Van alles Mat. Politiek Java. o— Yriend de Graei komt op tegen een artikel van de Locomotief, vol gens welk het met de Javaansche beweging onder den naam van Sarikat Islam zoo erg niet is, en hij ver zoekt dan dit art. van de Locomotief met zijne aanteekeningen daarop te plaatsen Onze plaatsruimte laat zoo iets niet toe. We geven daarom alleen de op merkingen van de Graef in het kort 1. dat het wel waar is dat dage lijks vele arbeiders van hun werk worden onttrokken voor de doelein den van den Sarikat Islam, en dat er wordt gestolen en opgelicht om het entreegeld er voor (vrijwillig gedwongen) te kunnen betalen 2. dat onder de inlanders zeiven vereenigingen worden oggericht om zich te beschermen tegen Sarikat Islam. 3. dat de leden een eed moeten doen. 4. dat de wapenhandelaars, hoe aanzienlijk hun voorraad ook is, niet aan alle aanvragen om wapens kun nen voldoen. 5. Dat troepen zijn gezonden naar het Banjoewagsche, zoogenaamd voor marschoefeningen maar in waarheid om door machtsvertoon de menschen kalm te houden. Pen Itaaclscl. —o VraagWie kan verliezen, en toch winnen Antw. Van Dalsum. Vraag Wie kunnen den slag winnen, en toch verliezen Antw. Fruijtier en Dieleman. Hel slippetlragersgespuis. 0 Wij verhemen, dat meerdere trouwe, oprechte Volkswillers door het slippedragersgespuis wel eens worden lastig gevallen om ons. Zoo iets mogen wij niet dulden. Het is daarom ons voornemen om, indien het wordt verzocht door de heleedigden zeivenin de Volkswil te openen een lijst van slippedragers met naam en adres, en op welke lijst zij blijven staan totdat zij hun ongelijk hebben erkend Misschien is deze waarschuwing alleen reeds voldoende om dat ge spuis te kalmeeren. Wij nemen het volgende over uit het Handelsblad van 5 Juli 1913. En doen dit, omdat deze zelfde Bond ook is opgetreden tegen van Dalsum. De Bond van Staatspensionneering Aan de Redactie De meer dan schandelijke wijze, waarop de Bond van Staatspension neering de vrijzinnige concentratie in den rug heeft aangevallen behoort te worden gebrandmerkt. Varende in socialistische wateren heeft de Bond zijn neutraal karakter geheel ingeboet. In den tijd toen de Bond in opkomst was en zich tegenover alle politieke partijen neutraal toonde, vond hij telkens de krachtigste tegenwerking, vooral ten plattelande, van de S. D. A. P., die niet ophield tegenover het Bondsbe- ginselgelijk pensioen voor allen te stellen het socialistisch beginsel pensioen voor de arbeiders. Toen de Bond begon te groeien en langza merhand een invloed kreeg, waarme de gerekend moest worden en hij te gelijkertijd uit opportuniteits-beweeg- redenen toestond voor staatspensioen voor behoeftigen te propageeren, mits het einddoel pensioen aan allen niet uit het oog verloren werd, begon de socialistische intocht. Tegelijk met dien intocht werd de propaganda staatspen sioen voor behoeftigen in vele afdee- lingen de hoofdzaak en het tooneel werd te hulp geroepen om het „oud en arm" uit den weg te helpen. In dienzelfden tijd beging het hoofdbe stuur zijn eerste fout, door als „bonds- spreker" toe te laten iemand, die voor zijn christen-democratische propaganda van den Bond misbruik maakte, door van zijn optreden in afdeelingen gebruik te maken om ter wille van een moge lijke Kamercandidatuur bekend te wor sen. In dat feit heb ik aanleiding ge vonden mij voorgoed uit de officie el e lijst' van bondssprfckers té laten schrap pen, al ging ik voort in afdeelingen op te treden. De fout door 't hoofd bestuur gemaakt werd grooter, toen het in die lijst van bondssprekers op nam mannen die S. D. A. P. candi- daturen aanvaardden en die derhalve niet het bondsbeginsel progageeren konden, omdat het beginsel der S. D. A. P. ispensioen voor arbeiders (en daarmede gelijkstelden) ten einde hierdoor het proletariaat in zijnklassenstrijd tegen het kapitalisme te verster ken. De algemeene vergadering van 1912 kwam en besloot (m. i. zeer juist) bij de verkiezingen van 1913 officieel voorstanders van staatspensioen aan te bevelen en voorstanders van dwang verzekering te bestrijden. Een comité van actie werd benoemd, dat vragen zou stellen aan de candidaten. Het feit, dat dit comité werd ingesteld, was toe te juichen. Maar hoe heeft het comité gehandeld Reeds gaf het te denken toen in het Januari no. van het bondsorgaan de toenmalige S. D. A. P.-c a n d i d a a t voor Steenwijk plaatsruimte verkreeg om de concentratie verdacht te maken. In't Fe bruari no. verdedigde ik de concentra tie tegen deze verdachtmaking en con stateerde, dat als de Bondsleden natuurlijk voor zoover zij geen S. D. A. P.-ers waren de concentratie in den steek lieten, zij de taak van het Staatspensioen verrieden. Daarom gaf de redactie wederom gelegenheid aan den S. D. A. P. candidaat voor Hilver sum om opnieuw de concentratie ver dacht te maken en weigerde de redactie een antwoord mijnerzijds. Wat deed nu het comité ?W etende dat alle vrijzinnige candidaten het concentratieprogram hadden aanvaard in welk program het staatspensioen was opgenomen en tegen dwangver zekering werd opgetrokken, wetende dat de leiders dier concentratie reeds op de wet-Talma een amendement in den geest van den Bond hadden inge diend, ging dit comité uit kwalijk-be- grepen zelfoverschatting er toe over aan de vrijzinnige candidaten eenige absoluut overbodige vragen te stellen. Het spreekt van zelf, dat alle S. D. A. P. candidaten tuk op Bondssteun vol gens hun gewoonte om veel te belo ven, alles beloofd hebben. Maar het was vooruit te zien, dat tal van can didaten der vrijzinnige concentratie de circulaire (die vroeg naar iets dat algemeen bekend was in de prullen mand hebben geworpen. Toen was de ijdelheid van 't comité gekrenkt. De heeren, die niet hadden geantwoord werden geschrapt uit de rij van aan bevelenswaardige candidaten. Daardoor bevatte deze rij alle S D. A. P. 'ers en ontbraken een aantal vrijzinnigen, waardoor derhalve, m. i. geheel tegen de bedoeling der algemeene vergade ring van 1912 in, ten gunste van de S. D. A. P, en ten n a d e e 1 e van de concentratie werd gehandeld. Daar bij bleef het niet. Per circulaire werd door een aantal Bondsleden in Appin- gedam de heer Schaper boven den heer Valette aanbevolen In Alkmaar werd besloten rechtstreeks den heer Gerhard te steunen en in Groningen om rechtstreeks den heer Sannes te steunenZoo bestond men het om den Marxistischen candidaat Sannes, van wien dus wegens zijn Marxisme toch in geen geval sympathie voor het bo-.dsbeginsel (pensioen aan allen) kan worden verwacht, uit te verkiezen boven een zoo eminent m n als dr. Bos, wiens door vriend en tegenpartijder erkende oprechtheid en eerlijkheid waarborg was, dat hij in de 2e Kamer zou strijden voor de verwezelijking van het concentratiepro gram dat het Staatspensioen in zich sloot. Maar de afdeeling Groningen, daarbij openlijk in de pers door den secretaris van het comité van actie, den heer H. J. Hagelen gesteund is zelfs bij de herstemming nog verder gegaan, heeft met verraad aan het eens afgesproken accoord van den Bond om waar de stembusstrijd louter tus- schen voorstanders van Staatspensioen ging van wege den Bond neutraal te blijven den heer Sannes openlijk aan bevolen en dr. Bos bestreden Daarmede heeft de Bond zoo onmis kenbaar vóór het socialisme partij ge trokken en zoo onloochenbaar de vrij zinnige concentratie aangevallen, dat thans door die Bondsleden die behoo- ren tot één dier vrijzinnige fracties, niet langer mag worden geaarzeld. Hier is onze eer als vrijzin- nigen op ergerlijke wijzebe- z o e de ld. Hier heeft domheid gepaard aan onnoozelheid en ijdelheid, hetzij bewuste oneerlijkheid de leiders van 1 den Bond verraad doen plegen. Als I een sluipmoordenaar hebben'zij gë- tracht de vrijzinnige concentratie de giftdolk in den rug te steken. Daarom heb ik aan het hoofdbe stuur medegedeeld, dat ik mijn lid maatschap van den Bond heb opge zegd, en daarom doe ik een beroep op alle vr ij zinnige bond s- leden. Hebt uw eer als vrijzinnige mannen liefVerlaat den Bond voorStaatspensionneering treedt uitdezevereeniging, die het socialisme in het gevlei is ge komen en die gepoogd heeft door verraad uw vrijzinnige candidaten te doen tuimelen. Weest nu niet zwak of toegevend. Het comité van actie, hoofdbestuur en redactie zullen allicht zoete broodjes bakken of pogen door scheeve voor stellingen u een rad voor oogen te draaienDeze verraderlijke daad van die Bondsmannen, die haar begingen is onvergeeflijk. Verlaat den Bond en zooveel te méér thans zullen uittreden, zooveel te meer zal de eerlijkheid wor den gediend 1 Middelstum, K. Vos. De wraak O Naar aan „Het Volk" wordt mede gedeeld, heeft de pastoor te Dalfsen, in het kiesdistrict Zwolle, openlijk van den kansel zijn gemeenteleden aange spoord, geen zaken meer te doen met den slager en veehandelaar S., aldaar, aangezien deze zoo geijverd had voor de candidatuur-Knobel. De Volkswil teekent hierbij aan Die slager te Dalfsen, welke, ook naar Katholiek Kerkelijk recht, volko men bevoegd was om te ijveren voor den heer Knobel, liberaal, en tegen wien dus de pastoor naar Katholiek Kerkelijk recht een onwettige daad heeft gepleegd, staat geheel machteloos. De Nederlandsche strafwet straft deze onwettige daad niet, en onder het begrip van onrechtmatige daad van art. 1401 van het Burgerlijk Wetboek valt ze ook niet. Als het anders was, zouden we zelf wel hebben gehandeld. Dergelijk feit staat niet op zich zelf, het is één uit de vele duizende feiten van dien aard. Daarom zou, met name onder de katholieke bevolking, met de grootste voldoening worden vernomen eene Grondwetsherziening, waarin aan art. 172 wordt toegevoegd een tweede lid, luidende: „De Koning waakt even eens, dat de Kerkgenootschappen niet treden in de rechten der ingezetenen door de Grondwet gewaarborgd, en dat zij niet aan anderen wegens die uitoefening schade toebrengen." Het Vrije Woord voor Abonnés. —o Rotterdam, 30-6-1913. Mijnheer de Redacteur Nu de dagen van strijd weer voorbij zijn kan ik niet nalaten, ofschoon net doel van een volk te redden van den dwang en dweepzucht eener verpoli tiekte katholieke partij in Zeeuwsch- Vlaanderen verloren is, mijn dank uit te brengen voor de talrijke vrienden welke getoond hebben door hun stem biljet voor van Dalsum den strijd met ons gestreden te hebben. Welnu broe ders, onze candidaat van Dalsum is wel niet gekozen, maar de strijd is niet verloren. Ook hier donderde van den preekstoel stemt rechts, het is een uitdrukkelijk bevel van onzen bis schop. Ja volkswilvrienden, het was een bevel van den bisschop, welke in het zelfde jaar waar de strijd in ge voerd werd door zijn priesters de ge- loovigen liet waarschuwen voor de gemengde huwelijken en de ouders waarschuwden te waken voor hunne kinderen opdat zij geen gemengde verkeering zouden aangaan. Want zoo spraken zijKatholicisme en Prote- siantisme staan vierkant tegenover el kander. Wij moeten Rome beminnen en hunne leus is weg met Rome. En nu in den politieken strijd wordt van die zelfde kansel afgekondigd, stemt die welke ik bevolen heb te bestrijden. Dwaze waarschuwing en domme be veling. Neen heeren, vele katholieken hebben liever rood gestemd en hun partij verloochent dan de raad en daad eener verpolitiekte geestelijkheid op te volgen. En nu nog een woord van protest aan het domme en dwaze Zeeuwsche volk, dat een man weigerde te steunen die hen met raad en daad bijstond en dat steunde anderen van wien het niets te wachten is. Ja, edele heer van Dal sum, het spreekwoord wordt ook hier bewaarheid: Ondank is 's werelds loon. Het valt niet mede om van een boer een mensch te maken, ze zijn gejiik de varkens, ^aagj meji ze uj.t de Br'atid ze loopen er weer terug in. Welnu, u hebt getoond door woord en daad hen te willen redden, zij hebben niet gewild. Dat ook zij zeiven nu de vruchten plukken. En u geestelijke herders, moest de tijd voor u aanbreken, welke ik niet hoop, dat u uw lange jas en korte broek moest uittrekken, wijdt het dan niet aan ons maar aan u zeiven. U waart gesteld voor het geestelijke en hebt u zeiven opgeofferd voor het politieke. Welnu, dat ook de zege hiervan op uw eigen hoofd kome. Na U, mijnheer de Redacteur be dankt te hebben voor de verleende plaatsruimte, feeken ik Een e ch t e V o 1 k s w i 11 e r, die zich niet verbergt achter het mas ker der onbekendheid. F. DE WILDE. (Dit stuk moest de vorige week blijven liggen). o Mijnheer de Redacteur Gelieve onderstaande in uw veel gelezen blad onder bet Vrije Woord te plaatsen. In het Wierookvat en Draaiers- blad kunnen de heeren hun gemoed maar niet koelen over U. Van alle moois kunt ge er in lezen, en wie nog niet op de hoogte is van schel den, dan zijn dat voorzeker onuit puttelijke bronnen ora U daarvan op de hoogte te brengen. IJ moet dan ook weten dat ge daarin als leermeesters van dat onderwijs hebt heeren geestelijken, bijzonder ouder wijzers enz. Ook kunt ge misschien wel persoonlijk les krijgen van hen hoe of ge het moet aanleggen om bezoeken af te leggen by jonge dames, om op groote voet te leven van een karig tractement door bijv. uw winkeliers uaar de centen te laten fluiten en zoo meer, afijn, dat moet degene die daar les in wil hebben, dan maar zelf eens vragen. En waarom kunnen ze hun ge moed nu niet koelen over U Omdat U in plaats van Fruijtier en Dieleman 2 anderen gestemd heeft, en zij daardoor gevallen zijn. Zouden zij nu toch nog gedacht hebben dat U die schoone gelegen heid om uw vijanden te treffen zou laten voorbijgaan hebben Dan, neem het mij niet ten kwade, zou U ook geen knip voor uw neus waard geweest zyn. Laat ze maar schelden, razen en tieren, en gaat kalm uw gang. En al zouden zij roepen als u op de boot stapte te Walsoorden om het vervloekte land te verlaten „Hard gaat ie", troost u dan met de gedachte dat U hen die gelegenheid niet behoeft te geven als u dat zelf niet wil, maar U uit volle borst hen kan toeroepen „llaii! zijn ze gegaan". U mijnheer de Redacteur mijn dank voor de plaatsing. JAN RECHT. o— Westdorpe, 9 Juli 1913. Mijnheer de Redacteur 1 Als abonné van de Volkswil, mag ik zeker wei zoo vrij zijn u deze regelen aan te bieden ter plaatsing Op voorhand dan bedankt. Dikwijls heb ik gehoord dat de kiezers omgekocht worden door drank, hetgeen m.i zeer te betreu ren is, en wat zeker niet strekt tot eer en fatsoen èn voor candidaat èn voor kiezer. Maar wat hier ge'oeurd is voor de gemeenteraadsverkiezing, dat gaat mijn verstand te boven. Bij hoog en bij laag wordt beweerd dat bij de rondvraag in de herber gen door twee personen, op de vraag hoeveel pinten ze moesten betalen, aan het eind tot de conclussie kwamen dat de een f 600 en de ander f 500 moest betalen, dus totaal f 1100 aan pinten. Wanneer men zoo een raadzetel- tje moet winnen of behouden, dan zal er voor een flink ontwikkeld werkman vooreerst nog niet veel kans zijn. Uw abonné- JAN. Provinciale Staten. Dinsdag is tot Eerste Kamerlid ge kozen Mr. Fokker te Zierikzee (voor zitter van het Zeeuwsche Visciic.-ijbe- stuur) in plaats van den Heer Mr. Lucasse. De aanvrage om f 300 subsidie door den R. K. Boerenbond voor vlasproef velden werd met 21 tegen 19 stem men geweigerd. Met 25 tegen 15 stemmen werd ge handhaafd het beginsel, om niet voor een tweede maal een voorschot te geven voor wegverbetering. Er komt een provinciale stoomboot- dienst tusschen Neuzen, Hoedekens- kerke en Hansweert. Eik-ine berichten. Tusschen Bulgaren, Serviërs en Grieken worden bloedige veldslagen geleverd om den Turkschen buit. Kardinaal van Rossum was deze week in Amsterdam. De loopjongen van de krant, wach tende op het verslag der rede van het Haagsche Raadslid ter Laan, viel onder de welsprekendheid in zulk een diepen slaap, dat een geneesheer er bij moest komen om den jongen wak ker te maken. Wij ontvangen verschillende Indi sche bladen gedateerd tot 6 Juni en alle wijzende op wat er op Java, en bizonder in den Oosthoek, onder de Javanen broeit tegen de Europeanen en andere niet-Javanen, maar vooral tegen de Chineezen. O— Terechtstelling van 40 kannibalen. Wij vernemen uit Londen „Dezer dagen keert Sir Brandford Griffith de opperste rechter der Goud kust terug van een tocht naar Sierra Leona. Hij leidde daar een reeks pro cessen tegen de geheime vereeniging van inboorlingen, bekend onder den naam „Bond van Luipaarden." Alle leden dezer club waren overtuigde ka- nibalen. Sir Griffith wilde het gerucht, dat er ongeveer dertig a veertig in boorlingen, alle leden der vereeniging, waren terechtgesteld, noch loochenen, noch bevestigen Hij verklaarde slechts, dat zijn ambt als rechter hem verbood, eenige informaties te verstrekken. De passagiers van het West-Afrikaansche stoomschip „Nigeria" waren echter niet zoo gesloten. Zij zeiden, dat er ongeveer honderd negers voor het ge recht waren gedaagd, dertig a veertig waren opgehangen, terwijl een groot aantal verbannen werd. De Bond van Luipaarden had haar meeste aanhan gers onder den stam Mendis. Het is een geheime organisatie, die de politie van Sierra-Leona veel werk verschafte. Onder de bevolking heerscht groote angst voor haar leden. Wie zich niet naar hun wil schikte, kon zeker zijn gedood le worden of als slaaf ver kocht te worden onverschillig of het mannen of vrouwen waren. o Een Franco-Britisch wetenschappelijk congres. Bijzondere aandacht verdient de ver gadering van de Association Framjaise pour l'Avancement des Sciences, die waarschijnlijk van 4 tot 12Sept. 1914 te Havre zal gehouden worden. Een groot aantal Britsche vereenigingen zal dit congres bijwonen. Dit is aan het volgende toe te schrijven. IöOEngel- sche vereenigingen zijn aangesloten bij de Britsch Association for the Ad vancement of Science en het is bij deze vereenigingen gebruikelijk om een con ferentie te Londen te houden, als de Association zelf in een ver verwijderde plaats vergadert, zooals in Winnipeg of in Zuid-Afrika. (Vreemd genoeg is de Britisch Association nog nimmer te Londen bijeengekötnen) Nu vergadert de Association in 1914 in Australië, en weinig leden zullen die dure en lange reis ondernemen. Daar Havre betrekkelijk dicht bij Engeland is, heb ben de afgevaardigden der Britsche vereenigingen besloten met de Assso- ciation Fran^aise te vergaderen. o Een spoorwegbook je voor onwillige reizigers. Er bestaan spoorboekjes die nimmer in handen van het publiek komen. b. v. die voor goederentreinen en veetrans porten. In Duitschland heeft men ook een spoorboekje voor het vervoer van gevangenen. Deze worden vervoerd in waggons 4de klasse, met cellen en van getraliede ondoorzichtige ramen voor-

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2