd. Hulst, publiek verkoopen, Te bezichtigen in de landbouwschuur van den voorzitter den heer P. J. Borm te Hulst. INMIDDELS LIT DE HAND TE ÜDOr. Het kantoor der ..jJsHs? erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur. Uitgaaf door den Boekhandel BELINFANTE te 'sGravenhage: Er is geen tegenstelling tusschen de beginselen van de Fransche Revolutie en die van het Evangelie. Prijs f 0.50. Makelaars in onroe rende goederen te Chi cago, 5806 western ave nue, firma Hart en van Dalsum. Steenhouwerij „De Graniet" Gazometerstraat St. Xifcolaas (Waas.) Kappen en leveren van alle soorten Blauwen en witten Arduin, Marmer- en Beeldhouwwerken. Bijzonderheid van Monumenten en Grafzerken. Op aanvraag teekeningen en prijslijst gratis. Meester-Stecnhouwer: EDM. INGEL8, Of treft. En moed. Zoo rijk En kluis O neen 't Is heên. Verblijd

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3