h. w. r. kramer ph. j. Van dixhoorn Provinciale Staten, - District Hulst. Dicleinan mr. P- v. Dixhoorn Ph J. Kramer H. IJsebaert C. Adverteutiën- Abonnementen te Ter Neuzen, te Axel. Vriendenkring - Hulst. PH. J. VAN DXKHOORN H. KRAMER. FH. J. VAN DIKHOORN te Axel, H W. R. KRAMER te Ter Neuzen. J. M. BLOMMARRT - Graauw. Amerikaansche gebied dienst deden, Er werd geconstateerd, dat in de dagen van de hevigste corrupties, die gepaard gingen met aardschokken, de e!ec- trische golven zoo gestoord waren, dat het niet mogelijk was een maiconigram op te nemen. Op een dezer schepen, 140 K.M. van de vulkaan verwijderd, hoorde de telegrafist in het apparaat een donderend geluid, dat hem haas tig de vlucht deed nemen. Nog onaan genamer was de dienst op dc land- stations, welke dichter bij de Katmai waren. Op het eene gaf de bliksem afleider vonken van 5 cM. lengte, ter wijl op het andere men het niet waagde de ontvang-telefoon aan het oor te brengen. Hoe de vulkanische uitbarstingen invloed kunnen hebben op de draadlooze telegrafie is nog niet verklaard. —o Een siuaasappel als geneesmiddel. De sinaasappel is niet alleen een zeer goedkoope en smakelijke vrucht, ook als geneesmiddel bewijst zij vde diensten. In den winter, als over het algemeen meer vleesch en vette spij zen worden gegeten en men gewoonlijk minder beweging neemt, werkt de si naasappel na den maaltijd bloedzui verend, en bevordert zij de spijsver tering. Wie een buitengewoon copieus souper gebruikt heeft, doet wel den volgenden morgen een paar sinaasap pelen te gebruiken, Voor verstopping is een sinaasappel op de nuchtere maag, een zeer goed geneesmiddel, terwijl deze vrucht bij koorts uitste kende diensten bewijst. De schil van de sinaasappel bevat een aromatisch, etherische olie, welke niet alleen ge bruikt kan worden voor de bereiding van essences, likeuren, bowzls en. maar ook als desinfecteerend genees middel. De beroemde bacterolioog pro fessor Löffler heeft bewezen, dat olie uit sinaasappelschillen een goed mid del tegen dipheritis is, zij doodt de bacillen. Ook bij andere keelziekten is het een uitstekend middel, —o De bioscoop en de studie der bewegingen. Professor Stirling heeft onlangs met nadruk gewezen op de waarde, die de kinomatograaf heeft voor de studie der bewegingen van het menschelijk en het dierlijk lichaam. Men kan immers in de bioscoop de bewegingen lang zamer of sneller maken. Om de vlucht van een vogel in een bioscoop te ver- toonen, zijn 300 of meer opnamen in de seconde noodig, deze kan echter in zulk een tempo weergegeven wor- dat men 16 beelden per seconde aan het oog laat voorbijgaan. Ook het om gekeerde kan noodig zijn bewegingen, waarvoor in de natuur dage- ..codig waren, kunnen in enkele minuten door de bioscoop weergegeven worden. Professor Stirling heeft op deze wijze de beweging van het gaan, het hard- loopen en het springen ontleed en ook bij anatomische preparaten studiën ge maakt, die tot nogtoe niet mogelijk waren. Bijzondere diensten bewijst hierbij de microscoop. De groei van de vezels der hartspieren, waarvoor 50 dagen noodig zijn, kan hier binnen enkele minuten gedemonstreerd wor den. o— Wat beteekent de titel „pacha" Het Turksche rijk, ontstaan uit vele ondergegane Aziatische en Europee- sche rijken heeft in den loop der tij den natuurlijk veel van de taal en cul tuur dezer volkeren overgenomen. Zoo is ook het woord pacha, de hoogste Turksche titel, niet specifiek Osmaans. In Xenophon's Kyropaedie vind men de opmerking, dat aan het Perzische hof de staatsambtenaren voeten, han den, oogen en ooren van den Shah genoemd werden zij deden in zekere mate dezelfde dienst als deze ledema ten. De gezanten waren de ooren, de stadhouders de oogen, de rechters de tongen, de belastingambtenaren de handen en de soldaten, die den wil van den heerscher in vreemde landen overbrachten fungeerden als voeten. Nu beteekent Pai Shah (of Padi-shah) voet des konings, hiervan is ongetwij feld pacha afkomstig. De beteekenis heeft zich natuurlijk in den loop der tijden gewijzigd. —o Vele metalen, die men. vroeger als zeldzaam beschouwde worden thans door de groote navraag in reuzenhoe- veelheden gewonnen. Dit is ook het geval met wolfram, de wereldproductie bedroeg in 1905, 5289 ton. Een derde gedeelte van deze hoeveelheid werd door de Vereenigde Staten geleverd, j 1100 ton door Bolivia, en 1200 ton j door Australië Dit metaal word als i wolframzuur-zout in de ververijen ge- i bruikt en ook als beitsmiddel, verder wprdt het wolfram in de metaal-indus trie gebruikt en in de laatste jaren voor gloeilampen. o Papieren sponzen. Men heeft thans een methode ge vonden om sponzen van papier te ver vaardigen. Daartoe word papierpap met zinkchloride behandeld. De aldus ontstane taaie massa, wordt na een zorgvuldige wassching met alcohol, in een pers gedaan, waarvan het drukvlak den vorm van een borstel heeft met metalen punten. Deze dringen door de massa en vormen de poriën, zoodat de papierspons het uiterlijk krijgt van een gewone spons, waarvan zij ook alle eigenschappen bezit; zij is onop losbaar en onveranderlijk in water, zacht en aangenaam in het gevoel en rot niet. Zóó stemt ieder eerlijk man op Vrijdag 27 juni voor de Provinciale Staten Professor d'Arconval heeft onlangs in een lezing over vloeibare gassen, meegedeeld, dat het hem gelukt is een nieuwe explotieve stof te bereiden, door roet met vloeibaar gas te door drenken. De explosieve kracht van deze stof waarmee onlangs proeven zijn ge nomen, is tienmaal sterker dan die van dynamiet. o Een Engelsch ingenieur heeft een nieuw soort bestrating gevonden. De afval van leer wordt in kleine stukken verdeeld, met teer en asfalt vermengd en zoo als plaveisel gebruikt. Deze wegen zijn na langdurig gebruik even goed als de eerste dag. —o Een onderzeesch hoogland. De Australische Zuidpool-expeditie heeft kort voor haar thuisreis nog een belangrijke ontdekking gedaan. De ka pitein der „Aurora" heeft gedurende een kruistocht een groot aantal pei lingen Zuidelijk van Australië verricht en daarbij een verrassende ontdekking gedaan. Ongeveer 100 zeemijlen ten zuiden van Tasinanie werd de zee 2082 vaam dieper. Dan verheft zich de zee bodem tot een rug, die zich 3360 M. boven den omringden bodem verheft, en waarvan de kam slecht 545 vaam onder den zeespiegel ligt. Deze berg rug is 260 K.M. lang en 160 K.M. breed. Prof. David merkt in de „Ge ographical Journal" op, dat dit onder- zeesche hoogland ongetwijfeld een brokstuk van een vast land moet zijn, dat vroeger met Tasmanie verbonden Zeewater voor Londen. Binnenkort zal aan het parlement een reuzen-ontwerp worden voorge legd. Het geldt om directe zeewater leiding van de oostkust uit naar Lon den. De uitvoering van dit plan is niet alleen afhankelijk van het Parlement maar in zekere mate ook nog van de verschillende district-besturen, door wier gebied de leiding loopt en die zelf, naar men meent, ook van het zeewater gebruik zullen maken. Enke le hebben reeds hun steun toegezegd. In Londen richt men een reusachtig kunst-zeebad in Kurhaus met alle mo derne comforts incluis. Van technische zijde acht men de bezwaren voor buizenleiding niet groot. De onkosten zullen 6 a 9 mill. gld. beloopen. De ondernemers berekenen dat, wan neer men van olficieele zijde gesteund wordt, het Bad een succes zal zijn. o Een schoolschip voor tie Chineesche marine. De Chineesche Regeering heeft bij de firma Armstrong, Whitworthand Co. een kruiser besteld, die als opleidings schip zal dienst doen. De „Cnao Ho" wordt 100,58 M. lang, 12,80 M. breed en 7,16 M. diep. De waterverplaatsing is betrekkelijk gering, 2750 ton. De beweegkracht wordt geleverd door tur bines van het Parsons type. De ketels kunnen zoowel met brandstof als met steenkool gestookt worden. De kruiser gewapend met kanonnen, machine geweren en torpedo werpend. o— Eeu accumulatoren locomotief zonder machinist. In eenige mijnen heeft men onlangs de p oef genomen met een accumula toren-locomotief zonder machinist. Deze machine munt uit door bedrijfszeker heid. ecconomie en eenvoud. Door een bijzondere inrichting wordt de loco motief op bepaalde punten in bewe ging gezet eti weer geremd. Dit in strument doet de locomotief ook stop pen, wanneer er zich een hindernis op de baan bevindt. Deze interessante inrichting, die een machinist geheel overbodig maakt, is op de volgende wijze geconstitueerd. Aan de voorzijde van de locomotief bevindt zich een beugel. Wanneer deze op een hindernis stuit, wordt een vee- rende staaf, gvdrukt tegen een handle, die op zijn beurt de batterijstroom uitschakelt. Word de hindernis weg genomen, dan schiet de staaf weer als dynamo, en de machine zet zich in beweging. Dezelfde beugel kan naar den achterkant der locomotief worden verplaatst, wanneer de machine in om gekeerde richting moet rijden. Zoo'n kleine locomotief kan70ton- kilometer in een schacht van 8 uur loopen. Met één batterij-lading kan 10 K.M. worden afgelegd. —o Het licht dat verdween. De bewoners der stad Ocos in Gu atemala verliezen onder merkwaardige omstandigheden de electrische centrale, die sedert vier jaar hun van licht voor zag. De centrale is n. I. in zee ver dwenen. Vier jaar geleden leed een schip ^an de Comoslijn schipbreuk voor de stad en bleef zitten in de la gunen, zonder echter eenig andere averij te verkrijgen. Men kwam toen op net in letterlijken zin limineuze denkbeeld de dynamos aan boord voor de electrische verlichting der stad te gebruiken. De installatie geschiedde zonder eenige moeilijkheden en was een groot succes. Echter is aan deze vreugde een einde gekomen de di recteur van een bergingsmaatschappij te Philadelphia belast zich om het we der vlotbrengen van het schip. Deze operatie is thans gelukt, de electrische centrale van Ocos heeft weèr zee ge kozen en de bewoners zijn tot hun antieke verlichting olielampen - teruggekeerd. o Spoorwegambtenaren eu bioscoop. Het aantal spoorwegongelukken is in de Vereenigde Staten buitengewoon groot. In vele gevallen worden deze veroorzaakt door onvoorzichtigheid van het personeel. Om de beambten hierop te wijzen heeft de Chicago-Railroad Company speciale cursussen georga niseerd, waarbij de bioscoop groote diensten bewijst. Diverse ongelukken- typeri worden in de film vertoond, ën laten duidelijk zien, door^welke fout zij ontstaan zijn en hoe men ze had kunnen voorkomen. Dezelfde maat schappij laat in de scholen films ver- toor.en, die het publiek wijzen, hoe men ongelukken vermijdt. —o Engeland en Frankrijk in Azië. Een Franschman, Dautromen, die als consul te Rangoon hei land goed kent, heeft een botlc over Birma geschreven. Hij is vol lof over het Engelsch be wind, en keurt het aiieen in de En- gelschen af, dat zij in dat tropisch klimaat Europeesch correct gekleed rondwandelen, tot groot na deel van hun gezondheid. In de inlei ding der Engelsche bewerking brengt George Srott aan het licht, dat Birma bijna Fransch was geworden Vóór de entente cordiale stonden Engeland en Frankrijk in Achter-Ind:ë scherp te genover elkaar. Frankrijk had zich in het Oosten genesteld in het aan Hindo- stan grenzende Birma drongen de En- gelschen in 1885 binnen. Even te vo ren had koning Thibau, bekend door zijn Oostersch-tyrannische regeerings- wijze, onderhandelingen met Frankrijk aangeknoopt. Doch zooals het meer gegaan is, de Engelschen grepen wel toe, terwijl de Franschen aarzelden, en Birma werd Engelsch. Verkiezingsdrukle in de hoofdstad. Den heelen dag was het buitenge woon druk. Auto's en rijtuigen reden af en aan, en er heerschte een opge wekte stemming. Zou de coalitie het halen werd voortdurend gevraagd. Want dit stond vastde Rechterzijde zou zeer verzwakken. Vele Amsterdammers hebben niet eens gegeten, zij vulden hun maag met politiek en met een krentebroodje er tusschendoor en verdrongen zich al direct na half zes op de Voorburg wal voor de bureaux van de bladen, zij wisten, dat het nog minstens an derhalf uur zou duren, voor de eerste uitslagen aangeplakt zouden worden. Om half acht kon de tram nauwelijks door de menschenmassa heen. Voor de tram liep een zestal poiitie-agenten uit, om ruim baan te maken, Omstreeks tien uur kwamen de be richten van de twee laatste districten binnen, Nijmegen en Bodegraven, en toen bleek, dat de Rechterzijde abso luut verslagen was door het heele land, was het hoerageroep en gezang voor kranten-bureaux zoo ontzettend, dat men het voor het Centraal-Station en ook op het Leidscheplein kon hooren. Er vormden zich enkele optochten, meest sociaal-democratische, maar ook anti-revolutionaire. Tot middernacht was het druk op de straat. Telkens hoorde men zingen en hoera-geroep. Is de coalitie door het heele land verslagen, in Amsterdam was het voor haar een adsoluut echec. Tot voor korten tijd werd door de anti-revolu tionairen nog op het behoud van Am sterdam VIII b,v. gerekend thans blijkt dat de vereenigde Linkerzijde er een meerderheid heeft van meer dan 800 stemmen. In alle districten is Rechts relatief kolossaal achteruitgegaan er bestaat absoluut geen kans, dat nog een enkel district Rechts zal blijven. De concentratie strijkt echter niet met de buit. Amsterdam VIII wordt zeker socialistisch. Dat in 11 de S.D. A.P. er Mr. Mendels gekozen zal wor den staat als paal boven water. Naar alle waarschijnlijkheid zullen gekozen worden 2 Unie-liberalen, 2 Vrije-lib, 1 Vr. Dem. en 4 Soc. Dem. Correspondent ie. J. A., Arrancy. Uw stuk kwam te laat voor een verkiezingcourant, en, omdat er hier geen herstemming is op 25 Juni, kan het voor de verkiezing geen nut meer doen. Het is dus in gehouden. worden voor 'sGravenhage aan genomen bij J. BOERJAN, Jacoba- straat 54. Makelaars in onroe rende goederen Ie Chi cago, western ave nue, firma Hart en van Halsum. Bij de herstemming voor de Provinciale Staten in het district Hulst, op Vrijdag 27 Juni a. 8., wordt met allen aandrang aanbevolen de heer als onafhankelijk man, die onze belangen naar behooren zal behartigen. Tevens raden wij de kiezers aan te stemmen op den heer HET BESTIER VA\ DE OMFII.WkELIJKE klESV EREE.MGING. Hij de herstemming- voor de Provinciale Staten op 27 dezer, bevelen wij ten zeerste aan onze ean- dïdaten, de lieeren EN Laat nu eens ieder toonen dat zij het met de goede zaak eens zijn, en ieder trouw op zijn post is. Namens Vriendenkring te Hulst, C. J. CU1JLE, Voorzitter. A. REINHOUD, Secretaris. li» Door de Centrale Liberale Kiesvereeniging wordt voor de verkiezing van 2 leden voor de Provinciale Staten in het district Hulst met den meesten aandrang aanbevolen haar candidaat de heer Voor den tweeden zetel raden wij den kiezers ten sterkste aan te stemmen op den onafhankelijken candidaat den heer HET BESTUUR. bUMiin iiiMMUfu S( ilied H eeren-, Dames- en Kinderwerk. Solied leer en nette afwerking. Het goed beveelt zichzelf aan. Ook verkrijgbaar ffocd geel-, zwart-, bruin- en vetsmeer. Verder prima zuivere OLIE best geschikt voor Naaimachine, Velo en andere draaiwerken a 45 cent per liter.

Volkswil/Natuurrecht. Gewestelijk en Algemeen Weekblad te Hulst | 1913 | | pagina 3