De Volkswil BIJVOEGSEL vail van 26 Juli 1913. Feuilleton. Van alles wat. Overzicht van den stand van het fruit en der w anno ezei ij gewassen op 14 Juli 1913. Het onderstaande overzicht van eten stand van het fruit en der warmoeze- rijgewassen op 14 Juli 1913 is, met medewerking der Rijkstuinbouwleera- ren, samengesteld naar gegevens, verstrekt door de correspondenten van de Directie van den Landbouw. Fruit. Van het klein fruit, de roode, witte en zwarte aalbessen, de kruisbessen en de framboozen, voor zoover nog niet geoogst, is de stand over het algemeen zeer gunstig. In tal van streken zijn de zwarte bessen sterk aangetast ge worden door bladluizen. Veel minder gunstig zijn de ver wachtingen van den komenden appel-, en perenoogst. Waren die verwach tingen, wat de peren betreft, toch al niet hoog gespannen, de appeloogst beloofde over het algemeen nog be vredigend te zullen worden. Dit blijkt thans echter in vele streken niet het geval te zijn, doordat de appel- en pereboomen, sinds het publiceeren van het vorige oogstoverzicht (begin luni) nog tal van vruchten hebben laten vallen. De kersen zijn vrij wel geoogstde opbrengst der Meikersen is zeer be vredigend geweest, die der late kersen minder. In Uden zijn nog veel Spaansche kersen. De pruimenoogst zal over het alge meen slecht zijn, terwijl ten gevolge van het abnormaal koude weer, met veel regen en zonder zonneschijn,, van de druiven en perziken in de open lucht weinig terecht zal komen. Appelen. Alleen op Oud-Beijer- land wordt de stand zeer goed ge noemd in de Baronie van Breda goed tot zeer goedop Zuid-Beve land, het Land van Heusden en Altena en in de Meijerij matig tot zeer goed; op Walcheren, in de Over-Betuwe, het Land van Maas en Waal, bij Strijen en Hendrik-Ido-Ambacht goed in de Streek, met inbegrip van Ven huizen, Schellinkhout en Wijdenes vrij goed tot goedin de Neder- Betuwe, de Bommelwaard, Gelderland ten noordén van den Rijn, Overijsel de Vechtstreek, de omgeving der stad Utrecht, de Beemster, de Vijfheeren- landen en in het ZHiden van Limburg vrij goed overal elders vrij slecht of matig. Peren. Alleen in het Zuiden van Limburg, in de Alblaserwaard, bij Zwijndrecht en Utrecht en in het Land „Welnu," antwoorde Melanie, „daar nu evenwel eenmaal eene toestemming verlangd wordt, wil ik haar dan nu gaan schrijven. Wil u de verklaring echter liever persoonlijk opstellen, lieve voogd „Neen, neen, lief kind," zei mijn heer Pittenbijter met een goedmoedi- gen glimlach. „Ge hebt zoo dikwijls voor mijne zaken geschreven, dat ge nu ook wel eens voor uw geluk schrij ven moogt." Melanie schreef „Ik, ondergeteekende, verklaar bij dezen onder afdruk van mijn zegel, dat ik tot het huwelijk van mijn pupil Melanie Donkerberg, dochter van den overleden koopman Stefanus Donker berg en zijne eveneens overleden echt- genoote Cornelia, geboren Hom, de wettelijk voorgeschreven toestemming geef. Rattenheuvel, den Daarop las zij het geschrevene met eenigszins sidderende stem voor en gaf het blad papier aan haar voogd. Mijnheer Pittenbijter zette zijn bril op met al de waardigheid, welke de ernst van het oogenblik vorderde, las de verklaring op plechtigen toon nog maals luid voor, plaatste een door Melanie vergeten komma en bekroonde ten slotte het werk, door er met vaste van Maas en Waal is de stand vrij goedoveral elders matig of vrij slecht. Pruimen. Bij Leermens, Eenum en Loppersum is de stand zeer goed; bij Leeuwarden en in Overijsel goed; bij Groningen, in Gelderland ten noorden van den Rijn, de Vechtstreek, Rijnland (Leiden) en in de Meijerij vrij goedin de Over-Betuwe, de Bangert, het Westland, op Oud-Beijer- land, het land van Heusden en Altena en in de omgeving der stad Utrecht matigin het noorden en midden van Limburg, Zeeuwsch-Vlaanderen, de Baronie van Breda, in het zuidwesten van Utrecht, de Neder Betuwe en de Tielerwaard vrij slecht: in het zuiden van Limburg, op Walcheren, Zuid- Beveland, de Vijfheerenlanden, bij Bergen op Zoom en Zwijndrecht slecht. Op IJselmonde, bij Hendrik- Ido-Ambacht, in de Dordtsche Waard, het Rijk vau Nijmegen, het Land van Maas en Waal en in de Bommeler- waard is de teelt als mislukt te be schouwen. Druiven. De kasdruiven staan in het Westland en in de Over-Betuwe vrij goed overal elders goed. De natuurdruiven zijn in het Westland als mislukt te beschouwenelders zijn zij vrij slecht. Perziken. De kasperziken staan in het Westland, in de Over-Betuwe en in het zuiden van Limburg vrij goedbij Zwijndrecht vrij slecht, en in Overijsel en Gelderland ten noor den van den Rijn matig. Elders is de stand goed of zeer goed. De natuurperziken staan |in Rijnland (Leiden) goed, en in de Vechtstreek en het zuiden van Limburg vrij goed in het Westland, in de Tielerwaard en op Oud-Beijerland slecht, overal elders vrij slecht of matig. In het Rijk van Nijmegen en in het noorden van Limburg is de teelt als mislukt te be schouwen. Noten. In Overijsel, Gelderland ten Noorden van den Rijn, het Land van Maas en Waal, het westelijk deel van Zuid-Beveland, het Land van Altena en in de Meijerij is de stand goed in het noorden van Limburg, de Vijfheerenlanden en het oostelijk deel van Zuid-Beveland vrij goedin het zuiden van Limburg, Zeeuwsch- Vlaanderen en in de Neder-Betuwe matig; elders vrij slecht. De hazelnoten in de Bangert staan vrij goed. War moezerijge wassen. Algemeen wordt geklaagd, dat ten hand zijne handteekening onder te plaatsen, waarna Melanie den eerwaar- digen patriarch om zijn zegelring ver zocht, ten einde het zegel op het blad af te drukken. „Ziezoo," zeide Jeremias, „die zaak is afgedaan. Geef mij, liefste Melanie de toestemmingsverklaring ik zal haar bij mijne papieren leggen." „Willen wij haar niet liever tot later in de schrijftafel leggen vroeg de aangesprokene als antwoord. „Daarin liggen reeds mijne doopakte en de doodakten mijner ouders, en als u mij nog uw doopakte geeft,—verder heeft u niets noodig, dan hebben wij alles bij elkander." Ei. ei, dacht Jeremias, het meisje is voorzichtig, een prachtige trek bij de menschen en bij een toekomstige koop mansvrouw met geen geld te betalen en met een innemenden glimlach haalde hij uit zijn groote, omvangrijke brieven- tasch de oude, verfrommelde doopakte te voorschijn en gaf deze aan de bekoor lijkste vraagster, die het papier bij de andere akten in de schrijftafel achter slot borg. „Nu zou het wel praktisch zijn, als je je voor onzen uitgang gereed maakte" zei mijnheer Pittenbijter. Melanie ver dween. „Maken wij nu onze particuliere za ken in orde, mijn lieve mijnheer Zoe temelk. U hebt geld bij u In plaats van te antwoorden haalde Jeremias zijn brieventasch opnieuw te voorschijn, nam er achttien bankbil jetten van duizend gulden uit, spreidde hen voor den patriarch op de tafel gevole van het gure, regenachtige weer en gebrek aan zonneschijn tal van groentengewassen zich slecht ont wikkelen. Met name voor de augurken en de stokboonen is het weder zeer ongunstig. In de koolstreek treedt de onder den naam „draaiharten" bekende ziekte weer in hevige mate opook in Limburg komt deze ziekte dit jaar veelvuldig voor. In Gelderland doen hier en daar de slakken vrij veel schade, terwijl bij Hoogezand - Sappemeer de knopmade in de erwten sommigen kweekers heel wat schade toebrengt. a. Onder glas. Komkommers. In het West land, Schieland, bij Veur, Voorschoten, Wassenaar Hoogezand—Sappemeer, Langeraar en Nieuwerkerk a/d. IJsel is de stand matig; in den Sloterpol- der en langs de Boerenwetering, bij Gouda, Groningen, Leermens, Eenum, Loppersum en Leiden vrij goedin den Alexenderpolder vrij slechtoveral elders goed of zeer goed. Meloenen. Deze staan in het Westland, Rijnland (Leiden), in den Sloterpolder en langs de Boerenwete ring, alsmede in de Over-Betuwe matigelders vrij goed. Tomaten. In het Westland, Rijnland, (Leiden) en in de Over- Betuwe is de stand vrij goedin de Dortsche en Zwijndrechtsche Waard matig; overal elders goed of zeer goed. b. In de open lucht. Witte, roode en savoye kool. Aan den Langendijk, alsmede in het zuiden van Limburg, bij Strijen, Zaltbommel en in Overijsel is de stand vrij goedin Gelderland ten noorden van den Rijn, den Alexander polder, bij Hendrik-Ido-Ambacht, den Bosch, Vlijmen en Haarsteeg matig overal elders goed tot zeer goed. Bloemkool. Aan den Langedijk is de stand vrij slechtin de Streek matig; eveneens in Gelderland ten noorden van den Rijnoveral elders vrij goed of goed. P o o t u i e n. Deze staan overal goed of zeer goed, alleen bij Strijen is de stand matig, en in het Westland, bij Rijnsburg en in het noorden van Lim burg vrij goed. Augurken. Te Roelofarendsveen, Langeraar, de Beemster, in Limburg, Zeeland en de meeste andere streken, waar dit gewas in belangrijke mate gekweekt wordt, is de stand matig bij Vlijmen, Haarsteeg, den Bosch, Bergen op Zoom, in het Westland bij Gouda, in het Rijk van Nijmegen en bij Zuid en Noordwolle slechtbij Leiden, Zwijndrecht, Groningen en Berlikum vrij slecht; in de Dordtsche en Zwijn drechtsche Waard en bij Strijen vrij goed. Doperwten en peulen. Deze staan matig bij Rijnsburg, op Oud- Beijerland en bij Hendrik-Ido-Ambacht en vrij goed in de Beemster, Kenne- merland, Overijsel, Gelderland en ten noorden van den Rijn, Over-Betuwe, bij Gouda en Strijen, doch overal elders is de stand goed of zeer goed. uit en legde daarnaast een formulier voor eene kwitantie, door welke in houd dc onderteekenaar bekende voor noemde som ontvangen te hebben en zich tegelijkertijd verplichte, noch direct noch indirect te Muizenberg of in een omtrek van twee mijlen daar van zaken te doen, doch daartegenover de zaken van mijnheer Jeremias Zoe temelk naar best vermogen beloofde te bevorderen. Ook deze verklaring werd met de noodige waardigheid onderteekend, gezegeld en daarna in de groote brie ventasch teruggelegd. Nu stond de op stelling van de schenkingsakte niets meer in den weg, waarom men, nadat Melanie terug gekeerd was en de pa pieren voor den Burgerlijken s*and bij zich gestoken had, het huis verliet, om zich in de eerste plaats naar den notaris te begeven. Jeremias was gelukkig; de oude jonggezel was zelfs zeer gelukkig alles liep volgens wensch van stapel. Als hij aan de zorgen dacht, die hem eenige weken nog gekweld hadden als hij er over nadacht, hoe van dat oogen blik af alles voor hem een gunstig ver loop had, dan voelde hij zijn eerbied voor zijn eigen persoon stijgen. Want het lag toch immers voor de hand, dat de successen van den laatsten tijd enkel alleen behaald waren door zijne bekwaamheid, door een geniaal gebruik te maken van de omstandigheden. Wat zou dut eene ellende gegeven hebben, als Pittenbijter zich te Muizenberg was komen vestigen De oude leeperd was een veel te slimme vosmen kon T u i n b o o n e n. Bij Rijnsburg, Strijen en op Oud-Beijerland is de stand matig en in de Beemster, bij Groningen, Hoogezand, Sappemeer, in Overijsel, Gelderland ten noorden van den Rijn, bij Utrecht, Nieuwerkerk a/d IJsel, in den Alexanderpolder en bij Bergen op Zoom vrij goedoverat elders goed of zeer goed. Andere boonen. In Groningen, Friesland, Overijsel, Gelderland ten noorden van den Rijn, het Land van Maas en Waal, de Beemster, Kenne- merland, de Dordtsche en Zwijndrecht sche Waard, Schieland, IJsselmonde, Rijnland, den Hillegommer polder, op Walcheren en bij Utrecht is de stand matig bij Aalsmeer, Roelofarendsveen, Langeraar, Zwijndrecht, Nieuwerkerk a/d IJsel, in het Westland, de Baronie van Breda, Zuid-Beveland, Zeeuwsch- Vlaanderen en Limburg vrij goed bij den Bosch, Vlijmen, Haarsteeg, Strijen, Hendrik-ldo-Ambacht, op Oud-Beijer land. in den Alexanderpolder, bij^Gouda en in de Streek vrij slechtbij Veur, Voorschoten, Wassenaar, in de Krim- penerwaard, bij Zaltbommel en in de Over-Betuwe goed in het Rijk van Nijmegen (voor zoover niet door ha gelslag in Mei vernietigd) zeer goed. Tomaten. Deze staan slecht in het Westland en in Schieland vrij slecht in Rijnland (Leiden), bij den Bosch, Nieuwerkerk a/d IJssel, Utrecht en in het Rijk van Nijmegen matig bij Zwijndrecht, in Groningen en Friesland, en bij Bergen op Zoom vrij goed in het midden en noorden van Limburg, in Overijsel en Gelder land en ten noorden van den Rijn; goed in de Over-Betuwe, de Krimpe- nerwaard en op Walcheren zeer goed in het Zuiden van Limburg. —O In het Fransche tijdschrift „Le Froid" wordt er de aandacht op ge vestigd, datdekoude groote diensten kan bewijzen bij de wasscherijen. In stre ken, waar het water veel gips bevat en dus i hard is, vermindert de voor afgaande afkoeling van het \vater in de uitspoelbakken het gehalte aan kalk en magnesiumzouten, die in het water opgelost zijn. Bovendien is lin nen gedroogd door een kouden lucht stroom veel helderder J dan wanneer het door warmte gedroogd wordt. In Amerika is het de gewoonte boorden en manchetten, zoodra ze gesteven zijn in een koude kast te leggen. Hier door wordt het goed bij het strijken glanzender. o— Een nieuwe mestsoort. Mangaan kan, als meststof gebruikt, uitstekende resultaten leveren, mits het in kleine hoeveelheden vermengd wordt met andere stoffen. Het be mestingsvermogen is geheel afhankelijk van den aard van de stof, waarmee mangaan wordt vermengd. Bioxyde en mangaan zullen de aarde nooit vruchtbaar maken. Sulfat, en mangaan daarentegen zijn voor den landbouwer een weldaad. Hieruit kan men het succes van een nieuwe vermenging hem niet verder vertrouwen dan het oog reikte. Het was maar goed, dat Jeremias, zich in alle richtingen be veiligd had In alle richtingen Eigenlijk was er toch nog een verge ten. Wat te doen, als het huwelijk tegen alle verwachting in toch niet tot stand kwam Dan was hij, de slimme Jeremias zijn geld kwijt. Voor dit ge val kon nog raad geschaft worden, als de notaris nog onmiddelijk een akte opstelde, waarbij Pittenbijter de verplichting op zich nam, het bedrag terug te zullen betalen, als het huwe lijk niet binnen laat zeggen drie maanden tot stand kwam. Maar en hier lag de moeielijkheid daar van moest Melanie niets te weten ko men en hoe kon men deze na opne ming der schenkingsakte verwijderen, zonder dat zij daarin iets opvallends vond? Tot zijne groote verwondering zou de voorzichtige handelsman hulp ontvangen van eene zijde, vanwaar hij het 't minste zou hebben kunnen verwachten. „Lieve voogd," zeide Melanie, toen zij bij de woning van den notaris wa ren aangekomen, op eenigszins schuch- teren toon, „als u er niets op tegen hebt, breng ik de aangifte in orde en verzoek daarbij den burgemeester, met de aangelegenheid een weinig-haast te maken, opdat wij niet in ongelegen heid komen." „Jaantwoordde mijnheer Pitten bijter op gerekten toon, „dat zal wel gaan. Is het evenwel niet passender dat gij dat in orde brengt, beste Zoe temelk begrijpenmangaao.kalk bevarend 14 a 20 pCt. van dit metaal, dat men eenvoudig bereid door krijthoudende ertsen en mangaan karbonaat met kalk te behandelen. o— Het gele gevaar in Zuld-Amerlka. Nu de Japansche arbeider zoo lang zamerhand uit de Vereenigde Staten en Australië verdreven wordt, vestigt hij zijn aandacht op Zuid-Amerika. Sedert een jaar zijn er in Japan verschillende maatschappijen opgericht teneinde landbouw-kolonies te stichten in Bra- ilië, Peru en Chili, landen, die gebrek hebben aan arbeidskrachten. In Japan worden geïllustreerde brochures ver spreid, om de boeren werklui en vis- schers op dit nieuwe arbeidsveld te wijzen. De Morioka (emigrantie-maat- schappij) belast zich met de Japansche arbeiders naar Callao (Peru) te ver voeren voor 175 gulden en garandeert hen, na aankomst een dageüjksch sa laris van f 1.50 en vrij logies. Deze maat schappij heeft in één jaar duizenden emigranten naar Peru vervoerd. Vol gens de „Times" heeft een andere Japan sche maatschappij die door de Regee ring gesteund word, in den staat Sao Paulo vasten voet gekregen, waar zij 1000 boerenfamilies denkt heen te zenden. o Het derde internationale congres voor luchtrecht zal op 25, 26, en 27 September te Frankfurt gehouden wor den. Op dit congres zullen bijna alle landen vertegenwoordigd zijn. o Hel Noordsche reuzen-station voor draadlooze telegrafie. Noorwegen krijgt een reusachtig station voor draadlooze telegrafie voor het verkeer tusschen Noorde lijk Europa en Amerika. Voor deze inrichting, die in de nabijheid van Stavanger wordt gevestigd, moet Noorwegen de voor dit land ge weldige som van 2 millioen Kr. betalen. Het radicale ministerie Knudsen was er dan ook tegen zulk een groot bedrag voor dit doel uit te geven. Immers het staat te bezien of de groote verwachtingen, die men maakt tusschen Europa en Amerika over dit Marconie-station, verwezentlijkt zullen worden. Op Rusland valt op den duur niet te rekenen deze groote staat zal met tertijd wel voor eigen stations zor gen. Denemarken zal ongetwijfeld gebruik maken van het Poulsen- systeem en van Zweden heeft Noor wegen niet veel welwillendheid te verwachten. Intusschen is toch het verdrag met de Marconi-maatschappij afgesloten, eehter onder bedinging dat het derde gedeelte van het be drag eerst voldaan wordt, als het station een maand gewerkt heett. De installatie zal in 1914 gereed zijn, o „Waarom antwoordde Jeiemias haastig, „ik ben er van overtuigd, dat juffrouw Melanie de aangelegenheid even goed in orde zal brengen, als ik het doen zou. En bovendien heb ik na opstelling der noodige akten nog een zaakje met u bij den notaris af te maken dat kunnen wij in orde brengen in den zelfden tijd, dat Melanie de aangifte in orde brengt." „Mij wel," zei mijnheer Pittenbijter. „ik heb er niet het minste bezwaar tegen." De oude notaris Penhouder was niet weinig verbaasd, toen de patriarch hem mededeelde, dat hij het vermogen van zijn pupil bij hem wilde depo- neeren. Doch nog grooter oogen zette hij op, toen de achtenswaardige heer hem zeide dat hij bovendien het be sluit genomen had, geheel zijn vermo gen aan dezelfde juffrouw Melanie Donkerberg te schenken en daarom verzocht hij, daarvan eene oorkonde te willen opmaken. Notaris Penhouder had geen reden, om dit loffelijk voor nemen een hinderpaal in den weg te leggen de aangelegenheid werd dus in orde gebracht, bij welk in-orde- brenging mijnheer Pittenbijter allerlei goocheltoeren moest verrichten, om Jeremias niet te doen ontdekken, dat hij hem tweeduizend gulden te veel afgetroggeld had. Na opstelling dezer akten verliet Melanie het edel tweetal en, daar de patriarch zich niet kon voorsiellen, hoe nog ter elfder ure aan de sluiting van het huwelijk een hin derpaal in den weg kon gelegd wor den, toonde hij een open oor te heb-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 5