MAANDAG 4 AOGÖSTDS 1913, prima Wagensmeer J.M.BLOMMAËRT - Graauw. Te koop aangeboden. Marktberichten. Ad verten tiën- Verkrijgbaar Abonnementen tweeden en derden solied Heeren-, Dames-en Kinderwerk. zien. Qp bepaalde dagen worden zij voor het transport van en naar straf gevangenissen en voorliet vervoer van verdachten gebruikt. Met dit doel is in hel spoorboekje het spoorwegnet in vijf „kringen" verdeeld. Zoo dient de Noordelijke kring voor het trams port van Berlijn naarNaugard en ver volgens naar Stettin en Hamburg. Ie dere kring heeft een eigen reisgids altijd worden de gevangenen-waggons aan dezelfde treinen gehaakt. Een snel trein wordt nooit gebruikt. Z e 1 a n d i a te Hulst biedt te koop, wegens overvloed van steeds aangroeienden voorraad, Aanbiedingen v.orden onder letter „Steenstraat A 11", ingewacht aan haar Redactiebureau te Huist, alwaar inlichtingen te verkrijgen zijn naar de adressen der fabrikanten. De oudste adresboeken. Voor het eerste adresboek van New- York, dat van 1786 dateert, werd bij de verkooping der Hoe-verzameling, 7000 gulden betaald. Het is getiteld „The New-York Directory" en het bevat de namen, het beroep en woon plaats van alle burgers der stad. Het boek is voor de New-Yorkers natuur lijk zeer interessant, maar tot de oud ste adresboeken behoort het toch niet. Die zijn te Parijs verschenen en het eerste Londensche adresboek dateert van 1677. Zeer vroeg waren er al adresboeken, die niet aileen de namen aangaven, maar ook allerlei verklarin gen bijvoegden, die thans voor de cul tuurgeschiedenis van groot belang zijn. Vooral te Parijs waren deze adresboe ken zeer geliefd, zoo publiceerde in 1691 apotheker Blegny een „Livre commode des adresses de Paris," waarvan reeds het volgend jaar een tweeden druk verscheen. Het werd echter als gevaarlijk voor den Staat geconfisceerd* en vernietigd. Biegny wilde n. 1. uit zijn eenvoudige lijst van kooplieden een adresboek voor den eleganten Parisien maken. En zoo noemde hij zeer volledig het mondaine en demi-mondaine Parijs, en schreef daarbij allerlei verklarende en oprechte opmerkingen. Zoo geeft zijn adresboek een goed beeld van het toenmalige Pa rijs. Men leest, dat Sieur Fournerat voor vier pistolen in het jaar de klee ding van een eleganten man levert, een voorbode dus van de hedendaag- sche kleedings-abonnementen. Men hoort van een schilder Salé, die een methode bedacht had, waardoor men op een schilderij geheel andere dingen zag, dan er op geschilderd waren (zeker een futurist). Monsieur Pouiily had niet alleen een buitenge woon vergrootend microscoop gemaakt, maar bezat ook een middel om de deugd van een amant te versterken Er waren echter ook minder onschul dige bijschriften en dat gaf de Parij- sche politie aanleiding tot bovenge- noemden maatregel. —o De herForming der Amerikaansche boogesckoien. Sedert eenigen tijd bestaat er in Amerika een beweging om het peil der Amerikaansche artsen te verheffen. Van de 131 Medische Hoogescbolen, de z.g. „Colleges" werden er 24 ge dwongen voor altijd te sluiten. Benige van die scholen waren niets dan zwen- delinrichtingen, die na een volkomen onvoldoende leercurses arts-diploma's uitreikten en zoo hun candidaten op het ongelukkig publiek loslieten. De meesten van deze hoogescholen droe gen hoogdravende namen, maakten reusachtig reclame en door de gepe perde prijzen goede zaken. De uitroei ing van dergelijke inrichtingen heeft Amerika vooral te danken aan het Carnegie-fonds. Volgens de beheerder zouden dertig hooge scholen ruim voldoende zijn om de Vereenigde Sta ten van artsen te voorzien. o Nood op de Uebriden. Het eenzame eiland Sf.-Kilda, dat tot de Hebriden behoort en van Groot- Brittanië slechts zeer moeilijk te be reiken is, bevindt zich weer in een toestand van vreeselijken nood. De tachtig Schotten, die het eiland be wonen, hebben door bemiddeling van den kapitein van een trawler uit Huil een verzoek om hu'p naar Londen ge zonden. De admiraliteit heeft onmid dellijk een kruiser met levensbehoef ten naar Lamlask gestuurd, die dezer dagen zal aankomen. Toen, ongeveer eejn jaar geleden, er uit St-Kilde een dergelijke smeekbede werd gezonden, russte de Daily Mirror een stoomschip uit, dat nog juist cp tijd aankwam, om de bevolking te i redden uit hun vreeselijken hongers- nood. Nu schijnt de nood echter nog dringender. St-Kilda is het grootste en eenig bewoonde eiland uit de rots achtige eilanden groep ten Westen van Schotland en 't N. van Ierland. Het leven is daar primitief. De bewo ners leven van de opbrengst van en kele schapen. Geld kent men er nau welijks. Er word wat ruilhandel ge dreven. o— Nut en gevaar van zonnebaden. Men schrijft ons van medische zijde De menschen trekken naar de bad plaatsen, om hun lichaam, dat door de kamerlucht vermuft is, eens goed te laten uitluchten. Ze stellen hun lichaam bloot aan zon en lucht, in de meening, dat dat goed is voor hun gezondheid. Ze vergeten echter, dat ze overdrijven kunnen. Ons lichaam is eeuwenlang kunstmatig beschermd voor lucht en zon. Nu kunnen we niet eensklaps tot de natuurstaat terug keeren. Zeker, van zon- en iuchtbaden kan groote geneeskracht uitgaan, mits men niet overdrijve. Een zon- of luchtbad dure nooit langer dan een half uur, ten minste in den beginne. Ook doet men goed zich in een dun laken te wikkelen. Het is echter zeer slecht door een zonnebad tot transpi- reeren te komen. Verder verkieze men het ochtenduur voor dat in den na middag. Een langdurig lucht of zonnebad, waar door het lichaam geforceerd wordt, werkt zeer nadeelig. Niet alleen ondervindt de huid het nadeel, ook hoofdpijn en duizeligheid kan erdoor worden veroorzaakt. Men zij dus op z'n hoe_de. o— Een Iong-tnb rculose serum van Frieduiann. Londensche bladen melden uit New- York, dat Dr. Friedrich Friedmann, die sedert het voorjaar in Amerika vertoeft om daar zijn longtuberculose- serurn te verkoopen, tegen 5 miilioen gulden, weer naar Europa terugkeert. De New-Yorksche kranten beschouwen het geval zeer sceptisch. Volgens de Daily Expresse zijn de meeningen over de waarde van het nieuw serum zeer verdeeld. De Gezondheidscom missie te New-York heeft Dr. Fried mann geen verlof gegeven tot het op richten van een sanatorium, alvorens er een absoluut bewijs van de deug delijkheid van het serum was opge leverd. Andere Amerikaansche steden besloten hetzelfde. De doktoren der ziekenhuizen, waar de proef werd ge nomen verklaren, dat er geen enkel bewijs is geleverd van een genezing van long-tuberculose door middel van Friedmann's serum. o Een instituut voor stofwisseling- physiologie De Keizerlijke Academie voor V/eten- schappen te Weenen ontving een le gaat van 1 Va miilioen kronen van wij len Prof. Josef Seegen. Ditcorrespon- deerende lid stierf in 1904 en liet het geld na op voorwaarden dat de Aca demie een instituut zou oprichten voor de physiologie van de stofwisseling. Er werd besloten, het legaat te aan vaarden. Het nieuwe instituut zal hee- ten, Seegens instituut voor de physio logie der stofwisseling o De „quanrantaine" der diamant gravers. Bij de diamant-mijnen aan den Witwatersrand en elders in Zuid-Afrika, werd en wordt nog heel wat diaman ten gestolen. Weliswaar is de clande- stiene-verkoop van diamanten streng verboden en wordt „éidibi" (Illicit diamond buying, ongeoorl. diam. k.) ernstig bestraft maar toch ontglippen er nog heel wat diamantdieven aan de armen der gerechtigheid. Als men al de maatregelen in aanmerking neemt, die de mijn-maatschappijen te gen dit euvel nemen, beschouwt men diefstal haast als uitgesloten. Iedere arbeider, die de mijn-maatschappij vaarwel zegt, moet eerst een „quaran taine" van een week ondergaan. Bij een blanke bestaat deze in een strenge, onopvallende bewaking door detec- tieven, bij een kleurling gaat men nog anders te werk. De zwarte ar beiders, die in den tijd, dat zij in de mijn werken geheel ais gevangenen worden behandeld, moeten, a^s zij hun 1 ontslag nemen, die week quarantaine j doorbrengen in een bepaald gebouw, het „detention-house". Dit verblijf is i omringd door een hooge muur, de j kleurlingen worden er ontkleed en onder strenge bewaking opgesloten. Dag en nacht zijn zij onder toezicht. En toch worden er nog diamanten gestolen. Zoo verbergen de negers en Chineezcn de diamanten in mond, neus en ooren en zelfs brengen zij zich woud m toe, waarin zij de dia mant steppen, die dan met diamant en al hëeic.i. De invoer van kunstscliatteu in Amerika in 1912. De „Moniteur officiel du commerce" publiceeert eeni'ge cijfers omtrent den invoer van kunstschatten in Amerika gedurende het jaar 1912. De totale waarde bedroeg 60739776 dollar, te gen 27443374 dollar in 1911 en 9 '/2 miilioen in 1910. Hel grootste ge deelte voor 58 miilioen bestond uit oude kunstwerken, schilderijen, etsen en beeldhouwwerken, die voor meer dan twintig jaar gemaakt zijn en kunstvoorwerpen, die meer dan honderd jaar oud zijn. Al deze kunst schatten mogen belastingvrij ingevoerd worden. De meeste kunstwerken waren in 1912 afkomstig uit Engeland (voor 36 mil!, dollar), vervolgens komen Frankrijk (20'/o mill.) Duitschland 1838000 doll.), Italië (801000) en Ne derland (173000). o— Eeu Noordsche expeditie voor zee onderzoek. De inwoners van Bergen hebben voor eigen rekening een schip voor zee-onderzoek laten bouwen, de „Ar- mauer Hanze", dat thans de eerste tocht ondernomen heeft. De expeditie zal zich hoofdzakelijk bezig houden met het onderzoek van den Golfstroom van de Azoren tot de Orkney-eilanden Behalve vier Noordsche geleerden, neemt de Duitsche professor Aurbach aan den tocht deel, evenals twee leden der volgende Pool-expeditie van Amundsen, Geen museum heeft in de laatste jaren zooveel schatten verworven als het Museum voor Natuurwetenschap pen te Washington. In 1912 werden er niet minder dan 35 expedities uit gezonden onder leiding van vakge leerden. En niet alleen werkten' deze in Amerika, maar ook in alle andere deelen der wereld, Australië uitgezon derd. Hiervoor was heel watgeld noodig, maar daaraan heeft het Mu seum geen gebrek. De Amerikanen stellen er prijs op, dat hun musea in ieder opzicht de veel oudere Euro- peesche overtreffen en daarvoor heb ben zij gaarne hun dollars over. o Kostbare autografien. Onlangs werd te Parijs een zeer kostbare verzmeling auto-graphien voor hooge prijzen publiek verkocht. Zoo bracht een brief van Karei den Negenden aan zijn zuster, de koningin van Spanje 1453 frs. op. Voor een nierkw ardige kantteekening van Na poleon den Et sten bij een brief van Marmcnt werd 1115 frs. betaald. Een brief van Sixtus den Vijfden aan Hen drik den Derden bracht 1710 frs. op, een brief van oen Hertog van Enghien 300 frs., een van keizerin Josephine aan Menneval 510 frs., een gewone kwitantie van La Fontaine 330 frs., een brief van M. de Sévigné 545 frs, een billet van Charles Stuart, de jonge Pretendent 210 frs. en een schuldbe kentenis van Xaintrailles, een der be geleiders van Jeanne d'Arc 350 frs. o Dezer dagen is op Swingford Old Manor te Ashford overleden Alfred Austin, de Engelsche Poet Laureate. Hij werd in 1835 te Headingley bij Leeds geboren, bezocht de katholieke school te Sioney-hurst en promoveerde in 1857 aan de Universiteit te Londen, in de rechten. Hij voelde echter niet veel voor zijn studievak en na den dood van zijn vader werd hij journa list. Reeds op jeugdige leeftijd voelde hij veel voor de letterkunde, zoo pu bliceerde hij op achtienjarigen leeftijd een gedicht: „Randolph, a tale of Polisch grief." In 1861 maakte Austin naam door een reeks gedichten The Season, a Satire. Van zijn andere literaire arbeid is bekend „The gar den that I love" en „in Veronica's garden". Gedurende de Fransch- Duitsche oorlog was hij oorlogs-cor- respondent der „Standaard", waarvan hij later de hoofdleider werd. Austin was intiem beviiend met Lord Bea- consfie'd. In 1896 werd hij na den dood van Teni.yson Poet Laureate. o— Heemschut in Japan. De naties, die zich nog op den weg naar hun ontwikkelingshoogte bevinden, zullen goed doen, met zich aan rassen die hen in cu'iuur voor uit zijn, te spiegelen. Wij, West- Europeanen, weten, dat we veel te laat de noodige maatregelen getroffen hebben, voor een systematische be scherming van ons natuurscho m. Hadden vorige generaties bedacht, van weike waarde het is, om het schoone, waarmee de natuur ons bedeelde, is in eere te houden en te beschermen, dan zouden de natuurmonumenten nu veel voltalliger zijn. Japan neemt ons nu ten voorbeeld. Bijtijds worden daar van staatswege de noodige maatregelen getroffen, om het land te beschermen tegen de bar- baarsche verwoestingen, die opgeld- "beluste industrieelen zouden kunnen aanrichten. De Japansche botanicus Manab'u Myoshi vestigde het eerst de aandacht op deze aangelegenheid. Prof. Jimbo uit Tokiowijdt nu eenige studie aan het onderwerp. In schoolboeken word de kinderen eerbied en liefde voor natuurschoon ingeboezemd. De Japansche Vereeniging ter Bescher ming van Landschappen en Natuur- en Cultuurmonumenten telde de meest invloedrijke mannen en wetenschaps- en op politiek gebied onder haar leden. Uit de icarerne. „Als jij zoo lang was als je dom bent, den zou je waarachtig de maan wel 'n zoen kunnen geven. o Dierenbescherming in Italië. Het heet, dat in Italië de gruwelijk ste dieren-martelarijen plaats vinden. Sedert de aestheticus Vischer een paar jaar geleden zijn stem verhief tegen de ongevoeligheid der bevolking voor die ren, zijn er door de beschaafden stap pen genomen om hierin verbetering te brengen. De Vereeniging voor die renbescherming in Italië heeft intus- schen groot succes gehad met haar arbeid. Uit het jaarverslag van 1912 blijkt, dat de inspecteurs, die door de vereeniging gesalarieerd worden, niet te vergeefs werkten. 5302 personen werden om dierenmishandeling straf rechtelijk vervolgd. Verder werden er 39800 stokken, 536 ijzeren staven en een hakmes van 30 cM. in beslag ge nomen al deze voorwerpen dienden om de dieren mee te slaan. Ook werd er beslag gelegd op 167 nijptangen, die men de ossen in de neusgaten stopt. In zooverre is er vooruitgang te bespeuren, dat men geen enkel dier zag met de initialen van zijn eigenaar. Deze letters werden, zooals men weet, in de huid gedrukt met een scherp- getand ijzer. De tanden laten diepe wonden na, zoodat dit merken uiterst wreed is. Sfëe MiRi^s ieete Crisis. O Het gaal niet vlot met de benoe ming van een nieuw Ministerie. Er is verwarring: niemand weet eigentlijk goed wat hij wil. Deze toestand van verwarring hadden wij zien aankomen als logisch gevolg van den toestand van rechteloosheid in Nederland. ISaükaiiooi-log'. O Er wordt nu een uiterst bloedige oorlog tusschen Servië en Griekenland eenerzijds en Bulgarije anderzijds gevoerd, waarin tot heden Bulgarije aan den verliezenden kant is. Volgens berichten, zijn 50.000 man gedood of gewond in den tijd van 5 dagen. Het gaat alles over de verdeeling van den Turkschen buit. Correspondent ie. —O Als de rechter huiszoekfng be veelt, is er niets aan te doen, hoe on aangenaam ook. Herinnert U eens hoe de rechter onderzoek beval in de kantoren van banken en effectenhan delaars om te zoeken naar valsche obligaties Gent- Terneuzen. Hulst, 7 Juli. PerluOK.G. Tarwe f 10,00 a f 10,40, Rogge f 7,00 af 7,75, Wintergerst f00,00a f 00,00, Zomergerst j f 00,00 a f 00,00. Haver f 10,00 a f 11,00, Erwten f 10,50 a f 11,00, Paardeboo- nen f 9,00 a f 9,50 Duivenboonen f 10,00 a f 00,00 Witteboonen f 13,00 a f 13, Bruineboonen f 11,50 a 112,00, Boekweit f 00,00 a f 00,00. Lijnzaad f00,00 a f 00,00, Aardappels f0,00 a f O.OO Koolzaad per zak van 106 liters f 00,00 a f 00,00. Paarden 0 stuks, verkocht 0, Rundvee 24, verkocht 8. Varkens 38, verkocht 30. Schapen 0, verkocht 0. Boter per kilo f 1,15 tol f 0,00. Eieren per 26 stuks f 1,00. Koers van het geld. Belgisch geld per 100 frs. f47.625 f47.65. Ten overstaan van de Notarissen W. Y. TAKES te Amsterdam en H. A. TAN DALSUM te Halst in het verkooplokaal „Frascati" te A m- sterdam op 's nam. om 6 uur, van aan de Vijzelstraat 43 te A m- sterdam. in bussen van 21/2 en 5 K.G. I>aj F. TAALMAAT Station HULST. Uitgaaf door den Boekhandel BEL1NFANTE te 'sGravenhage: Er is geen tegenstelling tusschen de beginselen van de Franscke Revolutie en die. van het Evangelie. Prijs f 0.50. worden voor 'sGravenhage aan genomen bij J. BOERJAN, Jacoba- straat 54. UUiiJltiÜ» De Collecteur A. E. JANSSEN te Goes maakt bekend dat de loten ver krijgbaar zijn en dat de trekking be gint 21 Joli. Na ontvangst van het bedrag met porto wordt het vei langde onmiddelijk toegezonden. kakelaars in onroe- rende goederen te flii- oaso, 5806 w estern ave- mie, firma Hart en van ïïalsïini. Het kantoor der erven Mr. J. G. VAN DEINSE in de Steen straat te Hulst, zal den Maandag van elke maand geopend zijn van negen tot een uur. Solied ]eer en nette afwerking Het goed beveelt zichzelf aan. Ook verkrijgbaar goed geel-, zwart-, brum- en vetsmeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken a 45 cent per liter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3