1E111 IDML1. Ken geneesmiddel, Valsclie rekels. 0 Ons werden twee namen genoemd van personen, die in eene vergadering van de R. K. Kiesvereenigïng te Hulst hadden verklaard in dezen geestwat hebt ge aan van Dalsum, die heeft toch geen geld om te helpen als men in nood zit. Het was eigentlijk jammer, dat we op die vergadering niet waren ge weest (maar dan hadden ze waar schijnlijk wel hun mond gehouden), omdat we alsdan zouden hebben ge vraagd aan den eenzijt ge vergeten, dat ik U meerdere jaren geleden op een gewoon zegeltje f 500 leende waarvan ge nog steeds f 200 schuidig zijt en aan den ander: zijt ge vergeten, dat ik indertijd borg teekende voor U naast een tweede hypotheek van f 1200, en dat ge herhaaldelijk 's avonds bij mij kwaamt om tijdelijk geld te leen waarvoor ik niets of nagenoeg niets rekende omdat ik dit beschouwde als vriendschap als ge geld te kort kwam voor Uwe wis sels Valsch tuig, het zijn juist zij die hebben reden van dankbaarheid jegens ons wegens persoonlijk onder vonden welwillendheid, die het ve nijnigst tegen ons optreden. Als wij zouden zijn geweest koopman in goede werken, en deze hadden doen betalen door afhankelijk maken of woekerwinst, zouden we een „goeie" zijn geweest. Maar nu we voor goede werken geen dankbaarheid vroegen en geen betaling, nu deugen we niet, nu zijn we stapelzot. Ja, eigenlijk is dit laatste wel waar, want er staat geschreven als raad geeft men wel paarlen aan de zwijnen? En dezen raad hebben wij niet altijd opgevolgd. Het Hulsterblad heeft zich zelf ook al verheven tot Kerkvader. Omdat de heer Kramer niet heeft wil len dansen naar de pijpen van het Hulsterblad, dat is naar de pijpen van de Verwilghenswordt hij daarin ge noemd de volgeling van den liberalen Dixhoorn. Het Hulsterblad heeft zeker willen bewijzen, dat wel juist is het „niet steeds is de liefde bestendig van duur." Arme mijnheer Kramer, het Hulsterblad, zegge en schrijve het Hulsterblad, heeft U niet meer lief We hebben echter toch nog voor gedachte, dat dit den heer Kramer volkomen koud laat. TEGENSPRAAK ZONDER WAARDE. 0 Er is aanmerking gemaakt hierover, dat het wel een beetje kras is gezegd, dat de geestelijkheid wel den wil doet van Paus Pius X door aan de prijzen de veelvuldige Heilige Communie, maar dit niet doet uit liefde tot den godsdienst maar om daardoor de men- schen veelvuldig te krijgen in den biechtstoel en hierdoor onder hunne macht. Wij vragen ditals een geestelijke de Heilige Communie nuttigt in een hart, dat is vol venijn tegen een ge loofsgenoot, heeft deze geestelijke dan wel geloof Een gewone leek zou eene dergelijk heillgsehennende daad niet durven doen, zelfs de meest slechte nog niet, maar hoeveel zijn er niet b.v. alleen in het dekenaat Hulst, wier hart b.v. vol venijn is tegen van Dalsum en die toch eiken dag de Mis opdragen en Ons Heer nuttigen Laat onze geestelijkheid het be wijs 1 e v e r e n dat zij zachtmoedig en ootmoedig van harte is, dat zij God lief heeft en den naaste, en wij zullen de eerste zijn om haar dit te rekenen tot een eer en tot een waar priesterlijk leven. Maar zoolang zij wrokt en haat omdat zij de waarheid niet kan verdragen, zoolang zullen wij haar herinneren hoe Paus Pi us X er over denkt. He komende llevolutie. O Het is nu nog Koningin Wilhelmina, die waarborgt de eenheid van het Nederlandsche Volk. Maar als onze Koningin eens zou komen te sterven, zou dan die eenheid bewaard blijven onder een Koningin Juliana? Wij ge- Iooven het niet. En tot dit uiteenval len van de eenheid werkt mede eene grondwetsherziening met voor doel, dat het Nederlandsche Volk niet meer wordt geregeerd door eigen wetten, maar door wetten van de Kroon. Als een volk niet meer heeft een eigen wetgeving, dan wordt het voor het volk onverschillig w i e de persoon-is vap de Kroon drager. En al.s dan tegen dit volk aan den gezichteinder verschijnen teekenen die er op wijzen, dat zijn koloniaal rijk gevaar loopt, dan komt de tijd, dat het Nederland sche Volk èn naar binnen èn naar buiten uiteenvalt, tenzij het zich aaneensluit rondom een man, die heeft het ver trouwen des harten van het Neder landsche volk, maar deze man heeft Nederland niet. Wij hebben hier gegeven de toe komst van Nederland. En tot deze toekomst werkt stelsel matig mede de geestelijkheid, door den godsdienst van een leven van de ziel en naar God te herschep pen in een godsdienst tot wereldlijke macht. De godsdienst is het cement, dat een volk bijeenhoudt, en is de godsdienst geen godsdienst meer, dan brokkelt uit het cement, en vallen de steenen van het gebouw. Onze stem is geweest een roepende stem in de woestijn, men heeft niet willen luisteren, welnu, wie niet wil hooren zal moeten voelen. Dit is oude wijsheid. Als er in een land geen recht te krijgen is noch bij de burgerlijke noch bij de Kerkelijke overheid, dan is God verplicht voor zijn eigen eer recht te spreken, hetzij direct hetzij indirect door den wil des volks. Als de wil des volks, in plaats van recht te spre ken, spreekt naar onrecht, als het volk goed vergeldt met kwaad, dan zal niet onwaar blijken het woord dat het kwaad niet zal wij ken van het huis, dat goed met kwaad vergeldt. Wij hebben geen goede gedachte van de toekomst van Nederland, en van Zeeland en van het Land van Hulst in het bizonder. Een Godsoordeel. o— Dit is gesproken door het Neder landsche volk bij de Kamerverkiezingen van 17 en van 25 Juni: de rechtsche meerderheid van 60 is vervangen door eene minderheid van 45, en onder deze 45 zijn er nog 4 die zijn gekozen tegen de officieele kerkelijke candidaten. De bisschoppen lieten bidden voor het welslagen der verkiezingen. Is hun gebed verhoord Neen, e n d a t kon ook niet, omdat zij niet wil den dienen God en de zielen doch slechts de kerkelijke macht, en deze gesteld ten dienste van de wereldsche doeleinden en politieke partijbelangen, omdat zij door deze hunne bedoeling waren in formeelen opstand tegen den Paus van Rome. Er was voor ons geen recht te krijgen in Nederland noch bij de Rechtsche burgerlijke regeering noch bij de Kerkelijke overheid, en de Ne derlandsche kardinaal te Rome ook bleef gevoelloos hoewel hij wist, dat tegen ons zonder wettige re den ging een stelselmatige vervol ging tot eer- en brood- en ambt- en Sacramentenroof. Wie niet hooren wil moet voelen deze leer is als een Godsoordeel uit gesproken op 17 en vooral op 25 Juni, het was op 25 Juni alsof er ging een geest van wraak door het Nederlandsche volk. Deze geest van wraak had uiterlijk het voorkomen, alsof het ging wegens de wetgeving van de Christelijke Re geering, maar het uiterlijke was on rechtvaardig en kunstmatighet innerlijk voorkomen was de wrekende adem Gods die zich verklaarde tegen Jen kwaden wil van de Katholieke Nederlandsche geestelijkheid, en die zich verklaarde tegen eene regeering, omdat zij te kwader trouw tegen van Dalsum onrecht pleegde op grond van en tegen wet. Al wie den val van het Christelijk Ministerie wijt aan andere oorzaken dwaalt. Wij komen op deze zaak terug. DE HEER JHR. DE NI BALT OVER DEN HEER VORSTERMAN VAN OVEN. o— Uit het verslag in de Midd, Ct. van 20 Juni van een feestelijke bij eenkomst te Oostburg wegens het gekozen zijn van den Heer de Muralt nemen we hier over, wat deze zeide over zijn voorganger. Bij het lezen| gelieven onze lezers zich te bedenken, dat deze heer Vor- sterman van Oyen zoovele jaren lang is gekleineerd en beleedigd door een blad Zelandia. En dan zal hij tevens wel komen tot dit besluitdat de heer de Muralt iseen gentleman, een heer, en de redacteur van Zelandia die is, nu ja, van Zeijl. Hierop richtte de heer de M.uralt, het woord tot de dochter van den scheidenden afgevaardigde, den heer George August Vorsterman van Oyen. De heer Van Oyen was door onover komelijke bezwaren, zeer tot zijn spijt, niet in de gelegenheid, de feeste lijke bijeenkomst bij te wonen. De heer De Muralt bracht in herinnering, dat de heer van Oyen was geboren den Hen Juli 1836 te Gilze in Bra bant. .Hij bezocht een christelijke normaarschool te Nijmegen, waar hij het onderwijzersdiploma verwierf. Bin nen korten tijd verwierf hij ook de akte voor Duitsch en Fransch. Na tijdelijk werkzaam geweest te zijn als onderwijzer, keerde de heer van Oyen naar de ouderlijke woning te Moerges tel terug, waar hij in korten tijd zich bekwaamde voor de akte Engelsch, wiskunde en landbouw. De heer Van Oyen werd daarop leeraar te Wintschoten, maar de leeraar werd liever hoofdonderwijzer te Aar denburg. Toen te Aardenburg de va cature kwam voor hoofd der school, wist de heer Van Oyen den termijn voor sollicitatie verlengd te krijgen. Hij legde in een paar weken, met zeer gunstig gevolg, het hoofdacte-examen af en werd benoemd. Zonder weerga, een dergelijk geval Alleen een reus als Vorsterman van Oyen kon zooiets doen (donderend en langdurig, geest driftig applaus. Leve Van Oyen De heer Van Oyen schreef vele werken over Fransch, Wiskunde, Ne- derl. Taal. Men staat verwonderd over de verscheidenheid van kennis van de zen grooten volksopvoeder (langdurig applaus). Zoo schreef de heer Van Oyen over landbouw in alle onder deden, n.l. over: fruitboomen, hove niering, zuivelbereiding, bloemen en vruchten. Van zijn hand lazen wij ge schriften over de wetten op het Mid delbaar onderwijs, over het Christelijk onderwijs enz. Ook in het buitenland werd deze wandelende klapper op alles wat Zeeuwsch-Vlaanderen betreft gewaar deerd (bravo's en applaus). Groot zijn de verdiensten van den heer Van Oyen met het oog op de vereenigingen tot aankoop van meststoffen, vereenigin gen voor ooft- en tuinbouw, boeren leenbanken enz. Van al die zaken is hij de uitvinder, de patenthouder (geestdriftig applaus Tal van corpo- ratiën erkenden zijn bekwaamheid. Zoo was hij lid van het Zeeuwsch Genoot schap der Wetenschappen, van het Noord-Brabantsch Genootschap van hét Historisch Genootschap te Utrecht, van de Maatschappij van Nederl. Letter kunde te Leiden. Hij is secretaris van de Zeeuwsche Maatschapijij van land bouw, van de keuringen, enz. Hij was raadslid, Statenlid en Kamerlid (don- deiend applaus). De Koningin benoemde hem tot ridder in de Oranje Nassauorde. Als Kamerlid bezorgde hij aan Ter- neuzen een burgerschool. Hij vestigde met succes de aandacht der regeering op de kanaalaangelegenheden in uw district. Hij hielp Philippine aan de schade vergoedingen als gevolg van stormen enz, Vorsterman van Oyen is een man van nationale beteekenis. Bij het noe men van dergelijke mannen is een ge woon preadicaat niet op zijn plaats (langdurig applaus). Dank aan Vorsterman van Oyen voor alles wat hij deed voor Oostburg, voor Zeeland, voor Nederland Daarna zich tot mej. Van Oyen wen dend vervolgde de sprekerDeelt dat alles mede aan uw vader. Alleen een kind kan aan een vader overbren gen datgene wat mijn gemoed mij hier heeft doen zeggen. Zeg aan uw ge leerden vader, dat ik reken op zijn raad en voorlichting. Opvolgen kan ik hem niet, wel trachten hem na te vol gen. Vorsterman van Oyen krijgt slechts gedeeltelijk rust. Een dergelijke reus rust alleen, wanneer de eeuwige rust voor hem aanvangt. Bij een dergelijk nationaal man past een nationaal lied. Hierop verzocht de redenaar, de be wogen schare op te staan. Onder be geleiding der muziek werd een geest driftig Wilhelmus gezongen. Na afloop hiervan, kwam aan het hoerageroep en hetleve van Oyen I schier geen einde. dat alle voorkomende ziekten kan ge nezen, kan nimmer bestaan. Voor elke ziekte moet dus een ander ge neesmiddel gemaakt en gebruikt wor den. Maagpoeder van Apotheker Boom, waardoor reeds duizende maaglijders zijn genezen van maagpijn, maagkramp, zuur, hartwater en slechte spijsverte ring. Prijs pér doos f0,75. 1 Asthmapoeder van Apotheker Boom dit poeder geeft hij inademing on middellijk verlichting bij Asthma en hieruit voortkomende Borstbenauwd- heden en Borstbeklemming, zelfs bij den hevigsten aanval. Prijs per doos f 0,65. Hoofdpijn (migrainine) Pastilles van Apotheker Boom zijn een zeker wer kend geneesmiddel tegen Hoofdpijn, migraine schele en zenuwhoofdpijn. Prijs per flacon f0,80. Kina koortsdroppen van Apotheker Boom zijn gemaakt van de zuivere kinabast en zijn, door dat de kina direct opgelost in de maag komt, een spoedig werkend middel tegen koorts. Binnenkoorts, Malaria en gevatte koude, Prijs per flacon f0,60. Laxeerpillen van Apotheker Boom, zuiveren het bloed, verdrijven Gal en slijm en bevorderen den stoelgang. Prijs per doos f0,50 en f0.25. Staalpastilles van Apotheker Boom, zijn gemaakt van melkzuurijzer en be derven nimmer. Deze zijn een goed middel tegen bloedarmoede, Bleek zucht en daaruit voortkomende ziek ten en de pasfilles wekkm de eetlust op. Prijs per flacon f 1,20 en f2,— Hoestsiroop van Apotheker Boom, aanbevolen door Dr. Poolman tegen hoesten, heeschheid en kinkhoest. Deze siroop maakt de slijm los en doet het hoesten spoedig bedaren. Prijs per flacon f0,70. Aambeienzalf van Apotheker Boom geneest spoedig in- en uitwendinge, blinde en bloedende Aambeien. Het jeuken bedaart spoedig. Prijs per potje f 0,50. Deze geneesmiddelen zijn alleen echt met den naam Boom en zijn verkrijgbaar in de meeste Apothe ken en Drogistwinkels. Waar niet ver krijgbaar wordt het verlangde, na ontvangst van het bedrag, met ver hooging van 10 ct. voor portkosten, franco toegezonden door firma A. M. Boom, te Arnhem. „Verkrijgbaar te Hulst bij Verwilli- gen v. d. Hooftte Axel bij J. van Dixhoorn en HarteVroegop." Het Vrije Woord voor Abonnés. o Mijnheer de Redacteur 1 Gelieve onderstaande in het eerst volgend nummer van de Volkswil on der het Vrije Woord te plaatsen. Bij voorbaat mijn dank. Den 15 Juni jl. zond ik aan de redactie van het Hulsterblad ter plaat sing het volgende en dit naar aanlei ding van het correspondentenbericht van Stoppeldijk over de lezing van dhr. Fruijtier. In het nr. van j.l. Zaterdag staat dat tijdens de lezing van dhr Fruijtier te Stoppeldijk zich iemand uit Boschka- pelle zeer onhebbelijk gedroeg en den spreker voortdurend interrumpeerde. Daar niemand van Boschkapelle de lezing te Stoppeldijk bijwoonde dan ondergeteekende, verzoek ik U beleefd uw correspondent te laten vermelden waarin die interrumpeering bestond. Ik zal dan bij mijn volgend schrijven de vragen opgeven welke ik den heer Fruijtier wilde stellen. Of zijn de gronden der Rechtsche partijen zoo zwak dat zij een eenvoudige vraag van een werkman niet kunnen dragen? Mijn dank voor de plaatsing, enz. Daar het Hulsterblad weigert dit te plaatsen en het recht zelfs in België bestaat dat men op dezelfde plaats 2 maal mag antwoorden waar men aan gevallen wordt, schijnt ook het Hul sterblad over dit recht heengedraaid te zijn. Het goed recht eischt dat men in hetzelfde blad boor en wederhoor toestaat daar dit hier niet het geva' is. Is dit de reden dat ik mij verplicht zie van mijn recht als abonné gebruik te maken? Achtend P. J. DESTOMBES Johz. o— Mijnheer de Redacteur1 Vergun mij eer.ige regelen in de Volkswil te plaatsen onder het Vrije Woord. Bij voorbaat mijn dank. Eenige bijzonderheden in de 6 jaar en onder eedaflegging van af 1907 tot heden te Stoppeldijk. Klacht van Breijaert in zake Hoof- delijken Omslag bij burgemeester en wethouders. Deze stelden aan den Raad voor hem in de 15de klas te brengen. Hoeveel land die man bezat in gebruik dat bleef stil, ieder was er mede tevreden, wij dachten aan recht, thans blijkt dat Breijaert 80 gemet land had en als pachter gerekend a 20 gld. per gemet is f 1600 gld. 250 af voor inwoning blijft 1350 gld., en als men een kind of tien rejtgnt aan 15 gld. per kind is 150 gld. er af, blijft zui ver f 1200, dus drie klassen te laag. Wie nu in deze zaak onrechtvaardig gehandeld heeft weet ik niet, maar toch een van beide. Hetzelfde is gebeurd met Buijsrogge wat in 1912 is uitgekomen. Hij bezit 110 gemeten land, is als pachter ge rekend f2200. f250 er af blijft in de 25e klas, dus jaren een klas te weinig betaald. Telt men het tekort van Breijaert f 10.74 en ongeveer f4 tekort Buijsrogge er bij, dan verkrijgt men f 14.74, daar konden 12 arbeiders die bij ziekte op het armbestuur komen door vrijgesteld worden van belasting. Dan krijgen we nog iets buiten de vergadering. De zaken Peersman en van Overmeeren. Er is drie millioen gulden uitgetrokken voor eerste en tweede kostwinners van een gezin die voor hun nummer moeten dienstnemen bij het leger, om te ondersteunen de thuisblijvende ouders of kinderen. De eerste heeft drie keer geteekend op verschillende tijden, en heeft een jaar, 1907, met eerbied en goed gedrag zijn Nederlandsche dienst vervuld, laat 7 zusjes en broertjes thuis beneden de 14 jaar, zijn vader en moeder zijn dat jaar z.ven maanden samen onder ge neeskundige hulp geweest, alles door het armbestuur moeten worden onder steund, de ouders hebben toen geen cent getrokken, wat er met de papieren gedaan is zal God weten, sommige menschen zeiden het ligt aan den se cretaris, ik dacht het ook. Neen zoo is het niet, de burgemeester is het hoofd van de gemeente en als die voor u is krijgt ge en anders niet. Van Overmeeren heeft ook geteekend maar is ook .niet uitbetaald. Hoofdelijken Omslag Stallaart. Zijn zoon bleef op de boerderij Kopwijk- scheweg, en hij en zijn wederhelft kwa men op Rapenburg wonen en werd te hoog in den hoofdelijken omslag aan geslagen. De man klaagde tevergeefs en beweerde tot tweemaal toe dat hij maar een guldén per dag inkomen had maai werd niet geloofd. Hij was eens candidaat geweest tegen die heeren. P. van Dam verkocht zijn huis en kocht een ander huis voor 400 gulden meer, hij moest drie klassen hooger. Door het klagen is er iets afgegaan, hij was ook eens candidaat willen zijn. Met den heer Fassaert ging het be ter. Deze had familie in den Raad. Hij verbouwde minstens zeven duizend gulden aan 4 procent gerekend is f 280, deze mocht niet verhoogen. Dan krijgen wij nog de familie ligger wijzi ging. De modderweg Craenenbroek, die een gemakkelijke weg heeft willen geven, daar zitten de burgemeester en Staal en zijn collega's van Craenen broek op alle mogelijke wijze te plagen en Ie tergen omdat de uitweg van Staal zijn weide dan gemakkelijk zou zijn voor een uitweg. De weg aan Stekeling op den dijk van J. de MaatStaal, een onmisbare weg voor diegenen die van weerszij den recht door rijden, omdat het be neden op en af den dijk rijden is, en ook met het vooruitzicht op de tram, deze weg willen de burgemeester en de raad .niet op de ligger brengen. Nog iets van in de notulen opne men. Ge begrijpt, de zwager is wet houder. Het is voorgekomen in een vergadering dat ik over genoemde wijziging sprak en herzien van de re kening. Toen gaf de secretaris mij ten antwoord die zult gij nooit meer zien en ge zult in het vervolg niet meer recht krijgen dan een gewoon burger, dat vonden de burgemeester en zijn collega's goed. Het is ook ge bleken dat die drie voetpaden voor stelden van Pauluspolder die jaarlijks vier maanden onbegaanbaar zijn, dat de menschen over het bouwland den openbaren weg moeten bereiken en ook omgekeerd, daar stond niets van in de notulen, dat zullen de toehoorders wel weten, de burgemeester vraagde goedkeuring en ieder vond de zaak in orde. Ik heb nog eens gesproken over een voetpad bij mij en een van Fr. Smet tot E. P. Staal bij de behandeling van het voetpad in de Zuidstraat. De vol gende vergadering stond mijn weg wei op de agenda, maar niet de weg van Smet naar Staal. De burgemeester zeide dat ik niet van elke weg gezegd hadik stel voor. Op een zekere vergadering sprak ik dat de schoolkinderen bij regenweer nat werden in de school als de mees ter ze niet verplaatsten, en het met een kleine kost zou gemaakt geweest zijn. Dit werd opgenomen in de no tulen, zes maanden naderhand is het opgemaakt. Breijaert vroeg eens een paal aan ter bescherming van een ar duinen deksteen, deze werd binnen 8 dagen geplaatst, de burgemeester en zijn leden hadden meer over voor een

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 2